Lada 1200 heeft t allemaal helemaal! Op korte termijn geen gehuwde priester Postzegelzwendel ontdekt na klachten verzamelaars LADA BISSCHOP BLUYSSEN VAN DEN BOSCH: Hulp aan bevrijdingsbewegingen door Kerken is vanzelfsprekend Confessionele wereldbonden gaan nauwer samenwerken „Londen en Rome moeten maar eens gaan praten" POLITIELEEN HEEL HANDIG MANNETJE" LEIDSE COURANT DONDERDAG 2 NOVEMBER 1978 Bisschop Bluyssen van Den Bosch heeft naar aanleiding van de afgelopen zitting van het Landelijk Pastoraal Over leg (LPO) in zijn „Bisdom blad" gezegd te hopen dat door hetgeen rond de aanbe-' veling over het priesterschap van gehuwde mannen, het in functie blijven van gehuwde priesters en de vrouw in het ambt is besloten, de tegenstel lingen niet verder zullen toe nemen. „Deze zaken leven onder bepaalde groepen en in bepaalde geledingen in ons land heel sterk. Omdat het om verschillende zaken gaat, waarvan sommige niet uitvoerbaar zijn op dit moment, geloof ik ook niet dat zij in het geheel van de Kerk op korte ter mijn zijn te realiseren. Ik hoop echter wel dat het LPO doorgaat met de vra gen waarmee men serieus bezig was: Het leiderschap in de geloofsgemeen schap mannen én vrouwen) de vraag om toerusting van de leken en om geloofsverdieping. Daar is men in Noordwijkerhout de meeste tijd mee bezig geweest, en op een manier waar ik veel waardering voor heb,", aldus de Bossche bisschop. Mgr. Bluyssen vindt dat ook voor ge huwde mannen het priesterschap mo gelijk moet zijn. „Op zich genomen kan het ook en is het. zij het in uit zonderingsgevallen, gebeurd. De dis cussie in de Kerk kan hierover door gaan, maar nooit zonder de paus. De bisschoppensynode van 1971 heeft deze zaak vanzelfsprekend opengehou den". Bisschop Bluyssen betwijfelt echter of het juist de Nederlandse Kerkprovin cie moet zijn, om die discussie een nieuwe impuls te geven, gezien de te genstellingen die na het, Pastoraal Concilie in, en ten opzichte van Ne derland zijn ontstaan. Naar aanleiding van de ervaringen van na 1970 kijkt hij er nu anders tegenaan. Het pries terschap van de vrouw ziet hij echter „nog niet zitten". Wel is de bisschop van mening dat zij meer leidinggeven de posities in de Kerk zou kunnen in nemen. „Ik hoop", aldus de bisschop,,, dat er binnen de Kerk ruimte blijft om over deze vragen, die veel mensen bezig houden, te spreken. En dat er begrip blijft bestaan voor degenen die er an ders over denken. VOORMALIGE RHODESISCHE PREMIER: De vroegere Rhodesische premier Garfield Todd vindt het onbegrijpelijk dat zoveel Kerken in het Westen, kritiek hebben op de steun die de Wereldraad aan het Patriot tisch front van Zimbabwe (Rhodesië) heeft gegevemGarfield Todd was premier van Rhodesië vóór Ian Smith. Hij trad af uit protest tegen diens beleid. Todd wijst erop dat de Kerken ieder jaar voor miljoen aan hulpverlening Rhodesië binnenbrengen. De aldus verkregen deviezen worden volgens hem graag door de regering Smith gebruikt voor de aankoop, van belan grijke strategische goederen, zoals olie en wapens. Hiertegen is volgens Todd nog nooit geprotesteerd. Daartegenover staat dat het Patriottisch Front de zorg op zich heeft genomen voor de duizendenb vluchtelingen die Rhodesië hebben veralten. Het Front krijgt van de Sowjet-Unie voldoende wa pens, maar geen middelen om de vluchtelin gen te helpen. Todd vindt het de plicht van de Kerken op te komen voor de mensen die zich onder de bescherming van het Patriottisch Front heb ben geplaatst. Hij acht het onbegrijpelijk dat de Kerken politieke barrières wilen op richten om deze vorm van hulpverlening te voorkomen. Het is volgens hem naief te denken dat het Front mert deze gelden wa pens zou kopen. Wapenen zijn het probleem niet, zegt hij, maar de zorg voor de vluchte lingen. De Kerken verplaatsen volgens hem de hulpverlening slechts van Rhodesië naar de vluchtelingenkampen buiten dat land. Vertegenwoordigers van vijftien confessio nele wereldbonden hebben gezegd nauwer te willen gaan samenwerken, zowel met el kaar als met de Wereldraad van Kerken. Die samenwerking geldt voor het theolo gisch gebied, maar ook voor de diakonale arbeid, de dialoog met andere godsdiensten en ideologiën, en voor vraagstukken aan gaande de mensenrechten. Uit vijftien ker ken en kerkelijke federaties zijn 45 verte genwoordigers in Genève bijeen geweest om over deze problemen te praten. Het gaat om de Anglikaanse kerkgemeen schap, de Baptisten Wereldalliantie, de kerk van de jongeren van Christus, de Quakers, de Lutherse wereldfederatie, de Doopsgezin de wereldconferentie, de internationale bis schoppenconferentie van de oud-katholieke Kerken, het orthodoxe patriarchaat van Moskou, de gereformeerde oecumenische sy node, de hervormde wereldalliantie, het oe cumenisch patriarchaat van Constantinopel, de R.-K. Kerk, de Zevendedagsadventisten, de methodistische wereldraad, het internati onale convent van Christelijke Kerken en de Wereldraad van Kerken. De secretaris van de Lutherse wereldfedera tie, dr. Carl Mau, zei over de Geneefse bij eenkomst, dat deze ertoe had bijgedragen dat misverstanden en „karikaturale verteke ningen" van de andere kerken uit de weg waren geruimd. Het hoofd van de Engelse Staatskerk, kongin Elisabeth II en het hoofd van de R.-K. Kerk, paus Johannes Paulus II moeten samen overleggen wie benoemd moet worden tot (Anglikaans) aartsbis schop van Canterbury, als de huidige primaat, aartsbis schop Donald Coggan vol gend jaar zeventig wordt en waarschijnlijk zal aftreden. Dit heeft de gepensioneerde Anglikaanse priester Alfred Gower-Jones voorgesteld in een preek tijdens de kerkelij ke viering van zijn eigen ze ventigste verjaardag. Reverend Gower-Jones vindt dat hij maar drie goede aart sbisschoppen in Engeland heeft meegemaakt: De Angli- kanen Temple en Michael Ramsey en de r.-k. aartsbis- OPVOLGING AARTSBISSCHOP COGGAN: schop van Westminster, kar dinaal Hume. Volgens Gower-Jones is kar dinaal Hume de meest ge schikte man om aartsbis schop Coggan op te volgen. Hij is het eens met de r.-k. hulpbisschop Marshall van Woolwich, die vindt dat de Engelse pers met gespitste oren luistert als kardinaal Hume spreekt. Dat is lang niet zo het geval wanneer Coggan iets zegt De wereld luistert volgens Marshall niet naar Coggan, maar naar kar dinaal Hume en de r.-k. Kerk. De paus heeft opdracht gege ven tot betaling van een bo nus van 300.000 lire acht honderd gulden) aan alle werknemers van het Vati- caan. Dit ter gelegenheid van de pauskeuze. Het Vaticaan geeft volgens oude traditie iedere keer als een paus sterft, en er een nieuwe wordt gekoezen, een premie aan alle „werkne mers". Bij de dood van Pau lus VI kreeg iedereen die binnen de Vaticaanse muren werkt, een extra maandsala- ris.Dat loopt uiteen van 1560 gulden voor een kardinaal tot 420 gulden voor secreta rissen en nonnen. Extraatje voor werknemers in het Vaticaan teruggebracht tot 465 gulden voor iedereen, om de kosten van de pauskeuze te druk ken. Bij de dood van deze paus is geen premie gegeven. Mevrouw Schmidt troost beledigde Nana Mouskouri Van vrijdag tot en met zondag wordt In Drunen bij Lips Autotron voor de vijfde maal Europa's grootste ruilbeurs van antieke automobielen en motoren gehouden. Liefhebbers uit Nederland, België. Frankrijk, Duitsland en de VS bieden dan hun ruim 300 antieke wagens, aan, variërend in prijs van J 5.00 tot f 100.000.-. In to- fpo| wnrrlon 90 000 hP70»k'er<? vprwarht BONN (AP) De vrouw van de Westduitse kanselier, Ilan- nelore Schmidt probeert de Griekse zangeres Nana Mous kouri te troosten, omdat deze, volgens haar zeggen op het jaarlijkse tuinfeest van bonds kanselier Schmidt is beledigd. „Mijn echtgenoot en ik betreu ren het oprecht dat uw optreden van 2 september geen succes was", aldus mevrouw Schmidt in een brief aan de Griekse zangeres. Nana Mouskouri had in een brief geschreven dat zij zich beledigd achtte en vond dat zij was behandeld als een beginne ling. Zij verliet het tuinfeest woedend omdat zij geen tijd genoeg kreeg om te repeteren en omdat haar niet werd toege staan haar eigen geluidsinstalla tie te gebruiken. LEIDEN Autobedrijf Van Haasteren b.v. Potgieterlaan 32. tel. 071-310800 NIEUW VENNEP Garage Fieman Kerkstraat 11. tel 02526-2685 NOORDWIJK Garage Roy Karsten Pikestraat 74-76. tel 01719-10757 TIIJNSBURG Autobedrijf van der Mey' Oegstgeestweg 32. tel 01718-20842 DEN HAAG „Een heel handig mannetje". Zo betitelde een recher cheur van de Haagse politie de van postze gelzwendel verdachte koopman, die zoals op de voorpagina ge meld gistermiddag in Den Haag werd aan gehouden, nadat een aantal klachten van zo geheten „kleine verza melaars" was binnenge komen. Veertien dagen geleden ont dekte een postzegelliefhebber, die op de advertentie van de koopman was ingegaan en een eerste-dag-enveloppe had gekocht (ver beneden de cata logusprijs overigens), dat deze aanzienlijk verschilde van het exemplaar dat hij al in zijn bezit had. Een onderzoek door de firma Joh. Enschede Zn, waar naast de bankbil jetten ook de postzegels wor den gedrukt, wees uit dat de zegel weliswaar echt was, maar dat de envelop, de stempels en de opdruk op de zegel vervalsingen waren. Elimineren „Toen was het alleen maar een kwestie van elimineren", aldus de Haagse politie. „We zijn de cliché-makers hier in Den Haag afgegaan, en kwa men toen terecht bij een man die - overigens geheel te goe der trouw - de cliché's aan de koopman bleek te hebben ge leverd. Twee rechercheurs van de centrale recherche met enkele exemplaren van de ver valste zegels plus de cliché's die de koopman bij zijn zwendelpraktijken gebruikte. aan de hand van de officiële catalogus kocht. Door middel van die vervalste opdrukken, stegen de zegels dan plotse ling in waarde. En in adver tenties meldde hij dan dat men bij hem zegels en enve loppen kon kopen, ver bene den de cataloguswaarde. De koopman opereerde vanaf drie adressen: zijn winkel in tweedehandsgoederen op de Hoefkade, vanuit zijn woon huis aan de Loosduinsekade en vanuit hét adres van zijn zuster aan de Herman Coster- straat. Zijn zuster is eveneens aangehouden, maar schijnt desalniettemin te goeder trouw hebben gehandeld. Schagen De Haagse politie heeft de in druk dat de man met deze praktijken een groot aantal mensen heeft opgelicht. Hoe veel is nog niet precies be kend, maar zelfs uit Schagen is aangifte binnengekomen. Ook is de politie nog bezig met te onderzoeken waar de enveloppen voor de eerste- dag-uitgifte gedrukt zijn.De man weigert vooralsnog dat te vertellen. Hij gebruikte voor zijn zwen del echte postzegels, die hij Opgelet: vanaf 9.850,- inkl. btw biedt de Lada 1200 u erg veel. Stijlvol uiterlijk, leuke prijs. Veel zitkomfort, vierdeurs instapgemak, hoofdsteu nen, driepuntsgordels op voorstoelen, slaapbanken, voorruit van gelaagd vei ligheidsglas, achterruitverwarming, elektrische ruitesproeier, 2 ruitewisser- LADA's snelheden, rembekrachtiging, achteruitrij-lamp, veiligheidskooi met kreukelzones, veel uitzicht, grote kofferruimte. Kortom de Lada 1200 heeft 't allemaal helemaal. Overtuig u zelf. De Lada-dealer heeft wel tien typen Lada's waaruit u kiezen kunt. Alle nèt even sterker maar dat wist u al. NET EVEN STERKER!

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4