I Jurist: polio is zaak van justitie m m m deTijd VUF MILJ EXTRA VOOR BRUGKLASPROJECT Gekleurd kringloop papier in de maak EEG heeft 12 miljoen arbeidsplaatsen nodig beleidsnota lescherming irivacy jevraagd Aardbeving in Tasj kent GPV-kamerlid bezorgd om Nederlandse taal Compensatie-orders F-16 uitbesteed in Amerika" ^BINNENLAND LEIDSE COURANT, DONDERDAG 2 NOVEMBER 1978 PAGINA. 7 Kinderen hebben politiek niets te betekenen [•RECHT (ANP) „Als het de overheid ij staat een boer de absolute plicht op leggen, lid te worden van een gezond- idsdienst teneinde zijn vee tegen tuber- jose te beschermen, dan lijkt het mij k te rechtvaardigen aan ouders de abso- te plicht op te leggen, hun kinderen te ten vaccineren teneinde hen te bescher- ;n tegen het verwoestende gevaar van lio". nr. J. E. Doek, buitengewoon lector iigdrecht en jeugdbeschermingsrecht aan vrije universiteit en kinderrechter in kmaar, in het maandblad Geestelijke [lksgezondheid. Hij meent dat de overheid I ouders die niet vrijwillig willen meewer- (n, maatregelen uit de justitiële kinderbe- herming moet toepassen. Dat gebeurt wel Jter om de gezondheid van kinderen te schermen. !s voorbeelden noemt mr. Doek het erhaal- jlijk schorsen van Jehova's getuigen in I uitoefening van de ouderlijke macht, (ïdat zij op grond van hun godsdienstige 'ertuiging de voor resusbaby's levens- lodzakelijke wisseltransfusie weigerden, jrder heeft het hof in Den Haag in 1965 h ondertoezichtstelling uitgesproken om n minderjarige - tegen de wens van zijn Jders - een oogbehandeling te kunnen |en ondergaan, zonder welke hij waar- nijnlijk blind zou zijn geworden. In een ander geval werden ouders in de uitoefe ning van de ouderlijke macht geschorst omdat zij een hartoperatie bij hun kind weigerden. Het onthouden van medische zorg met (kans op) ernstige schade voor de gezondheid van het kind, kan volgens mr. Doek gemakkelijk onder verscheidene definities van kinder mishandeling worden gebracht. De Kamer leden hebben tal van vragen gesteld over de polio-epidemie, maar geen enkel Kamer lid stelde de vraag, of de minister het gerechtvaardigd acht, dat ouders op grond van hun godsdienstige opvattingen hun ouderlijke macht zodanig gebruiken, dat hun kinderen de zeer aanzienlijke kans lopen, levenslang invalide te blijven. Mr. Doek vraagt zich af, waarom acties van de kant van justitiële kinderbescher ming tot dusver zijn uitgebleven, terwijl dergelijke acties wel worden ondernomen in minder levensbedreigende situaties. Een vraag als waarom er nog geen enkele officier van justitie is geweest die toever trouwing van een niet-gevaccineerd kind aan de Raad voor de Kinderbescherming heeft bevolen is in de publieke discussie nog steeds niet behoorlijk aan de orde gesteld. Mr. Doek vindt dat een schande. Mr. Doek: „Waar blijft de volksvertegen woordiging? Aan enkele oorlogsmisdadi gers, die zich aan hun veroordeling onttrek ken, wordt veel aandacht besteed. De minis ter van Justitie wordt het vuur na aan de schenen gelegd door scherpe Kamervragen en bijzondere vergaderingen van de vaste commissie voor Justitie, waarin hij van alle kanten te horen krijgt dat hij een actiever opsporings- en vervolgingsbeleid terzake moet voeren. Uitstekend en vooral mee doorgaan. Maar enkele (tientallen?) jonge kinderen die levenslang gehandicapt wor den? Te weinig om je druk over te maken? Politiek niet interessant? Eens te meer moet ik ervaren dat kinderen, als het er werkelijk voor hen op aankomt, politiek niets te betekenen hebben. Kinderen stemmen niet en hebben derhalve ook geen stem in het parlement". Mi'. Doek stelt, dat een samenleving die zichzelf respecteert zich op zijn minst via haar volksvertegenwoordiging dient af te vragen of werkelijk al het mogelijke is gedaan om te voorkomen, dat kinderen nodeloos levenslange lichamelijke handi caps oplopen. Mr. Doek concludeert, dat invoering van een vaccinatieplicht noodzakelijk is ter bescherming van de rechten van het kind. Het gevaar van een meuwe polio-epidemie blijft volgens hem zeer groot, zolang het inentingspercentage onder bepaalde protes tantse groepen onverantwoord laag blijft. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De papierfa briek Van Gelder in Wapen veld is bezig met voorberei dingen voor de produktie van lichtgekleurd kringlooppapier Dit heeft minister Ginjaar (Volksgezondheid en Milieuhy giëne) gisteren meegedeeld in de Tweede Kamer. Tijdens het debat over de begroting voor milieuhygiëne vroeg de heer Verbrugh (GPV) of het grauwe kringlooppapier dat de laatste tijd steeds meer in zwang raakt, niet een lichtere kleur zou kunnen krijgen. Naar de mening van Ver brugh wekt het lezen van zwarte drukletters op het grij ze kringlooppapier eerder moeheid aan de ogen op dan het lezen van zwarte letters op wit of geel papier. De mi- 1 nister, die zijn speech ook va naf grijs kringlooppapier hield, zei daarop dat Van Ge lder al bezig is met het geven van lichtere kleuren soort papier. Staatssecretaris Wallis de dit j kijkt vol belangstelling naar bewoonster van „Abtswoude" Vries (tweede van links) de verrichtingen van een op de mini-golfbaan. (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG In de komende jaren oeten in de negen lidstaten van de iropese Gemeenschappen (EG) niet inder dan twaalf miljoen arbeids- aatsen geschapen worden. Dat is de tdaging waarvoor de z.g. driepar- jenconferentie, die volgende week inderdag in Brussel gehouden wordt, zich geplaatst ziet. Vertegen woordigers van de negen regeringen zullen zich dan met bestuurders van werkgevers- en werknemerscentrales uit de lid-staten om de tafel zetten om een aantal voorstellen van de Eu ropese Commissie (het dagelijks be stuur van de EG) te bespreken. Het document met voorstellen van de Europese Commisie werd woensdag in Den Haag toegelicht door ir. Henk Vredeling, vice-president van de Com missie. Centraal in het stuk staat het probleem van de herverdeling van be schikbare arbeid, een zaak die in alle negen landen aan de orde is. „In de hele EG streven de vakbonden naar een kortere werkweek (bijvoorbeeld 35 uur) en hebben de werkgeverscentra les daar grote moeite mee", aldus Vre deling. Naar zijn mening zal een volle dige werkgelegenheid als in de jaren zestig er niet meer komen. Groei in de werkgelegenheid zal in het bijzonder via een geavanceerde technologie en stijging van het aantal arbeids- de dienstensector tot stand moeten komen. fan onze parlementaire re- l dactie) IEN HAAG De regering loet zo snel mogelijk komen iet een beleidsnota over de j tscherming van de persoon- jke levenssfeer en de een- ale persoonsregistratie. ei de WD-er Evenhuis is teravond in het Tweede- amerdebat over de begro- 'an Binnenlandse Zaken. )ver deze materie werden tal in vragen aan staatssecreta- s Koning gesteld. Zo vroeg CDA-er Faber zich af of geen strenge regels moeten Urnen voor de technische en rganisatorische kant van de iformatiesystemen, naast de jorschriften die de privacy loeten beschermen. DEN HAAG (ANP) - Met ingang van het schooljaar '80-'81 is per jaar vijf miljoen gul den extra beschikbaar voor het landelijk brugklasproject. Dit heeft staatssecretaris De Jong (onderwijs) gisteren meegedeeld bij de presentatie van het rapport dat de adviesgroep Landelijk Brugk lasproject over deze materie heeft uitgebracht. In deze nota wordt .gepleit voor een bredere opzet van de brugklas, die in het Nederlandse onderwijs werd geïntroduceerd bij de invoe ring van de mammoetwet. De bedoeling van de brugklas is de overgang tussen lager en vervolgonderwijs te vergemakkelijken. Volgens de adviesgroep voldoet de brugklas in zoverre niet dat de kloof tussen lager en voortgezet onderwijs steeds groter wordt. Zo heeft het lager onderwijs, aldus de nota, te weinig weet van wat voortgezet onderwijs verwacht. Het besteedt ook te weinig aandacht aan het keu zevaardig maken van leerlingen en ouders. Aan de andere kant sluit het voortgezet on derwijs onvoldoende aan bij het pedagogisch- didactisch klimaat in het lager onderwijs. In het eindadvies stelt de adviesgroep voor om de aansluiting tussen lager en voortgezet onderwijs te verbeteren, om vroegtijdige selec tie te voorkomen en doorstroming te verbete ren, om het onderwijs in de brugklas te ver beteren en om een goede informatieverstrekking te verwezenlijken. CD A-wethouders Wageningen stappen op WAGENINGEN - De Twee CDA-wethouders van Wage ningen zijn opgestapt, nadat de gemeenteraad met minie me meerderheid had besloten om de bouw van een nieuw Wagenings politiebureau nog eens nader te gaan bestude- Voorafgaande aan de raads vergadering was in het colle ge van b. en w. verdeeldheid ontstaan over de bouw van het nieuwe politiebureau. De twee PvdA-wethouders waren ervoor, de twee CDA-wethou- ders ertegen. Omdat de we thouders er onderling niet uit kwamen besloten zij de kwestie voor te leggen aan de gemeenteraad. Die besliste met elf tegen negen stemmen dat een speciale raadscommis sie zich nog eens over de zaak moest buigen. Tot veler verbazing trokken de CDA- wethouders hieruit de conse quentie te vertrekken. Pleidooi in Kamer voor snelle invoering alarmnummer 0011 (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG - Er is een kans dat vanavond, bij de voortzetting van de behande ling van de begroting van Binnenlandse Zaken in de Tweede Kamer, een motie wordt ingediend om het alarmnummer 0011 spoedig landelijk in te voeren. De PvdA-er Vellenga kondig- de woensdagavond aan daar- toe te zullen overgaan als hij geen bevredigend antwoord I van minister Wiegel zou krij gen. j Vellenga betreurt het dat vol- gens de minister voorlopig nog niet tot landelijke invoe- ring van 0011 kan worden overgegaan. „Al het mogelijke I moet gedaan worden om het toch te doen", vindt de socia list. „Mens ga bewegen" (Van een onzer verslagge vers) DELFT Staatssecreta ris Wallis de Vries van CRM heeft gisteren het eerste pakket spelmateri aal van de actie „Mens ga bewegen" overhandigd aan de bewoners van het Delftse wooncentrum voor ouderen „Abtswou de". De actie is georganiseerd door de afdeling sportza ken van CRM en de Stichting Spel en Sport te Amsterdam. De bedoeling is mensen van circa zestig jaar en ouder tot meer li chaamsbeweging aan te zetten. Het pakket bevat ondermeer een mini-golf baan, jeu de boules, di verse balspelen en enige tafelspelletjes. Het materi aal is gratis verkrijgbaar bij de provinciale sportra den, die bovendien voor een deskundige begeleider kunnen zorgen. De lande lijke actie duurt vier jaar en zal door televisie-spots worden ondersteund. Opnieuw een reageerbuisbaby op komst Oldham (Reuter) Dr. Robert Edwards, die samen met de gynaecoloog Patrick Steptoe de methode voor de zogenaamde reageerbuisbaby heeft ontwik keld, heeft gisteren meegedeeld dat een tweede dergelijke baby op komst is en als aÜes goed gaat in februari ter wereld zal komen. Elsevier voorspelt dat PvdA en CDA straks elk tien zetels in het Europees Parlement zullen krijgen, de WD vier en D'66 één. De rest vangt' bot. Ien van den Heuvel en Vondeling verdwijnen naar Straatsburg. Jacob Vellega volgt deze laatste op als voor zitter van de Tweede Kamer. Voorts analyseert het blad hoe bij de VARA links kapot wordt gemaakt door links. „De geloofwaardigheid wil ook wat. Televisiemakers die elkaar scheef of helemaal niet aankijken, kunnen de kijker niet meer recht in de ogen zien. Zullen we nu inderdaad gaan beleven dat de VARA, een van de laatste linkse bol werken in de communicatie media, door de eigen mensen wordt opgeblazen Teleurstelling spreekt uit een nabeschouwing over het pas torale concilie. „Door de ge ringe deskundigheid en de ta melijke oppervlakkigheid van de delegatieleden hadden de bisschoppen gemakkelijk spel". En: „Een kerk, die dis criminatie en autoritair optre den in eigen gelederen niet de baas wordt, zal ook naar bui ten niet bevrijdend kunnen werken". Voorts een interview met Lubbers. "Ik heb niet de illu sie dat werkgevers en werk nemers het in het komende overleg met elkaar eens zul len worden. Dat is ook niet beslist nodig. Als men maar met elkaar wil leven. Want als men tegenover elkaar gaat staan en het conflict zoekt, dan kan dat alleen maar tot gevolg hebben dat er nog meer macht bij de overheid gecentraliseerd wordt. En dat is, ongeacht de kleur van een kabinet, een slechte uit komst". Het omslagartikel gaat over het gezin „dat niet kapot is te krijgen en ondanks het groeiende aantal echtscheidin gen aan innerlijke kracht wint". Vrij Nederland heeft een vraaggesprek met minister Al- bed aOver arbeids verkorting: „Je hoeft niet zo verschrikke lijk diep in de berekeningen te duiken om te beseffen dat een vervroegde pensionering in één klap miljarden kost- Dat zijn toch orden van grote die er binnen de huidige be grotingsmogelijkheden niet liggen. Kijk, ik zal natuurlijk graag minister van Sociale Zaken zijn van Saoedie Ara- bië, maar hier zie ik het niet zitten". Voorts een interview met de Duitse socialistische partijse cretaris-generaal Egon Bahr. „De ontspanningspolitiek heeft resultaat gehad. Het destructieve potentieel is er nog steeds, maar er gaat op het moment weinig gevaar van uit. Ik geloof niet dat na de verdragen met de DDR nog een situatie kan ontstaan waardoor meningverschillen tussen de beide Duitse Staten uitlopen op een gewapend conflict. Wat dat betreft, heb ben we al veel bereikt". Ook wordt gepraat met de Argentijnse schrijver Cortèzar die vanavond in Beeldspraak op de televisie komt. .Meestal is het het één of het ander: Of je schrijft om het genoe gen van de literatuur en houd je verre van politieke thema's, of je schrijft strikt over poli tieke onderwerpen. De schrij vers van de laatste soort zijn meestal met te pruimen. Per soonlijk kan ik nooit enthou siast worden om de zoge naamde geëngageerde literatuur". Een commentaar in de Haag se Post zegt: „Ik wil nu vast voorspellen welke gevolgen het voor het CDA in zijn ver houding tot de NATO zal hebben wanneer de neutro nenbom wordt aangeschaft: namelijk geen. Ik denk zelfs dat het deze partij electoraal gezien geen windeieren zal leggen als ze kans ziet de neutronenbom met God's ze gen in overeenstemming te brengen". In de serie FVdA-strategen krijgt Bart Tromp het woord: „Waar het eigenlijk om zou moeten gaan, het uitstippelen van de weg naar het socialis me, dat komt er met van, want iedereen heeft het veel te druk met andere dingen. Er zijn geen grote zaken waar men zich druk over maakt. Het doet een beetje denken aan China tijdens Mao waar alles tot principiële kwestie werd verklaard. Nou: als alles een principiële kwes tie wordt, dan is er geen principiële kwestie meer". Het omslagartikel blikt achter de schermen van de commu nistische Waarheid. Hoofdre dacteur Wolff: „Toch weet ik niet wat erger is: die echte koude oorlog of die mistige toestand van nu, met een vaag gegrimlach van beide kanten. De pers hier is er nstig gedevalueerd, de televi sie is regeringstelevisie, de weergave van die neutronen bomactie in de media is één falsificatie. De grote bood schap van al die media komt steeds op hetzelfde neer. Maar dat wij er geen ant woord op hebben, dat is In het buitenlands commen taar van De Tijd deze conclu sie: „Begin beseft volledig dat hij in Camp David elke in vloed op de definitieve status van de westoever en Gaza volledig uit handen heeft ge geven. Maar eerst moet hij aan zijn achterban het afzon derlijke vredesakkoord met Egypte zien te verkopen. Daar is hij nu druk mee be zig en het is erg nuttig zijn irritante provocaties te zien tegen deze achtergrond. Wat we moeten doen, is door de verbale veldslagen heen kij ken begrijpen dat Sadat en Begin terecht de Nobel prijs voor de vrede hebben Voorts aandacht voor de „broedermoord" in de ARP. „Aantjes heeft stelling moeten nemen tegen een aantal poli tieke geestverwanten van wie hij het eigenlijk zou moeten hebben in de discussie over de toekomst van het CDA en in zijn strijd met Van Agt over verdere ombuiging van het Kabinetsbeleid". Bij het pastoraal concilie de kanttekening: „Er zijn in het week-end voor de katholieke kerkprovincie zeer ernstige dingen gebeurd. Ernstiger dan ooit tevoren zelfs, omdat hier niet zozeer de strijd tussen vleugels en de kerk werd uit gevochten, maar omdat het conflict tussen het episcopaat enerzijds en de vertegen woordiging van de katholie ken anderzijds onbarmhartig aan de oppervlakte kwam". Het blad brengt veertig pagi na's boekennieuws. Hervormd Nederland zegt over de wijziging van het episcopaat om de vrouwelijke en de gehuwde priester be spreekbaar te maken: „De bisschoppen prefereren blijk baar het bewaren van de Lie ve vrede, zowel binnen hun college als met Rome. Wat dat de kerk aan geloofwaar digheid kost, kunnen ze met het oog op hun gemoedsrust maar beter met becijferen". Ook een gesprek met PvdA- Kamerlid pater David van Ooyen. „Ik heb eraan gedacht met een groep politici zelf iets te gaan doen aan inko mensmatiging. Het moet voor de arbeider toch ongeloof waardig zijn als mensen die bijna een ton per jaar verdie nen, zeggen dat de broekriem aangehaald moet halen. Ik denk er ook wel eens aan dat ik eenvoudiger zou moeten le ven, bijvoorbeeld in een volk swijk en niet in een klooster met een grote tuin". Over het CDA-rapport „grondslag en politiek hande len" zegt ARJOS-voorzitter Klaas de Vries: „Ik kan niet begrijpen wanneer gezegd wordt dat leden van het CDA slechts hebben te aanvaarden dat de partij het evangelie als uitgangspunt heeft, maar het niet voor hun persoonlijk be hoeft te gelden. De partij is toch niet een abstract iets De partij wordt toch gevormd door mensen, door leden EVP wil teleurgestelde ARP-leden aantrekken WOUBRUGGE (ANP) - Leden van de ARP die teleurgesteld zijn over de gang van zaken in hun partij en het opgaan ervan in het CDA, zouden lid moeten worden van de Evangelische Progressieve Volkspartij (EPV). De AR-„loyalisten" in de Twee de-Kamerfractie van het CDA moeten bouwen aan een alter natief nu hun hervormingspo gingen door het opgaan van de ARP in het CDA niet meer lijken te lukken. Dat alternatief zou de EPV kunnen zijn. Dit zeggen drie leden van de EVP, die ook lid zijn van de ARP, in een gisteren uitgegeven verklaring. De ondertekenaars rijn dr. J. P. Feddema uit Wou- brugge, W. B. Herstel uit Am sterdam en ds. H. W. Nusselder uit Castricum. Volgens de ondertekenaars van de verklaring is de opmerking van Boersma in het NOS-jour- naal dat hij de ARP trouw zal blijven zolang deze bestaat, maar dat hij het niet meer ziet ritten als de AR definitief zal zijn opgegaan in het CDA (in 1980) er een illustratie van hoe zeer velen de ARP beschouwen of beschouwden als een evange lisch progressieve partij in wor ding. Bezwaren tegen overeenkomst Ombudsman en Nieuwe Revu DEN HAAG (ANP) De Tweede-Kamerleden Keja en Scherpenhuizen (beiden WD) hebben gisteren in schriftelij ke vragen aan de ministers De Ruiter (justitie) en Garde niers (CRM) bezwaar gemaakt tegen de overeenkomst die de Stichting Ombudsman en het Weekblad Nieuwe Revu wil len sluiten. Volgens de kamerleden be helst de overeenkomst dat Nieuwe Revu geheime brieven van mensen die de stichting om raad gevraagd hebben, te gen betaling mag publiceren. In een en ander zien de ka merleden schending van het briefgeheim. „Pas nadat de stichting en het weekblad de bruikbaar heid van een brief zijn over eengekomen, wordt contact opgenomen met de schrijver", aldus de vragenstellers. Ook menen de kamerleden dat een dergelijke overeenkomst niet in overeenstemming is met de Omroepwet. Daarin staat dat omroeporganisties moeten aantonen niet gericht te zijn op of dienstbaar te zijn aan het maken van winst. WASHINGTON (AFP) - Het observatorium van Goulden in de Amerikaanse staat Colorado heeft woensdagavond een krachtige aardbeving geregi streerd waarvan het epicentrum in het gebied van Tasjkent in de Sovjet-Unie lag. Dit is door de geologische voorlichtings dienst in Washington meege deeld. De beving had een kracht van 6.7 op de schaal van Rich- PvdA in geweer tegen Amerikaanse „sleeen" (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De PvdA fractie in de Tweede Kamer wil de bijzondere verbruiks belasting verhogen voor zeer grote auto's. Daarmee zou de invoer kunnen worden tegen gegaan van vroeger dure. Amerikaanse, „sleeën" met een verhoudingsgewijs hoog energiegebruik Als gevolg van de voortduren de daling van de dollarkoers is deze invoer sterk gestimu leerd. De Nederlandse reisor ganisator Amca Tours heeft zelfs speciale reizen op stapel staan voor automobilisten die in Detroit zelf een Ameri kaanse wagen willen kopen. Het koersverschil tussen de dollar en de gulden in aan merking genomen zijn de au to's daar 20 goedkoper. In hoeverre men dit voordeel werkelijk in de wacht kan slepen is overigens zeer de vraag. De belasting die bij in voer van een Amerikaanse wagen moet worden betaald, kan oplopen tot 50 60 van de aankoopprijs. (Van onze pari.red) DEN HAAG Het GPV- Tweede Kamerlid Verbrugh vindt dat minister Wiegel (binnenlandse zaken) voorbe reidingen moet treffen om via een bepaling in de Grondwet te waarborgen dat de Nederlandse bevolking de Nederlandse taal in het offi cieel verkeer binnen de rijksgrenzen onbelemmerd kan gebruiken. Verbrugh vindt dat het Ne derlands op termijn gevaar j kan lopen als gevolg van de toenemende internationalise ring, de ontwikkelingen bin- I nen de Europese Gemeen- j schap en de culturele j minderheden. „Als er nu een betreffende bepaling in de j Grondwet komt weet ieder j dat beheersing van het Neder- j lands voorwaarde is om bin- l nen onze landsgrenzen opti maal te kunnen 1 functioneren", aldus Ver brugh. VELLENGA (PVDA): Spreiding met spoed voortzetten (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Heeft staatssecretaris Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat het aan het rechte eind als zij verklaart dat het eerste deel van de spreiding van rijksdiensten in 1988 rond zal zijn? Tot dusver werd toch gedacht aan 1981?" Deze vragen stelde het Twee de-Kamerlid Vellenga gistera vond in het debat over de be groting van Binnenlandse Zaken. Hij drong bij minister Wiegel en staatssecretaris Ko ning aan op het betrachten van de nodige spoed met de spreiding, juist met het oog op de beloften aan de betrok ken regio's van dit en het vo rige kabinet. Vellenga dacht met name aan de PTT en Groningen en Leeuwarden. .Moeten we 1981 vergeten?" vroeg hij zich bezorgd af. UTRECHT (ANP) Zeker tien Nederlandse bedrijven die compensatie-orders uit voeren in het kader van het aankoopprogramma van de F-16, besteden dit werk al enige maanden uit in Ameri ka. om zo de koersval van de dollar te ontwijken. Dit zegt bestuurder Henk Vos van de Indrustriebond NVV Nederland heeft in ruil voor de aankoop van de F-16 straaljager, die bij de luch tmacht de Starfighter moet gaan vervangen, van Amerika voor 2,5 miljard gulden aan compensatie-orders gekregen, die in ons land veel werkgele genheid verschaffen. In de contracten die de betreffende bedrijven met Amerika heb ben afgesloten staat echter dat rij concurrerend moeten werken. Zo niet, dan worden rij uit het compensatiepro gramma gestoten. Door de waardevermindering van de dollar moeten de Amerikanen steeds meer aan de Neder landse bedrijven betalen. Om te voorkomen dat rijn van de lijst worden geschrapt beste den de Nederlandse bedrijven het werk nu uit in Amerika, aldus Henk Vos.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7