Johnny Hodges met en zonder de Dnke Concert-agenda 'EEN TOERiVEE IS MET ZO BELANGRIJK ALS EEN PLAATOPNAME9 PLATEM JAZZ LEIDSE COURANT ZATERDAG 4 NOVEMBER 1978 Marshall Hain De Engelse Marshall Hain werden in Nederland bekend door hun single „Dancing in the city", muzikaal geen meesterwerk, maar wel een wereldhit. Dit succes leidde tot het maken van de elpee „Free ride", die zojuist is verschenen. Een plaat, die veel beter uit de verf komt dan de single. Het is een langspeler waarop het schrijfta lent van zowel Marshall als Hain blijkt. De teksten worden verpakt in lekkere sentimentele luistermuziek en rock 'n' roll. Als is bet nog geen hoogvlieger, bet is een leuk begin. Het levensverhaal van Julian Marshall en Kit Hain lijkt op een goedkope stuiverroman. Julian Marshall, de op vallende kleine grappige pianist/schrij ver en Kit Hain, de vrouwelijke helft en gitariste kennen elkaar van school. Ze zaten beiden op Darington Hall School, waar ze betrokken waren bij verschillende schoolbandjes. Na school ging ieder zijn eigen weg. Julian ging naar de Royal College of Music terwijl Kit psychologie ging studeren. Ze ont moetten elkaar een aantal jaren later in Londen en begonnen in 1976 samen te schrijven en te spelen, maakten een demo-tape (demonstratiebandje) en kregen een contract bij EMI. „Het ging allemaal erg gemakkelijk" zegt Julian tijdens een etentje in Tilburg. „Tot nu toe heeft niets ons moeite gekost, alles kwam vanzelf aanwaaien op het juiste moment". Marshall en Hain zijn voor een dag in ons land voor tv-opnamen en een optre den in de „Talk of the town" een discotheek/club in Tilburg. Er lijkt ge noeg gelegenheid te zijn voor een inter view, maar doordat het uittesten van de installatie in de veel te kleine ruimte - er is voor de band nauwelijks plaats op het podium - ongeveer drie uur duurt, blijft er weinig tijd over. Of praten aan tafel de ideale situatie is, is maar de vraag. Het blijkt al snel dat een gesprek beter in alle rust kan plaatsvinden zonder het bijzijn van hun pas opgerichte band. Het is al gauw een chaos omdat Marshall en Hain en gitarist Graham Foster, die erbij is komen zitten, zich tussendoor ook be moeien met de rest van de groep. Na orde op zaken te hebben gesteld wordt het toch nog een normaal gesprek. „We hebben de elpee met sessie-muzi kanten opgenomen, maar we wilden graag onze eigen band samenstellen, waarmee we op tournee zouden gaan. Julian Marshall en Kit Hain kennen elkaar al van We hadden snel en zonder problemen komt. „Nu even ernstig, Julian wilde een band bij elkaar en gingen direct een vrouwenstem voor zijn teksten". oefenen. Door veel te spelen, leer je elkaar en het materiaal kennen. Eigen lijk zou je een jaar moeten oefenen om ,Ik prefereer een vrouwenstem boven die van de man. Je kunt hem bijvoor beeld goed gebruiken bij meerstemmig een band goed te laten functioneren, zingen", gaat Julian verder. „Ik kan Graham kan daar van meepraten" zeg me voorstellen" vult Kit aan „dat hét Julian. „Hij heeft zijn eigen band gehad voor Julian niet zo leuk is om met een The Foster Brothers Band waarmee hij man te werken. Het heeft niets te maken in twee jaar 600 optredens deed. Alle met sex". „Niet de hele tijd hoör" zegt leden hebben ook in andere groepen Graham. „Het heeft te maken met een gespeeld. Wij hadden eigenlijk geluk competitie. We zijn erg aan elkaar gewaagd maar het is muzikaal en het is constructief. Als het ging om je lichaam te verkopen, dan was het een „We denken allemaal op de zelfde hele andere strijd", muzikale golflengte en interpreteren de Het materiaal voor de elpee werd uitge- nummers hetzelfde" zeg Kit. „Door die zocht door de producer. Julian en Kit: verschillende achtergronden benadert „We waren erg blij met de keus van ieder de muziek op een andere wijze de nummers. Op de elpee staat een en wordt het hopelijk een interessante grote variatie en misschien hadden we groep. Ik zou niet graag willen, dat alle wat dat betreft iets anders moeten leden dezelfde muzikale interessen zou- kiezen, maar we waren er toen erg blij den hebben". Tijdens het optreden in mee. Het laat zien, wat we als schrijvers Tilburg blijkt dat de band bestaat uit waard zijn. Na het opnemen van de prima musici. Ze spelen een strakke eerste elpee waren we echt texnreden. korte set met nummers van de eipee. We vonden dat producer Christopher Er wordt plezier gemaakt op het toneel. Neil, een Engelsman, zijn werk goed Ondanks dat het podium te klein is gedaan had. Als je een aantal maanden weten ze zich wonderwel waar te ma-verder bent en weer wat geleerd hebt, dan komen voc voren. Neil wik de bandleden hun muzikale gaven mo gen gebruiken voor het welslagen van de band, maar de groep blijft Marshall dan willen we niet meer de studio in wordt het een andere groep" zegt Kit nu de elpee zouden opnemen dan klonk in gedachten verzonken. „Ik geloof dat hij heel anders. Je kunt daarom ook we op moeilijk terrein komen" gaat ze niet zeggen ik doe de tweede elpee verder. „Het is eigenlijk niet makkelijk hetzelfde als de eerste. Je verandert om daar regels voor op te stellen, vooral steeds en de band ook. Door die ontwik- omdat wij de contracten hebben afge- keling wordt je hopelijl sloten". i.De band is rondom ons ge- Je zóu je eigen graf gr bouwd voor het maken van platen" zegt een punt bleef hangen". Julian. „We blijven daarom altijd de „We willen voorlopig nog met een pro- naam Marshal en Hain voeren ook ducer blijven werken al gebruiken omdat iedereen die naam kent. Als wij, de tweede elpee wel een andere doordat de rest van de band ook gaat producer. We hebben met Neil lekker schrijven, de naam veranderen wordt gewerkt, maar nu we beter weten wat het voor de platenverkopers te moeilijk we willen, hebben we een vriend ge- i omdat wij toch samen het grootste vraagd om ons te helpen. We kunnen deel van het materiaal zullen schrijven blijft het bij het oude". Marshall en Hain verenigden hun krachten bij de tweede ontmoeting in we produceren 1976 en gingen samen schrijven. „Julian laten leiden", wilde mijn lichaam.. Blijf van me af" „Ik begrijp niet hoe een band in de zegt ze lachend als Julian aan haar studio kan werken zonder producer" zijn naam nog niet zeggen omdat het nog niet helemaal rond is. Wij gebrui ken een producer om het geluid wat de juiste banen te school. zegt Graham Foster. „Er moet iemand zijn die zegt of iets goed of slecht is". „Je moet iemand hebben, die zegt hoe de nummers muzikaal in elkaar gezet moeten worden. We hebben zelf ideeën genoeg, maar die moeten wel uitge werkt kunnen worden", vult Kit aan. Marshall en Hain voelen zich geen echte studiogroep. „We zijn zowel een studio als een live-band" zegt Julian. Het is een cirkel. Je gaat op tournee omdat je de pas gemaakte elpee wil verkopen. Door op te treden verbeter je de num mers en de band wordt hechter, waar door de volgende elpee weer beter wordt. Dus het is eigenlijk allebei be langrijk, het werken in de studio en op het podium. Ik zou het vermoeiend vinden en ook niet doen, als ik geen platen zou maken. Het is tegelijkertijd ook niet leuk om altijd maar in de studio te zitten". „Mensen raken steeds verder verwij derd van direct contact met anderen. Als je een studio-groep bent kun je net zo goed een blik bonen zijn" zegt Kit. „Daar ben ik het niet mee eens" komt Julian er tussen. „Er zijn bands, die alleen maar de studio in gaan om even een plaat te maken omdat de fans dat willen, maar waarbij het optre den het belangrijkste is, zoals Dr. Feel good. Er zijn echter ook mensen, die alleen in de studio werken zoals Mick Oldfield. Hij gaat een jaar de studio in om een plaat op te nemen, maar gaat daarna niet maanden lang op tournee om de plaat te pluggen. De rol van de platenmaatschappij bij groepen als Dr. Feelgood is eigenlijk veel groter dan het zorgen dat er een plaat gemaakt wordt. De maatschappij wordt een soort financier". „Als wij geen platen zouden maken, dan gingen we niet op tournee omdat we dat niet kunnen betalen. We gaan na deze vier weken durende trip door Europa, ons allereerste optreden met de groep was op 22 september, 20.000 pond armer naar huis. Wij moeten het echt hebben van de platenverkoop. Als dat zou stoppen, dat was er ook geen Marshall en Hain. Ik maak muziek omdat ik het leuk vind, maar het is mijn werk, dus moet ik er ook geld mee verdienen. Het fijne van veel geld verdienen is dat we later onze eigen studio kunnen bouwen om jonge musici te helpen en dat is iets dat we voor de toekomst gepland hebben. Hans Piët Gruppo Sportivo Gruppo Sportivo, de Haagse zes mans formatie is in korte tijd uitgegroeid tot een van de meest gevraagde bands in Nederland. Dat de eerste plaat „Ten Mistakes" goud werd komt hoofdzakelijk door de orginaliteit die ten toon gespreid werd, want de opnamen zelf zaten vol kleine foutjes. „Live" is de band een ware sensatie, die ze op de eerste elpee niet konden overbrengen. Geluk kig heeft Gruppo daar iets aan gedaan op de zojuist verschenen „Back to 78". Vanaf het eerste nummer is het meeswingen met de lek ker in het gehoor liggende popsongs. Eenvoudige, her kenbare gitaaraccoorden, met het zo typische orgeltje van Gruppo, maken het een waardig opvolger, die qua produktie (Robert Jan Stips) veel beter in elkaar zit, dan de eerste langspe ler. The Grupettes (Mieke Touw en José van lersel) zingen weer uit volle borst of zorgen voor de juiste achtergrondkoortjes als Hans Van den Burg zingt. De band is hechter dan voorheen, en ondersteunt de over het algemeen humoris tische teksten van Vander- fruits (Hans van den Burg) op uitstekende wijze. Uit schieters van de elpee zijn „I said no", met prima vo calen en goed gitaarspel, en Blahblah magazines". Wil de groep ook in Amerika doorbreken dan zal Hans van den Burg iets aan zijn Engelse uitspraak moeten doen, want die is hier en daar niet zoals het hoort. Maar dat is naast het min dere nummer „Pogo never stops", dat niet uit de verf komt, het enige bezwaar van deze elpee. (Ariola). Bryan Ferry Hij is terug van weggeweest, de myste rieuze Engelse zanger Bryan Ferry (voor de afwis seling deze keer weer zon der snor), met een solo plaat: 'The bride stripped bare'. Naast eigen nummers zijn er op de langspeler Ferry-uitvoeringen te beluis teren van door anderen ge schreven nummers, maar vooral in de nummers die door hemzelf zijn geschre ven komt hij tot uitstekende prestaties. De plaat begint met twee makkelijk in het gehoor liggende rocknum mers. De typische zangstijl met hoge uithaaltjes en voortdurend aanwezige vi brato klinkt als altijd, maar de nummers missen echte emotie. Dat wordt zeker goedgemaakt in het Ferry- nummer „When she walks in the room", waar Bryan zelf piano speelt. Een ou derwets sfeertje zoals in de kiassieker 'Mother of Pearl' komt uit de luidsprekers, compleet met strijkers, akoestische bas en rustig drumwerk. Dit nummer waarin de vrouw wordt be zongen die de gesprekken doet verstommen en door haar persoonlijkheid adem loze bewondering afdwingt als zij op 'n feestje haar en tree maakt is het hoogte punt van 'The bride strip ped bare'. Vermeldenswaard zijn verder het soul-achtige nummer 'That's how strong my love is', en zeker ook de afsluiting van de langspeel plaat 'This islandearth': een typische Bryan Ferry- compositie met onheilspel lende monotonie in de zang- lijn en zorgvuldig naar een hoogtepunt sturende bege- leichngJPolydor Elton John Er zitten twee jaar tussen „Blue Moves" en zijn zojuist verschenen album „A single man". Twee jaar waarin voor Elton John veel gebeurde en hij o.a. aankon digde nooit meer te zullen optreden. „A single man" is een langspeler, die eruit springt. Het is misschien niet zo'n belangrijke elpee als „Goodby yellow brick road" of Blue moves", maar daar is het Elton John waarschijn lijk niet om te doen geweest. Op deze elpee gaat hij terug naar de basis, nadat hij door de jaren heen op zijn versche nen elpees zo'n beetje alle muzikale wegen bewandeld heeft, die er zijn. „A single man" is een nieuwe periode in het leven van de directeur van platenmaatschappij Roc ket Records. Hij heeft zijn band ontbonden en werkt op de langspeler met sessie-muzi kanten als drummer Steve Holly (nu bij Wings) bassist Clive Franks, waarmee hij de plaat produceerde en gitarist Tim Renwick. Overgebleven uit de oude band is percussie- speler Ray Cooper en de fan tastische gitarist Davey John stone, die voor een prima solo zorgt op de lekker klinkende pop-song „Part time love", de nieuwe single. Terug naar de basis betekent voor Elton John ook werken met een andere schrijver. Gary Osbor ne leverde voor het eerst de teksten. Ze zijn vrij eenvoudig en daarom voor iedereen makkelijk te begrijpen. Je zou eigenlijk niet zo bhj moeten zijn want de teksten van Ber- nie Taupin waren fantasievol ler, avontuurlijker, hadden vaak een dubbele bodem en waren waarschijnlijk, muzi kaal, een grotere uitdaging. Elton John is op zijn best in het sentimentele „Return to paradise" met achtergrond vocalen en orkest als op All the nasties" vande elpee „Madmann across the water". Voor de orkestarrangemen ten heeft Elton John een wijze beslissing genomen en Paul Buckmaster aangetrokken, na een experimentele periode met James Newton Howard. Buckmaster, die zijn stempel drukte op Madmann across the water" doet dit weer in het nummer „It ain't gonna be easy", Elton John toont zich op zijn best in het funcky klinkende Madnessen de mooie ballade „Shine on th rough". Het mooiste instru mentale nummer uit zijn car rière staat ook op deze elpee „Song for guy". Vocaal is Elton John Elton John op zijn best. Hij krijgt op de nummers „Geor gia" en „Big dipper" voor de achtergrond vocalen hulp van de Wat ford football Club en the South Audley Street Girl Choir. Elton John is terug en dat niet onopgemerkt. (Roc ket Records/Phonogram). Rachel Sweet Jongste telg uit de Stiff-stal, is de 16-jarige, uit Akron, Ohio afkomstig Rachel Sweet. Met haar de buut elpee (reeds op 12-jarige leeftijd maakte zij singles) „Fooi Around" geeft zij blijk van een enorme muzikaliteit. Niet alleen heeft zij, ondanks haar jeugdige leeftijd al een heel eigen stijl ontwikkeld, tevens beheerst zij een aantal verschillende genres. Of zij nu het soul-achtige „B-A-B-Y" zingt, of het country and wes tern-nummer „Stranger in the House" van Elvis Costello, ze heeft er schijnbaar geen enke le moeite mee. Het best komt ze evenwel uit de verf op de nummers die geschreven zijn door de producent van de plaat, Liam Sternberg. Moois te songs zijn „Wildwood Sa loon" en „My Style". Instru mentale bijstand krijgt Ra chel Sweet op de plaat van Ian Dury's Blockheads. (Stiff- records) Wreckless Eric Eén van de vreemdste mensen die de af gelopen jaren hun intreden in de muziek-business hebben gedaan, is de Engelsman Wreckless Ene. De 24-jarige Eric heeft in tamelijk korte tijd twee elpees het licht laten zien. De eerste had een wat chaotisch karakter, maar op de tweede heeft Eric zichzelf een beetje gevonden. Op zijn Wonderful World Of Wrec kless Eric" staan een aantal uitstekende nummers. Wal king on the Surface of the Moon", „Let's go to the Pictu res" en het binnenkort als single verschijnende „Take the Cash" zijn goed tot zeer goed klinkende nummers, waarbij de instrumentatie doet denken aan die van de Velvet Underground in haar begin jaren. Korte, bijna een tonige aanslagen op de slaggi taar en een monotoon klin kende bas en drum. Vooral de songs van anderen die hij zingt, zijn aanzienlijk minder van kwaliteit, maar al met al bewijst deze plaat wel Eric's groot, zij het wat merkwaardi ge talent. (Stiff-records) Sommige dingen zijn in bun grootheid zó simpel dat je er als je niet oppast gladweg aan voorbijgaat. Zoiets gebeurt je bijvoorbeeld voordat je bet beseft met de plaat ,fiack to Back, Duke Ellington and Johnny Hodges play the blues" (Verve, 2352072). Het is een heruitgave van Verve 8317 uit 1959 met Duke Elling ton aan de piano in een kleine bezetting met Johnny Hodges op altsax, Leslie Spann gitaar, Harry „Sweets" Edison trom pet, Al Hall en Sam Jones bas en Jo Jones drums. Ze spelen een aantal simpele bluesjes, die op de achtergrond van een gesprek in je huiskamer ge woon wegwaaien zo licht zijn ze, maar als je de tijd neemt en goed luistert valt er ver schrikkelijk veel te horen. Twee dingen vallen het 'meest op: Johnny Hodges mag dan al gauw versleten worden voor een oudere altsaxofonist uit het pre-Parker-tijdperk die nooit veranderd is, nu zijn toon en aanpak zijn zo rustig, uitgebalanceerd en mooi dat aan die man gewoon niets te veranderen wés. Pure perfec tie verander je niet, hoe die ook geaard is. Punt twee: El lington, afkomstig uit een al sinds de zeventiende eeuw in Noordwest Amerika levende negerfamilie en niet opge groeid met de blues, werd verweten dat hij te weinig van die blues in z'n werk deed. Het instrument dat Ellington het beste bespeelt, heette het, is Het Orkest. Met andere woor den: Als pianist stelt hij, behal ve in z'n befaamde intro's tot z'n orkestnummers, niet al te veel voor. Op ,J3ack to back" speelt Ellington alléén maar blues, zeer eigenzinnig, met z'n bekende naar beneden toe lo pende appergiootjes, z'n ge broken akkoorden, met noten die aan z'n vingers lijken te blijven kleven (de uitdrukking is van Leonard Feather) en al met al perfect in hun uitge kiende simpelheid, harmo nisch zelfs verwant aan het pianowerk van 'Thelonious Monk. Eén blues van de plaat (nota bene het zeer simpele „Weary blues") is zo licht en helder van uitwerking door Hodges, Ellington c.s. dat je hem als het ware in een lijstje zou willen zetten! Hodges en Ellington, bijna een muziekleven lang aan elkaar gekoppeld. Hodges kwam in 1928 bij het Ellingtonorkest dat toen naam begon temaken en een engagement in de legen darische Cotton Club kreeg. Hodges, als leerling door Sid ney Bechet beïnvloed, wissel de eerste nog de sopraansax met de alt af, maar ontwikkel de op dat laatste instrument een toon zoals nog niemand had laten horen. Sensueel en zwoel, vooral in blues en bal lad, in de improvisaties meer de melodielijn zoekend dan de harmonie van de akkoorden, werd zijn geluid vóór 1940 (met dat van Benny Carter) hét voorbeeld in de jazz. Met Par ker veranderde alles. Hodges niet, zijn toon rijpte, zijn speel se „invullertjes" bij solo's van anderen werden steeds vol maakter. Hij bleef een niet van de wijs te brengen eiland van rust. Ellington baseerde een belangrijk deel van de „sound" van zijn orkest op Hodges' zekere factor. Er is op het ogenblik in de ramsj van een aantal platenzaken voor iets meer dan een tientje een dubbelelpee te koop met het werk van Ellington tussen 1928 en 1931. Goed van ge luidskwaliteit, al is het electro- nisch tot stereo omgebouwd, en op een aantal nummers („The Mooche" en „I Must Have That Man") hoor je al hoe goed Hodges is. Voor wie deze Ellington-periode nog niet in z'n discotheek heeft, een müst. (RCA DL-2-0252). De verhouding Ellington-Hod ges bleef verder een nogal merkwaardige en wat myste rieuze. Hodges was privé nogal stoïcijns met z'n wat uitgestre ken trekken die hij van z'n Mexicaanse-India anse moeder erfde. Interviewers beant woordde hij met enkele letter grepen. „Johnny hoefde zich niet te verkopen" zei Budd Johnny Hodges Johnson eens, „hij hoeft alleen te blazen". Als Hodges naar de microfoon moest voor een solo in Ellingtons orkest, keek hij altijd alsof hij op moest voor z'n doodvonnis. Insiders vertellen dat hij na een ovatio neel ontvangen solo, stuurs richting Ellington keek en dan een gebaar maakte alsof hij geld telde. Financiële onenig heid? Of gewoon, zoals Charlie Shavers stelde, een typische vorm van Hodges' humor die hij bedreef zonder een spier te vertrekken. Aan de andere kant verdedigde Hodges El lington wanneer een „gig" met het orkest niet door kon gaan, omdat de Duke elders een filmscore moest schrijven of arrangeren. Aan zo'n gelegen heid hebben we „Johnny Hod ges at the Sportpalast, Berlin" ie danken. Een pas uitgebrach te dubbelelpee in de serie Pa blo-live (Pablo 2620 102). De datum stond vast, Ellington moest naar Parijs om met arrangeur Billy Strayhorn aan de film „Paris Blues" te wer ken, alles leek niet door te gaan tot Hodges met Norman Granz tot een „Johnny Hodges All Stars"-orkest kwam, van Ellington mensen aangevuld met noodpianist Al Williams. Een prima concert, waarin Hodges met Harry Carney (ba ritonsax), Lawrence Brown (trombone) Ray Nance (comet, viool en zang), Sam Woodyard (drums), Aarom Bell (bas) en genoemde pianist voorname lijk Ellington nummers speelt. Het is uiteraard niet de com plete band en dat hoor je. In de totalen in „Take the A-train" rammelt het even, evenals in „Rockin" in Rhytm", alsof de .Jieadarran- gement" nog niet zo goed in 't hoofd zitten, maar in „Stom- py Jones" daarentegen lijkt het of je de hele big band bij tijd en wijle hoort. Een zadig nummer, met een subtiele solo met veel „wit" van drummer Woodyard die af en toe hele toonladders op z'n trommels speelt. Carney is altijd exact zichzelf op de schorre bariton, Ray Nance speelt supperro- mantisch z'n standaard „Au tumn Leaves" op viool, La wrence Brown levert mooie solo's plus een bij na-imitatie op de trombone van Hodges' geluid in „Solitude" en Hodges zelf brengt het mooiste. O.a. in „The jeep is jumping" en „Good Queen Bess", Ellington- nummers waarbij de hoes- merkwaardig genoeg in dit geval Hodges ais mede-compo nist niet vermeld. De plaat is opgenomen in maart 1961. Zo wel Hodges (1970) als Ellington (1974) zijn overleden. Meestal overstromen na de dood van een musicus de re-issues de markt. Van het EUington-or- kest was dat niet meer nodig. Van Hodges als uniek en ge deeltelijk onderschat soloist is het er niet van gekomen. Of zou dit het late begin zijn? BertJansma Duke Ellington Zaterdag 4 november De formatie Wire treedt op in de Eksit in Rotterdam. Aan- vang 21.00 uur. Woensdag 8 november Optreden van de Amerikaanse zanger Isaac Hayes in de Jaap Edenhal in Amsterdam. Aanvang 20.00 uur. Vrijdag 10 november Jazzman Oscar Pe terson geeft een concert in de Doelen te Rotterdam. Aaqvang 20.15 uur. Zaterdag 11 november „De killer" Jerry Lee Lewis zal met zijn Amerikaanse band een éénmalig en exclusief concert voor de Benelux geven in de Amsterdamse Jaap Edenhal. Aanvang 20.00 uur. Oscar Peterson voor een nachtoptreden in het Concertgebouw te Amsterdam. Aanvang 24.00 uur. Zondag 12 november De Amerikaanse Dolly Parton komt voor een optreden naar het Congresgebouw in Den Haag. In het voorprogramma staan Saskia en Serge^ Aanvang 20.30 uur. Maandag 13 november De Engelse for matie Camel is te zien en te horen in Carré in Amsterdam. Aanvang20.15 uur. Zaterdag 17 november Optreden van de Amerikaanse formatie Santana in de Leidse Groenoordhal. Maandag 20 november De legendarische gitarist Eric Clapton geeft een concert in de Jaap Edenhal in Amsterdam. Aanvang 20.00 uur. m

Leidse Courant | 1978 | | pagina 20