Brandweerlieden door giftige damp in moeilijkheden Met garantie tot 1991 Meubelfabriek M Oisterwijk BIJ BRAND IN HAAGS VERFBEDRIJF Deel ambtenaren tegen alternatieve plannen salarisberekening Man bekend duizend autokraken Reclame Minister gaat het rijexamen vereenvoudigen Weer Amsterdamse politiechef in opspraak Onderhoud woning via truc toch aftrekbaar Autobrand antiekbeurs Overplaatsing PTT rond 1985 voltooid Landrover strandt in zee Ceidóc (SouAO/ntsH Kort Rapenburg 2, 2311 GC Lelden, postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: jkwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Vrijdag 3 november 1978,69e jaargang no. 21188 Op volle toeren „Op volle toeren", Nederland stalig muziekprogramma met Chiel Montagne op Ned.I om 19.47 uur. Om 20.30 uur „Cor- rie en haar mannen". Ned.II om 21.30 uur „Pagnol- serie" om 22.26 uur Brand punt over liberalisering in China en om 23.01 uur „De Alles Is Anders Show". Vrij veel bewolking Voornamelijk in het noorden enkele opklaringen, overigens veel bewolking en op de meeste plaatsen droog. Meest matige wind uit het zuidwesten. Maxi mumtemperaturen omstreeks 11 graden. Morgen zon op: 07.39, zon onder: 17.08. Hoogwater: 4.58 en 17.13. Laagwater: 0.49 en 13.05. ITT betaalde miljoenen aan steekpenningen WASHINGTON (UPI) - De Amerikaanse maatschappij Internationale Telephone en Telegraph corp ITT heeft mil joenen guldens gestoken in „illegale, corrupte en beden kelijke betalingen" aan offi ciële personen in minstens de Filippijnen, Algerije, Nige- negen landen in het begin van ria, Mexico, Italië, Turkije en de jaren zeventig. Dit heeft Chili. De betalingen werden de Amerikaanse regering gis- gedaan om zakelijke voorde teren bekendgemaakt. len voor ITT te krijgen en om Het betreft niet nader genoem- invloed in regeringsbeslissin- de personen in Indonesië, Iran, gen te krijgen. Verdronken bij diplomazwemmen WAPENVELD (ANP) Bij het afzwemmen voor zijn zwemdiploma-a is gisteren de 61-jarige G. B. Nijhoff uit Heerde in het Berghuizerbad in Wapenveld verdronken. De man was bezig met het onderdeel schoolslag, toen hij zich plotseling op zijn rug draaide en met zijn hoofd onder water verdween. Hij werd onmiddellijk uit het water gehaald maar hartmassage door een aanwezige huisarts mocht niet meer baten. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Elf brand weerlieden, vier politieagen ten - onder wie een vrouwe lijke - en twee burgers zijn gisteravond ter observatie in het ziekenhuis Westeinde in Den Haag opgenomen, nadat zij bij een kleine brand in een verfbedrijf in de Rozen burgstraat giftige dampen hadden binnengekregen. Ze ven brandweerlieden en de twee burgers mochten giste ravond laat weer naar huis, de overigen zijn vanochtend ontslagen. Zij blijken uitein delijk geen nadelige gevolgen te hebben opgelopen van het inademen van de dampen. Bij de brand in het bedrijf, die door onbekende oorzaak omstreeks zes uur gistera vond ontstond, hadden kar tonnen dozen vlamgevat waa rin een stof, alodine, zat, die door de brand giftige damp afscheidde. Alodine wordt ge bruikt om verf goed te laten hechten op verkeersborden. In normale toestand is de stof ongevaarlijk. De politiea genten en brandweerlieden kregen plotseling ademhaling smoeilijkheden bij inademing van de damp. Toediening van zuurstof bleek niet te helpen, waarna de slachtoffers in al lerijl naar het ziekenhuis werden gebracht. Daar raad pleegde men het Nationaal Vergiftigingen Informatie Centrum N.V.I.C.) van het Academisch Ziekenhuis te Utrecht, dat meedeelde dat na enkele uren opnieuw ademhalingsmoeilijkheden zouden kunnen optreden en dat zelfs de nieren zouden kunnen zijn aangetast. Daar op werden alle personen die in het pand waren geweest tijdens het brandje, in het ziekenhuis opgenomen, onder wie ook de eigenaar van het pand en een buurtbewoner. Normale benzine een cent duurder DEN HAAG (ANP) - Met ingang van morgen gaat de maximumprijs een cent per liter benzine omhoog en wordt dan 1,16 gulden per liter, aldus het ministerie van economische zaken. De maxi mumprijs is 1,28 gulden per liter. De prijs van superbenzi- ne ondergaat geen verande ring. Deze prijswijzigingen zijn het resultaat van een stijging van de marktnoteringen aan de ene kant en een daling van de dollarkoers aan de andere kant. De stijging van de markt noteringen is volgens woord voerder van het ministerie van economische zaken een gevolg van toegenomen vraag. De sta king van de Iraanse olie-indus trie speelt hier geen rol. Prins bakt ze bruin Met grote vaar digheid keert prins Claus op professionele wij ze een panne- koek om in de pan. Toeschou wers zijn leerling koks. die tijdens de in Borne ge organiseerde ma nifestatie „Oplei ding en beroep", waaraan de prins een bezoek bracht, met ande re jonggezellen hun kunnen ver toonden. VOORSTELAAN MINISTER: Halveer aantal pedagogische academies SANTPOORT De helft van het aantal pedagogische academies en opleidingsin stituten voor kleuterleidsters moet ver dwijnen. Na de fusies van de bestaande scholen blijven er dan nog 65 over, die ieder rond de 300 leerlingen zouden moeten hebben. Dat advies krijgt minister Pais (onder wijs) eind deze maand van de advies commissie spreiding pedagogische acade mies. De opleiding aan nieuwe instituten voor onderwijsgevenden aan de basischo- len-nieuwe-stijl moet vier jaar worden. Een en ander kwam gisteren naar buiten op de jaarvergadering van de vereniging van christelijke docenten bij opleiding sinstituten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De drie grote centrales van overheidspersoneel, die via een aan tal alternatieve voorstellen minstens de koopkracht van de ambtenarensalarissen tot dertigduizend gulden willen handha ven en die de eventuele korting op de salarissen op de hogere ambtrenarenin- komens willen afwentelen, vinden de hogere ambtenaren lijnrecht tegenover zich. De hogere ambtenaren hebben de resultaten van de werkgroep trendme thodiek van de algemene, christelijke en katholieke bonden van overheidsperso neel beslist van de hand gewezen. De werkgroep trendmethodiek, door de vijf ambtenarencentrales ingesteld, om alternatieve salarisplannen te ontwikke len tegenover die uit de ombuigingsnota Bestek '81, heeft gisteren de studies afge- 'rond. Men heeft op persoonlijke titel medegewerkt. De voorstellen zullen nog door de ambtenarenbonden beoordeeld moeten worden. Duidelijk is echter al, dat de hogere ambtenaren beslist niet aan de voorstellen zullen medewerken. Het gaat hierbij om een verhoging van de poensioenbijdrage door de hogere ambtenaren en om een maximaal bedrag per procent prijscompensatie. Het Amb- tenarencentrum en de Centrale van Ho ger personeel hebben deze voorstellen re soluut afgewezen. De werkgroep heeft verder voorgesteld alle cao's te betrekken in de berekening van de trendstijging voor de ambtenaren. Totnutoe worden 40 cao's met tiendui zend of meer werknemers voor de trend- berekening gebruikt. Het voorstel zal voor het overheids-peroneel gunstiger blijken te zijn. Daarbij moeten ook de toeslagen, die in de cao's opgenomen worden, doorwerken in de overheidssala- Intussen heeft de katholieke bond van overheidspersoneel al laten weten, dat de FNV onverkort moet vasthouden aan een volledige prijscompensatie voor de lagere inkomens. De Kabo is het derhalve eens met het voorstel hierover van de werk groep. Deze werkgroep vindt verder de premiedruk van de sociale verzekeringen wel bespreekbaar.' Verschillende andere voorstellen van de werkgroep zijn niet unaniem. Enkele leden bijvoorbeeld vin den de pensioenbijdrage van de ambte naren wel bespreekbaar, anderen weer niet. UTRECHT (ANP) Een 25- jarige man uit Bilthoven heeft verklaard dat hij de af- j gelopen jaren ongeveer dui zend diefstallen uit auto's heeft gepleegd. Bovendien be kende de man acht aanran dingen, twee berovingen en elf diefstallen uit huizen. Volgens de politie van Bil thoven heeft hij aanzienlijk meer dan een ton buitge maakt. De verdachte werd half okto ber bij het openbreken van een auto op heterdaad be trapt. Hij verwijderde met een mes een complete autor uit om er in te komen. De man was volgens de politie alleen ge'intresseerd in geld. In de bossen rond Bilthoven zijn op aanwijzingen van de verdachte tientallen leegge haalde portefeuilles en tassen gevonden. Van de ruim dui zend overtredingen, die de verdachte zegt begaan te heb ben, is maar in tweehonderd gevallen aangifte gedaan. kan volgend jaar weer met een gerust hart naar de bioscoop. Er is nu een limiet gesteld. DEN HAAG (ANP) Minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) wil per 1 janurari 1980 het rijexamen zodanig veranderen dat het accent wordt verlegd van het examen naar de opleiding. Hij heeft daar voor in een brief aan de Tweede Kamer een aantal maatregelen opgesomd. De minister is tot deze verandering van beleid gekomen, omdat tegenwoor dig alleen nog gediplomeerde instructeurs rijles mogen geven. Vroeger was het rijexamen de enige mogelijkheid om te bepalen of de rijvaardigheid voldoende was, omdat iedereen die tenminste drie jaar een rijbewijs bezat als instructeur kon optreden. Tot de belangrijkste veranderingen, die de minister wil doorvoeren, behoort verkorting van de duur van het praktische gedeelte van het examen. Hierdoor kan het examen zich ontwikkelen in de richting van een verantwoorde steekproef. Daarnaast moet het afnemen van het eerste examen zonder wachttijd geschieden. Het tijdstip van het examen zal op die manier in goed overleg tussen kandidaat en instructeur vastgesteld kunnen worden. In de huidige situatie moet het examen vaak maanden van tevoren worden aangevraagd, zonder dat dan al zekerheid bestaat over de vorderingen van de kandidaat. Over de praktijkontwikkeling is reeds geruime tijd-overleg gaande met de rijschoolwereld. De minister heeft met het CBR besproken dat het examen volgens deze plannen niet meer behoeft te zijn dan het toetsen van de opleiding door middel van een steekproef. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Onieuw is een hoge politieman in Am sterdam in opspraak geko men. Het betreft hoofdinspec teur K.Sietsma, chef van de narcoticabrigade en van de criminele inlichtingendienst. Hij zou reeds in 1976 op de hoogte zijn geweest van het feit dat de top van het bure au Warmoesstraat in het ros se centrum van de hoofdstad op grote schaal werd omge kocht, maar deze beschuldi gingen toen onder tafel heb ben gewerkt. Tevens is tegen hem ingebracht dat hij op verdachte wijze in tientallen woningen van Chinezen tij dens hun afwezigheid huis zoeking zou hebben laten ver richten, waarbij zijn rechercheurs geld en kostbare voorwerpen als souvenirs meenamen. Sietsma zelf zou aan deze praktijken Zoals bekend loopt er reeds een corruptieonderzoek van de rijksrecherche tegen com missaris G.Toorenaar, de voormalige chef van de nar coticabrigade, nadien gepro moveerd tot chef van de cen trale recherche. Aanleiding tot deze maatregel was een serie tips uit de Haagse on derwereld. De aantijgingen te gen hoofdinspecteur Sietsma echter komen uit het Amster- damse politiekorps zelf, name lijk van de rechercheurs A.Damsteegt en R. Waterloo. DEN HAAG De PvdA-fractie in de Tweede Kamer wil dat het kabinet maa- tregelen neemt tegen huiseigenaren, die via een belastingtruc de onderhoudskosten van hun woning aftrekken van de inkomstenbe lasting. Al sinds acht jaar is die aftrekbaar heid van de onder houdskosten formeel niet meer mogelijk. De PvdA wijst het ka binet er echter op, dat er nog steeds een wet telijke bepaling be staat, die recht geeft op aftrekbaarheid van onderhoudskosten. Die bepaling kan worden toegepast als een huiseigenaar zijn woning niet in volle eigendom heeft, maar slechts voor een gedeelte. Van belastingdeskundigen heeft de PvdA gehoord, dat op grond van genoemde bepaling de volgende truc kan worden toegepast: iemand koopt een huis samen met een ken nis, waarbij hij voor negentig of vijfennegentig procent eige naar wordt en de kennis voor de rest. Op die manier kan de hoofdeigenaar alle onderhoudskosten van zijn inkomstenbelas ting aftrekken. Dat gat in de wet moet zo snel mogelijk wor den gedicht, zo vindt de PvdA. De fractie heeft het kabinet tevens gevraagd, na te gaan hoeveel gebruik er van genoemde belastingtruc is en wgrdt gemaakt. ADVERTENTIE Berkel (ZH), Noordeindseweg 116, tel. 01891-4670. Geopend ma t/m vr van 9.30 tot 17.45 uur, za van 9.30 tot 17.00 uur en alle koopavonden tot 21.00 uur. KATWIJK Een geparkeerde personenauto in de Hiacinten- straat is gisteravond omstreeks half twaalf volledig uitgebrand. De brand is vermoedelijk ont staan door een kortsluiting in de startmotor. De motor sloeg door de kortsluiting aan en bot ste tegen een èndere geparkeer de auto. De auto brandde geheel uit. De andere auto liep blik- en lichte brandschade op. ADVERTENTIE Treslong-Hallen Hillegom 4 5 november treslong-hillegom de vindplaats van vele interessante objecten 4 5 november zaïerdag 14-22 uur zondag 11 18 uur (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG - Staatssecretris Koning (Binnenlandse Zaken) verwacht dat de overplaat sing van de centrale directie van de PTT naar Groningen en Leeuwarden „in het mid den van de jaren tachtig" voltooid zal zijm, De bewindsman zei dit giste ravond tijdens de behandeling van de begroting van Binnen landse Zaken in de Tweede Kamer. „Wij willen niets for ceren en alles in goed overleg met de bij de PTT betrokken personeelsorganisaties doen", aldus Koning. Op het ogenblik wordt gewerkt aan een nieuw uit voeringsplan voor de verhui zing van de centrale directie van de PTT. Het is de bedoe ling dat dit plan vdór eind 1979 gereed is. Daarin wordt gekozen voor een geleidelijke uitvoering van het spreidings plan. NOORDWIJK Een ritje langs zee in een Landrover hoeft niet altijd even ontspannend te zijn. Tot deze conclusie moet de 23- jarige Leidse caféhouder gister middag wel zijn gekomen toen hij met zijn auto langs de vloed lijn in het zand vast te zitten. Vele pogingen van de man en de Noordwijkse politie om het voertuig te redden voor de op komende vloed baatte niet en de man moest met lede ogen toezien hoe zijn kostbaar auto mobiel binnen een half uur in de golven van de opkomende vloed verdween. Ambtenaren alleen na toestemming gratis met KLM DEN HAAG (ANP) - Ambte naren mogen in het vervolg alleen nog vrij reizen met de KLM na toestemming van de staatssecretaris van verkeer en waterstaat. Met betrek king tot de reisfaciliteitea voor politici zal eveneens een zeer terughoudend beleid worden gehanteerd. Staatssecretaris Smit-Kroes heeft dit geschreven in een brief aan de vaste Kamer commissie voor verkeer en waterstaat Het nieuwe beleid ten aanzien van gratis KLM- vluchten volgt op de affaire rond de ontslagen KLM-func- tionaris Jos de Wit, die de KLM-leiding in New York heeft beschuldigd van ver strengeling van privé en zake lijke belangen. Bij de brief van de staatssecretaris is het rapport van de rijkslucht vaartdienst gevoegd, waarop mevrouw Smit-Kroes haar be slissing heeft gebaseerd geen onafhankelijk onderzoek i Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071 - 122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1