Lichtere straf geëist tegen bedreiger dr. Mojet -regio ENDEGEESTDRAMA ERGER DAN DE RAPPORTEN DOEN VERMOEDEN Vrouw onder vrachtauto Te veel brood en spelen in LAK Parker-Delta Lloyd (bijna) mist in Ongekende belangstelling voor Tap spektakel LEIDSE COURANT ZATERDAG 4 NOVEMBER 1978 PAGINA 3 )A( (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN/DEN HAAG De procureur-generaal bij het ge rechtshof in Den Haag heeft gisteren in hoger beroep een aanzienlijk lichtere straf geëist tegen Evert B., de 23-jarige leerling-verpleegkundige die in maart Endegeestdirecteur dr. Mojet met een pistool be dreigde, dan waartoe hij in eerste instantie door de Haagse rechtbank was veroordeeld. Weliswaar achtte procureur- generaal mr. Van Randwijk de overwegingen van het recht- bankvonnis volkomen juist, maar toch meende hij dat vol staan kon worden met een lich tere straf, omdat Evert B. in tussen een werkkring heeft ge vonden en een nieuw leven is begonnen. Veroordeelde de rechtbank de jongeman nog tot zeven maanden gevangenis straf (waarvan 3 voorwaarde lijk), mr. Van Randwijk achtte een eis van 9 weken (gelijk aan het voorarrest) voldoende, waarmee B. dan in feite niet opnieuw de cel in zou hoeven. Evert B. en zijn raadsvrouwe, de Leidse advocate mevrouw mr. Raval waren tegen dit eerdere vonnis in hoger be roep gegaan. Mevrouw Raval had voor de zitting van gisteren vier getuigen gedagvaard, waarvan er drie niet durf den te verschijnen. De drie, allen werk- i Endegeest, zouden het niet aangedurfd hebben verklaringen ten gunste van Evert B. in het openbaar af te leggen uit angst voor represailles op het ziekenhuis. Als enige getuige figureerde gisteren het oud-PvdA-raadslid drs. Aï Hoppe- ner die in het dagelijks leven zelf arts is. In zijn verklaring voor het gerechts hof stelde Höppener dat de toestand op Endegeest veel erger is dan de toch al onthullende rapporten van de onder zoekscommissie doen vermoeden. "De informatie die deze commissie kreeg was zo schokkend, dat het ons raadza mer leek ze niet zo maar allemaal naar buiten te brengen. Wij hebben als commissie bewust gekozen voor ver hullende bewoordingen om het ge meentelijk psychiatrisch ziekenhuis niet nog meer in diskrediet te brengen. Wat wij op onze hearing te horen kregen was werkelijk schokkend. We hebben ons regelmatig afgevraagd hoe het mogelijk is geweest dat deze toe standen zo lang verborgen zijn geble ven. De communicatiekanalen moeten wel erg dicht verstopt gezeten heb ben", aldus de verklaring van het oud-PvdA-raadslid. Höppener stelde overigens dat de ge meente Leiden pas echt succesvol actie in de richting van de misstanden bij Endegeest heeft kunnen nemen na de daad van Evert B. die zoveel opschud ding heeft gewekt. Dat was ook de reden waarom zijn raadsvrouwe gisteren opnieuw vrij spraak bepleitte. De ten laste gelegde poging tot gijzeling achtte zij volstrekt niet bewezen: "Van gijzelen was hele maal geen sprake, mijn cliënt wilde alleen dr. Mojet te spreken krijgen. Omdat hem dit steeds niet was gelukt nam hij tenslotte zijn toevlucht tot het dreigen met een pistool", aldus me vrouw Raval. Zou het hof de poging tot gijzeling wel bewezen hebben dan was er volgens mr. Raval alle aanlei ding om B. de daad niet toe te rekenen omdat hij in het algemeen belang ge handeld zou hebben: "wederrechtelijk- Incident heid ontbreekt en hij kan een beroep doen op psychische overmacht". Zou ook deze vlieger niet opgaan, dan meen de de raadsvrouwe van Evert B. dat een symbolische straf op zijn plaats slikt zien: naar zijn oordeel is wel degelijk sprake van een poging tot gijzeling van dr. Mojet. Blunder In zijn requisitoir toonde procureur-ge neraal Van Randwijk niet alle ins en outs van de affaire Endegeest te ken nen. Hij maakte een nogal grote blun der door te beweren dat de leerling-ver pleger met zijn klachten toch uitstekend had kunnen verschijnen op de hoorzit tingen van de Endegeestcommissie, waar zich nog 150 andere personeelsle den hadden aangediend met hun verha len. Terecht wees mr. Raval de procu reur-generaal er echter op dat hij de zaken omkeerde: deze hoorzittingen waren immers het gevolg van de onrust op Endegeest die Evert B. juist met zijn daad onder de aandacht van velen had weten te brengen. De hoorzittingen speelden dan ook in mei af terwijl de bedreiging van geneesheer-directeur Mojet door B. eind maart plaatsgreep. Overigens betoogde mr. Van Randwijk het niet nodig te vinden dat B. opnieuw de gevangenis zou indraaien hetgeen zou gebeuren als hij het eerder door de rechtbank gevelde vonnis in zijn eis zou overnemen. Gezien het "nieuwe begin" dat B. had gemaakt meende hij te kunnen volstaan met het eisen van een straf die gelijk is aan het voorar rest: negen weken. Voor de rest wilde de procureur-generaal helemaal niets van het vonnis van de rechtbank inge- Tijdens de zitting van het gerechtshof kwam het gisteren tot een incident tussen de advocate van verdachte B. en de procureur-generaal. Mevrouw Raval beklaagde er zich in het openbaar over dat de officier van justitie bij de rechtbank wel tegen Evert B. een straf vervolging had ingesteld maar de wan daden van hoofdbroeder S. ongestraft had gelaten. Zoals bekend besloot de officier van justitie enige tijd geleden de zaak Endegeest verder als afgedaan te beschouwen en geen strafvervolging meer in te stellen tegen de hoofdbroe der van de afdeling Voorgeest, die beschuldigd was van onder meer dief stallen. Met name de handelwijze van deze hoofdbroeder was destijds voor de leerling-verpleger aanleiding met een pistool naar dr. Mojet te stappen om hem dit onder ogen te brengen. Mr. Raval noemde dit gisteren "meten met twee maten". Met deze opmerking haal de zij onmiddellijk de toorn van de procureur-generaal op de hals. Mr. Van Randwijk stelde het volstrekt ongepast te vinden dat mevrouw Raval deze beschuldigingen zo maar in het open baar uitte. "U hebt het recht niet hier een officier van justitie onderuit te halen die zich zelf niet kan verdedigen; dit gaat me werkelijk te ver", aldus mr. Van Randwijk. Hij meende dat in dat geval mevrouw Raval maar een klacht moest indienen om haar bewe ringen hard te maken. De raadsvrouwe van Evert B. gaf daarop te kennen dit in overweging te nemen. Het gerechtshof doet over twee weken uitspraak. Aarlandervener onderscheiden De Aarlandervener Will Herr is gisteravond ko ninklijk onderscheiden. De Alphense burge meester R. M. Gallas reikte hem in het Dorps huis te Aarlanderveen de zilveren eremedaille uit, verbonden aan de Orde van Oranje Nas sau. Daar werd Will Herr in de bloemetjes gezet vanwege zijn 50-jarig ju bileum bij de Aarlander- veense muziekvereni ging „Door Samenwerk ing Sterk". Will Herr, geboren op 8 januari 1917 in Alphen, is ook al 40 jaar lid van de toneelvereniging „Door Inspanning Tot Ont spanning" te Aarlander- Alphen aan den Rijn Een 63-jarige Alphense is gistermor gen met haar fiets onder een vrachtauto gekomen. Zij moest met een gebroken been en een diepe vleeswond opgenomen worden in het Rijnoordzieken- huis. Een arm van haar is Ver moedelijk eveneens gebroken. Het ongeluk gebeurde op de kruising Bruins Slotsingel-Ken- nedylaan. De Alphense verleen de geen voorrang aan een vrachtauto die bestuurd werd door de 56-jarige L. O., een plaatsgenoot van haar. Getui gen van het ongeluk dat om streeks 9 uur gebeurde, worden verzocht zich in verbinding te stellen met de Alphense politie telefoon: (01720)-93941. Leidenaars in cabaretfinale Leiden Maar liefst twee Leidse amateur-cabaretgroe pen, „Met zonder Met" en £Geen bloemen geen bezoek", doen vanavond mee in de fina les van Camaretten, bet jaar lijks terugkerende cabaret evenement in de Delftse T. H.- aula. De Leidse cabaretiers hebben zicb tot nu toe onder bet kritisch oog van de jury bewezen als de grootste kans hebbers om als winnaars van Camaretten '78 uit de bus te i komen. De voorstelling in de T. H.-aula begint vanavond om half acht. Men rekent erop dat de zaal, plaatsbiedend aan 1500 toe schouwers, tot de hok zal zijn gevuld. De K. R. O. zal t. v.-op- namen van het cabaret-festijn maken. LEIDEN „Panem et Circenses", gisteravond in het LAK-theater, was geen vervelende voorstelling. Het jonge duo Jay Geary en Luc de Smet had genoeg mime-techniek in buis om de dertig toeschouwers gedurende vijl kwartier te boeien met bun „macht strijd voor twee beren". Dat neemt niet weg dat er aan bun stuk wel enige bezwaren kleefden. „Panem et Circenses", brood en spelen, speelt zich af in een niemandsland. Twee grijze heren, grijs gekleed en onduidelijk in afkomst en bestemming, ontmoeten elkaar en beginnen hun territorium af te bakenen. Dat geeft conflict. Soms evenwel leidt het onderlinge gevecht naar uitstapjes in een fantasie-wereld, die door gezamenlijke inspanhing wordt opgeroepen en in stand gehouden. Geary en De Smet beroepen zich op Becketts duo Wladimir en Estragon uit „wachten op Godot" en Laurel en Hardy. Met hun wereldberoemde voorgangers kan het „brood en spelen"-duo zich eventueel niet meten. Tussen de partners van humoristische duo's bestaat doorgaans een soort haat-liefde-relatie. Eén van dé twee komieken is duidelijk de baas; of omdat hij slimmer is, of omdat hij sterker is. Maar de heerszuchtige weet of voelt dat hij zonder de overheerste kan. Daarom blijven ze, ondanks allerlei moeilijkhe den bij elkaar. De twee types van De Smet en Geary constateren te weinig. Hoewel zij er wel naar gestreefd hebben, is er niet duidelijk een sterkere en zwakkere. De affectieve relatie tussen de twee zwervers blijft eveneens afwezig; hun enige onderlinge emotie is agressie. Voor vijf kwartier is dat te weinig. Bovendien hebben De Smet en Geary mijns inziens veel te veel gags in hun programma willen stoppen. Zo zien we vele bekende grappen te vlug uitgevoerd, zonder diepte, zonder dat zij er iets aan toevoegen. De verschillende nummers worden niet afgemaakt; clues ontbreken. Te snel springen de twee naar een nieuwe act Een oorzaak voor dat te snel loslaten van een nummer is hun, af en toe zeker kunstig, gebruik van associatieve overgangen. Maar daarin zijn De Smet en Geary weer niet consequent geweest. Tegenover dat principe van associatief verbinden staat nog altijd het op logica gebaseerde verhaal van de twee zwervers met territoriumdrang. Ondanks dit alles was „Brood en Spelen" geen vervelende vertoning. Alleen bleef er uit zuiver humoristisch oogpunt gezien nog wel het één en ander aan te merken. Maar ja, echte clownerie bedrijft men pas na de pensioen-gerechtigde leeftijd. PAUL VAN DER PLANK Londen/Leiden De hardnekkige mist, die gisteren het vluchtverkeer van en naar Schiphol bijna geheel lam legde, heeft er bijna toe geleid dat de vanavond te verspelen ontmoeting Par ker-Delta Lloyd geen doorgang zou vinden. De Leidse groep arriveerde gisteren met enorme vertraging, de eerste groep had zelfs twee noodstoppen op Brussel, goed voor vijf uur oponthoud. Het is derhalve de vraag of Parker het lastige Delta Lloyd van zich af zal kuhnen houden. De Amsterdammers staan bekend als reuzendoders, dus er kan een spannende avond in de 5-meihal worden verwacht. De wedstrijd zal via Hilversum 3 life de lucht ingaan met Jack van Gelder als reporter. De twee opponenten van Parker in Europacup, Södertalje en Juventot de Badelona speelden hun eerste wedstrijd in Barcelona. Het werd en overtuigende zege voor de Spaanse ploeg. Na een 58-44 ruststand zegevierde Badelo na voor 9.000 toeschouwers met 105-87. Leiden is gewaarschuwd. Slaapverwekkende Bruckner in Stadsgehoorzaal LEIDEN Het Amsterdams Pbilharmoniscb Orkest concer teerde gisteravond onder lei ding van Anton Kersjes in een goed gevulde Stadsgehoorzaal Gespeeld werden bet vioolcon cert in a kleine terts van Bach, met als solist Ulf Hoelschner, en de vijfde symfonie van Bruc kner. Niet opzienbarend, maar dege lijk spel kenmerkte de vertol king van het eerste werk. De solist, die op karaktervolle wijze de strijkstok hanteerde, zorgde voor een stevige hoofdklank, die echter de soms wat te moeizame inzetten van het orkest niet kon verdoezelen. De na de pause gespeelde symfonie kwam rede lijk uit de verf. Een aardige opening was het eerste deel, met nogal wat effektbejag van de componist. De wat houterige dynamiek was er onder meer de oorzaak van dat de grote lijnen in dit deel niet tot hun recht kwamen. Het verband kwam pas in het derde en vierde deel duidelijk tot uitdrukking, waar het tot dan toe bekwame maar geroutineerde spel wat geïnspireerder klonk. Dirigent Kersjes had zoals gewoonlijk het orkest goed in de hand, wat gezien zijn lange dienstverband bij dit orkest niet verwonderlijk is. Dat de grote lijnen zich pas vrij laat duidelijk manifesteer den is misschien inherent aan de symfonie zelf. De finale werd helder opgebouwd: melodische lijnen culmineerden via een reeks omlijnde slotaccoorden tot een logisch einde. De in zijn geheel toch wat lange en bij gedeelten slaapverwekkende symfonie kreeg zo toch een enerverende, afgeronde climax. VERENA KOPERDRAAT Vrolijke majorettes als Taptade-voorgerecht en.. (Van onzer verslagge vers) LEIDEN Taptade '78 eerste ronde zit erop. Gisteravond in de Groe- noordhallen volle tribu nes met zo'n kleine 3500 mensen op de zitplaat sen. Vanavond is de zaak uitverkocht, maar Henk Teske-niet alleen voorman van de pittige National Guard van Fourty Four Degrees en stut en toeverlaat van deze even pittige Leidse meisjes, maar ook voor zitter van de Stichting Taptade Evenementen Leiden die dit volumi neuze najaarsgebeuren op touw heeft gezet-ver- moedde, dat er nog wel wat kaarten beschik baar zouden zijn. Als men zich haast, is er nog een kans. Anders wordt het wachten op volgend jaar. Dit jaar echter was het met zo'n 7400 toe schouwers op beide avonden wel goed raak wat de publieke belang stelling betreft. Dat is maar liefst 1400 mensen meer dan vorig jaar, toen alles op één avond in inelkaar gepropt moest worden. „Dat doen we nooit meer", zegt Teske; „men heeft nu tenminste ruimte om te zitten en je loopt el kaar niet te verdrin gen". Die hele toeloop was verdiend overigens, want Taptade '78 mocht er best wezen. Al om een uur of 5 gistermid dag stonden er gegadigden voor een plaats voor de deur, als gold het een pop-gebeuren. In elk geval was men ruim op tijd voor het programma, dat met veel verve door majorette korpsen en De'Burcht uit Lei den en DVS uit Katwijk werd uitgevoerd. Omdat het Kam per Trompetterkorps onder meer door de mist misleid en vertraagd laat ten tonele ver scheen, moest de volgorde van optreden bij de Taptade zelf veranderd worden. Vanavond VANAVOND ZEKER UITVERKOCHT zal daar niets van te merken zijn, want de Kampenaren lo geerden vannacht prinsheer lijk bij de mensen van Fourty Four Degrees, met wie ze toch al hechte banden hebben sinds de gezamenlijke toernee van drie weken naar Canada, afge lopen zomer. Teevee-presentatrice Willy Dobbe verrichtte de „officiële" opening en praatte verder de onderdelen soms wat onver staanbaar aaneen. Erg hinder lijk was dat niet, want instru menten en de show spraken voor zichzelf en op een vaak overtuigende manier, nadat de Rotterdamse Euroband de door Koos Mark getoonzette Taptade Tune ten gehore had gebracht. Bij alle afwisseling van korpsen vormde gouden K.&G. uit Leiden wel het mid delpunt, met de junioren al even manmoedig als de grote broers. Ook gingen de platen van de derde K.&G.-elpee tij dens de pauze grif van de hand. Zelf zorgde het korps aan het einde voor een voor treffelijk optreden en een „Star Wars"-show, naar de ge lijknamige film, compleet met robotachtige geluiden (van TNO). Verdiende beloning en hulde voor de 50-jarige was een geweldige Araham van twee meter hoog en vervaar digd van speculaas die door vier banketbakkers werd „op gedragen" De hoogtepunten vielen uite raard na het half uurtje rust. K.&G.-junioren traden op als of ze het befaamde regiment wielrijders van vóór de laatste wereld oorlog waren. Grapjes daarbij waren niet van de lucht. Van grote klasse was (na het optreden van de Belgische showband WIK uit Oostende, die vanmiddag nog een mars door Leidens centrum maakte) Het muzikale „Circus" dat werd opgevoerd door het per fecte tamboer- en trompettef- korps „Euroband" uit Rotter dam, dat volgens ons door het publiek via een enquête wel weer voor het volgend jaar zal worden teruggeroepen. Het was een uitzonderlijke verto ning, in de meest potsierlijke kledij, „niet om aan te zien" eigenlijk, en ingeleid door twee („meespelende") leden van de Leidse moterpolitie die een „infiltrant" moesten ver wijderen. Het was allemaal erg komisch en bovendien muzi kaal was van erg hoog gehalte Ook moeten we zeggen, dat Leidens „eigen" Fourty Four Degrees met Pompom Girls voor een in perfectie gegroeid spektakel hebben gezorgd, on dersteund door de best opere rende Kampenaren en de ei gen National Guard die voor zien was van in Canada ver overde vlaggen. De muzikanten van K.&G. als tongstreiende hoofdschotel

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3