3 Laad- en losproblemen op de Turfmarkt NA OPENSTELLING VOOR AUTOVERKEER Directeur AZL wellicht naar Limburg LSIL-gebouw voor sse tweede maal bezet Meesterserie Het Amsterdams Philharmonisch Orkest treedt vrijdag 3 november in Leiden op als gastorkest in de Leidse Meesterse rie van K O. Het concert wordt gegeven in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal en begint om kwart over acht. Medewerking verleent de bekende violist Ulf Hoelscher. Op het programma staan Bach's vioolconcert in a kleine terts en Bruckners Vijfde Symfonie. Het is voor het eerst dat Ulf Hoelscher in Leiden optreedt. Kaarten voor dit concert zijn verkrijgbaar op het bureau van K O, Oude Vest 45. Ook telefonisch kunnen plaatsen worden besproken via telefoonnummer 141141. Filmhuis Het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat, vertoont donderdag 2 november de film „Pas si mechant que 5a" van de Zwitserse regisseur Claude Goretta. De voorstelling begint om negen uur. De film dateert uit 1974. Goretta is in Nederland bekend van onder meer „L'Invitation" en „La Dentellière". De film van donderdagavond handelt over een jongeman, die na de dood van zijn vader ontdekt dat diens meubelfabriek op de rand van het faillissement staat en die dan besluit om banken en postkantoren te beroven, om zo het personeel van de fabriek aan het werk te kunnen houden. De toegangsprijs is drie gulden voor leden van het Vrijetijdscentrum en vier gulden voor niet-leden. Ledenvergadering D'66 De Leidse afdeling van Democraten '66 organiseert vrijdag 3 november een algemene ledenvergadering in het Pieters kerkzaaltje aan de Kloksteeg 16. De bijeenkomst begint om acht uur. Op de agenda staan zaken als de verkiezing van een eerste secretaris en van een publiciteitssecretaris, het landelijke congres en het huishoudelijke reglement. Navel De Haagse popgroep Navel treedt vrijdag 3 november op in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat. De groep bestaat uit Wim Oudijk (zang), Joris Kila (gitaar en zang), Guus van Leeuwen (basgitaar), Louis Debij (drums) en Lisa Schulte (zang). Onlangs heeft de groep een elpee uitgebracht en wel „A rainy day at chateau Lafite 41". Het popconcert begint om acht uur. De toegangsprijs is drie gulden voor leden van het Vrijetijdscentrum en vijf gulden voor niet-leden. Ramshackle Stringband De Ramshackle Stringband treedt op vrijdag 3 november op in het volksmuziekcafé Shebeen aan de Vrouwenkerk- koorstraat 17 in Leiden. De groep brengt een programma van Blue-grass, old time music en ballades, en zal laten zien en horen dat de Amerikaanse countrymusic (veelal gebaseerd op Ierse traditionele muziek) zeker zijn swingen de kanten heeft. Het optreden begint om tien uur. De toegangsprijs is vier gulden. Mozart-avond Het Toonkunstkoor afdeling Leiden houdt op donderdag avond 2 november in de Hooglandse Kerk een „Mozart- avond". Op deze avond worden drie weken ten gehore gebracht. Te Deum KV 141, Grabmusik-Passioncantate KV 42 en Requiem KV 626. Als solisten zullen meewerken: Hanneke Bork (sopraan), Carolyn Watkinson (alt), Marius van Altena (tenor), en Frans Schouten (bas). De begeleiding is toevertrouwd aan het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Hol land. Het geheel staat onder leiding van André Kaart. Toegangsprijzen 10.— zijn verkrijgbaar bij muziekhandel Servaas aan het Stadhuisplein (Koornbrugsteeg 5, telefoon: 071-122660) en op de avond van het concert aan de kerk van de Hooglandse Kerkgracht. Houders van CJP-, college- of 65-plussersbewijs betalen 6.—. Het concert begint om 20.15 uur. Cursus Sterrekunde In aansluiting op de cursus „Elementaire Sterrekunde", die dit voorjaar gehouden werd, worden deze maand door de Leidse Sterrewacht de volgende vervolgcursussen gege ven: „Sferische Sterrekunde", deze cursus omvat een uitleg over coördinatiestelsels en tijdrekening en duurt twee avonden. De kosten zijn acht gulden. „Ster-evolutie", in deze currus van zes avonden wordt de gehele ster-evolutie besproken. De kosten bedragen dertig gulden. ..Sterrestel- seis en Cosmologie", in deze laatste cursus van zeven avonden worden de structuur en beweging van ons melkwe genstelsel, de verscheidenheid aan andere stelsels, de samenhang tussen individuele stelsels en groepen van stelsels en theorieën omtrent het ontstaan van het heelal behandeld. Deze laatste cursus kost 35 gulden. Het is mogelijk de drie cursussen tegelijkertijd te volgen. In januari wordt gestart met een nieuwe cursus „Elementaire Sterrekunde", Opgave uitsluitend schriftelijk bij Sterre wacht Leiden, N. J. J. de Kort, Postbus 9513, 2300 RA. De inschrijftermijn voor de voortgezette cursussen sluit op 1 november, voor de elementaire cursus op 15 december. Russische speelfilm Het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17, start maan dag 6 november met een filmcyclus van vier Russische speelfilms. De cyclus wordt geopend met een film van de beroemde regisseur Sergei Eisentein: „Iwan Grozny". De film gaat over de geschiedenis van Iwan de Verschrikkelijke, de grondlegger van het Russische rijk. Door de overeenkom sten van Iwan met het karakter en de positie van Stalin, werd het tweede deel in Rusland niet vertoond. De film duurt meer dan drie uur en begint om acht uur. De toegangsprijs is vier gulden en voor leden van het Kijkhuis twee gulden. STAD LEIDSE COURANTWOENSDAG 1 NOVEMBER 1978 PAGINA 3 LEIDEN/MAASTRICHT - Drs. J. B. M. Verhey, de huidige algemeen-directeur van het Academisch Ziekenhuis van Leiden (AZL) wordt mogelijk de eerste voorzitter van het bestuur van het Academisch Ziekenhuis in Maastricht. De onderhandelingen tussen de heer Verhey en het Limburgse ziekenhuis zijn in volle gang. Men hoopt de zaak op 1 januari 1979 rond te hebben. Het ligt in de bedoeling, dat de heer Verhey ook het voorzitter schap op zich zal nemen, van het particuliere ziekenhuis St. Alledal in Maastricht. In de toekomst moeten beide zieken huizen aaneengesloten worden en wordt St. Alledal gevoegd bij het Academisch ziekenhuis. Om dit samengaan te vergemakke lijken, wil men één persoon op twee voorzitterszetels hebben. Deze week worden de voorbe reidingen getroffen om het per soneel van St. Alledal van de gang van zaken op de hoogte te stellen. Officieel is de onder nemingsraad van het particulie re ziekenhuis nog nergens van op de hoogte. Economisch wel en wee 9 Aan de Clarensteeg 12 is in een v.m. opslagruimte het aan nemingsbedrijf v.d. Meij, aan nemer van B en U bouw, geves tigd. 0 Aan de Kiekendiefhorst 73 is de amb. handel in boeken en tijdschriften met een vaste klan- tenwijk, van F. G. Staffeleu gevestigd. 9 Aan de Maredijk 13b is het polyester verwerkend bedrijf van G. Logeman, gevestigd. ADVERTENTIE Fleurop voor... is 7. 9.45 LEIDEN De studenten sociologie zijn gistermiddag opnieuw j{. overgegaan tot het bezetten van het Sociologisch Instituut Leiden. De eventuele aanstelling van Dr. D. JL&pple als lector aan het lalaj instituut zorgde voor de tweede maal binnen anderhalve maand In. voor een conflictsituatie waarbij de studenten machteloos bleken. Zij besloten derhalve gistermiddag om door een tweede bezetting hun verontwaardiging over de gang van zaken kenbaar te maken. irta< Zoals bekend heeft de subfaculteitsraad van het SIL maandag me- 30 oktober besloten de voordracht van Lapple te „bevriezen" 945) ten gunste van het vervullen van een hoogleraarschap. Uit de mei raadpleging van alle geledingen was echter gebleken dat de een overgrote meerderheid van het instituut voor de vervulling van het lectoraat door de heer Lapple was. De resultaten van deze raadpleging werd door de subfaculteitraad genegeerd. Volgens de studenten omdat er bezwaren bestaan tegen de politieke opvattingen van Lapple, die bekend staat als Marxist. De studenten noemden de manier van besluitvorming zoals die op 30 oktober plaats vond „ondemocratisch" en wensten daarna geen medewerk ing te verlenen. De studentenfractie heeft zich daarom definitief uit de subfaculteitsraad teruggetrokken. en. De bezetting zal, volgens de bezetters, onbepaalde tijd duren. .35 In de tussentijd wordt er gewerkt aan een zwartboek, waarin de studenten hun visie zullen geven op de gang van zaken. Verder houden zij vast aan hun oorspronkelijke eis: onmiddellijk door- iog gang laten vinden van de voordracht van Lapple. als Publiekstheater met afstandelijke Oom Wan ja" LEIDEN Gisteravond was de beurt aan Leiden om de j geruchtmakende "Oom Wanja" van Het Publiekstheater te I aanschouwen en te beoordelen. Regisseur Ger Thijs laat in die voorstelling verrassende vondsten zien. Allereerst in het decor. Zodra het stuk begint, zien we een soort dia, die een berkeboompje op een grasveld voorstelt. De kleuren zijn onwezenlijk mooi. Even later blijkt die dia een vensterraam te zijn, hoog in een enorme muur. De 'dia' blijkt te kunnen veranderen: de blaadjes van de boom gaan bewegen in de wind; het gaat regenen en onweren; de blaadjes vallen af; sneeuw dwarrelt neer op de takken en het gras. Wat verder opvalt is de hoge muur, evenmin als het vensterraam realistisch: het is niet de muur van het landgoed, maar een teken van afgeslotenheid van de buitenwereld. Tenslotte valt ook op een met zwart plastic bedekte berg, die een hoop bieten blijkt te zijn. Wat die bietenberg precies betekent ontgaat me. In ieder geval worden op die hoop allerlei scènes gespeeld. Thijs is er verder goed in geslaagd, de relaties tussen de personages zichtbaar te maken. Wat zich tussen hen afspeelt is bij hem geen sferische kwestie gebleven, maar wordt heel concreet in toneelhan delingen getoond. Prachtig is het slot: na de laatste woorden laat Thijs Sonja het hoge vensterraam sluiten. Daardoor wordt heel voelbaar het afgesloten willen zijn van de buitenwereld, maar ook dat het laatste beetje hoop op een zinvoller bestaan uitgeban nen wordt. Ook in de wijze van spelen stond het inzichtelijk maken van de relaties centraal. Siem Vroom bijvoorbeeld - hij vertolkte Wanja uitstekend - liet niet vage sferische gevoelens van onmacht en verliefheid zien, maar de daaronder liggende gevoelens van agressie en geilheid. Zijn nukkige manier van zitten aan tafel, zwijgend, met hoge rug; zijn manier van roken en rookwolken uitblazen; zijn plotselinge handtastelijke momenten tegenover Jelena waren prima uitdrukkingen van zijn innerlijk. De voorstelling als geheel maakte een doordachte indruk. De benadering van het gegeven was afstandelijk, ietwat ironisch. Soms balanceerde men op het randje van de karikatuur. Meestal was er een voortreffelijk evenwicht tussen emotie en ironie. PAUL VAN DER PLANK (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Nauwelijks is er in het chaotische verkeers beeld in de Leidse binnenstad een kleine verlichting opgetre den of nieuwe problemen die nen zich al weer aan. Reed gistermiddag rond half vijf de eerste auto weer over de nieu we Turfmarktbrug, vandaag waren er al weer de eerste opstoppingen ten gevolge van laad- en losproblemen, die op het eerste gezicht moeilijk op te lossen lijken. De winkeliers van de Turf markt bogen zich gisteravond met enkele ambtenaren van de afdeling verkeerszaken van het stadhuis over de nieuwe ver- keersprobemen die opdoemen rond de flessehals van de nieu we Turfmarktbrug. De ge meente overweegt voor de win kels een verplichte beperkte laad- en losperiode in te voeren die gelijk is aan die voor de bedrijven in de Haarlemmer straat. Voor zeker twee winkels aan de Turfmarkt, rijwielhan del Dusoswa en orgelhandel Brijnen, levert dit onoverkome lijke moeilijkheden op. Woord voerders van beide firma's we zen er gisteren op dat zij voor hun bevoorrading in grote ma te afhankelijk zijn van tran sporten uit het buitenland en dat men deze onmogelijk kan verplichten op een bepaald tijdstip in Leiden te zijn. Zelfs al zou dat kunnen gebeuren zijn de problemen nog niet opgelost, want de grote trailers die brommers en fietsen aan voeren zullen zo'n beslag leg gen op de Turfmarkt dat regel matig een complete verstop ping zal optreden. „In dat geval staan de files tot in Utrecht", voorspelde een van de winke liers gisteren. „Maar dat is ook de bedoeling, want ze willen de bedrijven immers de stad uit hebben".Er bleek nauwe lijks een aanvaardbare oplos sing voor dit laad- en lospro- bleem te vinden. De suggestie werd gedaan om de paaltjes die de kademuur van de Turf markt voor een deel moeten Een simpel „bezet" in een van de kamers van het SIL dat door de studenten weer in bezit is genomen. wiel bos wordt ingestuurd. Vandaag besleld. morden bezorgd. Nog zo'n J. C.uit de Fles wint Instellings- knoop vrijwaren van geparkeerde au to's verplaatsbaar te maken en te voorzien van een slot, maar dit blijkt op juridische bezwa ren van de gemeente te stuiten. In het laatste geval zou alleen nog maar de (verbrede) stoep langs de Turfmarkt als uitwijk mogelijkheid kunnen worden gebruikt, met het gevolg dat deze binnen de kortste keren weer totaal vernield zou zijn en ook dat lijkt alle betrokke nen een weinig aantrekkelijke oplossing. Politieoptreden De aanwezige winkeliers ble ken gisteren met name nogal wantrouwend over het te ver wachten politieoptreden bij de dreigende laad- en losproble men. Pianohandelaar Brijnen: „Als we moeten gaan rekenen op de medewerking van de politie kunnen we het wel ver geten. Dat kan ik zonder meer bewijzen. Met een wat oudere agent valt best te praten, maar als je zo'n kereltje voor je krijgt dat net uit de luiers is, die nog dik verbalen moet schrijven, nou berg je dan maar. Die zijn volstrekt ongenietbaar en onre delijk. Daar valt niet mee te praten". De heer Brijnen kondigde aan dat als de gemeente haar voor nemen van een beperkte laad- en losperiode doorzet hij tot aan de Raad van State in be roep zal gaan om deze maatre gel ongedaan te maken. „Soms drie keer in de week worden er bij mij series orgels en pia no's gebracht. Dat zijn geen kleine dingetjes en ze komen ook niet met kleine vrachtwa gens. En u moet niet vergeten dat alles wat er in gaat ook weer een keer de deur uit gaat. Dat gebeurt als sinds 1892. aldus de orgelhandelaar. Ook zijn collega Dusoswa voorspel de een proefproces als de ge meente haar voornemen effec tueert. Van de kant van deze firma werden overigens vraagtekens geplaatst bij de slechte "coördi natie van de vrijwel voltooide werkzaamheden. „Over de aan nemer hebben we niets dan lof, maar de overheidsinstanties werken niet altijd even logisch. Als ik nu vertel dat in die ene week dat het nieuwe trottoir op de Turfmarkt ligt de hele boel al weer twee keer is open gebroken, dan ga je je toch wel wat afvragen", stelde hij. Een soortgelijke gedachte werd overigens ook geuit bij de aan kondiging van ambtelijke zijde dat binnen een "jaar of twee de Turfmarkt opnieuw helemaal overhoop zal worden gehaald, omdat ook daar (net als nu op de Marktenroute gebeurt) wal- muren en rioleringen ver nieuwd moeten worden. Hoe wel dan getracht zal worden het verkeer (dat sinds gisteren weer aarzelend de oude loop van twee jaar geleden heeft hernomen), door te laten gaan, zal dit toch opnieuw tot proble men gaan leiden. Zeker als daarbij bedacht wordt dat ook aan de overzijde van het water, langs de Beestenmarkt, deze werkzaamheden moeten wor den uitgevoerd, dat voorts de Blauwpoortsbrug binnen vijf jaar geheel zal moeten worden vernieuwd en ook de overklui zing van het nabijgelegen Kort Rapenburg er helemaal uit zal moeten worden gehaald in een zelfde tijdsbestek. Het ver keersbeeld rond de Turfmarkt en Steenstraat mag dan sinds gisteren wat rustiger zijn ge worden, het einde van de ver keersellende in de binnenstad van Leiden is daarmee nog lang niet in zicht. Sinds gisteren kwart over vier rijden er weer auto's en bussen over de nieuwe Turfmarktbrug. Het verkeer nam slechts aarzelend bezit van de compleet ver nieuwde verbinding over het water van de Oude Vest. Veel automobilisten, maar ook buschauffeurs, bleken zich maar nauwelijks de oude verkeersloop van twee jaar geleden te kunnen herinneren. Ook vandaag reden nog zeer veel auto's de oude „wegomlegging", langs de hui zen van de Beestenmarkt en de Steen straat in plaats van de veel kortere route langs het water, die gisteren weer is opengesteld. Richting Station moeten paaltjes en borden de eerste dagen vergissingen voorkomen: de Blauw poortsbrug is sinds gisteren weer net als vroeger éénrichting verkeer voor auto's. Alleen fietsers en brommers mo gen in beide richtingen van deze brug gebruik maken. Uit de Fles ontving verder nog een beker voor zijn creatie. De Zilveren Vis, hoofdprijs voor de bette visinzending ging naar de heer W. Hulsman van het St.-Eli- sabethziekenhuls in Leiderdorp. De Zilveren Vie Ie ook een wisseF prija. De heer J. C. uit de Fles van het Academisch Ziekenhuis in Leiden heeft de hoofdprijs gewonnen op de eerste culinaire salon voor instellingskoks in Loosduinen. De salon werd georganiseerd door de Vereniging Keukenhoofden Zie kenhuizen en Instellingen vanwe ge het 10-jarig bestaan en trok 60 deelnemers uit de Randstad. De heer Uit de Fles werd winnaar in de showklasse met een paté, uitgevoerd in de vorm van een schaakspel. De Zilveren Instel- lingsknoop werd hem overhandigd door ir. A. van Emmenes. Deze knoop is een wisselprijs. De heer

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3