Conflict tussen Brom en Rolink Alleen Aj 8x telt voor Wim Meutstege Adrie van Kraay heeft Oranje buiten zijn gedachtenwereld gezet psv wel tot i jbero I Teleurstellende resultaten operaties voetbalknieën Zelfbewuste NAlbtjl LEIDSE COURANT, HE: (Van onze verslaggever) CHEXBRES Geheel onverwacht deed zich gisteravond in het Zwitserse hotel Doei Signal een uitbarsting voor in het Ajax-kamp. Op de vlak voor middernacht gehouden persconferentie viel trainer Cor Brom namelijk volledig uit zijn rol toen er ene vraag werden gesteld aan de medische staf over het behandelen van Ted Troost, de fysio-therapeut die de aanleiding vormde voor de motie van wantrouwen die Cor Brom in diende tegen deie medische staf van Ajax. blessures van Ajacieden door fysio-thera peut Ted Troost. Zoals bekend hebben Ruud Krol, Pim van Dord en Jan Everse de afgelopen weken regelmatig bezoeken gebracht aan de niet aan Ajax verbonden para-medicus. Schreeuwend stelde Brom vast dat de pers alleen maar op zoek is naar rottigheid en zich niet bezighoudt met voetbalsport. Daar bleef het echter niet bij want de Ajax-trainer verbaasde zijn eigen bestuur sleden en medische staf door te stellen dat het hem niets interesseerde waar de spelers naartoe gingen. Belangrijk voor hem is alleen dat ze zo snel mogelijk genezen. Door achter zijn spelers te gaan staan, diende Brom feitelijk een motie van wan trouwen in tegen zijn eigen medische staf, want die zou de blessures niet snel genoeg kunnen genezen. Ajax-arts Rolink wist niet hoe hij het had. Want even tevoren had hij fel uitgehaald naar de handelwijze van Troost. Hij ver weet de Rotterdamse fysiotherapeut over treding van de medische wetten door als para-medicus blessures te behandelen zon der overleg met de behandelende arts. Rolink: „Troost heeft nooit contact met mij opgenomen over de aard van de blessures van onze spelers. Hij stelt blijk baar zelf een diagnose en gaat vervolgens aan het werk. Dat is een zeer ongebruike lijke zaak en valt niet goed te praten". DEN HAAG Operaties van voetbalknieën geven op den duur weinig verbetering. De resultaten zijn ronduit teleur stellend. Niet dat de operaties mislukken, maar de mensen die eens zo'n ingreep hebben onder gaan, houden in het algemeen klachten. De oorzaak hiervan ligt in het feit, dat bij meniscus letsel (kraakbeenschijfje) ande re beschadigingen van het knie gewricht vaak over het hoofd gezien worden. Daarbij horen vooral kraakbee nafwijkingen en bandletsels, die slechts met behulp van speciale röntgenfoto's en/of kijkertje in het gewricht kunnen worden opgespoord. Tot die bevindin gen komt chirurg René Veth (31) in zijn proefschrift, waarop hij aan de Groningse universiteit promoveert tot doctor in de geneeskunde. Veth baseert zijn proefschrift op een oneiderzoek van 202 patiënten, allen militairen van de koninklijke marine, die tus sen januari 1965 en juli 1974 aan een knie geopereerd werden. Van de militairen was 34 pro cent geblesseerd tijdens het voetballen, een kwart bij andere sporten. Slechts 27 procent van de pa tiënten had sedert de operatie geen klachten meer. Van de 202 militairen hadden er 115 nog steeds pijn, 85 klaagden over een onbestemd gevoel, 80 waren gestopt met hun hobby en/of sport, 74 hadden minder kracht en 68 van hen hadden last van zwellingen. Andere klachten waren: stijfheid, moeilijk tra plopen, moeilijk knielen en hur ken, gevoelig bij een bepaald weertype en pijn bij lopen op oneffen terrein. ORDE IS ^AAN IS NOG ÏT BU De terugkeer invoerder en libero Ruud in het morgenavond te UEFA-Cupduel tegen e Sports, zal niet alleen van Ajax ten goede maar ongetwijfeld Wim 5 een zucht van ver- g doen slaken. In hoever- aanwezigheid van Krol jnvloed is op de prestaties e Amsterdamse formatie, dagavond tegen Feye- pijnlijk aan het licht Aanvallende impul- nuit de achterste lijn een uitzondering, waar- het niet verwonderlijk is Ajax zich gelukkig prijst de wel zeer snelle terug- van zijn aanvoerder, nadat het eerste duel met Lau- i Sports een spierscheu- b het bovenbeen had opge let name de aan het begin it seizoen van Sparta over- Wim Meutstege ver is over het slechts twaalf durende genezingsproces ijn collega, is in zoverre Bo aal, dat hij door trainer wej irom werd aangewezen als maf svervanger van Krol. Geen kun kkelijke opgave. Zoals te- oA) Feyenoord bleek, mist ït J hc Meutstege het zelfvertrouwen dat Krol wel heeft, iets dat hem overigens door niemand kwa lijk mag worden genomen. Trai ner Cor Brom heeft het al meer dere keren benadrukt „Wim is niet gewend om op die plaats te spelen, daarom kan ik me voorstellen dat hij risico's wil vermijden. Ik kan vanuit de dug-out niet bepalen wanneer Meutstege mee naar voren moet gaan. Daarvoor draagt hij zelf de verantwoording en als hij denkt dat het niet kan, dan moet hij het niet doen". Zelf heeft Meutstege uiteraard ook een menieing over zijn op treden als laatste man. Voor wat betreft het laatste duel tegen Feyenoord beperkt hij zich tot het volgende: „Je hebt meer verantwoordelijkheid als laat ste man en daar moet je tegenop gewassen zijn. Niet dat ik bang ben voor die plaats, maar ik speel toch rustiger als vleugel verdediger. Als libero heb je niet alleen een leidende, maar ook een corrigerende functie. En daarom wilde ik tegen Feye noord niet te vaak mee naar voren gaan. Het mag je als libero niet gebeuren dat je bij balverlies op het middenveld niet op je post bent. Krol heeft daar door zijn uitgebreide inter nationale ervaring wat meer kijk op. Voor de ploeg is het dan ook goed dat Krol tegen Lausanne zijn rentree maakt". Meutstege steekt dus niet onder stoelen of banken dat hij blij is morgenavond te kunnen te rugkeren naar zijn positie als vleugelverdediger. Het is ten- sleiotte de plaats, waarvoor hij dit seizoen door Ajax werd aan getrokken, al leek het er aan vankelijk niet op dat de keus op hem zou vallen. Ajax had meer belangstelling voor verde diger Kees Guyt van Volendam en de Hagenaar Romeo Zonder- van, maar over het feit dat hij een soort derde keus is heeft Meutstege zich nooit druk ge maakt „Dat kan me helemaal niet zoveel schelen. Ik wist dat Ajax met die jongens in onder handeling was, maar moet ik daarom weigeren naar Amster dam te gaan? Kom nou. Ik was al lang blij dat ik van club kon veranderen. Ik had er vijf jaar bij Sparta opzitten en vond dat het tijd werd om eens naar iets anders uit te kijken. Ik heb me vervolgens op de transferlij st laten plaatsen. Toen de contac ten met Guyt en Zondervan afsprongen, werd ik op mijn vakantie-adres gebeld om een driejarig contract te tekenen. Ik hoefde er nietei lang over na te denken, temeer daar Cor Brom inmiddels met Ajax tot overeenstemming was geko men", aldus Meutstege, die bij Ajax als full-prof in dienst is. PENNINGMEESTER Eigenlijk steekt het de vleugel verdediger een beetje, dat hij zich alleen met voetbal bezig moet houden. Als leraar licha melijke opvoeding heeft hij nog wel interesses op een ander vlak, terwijl ook zijn penning meesterschap van de Vereni ging voor Contractspelers (WCS) niet onbesproken mag blijven. Voor die laatste func tie heeft hij de afgelopen perio de niet veel tijd vrij kunnen maken. Zijn aanpassing bij de Amsterdamse club vergde daarvoor té veel aandacht, maar met de hulp van zijn mede-bestuursleden is een op lossing gevonden. Meutstege: „Ze hebben tegen mij gezegd, dat ik alle tijd moest nemen om bij Ajax in mijn ritme te komen. En eigenlijk ben ik daarei wel blij om. Van Sparta naar Ajax betekent na melijk nog een hele overgang. De speelstijl is anders, maar ook het tempo ligt hoger". Niettemin vertelt Meutstege dat enig geluk hem niet ontzegd kan worden. Door de blessure van Johan Zuidema was hij al vroegtijdig verzekerd van een plaats in de Amsterdamse basisformatie en heeft hij vervolgens zelf de gele genheid aangegrepen zich volle dig te bewijzen. Hij speelde weliswaar geen opvallende, maar wel foutloze wedstrijden en momenteel is de gymnastie kleraar dan ook niet weg te denken uit de formatie van trai ner Cor Brom. Ondanks alle voorspoed hoopt Meutstege toch binnenkort zijn kwaliteiten ook te kunnen etale ren voor de klas. Vlak na het behalen van zijn MO Lichame lijke Opvoeding, heeft hij welis waar enkele uren voor de klas gestaan, van een echte uitoefe ning van zijn beroep is nog geen spreiake geweest. Meutstege: „Ik heb bij Ajax voor drie jaar getekend, maar ik zou het bij zonder op prijs stellen als ik daarnaast gymnastiekles zou kunnen gaan geven. De baan tjes liggen evenwel niet voor het oprapen. Op het ogenblik ben ik niet intensief bezig met het Wim Meutstege: „Binnen afzienbare tijd wil ik mijn opleiding benutten". zoeken naar een baan, maar met veel overgave zal gaan wer- binnen afzienbare tijd wil ik °P tiet vakbondswerk, mijn opleiding toch wel gaan Voorlopig telt echter alleen benutten", zo besluit Meutstege, Ajax. die zich binnenkort ook weer RON WESTERHOF Gearresteerde supporters snel voor rechter AMSTERDAM Vijf van de acht supporters, die zaterdag avond na de wedstrijd Ajax- Feyenoord op verdenking van openlijke geweldpleging in ver eniging zijn gearresteerd, zul len op woensdag 8 november voor de politierechter in Am sterdam terecht staan. De overige drie, die nog minder jarig zijn, zullen op vrijdag 3 november in een besloten zitting door de kinderrechter worden berecht De verdachten, in de leeftijd van 15 tot 22 jaar, zijn in de loop van gisteren heenge zonden na te zijn voorgeleid vaan de officier van justitie en de rechter-commissaris, respec tievelijk de kinderrechter. Guido Pen, een nieuw gezicht (Van onze verslaggever) LAUSANNE Een nieuw ge zicht op het internationale voetbalfront is de Ajacled Gui- doei Pen, een 18-jarige midden velder, die door trainer Cor Brom aan de selectie voor het duel tegen Lausanne Sports is toegevoegd. Pen, die nog op school zit, staat dit jaar voor het eerst onder contract bij de Amsterdammers en is oorspronkelijk afkomstig van de hoofdstedelijke zater dagclub Vlug en Vaardig. Hij werd evenwel ontdekt door een scout van eerste-divisieclub Heerenveen, die hem aan het werk zag tijdens een partijtje voetbal op een camping in Friesland. Minuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin= NEN Op het eerste ge lijkt Adrie van Kraay het >type van een tevreden ialler. Een riant huis in het re gedeelte van het onder )ok van Eindhoven liggen- illadorp Nuenen, een com- bel ogende bolide voor de een gewaardeerde en na- nt gehonoreerde positie in van de beste elftallen van irland, kortom alles lijkt jk olletjes te (zijn) verlopen de slanke, donkere PSV'er. onder dat laagje vernis een gevoelsleven schuil, bij ieder ander. En in dat ionele gedeelte van de Van Kraay is een stukje ede verborgen, waarmee ersoon in kwestie bepaald te koop loopt. Bedoeld n dat partje veian carrière een vooraanstaand prof- Jailer dat simpelweg It aangeduid met „het Ne- n pnds elftal". jaar geleden, na het toer- om de wereldtitel in West- sland, maakte Adrie van y als 21-jarige zijn debuut et Oranjeteam om vervol een reeks van twaalf wed- len onafgebroken te funge- als libero. „Zonder ook r één seconde te missen," t Van Kraay er met enige uk aan toe. Twee jaar gele gerd PSV's laatste verdedi- le pas naar het Nederlands •^1 afgesneden nadat een ex- nent met .Ajacied Ruud op die positie redelijk goed uitgepakt. Dat betekende inde van Van Kraay's inter- loopbaan, hoewel hij na- nog eenmaal speelde (tegen esié) en twee keer als inval- nocht fungeren tijdens het Me wereldkampioenschap rgentinië, waar zijn opvol- *ls auspueitzer in het Oran- un nou niet bepaald het iste deel van zijn loopbaan irkte. van Kraay, die toegeeft zijn entree in het Neder- s elftal indertijd eigenlijk jeugdige leeftijd plaats vond, heeft van de nood een deugd gemaakt. Typerend was zijn inmiddels meer dan beken de opmerking tijdens het WK dat hij „Oranje financieel nog best zag zitten". „Ja," zegt hij nu, „ik was per gespeelde minuut de best be taalde voetballer in Argentinië. En zo is mijn benadering lang zamerhand geworden. Als ik word geselecteerd weet ik al dat ik niet speel, ik heb het hele Nederlands elftal dan ook bui ten mijn gedachtenwereld ge plaatst. Ik weet bijvoorbeeld niet eens de data waarop er gespeeld moet worden. Ik zie een uitnodiging nu als een uitje, een onderbreking van de dage lijkse gang van zaken, dat nog aardig wordt betaald ook." Oprecht Hoewel zijn opmerkingen een oprechte indruk maken, kan Adrie van Kraay er niet om heen dat de hele gang van zaken rond het Nederlands elftal een teleurstellende factor in zijn voetballoopbaan is geworden. „Vorig jaar," roept hij nog even in zijn herinnering terug, „be leefde ik het beste seizoen uit mijn carrière tot nog toe. Ik was toen de beste ausputzer van Nederland, daar ben ik zeker van. Maar ik speelde niet. Die ervaring heeft me wel gehard, is een bijdrage geweest tot een volwassenwording, waar ik toch ook profijt van trek." Bijna zou overigens datzelfde Nederlands elftal ook op een andere manier een vervelende uitwerking hebben gekregen op de loopbaan van PSV's domine rende verdediger. Doordat een aantal ploeggenoten Poort vliet, Willy van de Kerkhof, Ernie Brandst furore maakte in het in Argentinië zo succes- veiolle Oranjeteam, dreigde de leidersrol van Van Kraay bij PSV in het geding te komen. Zijn wel spelende teammaats vertoonden na het WK de nei ging de libero van hun eigen Adrie van Kraay (midden) naast Ruud Krol, de man die ervoor zorgde dat de PSV-er bij het Nederlands elftal alleen nog maar op de bank zit. club niet meer als organisator te willen erkennen. Maar die „paleisrevolutie" werd de kop ingedrukt. „Brandts was een goed voorbeeld," vertelt Adrie van Kraay. „Die had met de nieuw ontstane situatie nogal bewuste speler is snel duidelijk wat moeite, terwijl ik er eigen- gemaakt wie de leiders in het lijk geen problemen mee had. veld zijn. Ik heb daar ook voor Ik had die ontwikkeling zien een groot deel een steentje toe aahkomen. Maar die onrust bijgedragen en de bevestiging heeft niet ,lang geduurd. De van de verhoudingen heeft m'n zelfbewustzijn toch wel ver groot." Inmiddels is de lucht weer hele maal gezuiverd bij PSV, dat morgenavond moet trachten Glasgow Rangers uit hetei Eu ropa Cup I-toernooi te stoten. Een zeer belangrijke rol in die opgave is weggelegd voor Adrie van Kraay, die, nu Willy van der Kuylen voor negentig pro cent zeker niet speelt, als de leider van het Eindhovense team moet fungeren. Een rol die hem steeds beter is gaan liggen, naarmate zijn carrière vordert. „Ze zeggen nu nog wel eens tegen me, dat ik voor een ausputzer eigenlijk nog te jong ben," aldus de 25-ja- rige Eindhovenaar van origine. „Maar wie heeft er op mijn leeftijd al de routine van meer dan tweehonderd competitie wedstrijden voor PSV, een veer tigtal Europa Cupduels en een behoorlijk aantal interlands? Je kunt pas aan het eind van je carrière goed beoordelen wat je beste periode was. En ik heb het gevoel dat ik nog steeds vooruit ga. Tegen Glasgow Ran gers uit heb ik bijvoorbeeld m'n beste wedstrijd van het seizoen gespeeeild." Dat dit inderdaad vrijwel foutloze optreden van PSV's libero weinig ophef heeft gekregen naast het superieure spel van Brandts, doet Van Kraay naar zijn zeggen niets. „Als Rijvers me maar waar deert," zegt hij kalm. „Dan le vert het me bovendien een goe de onderhandelingspositie op voor een nieuw contract. En dat is eigenlijk belangrijker dan een goede pers." Warm hart En dat Kees Rijvers de tot één van zijn belangrijkse pionnen uitgegroeide Adrie van Kraay een warm hart toedraagt, blijkt uit de manier waarop de oefen- meester zijn libero betrekt bij allerlei zaken die rond het elf tal spelen. Van Kraay kan die verantwoordelijkheid tegen woordig aan, zoals hij vier jaar geieden juist op dat gebied tekort schoot. „Dit is eigenlijk een nieuwe fase in mijn loopbaan," oordeelt Adrie van Kraay. „Nu Van der Kuylen dit eiseizoen al vrij vaak is weggevallen, moet ik steeds meer zijn leidende rol overne men, en dat gaat goed, naar mijn idee. Zoals het ondanks de tegenslagen ook goed gaat met PSV. Dat komt door een grotere bewustwording bij de spelers, van wie degenen die in Argenti nië waren, precies weten waar ze mee bezig zijn en wat hun verantwoordelijkheid voor de club is. Vooral Brandts is daar een goed voorbeeld van. Die is sterker dan ooit tevoren. Maar de ploeg als geheel heeft nu het besef dat er hard moeten wor den gewerkt. Daardoor blijft PSV ook in de moeilijke fase van nu overeind." Adrie van Kray beseft als geen ander, dat het vooral zaak is het nu bereikte niveau vast te houden. „Dat wordt goed onder kend bij PSV," vindt hij. „Je hoeft als club geen tien keer achtereen kampioen te worden. Als er maar op tijd vervangers klaar staan. Ajax maakte niet zeio'n diepe val na zijn topperio- de als Feyenoord, omdat ze daar inzagen wat er moest gebeuren. Bij PSV loopt nu een aaptal spelers rond van ongeveer 21, dus dit team moet voorlopig nog wel op peil kunnen blijven. Moeilijk zal het evenwel worden om een opvolger voor Willy van der Kuylen te vinden." Ook Adrie van Kraay zal mor gen in de return, waarin naar verwachting de gebroeders Van de Kerkhof zullen spelen, ook niet geheel fit in het veld ver schijnen. Hij heeft nog last van een peesschede-ontsteking bo ven de enkel, een gevolg van een charge in het vriendschap pelijke duel vorige week in Pa rijs tegen St. Etienne. Maar langer al tobt Van Kraay met een aanhechting van een dij- beenspier, die hem hindert bij het trappen. „Met een goede warming-up moet het gaan," verklaart de Eindhovense libe ro. „Een beetje pijn moet je kunnen hebben." FRANK WERKMAN

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13