Nieuwe Sint Jozefschool eind november officieel open Zoeterwoude geeft volgend jaar 15 miljoen uit D'66 wil woningen in plaats van park Onderscheidingen voor jonge Katwijkse redders REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 31 OKTOBER 1978 PAGINA 4 Jubileum vie ring ,,Echo der Duinen NOORDWIJK - Muziekge schap „Echo der Duinen" g vrijdag 10 november een] leumuitvoering in het i theater. Voor 17 december s een bijzonder kerkconcert het programma. Dan zal 01 meer een speciaal door dirij Snijders bewerkte hymne i den uitgevoerd van het „Onward Christian Soldier „Echo der Duinen" vierde j lopen weekeinde al het goi jubileum met het nodige ofï le vertoon. Zo werd voorz W. J. Kruijer koninklijk or scheiden met de zilveren daille verbonden aan de van Oranje Nassau. Sinds hanteert de heer Kruijer voorzittershamer. Tevens wewrd oud-dirigent der Veld gehuldigd, die sul de oprichting tot tien jaar ge den het muziekgezelschap bekwame wijze naar grandi successen heeft gevoerd. Ti zeer langdurige getrouwen, bert Plug en Willem de Bm ontvingen uit handen van i vertegenwoordiger van de Bo van Muziekgezelschappen' West-Nederland „de gou pen". Beiden zijn vanaf de richting lid van „Echo der D nen". De Sint Jozefschool anno 1901 OUD-HOOFD- ONDERWIJZER STRIK ONTHULT JOZEFBEELD LISSE De voormalige hoofdonderwijzer Strik van de Lissese Sint Jozefschool zal woensdag 22 november de officiële opening verrichten van het nieuwe schoolgebouw aan de Achterweg. Hiermee neemt het rooms-katholieke basisonderwijs het derde schoolgebouw in gebruik sedert de oprich ting in 1867. De heer Strik, schoolhoofd van 1922 tot 1961, .onthult een Jozefbeeld dat net zo oud is als het r.k. onderwijs in Lisse zelf. De rest van de geschiedenis van de Jozefschool bestaat uit een handjevol docu menten en de herinneringen van enkele generaties Lissers. Het oude Jozefbeeld krijgt zijn welverdiende plaats in de gevel van de nieuwe school. De fanatieke pastoor Heuvels ging over tot het oprichten van een rooms-katholieke school in Lisse. Voorts moesten de parochia nen en het bisdom behoorlijk in de beurs tasten. Een levendige correspondentie met andere pastoors en het gemeentebestuur, een slordige begroting op een kladpapiertje en een haastig opgesteld reglement van orde zijn de overblijfselen uit deze roerige dagen. Het eerste schoolgeld bedroeg 40 cent per kind per maand. Voor veel mensen was het bijzondere onderwijs dan ook beslist een luxe. De eerste onderwijzer was „meester" Blanken. Volgens de overlevering gaf hij in zijn eentje les aan verschillende klassen en handhaafde hij orde en gezag met behulp van glazen afscheidingen. Zo kon de ene onderwijzer die de school zich kon permitte ren een aantal klassen tegelijk in de gaten houden. De bouw van de eerste school kostte 9.000 gulden. In een tijd dat overheidssubsi die voor bijzonder onderwijs een wereld vreemd begrip was, moesten de lasten van de basisschool zwaar gedrukt hebben op de schouders van de parochianen van de pas toor. Als meester Blanken door ziekte afscheid moet nemen van zijn leerlingen, wordt hij in 1868 opgevolgd door Charles de Mulder. Kort daarna overlijdt meester Blanken op 29-jarige leeftijd. In 1886 wordt de school ingrijpend verbouwd en in 1920 worden er nog eens vier lokalen bijgebouwd. Opvolger van meester De Mul der is het schoolhoofd Dankelman. Als hij in 1922 een ULO-school opricht. Op zolder van de Jozefschool, verschijnt het nu 83-jari- ge schoolhoofd Strik. Hij blijft tot 1961 en heeft dan ook vele generaties Lissers in zijn schoolbanken gehad. Als de school in de oorlogsjaren eerst voor de mobilisatie en later voor de Duitse bezetters moeten worden verlaten, worden de lessen in alle mogelijk lokalen, schuurtjes en hoekjes gegember in gebruik genomen met een eucharistieviering en een feestelijke optocht naar het nieuwe pand. Het is een integratieschool voor kleu ter- en basisonderwijs. Het ontwerp van het architectenbureau Stuurman uit Waddinx- veen is modern en speels van opzet. Dakra men zorgen voor een grote hoeveelheid licht in de tweede bouwlaag. En het documentatie- lokaal van de Jozefschool is een tentoonstel ling ingericht óver de geschiedenis van het r.k. onderwijs. Op de openingsdag is de school van 19.00 tot 21.00 uur opengesteld. KORTWEG I HILLEGOM - In de sport Treslong wordt 4 en 5 nove ber voor de achttiende ra een grote antiekmarkt geho den. Te koop is onder ine een uitgebreide collectie t Openingstijden: zaterdag vï 1 twee tot tien uur en zond van elf tot zes uur. VOORHOUT - De Vrouw, I beweging Voorhout hou I morgen een bijeenkomst het Parochiehuis. Baukje vï de bakprodukten komt ei demonstratie geven. Aanvau acht uur. 2v: E bel LEIDSCHENDAM De Leid- schendamse afdeling van D'66 heeft een rapport opgesteld over de mogelijkheden van wo ningbouw in plaats van de aan leg van een park op het terrein tussen de flats aan de Specht laan en het wooncentrum Dui venvoorde. Deze oplossing zou meer aansluiten bij de behoefte aan huisvesting in Leidschen- dam, voor wie graag een eigen woning wil hebben en speciaal voor die mensen die in de wijk Duivenvoorde niet in de prijzen zijn gevallen. Volgens het rapport is er de mogelijkheid om 110 eengezins woningen van 5.70 m. breed en 8.20 m. diep, met achtertuinen van minstens 12 meter te bou wen. Woensdagavond 15 november wil D'66 het rapport bespreken op de openbare ledenvergade ring, waarmee een discussie over de grond wordt uitgelokt Indien op het terrein woningen worden gebouwd, wil D'66 voor al inspraak van de a.s. bewoners wat betreft indeling van de grond en keuze van architecten. Burgemeester en wethouders wollen op het terrein, dat eerder bestemd was voor verlenging van de Prinsensingel naar de Leidsebaan, behalve een parkje ook serviceflats, waarbij de be woners voordeel zouden kun nen trekken van de grote, in het Dienstencentrum Duivenvoor de, gebouwde keuken, die tot nu toe nauwelijks is gebruikt. LEIMUIDEN - B en w hebben de heer J. P. Manintveld, chef afdeling ontwikkelingszaken op de gemeentelijke secretarie, be noemd tot tweede waarnemend gemeentesecretaris. Tijdens de gemeenteraadsvergadering wordt de heer Manintveld" beë digd. OEGSTGEEST De Vrou wencontactgroep houdt maan-- dag 6 november een bijeen komst in gebouw Taberna aan de Julianalaan. Behalve- enkele huishoudelijke zaken wordt een lezing gehouden door ds. Jac. van Dijk uit Arnhem. Tevens is er een sa menzang. Aanvang: kwart voor acht. ZOETERWOUDE De begroting voor 1979 laat zien dat de gemeente volgend jaar bijna 15 miljoen gaat uitgeven. In vergelijking met voor gaande jaren een ongeveer even forse stijging. Van 10 miljoen in 1976, ruim 12- in 1977 en 13,5 miljoen in 1978 is het totaal nu gekomen op 14.895.640,-ofwel ruim 2000,-per inwoner. Ruim een kwart van het totaal 3.780.310) zal besteed worden aan sociale zorg en maatschappe lijk werk. Openbare Werken volgt direct met een bedrag van 3.447.040,-. Andere grote uitgaven zijn algemeen beheer (w.o. salariskosten) 1.972.075 en de onderwijsuitgaven. Met een bedrag van 231,38 per inwoner zijn de totale onderwij suitgaven 1.671.800,-. Volkshuisvesting vergt bijna 8% van de begroting 1.165.380) en cultuur en recreatie 6% 902.925,-). De zorg voor de volksgezondheid zal in 1979 529.900 kosten terwijl voor de post „kasvoorzieningen" een bedrag van 472.350,- opgenomen is. Voor „onvoorziene uitgaven en reserveringen" is 340.780 (2,3%) en voor de openbare veiligheid 292.690 (2%) uitgetrokken. Verder zijn er nog wat kleinere posten als „Eigendommen niet voor de openbare dienst bestemd", „dekkingsmiddelen van algemene aard", „overige uitgaven" en „economische aan gelegenheden" opgenomen. De uitgaven hiervoor completeren de 15 miljoen en bedragen respectie velijk/ 186.615,/ 122.765,/ 8.065 en 2.945. Met een bedrag voor onvoorziene uitgaven ad 67.160,- is de begroting, zoals in Zoeterwoude gebruikelijk, sluitend. Wel wordt opgemerkt dat er met dit bedrag „gewoekerd" zal moeten worden om daarmee het gehele jaar toe te komen. Ook merkt men op dat bestek '81 er voor zorgt dat het een sobere begroting is, de uitkeringen die Zoeterwoude van het rijk kan verwachten vindt men tegenvallen. Maatregelen die het college heeft genomen om tot deze sluitende begroting te komen zijn de volgende. Allereerst heeft men de winstuitkering over 1976 van het energiebedrijf Rijnland (een bedrag van 343.392,-) in zijn geheel aangewend voor de reconstructie van de Noordbuurtseweg, aanleg hoofdriolering en aanleg van een parkeer voorziening voor vrachtauto's nabij het gemeen tehuis. Hierdoor behoeven er minder dekkings middelen voor de eewone dienst te worden gevonden. Deze „geldbelegging" levert gedurende 25 jaren een lastenverlichting van 32.000 jaar lijks op. De reserve bouwlegcs, welke als vereffenings fonds dient, levert een bedrag van 50.000 op. De onroerendgoedbelastingen worden met 13% verhoogd, dit geeft een meeropbrengst van 101.825,-. Deze tariefsverhoging betekent voor een eigenaar/gebruiker van een woning van plm. 171.000 een te betalen belastingbedrag van 210,-tegenover 186,-vorig jaar zonder tariefs verhoging. De legestarieven, de rioolrechten en de zwembad- tarieven zullen volgend jaar met 3,5% verhoogd worden. Ook de reinigingsrechten zouden volgens de normen van het ministerie van Binnenlandse Zaken met dit percentage mogen stijgen. In de begroting is echter opgenomen een verhoging van 15%. Hiermede wil men bereiken dat een dekkingspercentage van 60% wordt gehaald. Ver hoging van de reinigingsrechten met 15% leidt tot een meeropbrengst ten opzichte van 1978 van 21.000. De totaalopbrengst wordt dan op 163.000 geraamd. Ook de opbrengsten van de hondenbelasting worden voor 1979 maar liefst 50% hoger geraamd dan in 1978. Wat voor maatregelen er genomen gaan worden om deze forse verhoging te realise ren is nog niet bekend maar het lijkt duidelijk dat het bezitten van een hond steeds meer een luxe wordt In overeenstemming hiermee is het bedrag waarmee de gemeente de vereniging Nieuw Leidsch Dierenasyl te Leiden wil steunen. Op een basis van 0,25 per inwoner wil men een subsidie van 1810,- toekennen, in voorgaan de jaren werd hiervoor maar 140,- uitgetrok ken. De kosten, verband houdende met de exploitatie van het zwembad zijn 31.160,- hoger geraamd. De meerkosten zijn grotendeels het gevolg van de salariskostenstijging. Er wordt echter aan gewerkt om de exploitatiekosten terug te dringen. Een begrotingscommissie zal zich woensdag 15 november buigen over deze begroting. Donder dag 30 november zullen de verschillende partijen algemene beschouwingen houden, waarna don derdag 21 december de besprekingen over de begroting afgerond zullen worden en de begro ting vastgesteld zal worden. Deze drie vergaderin gen zijn voor iedere belangstellende toegankeliik. opt het VOORHOUT - De woni|Gr bouwvereniging Voorhout v gadert donderdagavond 2 n vember Parochiehuis. De zogenaami 'duurverlenging' komt m m aan de orde. Aanvang: ad uur. Nii gi NOORDWIJK - Philatelic Noordwijk houdt vrijdag november in De Rank aan Golfbaeian een postzegelv l:ing. Ongeveer 650 kavt worden onder de hamer bracht. Vanavond 31 oktoS bestaat van half acht tot til uur gelegenheid de kavels i bekijken. Dit kan ook nogg beuren voorafgaande aan i er veiling, die om acht uur L D:' gint KATWIJK - De plaatse. afdeling van de Christelij Besturenbond viert donderd f 2 november het 60-jarig ju 1^ i I leum in Tripodia aan het K wijkse Hoomesplein. Beha het officiële gedeelte met der meer een toespraak di de tweede CNV-voorzitter Hl Moes, is er een optreden fl de theatergroep 'De Redoi kers' uit Pernis. De bijea komst begint om half acht Arie van Duijn (links) en Eddy Anderson, geflankeerd door hun ouders, met in het midden burgemeester Bos. Kostelijke uitvoering van Pankras SASSENHEIM Voor een goed bezette zaal heeft toneel vereniging „Pankras"gister- avond de klucht „Wie wat weet wint" gespeeld. In totaal zal de toneelvereniging drie uitvoe ringen geven. De tweede is morgenavond. Een en ander is het gevolg van de geslaagde donateursactie. Hierdoor kwa men er honderdtwintig dona teurs bij. Het gebruikelijke aantal uitvoeringen moest der halve uitgebreid worden met drie. Het publiek werd niet teleurge steld. Het werd een gezellige avond met af en toe grote hilari teit. Wim Prins als quizmaster, Jan Zwetsloot als oom Gabriël, Miep Dofferhof als zijn echtge note tante Usula, Annie Boekei als Vrouw Bami waren wel de uitblinkers van de kostelijke avond. Maar ook de andere acteurs en actrices deden Jwt niet slecht. KATWIJK Tijdens een korte bijeenkomst in het Katwijkse raadhuis overhandigde burgemeester mr. C. A. Bos gistermiddag een „loffelijk getuigschrift wegens moedig gedrag" aan Arie van Duijn en Eddy Anderson. De beide 15-jarige jongens uit de wijk Rijnsoever kregen de oorkonde namens het Carnegie Heldenfonds. De jonge Katwijkers kwamen voor het getuigschrift van het Heldenfonds in aanmerking, omdat ze op 11 februari van dit jaar, samen met een onbekend gebleven man, twee meisjes hebben gered; de vier- vijfjarige kinderen waren door het ijs van een vijver in Rijnsoever gezakt. Hoewel daartoe diverse pogingen zijn gedaan, heeft de politie ook de namen van de meisjes niet kunnen achterhalen. „Eigenlijk is dit gezelschap dus niet compleet, want we missen de onbekende man en de beide kinderen", zei burgemeester Bos. „Maar hoe dan ook, ik ben blij dat jullie er zijn en dat ik jullie in het bijzijn van je ouders een compliment kan maken. Want ere wie ere toekomt: jullie hebben je kranig gedragen". Na het toespraakje van de burgemeester kregen de jongens de fraaie oorkonde, (Ue tot hun verrassing vergezeld ging van een portable radio. LISSE De Zonnebloa houdt zaterdag 4 novembi weer een tentoonstelling het gebouw van speeltuin ven niging Kindervreugd. Het gai hier om een verkooptentooo stelling eimet werk dat ondi leiding van vrijwilligsters i vervaardigd. Openingstijden half elf tot vier uur. he LISSE —'The straight dixAve seven' treedt zaterdag 4 noW vember op in sociëteit Are mis aan de Lissese Heerewej De formatie speelt voori lichte jazz. Aanvang: half elf. 1 LISSE In de Flamingo school aan de Zwaluwstraa wordt zaterdag 4 novembf een grootse rommelmarkt fancy fair gehouden. De brengsten komen ten god aan de vernieuwing van speelplaatsen van de scho^? Openingstijden: van tien drie uur. LISSE In de St-Agath» kerk in Lisse wordt zaterdi 4 november de finale van orgel wedstrijd voor amatöi gehouden. De drie finalist» zijn Bas de Vroomen, Roni Schollaart en Leo Kajii Burgemeester Berends zal i afloop de prijzen uitreika De finaleei begint om kwal b t over acht, toegangsprijs ore vier gulden. u ih LISSE De collecte ten bal sge van de Nierstichting heeft |ea, Lisse 5882,80 gulden opgei» verd.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4