Ceidóe GomcwitB Douane-patrouille had geen schijn van kans METAAL SCHREEUWT OM VAKMENSEN WESTDUITSE TERRORISTEN OPENEN HET VUUR Ook plan-Den Uyl kan aanvaardbaar zijn Argentijns hart dodelijk voor katten? Toestemming nodig voor gebruik automatische wapens Man kraakt drankwinkel Dollar verder omhoog Kort Rapenburg 2. 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden.Directeur-hoofdredacteur j J Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4.37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 f18 00 tot 19 00 uur) - Abonnementen: ikwartaal 41.75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Donderdag 2 november 1978,69e jaargang no. 21187 Julio Cortazar Ochtendmist „Op bezoek bij Julio Cortó- zar", film over deze Argen tijnse schrijver op Ned.I om briefkaart op de taalt de 22.20 uur Televizier-magazine over Suriname. Overwegend droog met wolken velden en in de ochtend op veel plaatsen mist. Meest matige wind uit zuid tot zuidwest. Maxi mumtemperaturen ongeveer 13 graden, i r de mist lan ger aanwezig blijft enkele gra den lager. Morgen zon op; 07,38, zon onder: 17.10. Hoogwater: 4.24 en 16.37, laag- water: 0.09 en 12.25. wam De dodelijk gewonde dou anier, de 20- jarige Dirk de Jong uit Til burg, krijgt door Neder landse en Westduitse zie kenbroeders eerste hulp toegediend, onder andere hartmassage. Kort daarna zou hij echter op straat overlijden aan zijn opgelopen verwondingen. CV an een onzer verslaggevers) KERKRADE De juiste toe dracht van de dramatische gebeur tenissen gistermiddag aan de Duits-Nederlandse grens in Ker- krade, waar bij een vuurgevecht met vermoedelijk twee Westduitse terroristen een 20-jarige Neder landse douanier om het leven kwam en twee werden gewond, is voor de politie nog allerminst dui delijk. Tal van tegenstrijdigheden moeten nog worden onderzocht, evenals diverse onduidelijke gege vens. De Nederlandse politie beeft de hulp gekregen van Westduitse collega's, hoewel het geenszins vast staat of de twee daders van de schietpartij, een man en een vrouw, naar Duitsland zijn terug gekeerd of zich nog in Nederland ophouden. De alarmtoestand is in middels opgeheven. Wel zijn alle grensposten bemand met scherp schutters van de anti-terreurbriga- Volgens getuigen hebben de daders Duits gesproken, maar of dit zui ver Duits was is niet bekend. Bo vendien zijn er andere verklarin gen die erop wijzen, dat de vrouw Nederlandse uitdrukkingen zou hebben gebezigd. „Zeker is het niet, maar ik sluit niet uit dat het Westduitse terroristen zijn ge weest", zegt .de met het onderzoek belaste hoofdofficier van justitie mr E. Bauwens. Over de identiteit staat nog niets vast. Wel beschikt de politie over een signalement, maar daar dit niet met zekerheid vast staat, wil zij dit nog niet ver spreiden. De schietpartij speelde zich kort na twaalf uur gistermiddag af. Een patrouille van de velddienst van de douana ontwaarde bij een normale controle in de Kerkraadse Nieuw- straat, waar de grens tussen Ne derland en Duitsland dwars door heen loopt, een man en een vrouw die zich verdacht gedroegen. De man bevond zich op Nederlands gebied, de vrouw stond nog op de Duitse kant van de Nieuwstraat. Nadat de man de inhoud van een tas (een paar sloffen sigaretten en wat chocolade) aan de 20-jarige douanier Dirk de Jóng had latten zien en hem werd gevraagd even mee te gaan naar de douanepost omdat hij de grens op een verbo den plaats was overgestoken, trok de man vanonder zijn jas een vuurwapen en opende daarmee het vuur op de vlak bij hem staande douaniers. Dirk de Jong, afkomstig uit Tilburg, werd dodelijk getrof fen, een collega werd levensgevaar lijk gewond, een andere liep een schotwond in de schouder op en een vierde douanier een shok. Het is goed mogelijk dat de andere douaniers ook getroffen zijn door een salvo uit het wapen van de vrouw, die inmiddels ook naar de Nederlandse kant van de Niéuw- straat was gekomen en het vuur had geopend. Volgens mr Bauwens hebben de douaniers hoogstwaarschijnlijk niet geschoten. „Daar hebben ze niet of nauwelijks de tijd voor gekregen". De daders ontkwamen via een zijs traat, waar een bakkerswagen stond van een broodbezorger, die net met een klant bezig was. Hij zag het tweetal in zijn auto sprin gen en wilde dit verijdelen. Vol gens hem hield de vrouw hem een automatisch pistool voor terwijl zij hem in het Duits toebeet: „Bega geen domheden, want het is ernst". De broodbezorger sloeg daarop op de vlucht. Zijn wagen werd later in de buurt van Kerkrade terugge vonden. Of het duo daarna in een andere auto is overgestapt, zegt de politie niet te weten. „Wij zijn va naf dat moment het spoor bijster", aldus hoofdofficier mr Bauwens. Aanvankelijk werd gemeend dat de daders in een gele Mercedes met een Duits kenteken waren ge vlucht, maar die theorie heeft de politie laten varen. Mr Bauwens noemde het een sterk verhaal, dat de Maastrichtse politie de bewuste auto urenlang zou hebben achter volgd. Op de plek waar de schietpartij zich heeft voorgedaan zijn veel hulzen gevonden. Die moeten nog worden onderzocht. Het slachtoffer heeft lang op straat gelegen. Mr Bauwens merkte hierover op: „Wij moesten voorrang geven aan het onderzoek en wilden geen mogelij ke sporen uitwissen" Volgens de directeur-generaal van het ministerie van Financien, hoofd van de douanedienst, mr Sledde- ring, is het niet ongewoon, dat een douanepatrouille bestaat uit vier nog vrij jonge beambten, tussen 19 en 24 jaar. Of de douane in Neder land wel voldoende bewapend is, kon hij niet zeggen. „Hun bewape ning zal nader bekeken moeten worden, net als bij de politie het geval is" ALBEDA BEREID TOT ALTERNATIEVE OMBUIGING: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Albeda van Sociale Zaken staat open voor al ternatieven voor de ombuigingen van Bestek '81, ook als die alterna tieven lijken op het plan dat oppo sitieleider Den Uyl drie weken gele den in de Tweede Kamer lanceerde. Met die mededeling, gisteren voor de televisie gedaan, heeft minister Albeda gezorgd voor opschudding in politieke en vakbondskringen. Minister Albeda, die binnenkort na mens de regering met werkgevers en werknemers over Bestek '81 moet gaan praten, benadrukte dat indien niet getornd wordt aan het totaal van de bezuiniging (ongeveer tien miljard) aan de invulling daarvan nog veel te wijzigen is. Het kabinet wil de bewzuinigingen vooral halen uit de collectieve sector (overheids uitgaven en sociale uitkeringen) ter wijl het plan-Den Uyl het vooral wil zoeken in dé particuliere sector (ex tra inkomensmatiging). FNV-voorzitter Kok zei vanochtend dat Albeda met zijn uitspraken dui delijk afwijkt van de inhoud van de brief met de uitnodiging tot overleg, die het kabinet vorige week aan de sociale partners stuurde. Volgens Kok neemt Albeda afsatand van het beleid zoals het kabinet dat heeft geformuleerd. Hij houdt zich voor alsnog aan de brief van vorige week, waarop hij grote kritiek uitte. Oppositieleider Den Uyl signaleerde gistermiddag nog dat premier Van Agt in zijn rede maandag in Eind hoven met geen woord had gerept over mogelijke alternatieven voor Bestek '81. Daarop baseerde Den Uyl de conclusie, dat het kabinet met Bestek op een doodlopende weg zit. „Een kind kan zien dat het ver keerd gaat", aldus Den Uyl. Sinterklaas 18 november in het land (Van onze radio- en tv-redactie) MEDEMBLIK - Op zaterdag 18 nov. arriveert Sinterklaas in ons land. Hij komt aan in Medemblik en Wieteke van Dort zal hem na mens de Neder landse kinderen welkom heten. NOS-tv verzorgt een direct beeld- verslag. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en de Veterinaire dienst onderzoeken op het ogenblik de kwaliteit van uit Argentinië geïmporteerd hart. Dit nadat de Haarlemse burgemeester Hartman en zijn dierenarts mevr. Hagendoorn een reeks van klachten hebben verzameld over katten, die na het eten van dat hart aan vergiftigingsverschijnselen zijn overleden. Het rauwe hart, dat in bevroren toestand ons land binnenkomt, zou afkomstig zijn van runderen die in veel gevallen al vijftien jaar geleden zijn geslacht, aldus de dierenarts. Gevaarlijk scheerapparaat uit handel Amsterdam. ANP. Remington neemt alle sc heerapparaten van bet type m3 uit de han del, terwijl de bezitter ervan dit type naar de fabriek in Amsterdam kan opsturen. Het apparaat blijkt namelijk gevaarlijk te zijn als gevolg van enkele ernstige fabrieks- fouten. Het gaat volgens Remington om apparaten m3, die aan de onderkant gecodeerd zijn met 5mfld of 6mfld, terwijl er ook de aanduiding "made in France" op staatMen krijgt er gratis een nieuw apparaat voor terug, omdat bedoeld ap paraat niet "schokvrij is". (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT De metaalnijverheid heeft geen teruglopende werkgelegenheid. Integendeel, er is sprake van een tekort aan vakbekwaam personeel. De werkgevers in deze branche zullen dan ook volgend jaar met de vakbon den in overleg treden om vraag en aanbod van werkkrachten in een bepaalde regio ge detailleerd te inventariseren en om vervol gens, samen met de vakopleidingsinstituten en bet ministerie van Sociale Zaken, vast te stellen boe door om- en bijscholing zoveel mogelijk mensen aan werk kunnen worden geholpen. Voorzitter H.A.P. van Goch van de Metaalu nie, een organisatie van circa 5200 onderne mers (met ongeveer 50.000 werknemers) in de metaalnijverheid, zei dit vanmorgen op het ju bileumcongres; de Metaalunie bestaat 75 jaar. Hij zei voorts, vrijwillige vervroegde pensione ring wel te willen uitbreiden tot lagere leef tijdsgroepen dan de 63- en 64-jarigen, waar voor thans een regeling geldt. Maar de daarmee gepaard gaande kosten moeten dan wel worden bestreden uit produktiviteitsstij ging en-of compensatie in de loonsfeer. De be reidheid van vakbondszijde om een stuk loon in te leveren ten behoeve van arbeidstijdver korting noemde hij niet meer dan een gebaar, want bijvoorbeeld het terugbrengen van de 40-urige werkweek tot een 35-urige betekent bij gelijkblijvend loon een loonkostenstijging van 14 procent CUP Na een snelle openingstreffer... Lausanne was al na elf minuten kansloos en Ajax kon rustig door- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De politie-eenheden die auto matische wapens tot hun beschikking hebben, moeten voor het gebruik daarvan van geval tot geval toestemming hebben van bet Minis terie van Justitie en een officier van Justitie. Daarbij wordt bovendien nog de voorwaarde gesteld dat er alleen geschoten mag worden in geval van nood weer. Dit heeft minister de Ruiter (Justitie) gistera-'- vond in de Tweede Kamer meegedeeld in ant woord op vragen van PvdA-lid Stoffelen. Het Kamerlid had zich ongerust getoond over be richten, dat verschillende politie-eenheden sinds enige tijd uitgerust zouden rijn met au tomatische wapens, die geschikt zijn voor snelvuur, waarbij maar liefst 600 kogels per minuut kunnen worden afgeschoten. Minister de Ruiter liet de Kamer weten, dat de auto matische geweren en machinepistolen alleen in gebruik rijn bij de Bijzondere Bijstands Eenheid (een landelijk team dat wordt ingezet bij bijzondere gebeurtenissen, zoals gijzelin gen). De nieuwe, uit West Duitsland afkomstige wa pens staan al sinds 1974 ter beschikking van de Bijzondere Bijstands Eenheid, sinds 1975 van de pantserwageneenheden en sinds 1977 van de arrestatieteams. LEIDEN De Leidse politie heeft vannacht een 23-jarige beschonken man ingesloten, nadat deze bad geprobeerd een drankwinkel in de Heren straat te beroven. De man was al stevig onder invloed toen hij vannacht met een straatklinker de etalager uit van de drankwinkel ingoo ide. De buren van de winkel hadden de politie inmidddels gewaarschuwd. Deze kon de man ter ontnuchtering mee voeren, voordat hij zijn dron kenschap tot een hoger peil had kunnen opvoeren. Voor veertien miljoen geveild bij Sotbebij Londen Op een veiling bij Sotheby in Londen hebben schilderijen behorend tot een Zwitserse collectie een bedrag van 14 miljoen gulden opge bracht. De hoogste prijs 700.000 gul den werd betaald voor een doek van Venetie van de Ita liaanse meester Canaletto. „De houten brug" van de Franse kunstenaar Fragonard bracht 600.000 gulden op en voor een tweede Canaletto werd 480.000 gulden betaald. Het waardevolste kunstwerk van de collectie „de H. Francis- cus in meditatie met broeder Leo" van El Greco vond echter geen koper. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071 - 122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht Honderden patat-verkopers op de bon (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Hoewel steeds meer patatverkopers eieren voor hun geld kiezen hun prijzen verlagen tot het niveau dat volgens de on langs ingevoerde prijsbe- schikking is toegestaan, blijft in de Randstad nog altijd 50 in overtreding. Dat is de ervaring van de Economische Controle Dienst die inmiddels al honderden patatverkopers op de bon heeft geslingerd. Buiten de Randstad houdt 75 van de friteshandelaren zich inmid dels aan de beschikking die voorschrijft dat 150 gram pa tat niet meer dan 80 cent mag kosten. Langste man? In Lissabon trekt Gabriel Monjane bewonderende, geamuseer de of medelijdende blikken als hij op straat verschijnt. De uit Mozambique afkomstige man gaat door voor de langste man ter wereld: hij meet 2,60 m. AMSTERDAM (ANP) Op de Amsterdamse wisselmarkt is de koers van de Amerikaanse dollar na de spectaculaire stij ging van gistermiddag, ais ge volg van Carters maatregelen, verder gestegen. Om kwart over negen werd een indicatieprijs opgegeven van 2,06-2,0725, waarna de prijs daalde tot 2,0475. Rond half tien werd gehandeld op 2,04. Volgens handelaren was de af faire uiterst beperkt. Ook de verwachtingen voor de handel waren voor vandaag niet hoog gespannen. „We kunnen wel sterke koersschommelingen verwachten, maar de omzetten zullen waarschijnlijk niet groot zijn", aldus een handelaar. (Zie ook pag. 9. 'Z&nSmw

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1