Lepra steekt kop weer op in Nederland Kamer tegen misbruik computergegevens over personen £eidóe(3ootti/nt Het NMB spaarpapier aantoonden Kalkar kost Nederland ruim 200 miljoen extra Onwrikbare standpunten kunnen fataal zijn ,,Boven-mo- laal" moet tosten korter werken mede betalen CDA gaat interne problemen bespreken Fosfaten moeten uit rioolwater Polio nog niet voorbij KABINET WIL AAN KWEEKREACTOR BLIJVEN DEELNEMEN Ruim honderd kerk- marokkanen vroegen verblijfsvergunning weer BINNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 1 NOVEMBER 1978 PAGINA 9 VOORAL GEÏMPORTEERD DOOR SURINAMERS Van een onzer verslaggevers) t>EN HAAG Lepra, vroeger beter bekend lis melaatsheid, is een ziekte, die door de neeste mensen in verband wordt gebracht net exotische landen. Sinds enkele jaren lormt zij echter in Nederland ook weer een probleem. Van 1972 tot en met 1977 werden 436 gevallen gemeld. Daarnaast loopt er ten onbekend aantal niet geregistreerde pa tiënten en mensen in het incubatiestadium fond. tit blijkt uit een circulaire, die het ministerie jran Volksgezondheid heeft toegestuurd aan Te huisartsen. Volgens het departement is de ituatie nu zodanig, dat bij elke niet direct an- lers verklaarbare huid- of zenuwaandoening lan de mogelijkheid van lepra moet worden edacht, vooral bij mensen met een donkere luidskleur of een lang verblijf in de tropen chter de rug. De ziekte komt echter ook voor lij zeevarenden en Europeanen die slechts cort in een land zijn geweest, waar lepra in- ïeems is. Tot die landen behoren ook Spanje, 'ortugal, Griekenland, Italië, Turkije en de >ovjet-Unie. )e lepra in Nederland is in vrijwel alle geval- en gëimporteerd. Waren het kort na de oor- )g vooral Ambonnezen en Indische Nederlan- ers, nu zijn het overwegend Surinamers die e ziekte meebrengen. Volgens de circulaire an Volksgezondheid komt melaatsheid in Su rname nog steeds veel voor, zodat elke immi- rant uit dat land drager kan zijn van de iekte. )e bestrijding van lepra in Nederland, die op ich met de moderne medicijnen geen pro- ileem is, wordt bemoeilijkt door het taboe dat lok in Suriname op de ziekte rust Daarom arzelen vele Surinamers hier zich bekend te naken als lepralijder. Een rol hierbij speelt tok de vrees, dat zij geïsoleerd zullen worden, leuring van Surinamers baat lang niet altijd, imdat veel artsen moeite hebben de ziekte te lerkennen. Ook daarin hoopt het ministerie loor middel van de circulaire verbetering te lengen. Sr zijn overigens tekenen, dat de Surinaamse mmigranten meer vertrouwen krijgen in de lederlandse overheid. De tijd tussen het op treden van de eerste ziekteverschijnselen en het zich melden voor behandeling, vertoont een dalende lijn. In Nederland is niet geprobeerd, ook niet als het ging om besmettelijke gevallen, leprosen gedwongen of vrijwillig te isoleren. „Isolatie en voorts alle maatregelen die de patiënt be lemmeren in zijn bewegingsvrijheid en in een normaal bestaan in de maatschappij, verhogen de vrees voor de ziekte en voor de zieke, weerhouden patiënten zich tijdig en geregeld te laten behandelen en belemmeren zodoende een effectieve bestrijding van de ziekte", aldus het ministerie van Volksgezondheid. Volgens het departement is afdoende aange toond dat de hier gevolgde aanpak verant woord is. De meerderheid van de Nederlandse melaatsen werkt temidden van gezonde land genoten, volgt normaal onderwijs of wordt te zamen met andere patiënten op éen zaal ver pleegd en toch is de afgelopen 25 jaar slechts eenmaal de ziekte geconstateerd bij iemand, die nooit in een „lepraland" was geweest. Het ministerie concludeert hieruit dat lepra zich in ons land gedraagt als een zeer weinig besmet telijke ziekte en zelfs uitsterft bij een juiste behandeling. Veel aandacht besteedt de circulaire van het ministerie aan de voorlichting van de patiënt. Want ook al denkt de man of vrouw in kwes tie wel aan lepra, toch heeft de bevestiging van het vermoeden vaak een schokkend ef fect. Zeer velen hebben te kampen met irrati onele voorstellingen van de ziekte. De arts dient, aldus de circulaire, de tijd te nemen om de patiënt uit te leggen dat lepra een gewone infectieziekte is, die niet wordt veroorzaakt door een verkeerde leefwijze of gebruik van bepaald voedsel. Veel nadruk moet erop gelegd worden, dat de ziekte thans volledig te genezen is. Wel is daar een aanzienlijke tijd mee gemoeid: mini maal drie jaar. Het verdwijnen van de zich tbare symptomen betekent niet altijd dat de ziekte voorbij is. Vele patiënten zullen, om herhaling te voorkomen, hun hele leven lang medicijnen moeten blijven slikken. In Amster dam, Groningen, Leiden, Rotterdam en Utrecht zijn consultatiebureaus voor lepra ge- De schrijvers Ch. Buddingh, Simon Vinkenoog en Bert Schierbeek vierden gis teren in het Rotterdamse Zuidpleintheater gezamenlijk hun resp. 60e, 50e en 60e verjaardag onder grote toeloop van feestgangers. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Zolang er nog geen wet is ter bescherming van de persoonlijke levens sfeer, moet de regering er sterk op toezien, dat bedrijven en instellin gen en ambtelijke ap paraten geen misbruik maken van in hun be zit zijnde computerge gevens over personen. Dit is de strekking van een gisteren door de gehele Twee de Kamer aangenomen motie van PPR-fractieleider Ria Be ckers. In die motie staat dat de regering, waar zij dat kan, de houders van geregistreerde persoonsgegevens moet ver plichten om ieder die in zo'n registratie is opgenomen, daarover in te lichten. Ook moet daarbij het doel van de registratie worden meege deeld. Tevens moet de regering de houders van persoonsgege vens verbieden om hun regis tratiesysteem te koppelen aan een ander registratiesysteem. Tenslotte moeten verzoeken om afschrift, verwijdering, aanvulling of verbetering van persoonsgegevens door de be treffende instanties zo snel mogelijk worden afgehandeld. Minister De Ruiter van Justi tie had vorige week gezegd, geen behoefte te hebben aan de motie, omdat de overheid zich niet passief opstelt in deze materie. REGERING, werkgevers en werknemers staan aan de vooravond van belangrijk overleg, waarvan de uitkomst bepalend zal zijn voor net wel en wee van ons land in de komende jaren. De gevolgen van een mislukken van het overleg zijn groot. Premier Van Agt schetste die af gelopen maandag in Eindhoven: ,;We naderen dan het moment dat weaerom onze betalingsbalans de ijzeren wet gaat voorschrijven; dan zullen we in een situatie terecht komen waarin de koopkracht van de modale werknemer net als in 1957 bij de besteding met drie procent keldert Door de koppeling van de minimum-Ionen aan de sociale uitkeringen zullen de zwaksten in de samenleving een niet veel beter lot be schoren ^ijn". De omstandigheden waaronder het overleg met de so ciale partners nu van start moet gaan zijn voor het ka binet uiterst ongelukkig te noemen. De oppositie in het parlement is fel gebeten op de regeringsplannen ter op vijzeling van de economie; de grootste regeringsfractie is momenteel openlijk verdeeld over de intenties van het kabinet; een belangrijk deel van de vakbeweging is fel afwijzend; en de werkgevers vinden dat het kabmet met de ombuiging van tien miljard gulden lang niet ver genoeg gaat. Bij deze weimg aantrekkelijke opsomming valt het op, hoe weinigen in het huidige gevoelige klimaat de juiste toon weten te treffen. Nu moet daarbij gezegd worden dat het pokerspel dat het kabinet nog steeds speelt door - althans naar buiten toe - geen eigen initiatieven te nemen om algemeen gewraakte onderdelen van Be stek '81 bij te stellen, enige aanleiding geeft tot de wat grimmige atmosfeer. NiETTEMIN, FNV-voorzitter Kok had er beter aan ge daan met zijn zeer scherpe verwijt aan het adres van het kabinet van „wisselgeld van valsemunters" nog wat te wachten tot blijkt of het kabinet de vakbeweging in derdaad vals wisselgeld voorschotelt. De AR-minaerneid in de CDA-fractie nad zich moeten realiseren dat met de vroegtijdige hevige kritiek op het kabinet de tegen standers juist in de kaart worden gespeeld, en het over- legklimaat wordt verslechterd. Het op voorhand opwer pen van onneembare barricaden dient de zaak, en dus het land niet. Van Agt's schets van wat van onwrikbare standpunten de gevolgen kunnen zijn, moeten alle be trokkenen goed tot zich door laten dringen. INDUSTRIEBOND INW: Den Haag (ANP) „In dien er bij de komende cao-onderhandelingen in de industrie bij de ar beidstijdverkorting sprake zal zijn van een bijdrage van de werkne mers, moet deze komen van mensen die meer dan modaal verdienen. Deze grens zal in januari ver moedelijk op dertigdui zend gulden liggen." Dit zegt hoofdbestuurder J. de Jong van de Industriebond NW. Nu de leden van de Indus- triebond-NW onlangs unaniem hebben besloten dat de 35-urige werkweek inzet van de komen de cao-onderhandelingen zal worden, wordt volgens De Jong bij nadere uitwerking van de vraag wie dit moet betalen als uitgangspunt gehanteerd dat de koopkracht van mensen met een inkomen tot modaal ge handhaafd moet blijven. De Jong zei verder, dat de vakbond daarnaast van de werkgevers de garantie wil dat korter werken aantoonbaar leidt tot meer arbeidsplaatsen. Anders, zo zei hij, moeten de werkgevers de arbeidstijdver korting helemaal zelf betalen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De CDA-fractie in de Tweede Kamer is van plan volgende week een aparte vergadering te wijden aan de in de afgelopen tijd in de fractie gerezen problemen. Daar vóór, deze week al, hebben er gesprekken plaats tussen de fractieleden Faber en Scholten enerzijds en het fractiepresidi um (Aantjes, Lubbers en Van Leyenhorst) anderzijds over de persoonlijke fricties die eind vorige week ontstonden. Faber stelde dinsdagmorgen aan het begin van de fractiever gadering de vorige week door voorzitter Aantjes gedane uit spraak over „deloyale opstelling" van Schoften en Faber aan de orde. Besloten werd om dit punt in de fractievergadering van dinsdag niet verder te behandelen, maar eerst enkele persoonlijke gesprekken met het fractiepresidium- te organise ren. Pas daarna komt het beleid van de CDA-fractie volgende week woensdag in een plenaire vergadering aan de orde „om dit wezenlijke gesprek niet te compliceren door persoonlijke fricties". Dieren liefhebbers en dan met name bewonderaars van poezen en katten kunnen het komende weekeinde hun hart ophalen in de Amsterdamse RAI waar de vereniging Felikat de jaarlijkse internationale katten tentoonstelling houdt. Tot de exposanten behoren ook deze Perzische colour-blue point poesjes met hun moeder. DEN HAAG De CDA-frac tie in de Tweede Kamer heeft er gisteren bij minister Ginjaar (Volksgezondheid en Milieuhygiëne) op aangedron- I gen, een landelijk plan voor I de verwijdering van de fosfa- ten uit rioolwater op te stel- i jen. Dp it moment halen slechts tes van de vijfhonderddertig vaterzuiverings-installaties bij iet zuiveringsproces ook de ichadelijke fosfaten uit het ifvalwater, voordat dit weer jeloosd wordt op de rivieren ;n kanalen. Overigens blijft het CDA, evenals de PvdA, PPR en D'66 van mening dat de fos- faatbestrijding ook bij de bron moet worden aangepakt. Dit zou betekenen dat er een verbod moet komen op het verwerken van fosfaten in wasmiddelen. ADVERTENTIE. 7an een onzer verslaggevers) rAARDENBURG Bij een L9-jarig meisje uit Waarden- >urg, dat reeds op 12 oktober aek was geworden, is polio geconstateerd. Het is het 10de geval van polio dit aar. De laatst gemelde ge vallen van polio kwamen ook lit Waardenburg. )e hoofdinspectie van Volk gezondheid constateerde on- angs dat de epidemie waar ehij nlijk voorbij was. Als vuistregel hanteert men het 'erstrijken van tweemaal de ncubatieperiode (tweemaal Veertien dagen) zonder nieuwe öektegevallen. Dat tijdstip is nu dus verschoven naar 9 no- ber. i»emb Spaarwinstbiljet n/ met vaste looptijd. Rentetot /U Het Spaarwinstbiljet is een spaar- vorm, speciaal voor hen die van tevoren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn.Twee jaar vast met een rente van 71/«% of zes jaar vast met een rente van 8'/4%. Berekend op basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. Premiespaarbiljet met variabele looptijd. Rente tot De flexibele tussenvorm. Vindt u een vaste looptijd van 2 jaar wat te kort en 6 jaar te lang, dan is het Premiespaarbiljet een winstgevend alternatief. Premiespaar- biljetten kunnen namelijk na 2, 3,4 of 5 jaar worden uitbetaald. U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrente van 5% rente op rente een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. U stort nü f1.000.- en wij betalen u terug: u stort spaartermijn rente u ontvangt termijn hoofdsom basisrente premie waardoor u ontvangt totale* rente f 869,37 2 jaar 7V«% f 1.000,- 2 jaar f 1.102,50 f 50,- f 1.152,50 7V4% f4.346,86 7'/«% f5.000,- 3 jaar f 1.157,63 f 85,- f 1.242,63 7V2% f 621,49 6 jaar 8V4% f 1.000, - 4 jaar f 1.215,51 f 135.- f 1.350,51 73/4% f3.107,44 6 jaar 8'/4% f5.000,- 5 jaar f 1.276,28 f215,- f 1.491,28 8'/4% De NMB denkt met u mee. •De percentages vermeld onder „totale rente" zijn afgerond en berekend op basis van samengestel de interest. Er zijn ook Premiespaarbiljetten van f 5.000,-. Behalve 5% basisrente krijgt u een premie tot maximaal f 1.075,- na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. Reniewijzigingen voorbehouden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Nederlandse bijdrage in de bouw van de kweekreactor voor energie opwekking in het Westduitse Kalkar moet worden verdubbeld. In een vertrouwelijke no titie heeft minister Van Aardenne van Econo mische Zaken de Tweede Kamercommissie voor energiezaken laten weten dat West- Duitsland Nederland heeft gevraagd om de Nederlandse bijdrage van 212 miljoen gulden te verhogen tot 448,5 miljoen gulden. De beschikbaarstelling van het miljoenenbe drag zal in politiek Den Haag naar wordt ver wacht de nodige beroering geven, omdat Ne derland juridisch niet verplicht is de extra bijdrage te geven. De eerste reactor in Kalkar zal pas in 1983 gereed komen, en niet zoals de bedoeling was in het volgend jaar. Pas dan zal ook de defi nitieve beslissing vallen over de bouw van Kalkar Twee, de snelle kweekreactor, die via nieuwe technologiën aanzienlijk minder urani um als brandstof nodig heeft. Het vorige kabi net had besloten om voorlopig in het midden te laten of Nederland ook aan Kalkar Twee zou meedoen. De toenmalige minister van eco nomische zaken Lubbers zei toen ook dat ver dere deelname in Kalkar economisch gezien niet verantwoord was. Minister Van Aardenne houdt nu in de notitie voor de kamercommissie echter een pleidooi om te blijven deelnemen in de voorbereidin gen voor Kalkar Twee, omdat de daarbij te verkrijgen kennis „van eminent belang" is voor de ontwikkeling van alternatieve energie bronnen als zonne-energie en kolenvergassing. PvdA wil staatscommissie euthanasie DEN HAAG Het Tweede- Kamerlid Voogd (PvdA) meent, dat de regering spoedig moet overgaan tot het instellen van een staatscommissie voor de bestudering van de euthanasie problematiek. Met deze instel ling wordt gevolg gegeven aan een ruim twee jaar oude aanbe veling van de parlementaire vergadering van de Raad van Europa. Voogd heeft gisteren collega's van de fracties van CDA, WD en D'66 benaderd en gevraagd met hem desbetreffende schrif telijke vrageen te stellen. Het initiatief van Voogd vloeide voort uit het vorige week vrij dag te Utrecht gehouden con gres van de Nederlandse Ver eniging voor vrijwillige Eutha nasie. DEN HAAG (ANP) Bij de vreemdelingendiensten van poli tiekorpsen in diverse plaatsen van ons land hebben in totaal 109 zogenaamde kerkmarokkanen een aanvraag voor een ver blijfsvergunning ingediend. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van justitie vanmorgen meegedeeld Staatssecretaris Haars van justitie gaf deze Marokkanen tot vandaag de tijd om zo'n aanvraag in te dienen. Verzoeken die nog binnenkomen worden niet meer behandeld. Het grootste aantal Marokkanen meldde zich in Amsterdam in totaal 78 man. In Utrecht kreeg de politie 15 aanvragen, in Den Haag 14 en in Diemen en Helmond 1. De advocaten die de belangen van de kerkmarokkanen hebben behartigd, beraden zich nog op de vraag of cliënten die zich alsnog melden eventueel nog geholpen kunnen worden. Aangenomen wordt dat een aantal van de betrokken werknemers geen aanvraag heeft ingediend omdat ze er niet tijdig genoeg van op de hoogte waren dat staatssecretaris Haan daartoe alsnog de gelegenheid bood. Nederland bevindt zich aan de rand van een uitgestrekt hoge- drukgebied waarvan het cen trum boven oost-Europa ligt. Via het midden van de Atlanti sche Oceaan trekt een actieve depressie naar het zeegebied tussen IJsland en Schotland. Fronten van deze depressie zul len dicht in onze omgeving kun nen komen en voor bewolking zorgen maar de regenkansen zijn klein. Vooruitzichten voor vrijdag: overgang naar minder besten dig weer. Middagtemperaturen ongeveer 14 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp.: omstreeks 9 graden. Max. temp.: om streeks 13 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent, kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Weerbericht van gisteravond Weer Max. N eer- Ba reel o na Helsinki Klagenfurt Kopenhagen Luxemburg Casablanca Las Paimas New York

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9