Voorschoten verhoogt belastingen Noordwijkerhout geeft volgend jaar 22 miljoen uit Werk genoeg voor Samenwerkingsorgaan Bollenstreek UITGAVEN GROEIEN IN '79 NAAR 48,5 MILJOEN Informatie avond over begroting van Leimuiden Hervormde kerk weer in gebruik Laatste SOB in Voorhout Voorhout gaat speelterrein inrichten Volleybalclub Zoeterwoude REGIOLEIDSE COURANT WOENSDAG 1 NOVEMBER 1978 PAGINA 4 j> Voorschoten Voorschoten zal volgend jaar een bedrag van bijna 48,5 miljoen gulden uitgeven. Dit meldt de begroting, die daar mee een toename van de uitgaven van bijna vijf miljoen gulden meldt. Ruim vier ton houdt het gemeentebestuur achter de hand, waarvan de helft is voor onvoorziene uitga ven en de overige twee ton zijn voor het dekken van lasten van nieuwe investeringen. De plaatselijke belastingen worden trendma tig verhoogd (3,5 procent), terwijl de onroe rend goed en de hondenbelasting 10 procent zal toenemen. Ongunstig noemt het Voorschotense gemeen tebestuur de stagnatie in de bevolkingsgroei, hoewel de bebouwing gestaag is uitgebreid, op 1 januari van het afgelopen jaar telde men 21.228 inwoners, terwijl men op 1 januari 1979 verwacht er 21.300 aan te treffen. Voor elke inwoner wordt komend jaar 62,78 gulden uitgetrokken aan indirecte subsidies en 41,96 gulden aan directe subsidies. Onder die indi recte subsidies telt men onder meer de nadeli ge saldi van de sporthal, het Cultureel Cen trum, het instructiebad en de sportvelden. Het beleid in het volgend jaar zal worden uitgevoerd aan de hand van het meerjaren plan dat voor de periode 1978 tot 1982 is vastgesteld. Nieuw zijn de wensen tot het opstellen van een inspraakverordening en de reorganisatie van de functionele commissies in de sector welzijn. Het gebruik van schoolgebouwen en school terreinen, die eigendom van de gemeente zijn en voor zover onderwijskundig verantwoord, zal zoveel mogelijk multi-funktioneel zijn. Buiten schooltijd kunnen deze dienen voor andere doeleinden dan waarvoor deze primair bestemd zijn en wel in het kader van kreatieve of ontwikkelingsdoeleinden. Voor leegstaande ruimten moeten gebruiksmogelijkheden ge zocht worden. De verkeersveiligheid van de schoolkinderen wordt apart vermeld in het beleidsplan. In verband met sommige bezwaren tegen het gebruik van verkeersbrigadiertjes en de Ken nelijke onmogelijkheid de moeders hiervoor te interesseren, wordt de voorkeur gegeven aan veilige schoolroutes met daarin voetgan gersoversteekplaatsen. De gemeente Voor schoten voelt zich ook verantwoordelijk voor de kinderen uit Voorschoten, die na de lagere school andere vormen van onderwijs gaan bezoeken buiten het eigen dorp. In overleg met de onderwijscentrum-gemeenten moeten ook die schoolroutes veiliger gemaakt wor den. Het beleid ten aanzien van de bejaarden zal er op gericht worden de bejaarden in staat te stellen zo lang mogelijk de eigen zelfstan digheid te laten behouden. Voor de gehandi capten wordt bevorderd de aanpassing van openbare gebouwen, de bouw van aangepaste woningen en waar nodig aangepaste voorzie ningen ter beoefening van sport en recreatie. Het beleidsplan wil een spoedige realisatie van een woonwagenkamp in Voorschoten. Ten aanzien van het woningbedrijf wordt de verkoop van woningwetwoningen aan de be woners drastisch beperkt en tussen de wo ningbouwverenigingen en de gemeente komt een gesprek op gang met als doel de mogelijke overdracht van woningen uit het gemeentelij ke bezit aan de woningbouwverenigingen. De pratische uitvoering van de beleidsvoorne mens zal geschieden door het college van brugemeester en wethouders, waarin de bur gemeester uitsluitend de door de wet vastge legde onderdelen openbare veiligheid beheert, alle andere taken zij verdeeld over de drie wethouders. LEIMUIDEN - Met betrek king tot de gemeentebegroting voor 1979, heeft het gemeente bestuur het voornemen een openbare informatie-avond te beleggen. Deze zal worden ge houden op 27 november in zaal Ke ijzer. Aanvang 20.00 uur. Om de burgers de gelegenheid te geven zich op deze bijeen komst voor te bereiden, zal vooraf een begrotingsbrochure huis-aan-huis worden ver spreid. De begrotingsbehande ling in de gemeenteaad is ge pland op 7 december met een mogelijk vervolg op 8 decem ber. m ZOETERWOUDE ZOETERWOUDE De Nederlandse Hervormde kerk te Zoeter- woude is gisteren na een 9 maanden vergende restauratie weer in gebruik genomen. Door raiddel van het houden van een open dag is dit heugelijke feit gevierd. De totale restauratie kostte ruim een half miljoen gulden. Hiervoor is het dak voorzien van een nieuwe leidekking, zijn de muren beschermd tegen optrek kend vocht en gevoegd, is het houtwerk behandeld tegen houtwurm en is het oorspronkelijke uurwerk gerestaureerd en opnieuw ingezet. Ook is de haan van nieuw bladgoud voorzien. De kerk, die in haar huidige vorm dateert uit het begin van de 15e eeuw, is voor het laatst in de vijftiger jaren gerestaureerd. Een feestelijke dienst bijgewoond door enige genodigden onder wie het gemeentebestuur, vormde de eigenlijke opening, 's Mid dags werd de kerk druk bezocht door de hele Zoeterwoudse bevolking, die door allerlei akties, zoals huis-aan-huis- en kerkcol- lectes, plantenmarkt etc. de restauratie heeft mogelijk gemaakt. Tien procent van de totale kosten was niet subsidiabel en diende uit de eigen kring te worden opgebracht; bovendien streeft men er nu naar een zgn. „onderhoudspotje" te kweken, waaruit de kosten die in de loop der jaren zullen ontstaan kunnen worden bekostigd. Onderscheidingen voor beschermers Burgemeester Bos midden van Katwijk heeft gistermiddag een onderscheiding uitgereikt aan vijf leden van de bedrijfszelfbe scherming van het Postkantoor Katwijk. De postbestellers W. van der Plas en G. van Rijn kregen de onderscheidingen voor hun tienjarig diénst-ver band als redder/brandwacht en als EHBO-er. De overige drie daille reeds eerder. Zijn kregen daarop de gesp met jaarteken. De heren W. van der Plaat, J. van Rijn en R. van der Jagt voor 20 jaar trouwe dienst als redde- vrijwilligers ontvingen de me- r/brandwacht bij de bedrijfs zelfbescherming. „Zingt den Heerebestaat 60 jaar ZOETERWOUDE De Chr. Gem. Zangvereniging „Zingt den Heere" in Zoeterwoude viert deze maand haar 60-jarig jubileum. Ter gelegenheid hier van houdt het bestuur op 3 november een receptie in het verenigingsgebouw „Ons Huis", Kosterspad van 19.30 tot 20.30 uur, voor leden, oud-leden en belangstellenden. Het be stuur zal in 't bijzonder de aanwezigheid van oud-leden op hoge prijs stellen. Op 10 november 's avonds om 20.00 uur wordt een jubileum concert gegeven in de Dorps kerk. Deze kerk die onlangs na een restauratieperiode van 9 maanden weer in gebruik is genomen, leent zich door zijn prachtige akoestiek zeer goed voor een dergelijk evenement Uitgevoerd wordt het oratorium „Paulus" van Felix Mendels- sohn-Bartholdy. Medewerken den zijn de söpraan Margaret Roest, Geertje Kuypers, alt; Phi lips Schuddeboom. tenor en Cor Niessen, bas. De orkestrale begeleiding is door het Haags Begeleidingsor kest. Het geheel staat onder leiding van Wim de Ru. Programma's, tevens bewijs van toegang zijn, indien nog voorradig, te verkrijgen op 10 november 's avonds in de kerk en verder voor die datum via de leden van het koor voor 7,50 per stuk. Afscheid A. H. Krop SASSENHEIM - Voor de af scheidsreceptie van de heer A. H. Krop, leraar aan de Dr. de Visscher MAVO, gisteravond van half 5 tot 6 uur in het schoolgebouw aan de Menne- weg, bestond zeer grote belang stelling. Diverse schoolhoofden, collega's en vele oud-leerlingen uit de hele bollenstreek kwamen de heer Krop de hand drukken. Behalve cadeaus waren er ook bloemstukken voor de scheiden de leraar, die ruim 30 jaar aan het onderwijs verbonden was. 's Morgens om 10 uur begon in het centrum „Ontmoeting" de afscheidsbijeenkomst van de leerlingen, die zelf voor een feestelijk programma zorgden in samenwerking met de lera ren. Het programma bestond uit zang en sketches over het schoolleven, toegespitst op le raar Krop. LEIMUIDEN De volleybal vereniging „Setumup" houdt morgen haar jaarvergadering voor 1978 in café Keijzer. Aan vang 20.00 uur. NOORDWIJKERHOUT Volgens de begroting voor het dienstjaar 19 gaat de gemeente Noordwijkerhout volgend jaar ruim 22 miljoen gulden uitgeven. Dit is 3 1/2 miljoen gulden meer «tan vorig jaar. Hiervoor hoeven de gemeen telijke heffingen niet verhoogd te wor den. Toch wil het gemeentebestuur de tarieven van onroerend goed belasting en hondenbelasting trendmatig verho gen. Dit dan om in volgende begrotings jaren geen buitennissige verhogingen te moeten invoeren. Volgens de opstellers van de gemeentebe groting vindt de verlaging van de begro tingsruimte van de overheid zijn weer slag in de gemeentelijke begroting. Be- zuiningingen, verlagingen van uitkerin gen aan het gemeentefonds en onderwijs maken een voorzichtig financieel beleid noodzakelijk. Geen woeste plannen, vindt men in Noordwijkerhout. De vraag rijst zelfs of de bestaande aktiviteiten niet in het gedrang zullen komen. De overheidsproblemen worden voor een niet onbelangrijk gedeelte doorgescho ven naar de lagere publiekrechtelijke lichamen. Ook het komende begrotingsjaar wordt de begroting overheerst door de bouw van een sociaal culturele accommodatie in De Zilk, de uitbreiding van het ge meentehuis in combinatie met de bouw van een openbare bibliotheek en de bouw van een evenementenhal. Ook is plaats ingeruimd voor de aanleg en vernieu wing van de riolering, aanleg en verbete ring van straatverlichting en de totstand koming van een omleidingsweg West (doortrekken van de Victoriberg tot de Herenweg. Woningbouw De wenselijk geachte woningbouw in de kern De Zilk zal niet voor 1985 in uitvoering kunnen worden genomen. Op het moment worden met de provincie wel onderhandelingen gevoerd over fase ring, differentiatie en de juiste locatie van de woningbouw. Het bestemmings plan Zeeburg blijkt de grootste slokop, want hierna komt Noordwijkerhout in 1985 pas weer voor uitbreiding in aan merking. Het aantal te bouwen woningen is erop gericht om het aantal inwoners van De Zilk op het niveau 1975 te handhaven. Voor de omleidingsweg-West rond Noordwijkerhout zijn dit begrotingsjaar enkele percelen grond aangekocht. In de begroting '79 is nog eens ruim 300.000 gulden gereserveerd voor grondaanko pen. Evenals in de vorige begrotingjaar is nu ook een sluiting van de regionale vuil stortplaats met ingang van 1 januari toegezegd. Ook deze sluitingsdatum is sterk afhankelijk van de alternatieve mogelijkheden. Volgens het gemeentebe stuur zou een abrupte sluiting het illegaal storten van vuil in de gemeente in de hand werken. In het begrotingsjaar '79 kan de Noord- wijkerhoutse raad concrete voorstellen verwachten over de realisatie van een kabeltelevisie-systeem. Een werkgroep van het samenwerkingsorgaan Bollen streek brengt op korte termijn advies uit over de mogelijkheden van een ge meenschappelijke regeling via het over legorgaan. Noordwijkse actie voor „De Sleutels Bijna elfhonderd gulden is het resultaat van de actie voor de Gehandicapten Sportvereni ging „De Sleutels" die in de afgelopen weken in Noordwijk werd gehouden. Dominee Jan sen (2e van rechts) bood gister avond penningmeester K. van Eek van De Sleutels de cheque met het bedrag aan. De sport vereniging heeft in Noordwijk actie gevoerd om meer gehandi capten de weg naar de vereni ging te wijzen. Binnenkort hoopt men ook in andere ge meenten in de Bollenstreek soortgelijke acties te voeren. Waarschijnlijk komt Sassen- heim daarbij als eerste aan bod. De Sleutels hoopt de actie te ondersteunen met een sport wedstrijd tussen een team van de eigen vereniging en een team gerecruteerd uit plaatselijke no tabelen, die om de strijd wel eerlijk te houden eveneens in een rolstoel dienen plaats te nemen. VOORHOUT - Tot aan j zijn pensioen per 1 februari j 1980 zal burgemeester H. J. j Bosma van Noordwijker- j hout het voorzitterschap van bet Samenwerkingsor gaan Bollenstreek vervul len. Zo besliste na stem ming dit orgaan in zijn nieu we samenstelling voor het eerst in dit seizoen in verga dering bijeen, in het Voor- houtse gemeentehuis. Het zal waarschijnlijk voor lopig ook wel de laatste keer geweest zijn dat de vergadering van het S.OB. in de Voorhoutse raadszaal plaats heeft gevonden, in deze vorm was gisteravond ternauwernood plaats voor iedereen terwijl het dage lijks bestuur met moeite op het kleine podium een plaats kon vinden. Wanneer in een volgende vergade ring ook de leden van Rijns burg, Katwijk en Valken burg rond de tafel mogen zitten zou er alleen nog maar een uitwijkmogelijk heid zijn naar de publieke tribune. Daar is echter een groot deel van het gespro- i kene onverstaanbaar. Wanneer deze regeling tot stand komt zal dat een aanmerkelijke verbetering van de rechtspositie van het personeel van de school betekenen. Nu de zaken er ech ter nog zo onduidelijk voor staan heeft een aantal van hen door de onzekere positie waarin zij verkeerden, ontslag geno men. Burgemeester Bosma zag de regeling ook nog niet voor het nieuwe schooljaar '79-'80 voltooid. Hij hoopt de Muziek school voor 1 december te kun nen mededelen hoe de zaken er precies voorstaan, maar hij vreest dat hij zich niet aan die datum zal kunnen houden door tijdnood. In het S.O.B. hoopt de voorzitter de kwestie uiterlijk in februari volgend jaar op de agenda te plaatsen. Komt de regeling er dan door dan zal er toch nog een lange weg moeten worden afgelegd langs ambtelij ke paden om in het nieuwe schooljaar de regeling in werk ing te doen treden. Deze lange weg zal ook nog moeten worden afgelegd voor dat er een centrale antenne installatie gebouwd is op een stukje grond dat in Noordwfj- VOORHOUT Dat het Samenwerkingsorgaan Bollenstreek ook in de nieuwe samenstelling voorlopig geen gebrek aan werk heeft kwam gisteravond tijdens deze eerste vergadering duidelijk tot uitdrukking door de gestelde vragen. Die gingen in hoofdzaak over lopende zaken zoals bijvoorbeeld de gemeenschappelijke regeling voor de Muziekschool Bollenstreek. kerhout zal moeten worden ge kocht. Kort na de jaarwisseling zullen alle S.O.B. leden een pak ket met volledige informatie over de mogelijkheden tot reali satie en de daaraan voor de gemeenten verbonden kosten, enz. ontvangen. Op een vraag van de Hillegom- mer Van Duin, waar het per centage van 17% dat van het Noordwijkerhoutse bouwcon- tingent is afgetrokken, is geble ven, antwoordde burgemeester Bosma dat hij had gehoord dat Lisse de gelukkige was. Burge meester Berends uit die plaats bleek echter nog nergens van te weten en toonde zich zeer verrast. Hoe en wanneer Voorhout aan voldoende bouwvolume uit de omliggende gemeenten kan worden geholpen is nog niet duidelijk. Burgemeester Bosma had gedeputeerde Buijsert voorgesteld dat Voorhout eerst maar alvast de zevenhonderd vijftig voor eigen inwoners en die van Warmond moest bou wen. Dat voorstel viel niet in goede aarde. Een andere oplos sing ligt echter nog niet voor de hand. VOORHOUT De herindeling van het terrein dat besloten ligt tussen Jan Steenlaan, Vermeer- straat, Pieter de Hoogstraat en Boekhorstlaan lijkt nu spoedig van de grond te komen. Door de activiteiten van de Stichting Jeugdraad Voorhout is het nu zover dat er een definitief plan wordt gemaakt dat dan aan de omwonenden en het gemeente bestuur wordt toegezonden. Gisteravond werden de omwo nenden in de gelegenheid ge steld, om hun inspraak te heb ben in het plan dat door de Jeugdraad was opgesteld. Vol gens dat plan zou een gedeelte van het terrein worden geasfal teerd, waarop dan balspelen kunnen worden beoefend. Daarvoor zou dan met verf het asfalt in kleurige vakken wor den verdeeld. Het geasfalteerde gedeelte zou met een drie meter hoog hekwerk worden afge schermd om de omwonenden te vrijwaren van een platgevoet- balde tujn. Men juicht het una niem toe dat er ook een flinke rolschaatsbaan is geprojec teerd. Het merendeel van de aanwezi gen was het niet eens met de afmetingen van het ingetekende speeltuingedeelte. Daarvan kon - beter nog een deel aan het verharde stuk worden toege voegd. De mening was dat er meer schoolgaande jeugd van het terrein gebruik zal maken dan kleine kinderen. De jeug draad-wil echter zeker het ge deelte als speelterrein voor klei ne kinderen aanhouden, al is het dan wat kleiner, want „over een aantal jaren kunnen er in de wijk best weer kleine kinderen zijn. De jeugdraad kreeg te horen dat er grote bezwaren zijn tegen het wegbreken van de betonnen schutting die nu de brandgang achter de huizen van het speel terrein gescheiden houdt. Men vreest dan een ernstige inbraak op de persoonlijke vrijheid van de omwonenden. Verwacht wordt dat de kosten van het speelgedeelte zevendui zend gulden zijn en die voor het geasfalteerde deel met daarbij alle overige kosten acht en twin tigduizend. Totaal zou de ge meente dan vijf en dertig müle op tafel moeten leggen. ZOETERWOUDE - Nu de on langs geopende „De Eenden kooi" daar de gelegenheid voor biedt wil men een volleybalclub oprichten. De initiatiefnemers A. Kapaan, Servatiusstraat 9, C. Klaassen Beatrixstraat 8, en H. van Teylingen, Naussaulaan 30 stellen zich voor om op recrea tief niveau te beginnen en later en bij voldoende belangstelling deel te gaan nemen aan compe titievolleybal. De tijden waarop men de beschikking krijgt over zaalruimte in „De Eendenkooi" liggen nog niet vast, maar waar schijnlijk zal dit woensdag van 22.00-23.30 uur, of zaterdag er gens tussen 9.00-14.00 uur of van 18.00-20.00 uur worden. Ir. J. B. Roos (links) heeft gisteren onder grote belang stelling wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid genomen als directeur van het onder het ministerie van Landbouw en Visserij ressorterende Rijks- zuivelstation in Leiden. Nadat de heer Roos in 1938 als scheikundig ingenieur was afgestudeerd aan de T.H. in Delft was hij achtereenvolgens werkzaam bij de Amsterdam- sche Superfosfaatfabriek te Ir. Roos verlaat Rijkszuivel- station Pernis, de T.H. te Delft en het Handels- en Researchlabora- torium „Dr. D. van Duyn" te Rotterdam. Op 1 augustus 1954 werd de heer Roos be noemd tot hoofd van de afde ling Oliën en Vetten van het Rijkszuivelstation, van welke instelling hij op 1 juni 1972 tot directeur werd benoemd. De heer Roos, die Officier in de Orde van Oranje Nassau is, had als nationaal en interna tionaal bekend scheikundige zitting in talloze commissies. HOOGMADE De wekelijkse kaartavond ten behoeve van „de bejaarden kas" is van vrijdag avond 3 november verplaatst naar vanavond, aanvang acht uur in Huize Van der Ploeg. Een en ander in verband met de viering van het 70-jarig jubi leum van de plaatselijke harmo nievereniging.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4