URN HUS UT Meneer Klomp", te re Nederlandse film De huid, een jas voor het hele leven, moet op tijd gevoed en gereinigd worden Bontjas met een „spanwijdte" van drie meter ooo ^BOEKEN binnenland/ LEIDSE COURANT DINSDAG 31 OKTOBER 1978 PAGINA 11 Al in de tijd van het oude Rome (ongeveer zes eeuwen voor Christus) bekommerde men zich om lichaamszorg. Men zat de halve dag in het bad. Bij opgravingen worden nog Steeds badruimten of thermen blootgelegd, waar senatoren, consuls en gewone burgers warmwaterkuren de den. Er was verwarming door een gemetseld goten- stelsel, waardoor stoom ging, en er waren afkoelingsruim- ten. In Duitsland ziet men nog steeds veel in Heilmit- telbader, waar bij sommige heilzaam bronwater uit na tuurlijke bronnen spuit, dat zich voor massage van rug en rheumatische lichaamsde len uit brede kranen in het zwembad stort. Van Cleopa tra, die zich in ezelinnemelk baadde, kan menig modern meisje nog wat leren. De Egyptische koningin besefte tenminste dat de huid een jasje is voor het hele leven. Sommige jonge vrouwen springen met de lichaams huid om of het een fietsband is. Ze voeden haar niet, ze laten zich grillen in de zon of uitdrogen door de wind. Een goede verzorging kan er veel toe bijdragen het li chaamsjasje zo lang mogelijk elastisch, jong en intact te houden. Dat we ons gelaat niet mo gen vergeten is zo langzamer hand gemeengoed geworden. Iedereen weet van dag- en nachtcrèmes en maskers als pepmiddel. Zelfs mannen moeten eraan geloven en la ten zich in kuurchalets of be autyfarms de wallen onder de ogen wegtoveren (of wat daarvoor doorgaat...). De huidverzorging en nu be paal ik mij tot het lichaam alleen is terug te voeren tot een gortdroge formule: reinigen, stimuleren, bescher men, voeden. Reinigen is niet boenen met groene zeep, maar bewerken met produk- ten, speciaal afgestemd op een vette, een droge, een ge mengde of een allergische huid. Er bestaan zeepsoorten, die zijn samengesteld uit mi neralen, zouten en sulfaten, zoals bijvoorbeeld de sterk schuimende zeep, afkomstig van het kleine Spaanse ei land La Toga (spreek uit: La Toja) uit de „banissimo-se- rie". In deze serie zit ook een heerlijk melkpoeder, dat men in het badwater moet strooien om een zacht huidje te krijgen (Bane de leche). De „Jabon de Sales" (specia le zoutzeep dus) schuimt het best in kalkhoudend water. Er is voor elk wat wils. Dr. Alfred Vogel, natuurarts en homeopaat, zweert ook bij natuurlijke produkten. Zijn laboratorium Biohorma (sa mentrekking van een Grieks en een Hebreeuws woord (bio is leven en horma is toe gewijd) aan de boorden van het Nederlandse Dronten- meer plukt uit eigen kruiden tuin planten en kruiden te gen verschillende huidaandoeningen (en ook ziektes). Van deze planten en kruiden worden onder meer ook badzout, reinigingsmelk, talkpoeder, zeep en zalfolie voor het velletje gemaakt. Hier hebben we dus te ma ken met een paar uitzonder lijkheden, verder kunnen man en vrouw terecht bij alle make-up-huizen, die pro dukten verkopen om het bad water te verfrissen en te ver zachten en bodylotions voor na het bad, die de huid soe pel en zacht maken. Wie niet zo moeilijk wil doen kan zich met een weinig olijfolie in smeren als voeding van de li chaamshuid, maar het kleeft en wordt niet zo snel opgeno men als daarvoor geëigende preparaten. Het is echter be kend dat Indonesische vrou wen de schoonheid van de haardos te danken hebben aan veelvuldige bewerkingen met olijfolie. Water is het be ste schoonheidsmiddel. Veel baden en douchen (behalve natuurlijk voor eczeempatiën ten, die met betrekking tot het poedelen hun dermato loog moeten raadplegen) is uitstekend. Het komt de sti mulering van de bloedsom loop ten goede het lichaam Tekst: Tiny Francis Een goede bodylotion maakt de huid na de poedelpartij soepel en zacht er onder de douche goed van langs te geven met een harde borstel. Nieuw is de Buf Body Scrub met een verwis selbare Buf Buf spons, die zijn werk vakkundig doet. Kruidenbaden doen vrijwel ieder méns opkikkeren. Bij de drogist zijn te koop: roze- marijn, lavendel, sparre- en dennebaden, extracten, ge maakt uit etherische oliën. Een ware Kurhaus-badthera- pielijn met daarnaast douche- bad-gels, die schuim opklop pen zonder de huid te veel uit te drogen. Want dit kan het gevaar zijn bij sommige merken schuim-douche-bad- produkten. „Elastin" (Dermetica BV, Hoogeveen) is een nieuwe specfieke huid- en lichaams verzorgingsserie voor de ou dere huid, bestaande uit ne gen produkten waarin o.a. lecithine verwerkt is. Als we beseffen dat de souplesse en dus de jeugdigheid van de huid afhangt van het voch tgehalte daarin en het li chaam per dag 2500 cc vocht via huid, longen, urine en de- faecatie afscheidt, is het dui delijk dat er hier en daar hulp moet aanrukken. „Het leven begint bij veertig", zei eens de Engelse schrijver Al- dous Huxley. Een waar woord, maar veel vrouwen met vier kruisjes schrikken zich dood als ze zich 's mor gens in de badkamer voor de spiegel bekijken. Wat gebeurt er bij het ouder worden? In de buitenste lagen van de huid voltrekt zich in toene mende mate een verhoorning- sproces, waarbij dode cellen moeten worden afgestoten. De cel is het elementaire le vensbeginsel, de grondslag vah alle (dierlijk) weefsel met een functie van verschillende eigenschappen. Ze is elas tisch, vatbaar voor voeding sprocessen, doordringbaar voor vloeistoffen. Door over gang van vezels kan zij ver schillende gedaantes aanne men. Om elastisch te blijven heeft zij echter tenminste tien procent vocht nodig. Daalt dit vochtgehalte dan wordt zij droog en schilferig. De vochtigheidsgraad heeft niets te maken met vetheid van de huid. Het uitgang spunt is totaal anders. Een droge (oudere) huid heeft te maken met zweetkliertjes, een vette huid met talg. Dat droog en vet eikaars tegenpo len zijn is een klassiek mis verstand. De hoornlaag heeft een groot waterbindingsver- mogen. Drie factoren: celaf stoting, vernieuwing en wa terhuishouding bepalen de toestand waarin (vooral de oudere) huid zich bevindt. De huidarts Nurnberger zegt dan ook: De mens is zo oud als zijn bindweefsel. Bij het ver ouderen (al na het dertigste jaar) worden dus niet alleen de elasticiteit en de tonus (spanning) van de huid min der, maar ook het waterver bindend vermogen. Talgpro- duktie neemt af, de huid wordt droger, vochtarmer, rimpel- en plooivorming ko men onrust zaaien. Want tus sen de grenzen van de huid- lagen vinden geheimzinnige (onheilbrengende) processen plaats... Reeds enige tijd bekend, maar opnieuw in de belang stelling gekomen is het Flex- o-fonte bruis massagebad met flexibele gummimat om het in het water aangebrach te zuurstofrijke vocht onder gunstige drukverhoudingen via luchtbellen in de huid te slingeren. De huidporiën ver wijden zich en worden gesti muleerd, terwijl de verhoog de doorbloeding van de huid een beetje meehelpt haar op peil te houden. Een inge bouwde verwarming houdt via lucht het water op tem peratuur. Het Flex-o-fonte bad is feitelijk het ei van Co lumbus. Door de kleine gaat jes in de gummi badmat worden als het ware honder den kleine luchtbellen tegen het lichaam geduwd, waar door een ontspannende werking ontstaat, die tegelijk de stofwisseling gunstig bein- vloedt. Ook de man kan in zo'n lekker bad afdalen (in elke badkamer zijn de onder delen in de bestaande instal latie aan te brengen). Waa rom niet? Hij wil er toch ook zo lang mogelijk plezierig uit- Natacha Corneille als mannequin showt een witte Ronald van Egmond maakte drie mantels van tibet- lam. Natacha Corneille was er zo verrukt van, dat zij er een voor zichzelf kocht. Speciaal voor de serie bontshows van Ronald van Egmond in bet aloude koetsbuis van Galerie Nieuwe Weg te Doorn is Natacba Corneille overgekomen. Natacba is de echtgenote van de befaamde kunstschilder Corneille, die zijn domicilie weliswaar in Italië heeft, maar in Parijs een eigen galerie bezit. Natacha toonde veel van Ronalds creaties op bijzonder charmante wijze (gefluisterd werd reeds dat zij een „natuurtalent"is als mannequin...) langs een serie kleurige litho's van haar echtgenoot, die de wanden terzijde van de loopvloer sierden. In de collectie vielen een fraaie dégradé blauwe vosman tel en een spierwitte Tibetlam, die de „spanwijdte" toonde van zo'n drie meter te bewonderen. Deze Tibetlam jas is al bezig aan een carrière. Hij zal door niemand minder dan onze eigen Willeke van Ammelrooy worden gedragen in een nieuw blijspel waarin zij de hoofdrol vervult Producer René Solleveld beeft plannen de komende winter met deze theaterproduktie alle Nederlandse schouwburgen aan te doen, zodat de witte pracht elke avond op het toneel is te zien. Later volgt waarschijnlijk nog een televisieregistratie van dit toneelstuk. „Theatraal" bontkunstenaar als hij is liet Van Egmond een serie avondcapes zien, waarvan de voering van dezelfde stof was gemaakt als die van de bijbehorende avondjurken. Weer iets nieuws onder de (bont)zon! Over stoffen broekpakken gingen tunieks van bont ter combinatie, watpractisch en modieus is. Niet alleen kostbare creaties in Doorn, ook lange en korte modellen van eenvoudiger bontsoorten, die meer binnen het bereik van ieders portemonnee liggen. Ronald van Egmond heeft zijn a telier aan de Hoofdstraat te Driebergen. Uit Amerika zijn ze overgekomen: de beren, kikkers en konijnen. Knutselen met knuffeldier Aangezien de Sint zijn kleren reeds laat uitborstelen door de hoofd-Piet kunnen wij ons beter ook maar voorbereiden op de vijfde december. Moeders, die hun kleintjes willen verrassen kunnen nu zelf een echt knuffeldier in elkaar knutselen, waarvan de on derdelen te koop zijn bij V D, de Bijenkorf en speciaalzaken. Deze kleurige wasbare speelgoedbees ten sieren reeds tienduizenden Amerikaanse kinder kamers: konijnen, kikkers, leeuwen en beren, die ge zamenlijk besloten de Grote Plas over te steken naar Holland. Ze zijn makkelijk zelf te maken. Elk dier is met voor- en achterkant voorgedrukt op een lap ste vige stof van 100 cm x 45 cm. Delen langs de buiten kant uitknippen, op elkaar leggen, stikken en vullen. Klaar binnen vijf minuten! Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het Engelse Dart-spel. Een leuk kadootje, nietwaar! NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het Dart-spel naar: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. Otto Jongerius, die op de Cinemanifestatie debuteert met zijn eer ste - te - lange speelfilm „Meneer Klomp" Tenslotte besluit je dan maar om vooruit te kijken op de première van een Nederlandse speelfilm, die morgenavond wordt vertoond en beslist donderdag zijn bioscooproulement be gint. Het is .Meneer Klomp" van Otto Jonge rius, die met „Joyriding" - ook op onze televisie vertoond - zijn debuut maakte met een niet zo korte film en het fragment „Hoe ik mijn verjaardag vierde" voor zijn rekening nam in het vierluik „Alle dagen feest". Het waren echter de „Kronkels" van Simon Carmiggelt, die hij voor de VARA-televisie verfilmde, die hem op het festival in Oberhausen een hoofd prijs bezorgde. „Meneer Klomp" is een avondvullende speel- verdwaald in Utrecht rond Utrecht Wie in kort bestek dat eist alleen al zo'n zestig omdat je best wat dieper de 28 films onder de loep zetregels op. Als de pers dan bad willen ingaan op Luc wil nemen, die deze week in nog bovendien vriendelijk Béraud's regiedebuut „La de Cinemanifestatie worden wordt verzocht om pas uit- tortne sur le dos (De schild- vertoond, kan maar beter de gebreid op de films in te pad op zijn rug) en wat titels, de namen van de re- gaan als ze ter zijner tijd woorden bad willen vuilma- gisseurs en die van de hoof- een bioscoop-roulement ken aan een zwaar Zwitsers Leo de Hartogh en Myriam van drolspelers weglaten, want krijgen, loop je toch wat melodrama als„Violanta". omhelzing in „Meneer Klomp" Loon tijdens de fatale film, die veel sterker zou zijn geweest als hij maar een uur had geduurd, want in het midden rekt Jongerius zijn mager verhaaltje zo, zonder obsederend of humoristisch te zijn, dat de opflikkering aan het slot de film niet meer kan redden. Meneer Klomp is een oersaaie man, die er naast zijn domme vrouw nog: een vriendin op na houdt met wie hij dagelijks de lunch nuttigt en die hij een lift naar huis geeft Hij werkt bij een verzekeringsmaatschappij als chef van een afdeling waar zijn ondergeschikten meer practical jokes per dag uithalen dan in ieder ander bedrijf in een heel jaar. Die brave meneer Klomp krijgt het hopeloos te pamcen van een uitdagend jong blond meisje, dat net doet of ze meer in haar werk geïnteresserd is dan de rest. Klomp wordt betrapt tijdens een omhelzing met haar in het stencilkamertje en weet niet beter te doen dan met vervroegd pensioen te gaan. Omdat hij echter helemaal geen hobbies heeft naast zijn werk, vindt hij een nieuw tijdverdrijf in het op de voet volgen van het doen en laten van het meisje Helen. Hij legt er zelfs een kaartsysteem voor aan. Na de nogal gewild grappige inzet, waarin het personeel de vloer met de chef aanveegt, volgt dan een langgerekte episode met de voyeur Klomp waarop het meisje tenslotte en zonder aanwijsbare reden-ze had dat al veel eerder kunnen doen-reageert door mevrouw Klomp op de hoogte van de gedragingen van haar man te stellen. Met alle gevolgen van dien. Leo de Hartogch, sedert „Jonge harten" uit de jaren dertig geen hoofdrol in een Nederland se film meer waardig gekeurd zet deze saaie Klomp, die plotseling bezeten wordt, overtui gend neer en Myriam van Loon, die in het middengedeelte van de film geen tekst te zeggen heeft, voldoet als de blonde Helen, maar beiden zouden er mee gediend zijn geweest als Jongerius zijn film aanzienlijk korter ge houden had. MILO _y Nikkieen Sanne kinderen zelf ook beleven. „Nikkie en Sanne in de tuin" vertelt over broer en zus die samen met baby Basje alle wetenswaardigheden rond het ken van alles Dingen die alle - huis on leerzame maken. Aan het slot van het boek zegt Sanne tegen zijn zusje, zittend op de tuinmuur: Dat is de wereld. Daarover vertel ik je een volgende keer. En dat gebeurt in het tweede boek, „Nikkie en San ne gaan naar de Markt". In rustige tekeningen en tekst wordt uitgeduid waar de pro dukten die op de markt te koop zijn vandaan komen. Satomi Ichikawa: Nikkie en Sanne in de tuin, Nikkie en Sanne gaan naar de Markt, uit het Frans in het Neder lands bewerkt door Harriet Laurey. Uitg. J.H. Gottmer, Haarlem. Per deel 10.90. PlrtarWAm/Allm« ,rosJaarron<,c 55-79;chrysantengepl. Dioemenveilina Iaarr°ndc 85-H2: chrysanten tros >3 normaalc. per bos 209—295; chrysan- anjers tros 44-76; anthurium ken 71 M—w. Douvaroia 49—170. chrysanten rozen k|ein 39_7g; streUzia 214—350. 111111111111H1111 f 11111111111111111111111111111111111111Ti 1111111111111111111111111111111111111 11111111 rr 1111111111111

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11