Amateurboksers tonen ook wat zij niet kunnen Blanke kerk in Zuid-Afrika wijst voorstel tot gemengde synode af Agenda synode hervormde kerk Kerkenconferentie over schending mensenrechten in Afrika Nootdorps koersseizoen opent met Zilveren Zweep Sportwereld Fischer wil geei publiek I Zwaar oefenprogramma handbalselecties Twijfels over sprong Ackermann Sanders treft het slecht KORTE METTEN Jt SPORT LEIDSE COURAN" Tji dinsdag 31 oktober 1978 paginajjj DEN HAAG De lange reach kan een machtig wapen zijn bij het boksen. Dan moet de bokser wel door zijn instructeur wor den geleerd hoe hij dat voor deel moet uitbuiten. Dat zal ook wel gebeuren maar veelal wordt het geleerde in de ring niet in praktijk gebracht En er figureerden nogal wat van die amateurs in het programma dat gisteravond in „Amicitia" door het tweemanschap Krista- lijn—Huizenaar was georgani seerd. Daaruit volgt onherroepelijk dat ook al omdat zeker de beginners een schaars stotenre pertoire hebben het een sober boksavondje werd, de enige A-partij ten spijt Lichtwelter Peter Wullems (Huizenaar, R'dam) kwam daarin uit tegen Casper Tardy (BV Assen), eens een veelbelovend amateur maar teruggevallen tot een rommelig boksendeie, in matige conditie verkerende pugilist die de initia tiefvolle Wullems alleen met af klemmen enigszins kon bedwin gen. Dat kostte de Assenaar in de tweede ronde twee openbare waarschuwingen en in de derde werd hij terecht gediskwalifi ceerd. De scheidsrechters deden nogal wat water in de wijn maar traden desondanks enige malen op tegen incorrect boksen, wat nog tweè diskwalificaties tot gevolg had. Halfzwaargewicht Geertsema (Assen) gaf in de N-klasse de Rotterdammer Bals (Huizenaar) weliswaar een be hoorlijk pak slaag maar stootte constant met open handschoe nen, wat in de tweede ronde met diskwalifikatie werd bestraft waardoor Bals toch winnaar werd. Middengewicht De Ko ning (Kristalijn, Den Haag) be wees weer iets anders niet te hebben (af)geleerd. Hij kwam in de C-klasse tegen Van Beek (Marciano, Maarssen) die niet wist hoe hij zeiijn langere reach moest uitbuiten, zo vaak te laag in dat ook voor hem uitsluiting in de derde ronde volgde. De langere reach; nieuweling- zwaarwelter Hué (Kristelijn) kan ervan meespreken. Hij buit te evenmin dat voordeel uit tegen de stijlvol boksende v. d. Heijden (DTS, Leiden) die met gevarieerd stoten een voor sprong opbouwde maar in de laatste ronde Hué volop de kans gaf te komen en daardoor niet meer kon verwerven dan een onbeslist. De jury kwam tot dezelfde uit slag na de partij tussen De Jonge (Oorschot, R'dam) en Schreve (Kristalijn) in de N-klasse halfzwaargewicht. De te onrustig boksende Schreve had de handen vol aan de beter stotende maar te weinig door zettende De Jonge die in de derde ronde zijn achterstand kon wegwerken. Danspartij De jury sloeg wel het rumoerige boksvolkje in het vrijwel uit verkochte „AEImicitia" met stomheid door in de „danspar tij" tussen Verwijs (Huizenaar) en Berends (Assen) in de N-klasse zwaarwelter zowaar in de Assenaar een winnaar te ontdekken terwijl geen van bei den nauwelijks één correcte stoot hadden geplaatst. Maar alla, op zo'n avond moet ook gelachen worden en daarvoor hadden de twee gezorgd. Dat ook in de B-klasse de tech niek meermalen niet voldoende is ontwikkeld, bewees zwaar welter Van Langeveld (Krista lijn) die tegen De Beer (BV Eindhoven) de boksers waren van heinde en ver gekomen zo ongecontroleerd zijn zware stoten plaatste en alleen reken- Deze rechtse van Van Beek (rechts) is mis, evenals die van Van Langeveld, de zwaarwelter die k.o. ging op een wel zuivere rechtse van zijn opponent. Zo ver liet instructeur Leen (Verbon, Utrecht), Van Palen de op succes door kracht dat Jansen het niet komen voor zijn uitslag opgave werd. De gevol- (Eindhoven) w.o.p. van Kapoen hij in de tweede ronde pardoes pupil Wezer (Oorschot) in de gen zijn evenwel hetzelfde als (Verbon); N-klasse zwaarwelter: 'op een rechtse counter liep en C-klasse weltergewicht. Oppo- bij een k.o. en dan mag de Van Herk (Huizenaar) w.o.p. werd uitgeteld. Hetzelfde over- nent Vastenburg (Ring, Hilver- bokser geruime tijd niet boksen, van Ben Omar (Kristalijn); C-ei- kwam Van Tol (Kristalijn) in de sum) bestookte hem zo met zwa- bij opgave wel. Een handigheid- klasse zwaarwelter: Bakermans N-klasse zwaargewicht tegen re en gevarieerde stoten dat de je van de instructeur dat ten (Eindhoven) w.o.p. van Konis Breestraat (Huizenaar) die meer Rotterdammer in de tweede koste van zijn pupil gaat. (Zimniak), De Heer (Marciano) beheersing toonde en met een ronde neerging op een daveren- Overige uitslagen: Junioren C w.o.p. van Lodewijks (Eindho- strakke receihtse de Hagenaar de rechtse maar Jansen wierp lichtwelter: Van Efe (Zimniak, ven). in de tweede ronde k.o. sloeg, ijlings de handdoek zodat de Dongen) w.o.p. van Klarenbeek HERMAN VAN BERGEM (van onze sportredactie) NOOTDORP Op de kleine baan in nootdorp begint mor genmiddag om half drie het koersseizoen. Zoals gebruike lijk zieijn er tien starts met een prachtig hoofdnummer, de dra verij om de Zilveren Zweep, waarin liefst vijftien paarden zullen verschijnen. Een uitge sproken favoriet is moeilijk te vinden in dit veld, of het moet Remarquable W zijn met An- dries van der Blonk. Remarquable W kwam in de jaarlijkse derby op de vijfde plaats, maar krijgt in deze dra verij twintig meter voorsprong van paarden als Nozem D met de Westlander Gerard van Ey- kelenborg, Leo Buitenzorg met Peter Koppejan en New Petu lance met Wim Duivenvoorden. Op 2400 meter, veertig meter achter Remarquable, starten kanspaarden als Lady Terraise en Longshot. De tips: ZEGWAARTPRIJS (eerste af deling): Ronny Anjo, Perene Majo en Pascal Kid. STOMPWIJKPRUS Royaal Gerda, Right Speed en Roony Moore. VRIJENBAAMPRIJg Phorlos L, NEIoble Baker en O Deter. VEURPRIJS: Ricardo, Rose Kitty en Petra Mendel. HOF VAN DELFTPRIJS: Ne pal, Pelle Buitenzorg en Peter van Aduard. HOGEVEENPRIJS: Parodie, Lucky Star en Mambo. NOOTDORPPRIJS: Morning Star, Midas W en Pannepieta. DE ZILVEREN ZWEEP: Re marquable, Nozem D en Lissy. HOF VAN DELFTPRIJS: Ont dekker, Oscar Star en Peter Dartel. ZEGWAARTPRIJS: (tweede afdeling): Resli, Roel en Pieter Bloemlust. LINKOU Nederland deelt met West-Duitsland de vijfde plaats in de strijd om het we reldkampioenschap golf voor amateur landenploegen. Tai wan is lijstaanvoerder. DUSSELDORP Op de eerste door het comité van de wereld beker uitgegeven computer-ran glijst van de beste springruiters van Europa prijkt de Nederlan der Henk Nooren op de zesde plaats. Johan Heins is achtste. Bovenaan staat de Ier Eddy Macken. BUENOS AIRES - Gligoric heeft in Buem waar de schaakolympi houden wordt, verkil zijn match tegen Rol scher, die daarmee t< in de actieve schaaks] 1979 zonder publiek zal worden. De vri reldkampioen heeft d< in de overeenkomst ii Gligoric, die de vooï kandidaat is om in de presidentszeeitel van Eut te nemen, was tevens ning, dat tweekampen wereldtitel of gelijksooi langrijke partijen het hun recht komen als speeld worden in een gei de omgeving. Het publii de strijd kunnen volgen integraal tv-circuit. Schakers gelij met Argentinië BUENOS AIRES - Het R landse herenschaakteam gisteravond in de vierde r van de schaakolympiade gyv gespeeld (1,5-1,5) tegen Arjt/I nië, dat zonder grootmei aan dit toernooi deelneemt T Timman brak met wit ii^ goede stelling op winst af Emma, terwijl Sosonko 7\ zwart Hase versloeg. Re<r reikte tegen de uiteindeb tijdnood rakende Campoi I mise. Langeweg verloro Szemat Na vier ronden rr Engeland bovenaan, maaf£ nadat Rusland de afgebi partijen heeft uitgespeel! Sowjet-Unie tenminste l zich moeten dulden. Nedei is teruggevallen naar een te stellende dertiende plaats Nederlandse dames woi met 2,5-0,5 van Frankrijk, bij Van Parreren en Van Mije wonnen en Vreekeeii0»1 mise speelde. BVl PARIJS Pierre Dasriaux, de secretaris van de internationale amateur atletiek federatie (IAAF) is van plan naar het congres van de bond, dat van 2 tot en met 5 november op Rhodos wordt gehouden, filmmateriaal mee te nemen, dat zi]n stelling als zou de sprong van de Oostduitse Rosemarie Ackermann over 2.01 meter (tijdens de laatste Europe se kampioenschappen in Praag) geldig zijn geweest, kracht bij moet zetten. Volgens Dasriaux werd het afval len van de stok veroorzaakt door de hevige schok van het matras, waarop Ackermann terechtkwam. „De film wijst uit dat zij de hoogte goed gepasseerd was", aldus de Fransman. Als de sprong van Ac kermann goed geweest zou zijn, had zij samen met Sara Simeoni uit Italië het wereldrecord in bezit gehad. Simeoni werd Europees kampioen bij het hoogspringen. PARIJS Bij het grand-prix- toernooi van Parijs heeft Louk Sanders het slecht getroffen. Hij moest gisteravond in de eerste ronde aantreden tegen de als eerste geplaatste Brian Gott fried. De Amerikaan, die vijfde staat in de totaalrangschikking van de grand-prixtoernooien, versloeg de Nederlandse kam pioen met 6-4,6-1. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het dameshand- balteam, dat eind november deelneemt aan de wereldkam pioenschappen voor A-landen, start deze week met een inten sief oefenprogramma. Eerst zal het team van bondscoach Jan Alma deelnemen aan een vier- landentoernooi in West—Duits land (3 t/m 6 november), vervol gens wordt aangetreden in het zeslanden toernooi in Polen (6 t/m 13 november), waarna op 30 november de eerste wed strijd voor het wereldkam pioenschap tegen Rusland wordt gespeeld. Bondscoach Jan Alma heeft be wust gekozen voor een zware voorbereiding vlak voor de WK. Een nadeel daarvan is dat het aanbod van toernooien gering is, zodat Nederland in Polen op 8 november tegen de toekomsti ge WK-tegenstander Tsjechoslo- wakije speelt. Andere tegeein- standers op dit „zeslandentoer- nooi" zijn: Polen A en B, Bulga rije en Oost—Duitsland. Op het voorafgaande toernooi in West- Duitsland ontmoet de dames selectie Roemenië, Frankrijk en West—Duitsland. Het program ma voor de WK luidt; 30/11 Rusland—Nederland; 1/12 Tsje- chosl.—Nederland; 3/12 Neder land—Algerije. Nieuw in de selectie ten opzichte van de vorige WK (B-landen) zijn: Diana van Gelderen, Ma rion Reinders, Marjan Ottens, Ellen de Jong en doelvrouwe Carla ten Velde, die de plaatsen innemen van Toos Alsemgeest, Marian Muyres, Peggy Brou wers en Erna Balk. Ar ja Reind ers is voorlopig uitgeschakeld door een knieblessure. De selectie bestaat nu uit doel: Jenny Rogge, Sandra Reinders en Carla ten Velde; veld: Han- nie de Kok, Mieke Pottuyt, Ellen de Jong, Ingridei van Koppen Diana van Gelderen, Marja Nol dus, Ingrid Doorgeest, Miep van Beek, Marjo Smneets, Els Boe sten, Marion Reinders, Nel Mar tens, Marijke Barth en Marjan Ottens. De herenselectie, die in februa ri deelneemt aan de wei^ h kampioenschappen voor B-* J den in Spanje, zal ter voort l fc ding deelnemen aan een z«W dentoernooi in Hongarije |7j|rïet 12 november. Tegenstaat i zijn daar: Roemenië, Rush me Polen, Hongarije en Bulgari d ii nd Een probleem bij de herensi nji tie was de begeleiding. Bo laa coach Jan Tuik zal we] lit werkzaamheden pas vanai svi november aanwezig kun kk zijn, terwijl zijn college Jo M Fi zich uitsluitend nog met Ji •Oranje bezighoudt. Het ha balverbond vond in Guus C WH telberg (Sittardia) een voorli t ge vervanger voor hem. E Kievit (blessure) zal worden vangeien door Sylvio van G -r De selectie bestaat nu uit: d Ron de Jonge, Jan de Lai veld: Ton Reijnders, BertB wer, Jo Hanckman, Jos Me Piet Kievit, Peter Verjans,Jj vio van Gooi, Paul Bosm Arie Pottuyt, Hans Beugel, I Sondaar, Joop Eilers en Ri Eilers. Ill Een verdere verwijdering dreigt tussen de blanke Ne derduitse gereformeerde kerk in Zuid-Afrika en haar zwar te, indier en kleurling „doch ters" nu de blanken een voor stel hebben afgewezen om te komen tot een zogenaamde „paraplu-synode". Zp'n syno de zou de vier N.G.-kerken vertegenwoordigen en beslis singen nemen met betrekking tot kerkpolitieke en rechter lijke zaken. Eerder deze maand besloot de kleurling N.G.-kerk, de Sen- dingkerk, zelfs een stap verder te gaan dan het voorstel, dat afkomstig is van de „federale raad" van de N.G.-kerken, een overkoepelend orgaan waar binnen deze kerken elkaar tot nu toe ontmoeten. De Sending- kerk wil komen tot volledige eenheid tussen de vier N.G.- kerken. De zwarte en de indier kerken staan hierachter. Van uit deze kerken is dan ook al eerder gezegd, dat men een heid wenste en naar eenheid zou streven desnoods zonder de blanken. Niet alleen wees de blanke synode het voorstel van een paraplu-synode af, men wilde ook niet verder gaan met de besprekingen over een even tuele eenwording. Dit voorstel werd afgewezen met 210 tegen 206 stemmen. „Onbijbels" zo verklaarde Dr. Koot Vorster, leider van de N.G.-kerk in de Kaapprovincie en broer van president John Vorster. Één -gedelegeerde ging zo ver om buitenlandse politieke invloe den ervan te beschuldigen, dat zij de niet-blanke kerken had den opgestookt. Het was de bedoeling van buitenstaanders om alle verschillen in Zuid- Afrika uit te schakelen, zo zei deze. Een ander meende, dat Zuid- Afrika in een unieke situatie verkeerde en dat kerkelijke leiders hetzelfde vernuft moes ten tonen als de politieke lei ders. Wanneer het tot een breuk komt tussen de blanke en niet- blanke kerken, dreigen ook financiële problemen voor de niet-blanke kerken. De blanke kerk heeft tachtig procent van de financiën van de N.G.-fami- lie in handen en de niet-blan- ken zijn dus voor een groot deel financieel afhankelijk van de blanke kerk. Deze heeft dan ook verschillende midde len anders dan godsdienstige om de niet-blanke kerken on der druk te zetten en een eenwording te verhinderen. Op het besluit van de blanke synode van de Nederduitse gereformeerd kerk in Zuid- Afrika heeft prof. dr. C. Graa fland, hoogleraar aan de rijks universiteit te Utrecht en een van de vooraanstaande figu ren in de Gereformeerde Bond, voor de radio van de Evangelische Omroep ernstige kritiek uitgeoefend. De situa tie in Zuid-Afrika waar zwarte kerklieden niet mogen aanzit ten aan het Avondmaal samen met blanken vindt hij in fla grante strijd met het duidelij ke woord van God. Het besluit van de blanke sy node om nu niet tot een over koepelende synode te komen betekent dat de verantwoorde lijkheid vo«r de ontwikkeling heel sterk rust op de schouders van de Nederduitse gerefor meerde kerk. Vooral omdat deze overkoepelende synode slechts een eerste stap was. De Nederduitse gereformeerde kerk heeft nu bij voorbaar andere stappen al uitgesloten. Prof. Graafland vreest dat de polarisatie nu sterker zal wor den en dat er bij de Nederduit se gereformeerde kerk een verharding zal onstaan. De synode van de Neder landse hervormde kerk zal van 20 tot 22 november op Hydepark te Driebergen haar najaarszitting houden. Op de agenda staat op maan dag 20 november de beleid snota van de generale diako- nale raad „Teken van leven", die door de raad is opgesteld na uitvoerige raadpleging van de diakenen overal in het land tijdens regionale vergaderingen en een slot vergadering op 14 oktober in de Westerkerk te Amster dam. Des avonds komt een nota in behandeling over de sa menwerking tussen de Bond van Vrije Evangelische Ge meenten in Nederland en de Nederlandse hervormde kerk, waarin een profiel-1 schets van de beide kerken wordt gegeven en de moge lijkheden tot samenwerking vanuit het hervormde kerk recht worden beschreven. Dinsdagochtend, 21 novem ber, zal een rapport over het functioneren van de landelij ke visitatie aan de orde ko men. Des middags zullen de jaarverslagen van de Raad voor de Zending en van de Gerenoveerde Zendingsbond (GZB) besproken worden, waarbij de GZB ook zijn onlangs in een brochure ver vatte beleidslijnen aan de synode voorlegt. Des avonds zal de omstreden gift van de Wereldraad van Kerken aan het Patriottisch Front in Zimbabwe (Rhodesië) het voornaamste agendapunt zijn. Woensdagochtend 22 novem ber zal het gemengde huwe lijk onderwerp van bespre king zijn. Ten dienste van dit agendapunt ligt een nota over „het pastoraat aan ge mengd-gehuwden" ter tafel alsmede een internationaal gezamenlijk rapport van de Wereldalliantie van Refor matorische Kerken (WARK), het secretariaat voor de een heid van de roomskatholieke kerk en de Lutherse Wereld federatie, dat ingaat op de theologie van het huwelijk en de problematiek van het ge mengde huwelijk. De her vormde raad voor kerk en gezin zal in een rapport zijn visie op deze problematiek aan de synode voorleggen. De interkerkelijke Raad voor Contact en Overleg betreffen de de Bijbel (RCOB) heeft besloten dat de volgende tweejaarlijkse nationale bij- belweek wordt gehouden in de periode van 2 tot en met 8 september 1979. Voor het eerst werd deze week gehou den in het najaar van 1977. Over de keuze van een thema voor de tweede week wordt binnen de RCPB nog over legd. De jaarlijkse internationale Wereldgebedsdag zal op vrij dag 2 maart 1979 in Nederland voor de vijftigste keer worden gehouden. De liturgie is dit maal samengesteld door een groep medewerksters uit ver schillende delen van Afrika. Het thema zal zijn „Groei in de geest". Ter voorbereiding is er op zaterdag 18 november een kaderdag in de Jacobikerk aan de Jacobskerkstraat. te Utrecht. Spreken zullen de in ternationaal secretaresse Do rothy Wagner uit New York en pastor H. Brouwer, oud- missionaris in Tanzania. Volgens de hoofdredacteur van het Krakause blad „Ty- godnik Powszechny", en vriend van de paus, Jerzy Turowicz, koestert paus Jo hannes Paulus II geen over dreven sympathieën voor de theorieën van de Tübinger theoloog Hans Küng. De voor keur van de paus gaat uit naar de Franse theologen De Lu- bac, die een persoonlijk vriend van hem is en Congar, met wie hij heeft samenge werkt aan het conciliedocu ment „Gaudium et Spes". De Evangelische bisschop Ol denburg, Hans Heinrich Harms, heeft grote verwach tingen van het pontificaat van paus Johannes Paulus II wat betreft de ontwikkelingen in de oecumenische betrekkin gen. In een persoonlijk ge sprek had de paus hem v< kerd, dat „onder leiding van kardinaal Willebrands" verder naar oecumene zal worden ge streefd. Ook in de toespraak tot de gedelegeerden van de christelijke zusterkerken heeft de paus „met grote nadruk" verklaard, dat men niet onder de besluiten van het tweede Vaticaanse concilie uitkon en men dat ook niet wilde. De paus ziet daarin een goede basis voor de toenadering. In het voorjaar van 1979 zal de reeds lang voorbereide Pa- nafrikaanse kerkenconferen tie over de schending van de mensenrechten in Afrika wor den gehouden. Dit heeft het dagelijks bestuur van de ker kenconferentie in Kigali (Roeanda) besloten. De kerken zullen zich in deze conferentie bezighouden met de toenemende schending van de mensenrechten in Afrika, die volgens het dagelijks be stuur der Panafrikaanse ker kenconferentie heeft geleid tot meer dan drie vluchtelingen op het Afrikaanse continent. De vergadering moet komen tot een strategie voor de be strijding van deze ontwikke ling. Het dagelijks bestuur besloot verder dat de algemene verga dering van de Panafrikaanse kerkenconferentie in 1981 in Nairobi zal worden gehouden. Ter voorbereiding hierop heeft het opdracht gegeven tot een politieke en theologische studie van de factoren, die hebben geleid tot het verbod v van een aantal kerken en sec ten in sommige Afrikaanse landen. Tenslotte besloot het dagelijks, bestuur definitief tot de op richting van een informatie dienst der Afrikaanse kerken. Nadrukkelijk beklemtoonde het dagelijks bestuur ten slot te, dat het volledig achter de Wereldraad van Kerken staat voor wat betreft zijn steun aan Afrikaanse bevrijdingsbewe- -gingen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 12