ONTLUISTERING BIT PSV A.TAX WEER OUDERWETS Glasgow Rangers veelbelovende ploeg Angst voor Lausanne misplaatst SPORT LEIDSE COURANT DONDERDAG 2 NOVEMBER 1978 PAGINA 15 Van der Kuijlen enkele weken uitgeschakeld EINDHOVEN Aanvoerder Willy van der Kuylen van PSV zal de eerste weken niet kunnen spelen. „Willy is bij de eerste training, voor de wedstrijd tegen Glasgow Rangers door zijn knie gegaan", aldus de toch al door blessures van veel spelers geplaagde Kees Rijvers. „Hij zal zeker enkele weken niet kunnen worden opgesteld". EINDHOVEN John Greig lijkt zijn doel eerder te bereiken dan hij zelf waarschijnlijk voor mogelijk heeft gehouden. De coach van Glasgow Rangers, die daags voor de return tegen PSV verklaarde nog wel enige tijd nodig te hebben voordat zijn ploeg op het niveau is dat hem voor ogen staat, kon gisteravond vaststellen, dat hij al verder is «fan verondersteld. De zege van 32 die Glasgow Ran gers voor de ogen van achtentwintigduizend aanvan kelijk verbaasde, maar later zelfs verbijsterde toe schouwers behaalde, kon dan ook als niets minder dan een regelrechte sensatie worden aangemerkt Het betekende de totale ontluistering van PSV, dat zich na een kwartier in de tweede helft nog in de volgende ronde waande, ondanks het feit dat de Eindhovenaren tot dat moment nog een weinig overtuigende indruk hadden kunnen maken. Op dat ogenblik leidde PSV met 2—1 dankzij een enigszins for tuinlijke treffer van Gerrie Deij- kers, die zijn omhaal waar schijnlijk ook tot zijn eigen ver bazing met een boogje achter doelman McCloy zag verdwij nen. Maar ook deze voorsprong bracht niet de rust in het Eind- hovense spel, die toch zo nodig was om het sc geraffineerde Schotse concept afdoende te ontregelen. Kees Rijvers, op wiens gezicht de teleurstelling zelfs twintig minuten na afloop nog duimen- dik viel af te lezen, had een verklaring voor de onrust in het spel van zijn formatie. „We zijn de hele wedstrijd niet in ons spel kunnen komen", deelde de zichtbaar geschrokken coach mee. „ik wil over de oorzaken niet uitwijden, maar er is sprake van een complex van factoren. Bijvoorbeeld een aantal spelers dat graag wilde spelen, terwijl ze niet helemaal fit waren. Maar ik kan hen niets verwijten. We kenlang is het, ondanks alle tegenslagen, goed gedaan. Het moest eens fout aflopen. Het is alleen erg triest dat het juist vanavond verkeerd uitpakte. In de competitie kun je een mis stap nog wel eens recht zetten. Dat is nu niet meer mogelijk. Doodzonde". PSV heeft inderdaad gister avond voortdurend naar zich zelf lopen zoeken. Zelfs na de toch zo benijdenswaardige vroege voorsprong (Lubse rond de na zevenendertig seconden een ietwat van richting veran derde voorzet van Willy Jansen af) was de Nederlandse kam pioen geen schim van de zelfver zekerd opererende formatie die vorig seizoen nog de titel in het UEFA-Cup-toernooi voor zich opeiste. Weliswaar leek er soms sprake te zijn van het ontstaan van wat meer rust in het Eind- hovense spel. maar dat was meer uiterlijke schijn. „Het was eigenlijk een soort matheid", sprak Rijvers na afloop. „Voor de wedstrijd hadden we twee afspraken gemaakt. De tactiek was helemaal afgestemd op het zo snel mogelijk verkrijgen van een voorsprong. Toen die dan inderdaad zo gauw ontstond, kwam er twijfel of we op het uitgangspunt moesten door gaan. Toen we dan uiteindelijk anders gingen spelen, konden we niet in ons spel komen, de zaak kon niet draaiend worden Het leed is geleden. Russel maakt het beslissende doelpunt Ton van Engelen is kansloos. PSV uitgeschakeld. Glasgow Rangers. Doelman Glasgow Rangers toonde gis teravond in alle opzichten aan een veelbelovende ploeg te zijn. De Schotten bleken niet in bet minst aangeslagen door de snel le tegentreffer, maar bewezen zelfs in die eerste minuten al dat PSV nog een zeer moeilijke avond tegemoet zou gaan. Op een uiterst vaardige manier ging de bal van voet tot voet, waartegen de combinaties van PSV houterig afstaken. Terwijl er in de defensie van Glasgow Rangers geen enkel risico werd genomen, hetgeen de indruk wekte, dat de Schotten nogal paniekerig reageerden op de ongecoördineerd verlopende Eindho vense aanvalsacties, bouwde de ploeg van John Greig enige oogstrelende aan vallen op. Zo mocht PSV na negen minu ten van geluk spreken dat doel man Ton van Engelen net zo attent reageerde als de plotse ling voorin opgedoken voor- stopper Derek Johnstone. Het bleek de voorbode van nog meer onheil voor de Nederlandse kampioen, die vooral op het middenveld met problemen kampte. Willy van de Kerkhof, die, evenals overigens Poort vliet en Van Kraaij, kort voor de wedstrijd een verdovende injectie toegediend had gekre gen om geen hinder te ondervin den van zijn knieblessure, was een karikatuur van de speler die ooit in het Nederlands elftal en in zijn eigen club één van de gangmakers was. „Het eerste half uur ging het helemaal niet", aldus Van de Kerkhof. „Er werd slap en mat gespeeld". PSV kreeg de rekening gepre senteerd voor de verzameling half-fitte spelers, terwijl de schade bij Glasgow Rangers nogal bleek mee te vallen. Van het zestal door Greig eerder als geblesseerd opgegeven spelers ontbrak alleen Jackson, hetgeen het ritme van de Schotten ech ter niet zichtbaar beïnvloedde. Onder leiding van voor de rust MacDonald sneden de gasten soms moeiteloos door de Eind- hovense linies, hetgeen Van Kraaij noopte het een en ander in zijn team te reorganiseren. Maai- het terughalen van Ste vens en Brandts naar de achter Het hoopvolle begin. Na welgeteld vijfendertig seconden kwam PSV op 1-0. Harry Lubse (midden) was de schutter na een voorzet van de niet zichtbare Willy Jansen. ste linie bleek geen oplossing. Glasgow Rangers bleek zich kansen scheppen, hoewel dat voor de pauze nog niet tot doel punten leidde. Dat versterkte het moreel bij PSV, maar het bleek onvoldoen de om een vaste greep op de gang van zaken te krijgen. De controle die de Schotten al voor de rust op het duel hadden genomen, bleken ze na de her vatting niet uit handen te heb ben gegeven. PSV speelde de formatie van Greig daarbij bo vendien in de kaart door zich nog wat behoudender op te stellen. Lubse kreeg de op dracht zich meer op het midden veld te posteren, waarbij alleen Deijkers en René van de Kerk hof als vooruit geschoven spit sen moesten fungeren. Deze wij ziging baatte evenwel weinig. Zelfs de speciale bewaking, die MacDonald kreeg van Willy van de Kerkhof, trok de angel niet uit het Schotse spel, omdat an deren de rol van de Britse spel maker overnamen. Tot de twaalfde minuut mocht PSV hopen dat het zonder kleer scheuren door de problemen zou kunnen komen, maar de manier waarop toch MacDo nald toch de score gelijk trok, betekende een forse tik voor het moreel van PSV. Nog leek het hinkende team van Rijvers de eindstreep ongeschonden te kunnen halen, toen Deijkers op nieuw een Eindhovense voor sprong realiseerde (2—1), maar wederom beschikte Glasgow Rangers over een IJzersterke mentaliteit. Waar veel ploegen zouden zijn bezweken onder een tweede achterstand bleef de Schotse kampioen koelbloedig en die instelling leverde rende ment op. Overleg Glasgow Rangers liet zich niet verleiden tot blinde aanvals drift, maar bleef met overleg en kalmte pogen de score als nog een gunstig aanzien te ge ven. Eén moment van onoplet tendheid in de Eindhovense de fensie bezorgde hen alsnog de gelijkmaker van Johnstone, die tevens plaatsing voor de vol gende ronde betekende door de dubbeltellende uitdoelpunten. „Bij die 22 was het nog niet verloren voor ons", verklaarde een gedesillusioneerde Van Kraaij later. Maar het bleek wel degelijk een hopeloze opgave voor PSV. Met stereotype hoge ballen voor het Schotse doel werd getracht als nog een bres te slaan, maar de haast was een slechte raadge ver. De ontmoeting was inmid dels uitgegroeid tot een waar bekerduel, waarin de Schotten niet schroomden intimidatie toe te passen. Dat leverde MacDo nald en Parlane een gele kaart op, nadat zij de bal hadden weggetrapt. Het haalde PSV echter nog meer uit zijn langza merhand moedeloze reeks po gingen toch nog voor de derde keer afstand te nemen. Dat leek even te gebeuren toen Willy van de Kerkhof de bal achter Mc Cloy werkte, maar de Eindho vense middenvelder had uit bui- tensDelpositie geschoten. Met de wanhopig jagende PS- Vers bijna allemaal op de Schotse helft, ontstond er voor Glasgow Rangers een zee van ruimte. Waaruit dan uiteindelijk de derde en beslissende treffer ontstond. Drie minuten voor het laatste fluitsignaal van de cou lant leidende scheidsrechter Pa- lotai sprong Russell precies op tijd achter Van Kraaij vandaan om nog een pass van McLean op te pikken. Van Engelen was geslagen en PSV compleet ont luisterd. Het betekende tevens de eerste keer dat PSV een Europa Cup-wedstrijd op eigen veld verloor, hetgeen een extra dimensie gaf aan de uitschake ling. „Ik kan hen geen verwijten maken", herhaalde Rijvers la ter. Waarmee Andre van Kraaij het overigens niet eens was. „Er was te veel optimisme in de spelersgroep", aldus de libero. „Dat zag je op het veld terug. Toen we bovendien snel met 1—0 voor kwamen, betekende dat een onterechte versterking van dat gevoel. Dit verlies doet mentaal en financieel pijn". Wil ly van de Kerkhof, die evenals Van Kraaij betwijfelt of hij zaterdag kan spelen, zwaaide Glasgow Rangers lof toe. „Die Schotten hebben verdiend ge wonnen. Ze hebben het clever gespeeld". Waarmee geen woord te veel was gezegd. FRANK WERKMAN De opstellingen waren: PSV Van Engelen; Krijgh (Smits), Stevens, Van Kraaij, Brandts; W. Glasgow Rangers McCloy; Jardi- ne, A. Forsyth, T. Forsyth, John Stone; McDonald, Mclean, Russell; Parlane, Smith, Watson. Al in de achtste minuut glijdt Erkehs de bal in het doel van Lausanne. Doelman Burgener raakt de bal alleen nog maar licht aan met zijn lichaam. van Amsterdamse spelers geconfron teerd. Toch kwam Ajax pas tien minuten voor rust op 30,"toen de anders zo betrouwbare doelman Burgener zich vol ledig liet verrassen door een afstands schot van Frank Arnesen. Voor de toeschouwers was de lol er toen snel af. Zij zagen een lusteloze tweede helft met slechts enkele vermeldenswaar dige voorvallen. Zo weigerde de Bulgaar se scheidsrechter Dudine Ajax in de 69e minuut een strafschop te geven toen Ling binnen de beruchte lijnen werd gevloerd door Gretler. Diezelfde Ling stal later nog de show door secondenlang met de bal aan de voet een tweestrijd uit te vechten met doelman Burgener. Het was alleen jammer, dat hij zijn actie niet doeltreffend af kon ronden. Clarke deed dat zeven minuten voor het einde wel met een voorzet van de voor Arnesen in het veld gekomen Geert Meyer (04), waarna de jonge Guido Pen zijn UEFA- Cup-debuut mocht maken op de plaats van de licht geblesseerde Jan Everse. RON WESTERHOF De opstellingen: Lausanne Sports: Burgener, Ryf. Gret ler, Ley Ravello, Niggl; Marietti, Favre; Comioley (Monteleone), Seilers, Kunzli, Diserens (Guillaume). Ajax: Schrijvers, Erkens, Krol, Meut- stege, Everse, (Pen); Tahamata, Schoe naker, Lerby; Ling, Clarke, Arnesen (Meyer). Scheidsrechter: Dudine (Bul garije). Toeschouwers: 17.000. 9- LAUSANNE Met een uiterst tevreden blik op het gelaat ver liet Ajax' oefenmees ter Cor Brom gisteravond het Olym pisch Stadion van Lausanne, nadat zijn ploeg de plaatselijke voetbalclub met 40 had afge droogd. Brom had er ook alle reden voor, want na een tumul tueus verblijf van enkele dagen in Zwitserland vlamde Ajax bij vlagen weer- eens ouderwets. Met geraffineerd voetbal werd al in de achtste minuut de score geopend waarna een tweede treffer er nauwelijks drie minu ten later voor zorgde dat Ajax een gewonnen wedstrijd speel de. De opluchting bij Brom was toen ook al duidelijk zichtbaar. Dansend voerde hij voor de dug-out de aanhang van Ajax aan en hij moest de snelle voor sprong als een persoonlijke re vanche hebben gevoeld tien op zichte van de mensen waarmee hij sinds maandagavond in de clinch lag. Gisteravond na het duel tegen Lausanne Sports was alles weer koek en ei en wilde Brom liever niet meer terug denken aan die avond. Brom gaf rustig commentaar or> hpf verloor» van de wedstriijl en liet zich piet weer verleiden tot het slaken van emotionele kreten, hetgeen hem in de afgelopen dagen ook ongetwijfeld door het bestuur van de Amsterdamse club is verweten. Officieel wil niemand commentaar geven, maar de omwente ling van Brom heeft natuurlijk een diepe re achtergrond. Binnen het bestuur is na het arriveren van voorzitter Harmsen in Lausanne het nodige besproken in verband met de situatie. Maar voorzitter Harmsen beperkte zich gisteravond tot: "Er moet gewoon een goede relatie zijn tussen onze coach en de pers. Dergelijke dingen mogen dan ook niet meer voorko men, maar daarover zullen we ons intern dan wel beraden. De buitenwacht be hoeft niet te weten wat wij allemaal bespreken". Het resultaat van gisteravond drong het incident in ieder geval naar de achter grond, hetgeen Ajax goed moet hebben gedaan. De angstgevoelens bleken volle dig misplaatst, want, zo vertelde de Joegoslavische trainer van Lausanne, Blazevic: "Tegen dit Ajax was geen kruid gewassen. Ik wist natuurlijk, dat we grote risico's liepen door met vier spitsen aan te treden, maar wat moest ik anders. Wij moesten nu eenmaal een achterstand van 1—0 goedmaken. Vanavond hebben we kunnen constateren, wat voor moge lijkheden dit Ajax heeft". Blazevic doelde daarmee op de razend snelle uitvallen van de Amsterdammers waardoor in de Zwitserse verdediging veelal één tegen een situaties ontstonden. Keer od keer vielen |>r eaten in de defensie van Lausanne en het mag een wonder heten dat Ajax niet met een veel grotere overwinning van het veld stapte. De mooiste kansen werden verprutst, maar doordat binnen twaalf minuten een voorsprong van 2—0 op het scorebord van het met 17.000 bezoekers bevolkte Olympische stadion stond, was dat nau welijks belangrijk. Ling Weergaloos. De lieveling van het Zwitserse (vlnr) Clarke (ac^terorond) houdt de adem in „goochelt" zich langs Marietti, Niggel en Gretler Uitstekend Al na acht minuten werd de opkomende Hans Erkens gelanceerd door de on danks zijn gedwongen rustperiode weer uitstekend spelende Ruud Krol. Op volle snelheid gleed Erkens de bal via het lichaam van Burgener in het doel, (01). Nog geen drie minuten later scoorde Clarke na een vrijwel identieke voorbe reiding. Tscheu-La Ling hij groeide met zijn goochel-acts uit tot de lieveling van het £witsere publiek stuurde Schoenaker de diepte in wiens voorzet keurig door Lerby op het hoofd werd gelegd van de weer nauwelijks aan het spel deelnemende Engelsman, (0—2). Er kon Ajax niets meer gebeuren. De Zwitsers bleven weliswaar plaagstoten uitdelen en creëerden zelfs enkele goede kansen, altijd nog was daar Piet Schrij vers. De rijzige doelman greep foutloos in bij acties van routinier Frits Kunzli en vleugelverdediger Ryf, die een voor treffelijke solo besloot met een vliegend schot Ondertussen bleef Ajax gebruik maken van de geboden ruimte. Steeds werden de Zwitsers met een overmacht

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15