Gegevens verdachten enveroordeelden in Salarissen ambtenaren nu niet bespreken Posttarieven ook in 1979 niet omhoog Harde klappen voor de dollar recordprijzen voor goud Uitvoeringsplan spreiding PTT pas eind volgend jaar MINISTER WIEGEL: Ton buit bij overval bank OMBUDSMAN VERKOOPT BRIEVEN AAN WEEKBLAD £eid&e Somcwt Irt Rapenburg 2. 2311 GC Leiden, postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank NV Leiden Directeur-hoofdredacteur J J Hallow» Igl-redacteur: WmBu.ltewegAdvertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18 OT toMSLOO uuO lonnementen. ikwartaal 41,75, jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Dinsdag 31 oktober 1978,69e jaargang no. 31185 De Christenen Vijfde deel van „De Christe nen" op Ned.I om 22.10 uur. Om 19.50 uur „De gemeente zingt". Ned.II om 19.27 uur „Hoe be staat het" om 20.27 uur „Ie der zijn deel" om 20.50 uur „Quincy" en om 22.10 uur VARA-visie over kernenergie. Rustig weer Vrij veel bewolking en op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige wind uit zuid tot zuidwest, maximumtemperatu ren ongeveer 13 graden. Morgen zon op: 07.34, zon onder: 17.13 Hoogwater: 3.09 en 15.26 Laagwater: 11.11 en 23.30 6SM Inning boetes geautomatiseerd DEN HAAG Over enkele jaren zullen de kerngegevens van alle mensen die in de aandacht staan van de justitie, worden opgeslagen in één centrale computer. Het ge hele justitiële apparaat zal daaruit kunnen putten. Bovendien wordt het de regering gemakkelijker ge maakt informatie te krijgen, die van belang is voor het beleid. Minister De Ruiter (Justitie) stelde gisteren in Den Haag de eerste fase van deze automatisering in be drijf. Het betreft hier het Interim Boete Incasso Systeem (IBIS), dat gebruikt wordt voor het innen van geldboetes. Het blijft mogelijk bij de griffies van de gerechten te be talen maar daarnaast kan men nu ook geld overmaken per accept girokaart, toegezonden door het speciaal hiervoor opgerichte Cen traal Ontvangkantoor der Gerech ten in Almelo. De girokaarten wor den verstuurd door het Rijks Computer Centrum in Heerlen. Voor het IBIS-project is een pri- vacy-regeling vastgesteld, waarin regels staan voor het gebruik van het systeem. Ook is vastgelegd wie er inzage hebben in de gegevens. De tweede fase van de automatise ring zal medio volgend jaar zijn beslag krijgen. Van dan af zullen alle schikkingen, die het Openbaar Ministerie aanbiedt in het geval van eenvoudige verkeersovertredin gen, automatisch verwerkt worden. Als derde fase staat een gëinte- greerd systeem op het programma Minister De Ruiter van Justitie heeft gisteren in het Paleis van Justitie in Den Haag het Interim Boete Incasso Systeem in bedrijf gesteld, de eerste fase in het strafrechtelijk automatiseringssysteem. Het wordt ge bruikt voor de inning van geldboetes die door de rechter zijn opgelegd. voor de verwerking van alle schik kingen van het Openbaar Ministe rie en de door de rechter opgeleg de geldboetes. Deze fase zal naar verwachting zo'n twee jaar in be slag nemen. Bij het in gebruik stellen van IBIS, in het paleis van Justitie te Den Haag, legde minister De Ruiter uit dat het ondoenlijk was gebleken de inning van geldboetes nog langer met de hand te doen uitvoeren. Dit omdat er onder de nieuwe wettelij ke bepalingen, die beogen gevange nisstraf zoveel mogelijk te vervan gen door geldboetes, onverantwoord veel extra personeel had moeten worden aangetrokken. Bovendien geeft handbewerking het risico van onnauwkeurigheden. De mogelijkheid blijft bestaan bij het niet betalen van de boetes be slag te legen op bank- of girote goed. Men wil hier vooral gebruik van maken als het gaat om grote sommen gelds. Daarbij moet eer der aan bedrijven dein aan perso nen worden gedacht. Met de ban ken is afgesproken dat bij het beslag leggen geen uitzonderingen gemaakt zullen worden. De grote bankinstellingen waren bang dat alleen zij door de justitie benaderd zouden worden, waardoor het aan trekkelijk zou worden geld te de poneren bij een kleine bank. 8MB tienerschoonheid Anita Reddi uit India (midden mèt kroon) is in Oranjestad op Aruba uitgeroepen tot Miss Teenager. Van links naar rechts Francesca Jimenez (Miss Spanje), die vijfde werd, Ada Perkins uit Porto Rico die derde werd, winnares Anita Reddi, Eilana Shosan (tweede prijs) en Marie Oset uit België, die de vijfde plaats kreeg. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Staatssecreta ris Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) wil pas eind vol gend jaar een gedetailleerd plan op tafel leggen voor de uitvoering van de spreiding van de Centrale PTT-directie uit Den Haag naar Gronin gen en Leeuwarden. Zij heeft dit gisteren laten weten aan de commissie voor Verkeer en Waterstaat in de Tweede Kamer. Het enige, dat mevrouw Smit-Kroes over het uitvoeringsplan kon mee delen was, dat de spreiding over een periode van tien jaar uitgesmeerd zal worden. Dit betekent dat er jaarlijks 300 PTT-arbeidsplaatsen in het noorden vervuld moeten gaan worden. In totaal komen er circa 700 personeelsleden uit Den Haag over. De dienstcommissies van de Centrale Directie van de PTT toonden zich gisteren teleur gesteld over de aangekondig de spreidingsperiode van tien jaar. Zij zelf hadden tot nu toe een periode van vijftien jaar voorgesteld. Ook vinden zij het jammer dat het plan pas volgend jaar december wordt gepresenteerd. "De on zekerheid voor degenen die vrijwillig vanuit Den Haag meegaan naar het noorden moet nu nog een jaar langer duren. En dan praten we niet eens over hen die niet mee gaan en elders een baan moe ten zoeken", aldus een woord voerder van de dienstencommissies ,Rood staan' op giro mag straks (Van onze pari red) DEN HAAG Staatsse cretaris mevr Smit-Kroes wil volgend jaar met een regeling komen voor het „in het rood staan" bij de giro. Volgens deze re geling zal het voor reke ninghouders gemakkelij ker worden om krediet op te nemen bij de giro. Op dit moment is het in het rood staan officieel verboden, hoewel het tot een bepaald bedrag oog luikend wordt toegestaan. Negatieve saldo's bij de giro komen steeds meer voor. Het gaat hier ech ter, wat de particuliere rekeninghouders betreft, meestal slechts om gerin ge bedragen. Voor reke ninghouders uit het be drijfsleven die vaak behoefte hebben aan een fors krediet op de giro is het probleem van het „verboden" negatieve sal do echter veel groter. WANDELEN Een Russische houthakker, die niet wilde leven in een land dat eniet uit vrije wil kon verlaten. •*n nu is het maar afwachten of «I politiek asyl krijgt. AMSTERDAM (ANP) Na de enorme koers val van de dollar op de valutamarkten, houdt men ernstig rekening met een verdere stij ging van dg goudprijs. Een stijging tot boven 250 dollar per ounce werd voor vandaag al voor mogelijk gehouden. Gisteren maakte de dollar bijna een „vrije val" tot een historisch dieptepunt van 1,87 in Amsterdam. Com mentatoren in de valutahandel maakten al Het grote dollaraanbod, dat gisteren tot de zeer lage koersen leidde, werd veroorzaakte door het uitblijven van concrete maatregelen van de Amerikaanse overheid en een toene mende kans dat de olie-exporterende landen eind dit jaar zullen besluiten tot een vrij forse prijsverhoging. Saoedi-Arabië en Venezuela zouden overeenstemming hebben bereikt over een prijsverhoging van 5 procent. In Londen werkten ook de ongunstige inflatie cijfers die vrijdag in de VS werden gepubli ceerd, nog door in de handel, terwijl ook het bericht dat de Amerikaanse autoriteiten niet van plan zijn gebruik te maken van hun krediet bij het Internationale Monetaire Fonds om steunaankopen mee te financieren, een negatieve invloed had. De effectenbeurs in New York reageerde gisteren sterk op de ontwikkelingen. Na een opening van 792.19 als gemiddelde voor dertig industrieaandelen (Dow Jones-gemiddelde), zakte de beurs in tot 782.05, waarna de koopjesjagers het peil deden stijgen tot 814.36 om te sluiten op 811.85, bijna zes punten hoger dan vrijdag. Op de goudmarkt zijn speculanten geneigd hun heil te zoeken in goud als de valutamarkt het laat afweten. Daarbij komt dat de Sovjet- Unie, een van de grootste goudleveranciers, minder goud aanbiedt dan vorig jaar, hetgeen gisteren al leidde tot de achtste achtereenvol gende recordprijs. (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Wie gel van Binnenlandse Zaken heeft de Tweede Kamer ver zocht deze week, als zijn be groting aan de orde komt, nog niet te spreken over de ambtenarensalarissen. Hij geeft er de voorkeur aan met een debat hierover te wachten totdat dit thema is uitgepraat in het georgani seerd overleg met de ambte narenbonden. In dat overleg lijkt overeenstemming niet ver meer verwijderd, zo verluidt het in politiek Den Haag. Om dat de bonden de komende voorstelleen eerst nog met hun achterban moeten bespre ken, verwacht Wiegel dat niet voor eind november het resul taat van de werkgroep kan worden gehanteerd als alter natief voor de in Bestek '81 genoemde kortingen op de ambtenarensalarissen van zes maal een half procent. Een van de mogelijkheden is dat het trendbeleid in het vervolg op méér cao's uit het bedrijf sleven wordt gebaseerd dan de veertig van nu. Daardoor kunnen willekeurige toppen in de trendverhoging worden te gengegaan. Tomaat naar prins gegooid overgebracht naar het politie bureau. Eerder was al verzet gerezen tegen het bezoek van prins Bemhard. Leden van de PvdA-fractie in de Twentse Gewestraad weigerden bij het werkbezoek aanwezig te zijn, omdat de prins geen „officiële functies meer bekleedt". ENSCHEDE Bij de aan komst van Prins Bemhard vanmorgen in Enschede heb ben twee jongemannen met tomaten gegooid.Dat gebeur de vlak nadat de prins die voor een werkbezoek naar Enschede kwam, uit een heli kopter stapte. De beide jon gens zijn aangehouden en Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071 - 122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht Omstreden kerncentrale in Oostenrijk Dit is de omstreden kerncentrale van Zwentendorf, dertig km ten noordwesten van Wenen. De centrale is voor gebruik gereed, maar voor hij in werking wordt gesteld, wordt er eerst een volksstemming gehouden. Kanselier Kreisky heeft al gezegd dat hij zal aftreden als het "nee" wordt. Hij noemde zijn partijgenoten, die tegen de centrale zijn "nazi's, reactionairen en andere extremisten". Artsen pakken de „ik ook- ziekte" aan (Van onze radio- en tv-redactie) CHICAGO - De Ame rikaanse kinderartsen hebben op een con gres besloten de „ik ook-ziekte" aan te pakken. Deze komt voor bij kinderen, die „ik ook" roepen bij alles wat ze in de tv- redame zien. Deze ziekte leidt volgens de artsen tot emotionele stoornissen bij het kind bij het zien van meer dan 20.000 tv- spots per jaar. NUENEN (ANP) Bij een overval op een bijkantoor van de Rabo-bank in Nuenen is gisteren bijna 100.000 gulden buitgemaakt. De twee overvallers hebben bij hun vlucht gebruik gemaakt van een witte motor die een week geleden werd gestolen in Den Bosch. Een getuige zag kans het nummer op te nemen. Overvallers en motor zijn overi gens nog spoorloos. HILVERSUM Schriftelijke vragen die de VAR A's Ombudsman Frits Bom bereiken, kun nen in handen komen van het weekblad Nieuwe Revue, die daar veel geld voor overheeft. Het weekblad wil de vragen gebruiken voor reporta ges. Bom is het met deze gang van zaken niet eens; hij is niet in de onderhandelingen betrok ken geweest en hij vraagt zich af, of de vragen stellers met het doorspelen van de brieven wel zo gelukkig zijn. Het weekblad heeft per brief vijfhonderd gulden over, de overeenkomst gaat morgen in. De Stichting De Ombudsman, die wel door de VARA wordt gesubsidieerd, maar verder autonoom werkt, krijgt de brieven na behandeling door Bom en wil deze verkopen. De VARA met Bom toonde zich vanmorgen verbaasd en zei van niets te weten; deze eiomroep wil van de- Stichting De Ombudsman horen, waarom de VARA van de onderhandelingen tussen stichting en het weekblad niet.op de hoogte ia geateld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De posttarieven worden in 1979 niet ver hoogd. Dit heeft staatssecretaris mevrouw Smit-Kroes, die de PTT-zaken behartigt, gisteren meegedeeld aan de Tweede-Ka mercommissie voor Verkeer en Waterstaat. Dat is de tweede achtereenvolgende maal dat een dergelijk besluit is genomen. Ook dit jaar werden de tarieven niet verhoogd. In de PTT-begroting voor volgend jaar staat weliswaar dat er „op het ogenblik" (dat was afgelopen zomer, toen de begroting werd opgesteld) geen plannen bestaan voor tariefsverhogingen, maar het bleef tot gisteren twijfelachtig of die plannen er niet alsnog zouden komen. Elders in de PTT-begroting stond name lijk: „Zolang de inflatie niet is uitgewerkt, zullen de tarieven van de Van de zijde van haar eigen partij, de WD, kreeg mevrouw Smit-Kroes kritiek op haar uitlating dat poststukken zonder vermelding van het postcodenummer eind volgend jaar langzamer zullen worden verwerkt dan poststukken waarop wel een postcode staat vermeld. Volgens de staatssecretaris is dit onvermijdelijk, omdat volgend jaar het meeste sorteerwerk geautomatiseerd zal worden verricht (met gebruik van de post codes), terwijl er dan nog maar een klein deel met de hand zal worden gesorteerd. „Het is logisch dat die verwerking met de hand trager verloopt", aldus de staatssecretaris. i ciï

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1