Aanbeveling „gehuwde priester" voor bisschoppen onaanvaardbaar 9f V9 Acties van Rhodesische legerleveren gevaar op lange termijn Jan Zandbergen blijft aan de gang! f KMOMmQ?9 fkgSCHOUDBR- ÉL Aft f kg. RIB- 0+* karbohaob O* kg. HAAS. KARBOHAOB fykg. 807BRMAISB 4g% Og HAMlAPPBN Wf voor 'n fijn belegde boterham 230GR. imRWORST 230GR. ROOK- 009 WORST f ISO GR. comtio 440 B££F §7 Grote keus in modieuze japonnen :ARDINAALWILLEBRANDS TOTLPO: Wegens enorm openingssucces deze hele week in al onze filialen de volgende prijsknallers: (telefoontjes! 97»JNENLAND/BUIThNI_AND LEIDSE COURANT MAANDAG 30 OKTOBER 1978 PAGINA 7 onzer verslaggevers) 1DWLJKERHOUT Ruimte voor en personen; katechese en toe- alsmede leiderschap en ambt, de drie scharnieren, rond welke tlijk Pastoraal Overleg van de landse Kerkprovincie dit weekein- ide. Maar een van die schamie- uio.'ste zeer duidelijk toen het over- vv'jlisteren op zijn eind liep. Ruimte lijk voor het priesterschap van ge- mannen of voor vrouwen is er Kardinaal Willebrands sprak daar, ivaardbaar over uit. een van de elf aanbevelin- Öie het LPO, na één avond en twee p vergaderen, over de genoemde ter- aan de bisschoppen voorlegde om nemen in hun beleid. De zevende leveling had betrekking op de al i het Pastoraal Concilie spelende n de gehuwde priester. werd erin gepleit om te stre- r het toegankelijk maken van het kerkelijk ambt voor gehuwde mannen, voor vrouwen en voor priesters, die in het huwelijk treden of gehuwd zijn. Ook werd gevraagd om opnieuw in bespre king te nemen, ook in Rome, dat de ker kelijke opleidingsinstituten voor ambt en theologie weer toegankelijk gemaakt zou den worden voor de gehuwde priesterdo centen. Tevens werd van kardinaal Willebrands de toezegging gevraagd om de kwestie „opnieuw in collegiaal overleg te brengen met de andere leden van het wereldepis copaat onder leiding van de Heilige Va der". De aanbeveling werd met tweederde meerderheid aangenomen hoewel kardi naal Willebrands de avond tevoren al grote reserves op genoemde punten had getoond. Onder meer stelde hij, dat vol gens een grote meerderheid in de kerk. de waarde van het celibaat bewaard moet blijven, dat de vraag of de gehuw de priester in het ambt moet blijven nooit in enige synode is verdedigd en dat het toelaten van de vrouw tot het priesterschap wordt verhinderd door trouw aan de ononderbroken traditie van de kerk, een traditie met een hoofdletter. Op zich geen beslissend argument, maar in het geheel van Schrift en Traditie wel bindend. Ook gisteravond hield de kardinaal op deze punten voet bij stuk. Geloofsvragen spelen hierbij een rol, zo zei hij, waaro ver niet bij meerderheid van stemmen kan worden beslist. Hij voorzag grote moeilijkheden bij het aanvaarden van de aanbeveling en noemde haar dan ook onaanvaardbaar. Hij sprak zijn bezorgd heid erover uit, dat een en ander zou lei den tot nieuwe tegenstellingen in de kerk, niet alleen in Nederland, maar ook daarbuiten ten opzichte van de kerk in Nederland. Wat betreft het verzoek om over deze punten opnieuw in overleg te treden met de andere leden van het we reldepiscopaat, zei hij, dat het voor hem onmogelijk was een bisschoppensynode bijeen te roepen. „Ik zie niet, dat ik daaraan kan voldoen". Van de andere bisschoppen, door hem gevraagd om een eventuele reactie, rea geerde alleen mgr. Gijsen, bisschop van Roermond, die het geloven zag als luiste ren naar Gods woord onder leiding van de kerk en hen, die daartoe geroepen zijn. Als dat niet het kader is van gelo ven en kerk zijn, is het niet meer mijn geloof en mijn kerk. Als dit niet kan worden aangevoeld, dan is er géén sa men geloven en samen kerk-zijn. „Ik hoop dat het zover niet komt", aldus mgr. Gijsen. Aangenomen mag worden, dat de andere bisschoppen zich confor meerden aan de kardinaal, aangezien er een twintig minuten durend beraad van de bisschoppen aan het antwoord van de kardinaal was voorafgegaan. Hoewel na afloop bij diverse leden van het LPO gemengde gevoelens overheer sten, leken de leden van het overleg het standpunt van de kardinaal voor kennis geving aan te nemen. Ook gaande het hele beraad was er geen sprake geweest van emoties of overmatige spanningen. Vrolijkheid was er vooral bij een opmer king van een van de leden, die bij de omstreden aanbeveling over de gehuwde priester de aandacht vestigde op het feit, dat „vandaag de bevrijding van Breda wordt herdacht; een bevrijding door de Polen met een verwijzing naar het land van herkomst van de nieuwe paus. Overigens waren er nog tien aanbevelin gen van het LPO aan de bisschoppen. Zij hadden betrekking op het ruimte ge ven aan kansarme groepen, op het be vorderen van een wisselwerking tussen groepen en grotere verbanden, op de noodzaak voor de kerk van een luiste rende houding en het spreken in een verstaanbare taal. Voorts aanbevelingen voor het leider schap, dat bruggen-bouwend moet zijn en vaardig om veranderingsprocessen te begeleiden, voor de toerusting van pasto rale werkers, pastores en leken en voor de religieuzen, wie gevraagd werd zich voor nieuwe vormen van leiderschap be schikbaar te stellen. Kardinaal Willebrands zegde toe, deze aanbevelingen uitvoerig en serieus te be studeren en er later antwoord op te zul len geven. Hij noemde ze te gecompli ceerd en te .rijk van inhoud om er nu al op te antwoorden. Een van de aanbeve lingen betrof nog het samenstellen van een begeleidingscommissie, die geregeld zal moeten rapporteren naar de verschil lende delegaties over besluitvorming en uitvoering van de aanbevelingen door de betreffende instanties. Kardinaal Willebrands zei aan te nemen, dat dit niet bedoeld was „om ons onder controle te stellen of pressie uit te oefe nen, maar om ons hulp te verlenen". Het Landelijk Pastoraal Overleg is uit eengegaan tot begin volgend jaar, wan neer een samenkomst zal worden gewijd aan geloofsopvoeding en katechese. onze correspondent sMacManus) SBURY De recente invallen op liaans grondgebied door Rhodesi- troepen betekenen een keerpunt in hodesische kwestie. Het begint er en meer op te lijken dat dit con- niet diplomatiek maar militair „op- i t" gaat worden. De jongste actie iet Rhodesische leger nam drie da- n beslag en was daarmee de zwaar- ;M ie het leger in deze zes jaar oude ïg ondernomen heeft. Drie guerrilla- f len werden met de grond gelijk ge- I t en naar schatting 1500 mensen ren het leven. Het Zambiaanse le- erd volkomen vernederd. verigens sterk slinkende blanke be- ïg van Rhodesië is dol-enthousiast het gemak van de actie en de lage en" ervan: de Rhodesiërs hadden ts één dode te betreuren, terwijl er gewonden vielen en een helikopter ren ging. Maar in politieke kringen jt men zich achter gesloten deuren iegelijk af of deze inval nu wel no- nas en of er niet een gelukkiger tijd iad kunnen worden uitgekozen. /orige week had het Rhodesische le- nog geen grootscheepse aanvallen /oerd op de in Zambia gestationeer- ijks de kampen op kleine schaal be- t en bespioneerd. Het doelwit was de ZIPRA, de militaire tak van de I van Joshua Nkomo. Ongeveer guerrillastrijders worden in de len van de ZIPRA opgeleid, ïg Nkomo een beperkt aantal op- elingen naar Rhodesië zelf Stuurde, )lang hij nog geheime besprekingen le met Ian Smith over een unilate- machtsovername, zolang was het esische leger gedwongen zijn luch- ït binnen te houden. jonden handen :hien werden de handen van het le- I ook gebonden door de gedachte waarmee de Rhodesische spionagedienst al sedert enige maanden speelde, name lijk dat president Kaunda gedwongen zou worden vanwege de handelsbelangen zijn grenzen weer te openen voor de blanken uit het zuiden. Dat de Zambi aanse president dat inderdaad zou doen was zeer onzeker, maar in ieder geval wilden de Rhodesiërs Kaunda niet kwaad maken vóór hij definitief een be sluit genomen had. In augustus werden echter de geheime diplomatieke betrekkingen tussen Salis bury en Lusaka verbroken. Toen hoven de guerrillakampen. Wel werden bijna dien Kaunda begin deze maand besloot de handelskanalen door Rhodesië te her openen en toen er allerlei tekenen kwa-- men dat Nkomo van plan was tegen de regentijd een offensief vanuit Zambia te organiseren, waren alle politieke redenen om niet tot een inval over te gaan ver vallen. Luitenant-generaal Peter Walls, de commandant van de gecombineerde ac tie, kreeg carte blanche, en binnen zijn beperkte doelstellingen heeft hij zeer veel succes geboekt. Sommige officieren hier vragen zich ech ter voorzichtig af het maken van militai re plannen op korte termijn wel verant woord is gezien de diplomatieke kosten, zeker wanneer dergelijke successen in wezen niet veel verandering brengen in de militaire situatie. Nkomo's militair hoofdkwartier buiten Lusaka is dan wel vernietigd, en er zijn dan wel vele jonge rekruten gedood, maar het grootste deel van zijn leger, bleef ongedeerd. De inval, die vanuit de lucht en over de grond werd uitgevoerd, was blijkbaar niet gericht op de vooruit geschoven guerrillakampen langs de Zambezi. En daar zitten nu juist goed getrainde en uitgeruste opstandelingen, waarvan velen onlangs uit Angola in Zambia aankwamen. Er zijn nog minstens 8.000 guerrilla's van de ZIPRA in Zambia, naast de ongeveer 1200 die in het westen en noorden van Rhodesië zelf actief zijn. Aan het oost front zou de ZANU, de tweede partner in het Patriottisch front nog eens 15.000 guerrillastrijders hebben. Deze zijn gesta tioneerd in Mozambique, waar ze op de regens van volgende maand wachten die hun infiltraties zullen vergemakkelijken. Ook in grote gebieden van oostelijk, midden en zuidelijk Rhodesië bevinden zich naar schatting 8.000 opstandelingen van de ZANU. De Rhodesische regering kan dan net zo veel invallen op Mozambique of Zambia bevelen als ze maar wil, het aantal in het buitenland gestationeerde guerrilla's zal nooit binnen de perken te houden zijn. Evenmin kunnen aanvallen vanuit de lucht ooit de grote guerrillamacht in Rhodesië zelf geheel uitschakelen. De Rhodesiërs redeneren dat het leger, door zo lang mogelijk stand te houden, tijd voor hen wint. Maar ze hebben daar wel een zeer hoge prijs voor moeten be talen. De oplossing van het conflict die Smith graag gezien had, een overeen komst met alleen Nkomo, is nu definitief van de baan. De Rhodesiërs hebben ook voor de nodige moeilijkheden gezorgd voor de westerse landen, die nu maar moeten proberen de Rhodesische crisis diplomatiek op te lossen. Een andere zaak die kan hebben bijge dragen tot het besluit nu een inval uit te voeren, ligt in het feit dat de Rhodesi sche luchtmacht zoveel helikopters tege lijkertijd kon inschakelen. Volgens een aantal betrouwbare berich ten zou Rhodesië onlangs van of via Zuid-Afrika een aantal Franse Alouette 3 helikopters hebben ontvangen. Deze hef- schroefvliegtuigen vormen de ruggegraat van de Rhodesische strijd tegen de op standelingen. Sinds enige tijd is de heli kopter dan ook niet meer weg te denken van het strijdtoneel hier. Volgens de boe ken bezit de Rhodesische luchtmacht niet meer dan 20 a 30 oude Alouette 2 heli kopters, die nog dateren uit de vijftiger jaren. In werkelijkheid heeft de luchtmacht vol gens het Internationaal Instituut voor Strategische Studies 66 Alouettes. Boven dien zou het Rhodesische leger 60 in Zuid-Afrika gefabriceerde AML-90 pant servoertuigen hebben. Ook zou het leger de beschikking hebben over het Tigercat luchtdoelsysteem, waarschijnlijk voor de bescherming van bases van het leger en de luchtmacht in kwetsbare posities langs de grens. Zuid-Afrika moet direct of indirect Rho desië aan dit materiaal geholpen hebben, dat overduidelijk bestemd is voor gewo ne oorlogsvoering. Er is ook sprake van Zuidafrikaanse Mirages, die nu ten dien ste staan van de Rhodesische luch tmacht. Van officiële zijde werd niet gereageerd op dit gerucht, maar of het nu waar is of niet, de duidelijk herkenbare vorm van de Mirage werd zo vaak gezien aan de Rhodesische hemel dat niemand meer kan ontkennen dat er Mirages in het land aanwezig zijn. De vraag is alleen wat hun rol precies is in de strijd; het antwoord op die vraag is nog niet hele maal duidelijk. Overigens rekenen dergelijke berichten wel ongenadig af met het romantische beeld dat van het Rhodesische leger ge schapen is, namelijk dat van een strijd macht die heldendaden verricht met ou derwetse apparatuur. Inderdaad is vooral veel luchtmachtmateriaal hopeloos verou derd. Maar nog veel meer oorlogstuig ziet er verdacht nieuw uit Het is daarom ook moeilijk de recente inval op Zambiaans grondgebied anders te zien dan als een escalatie van een oorlog, die de strijdende partijen met steeds meer vastbeslotenheid tot het ein de willen uitvechten. Copyright The Guardian Leiden: Albrecht Supermarkt, Langegracht Kopermolen (in de Kortimarkt), tel. 071-140195 Steenstraat 31, tel. 071-122407 Churchill-laan, tel. 071-761190 Katwijk: Hoornesplein 55, tel. 01718-16345 Voorburg: Klaverweide 97, tel. 070-200486 Rijnsburg: Oegstgeesterweg 44, tel. 01718-22987 Wassenaar: Hogendorpstraat 65, tel. 01751-12987 't?7 -W' 4.37 per plaatsing (voor de eerste 30 woorden niqt gro- E ter dan 12 letters) leder woord méér 26 ct exclusief 4% BTW I 071-122244 1 BU PLAATSING VAN DEZELFDE TEKST op 3 achtereenvolgende dagen I slechts 2x betalen op 6 achtereenvolgende dagen I slechts 3x betalen regeMelefoontjes te plaatsen over een of 2 kolom met grotere letter- korpsen 30 ct per mm. Opdrachten worden telefo nisch en schriftelijk aange nomen totde dag vóór plaatsing 13.00 uur W Th? Te koop 2 Pelgrim GEVELKA CHELS, kort gebruikt 125,- per stuk. P. Tap, Astertaan 3 Oeqstgeest. Tel. 071-155381. DIA-PRINT AKTIEÜ Een foto van Uw dia tijdelijk 1,38. Foto Van Bemmelen, Kerklaan 2, Zoeter- woude (dorp). Tel. 01715-1353. Verliefd - verloofd? Vraag ons UITZETBOEKJE! Kompleet met verlanglijstjes en een leuke at tentie. Oudsboom, Haariem- jnerstraat 16Q. Lelden. Diversen KLEURENFOTO'S maken wij zelf in eigen lab. Mooier dan u gewend was en niet duur. Zeer snel werk mogelijk. Fotohandel G. Mees. Rapenburg 18, Leiden. Tel. 071-133103. KUNSTGEBITTEN REPARATIE, klaar terwijl u wacht. Elke dag beh. zat. van 9 - 11.30 en 2-4 uur. Maand, en dond. avond van 19 -19.30 Fa. v. Berge, Henegou wen Schelpenkade 47. Lelden. Tel. 120794. Geef het onderhoud van uw PRUIKJE In goede handen. Voor wassen, watergolf, repara ties enz. Natuurlijk naar L. H. v. Tongeren haarwerken, Bree- straat 32, Lekten. Tel. 071- 125212. FEEST- TONEEL- en CABARET AVONDEN. Nu ook in nieuwe zaal. Bruiloften, diners, koffieta fels. lunches. Int. dagelijks Anto- nius Clubhuis. Lange Mare 41—43. tel. 131620. Wij brengen mooie japonnen met veel variatie voor elk type vrouw; naast de kleine ook de grote maten die passen in het nieuwe modebeeld. Warnecke brengt japonnen voor elke gelegenheid Breestraat 151 -153 telefoon 071 -124586

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7