Duitse politie jaagt al jaar bijna vergeefs op terroristen Kalkar in discussie bij regering van Rijnland-Westfalen h GEZOCHTENZIJN COMPUTER TE SLIM AF Carters maatregelen stuwen dollar omhoog Callaghan verzekert zich van steun Wales en Schotland Oeganda bezet deel van Tanzania Olieproduktie Iran gedeeltelijk hervat, uitvoer nog stil Arabieren oneens over actie tegen Egypte —BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 2 NOVEMBER 1978 PAGINA 9 (Van onze correspondent Siegfried Buschschluter) BONN Niet alleen jaagt sinds gisteren de Nederlandse politie op Duitse terroristen, in de Bondsrepu bliek is de klopjacht op de verdach ten van een groot aantal aanslagen en politieke moorden nog in volle hevigheid gaande. Maar een jaar nadat regeringswoordvoerder Klaus Boeling in Bonn bad verklaard dat de moordenaars van de industrieel Hans Martin Schleyer geen rust zouden vinden het lijk van Schleyer was die dag, 19 oktober, gevonden is de Duitse politie in haar zoekactie nog niet veel verder gekomen. Terwijl Boeling die woorden uitsprak was de politie in heel West-Duitsland al aan de groot- val op het hoofdkwartier van de BKA, de ste klopjacht uit de geschiedenis begonnen. Westduitse recherche. Ze was op zoek naar zestien mensen, waar van tien vrouwen, die niet alleen werden 1 dacht van de ontvoering van Schleyer, m ook van de moordaanslag op de Frankfurter bankier Jürgen Ponto (juli '77) en op procu- De staat van dienst van de Duitse politie in reur-generaal Siegfried Buback (april '77). Tot de afgelopen twaalf maanden is op zijn best nu toe werden vier van de zestien terroristen "al twijfelachtig. De meeste arrestaties wer- gearresteerd. Eén werd gedood en de reste- den i11 het buitenland verricht, al dan niet De Duitse minister Baum: geen strengere wetten. Twijfelachtig De in september in Düs- seldorf neergeschoten Willy Peter Stoll. Baum, zei tijdens een bijeenkomst van de BKA onlangs: ^Computers zijn noodzakelijk en bruikbaar, maar daar is alles mee gezegd. We moeten er voor waken dat ze ons niet brengen tot al te snelle en al te vrijmoedige beslissingen en al te rechtlijnig denken". Liberaal credo Knut Folkerts die vorige maand aan de Bondsre publiek werd overgele- rende elf zijn nog voortvluchtig. met de hulp van de BKA. De successen die Vanaf september vorig jaar werden veertig °P thuisfront geboekt werden, mensen die verdacht worden van terroristi- J 1 sche activiteiten gearresteerd, maar er wer den ook nieuwe gezichten toegevoegd aan de apparaat^ voorgesteld als technisch lijst van gezochte personen. 1 ,J 1 Er zijn aanwijzingen dat de terroristen nieu we recruten hebben aangeworven nieuwelingen de arrestaties - enigszins doorkruist hebben, bestaat er nog Eerder deze maand begon de regering met ontwikkeld, maar dat beeld heeft wel enige gevoelige klappen opgelopen als gevolg van dat deze recente onthullingen over grote misstappen grote kans dat reorganisatie en vervanging van de hoog- zullen ondernemen, misschien z^lfs een aan- functionarissen van de terroristenbestri]- ding. Zo werd Gerhard Boeden, hoofd van het anti-terroristenteam van de BKA aan kant gezet. Het team werd onder een directe re controle van de minister van binnenlandse zaken geplaatst en zijn bevoegdheden werden beperkt. Boeden kreeg er de schuld van dat de politie in augustus gefaald had drie van de meest gezochte terroristen te arresteren. De drie hadden een helikopter gehuurd om over een aantal gevangenissen te vliegen, waarschijn lijk als voorbereiding voor een poging De terroristen werden bespioneerd, gefotogra feerd en gevolgd door een aantal BKA-agen- ,ten, maar ze werden pas herkend toen de fo to's ontwikkeld waren. Men vermoedt nu dat de terroristen een kat-en-muisspelletje met de politie aan het spelen waren. De BKA zou te veel steunen op de computers en te weinig op „speurzin". De minister van binnenlandse zaken, Gerhart Baum, lid van de Liberale Vrije Democrati sche Partij, wilde geen gehoor geven aan de eisen voor strengere anti-terroristenwetten. Hij vond dat de liberalen hun credo trouw moesten blijven, zelfs tegenover degenen die dat wilden vernietigen. „We moeten het niet moeilijk maken voor onze jongeren zich te identificeren met onze staat", zei Baum. Zijn woorden werden in stilte ontvangen. Als de politie van de mensen eist dat zij helpen bij het opsporen van terroristen, moet ze ook kritiek van die mensen kunnen incasseren. Dankzij een tip kon de politie een van de ter roristen opsporen die in augustus ontglipt was. Willy Peter Stoll werd op 7 september door de politie neergeschoten, nadat hij in een restaurant in Düsseldorf herkend was. De andere twee, de 26-jarige Christian KI ar en de 23-jarige Adelheid Schulz, zijn nog voortvluchtig. Volgens de politie was Stoll medeplichtig aan een overval op een wapenhandel in Frankfurt in juli van het vorig jaar. In juni van dit jaar werd hij herkend door de wapenhande laar, maar hij wist toch te ontsnappen. Knut Folkers, die zijn medeplichtige geweest zou zijn werd in september in Utrecht gear resteerd en tot 20 jaar veroordeeld wegens de moord op een Nederlandse agent. Vorige maand werd hij aan Duitsland overgeleverd. Twee andere vermeende terroristen, Christian Wackernagel (27) en Gerd Rochard Schneider (28), werden deze herfst in Amsterdam gear resteerd en op 13 oktober uitgeleverd. Wac kernagel zou degene zijn die destijds de vi deo-opnamen van Schleyer gemaakt had. Copyright The Guardian Spanning rond overleg Chili en Argentinië SANTIAGO/BUENOS AIRES (Beuter-UPI) De onderhan delingsteams van Chili en Ar gentinië zijn gisteren begonnen aan de laatste onderhande lingsronde over het conflict over drie eilandjes in het zuide lijk gelegen Beagle-kanaal. De besprekingen zullen waar schijnlijk vanavond teneinde lo pen. Volgens Chileense bronnen is de toestand vrij somber. De twee landen zijn niet afgeweken van hun standpunten. Ford: dit jaar 124.000 auto's minder LONDEN (Reuter) De sta king van de 57.000 Britse Ford arbeiders, die het werk in alle 23 vestigingen in Groot-Brit- tannië hebben neergelegd, duurt nu al zes weken en heeft geleid tot een produktieverlies van 74.000 auto's. Werkonderbrekingen in de loop van het jaar hadden al een verlies van 50.000 auto's tot gevolg, zodat er tot nu toe in totaal 124.000 auto's minder zijn geproduceerd dan normaal, al dus een woordvoerder van het bedrijf. Krantenstaking in New York vrijwel ten einde NEW YORK (Reuter) In de 85 dagen oude Newyorkse kran tenstaking is gisteren een voor lopig akkoord bereikt op een vergadering van 21 uur van directies en de vakvereniging van typografen. Het betreft de dagbladen New York Times en Daily News, die waarschijnlijk zondag weer weer kunnen ver schijnen. De typografen hebben de verzekering gekregen, dat er geen ontslagen zullen vallen. Waldheim neemt uitnodiging Cambodja aan New York (AP) Secretaris- Generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties heeft de uitno diging van Cambodja om een bezoek te brengen aan dat land aanvaard. Het is echter nog niet bekend wanneer hij zal gaan zo heeft een woordvoerder van de Verenigde Naties gisteren be kend gemaakt. President Carter tijdens de aankondiging van de maatre gelen tot steun aan de dollar. AMSTERDAM (ANP-Reuter-AP) Na het bekend worden, dat president Carter en de Amerikaanse Federal Reserve nieuwe maatregelen hebben genomen om een einde te maken aan de koersval van de dollar, zijn de koersen van het Amerikaanse geld op de wisselmarkten in Europa met sprongen omhoog gegaan. In Amsterdam met name vloog de dollar met meer dan een dubbeltje in koers omhoog tot 2,03. Daarna fluctueerde de koers scherp tussen 2.03 en 1.97. Ook de effectenbeurs reageerde scherp. Tijdens de officiële handel stegen de meeste koersen al, maar in de loop van gistermiddag bewogen de noteringen van de internationale fondsen zich in snel opgaande lijn, waarbij de winsten uitliepen van 1,— tot/ 7,50. De goudprijzen zakten dienovereenkomstig. In Londen ging de goudprijs van 238,65 dollar per ounce (31.1 gram) tot 223-226 dollar. Ook de andere valutamarkten, waarvan er veel wegens Allerheiligen gesloten waren, vertoonden hetzelfde beeld. De Amerikaanse maatregelen komen hierop neer: het officiële rentetarief (disconto) van de Federal Reserve Bank in New York is van 8,5 tot 9,5 pet verhoogd. Dertig miljard dollar wordt ter beschikking gehouden om de dollar te beschermen tegen verdere speculatieve aanvallen en eï- zal op grote schaal gebruik worden gemaakt van de regelingen inzake valutahulp, die met Japan, West-Duitsland en Zwitserland zijn getroffen. De Amerikaanse regering verdubbelt de hoeveelheid goud, die het maandelijks op de veilingen aanbiedt. Het Amerikaanse ministerie van justitie is een onderzoek begonnen naar de gedragingen van een aantal grote banken in de VS, die mogelijk op onwettige manier gebruik hebben gemaakt van recente koersdalingen van de dollar. Het onderzoek vloeit voort uit de klacht van een buitenlands geldhandelaar tegen de Ameri kaanse Citybank. Deze eri andere banken zouden bewust de sterke koerswisselingen van de dollar hebben bevorderd en daar grote wuTSten aan hebben overgehouden. Düsseldorf (DPA) West-Duitsland staat voor de verreikende beslissing overtde toekomst van de atoomenergie. Het gaat erom of de bouw van de snelle kweekreactor in Kalkar, waaraan ook Nederland en België deelnemen, volgens plan moet dóórgaan of dat de fabriek moet worden omgebouwd tot een „installatie voor vernietiging van plutonium". De regering van de grootste Westduitse deelstaat, Noordrijn-Westfalen, waarin Kalkar ligt, is giste ren in een geheime, speciale zitting bijeengeko men om te discussiëren over een besluit in dit voor de energiepolitiek buitengewoon belangrijke vraagstuk. Snelle kweekreactors zijn internationaal scherp omstreden omdat daarin de zeer giftige splijtstof plutonium wordt vervaardigd. Daar kunnen ook atoombommen mee worden gemaakt. President Carter heeft in de V.S. het project voor een snelle kweekreactor daarom voorlopig stopgezet. In Frankrijk en Engeland zijn al prototypen van dit soort kerninstallaties in bedrijf. In Italië, Japan, de S.U. en in Kalkar zijn snelle kweekreac tors in aanbouw. De Nederlandse regering heeft al te kennen gegeven aan het project te willen blijven meebetalen. Aan Kalkar wordt al zes jaar gebouwd en het project is in de Bondsrepubliek sterk bestreden. De tegenstanders vrezen dat een snelle kwee kreactor onberekenbare gevaren voor de omge ving oplevert De voorstanders daarentegen me nen dat de Kalkar-reactor onmisbaar is voor de energievoorziening van de Bondsrepubliek. Zij zeggen dat een snelle kweekreactor het in de natuur aanwezige uranium door omzetting in plutonium vijftig maal beter kan benutten dan de huidige kerninstallaties. Bovendien kunnen zij meer plutonium maken dan voor de eigen werking nodig is. Daardoor kunnen zij de basis energie leveren voor volgende kerninstallaties van die soort. Wegens dit dilemma heeft de regering van de deelstaat de bouw in Kalkar voorlopig laten staken. Koningin Elisabeth tijdens het uitspreken van de troonrede. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De socialistische minderheidsregering van Groot Brittanië hoopt dankzij een handig opgesteld par lementair programma te kunnen aanblijven tot in de lente of zelfs tot de zomer van volgend jaar. Kwistig gestrooid lokaas zal de nationalistische partijen van Schotland en Wales, alsmede de Unionisten van Noord-Ierland er allicht toe bewegen de regering Callag han te steunen in alle kritieke stemmingen. Het is zo goed als zeker, dat de Britse conservatieven, geleid door Margaret Thatcher, er donderdagavond van volgende week niet in zullen slagen het kabinet Callag han ten val te brengen tijdens het vertrouwensvotum, naar aanleiding van de troonrede, die gisteren in het Ho gerhuis voorgelezen werd is door koningin Elizabeth. Toen minderheidspremier Callaghan afgelopen september in tegenstelling met alle verwachtingen aankondigde, dat hij nog geen nieuwe algemene verkiezingen zou uitschrij ven, dreigde de diep ontgoochelde leidster van de conser vatieven met weerwraak bij het begin van de nieuwe parlementaire zittijd. Callaghan heeft haar nu ontwapend door middel van een regeringsprogramma waaraan de nationalistische partijen vermoedelijk niet zullen kunnen weerstaan. Zolang zij het socialistische minderheidsbewind steunen, hoeft de La bour-premier niets te vrezen. In Schotland en Wales zal op 1 maart 1979 een volk sraadpleging plaats hebben over de wenselijkheid van de centralisatie. Als een ruime meerderheid van de bevol king ja stemt, krijgen beide landen een eigen parlement, gekoppeld aan een betrekkelijk grote mate van autono mie. De nationalisten geloven, dat uit een dergelijke evo lutie complete onafhankelijkheid zou kunnen voort vloeien. Aan Noord-Ierland worden meer Lagerhuiszetels beloofd Prins Charles deugniet van het jaar LONDEN - Prins Charles van Engeland heeft zich bet ongenoegen van de die renvrienden in zijn land op de hals gehaald door zijn recente jachtpartij in Oos tenrijk als gast van de vorst van Liechtenstein. Een woordvoerder van de koninklijke vereniging voor dierenbescherming in Lon den zei dat de prins van Wales zichzelf onlangs had overtroffen in dienstbetoon aan de dierenwereld en dat hij er de titel „deugniet van het jaar" voor verdiende. NAIROBI (Rtr),UPI) Oeganda beeft gisteren bekendgemaakt dat president Amin zijn le ger naar Tanzania heeft geleid om een deel van bet noordwes ten van Tanzania in te lijven. Het gaat om een gebied van ongeveer 1850 vierkante kilome ter dat zich uitstrekt van de Oegandese grens tot de rivier de Kagera. Radio Oeganda maakte gistermiddag - bekend dat de operatie binnen 25 minnten vol tooid was, „een record in de werelgescbiede- nis". Diplomatieke waarnemers in Nairobi zeiden dat 3000 Oe gandese soldaten met tanks en artillerie de grens met Tanzania zijn overgestoken. Radio-Oeganda liet weten dat het veroverde gebied als een nieuw district bestuurd zal worden. Volgens de Oegande se radio is de actie nodig vanwege „de voortdurende agressie van Tanzania sinds 1971". In 1972 waren er scher mutselingen toen aanhangers van O bote vanuit Tanzania Oeganda binnenvielen. In 4e Tanzaniaan— hoofdstad Dar es Salaam is toegegeven dat op Tanzaniaans grondge bied wordt gevochten, met name rond Kyaka, dertig kilo meter van de grens met Oe ganda. De Tanzaniaanse radio noemde Oeganda een gevaar lijke gek en noemde de inval van Tanzania de afgelopen dagen nonsens. Het conflict tussen Tanzania en Oeganda kan moeilijkhe den opleveren voor de Sovjet- Unie. Moskou levert aan bei de partijen in het conflict wa pens. Door beide partijen zijn Russische Migs neergehaald. TEHERAN (AP/AFP) De olieproduktie in Iran aan de Perzische Golf is gedeeltelijk hervat, maar de uitvoer van ruwe olie ligt nog stil. De Nationale Iraanse oliemaatschappij NIOC is niet in staat momenteel haar verplichtingen na te komen. In de hoofdstad Teheran is gisteren een massale demonstratie van naar schatting honderdduizend mensen zonder incidenten verlopen. De betoging was in strijd met het verbod tot samen scholing, maar de militairen grepen niet in. De betogers liepen langs de woning van de religieuze leider Ayatollah Taleghani, die drie dagen geleden uit gevangenschap werd ontslagen. Uit diverse steden komen nog berichten over bloedige onlus ten. Maar de regering heeft zich gedistancieerd van het optre den van knokploegen die in verschillende steden tegen demon stranten zijn opgetreden. In een poging de gemoederen wat tot rust te brengen heeft de regering aangekondigd dat voor 10 december alle politieke gevangenen zullen worden vrijgelaten. Dit was een van de eisen die de stakers in de olie-industrie hebben gesteld. BAGDAD - De ministers van buitenlandse zaken van de Arabische landen die tegen de akkoorden van Camp Da vid zijn, zijn er gisteren in de Iraakse hoofdstad Bagdad nog altijd niet in geslaagd een agenda op te stellen voor een Arabische topconferentie die volgens plan vandaag moet beginnen. Van goedin- gelichte zijde vernam het Amerikaanse persbureau AP dat de conservatieve Arabi sche naties onder aanvoering van Saoedi-Arabië hun tegen stand voortzetten tegen een voorstel van de harde landen om Egypte volledig te isole ren. Syrië, Irak en de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie van Arafat zouden een werkdocu ment hebben voorgesteld om Egypte uit de Arabische Liga te stoten en de zetel van deze organisatie te verplaatsen van de Egyptische hoofdstad Cai ro naar Tunis. Uit Washington wordt gemeld dat er goede voortgang wordt gemaakt bij de Israëlisch-Egy- ptische besprekingen, maar de Amerikaanse (boze) reactie op de nederzettingenpolitiek van Israël houdt een afslui ting van de besprekingen nog tegen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9