Jaarthema „Diakonaal Werk" goede keus Diocesane Pastorale Raad Kamer eist snelle oplossing voor opslag van chemisch afval Burgerhout zeker van finaleplaats BU MNOOUIN KNOOP JE VOOR EEN KOOPJE'N TAPIJT. HERVORMDEN NAAR DANKDIENST BELGISCHE KERKENFUSIE Sterkere positie voor buitenlandse werknemers Gulden wordt meer waard Waarschuwing op spuitbus verplicht Jan van Duyn nieuwe voorzitter van Leidse zaalvoetbalcommissie Verhevigde strijd aan grens Tanzania en Oeganda Machinist tot boete veroordeeld in uw ui:h-i'ii:i speciaalzaak 78 BINNENLAND/SPORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 1 NOVEMBER 1978 PAGINA 1 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De fracties van PvdA, CDA en D*66 in de Tweede Kamer willen dat minis ter Ginjaar (Volksgezondheid en Milieuhygië ne) haast maakt met het zoeken van oplossin gen voor de opslag van giftig chemisch afval, dat niet vernietigd kan worden. De meeste chemische industrieën in ons land bewaren hun onverwerkbare chemische afval stoffen nu nog bovengronds of laten het afval naar het buitenland brengen. Volgens de twee jaar geleden aangenomen Wet Chemische Af valstoffen moeten er echter ook in ons land oplossingen worden gevonden voor een veilige opslag van chemisch afval. Minister Ginjaar kreeg gisteren tijdens de behandeling van de begroting voor milieuhygiëne van uit de Ka mer flink wat kritiek op het feit dat genoem de wet nog niet in werking is, omdat er nog altijd geen veilige en milieuvriendelijke be waarplaatsen voor chemisch afval zijn gevon den. Een plan, uitgewerkt door de Stichting Indu- val, om chemisch afval ondergronds op te slaan in de zandgronden van Gelderland, Overijssel, Brabant en Limburg is gestag neerd, omdat de betrokken provincies geen medewerking willen verlenen. PvdA en CDA drongen er gisteren op aan, om voorlopig al het chemische afval uit ons land te vervoeren naar West-Duitsland, waar al enkele ondergrondse opslagplaatsen in ge bruik zijn. Young: Patricia Hearst politieke gevangene OAKLAND, (AP) Volgens de Amerikaanse VN-ambassadeur Andrew Young is Patricia Hearst een politieke gevange ne. Patricia Hearst zit momen teel een gevangenisstraf van zeven jaar uit wegens een gewa pende bankoverval. Zij beweert aan de overval te hebben deelgenomen omdat haar leven werd bedreigd door leden van het Symbionese be vrijdingsfront, die haar ont voerd hadden. Young verklaarde tegenover een groep studenten uit Oa kland dat als Patricia Hearst "een blanke vrouw uit de gewo ne burgerij was, zij nu niet in de gevangenis zou zitten. De gemeenschap discrimineert ra- dikaal tegen de armen, maar ook tegen de zeer rijken," aldus Young. Patricia Hearst is de dochter van krantenmiljonair Randolph Hearst. EERSTE KAMER AKKOORD MET WETSONTWERP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De Eerste Kamer heeft zich gisteren akkoord verklaard met het wetsontwerp „arbeid buitenlandse werkne mers". De wet omvat een stelsel van vergunningen voor het verrichten van werk door buitenlandse werknemers. Algemeen wordt hij gezien als van groot belang in de strijd tegen illegale tewerkstellingen. Minister De Ruiter (justitie) deelde de senaat gisteren mee van plan te zijn een actief beleid te voeren op het gebied van opsporing van werkgevers die buitenlandse werknemers illegaal laten werken. Minister Albeda (sociale zaken) zei van oordeel te zijn dat het aantal naar Nederland komende buitenlandse werknemers moet wor den ingedamd. „Dat is in ieders belang, ook in dat van de buitenlander zelf". Door de nieuwe wet wordt volgens de mi nister van Sociale Zaken de positie van de in ons land werk zame buitenlander versterkt (Van onze sportredactie) LEIDEN Joop Burgerhout (Katwijk) heeft zich via een remise tegen Louis de Frankrij ker geplaatst voor de finale van het persoonlijk kampioenschap van de Leidse Districts Dam- bond. De Frankrijker (Hazers- woude) is, samen met Jan Pas- schier, (Katwijk), kanshebber voor de tweede plaats in groep 1, die recht geeft op de andere finaleplaats. Passchier speelt nog tegen Jan Uijterlinde (Zegveld) en de Frankrijker tegen Arend van Beelen (Katwijk). De overige uitslagen in groep 1: Arend van Beelen—Ton Noort (Rijnsburg) 1-1, André van der Zwan (Kat wijk)—Jan Uijterlinde 2-0. Jan Fase stelde zijn finaleplaats nagenoeg veilig door in groep 2 te winnen van Bas van Rijn (Katwijk). Fase (Hazerswoude) en Hans Vermin (Wassenaar) staan beide aan kop in deze groep, de laatste speelde remise tegen Jaap van Duijvenbode (Katwijk). De derde kanshebber voor een plaats in de finale is Theo Zwetsloot (Katwijk) die niet verder kwam dan een remi se tege Rinus Kromhout (Rijns burg). De belangrijkste wed strijd is ongetwijfeld die tussen Theo Zwetsloot en Jan Fase, Hans Vermin heeft zijn zes par tijen gespeeld. De stand in groep 2: Jan Fase acht punten uit vijf wedstrijden, Hans Ver min acht uit zes en Theo Zwet sloot zeven uit vijf. De twee hoogst geklasseerden uit elke groep plaatsen zich voor de finale, aangevuld met de num mers een en twee van vorig jaar, Albert Huisman (Rijnsburg) en Fred Noordoven (Wassenaar). Aan zanger/tekstschrijver Wim Hogenkamp werd gisteren in „De Suikerhof" te Amsterdam de Louis Davidsprijs uitgereikt voor zijn liedje „Afscheid". Zijn tan te was er als de kippen bij voor een ferme zoen. DEN HAAG (ANP) De Mor gan Quaranty Trust Company, een grote Amerikaanse bankin stelling, heeft berekend, dat de waarde van de Nederlandse gulden in het internationale betalingsverkeer in de periode van 1 september tot 25 oktober j.l. met 2,8 procent is gestegen. De bank heeft dit berekend op basis van de omvang van de handel met onze partners. De Belgische frank ging in de zelfde periode 3,6 procent in waarde omhoog, de Duitse mark 4,8 procent en de Japanse yen 3,6 procent. De dollar en de Franse frank daalden beide 2,9 procent en het Engelse pond ging 2,1 procent omlaag. Het koersverloop van de Ameri kaans dollar heeft gedurende een nerveuze handel gisteren op de Amsterdamse wisselmarkt een sterk fluctuerend karakter vertoond. Na een lagere opening op 1,8640 - maandag bedroeg het slot 1.8700 - kwam de dollar weer onder verkoopdruk te staan en noteerde op zeker ogenblik 1,8630, een nieuw na-oorlogs dieptepunt. Met chloorfluormethaan DEN HAAG (ANP) Vanaf 1 juni volgend jaar moeten de spuitbussen met chloorfluor methaan als drijfgas, bij ver koop voorzien zijn van een waarschuwing. Deze waarschu wing, die onuitwisbaar en dui delijk zichtbaar en leesbaar moet zijn, dient te luiden: „Waarschuwing. Bevat chloor fluormethaan, dat schadelijk kan zijn voor het milieu en de gezondheid van de mens door vermindering van ozon in de stratosfeer". De maatregel is getroffen op grond van de wet op de lucht verontreiniging. Gebleken is, dat chloorfluorkoolwaterstof fen de warmtehuishouding in de atmosfeer kunnen verstoren. Daarvan kunnen klimaatswijzi gingen het gevolg zijn. Ook be staat de mogelijkheid van aan tasting van het scherm met ozon, welk scherm de gevaarlij ke ultraviolette straling van de zon opneemt. Het thans genomen besluit loopt vooruit op het te zijner tijd in fasen uit te vaardigen verbod van het gebruik van chloor fluormethaan in spuitbussen. Het bedrijfsleven krijgt gele genheid op dat verbod tijdig in te spelen.-. Van onze sportredactie LEIDEN Jan van Duyn is de nieuwe voorzitter van de seizoen het strafbankje voor A-junioren in te stellen. De Af deling Leiden begint in januari 1979 een experiment met straf- commissie zaalvoetbal. Dit was tijd voor de A-jeugd. een van de meest opvallende beslissingen die gisteravond werd genomen door de vijfenze ventigste najaarsvergadering van de KNVB afdeling Leiden. Van Duyn neemt de plaats in van Jos Vlasveld die overigens wel actief blijft in de techni sche commissie van het zaal voetbal. Jan Persoon, voorzitter van de commissie voor het jeugdvoet bal, gaf een toelichting op het besluit van de KNVB volgend „Leiden" is van de twintig afde lingen in Nederland de enige die de inkomsten uit de toto-lotto zag stijgen, een verheugende ontwikkeling vond voorzitter Ad Dusée. Immers de belang rijkste inkomsten van de vereni gingen komen uit de toto en lotto. De vergadering had wei nig moeite met het goedkeuren van het financieel overzicht van penningmeester „Dick" van de Neut, zowel de balans van 1978 als de begroting van het nieuwe seizoen werden goedgekeurd. Twee commissieleden van de Afdeling Leiden moesten het vanwege hun leeftijd, zeventig jaar, voor gezien houden, Frits van Waveren kreeg voor zijn inspanningen in dienst van de afdeling het lidmaatschap van verdienste uitgereikt, Cees Mul der die ook afscheid nam, had alle onderscheidingen al.... De heer Dingjan van de vereniging Docos stelde voor het blad van de afdeling eens per twee weken te laten verschijnen, dit in ver band met de hoge kosten. De voetbalclubs zouden hun blad dan ook eens in de veertien dagen kunnen uitgeven. Het be stuur was blij met dit voorstel en zal het nader bekijken. Marokaan gooit kokend water over scholier LEIDEN Een 17-jarige Maro- kaanse scholier is dit week einde met ernstige brandwond ken opgenomen in het Brand wondencentrum in Beverwijk. De jongeman had tijdens een ruzie een pan kokend water over zijn hoofd gekregen. DAR ES SALAAM (Rtr,AP) Aan het Victoriameer in het grensgebied tussen Oe ganda en Tanzania leveren sinds maandagavond Oegan- dese troepen gevechten met eenheden van het Tanzani- aanse leger. De regering van Tanzania heeft gisteren spoedbesprekingen gehouden om wat wordt genoemd de provocatie van de Oegandese president Amin het hoofd te kunnen bieden. De Oegandese troepen wor den gesteund door tanks en zware artillerie en zijn de honderd kilometer lange grens tussen beide landen ten westen van het Victoriameer op drie plaatsen overgesto ken., aldus een Tanzania ans communiqué. De gevechten zouden zich concentreren rond de stad Bukoba. Daar zouden volgens een bericht van het Amerikaanse persbu reau AP 20 Nederlanders het gebied tijdig hebben kunnen verlaten. Militairen in de Keniase hood- stad Nairobi zeiden dat zelfs wanneer de gevechten zich uitbreiden tot een oorlog, die toch betrekkelijk gematigd zal zijn. Zowel Tanzania als Oe ganda hebben tussen de 20 en 30 tanks en ongeveer hetzelf de aantal gevechtsvliegtuigen. De tanks kunnen bovendien moeilijk opereren in het moe rassige gebied rond het Victo riameer. Radio Oeganda dat de afgelopen vijf dagen voort durend melding maakte van een Tanzaniaanse invasie zweeg gisteren geheel over de vijandelijkheden. ARNHEM (ANP) De rech tbank in Arnhem heeft giste ren een machinist van de Ne derlandse Spoorwegen veroordeeld tot een boete van vijftienhonderd gulden wegens het rijden door een onveilig sein, waardoor hij een ernstig ongeval veroor zaakte. De officier van Justi tie had twee mille boete geëist wegens dood door schuld. De 32-jarige machinist uit Arnhem negeerde op 28 fe bruari van dit jaar een onvei lig sein op het baanvak Arn hem-Zevenaar. Ter hoogte van de IJsselbrug botste hij tegen de Rembrandt-express, een trein uit de richting Zeve naar. Honderd reizigers moes ten naar ziekenhuizen worden overgebracht. Een van hen, een oudere dame, overleed la ter aan haar verwondingen. De rechtbank achtte bewezen dat de machinist schuldig was aan onoplettendheid en on achtzaamheid. Ten tijde van het ongeluk zat hij in de ca bine een praatje te maken met de hoofdconducteur. Tapis Pingouin. Tapijtgarens van wereldklasse. In liefst 68 schitterende kleuren. Onbeperkt te kombineren voor alle typen wand- en vloerkleden. Handwerkboetiek „DE BIJ" °- p&c> DIEFSTEEG 3 LEIDEN Maandags gesloten DELFT De Diocesane Pastorale Raad Rotterdam zal in januari met vertrouwen kunnen beginnen aan de behandeling van haar jaarthema: „Diakonaal werk in het bisdom Rot terdam". Zij zal dit doen op basis van een gelijknamig rapport van het Kaski, dat in de vergadering van maandagavond in Delft is doorgeno men met de rapporteur drs. H. F. van Zoelen. Voorzitter, dr. Meulen- broek kon aan het slot van de vergadering vaststellen dat de be handeling van het thema inderdaad op gang is gekomen. Het dagelijks bestuur zal nu een voorstel formule ren voor de verdere voortgang, op basis van de discussies. Drs. Van Zoelen sprak van een goede keuze. Het onderwerp is concreet, praktisch. Men is werkelijk oecume nisch bezig en er worden geen bijzon dere ambtelijke kwalificaties geëist. De gemeente laat zich van haar beste kant zien en men kan zijn energie vruchtbaar maken in daden van dienstbaarheid. Hij noemde de diaconia (dienstbaar heid) een wezensbelanrijke zaak voor de kerkelijke gemeenschap en een vitaal moment in het proces van kerkopbouw. De gemeente is in de diaconale werkzaamheid op de beste manier kerk, ook naar de samenle ving toe. Het is bovendien een veel omvattende zaak, gericht op de eigen omgeving alsook op iedere mens of elke groep van mensen die in een bedreigde situatie verkeren, waar dan ook en waarom dan ook. Het rapport verder volgend, consta teerde hij, dat hu in het Rotterdamse dat er wel veel werk wordt gedaan, maar dat er niet zoveel concrete voorbeelden kunnen worden gege ven. Het is ook werk van „klassieke snit", een ouderwetse charitas, waar bij bijvoorbeeld mannen „regelen", het harde werk doen en vrouwen het zachte. De vernieuwing van de diako- nia lijkt geen gelijke tred te hebben gehouden met bijvoorbeeld de litur gische vernieuwing en de nieuwe accenten lijken meer betrekking te hebben op noodsituaties op afstand (de derde wereld) dan op de nood in eigen omgeving. De raad had veel waardering voor het rapport van drs. Van Zoelen en deed enkele suggesties, die in de komende fase bij de behandeling betrokken zullen worden. De raad stelde voorts met vreugde vast, dat er nu ook een studiesecreta ris is gevonden en wel in de persoon van de heer C. L. M. van Ruyven, secretaris van het Diocesaan Pasto raal Centrum. De raad besloot ver der eens in de twee maanden te blijven vergaderen en vast te houden aan de bezinningsdagen, mede voor onderling contact en kennismaking, die zeer gewaardeerd worden en zelfs uit te zien naar nog andere mogelijkheden van contact. Aan het begin van de avond was het Landelijk Pastoraal Overleg, be halve in de verklaring van mgr. Simonis (zie ons blad van gisteren) ook ter sprake gekomen in een per soonlijke eerste impressie van de leider van de Rotterdamse LPO-dele- gatie, tevens lid van de raad, dr. ir. J. J. M. de Goeij. Hij constateerde, dat de Rotterdamse delegatie hard had gewerkt en veel lof voor haar optreden had ontvan gen. De sfeer in Noordwijkerhout was duidelijk beter dan in de mei vergadering in Veldhoven. Hij meen de echter, dat zondagmiddag als gevolg van het jachten bij de afhan deling van de aanbevelingen, mis was gegaan. Hij had frustraties ge constateerd bij de deelnemers van wie er sommigen zich gemanipuleerd voelden. Hij stelde zelfs, dat hij door het onder hoge druk staan, niet meer precies wist waarvoor hij had ge stemd. „Eén woordje in een tekst kan veel uitmaken", aldus dr. De Goeij, die ook meende, dat met het aanne men van aanbeveling XI „nog een bom onder de zaak was gelegd. Daarin staat onder meer, dat de „besluiten" van het LPO op hun uitvoering gecontroleerd moeten worden. Wat betekent hier „beslui ten"?, zo vroeg hij zich af. Het ging toch om aanbevelingen? De delegatie zal overigens in januari nog met een definitief verslag in de raad komen. Die vergadering van 8 januari is de eerste in de nieuwe zittingsperiode. Zij zal worden geopend met een eucharistieviering door de bisschop, welke viering zal worden bijgewoond door de dan af- en aantredende Namens de Nederlands Her vormde Kerk gaat zaterdag 4 november een delegatie naar een plechtige dankdienst in het Brusselse Congrespaleis. Daar zal het samengaan van drie protestantse Kerken in Belgie, dat 30 september be stuurlijk zijn beslag kreeg, worden gevierd. Aanwezig zijn dan ondermeer leden van de plaatselijke gemeen ten van de drie „fusie-part ners", gendigden vertegen woordigers van bevriende Kerken en Belgische autori teiten. De eenwording betreft de Protestantse en de Hervorm de Kerk van België, die pier 1 januari van het volgend jaar samengaan in één Pro testantse Kerk in België. Aan deze institutionele eenmaking is sinds 1971 stelselmatig Voor de viering van de vor ming van de ene verenigde Kerk in grotere kring, is een datum aan het begin van het kerkelijk jaar gekozen. Het meeleven met de Belgische Kerken en met deze eenwo- ring krijgt vanuit ons land gestalte in de Hervormde af vaardiging. Deze zal bestaan uit de volgende leden van het Hervormd moderamen, namelijk praeses ds. G Spilt, de secretaris voor -algemene zaken dr. R. Mooi, en de voorzitter van het colege van visitatoren-generaal ds. A. Kranenburg. Afrikaanse kerken in 1981 bijeen in Nairobi De vierde assemblee van de pan-Afiikaanse conferentie van Kerken, de AACC, zal in 1981 bijeenkomen in de Keniase hoofdstad "Nairobi. Deze stad is gekc.zen om de vertegenwoordigers van de vijftig miljoen Chr stenen. in Afrika de gelegenheid te ge ven het nieuwe hoofdkwar tier van de AACC daar te bezichtigen. De assemblee van de AACC is het belangrijkste beleidvormend orgaan van de organisatie. Het uitvoe rend comité, dat vorige week in Kigali (Oeranda) besloot de assemblee in Nairobi te laten bijeenko men, besloot ook dat er vol gend jaar een conferentie zal plaatsvinden over de verslechtering van de situa tie van de mensenrechten. Een dergelijke conferentie zou vorig jaar al worden gehouden, maar werd toen uitgesteld. Het comité heeft ook zijn goedkeuring verleend aan het oprichten van een infor- matiecetrum ten behoeve van de Afrikaanse Kerken. Het centrum moet de infor matiestroom tussen de Ker ken onderling en tussen deze Kerken en de Kerken elders in de wereld bevor deren.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7