Leiden verhoogt aantal belastingen BEZETTING SR WEDEROM OPGEHEVEN Verboom valt uit tegen collega wethouder Waal Pianist Hans Bruin niet op dreef PvdA TEGEN AHOB OP MORSWEG WETHOUDER OPTIMISTISCH OVER FINANCIËLE POSITIE SLEUTELSTAD Nog geen oplossing voor verkeerschaos in Breestraat Negende kinderkantine _THEA_ EGGER 2 STADLEIDSE COURANT DONDERDAG 2 NOVEMBER 1978 PAGINA 3 LEIDEN De besetting van het sociologisch instituut aan de Stationsweg is gisteren rond 18.00 uur opgeheven. Na een gesprek tussen de bezetters en het dagelijks bestuur van de facul teitsraad, overkoepelend inspraakorgaan van de faculteit der sociale wetenschappen, meenden de bezetters dat de bezetting aan zijn doel had beantwoord. over de gang van zaken betreffende de benoe ming van dr. D. Lapple als lector aan de sub-faculteit De sub-faculteitsraad had dinsdag 31 oktober besloten de benoeming van de heer Lapple geen doorgang te laten vinden. Dit tegen de wens in van een meerderheid van de weten schappelijk staf en alle studenten van de sub-fa culteit sociologie. punt inzake de houding van het dagelijks best- stuur van de sub-faculteitsraad uiteen kunnen zetten. Voor hen was dit voldoende aanleiding om de bezetting geslaagd te noemen. Voorts zijn er tijdens de bezetting plannen gemaakt voor een landelijk congres over het weren van manas-' tische docenten aan de universiteiten en hoge scholen in Nederland. Lapple in Leiden, Glom- bowski in Tilburg en Junne die in Amsterdam door minister Pais op politicologie werd gewei gerd. Voorts willen de studenten een zwartboek samenstellen waarin zij de gang van zaken en hun ontsteltenis over de geroemde democratie van de sociologische sub-faculteit uit de doeken doen. Op 20 november komt de zaak Lapple aan de orde in een vergadering van de faculteitsraad. De studenten willen dan samen met het onder steuningscomité, gevormd door studenten van andere faculteiten, een demonstratie houden door Leiden. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Parkeren en huisvuil ophalen wordt volgend jaar flink wat duurder. Het parkeren van de auto bij een meter of automaat zal over de hele stad een kwartje duurder worden, waarmee in sommige gevallen het parkeertarief komt op 1,50 per uur. De gemeentereinigings dienst zal haar tarieven in 1979 met 15% moeten verhogen. Een en ander blijkt uit voorstellen die het college van b en w aan de raad heeft gedaan in het kader van de behandeling van de begroting aan het eind van deze maand. Over het algemeen gaat deze begroting uit van een verhoging van alle gemeentelij ke tarieven met 3,5%, het maximumper centage dat door de rijksoverheid toelaat baar wordt geacht. Alleen de onroerend- goedbelasting zal extra worden verhoogd (met 5%), evenals de hondenbelasting. Een grotere stijging van de tarieven vah de gemeentereiniging zijn op voorschrift van de rijksoverheid nodig, omdat het ophalen van huisvuil voor tenminste 60% een kos tendekkende zaak dient te zijn. Vorig jaar schreef het rijk nog 60% voor en dat heeft de zware verhoging van 15% noodzakelijk gemaakt. Het ophalen van huisvuil gaat dan maandelijks voor de eerste twee plastic zakken 7,35 gulden kosten evenals voor de derde zak. Voor de vierde en elke volgende huisvuilzak moet 10,25 gulden per maand worden betaald. Het legen van een beerput wordt voorts 20 gulden duur der (van 129 naar 149 gulden). Zoals wij al eerder schreven is het tekort V*. op de Leidse gemeentebegroting met 4,75 miljoen gulden opgelopen tot een hoogte van 15 miljoen gulden. Leiden vraagt van het rijk maar liefst 11 miljoen gulden bij te passen in dit tekort. Dat lijkt een onrealistisch verlangen als men in aan merking neemt dat van de 11 miljoen die voor dit jaar werd gevraagd uiteindelijk maar 3,2 miljoen gulden door het rijk zal worden bijgepast. Op last van de hogere overheden werd Leiden eerst gedwongen voor meer dan 4 miljoen gulden aan wensen in te slikken en daarna kwam nog eens het bericht dan er voor nog eens 4 miljoen uit de reserves moest worden gehaald. Is het dat niet een beetje overvra gen om dan opnieuw met een wens van 11 miljoen aan te komen zetten? Wethou der Van Dam (financiën) vindt van niet: „Elk jaar wordt die aanvullende bijdrage opnieuw vastgesteld en wordt de zaak opnieuw bekeken. Bovendien moet je niet vergeten dat in onze eigen begroting ook een miljoenenbedrag zit voor bijvoorbeeld het opknappen van Havenwijk-Zuid, wat ook is aangemeld in het kader van de interim saldoregeling. Het aanzienlijk op gelopen tekort op de Leidse gemeentebe groting zal natuurlijk wel op bezwaren kunnen stuiten, maar het gaat ons er om dat zoveel mogelijk van onze plannen wordt uitgevoerd", aldus de wethouder die met het oog op dat doel ook wel eens op meer dan een paard wil wedden. Hij bestrijdt dan ook dat Leiden er dit jaar bekaaid zou zijn afgekomen doordat het niej alles gekregen zou hebben waar het om vroeg. Van Dam: „We hebben op verzoek van Gedeputeerde Staten een aantal zaken van de begroting afgehaald, niet om ze dan maar niet uit te voeren, maar om ze op de begroting van 1979 weer op te laten draven. Het is dus geen afstel maar uitstel geweest". „Voor de afgekeurde projecten hebben we een machtiging aangevraagd (vereiste toe stemming van het ministerie van binnen landse zaken in Den Haag om met bepaal de projecten te kunnen beginnen, red.). Nog maar enkele van deze machtigingen zijn verleend. We wachten dus nog op een flink aantal. Inderdaad, ze zijn nog niet verleend, maar we hebben ook nog niet gehoord dat ze niet verleend zullen wor den. Integendeel, ik heb aanwijzingen dat ze wel verleend zullen gaan worden, ook al duurt dat misschien nog even, zegt de Leidse wethouder van financiën. De mach tiging waar hij op doelt is onder meer nodig voor de reconstructie van het wegen beloop rond Molen de Valk en het open stellen van de Valkbrug voor verkeer in twee richtingen, een zaak die al meer dan een jaar geleden door de gemeenteraad werd aanvaard, maar waar dit voorjaar de provincie een streep door haalde, met nog een aantal andere kostbare plannen van de gemeente Leiden. Nu voor het uitvoeren van dit plan alsnog een machti ging werd aangevraagd is het wachten op een beslissing van de staatssecretaris voor gemeentefinanciën die met zijn ambtena ren elk ingediend project weegt en op zijn urgentie toetst. LEIDEN „Ik pik het niet van je dat je afwezig bent bij het college als we een besluit nemen en dan hier zegt dat je tegen dat besluit bent", riep wethouder A. Verboom gisteravond verbolgen uit tegen zijn collega wethouder C. Waal tijdens de fractievergadering van de PvdA. Het college had besloten een motie van de raad naast zich neer te leggen. De motie hield in dat de burgemeester bij afwezigheid van een van de wethouders niet als plaatsvervanger zou mogen optreden. Tijdens de fractie vergadering werd overwogen of de fractie hier in de volgende raadsvergadering afkeuring over zou uitspreken. Wethouder Waal was het met die afkeuring eens. Dit riep grote woede op bij wethouder Verboom die dit zag als een gebrek aan solidariteit. fractieleden over de vraag of loyaliteit geen enkele noodzaak Waal wel of niet aanwezig was bestond, geweest. Als hij wel aanwezig Na de schermutselingen besloot was, heeft hij dan voor of tegen de fractie dat het alsnog de het negeren van de motie ge- moeite waard was hun afkeu- stemd. Verder vond men dat een wethouder geen twee petten op moest hebben. In zijn partij- gaderingen een bepaald stand punt innem tegenovergesteld stand- ring uit te spreken houding van het college. Ook al vond men het onderwerp politiek gezien niet erg relevant. het college De bedoeling college duidelijk wil maken dat GESPREK GEMEENTE-BUS CHAUFFEURS NIET AFGEROND LEIDEN Wethouder C. Waal en een delegatie van de NZH hadden gisteren een gesprek over de verkeersoverlast en de vertraging die de bussen ondervinden op de Breestraat. Dit naar aanleiding van de eis van de buschauffeurs van de NZH dat de gemeente op korte termijn maatregelen moet nemen om deze overlast te beperken. Op initiatief van de wethouder werd dit gesprek gevoerd over de concrete knelpunten op het traject Station-Levendaal. Men kon gisteren niet tot een afronding van het gesprek komen en heeft besloten 20 november door te praten. De georganiseerde buschauf feurs beoordeelden op een ver gadering van de vervoersfede- ratie FNV op 26 oktober, de situatie in de Breestraat als „onaanvaardbaar". Zij besloten daarop niet langer een afwach tende houding aan te nemen en de gemeente hun eis te stellen. Bij uitblijven van een oplossing van de kant van de gemeente zouden zij zich beraden op marktenroute laten rijden. Zoals bekend werd in augustus in de gemeenteraad het besluit genomen om het tweerichtings verkeer in de Breestraat te handhaven. Na de werkzaamhe den wordt volgens dit besluit de marktenroute alleen toegan kelijk voor het fiets- en brom- fietsverkeer en voor voetgan gers. Dit besluit werd door de linkse meerderheid van de toen- dere actie. De chauffeurs stellen matige raad aangenomen, als oplossing voor langere ter mijn eenrichtingsverkeer voor. Zij zullen zich in elk geval verzetten tegen de definitieve invoering van een tweerich tingsverkeer in de Breestraat. De NZH-chauffeurs willen de bussen deels of volledig over de onder wethouder Waal. Ook toen al waren er protesten van de buschauffeurs te horen over dit plan. Een voorstel van raad slid J. van Zijl (CDA) om het busverkeer over de markten route te laten gaan, werd toen weggestemd. Leiden heeft sinds gistermorgen tien uur oliertjes geopend. Voortaan kunnen de de tiende „kinderkantine". In de openbare leerlingen hier 's middags hun boterham- lagere 3 Oktoberschool in de gelijknamige men opeten onder het toeziend oog van straat werd dit overblijflokaal voor sch- de stichting Kinderdagverblijven. Herinrichting Ir. Driessenstraat LEIDEN De dienst gemeente werken wil over niet al te lange tijd overgaan tot het herinrich- ten van de Ir. Driessenstraat. De straat krijgt een grijs geas falteerd wegdek. Aan beide zij den van de straat komen rood gekleurde fietspaden of fiets- suggestiestroken. Er wordt een busbaantje in verwerkt, een knik om het harde rijden tegen te gaan en de trottoirs worden doorgetrokken in de vorm van sierbestrating. Bovendien krijgt de straat aan beide zijden bo- De afdeling Verkeerszaken van j de dienst gemeentewerken heeft het ontwerp gemaakt voor deze nieuwe indeling. Een en ander naar aanleiding van het in slech te staat verkerende wegdek. Ook de verkeerssituatie en het parkeren geschiedt in de Ir. Driessenstraat op een zeer wa nordelijke manier. Met de nieu we indeling hoopt de gemneente de wanorde in betere banen te kunnen leiden. Bewoners die ten aanzien van de werkzaam heden vragen of problemen hebben kunnen terecht bij de heer Van Groeningen, tel. 76.92.41. toestel 143. LEIDEN Gisteren werden de Leidse liefheb bers voor de tweede maal in staat gesteld voor een rijksdaalder een pianorecital te beluisteren. Uitvoerder was ditmaal Hans Bruin, docent piano aan het Amsterdams conservatorium en een veel gevraagd begeleider. Ook als solist trad hij reeds vaak op. Zijn programma bevatte merendeels bekende werken: sonates van Scar latti, de Sonata quasi "na fantasia, die wij kennen als de „Mondschein" Sonate van Beetho ven en de Etudes symphonique van Schumann. Naar het zich tiet aanzien was de pianist niet al te zeer op dreef. Weliswaar kwamen zijn interpretaties ons als zeer aanvaardbaar over, maar Bruin's techniek tiet hem nogal eens in de steek. Gebrek aan routine en misschien ook de benauwdheid in de te kleine zaal mogen als verzachtende omstandigheden gelden. Overigens ving de solist zijn missers bekwaam op,, b.v. door gedeelten bijna ongemerkt over te spelen of langere rusten te nemen dan gebruikelijk. Het I laatste viel op in het slotgedeelte van Beethovens sonate, waarin bovendien de accentuering over- dreven Op zijn best was de pianist in de stukken van Griffes, waar de sfeertekening bij de komponist voorop heeft gestaan en niet het zwaardere technische werk. De Etudes en forme de Variation van Schumann uit 1834 (gewijzigd in 1854) zijn één van diens meest gespeelde pianowerken. Ze bestaan uit negen variaties op een thema en vormen het sluitstuk van dit recital. Ze waren misschien wat hoog gegrepen, maar werden bij gedeelten toch ook zeer verdienstelijk vertolkt door de sympa thieke pianist. ARIEDERU LEIDEN De veiligheid van de burgers heeft voor de Pv- dA-fractie de hoogste priori teit wanneer het erop aan komt of er een met automati sche bomen beveiligde spoor wegovergang komt bij de Morsweg. Tot deze uitspraak kwam gisteravond de fractie van de partij. Mevrouw J. Hes stond erop dat haar fractiege noten in deze zaak een uit spraak zouden doen om voor de bewoners in de buurt van de overweg wat duidelijkheid te scheppen. De spoorwegen en de rijks overheid willen van de huidige overweg een met automatische halve bomen beveiligde over weg (AHOB) maken. Naar me vrouw Hes had vernomen om redenen van aansprakelijk heid. Als er ongelukken gebeu ren bij een AHOB-overweg ligt de schuld bij de verongelukte en hoeven de spoorwegen geen schade te vergoeden. Men gaat er vanuit dat het AHOB-sys- teem niet mis kan gaan. Bij het huidige systeem, waarbij er een spoorwegfunctionaris de bomen bedient, kan de fout bij deze man liggen en ligt de aansprakelijkheid eerder bij de spoorwegen. De spoorwe gen verklaren dat het percen tage ongelukken bij een AHOB-overgang niet groter is dan bij andere beveiligde over wegen. Mevrouw Hes stelde dat er andere cijfers zijn die de bewe ring van de spoorwegen tegen spreken en dat vooral de vei ligheid van kinderen hier op het spel staat. Haar fractiege noten namen haar standpunt over zodat de PvdA-fractie besloot tegen de AHOB te zullen stemmen. Wel wilden zij eerst nog afwachten of de NS met duidelijke bewijzen kon komen voor haar stelling over de veiligheid van dit van dit soort overwegen. Jeugd in Volkenkunde Het rijksmuseum voor Volkenkunde organiseert komende maanden weer een groot aantal activiteiten voor de jeugd tussen 7 en 12 jaar. Het programma bestaat elke woensdag middag uit films en dia's, het bekijken van een museumafde- ling en uit creatief werk of een speurtocht. Aan het creatief werk kunnen 32 kinderen deelnemen, meer plaats is er helaas niet in de werkruimte. Voor deelname aan het creatief werk worden alleen op de dag zelf vanaf 1 uur, aan de kinderen, bonnetjes afgegeven door de portier. Telefonisch reserveren is niet mogelijk. Kosten voor het creatief werk zijn 75 cent. Toegang tot het museum is gratis. Het is de bedoeling dat de kinderen voor creatief werk individueel komen, dus niet als groep (geen clubs of verjaarspartijtjes). Alle andere activiteiten kunnen wel in groepsverband worden onderno men. Hier moet dan wel telefonisch een afspraak over worden gemaakt. Alle woensdagmiddagen tot en met 20 december zijn gevuld met leuke zaken. Zoals kralen weven, lampions maken, pottenbakken, papieren maskers maken, talrijke speurtochten door het museum en films over Afrikaanse muziek, het olifantenjong Niok en de ijsduiker-eend. Alternatief voor Santana Het Leids Vrijetijdscentrum heeft een alternatief gevonden voor het dure concert dat de formatie Santana met in het voorprogramma Hermand Brood en Massada vrijdagavond 17 november geeft in de Leidse Groenoordhallen. Toegang sprijs voor het concert van Santana bedraagt dertig gulden. In een persbericht schrijft het Leids Vrijetijdscentrum, dat men een evenement wil organiseren vcor hen, die ook van popmuziek houden, maar niet direct dertig gulden te besteden hebben. „De bedoeling is om op vrijdag een avond te houden met theater, popmuziek en film. Bezoekers zullen gedurende deze avond zelf hun toegangsprijs bepalen". Het Vrijetijdscentrum zoekt thans artiesten, popgroepen, jode- laars, dichters, acrobaten e.d., die aan de totstandkoming het programma willen meewerken. Inlichtingen en tel. 071-146449. Promoties De heer F. C. J. Ketelaar, coördinator inventarisatie en externe dienstverlening van de Rijksarchiefdienst in Den Haag is cum laude gepromoveerd aan de Leidse Universiteit tot doctor in de rechtsgeleerdheid. Dat geschiedde op het proefschrift „Oude zakelijke rechten - vroeger, nu en in de toekomst". Promotor was prof. mr. J. Th. de Smidt De heer C. G. Kruse uit Leiden promoveerde tot doctor in de wiskunde en de natuurwetenschappen op het proef schrift „Application of Cytic X Chloro Ethers and Thioeters in Organic Synthesis". Promotor was prof. dr. A. van der Gen. Familie emigranten Het rayon Leiden van de Nederlandse vereniging „Ouders, familieleden en vrienden van emigranten O.V.E." houdt zaterdag 4 november weer een contactbijeenkomst. De plaats van handeling is ditmaal café-restaurant „Wiener- wald" aan de Steenstraat 2. De bijeenkomst begint om een uur 's middags. Bazar De Stichting paardrijden voor gehandicapten organiseert' zondag 5 november in Manege Moedig Voorwaarts aan de Wassenaarseweg 25 in Leiden een bazar, van tien tot vier uur. De opbrengst is bedoeld voor ruiterkampen voor gehandicapten. Er zijn vele artikelen te koop en bij diverse attracties zijn leuke prijzen te winnen. Verder zijn er een patatkraam en een haringtent aanwezig. Vanaf twaalf uur worden er bloemstukjes gemaakt. Raghunath Seth De Indiase fluitist Raghunath Seth brengt zondagmiddag 5 november in het rijksmuseum voor Volkenkunde volksmu ziek uit verschillende volksdelen van India ten gehore. De fluitist wordt begeleid door Zamir Ahmed Khan op de dubbele trom, de tabla, en door Mohan Gautam op een langwerpig begeleidingsinstrument met kalebasvormige klankkast, voorzien van vier metalen snaren, de zogenaamde tanpura. De optredens beginnen om half vier en om tien voor half vijf. De toegangsprijs voor volwassenen is 5,50 gulden: jeugd en 65-pIussers betalen 1,75 gulden. Telefoni sche reserveringen via nummer 071-132641. Hot House Jazz-zolder Hot House haalt de komende weken weer voldoende jazz in huis om een volledig maandprogramma te kunnen vullen. De Hot House-concertagenda ziet er als volgt uit: zaterdag 4 november treedt er in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 de groep Black Straight Music op. De formatie bestaat uit Ronald Snijders (fluit, gitaar, percussie). Frank Douglas (gitaar), Glenn Gaddum (toetsinstrumenten), Hessel de Vries (toetsinstru menten), Ivor Mitchell (bas) en Eddie Veldman (drums). Zaterdag 18 november speelt het Elton Dean Kwartet met Elton Dean (alt-, sopraansax), Keith Tippet (piano), Harry Miller (bas) en Louis Moholo (drums). Zaterdag 2 december is het Willem Breuker Kollektief aan de beurt. Het Kollektief bestaat uit: Willem Breuker (saxofoon), Arjen Gorter (bas), Rob Verdurmen (drums), Willem van Maanen (trombone), Boy Raaymakers (trompet). Rob Driessen (altsax), Maarten ✓an Norden (tenorsax) en Bernard Hunnekink (trombone, tuba). ADVERTENTIE Maarsmansteeg 2 «Bw'sWkv damesmode tassen schoenen

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3