Haarscheurtjes Berlijnse Muur buitenland OOST-DUITSLAND BESTAAT DERTIG JAAR (2) SBKÊ 'fl ""•fin de ERNSTIGE TWIJFELS OVER BRITSE "REAGEERBUISBABY" Staat de postcode rin een advertentie of brief?1 Gebruik'mdan alsu reageert en...vergeet ook uw eigen postcode niet Oekraïner wandelt 600 km. door bossen naar de vrijheid Muiterij Britse defensietop tegen minister Mulley? LEIDSE COURANT DINSDAG 31 OKTOBER 1978 PAGINA 7 Een uitgelezen blend van de ra beste Schotse Whisky's ra Bonnie's 1745 I Red label. Extra special. Gedistilleerd en ge botteld in Schotland Belegen in eikenhouten vaten volgens aloude A traditie Vooreen zuinige prijs te koop bij 600 ..DELCAVE slijters en wijn- handelaren ^**£5 herkenbaar aan het vignet op de Veroordeelde spionnen in VS voorlopig vrij NEWARK (AFP) De twee Russische VN-functionarissen die gisteren in Newark, New Jersey, tot elk 50 jaar gevange nisstraf zijn veroordeeld we gens het kopen van Amerikaan se defensiegeheimen, zijn zon der borgtocht op vrije voeten gesteld hangende hun beroep tegen het vonnis. de Russische ambassade toever trouwd. Zij mogen de Newyork- se wijk Bronx niet verlaten. De minister van justitie heeft in het landsbelang geadviseerd tot de ze gang van zaken. De twee mannen hadden een marineoffi cier die werkte voor de FBI 20.000 dollar geboden in ruil voor ondermeer geheime plan- Rudolf Tsjemjajev en Waldik nen voor onderzeebootbestrij- Enger zijn aan de hoede van ding. Geen snelheidsbeperking op Duitse snelwegen BONN (AFP) De Westduitse regering heeft officiële aanbeveling niet harder te rijden dan definitief afgezien van een snelheidsbeperking 130 km/u. op de autosnelwegen. Het blijft voortaan bij de Op de andere rijkswegen blijft de snelheid beperkt tot 90 km/u. CHICAGO (AP) Een Amerikaanse stichting heeft afgezien van haar voornemen de Britse "reageerbuisbaby" - arts dr. Patrick Steptoe een onderscheiding toe te kennen, omdat er twijfels bestaan over de wetenschappelijke documentatie van het experiment. De Barren-stichting is in 1960 opgericht om vruchtbaarheidsonderzoek te financieren en onderwijsprogramma's te bieden aan artsen en het publiek. Steptoe, die de bij de prijs behorende gouden medaille op 15 november in ontvangst zou nemen, was niet bereikbaar voor commentaar. Dr. Richard Blandau, vice-president van de medische adviesraad van de universiteit van Washington, verklaarde tegenover de Chicago Sun-Times, dat er in de medische wereld grote bezorgdheid is over de "reageerbueiisbaby" van Steptoe. "Hij heeft verzuimd een weten schappelijk verslag te publiceren en volledig duidelijk te maken, wat hij heeft gedaan. Hij heeft de medische ethiek geschonden door zijn verhaal te verkopen aan de Enquirer, naar verluidt voor 650.000 dollar, in plaats van zijn verhaal te publiceren in een wetenschappelijk blad", aldus Blandau. "Velen van ons, met veel grotere ervaring op het gebied, zijn er nog steeds niet van over tuigd, dat het een "reageerbuisbaby" was. Van alles wat wij tot dusver weten, kan de baby ook op natuurlijke wijze geboren zijn. Voorts kan dr. Steptoe bij miljoenen vrouwen valse hoop hebben gewekt, omdat hij niet heeft bekendgemaakt, hoeveel mislukkingen tegen over één geslaagde geboorte hebben gestaan. Wij weten, dat het een aanzienlijk aantal is". Irak wil Egypte omkopen met vijf miljard dollar BAGDAD (DPA) Irak wil dat de Arabische landen een anti-Israëlfonds stichten. Het fonds zou jaarlijks negen mil jard dollar moeten reserveren voor Arabische staten die hun ^standvastigheid' tegen Israël hebben bewezen. Egyp te zou op vijf miljard dollar uit het fonds kunnen rekenen als het afziet van een vredes verdrag met Israël. Het voor stel is gisteren gelanceerd op de conferentie van Arabische ministers van Buitenlandse Zaken van landen die fel te gen een akkoord zijn tussen Egypte en Israël. De vredesonderhandelingen tussen Egypte en Israël zijn gisteren in Washington hervat ondanks een niet opgelost en fundamenteel verschil van meiening over de toekomst van de Israëlische nederzettingen op de westelijke oever van de Jordaan. De Israëlische dele gatieleden onder leiding van de ministers Dayan en Weiz- man meldden goede vorderin-' gen ten aanzien van de uit werking van de tekst van het te ondertekenen vredesver drag. De Amerikaanse, Israë lische en Egyptische delega ties hebben vanmiddag voor het eerst sedert tien dagen het gezamenlijk overleg her vat. Record uittocht blanken Rhodesfè SALISBURY (UPI) - In de maand september heeft een re cordaantal blanke inwoners van Rhodesië hun land verlaten: te gen een vertrek van 1776 blan-* .ken stonden slechts 286 nieuwe unmigranten. Het is de grootste aderlating voor het blanke be volkingsdeel in één maand sinds de guerrilla in 1965 losbarstte. De strijd in Rhodesië eiste in september 758 doden, ook een hoger totaal dan in enige vorige maand. pttpost STOCKHOLM (AP) Een uit de Oekraïne (Sovjet-Unie) afkomsti ge houthakker, heeft de wijk genomen naar Zweden na een zwerftocht van naar schatting 600 km. door de bossen in het noordelijke deel van de Sovjet-Unie, Finland en Zweden in achttien dagen. "Ik ben een avonturier. Ik houd van reizen ik wil niet in een land wonen, dat ik niet kan verlaten, als ik daar zin in heb", aldus de 32-jarige Viktor Boeblik. Viktor Boeblik had een baan aangenomen als houthakker in een gebied, niet ver van de Finse grens. Zodoende kreeg hij de. gelegenheid om goed rond te kijken en zich voor te bereiden. Begin juli hield hij op met werken. Hij had toen genoeg gespaard om zich voor te doen als toerist. Hij kocht kaart en kompas en begon zich te oefenen in oriëntatie en hoe hij in de bossen moest leven. De tocht begon tenslo tte in het dorp Kestenga, 340 km ten zuiden van Moemansk. Na 120 km en zeven dagen bereikte hij de grens met Finland en besteedde er een dag aan opi te achterhalen, hoe hij door de grensversperring kon komen. Hij vond een ten dele met water gevulde duiker, die onder de versperring doorliep. Daar wurmde hij zich doorheen en was iQ Finland. Uit angst uitgeleverd te worden, ontweek hij mensen, sliep in de bossen en leefde van wat de natuur opleverde. Na tien dagen Finland bereikte hij de Zweedse grensplaats Pello, even benoorden de poolcirkel. Liftend en lopend kwam hij tenslotte in Stockholm, waar hij politiek-asdel vroeg. (Van onze correspondent HeUaPick) OOST-BERLUN Steinstücken is een wijk in West-Berlijn. Het heeft de vorm van een paddes toel die uitdijt in de Oostelijke sector van Be rlijn. Ongeveer tweehonderd mensen in deze wijk kijken vanuit al hun ramen op de Muur. Tot 1972 moest bijna alles wat ze nodig hadden i aangevoerd worden met helikopters. De enige verbinding die ze hadden met de rest van West- iBerlijn was een smal voetpad tussen twee rijen k van de Berlijnse Muur. Het voetpad is nu een weg geworden, een vooruitgang die te danken is e| aan de ontspanningspolitiek. De oude Reichsbahn, nu de Oostduitse staats- I spoorwegen, loopt een paar meter vlak langs Steinstücken, net aan de westelijke kant van de Muur. De Oostduiters hebben onlangs het stukje gras tussen de spoorlijn en de Muur vervangen door omhoog gerichte scherpe ijzeren punten. Als er iemand zin krijgt tijdens de korte rit van de trein over dit traject een sprong naar het Westen te wagen, dan zou hij dat met een snelle dood bekopen. Ontspanningspolitiek of niet, de DDR vindt dat de tijd nog niet rijp is haar burgers toe te staan Westberlijnse of zelfs maar Westduitse grond aan te raken. Alleen gepensioneerden, die voor het Oostduitse arbeidsproces toch niet meer l nodig zijn, mogen regelmatig op bezoek. Als ze dat willen, mogen ze zelfs voorgoed naar West- Duitsland, en daar teren op de sociale voorzienin- Negenentwintig jaar geleden werd de DDR uitge roepen en meer dan zeventien jaar geleden werd de Muur opgericht. De hele, bijna duizend kilo meter lange grens tussen de twee Duitslanden is één lange muur, of op zijn minst een versterkt hek. Niemand denkt er serieus over te gaan on derhandelen over een eventuele afbraak van de Muur. Niemand gelooft dat de DDR of het Krem lin ook maar enigszins van plan is de reisbeper kingen van Oostduitsers naar het Westen op te heffen. Zelfs vertrouwde partijgenoten die voor hun functie op reis moeten, mogen zelden hun gezin meenemen. Wat gemakkelijker Toch is er vooruitgang geboekt. Het contact tus sen de twee Duitslanden is wat gemakkelijker ge worden. Het nieuwe verdrag waar nu over onder handeld wordt, is niet alleen een uitbreiding van samenwerking in praktische zin, maar ook een waarborg tegen een fatale breuk in de uiterst kwetsbare betrekkingen tussen de Bondsrepubliek en de DDR. Staatssecretaris Günter Gaus, de Westduitse per manente vertegenwoordiger in de DDR, is nu be zig met de laatste fase van een ingewikkelde reeks onderhandelingen. Deze waren vooral ge richt op het nog gemakkelijkèr maken van reizen tussen de Bondsrepubliek en West-Berlijn. De DDR zal daar een flinke hoeveelheid harde valu ta aan overhouden, wat erg gunstig is voor de betalingsbalans. Er zal een nieuwe Autobahn gebouwd worden door de DDR, tussen Hamburg en Berlijn. De T snelweg gaat 1,5 miljard mark kosten. Het Tel- *33 tow-kanaal zal na dertig jaar weer geopend wor- zijn echter de radio en de televisie. Dankzij de krachtige zendstations in West-Berlijn kan heel Oost-Duitsland naar de Westduitse televisiepro gramma's kijken en naar de Westduitse radio luisteren. De DDR doet geen poging de uitzendin gen te storen, ondanks het feit dat ze een enorme invloed uitoefenen op de Oostduitse maatschappij en de indoctrinatiepolitiek van het regime sterk schaden. Trouwe partijleden proberen hun kinderen blijk baar te verbieden naar de Westduitse program ma's te kijken. Maar omdat hun vriendjes wel mogen kijken en er ook constant over praten, weten die kinderen allerlei slinkse wegen te ver zinnen om stiekem toch te kijken. De kinderen zijn waarschijnlijk meer geïnteresseerd^ in Kojak dan in Robert Havemann, de Oostduitse dissident die tot levenslange isolatie veroordeeld is, en die nu vrijwel in huisarrest verkeert en 24 van de 24 uur bewaakt wordt door ongeveer tweehonderd veiligheidsagenten. De Oostduitse autoriteiten ver tellen de bevolking hier niets van, noch over de reden waarom Havemann zo teleurgesteld is in het nieuwe regime en in zijn vroegere partijka meraad Honecker. Toch zijn veel mensen wel op de hoogte van Ha- vemanns positie, alweer dankzij de Westberlijnse zendmasten. Een bandopname die Havemann uit Oost-Duitsland wist te smokkelen, werd binnen een paar dagen twee maal uitgezonden. Ook werd veel aandacht besteed aan uittreksels van zijn boek, dat onlangs in West-Duitsland op de markt k\yam. De Oostduitse leiders zijn natuur lijk woedend. Honecker heeft hard geprobeerd Havemann te overreden naar het Westen te gaan, zoals andere ontevreden intellectuelen vóór hem gedaan hadden. Maar Havemann weigerde dat hardnekkig, en lokte arrestatie uit Rudolf Bahro, een ander partijlid dat tevergeefs op zoek ging naar communisme met een menselijk gezicht, weigerde eveneens in ballingschap te gaan. Hij werd eerder al veroordeeld tot een lange gevan genisstraf. Steentje voor steentje Westduitse leiders van alle overtuigingen hebben deze ontwikkelingen met belangstelling gadegesla gen. Niemand ziet echter grote veranderingen in het beleid van het Oostduitse regime. Niemand, afgezien misschien van de meest felle tegenstan ders van het communisme, ziet graag een wijd verspreide opstand tegen het regime. Openlijke tegenstand zou kunnen leiden tot interventie van 'de Sovjets en een verharding van het regime. De Westduitsers die het meest met de DDR te ma ken hebben, achten het juist belangrijk dat een wederzijds vertrouwen wordt opgebouwd, steentje voor steentje, bescheiden en waarbij de praktijk nooit uit het oog verloren wordt. Henry Kissinger geloofde dat „alles met elkaar te maken had" en dat de communistische wereld zo vast verbonden moest worden aan de westerse dat het oostblok het zich niet meer zou kunnen veroorloven los te breken. Die theorie is beter dan in welke andere stad ook in Berlijn in prak tijk te brengen. Pas als dat gelukt is kan er weer gepraat worden over de verre kans de twee Duit slanden te herenigen. (Copyright The Guardian) heeft. Andere waarnemers vragen zich af of par tijleider Honecker misschien onder druk staat van de haviken in zijn eigen Politburo en het Kremlin. Honecker zou daarom snel de verdragen ondertekend willen zien, voordat zijn tegenstan ders roet in het eten kunnen gooien. Tussen twee vuren Het contact en de samenwerking tussen de beide landen is al veel verder gevorderd dan de meeste mensen rich realiseren. Niettemin zijn de betrek kingen kwetsbaar en staan ze bloot aan de machtspolitiek van beide kampen. Ondanks de oude overeenkomst tussen de vier grootmachten blijft de status van Berlijn een bron van wrij ving. Wat in Berlijn gebeurt, vindt ook plaats tus sen Oost- en West-Duitsland. De winst die de CDU de laatste jaren in de Bondsrepubliek ge boekt heeft, heeft het debat tussen de twee Duit slanden heel wat emotioneler gemaakt. De DDR zelf zit tussen twee vuren. Enerzijds eist Moskou dat Oost-Duitsland een deel van rijn economische welvaart mede beschikbaar stelt aan de produk- tie ten behoeve van het socialistische kamp; an derzijds wil men de Oostduitse levensstandaard verhogen, wat alleen kan met Westerse technolo gie en een verhoogde handel met het Westen. De handelsbetrekkingen tussen de twee Duitslan den zijn in elk geval verbeterd, en er rijn aanwij zingen dat Oost-Duitsland liever de Bondsrepu bliek als handels- en investeringspartner heeft dan welk ander Westers land ook. In de afgelo pen paar jaar is het stukken gemakkelijker ge worden voor Westduiters, inclusief Westberlijners, naar de DDR te reizen. De meest recente cijfers tonen aan dat er vorig jaar 18 miljoen mensen door Oost-Duitsland gereisd rijn en dat 6 miljoen een bezoek aan de DDR hebben afgelegd. Velen van hen waren Westberlijners die vrienden en fa milie kwamen opzoeken. De DDR heeft tegenwoordig een automatische te lefoonverbinding met West-Berlijn en de belang rijkste Westduitse steden. Hoewel er heel wat spi onagediensten kunnen meeluisteren heeft de telefoonverbinding uiteraard geholpen Oost-Duits land uit zijn isolement te halen. Liever Kojak De belangrijkste verbindingen met het Westen Ondanks zijn vooruitstre vende ideolo gie floreren in Oost-Duits land „oude beroe pen". In zijn houding een typische na zaat van het Pruisische mi litarisme, ver spert een Vopo-militair van bovenaf de muur de vrije door gang uit of naar Oost- Duitsland.(fo- to linksboven) De Oostbe- rlijnse schoor steenveger vertegen woordigt een van de kleine particuliere ondernemin gen die door het net van de nationali satie geslipt- .(foto rech tsboven) De trein die vlak langs de Berlijnse Muur rijdt. den. Boten zullen er dan een dag minder lang over doen om naar West-Berlijn te varen. Andere waterwegen naar de Bondsrepubliek zullen gere pareerd worden, en betaald worden door West- Duitsland. Plannen om een nieuw doorgangspunt tussen Oost- en West-Berlijn te bouwen zijn voorlopig in de ijskast gezet. Wel wordt verwacht dat de door- voerrechten verhoogd zullen worden. Deze zouden dan tien jaar, gerekend vanaf 1979, geldig blij ven. Tenslotte moeten de onderhandelingen leiden tot een overeenkomst die het mogelijk moet maken voor gepensioneerden die in West-Duitsland wo nen hun spaargeld dat ze op Oostduitse banken hebben staan, naar het Westen te halen. De Bondsrepubliek zal die overboekingen dan dek ken met Westduitse marken voor Oost-Duitsland. Westduitse diplomaten geloven dat de onderhan delingen binnen de vier a zes weken rond zullen zijn, behalve wanneer de DDR buiten verwach ting toch aan de politieke noodrem gaat trekken. Voorlopig lijkt Oost-Duitsland vast van plan de besprekingen tot een goed einde te brengen. Cy nici beweren dat de DDR alleen zo welwillend is, omdat het de Westduitse marken hard nodig BRITS BLAD ONTHULT KLACHTENDOSSIER DEFENSIE (Van onze correspondent ROGER SIMONS) LONDEN De Britse minister van defensie Fred Mulley ontkent, dat op zijn departement een muiterij aan de gang is, geleid door de stafchefs van alle wapens. Het nieuws over een ernstig conflict tussen de minister en de hoogste officieren werd gisteren wereldkun dig gemaakt door de Londense „Daily Mail". Het verhaal van de Mail steunde op het oude en bekende feit, dat de meningen van Britse Labourleden en generaals sterk uiteen lopen wat betreft bewapening en het loon van be roepsmilitairen. Volgens de Londense krant zouden de stafchefs een document opgesteld hebeiben, dat „De weg die voor ons ligt" heet en dat bedoeld is als een catalogus van hun klachten. De stafchefs zouden van plan rijn minister Mulley volkomen te negeren en hun klachten- dossier rechtstreeks door te geven aan pre mier CaUaghan. Minister Mulley verklaarde evenwel, dat de Daily Mail, die conservatief gezind is, de waarheid verdraaid had. Volgens minister Mulley gaat het om een studie van de Britse defensiebehoeften in de komende ja ren. Admiraal sir Terence Lewin, stafchef van de marine, zou Muiley's ontkenning van de muiterij volledig onderschrijven. De Daily Mail had onthuld dat in het dossier geklaagd werd over het gebrek aan gehoor zaamheid en het slechte moreel van de Britse troepen. Voorts zou het document nadruk leg gen op het feit, dat het landleger, de marine en de luchtmacht van Groot-Brittannieei drin gend meer moderne wapens nodig hebben. De frontlinie van de Britse luchtmacht bestaat volgens de Mail uit slechts 74 vliegtuigen. Re geringskringen in Londen spreken dit cijfer trouwens niet tegen. Afgelopen zomer is ook aan het licht geko men, dat veel Britse beroepsmilitairen zo snel mogelijk ontslag nemen omdat ze te weinig verdienen. Dit verschijnsel doet zich vooral voor bij luchtmachtofficieren. Er heerst ook ernstige ontevredenheid onder de Britse tro*. pen in Ulster. Oeganda valt Tanzania binnen DAR ES SALAM (AP) De Tanzaniaanse regering heeft bekend gemaakt dat troepen uit het buurland Oeganda de grens zijn overgestoken en dat „alle noodzakelijke maatrege len worden genomen om een einde te maken aan deze agres sie". Volgens een regeringscommuni qué vond de Oegandese inval gisteren plaats. Gesproken werd van „een provocatie, wel ke niet geduld kan worden." Over de plaats van de inval of de militaire situatie werden geen bijzonderheden verstrekt. Door kranten in andere Afri kaanse landen waaronder Ke nia was al gezegd dat de berich ten over een invasie van Oegan da tot doel hadden alle mogelij ke andere moeilijkheden in Oe ganda zelf te verdoezelen. Zo zou een regiment gelegerd in Malire ten zuiden van de hoofd stad Kampala, drie weken gele den rijn gaan muiten.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7