1 Geest van Soekarno kwelt president Soeharto i Weinig kansen voor Republikeinen in Amerika (Van onze correspondent Adrian Peters) IAKARTA Net als de sjah van Iran heeft lu ook president Soeharto van Indonesië te am pen met een groeiende oppositie van de i de moslems. Indonesië heeft de groot te islamitische bevolking van de hele wereld leer dan 90 procent van de 140 miljoen Indone- ièrs noemt zich moslem. De regering maakt r en meer zorgen over de islamitische eweging. Steeds meer streng-gelóvige leiders oegen zich bij de oppositie, omdat ze geschrok zijn van de corruptie of van de „ongelovi- oanier van regeren. )e veranderde houding van de religieuze leiders des te verontrustender voor de regering, om- at zij lange tijd de belangrijkste steunpilaren an het bewind van Soeharto zijn geweest. Gene ral Soeharto kon wijlen president Soekarno oora\ dankzij de steun van de islamitische lei- op non-actief stellen. Een half miljoen men- vond de dood bij de zuiveringen die op de nachtsovername volgden. De Indonesische mar xistische beweging werd vernietigd. Hoe groot het islamitische verzet tegen Soeharto Is, bleek voor het eerst bij de verkiezingen van mei vorig jaar. De regeringspartij Golkar sleepte kveliswaar 60 procent van het aantal stemmen in Be wacht, maar dat was alleen gelukt met de no dige intimidatie en knoeierij. Op Oost-Java bij- Voorbeeld ontvingen aanhangers van de Islamjti- Verenigde Ontwikkelingspartij (PPP) hun ibiljetten niet eens. In Djakarta behaalde deze oppositiepartij echter een grote overwin ning. Een van de voornaamste doelstellingen van de oppositie is het in ere herstellen van de verkla ring van Djakarta (1945), waarin officieel werd vastgelegd dat Indonesië een islamitische staat zou worden. Althans in naam handelt de huidige regering naar de „Pantja Sila", de door Soekar no ingestelde vijf principes, waaronder het recht van elke burger het geloof te belijden dat hij wenst. Nadeel christenen De moslem-beweging heeft geleid tot een dilem ma voor de geloofsminderheden in Indonesië. Er zijn 6 miljoen hindoe's, bijna eenzelfde aantal christenen en 1 miljoen boeddhisten in het land. Wordt de verklaring van Djakarta inderdaad weer in ere hersteld, dan zouden de christenen daar zeker nadeel van ondervinden. Om die re den zijn de christenen geneigd voor de Golkar te stemmen, hoewel ze toch zeer luide kritiek op Soeharto hebben geleverd vanaf het moment dat hij de macht had overgenomen. De christenen hebben ook onafgebroken steun verleend aan po litieke gevangenen die sedert de val van Soekar no gearresteerd werden. De strijd tussen de regering en de moslems kreeg er een nieuw aspect bij tijdens de presi dentsverkiezingen van maart dit jaar. Een aantal belangrijke militaire leiders steunden de vele de monstraties van de aanhangers van de PPP on der de studenten. De demonstraties waren bedoeld als protest te gen het feit dat Soeharto de enige kandidaat was. De regering wakkerde de geruchten aan dat het hier ging om een islamitisch complot en beweerde, weinig geloofwaardig, dat wapens uit Libië en Irak ontdekt waren na een politie-over- val op de T.H. te Bandoeng. De beweringen dat de regering als „agent provocateur" had gehan deld, waren niet nieuw. De bom die vorig jaar in een moskee in Djakarta werd gevonden, als mede de brandstichtingen in de moskeeën in Me- dan en Padang op Sumatra, zouden een idee zijn geweest van generaal Ali Moertopo, voorma lig hoofd van de Inlichtingendienst. De opleving van de Indonesische islam valt sa men met de meer verspreide opleving van het islamitische zelfbewustzijn en zelfvertrouwen, dat vooral een gevolg is van de oorlog in het Mid den-Oostenvan 1973. Verwestersing Net als in Iran hebben de Indonesische moslems zich kwaad gemaakt over de vergaande „verwes tering" van de staat en het falen van de rege ring om die ontwikkeling tegen te houden. Por nografie geeft steeds weer aanleiding tot felle debatten, hoewel niet helemaal duidelijk is wat het gevaar nu precies is. Zo vallen in Djakarta weinig „massage-instituten" te bespeuren van het soort dat Bangkok bezoekende zakenlui be dient. De meeste gewaagde bladen en kalenders tonen hier vrouwen die nog altijd een badpak aan hebben, of op zijn allerergst een bikini. Voor strenge islamieten is dat echter maar het topje van de pornografische ijsberg. De regering besloot onlangs de- corruptie aan te pakken, maar onder de leiders van de islamiti sche beweging werd dat nieuws met hoongelach ontvangen. Weliswaar werd het plaatsvervangend hoofd van de nationale politie gearresteerd, maar om echt een eind te maken aan de corrup tie zou bijna het hele regeringsapparaat ontman teld moeten worden. Eerder dit jaar heeft de regering geprobeerd te gemoet te komen aan de eisen van de islamiti sche beweging met de aanstelling van kolonel Alamsyah als minister van religieuze zaken. Alamsyah is zelf streng islamiet. Het eerste dat de kolonel deed was de christelijke organisaties ontbinden, die hulp van het buitenland kregen. Dat geld werd gebruikt om de politieke gevange nen te helpen, die door de moslems vaak gezien worden als communistische extremisten. Kolonel Alamsyah is echter toch weer het doel wit geworden van de islamitische woede. Zijn ministerspost had bezet moeten worden door een islamitische leraar, vinden de moslems. Het is nog niet eerder voorgekomen dat die post bezet werd door een militair. Maar de kolonel had ook de studentendemonstraties tegen Soeharto ge steund, en de moslems denken dat Soeharto nu Alamsyah met het nodige machtsvertoon wil „neutraliseren". Soekarno-imago In de afgelopen maanden heeft Soeharto zijn troefkaart uitgespeeld. Hij heeft het imago van Soekarno als „vader van de onafhankelijkheid" weer uit de oude doos gehaald. Een kleine golf stroom van boeken over het leven van Soekarno, die 1970 is overleden, mocht in de boekenwinkels verschijnen. Vergeleken bij de charismatische Soekarno lijkt de veel minder aantrekkelijke Soeharto maar een saai man. Weinig mensen •hechten veel geloof aan de verhalen over het „heldhaftige" gedrag van Soeharto ten tijde van de onafhankelijkheidsoorlog. Evenmin voelen de Indonesiërs zich aangetrokken tot het beeld dat van officiële zijde van Soeharto geschapen wordt, dat van de guerrilla-strijder die ooit als bedelaar verkleed aan de Hollanders ontsnapt is. Voor de machtsovername was generaal Soeharto een vrij onbekend figuur. Misschien heeft hij overigens zijn leven te danken aan die onbekend heid. Bij de mislukte staatsgreep van 1965 wer den verschillende van zijn collega's vermoord. Soeharto werd eenvoudigweg vergeten door de rebellen. Zodoende zag hij kans een tegencoup te organiseren en die bracht hem uiteindelijk aan de macht. Met deze rehabilitatie van Soekarno is Soehartc een zeer gevaarlijke weg ingeslagen. Wat hij wil de was gebruik maken van het populaire voet stuk van de voormalige president onder de arme bevolking. Wellicht is dat een goede tegenzet te gen de islamitische beweging, maar de reactie op de in ere herstelde Soekarno is zo groot, dat hij nu bijna tot God is uitgeroepen. En vandaag of morgen zal de huidige regering misschien een antwoord moeten vinden op de vraag waarom deze ideale heerser dan destijds afgezet moest worden. (Copyright The Guardian) WASHINGTON De aanzienlijke meerderheid de Democratische partij in het Amerikaanse (Senaat en Huis van Afgevaardigden) loopt 'olgende week bij de tussentijdse verkiezingen :n gevaar. Alk de Amerikanen op 7 november de 50 staten een gouverneur kiezen, 35 de 100 Senaatszetels aan een nieuw oordeel irwerpen en een compleet nieuw Huis van vaardigden (435 zetels) installeren, zullen de tieke verhoudingen niet wezenlijk veranderen, paar nieuwe Republikeinse gouverneurs en een winst in het Huis van Afgevaardigden is wat er voor de Republikeinse partij inzit. In aar de Democraten een solide meerder- ïid van 62 tegen 38 hebben, zit er voor de attéche partij zelfs een kleine winst in. Een •lijk herstel van de forse verkiezingsnederla- ii 1974 (Watergate) en 1976 (de Carter-golf) ikt onhaalbaar voor de Grand Old Party, de oor de Republikeinse partij, waarvan aanduiding „Old" dezer dagen de realiteit het 'itst benadert, locraten blijven het Congres overheersen. Voor igenoot en Democraat Jimmy Carter zal dat de eerste twee jaar van zijn optreden onverdeeld genoegen zijn. Bij de realisering van elk van zijn plannen heeft hij steeds de steun van een aantal Republikeinen nodig gehad. Ook daar zal geen verandering in komen. Integendeel, tat 96ste Amerikaanse Congres zal conservatiever ójn, niet door een beduidend grotere inbreng van de Republikeinen, maar omdat in de Democratische voorverkiezingen de meeste als progressief te boek staande kandidaten het hebben moeten afleggen tegen conservatieve Democraten. Elkaar links en rechts passerende Republikeinen en Democraten maken het verkrijgen van een helder Politiek beeld uiterst moeilijk. In twee als Democra tische bolwerken te boek staande staten (Massachu setts en Minnesota) zijn bij Democratische voorver ingen (primaries) zulke conservatieve Democra- naar het front gestuurd, zodat vooraanstaan de progressieven openlijk hebben aangekondigd hun Republikeinse tegenstanders te zullen steunen. Voornaamste oorzaak van deze ruk naar rechts is de in Californië gestarte belastingrevolutie. Onder zeer conservatieve leiding slaagde een zich „anti-be lasting beweging" noemende groepering erin daar via een referendum een drastische verlaging van de onroerend goed-belasting te bewerkstelligen. De beweging sloeg als een epidemie over naar andere staten en het verlagen van belastingen en het rigoreus snijden in overheidsuitgaven was plotseling overal het voornaamste onderwerp van politieke discussie. De Republikeinen die dit hete hangijzer onmiddellijk annexeerden, blijken er tot nu toe minder hun eigen kandidaten maar meer conserva tieve Democraten mee te hebben geholpen. Elke politicus die in de komende verkiezingen een kans wil maken, heeft intussen zijn eigen plan voor belastingverlaging op zak. De uitwerking van de CaLifornische revolutie, waar bij al snel bleek dat de zwakste groepen het gelag moeten betalen, heeft er voor gezorgd dat meer gematigde belastingverlagingen thans het best in de markt liggen. Dat bleek enkele weken geleden ook in het Congres. Een voorstel van twee Republi keinen, de ambitieuze afgevaardigde Jack Kemp, een ex-football-ster uit Buffalo en de New Yorkse senator Roth, om de inkomstenbelasting in drie jaar met 30 procent te verlagen, werd door de Senaat met 60 tegen 36 stemmen verworpen. Voorsprong Het plan van Kemp en Roth, de toen nog uitermate wankele positie van de Democratische president Carter en het schandaal rond de omkopingspraktij ken van Zuid-Koreanen in het Congres, dat de Republikeinen eindelijk de gelegenheid gaf iets van hun Watergate-image te doen overslaan naar de Democraten, gaf de Republikeinen enkele maanden geleden uitzicht op een krachtig herstel Dat uitzicht is intussen flink verduisterd. Opiniepeilingen gaven de Democraten enkele weken geleden al een flinke voorsprong: 58 tegen 28 procent met 20 procent weifelaars. De Democraten blijken hun aantrekkingskf acht op de zwarte bevolking nog niet te hebben verloren (77 tegen 9 procent). Onder katholieken (50 tegen 25), stedelingen (56 tegen 24) en de laagste inkomensgroepen (58 tegen 25) is de Democratische aanhang eveneens sterk. Maar ook onder van oudsher meer Republikeinse groeperin gen als de bewoners van de voorsteden (46 tegen 30) en het platteland (42 tegen 36) en onder blanke protestanten (38 tegen 37) handhaven de Democra ten een kleine voorsprong. Alleen in de categorie „top-management" scoren Republikeinen en Demo craten gelijk (39—39). De zeer op de persoon en veel minder op de partij gerichte verkiezingen kunnen weliswaar nog voor allerlei verrassingen zorgen, maar een echt herstel voor de Republikeinen lijkt uitgesloten. Hoewel vrijwel overal lokale kwesties de belangrijk ste rol spelen, zijn een aantal verkiezingen ook nationaal interessant De Republikeinen kijken met grote belangstelling naar de marges, waarmee gouverneur Thompson (41) van Illinois en senator Howard Baker van Tennessee herkozen zullen worden. Thompson en Baker zijn de nieuwe hoop van veel Republikeinen voor de race om het presidentschap in 1980 en in ieder geval in 1984. Het duo Ford-Reagan, dat de Republikeinse partij nu aanvoert, is volgens velen aan vervanging toe. Voor de Democraten is om vergelijkbare redenen van belang hoeveel winst de Californische gouver neur Jerry Brown weet te boeken op zijn Republi keinse tegenstander. Brown staat met senator Ed ward Kennedy klaar om bij een falen van Carter het Democratische roer ovet te nemen. Gouverneurs De 50 Amerikaanse staten hebben op dit moment 37 Democratische, 12 Republikeinse, en één onaf hankelijke gouverneur. Van de 36 nieuw te kiezen gouverneurs zijn er 26 Democraat. Twaalf gouver neurs verdwijnen in ieder geval, omdat ze zich vrijwillig terugtrekken, wettelijk geen tweede of derde termijn mogen dienen (onder andere George Wallace van Alabama), of omdat ze in voorverkiezin gen al zijn verslagen door partijgenoten (Maryland, Massachusetts, Texas). Het verlies van de liberale gouverneur Dukakis van Massachusetts tegen een zeer conservatieve Democraat was één van de grootste verrassingen tot nu toe. Het verlies van gouverneur Briscoe van Texas kwam niet geheel onverwacht en heeft landelijke implicaties. De Democraat, die Briscoe versloeg, heeft weinig op met Carter, zodat Carter in 1980 vanuit het belang rijke Texas niet erg veel steun hoeft te verwachten. Kansen voor de Republikeinen om het gouverneur schap in een grote staat over te nemen, liggen er voorlopig alleen in Pennsylvania. De Republikeinen ruiken ook een kansje in Florida, waar twee miljonairs strijden om de opvolging van de Demo cratische gouverneur Askew: een schatrijke direk- teur van een ontwikkelingsmaatschappij aan Demo cratische kant en een minstens even bemiddelde eigenaar van een drogisterij-imperium aan Republi keinse zijde. In belangrijke staten als Ohio en Michigan ligt echter een Democratische overname binnen de mogelijkheden. Humphrey's erfenis Aan de tussentijdse vervanging van 33 leden van de Senaat, alsmede twee overleden senatoren, is voor de Republikeinen geen eer te behalen. Aan de balans (18 Democraten, 17 Republikeinen) zal nauwelijks iets veranderen. Een kleine Democrati sche winst lijkt zelfs heel goed mogelijk. Het honderdkoppige college, waarin elke staat twee vertegenwoordigers heeft, zal wel enige verjonging ondergaan. Het is zelfs mogelijk dat er voor het eerst meer senatoren van beneden de 40 dan van boven de 70 zullen zijn. De grootste verrassing tot nu toe was het verlies van de gedoodverfde favoriet voor de opvolging van Hubert Humphrey tegen een zeer conservatieve kandidaat Het Democratische bolwerk in Minnesota (de staat van Humphrey, Mondale en de onoverwinnelijk geachte Democrati sche partij van boeren en arbeiders) lijkt enigszins te wankelen. De tweede Democratische senaatszetel van Minnesota, die van Wendell Anderson, lijkt volgens de laatste enquêtes in groot gevaar, en ook de Democratische gouverneur Perpich heeft maar een minieme voorsprong op zijn Republikeinse tegenstander. Anderzijds maken Democraten kans op overname van enkele „vaste" Republikeinse senaatszetels, onder andere in Kansas, Nebraska, Oklahoma en Virginia. In "Virginia zou dat ten koste gaan van John Warner, echtgenoot van Elizabeth Taylor. Het Huis van Afgevaardigden, waarvoor de leden per naar inwonertal gevormd district worden geko zen, biedt de beste mogelijkheden voor de Republi keinen voor enig herstel. Meer dan 30 zetels winst zullen het echter niet zijn en volgens de laatste enquêtes is een winst van rond de tien zetels zeer waarschijnlijk. Interessant is hoe twee zeer populai re afgevaardigden, Diggs in Illinois en Flood in Pennsylvania, het er af zullen brengen, nadat ze beiden recentelijk zijn beschuldigd van onwettige financiële praktijken. Hun financiële handel en wandel bleek in ieder geval geen beletsel om door hun district naar de eindstrijd op 7 november te worden afgevaardigd. Op één front heeft rechts in Amerika nu al gewonnen. Conservatieve groeperingen hebben ver reweg het meeste geld gestopt in de talrijke campag nes. Volgens de laatste ranglijst nemen conservatie ve groeperingen de eerste 5 plaatsen in, aangevoerd door de uiterst rechtse beweging van Ronald Rea gan. Nummer 5 staat een dubieuze beweging als „De Wapenbezitters van Amerika" en pas op de achtste plaats komt de overkoepelende Amerikaan se vakbondsorganisatie AFL-CIO. DICKTO^T

Leidse Courant | 1978 | | pagina 17