Gemeente maakt korte metten met malafide pensionhouders -Stagnerende =i jriefwisseling tadhuis Raadsvragen over kastanje Èubfaculteitsraad SIL iwijst marxist af NIEUW POLITIEBUREAU NAAR KRANTZ-COMPLEX LEIDEN DWINGT GASTARBEIDERS NAAR NIEUWBOUW BEUKENSCHANS TAD LEIDSE COURANT DINSDAG 31 OKTOBER 1978 PAGINA 3 rilka> i/ormi EIDEN Brieven aan het Leidse gemeentehuis worden uiterst traag beant- oord. Tot deze conclusie zijn het Leidse Vijfhovenhuis en het raadslid van t PSP, mevr. H. Passchier, gekomen. Dit raadslid stelt het college van Leiden ijf vragen over het lange uitblijven van antwoorden, waarbij zij de onbeantwoor- t brieven van het Vijfhovenhuis als voorbeeld aanvoert. Ie brieven van dit club- en buurthuis in Leiden Zuid-West dateren van oktober, bruari en april van vorig en dit jaar. Antwoorden zijn nog niet ontvangen! '7 1s >t raadslid vraagt zich af, waarom de indertijd gedane toezegging, als zou (Koi binnenkomst van elke brief met een kaartje naar de aeifzender worden bevestigd, 1 et wordt uitgevoerd. Het raadslid vermoedt, dat de trage manier van werken n aanzien van het Vijfhovenhuis geen zeldzaamheid is. Zij vraagt zich in elk val af, hoeveel andere instellingen en burgers wel niet op antwoord op hun agen wachten. Concluderend meent mevr. Passchier, dat het gemeentehuis alles n3,af< i het werk dient te stellen om de opgelopen achterstand weg te werken, desnoods iet hulp van tijdelijke krachten. G*i Kinderdag verblijf voor studenten LEIDEN De Leidse universi teit krijgt mogelijk een kinder dagverblijf, bedoeld voor kinde ren van zowel medewerkers/s- ters als studenten. Het college van bestuur van de universiteit heeft zich in principe bereid verklaard aan de totstandko ming van een universitair kin derdagverblijf mee te werken. Toelating van de kinderen zou volgens het college dienen te gebeuren op sociale indicatie. Uit het antwoord op de vragen die hierover gisteravond in de universiteitsraad werden ge steld, blijkt dat de universiteit in gesprek is met het Acade misch Ziekenhuis, waar ook plannen in die richting bestaan. Te zijner tijd kan een uitge werkt voorstel aan de universi teitsraad worden voorgelegd. LEIDEN Mevrouw M. A. Koning (PvdA) en de heer J. Th. Hoekema (D'66) hebben in een brief aan b en w gevraagd een verklaring te geven voor het feit, dat zij op 26 september hun toestemming verleenden, om een volwassen kastanjeboom voor het perceel Pieterskerkhof 40 te verplaatsen. De boom zou een doorn in het oog zijn van de bewoner van dit paeind, de hoogleraar Taconis. Op zijn verzoek om de boom te verplaatsen, werd terstond door b en w positief gereageerd. Bij de genoemde fractie-leden stuit dit voornemen op weerstand, omdat zij vinden dat de verwijdering van de kastanjeboom een ernstige verarming betekent voor de groenvoorzieningen in de binnenstad. In de brief aan het college vragen Koning en Hoekema zich af, of het gebruikelijk is, dat b en w op verzoek van particulieren het verplaatsen van groenvoorzieningen toestaan. Voorts willen zij weten of er bij benadering aangegeven kan worden, hoeveel bomen in de stad op deze manier voor verwijdering in aanmerking komen. Benieuwd zijn de vragenstellers eveneens, naar de reacties van andere bewoners uit de Pieterswijk, die al eerder aan b en w hun ongenoegen over de verplaatsing van de kastanjeboom kenbaar hebben gemaakt. LEIDEN De Leidse binnenstad zal bin nen een aantal maanden ongeveer 13 pen sions armer zijn. In hoofdzaak gaat bet hier om zogenaamde verbiijfsgebouwen waarin buitenlandse werknemers samen gehokt wonen. De sluiting van deze „have loze" panden gebeurt op last van het college van b. en w., dat de verdere j exploitatie van de pensions in strijd acht met de bouwverordening en met de in 1975 in werking getreden verordening op ver biijfsgebouwen voor vreemdelingen. Op het Leidse stadhuis zit men al geruime tijd in zijn maag met een groot aantal pensions, die in nagenoeg alle gevallen voor de betiteling van zwijnenstal in aanmerking komen. Zelfs het woord „pensions" eilijkt voor deze huizen een al te mooie beschrij ving te zijn en daarom spreekt de gemeente maar liever van „verbiijfsgebouwen"; ge bouwen waar men over het algemeen met zo'n vier man op een kamertje verblijft en die, in tegenstelling tot de „echte" pensions, bij de huurprijs de kost niet hebben inbegre pen. De gemeente nu heeft gemeend, dat aan de tot nu toe vreemd genoeg „legale" praktijken van huisjesmelkers binnen de kortste keren een eind moet worden ge maakt. Als wapenstok hanteert de gemeente hiertoe de bovengenoemde twee verorde ningen. Beukenschans Dat hier niet eerder gebruik van is gemaakt mag wat vreemd klinken, temeer omdat «tobijHet pand aan de Jan Vossensteeg; het krot biedt onderdak "ontoS^en.i^hSÏ'c.^SÏ 55 J» aan gastarbeiders. Ingen, medewerker op de secretarie-afde ling voor maatschappelijke aangelegenhe den en volksgezondheid (MAV) zegt hier het'volgende over: EI„De gemeente heeft inderdaad de vergunning voor het runnen van een verblijfsgebouw aan de exploitan ten van de 13 panden noch geweigerd noch verleend. In feite gaat het dus om legale verhuurders zonder vergunning. Het pro bleem was, dat indien bij een weigering van de vergunning het betreffende pand ontruimd moest worden, er tientallen bui tenlandse werknemers zonder opvang op straat zouden komen te staan. Maar die opvang is er nu gelukkig wel. In Leiderdorp hebben we gisteren aan de Beukenschans de laatste kamers voor de buitenlandse werknemers gemeubileerd, zodat we met gemak ruim honderd mensen kunnen huis vesten. Van de 90 kamers zijn er nog 60 leeg en de Islamitische gemeenschap uit het oude woonoord in Leiderdorp is hier intussen al naartoe verhuisd, zodat voor de Leidse pensionbewoners een ruime keu ze overblijft De zuigkracht die de nieuw bouw aan deie Beukenschans op de Leidse pensions zou hebben, is door ons op het stadhuis een beetje tegengevallen. We had den op veel meer gegadigden gerekend. Het grootste bezwaar voor de werknemers (hoofdzakelijk Turken en Marokkanen -red.) was, dat de afstand van Leiderdorp naar het Leidse centrum te groot zou zijn. De meesten van deze Leidse ingezetenen zouden per fiets naar de stad moeten rijden om hier te werken of om inkopen te doen. Wel beschouwd is dat bezwaar eigenlijk een minuscuul probleem als je vergelijkt, dat men er qua wooncomfort en huurprijs onnoemelijk op vooruit gaat. Trouwens, er is bij de Beukenschans een goede busver binding naar de stad toe en in de buurt is een klein winkelcentrum, waar men zijn boodschappen kan halen". Korte metten Nu er tegenover de verbiijfsgebouwen in de binnenstad een redelijk alternatief ge steld kan woreiden heeft de gemeente van Leiden een procedure ontwikkeld om korte metten te maken met de huisjesmelkerij in de stad. Op grond van een door bouw en woningtoezicht opgesteld rapport heeft men een lijst aangelegd van de rotste kiezen uit een rijtje van ongeveer 20 pensions. Zeker 13 panden hiervan zullen binnenkort worden gesloten. De gemeente heeft de aanschrijvingen aan de exploitanten al klaar liggen. Hierna zal er tussen hen van de gemeente een overleg plaatsvinden, waarin de kwestie van de „alsnog" doorge voerde weigering kan worden besproken. Het ziet er trouwens niet naar uit, dat voor de meesten van de exploitanten de weige ring als een donderslag bij heldere hemel zal overkomen. Het rapport van bouw en woningtoezicht liegt er namelijk niet om. Van sommige panden blijkt in feite niet veel meer overeind te staan dan alleen maar de buitengevel. Van het paneid aan de Jan Vossensteeg (zie foto) toont het rapport op maar liefst 47 punten aan, dat het huis in alle opzichten vloekt met de verbiijfsgebou wen- en bouwverordening. Het rapport spreekt in verschillende toonaarden over dit krot waar nu nog ongeveer tien mensen op vieze kamertjes opeengepropt moeten leven. Het huis is „haveloos, niet meer herstelbaar, bouwvallig, verontreinigd en in strijd met de brandveiligheid". De Zelfopoffering Afgevaardigden van de PSP-fractie, H. Passchier en J. van der Putten, hebben bij de commissie ABA het verzoek ingediend om een in het Rijksmuseum van Amsterdam opgeslagen schilderij, voorstellende de zelfopoffering van burgemeester Van der Werff, in de Burgerzaal op het stadhuis te plaatsen. Het verzoek om het schilderij aan Leiden in bruikleen te geven kwam van de conservator van het museum, die er elders geen plaats voor wist. Het schilderij zou een te grote afmeting hebben. „Wij willen u voorstellen het schilderij in de Burgerzaal te plaatsen, omdat dat een plaats is waar veel Leidenaars komen en we het heel goed in die sfeer vinden passen. Een dergelijk schilderij hangt al in de Lakenhal, dus dat museum komt niet in aanmerking", aldus de vragenstel Ier se i. Gemeentesecretaris de heer Lodder voelt niet zoveel voor het plan van de PSP, omdat het schilderij in de Burgerzaal teveel zou overheersen. Maar dat is natuurlijk „een kwestie van smaak" vinden Passchier en Van der Putten. Een oplossing zoals Van der Werff zich ooit voorstelde om het hongerprobleem ten tijde van het beleg te doen verdwijnen lijkt ook niet raadzaam als we zijn kernachtige woorden van destijds mogen geloven. Geschiedschrijver Jan Fruytiers tekende deze namelijk op in 1574 en ze luiden ongeveer als volgt: „Zijt gij dan met mijn dood geholpen, neemt mijn lichaam, snijd dat aan stukken, en deelt daarvan zoveel als strekken mag, ik ben getroost".Een dergelijke oplossing voor een schilderij van welk formaat dan ook mag natuurlijk nooit kans van slagen krijgen. Hoewel? ...is de Nachtwacht ooit eens niet op dusdanige wijze geeikortwiekt? Oom Wan ja Het Publieks theater brengt vanavond het toneelstuk „Oom Wanja" van de Russische schrijver Anton Tsjechow in de Leidse Schouwburg. Het verhaal behandelt de verhoudingen tussen de bewoners van een groot Russisch landgoed, de hoogleraar Serebrjakow en zijn aantrekkelijke vrouw Jelena, eigenaar van het landgoed, en oom Wanja, die het landgoed beheert. Als Serebrjakow het landgoed wil verkopen leidt dat tot een zeer gespannen situatie waarbij nog maar net geen doden vallen. In de hoofdrol Siem Vroom als Oom Wanja. Aanvang 20.15 uur. Verhuizing Volksdansgroep Oud-Poelgeest is verhuisd. Sinds vorige week maandag houdt de groep haar dansavonden in de gymnastiekzaal aan de Stadhouderslaan. Elke maandag oefent de volksdansgroep hier van acht uur tot kwart voor elf onder leiding van Cock Kneteman. Cursisten betalen dertig gulden per half jaar. Informatie over de volksdans groep is te krijgen bij José van der Broek, Milanenhorst 14, tel. 211009. Collecte „Geef ze hun eigen plaats", is de slagzin waarmee dit jaar de Nationale collecte voor geestelijk gehandicapten wordt gehouden. De huis-aan-huis-collecte in de Leidse regio heeft plaats van 6 tot en met 11 november. Op zaterdag 11 november is er tevens een straatcollecte. De opbrengst wordt besteedt aan onder meer het vormingswerk, de vrijetijdsbe steding, sport- en vakantiewerk voor geestelijk gehandicap ten en vijfenvijftig procent wordt gebruikt voor landelijke voorzieningen. Collectanten kunnen zich melden bij D. Kistemaker, Amethisthof 28, tel. 784509. TUDENTEN BERADEN ZICH OP NIEUWE ACTIES Rus irna a!sM ir, fio leed EIDEN De subfaculteits- ud van het sociologisch insti-> ut in Leiden heeft gisteren et 7 tegen 5 stemmen besloten procedure tot de benoeming 0 dr. D. Lapple als lector aan t instituut geen doorgang te ten vinden. Ondanks alle ac- jUh6t! K eD de bezetting van de t oog i udenten en ondanks het feit Jt het grootste deel van de etenschappelijke staf achter lc benoeming stond bleken de Dbfaculteitsraadsleden ervan d vertuigd dat er naar andere >-i (S)i tegen gezocht moest worden nder 10 het aantal docenten te ver- nd ain roten. De studenten voelden 0.30 jh ,joor ,jeze democratische >-700 0ce^ure voor schut gezet. voordracht van dr. Lapple 1 anderhalve maand geleden ieuw in overweging geno- en omdat het College vanei estuur van de Universiteit nog o aantal vragen stelde over ae voordracht. Omdat LSpple ïkend staat als marxist vrees- ias, m fn de studenten toen dat er nmotó olitieke motieven een rol speel- a Meó en bij de twijfels die het colle- e had. Tot de vergadering gis- inniddag is altijd ontkend dat e persoon Lapple enig bezwaar Jriep. Gisterpiiddag echter 'eek dat er wel degelijk een i jn(0 ezwaar bestond tegen de per il.03 ,0n- 1° ieder geval bij enige (S) I 'bfaculteitsraadsleden. Voor Be Ti et eerst sinds de discussie over de benoeming begon werd daar Sn duidelijke uitspraak over edaan. Een aantal stafleden 'an de vakgroep makrosociolo- ie. waar de lector wordt aange- leid, vreesde niet vruchtbaar jhoo« le* Lapple te kunnen samen- Pis» erken. De functie van lector en uit oudt onder meer in het steunen 'rt- M an onderzoek. De stafleden mnr ?enden dat het interessege- •ied van Lapple niet zou reiken Actie tegen verkeerschaos op Lage Rijndijk Verontruste bewoners van de Lage Rijndijk hebben vanmid dag ongeveer 100 handtekenin gen aan wethouder C. Waal (stadsontwikkeling) aangebo den. Zij willen met deze actie de noodsituatie onderstrepen, die het verkeer op de Lage Rijndijk veroorzaakt (zie foto). In een begeleidende brief, wij zen de bewoners de gemeente erop dat de Lage Rijndijk als toegangsweg tot Leiden over belast is. „De veiligheid van vooral fiet sers en voetgangers is beslist onvoldoende. Iemand die onze oversteekplaatsen. Dit gaat straat veilig wil oversteken mensenlevens kosten", aldus de moet gebruik maken van de bittere klacht van de bewoners, beveiligde oversteekplaats bij De bewoners doen het gemeen de Zijlpoort. Verder zijn er geen tebestuur drie suggesties om dertig km. aaein de verkeerssituatie een einde te maken, te weten: een snelle asfaltering, meer zebra's en een snelheidsbeperking tot Boze studenten demonstreerden bij de vergadering van de subfaculteitsraad. tot het onderzoekgeiebied waar zij mee bezig zijn. De studenten en vele stafleden waren bijzonder verontwaar digd dat de persoonlijke Lapple nu alsnog ter discussie werd gebracht. Ook de benoemings commissie die onder voorzitter schap van prof. dr. C. P. Bertels tot de voordracht van Lapple was gekomen, voelde zich in de kou staan. „Het resultaat van drie jaar werk sterft op deze manier een zachte of liever een harde dood", zei de heer Bertels. In alle vorige vergaderingen over deze „moeilijke zaak" wei gerde de subfaculteitsraad con sequent te spreken over de per soon die het lectoraat zou be mannen. De vraag was aldoor of de subfaculteit, als er nu een lector werd aangesteld, in 1981 nog in aanmerking zou komen voor een hoogleraarsplaats. Mocht de subfaculteit dat risico nemen? Uiteindelijk is men gis teren na de stemming tot de slotsom gekomen dat dat risico niet genomeien kon worden. De subfaculteitsraad besloot de voordracht van Lapple in de ijskast te zetten en aan de facul teit die hetkroondocentschap regelt, te vragen of zij niet nü een hoogleraar mag aanstellen in plaats van pas in 1981. De studenten, die zich gesteund weten door de solidariteitsbetui gingen van studenten van ande re faculteiten en van de sociolo- giestudenten in Utrecht en Am sterdam, hebben gisteren beslo ten zich in een demonstratieve vergadering vandaag te bera den over hun volgende zet. Zij dachten aan het terugtrekken van alle studenten uit alle demo cratische universiteitsraden of opnieuw een demonstratieve be zetting. LEIDEN Het is zeio goed als zeker, dat de Leidse politie deze week nog aan de gemeente een plan zal ontvouwen waarin als plaats voor een nieuw te bouwen politie-bureau de voormalige laken- en wollenstoffenfabriek van de gebroeders Krantz aan de Oude Singel wordt genoemd. Commissaris H. W. van Voorden wilde gisteravond tijdens de vergadering van de commissie Algemene en Bestuurlijke Aan gelegenheden nog niet verklappen waar de politie bet bureau denkt te realiseren, maar in de wandelgangen van het stadhuis werd vernomen, dat bet Krantz-gebouw door hem werd bedoeld. „Als de gemeente haar fiat aan dit plan beeft gegeven, kan de architect met het ontwerp van het nieuwe Zoals bekend is de Leidse politie al geruime tijd aan het zoeken naar een plek waar het bureau zou kunnen verrijzen. Een aantal maaeinden geleden werden bewoners van de Transvaal wijk opgeschrikt door het ge rucht, dat de politie nieuwbouwplannen had op een braakliggend terreintje aan de Mors- weg. Dit bleek slechts vals alarm te zijn. Nu echter de locatie-studies voor het politie bureau zijn voltooid, zal de gemeente deze week nog kennis kunnen maken met de nieuwbouwplannen van de politie. Waar schijnlijk zal er dan in de loop van 1979 een verzoek aan het ministerie van binnen landse zaken worden gericht om de tekenin gen van de architect goed te keuren. „Het geen zo langzamerhand wel nodig wordt, want we zijn met ons huidige bureau aan de Zonneveldstraat zo'n beetje het slechtst behuisde politiekorps van Nederland ge worden", zo stelde de Leidse commissaris. Voorts werd er gisteren in de commissie A. B. A. door politiewoordvoerders medege deeld, dat de korpssterkte van .de Leidse politie eimomenteel op 205 man neerkomt Dit houdt in, dat in tegenstelling tot andere jaren het probleem van de politie-sterkte een achterhaalde zaak is geworden. Het Leidse politie-bureau kent geen vacatures meer; hetgeen betekent, dat het korps op de gewenste sterkte is gekomen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3