Aantjes moet zich verantwoorden Zelfs religieuzen in Italië staken mee met ziekenhuispersoneel Een jaar lang zo weinig mogelijk arreststraffen Vrije artsenkeus voor misdadigers onredelijke eis99 Ér -wart f neerderheidsbewind |ihodesïe niet mogelijk Paus Johannes Paulus II wil geen ,9gevangene van Vatikaan99 worden IRAN STELT ZICH GARANT weer tINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT/ Enkele duizenden Nederlanders hebben het afgelopen weekein de hun protest-stem weer tuide laten klinken.Onder het motto „Heel Nederland onderdak" werd door het comité „Landelij ke actie woningnood" op het' Haagse Binnenhof gedemon streerd tegen het voortduren en verergeren van de woningnood, in Groningen liet men nog eens weten niet gediend te zijn van de neutronenbom en in Amster dam verhieven werkers, patiën ten en cliënten uit de gezond heidszorg en de maatschappelijke dienstverlening hun stem tegen de in „Bestek 81" aangekondigde bezuinigin gen in hun sectoren. Tl lESCHULDIGDE AR-KAMERLEDEN: (Van onze parlementaire redactie) JEN HAAG CDA-fractieleider Aantjes ll zich morgenochtend tijdens het weke- jks fractieberaad moeten verantwoorden oor de houding die hij heeft ingenomen egenover kritische ARP-leden zoals Faber i Scholten. e kwestie is aangekaart door Faber. Deze af afgelopen zaterdag een verklaring uit, jan Lammers: een voorzitter VdA waarin hij zich „zeer onaangenaam getrof fen" toonde over het feit dat Aantjes hem de-loyaal had genoemd vanwege zijn enke le dagen eerder gespuide kritiek op het so ciaal-economisch beleid van het kabinet. Ovèr de houding die het CDA wat dit be treft zou moeten innemen had Faber toen gezegd, dat de eretekenen van het CDA moeten liggen in een links sociaal-econo misch beleid. Zaterdag noemde Aantjes deze opstelling (in een interview met dag blad Trouw) de-loyaal jegens het CDA, en een slechte dienst aan de fractie. In zijn verklaring zegt Faber onder meer, dat hij zich hierdoor als CDA-Kamerlid en als vice-voorzitter van het CDA in diskre diet gebracht voelt. Hij wijst de beschuldi ging van Aantjes van de hand en zegt dat hij vanuit de verbondenheid die hij met het CDA voelt afstand heeft willen nemen van opvattingen alsof het CDA een conser vatief soort knekelhuis zou zijn geworden. Faber voegt daaraan toe dat hij eind vorig jaar niet tot de groep zg. loyalisten be hoorde die tegen het hele CDA-WD-regee- rakkoord stemden. Ook Scholten voelt zich onheus door zijn fractievoorzitter bejegend. Dit weekeinde keerde hij terug uit het buitenland en werd met de beschuldigingen van Aantjes geconfronteerd. Hij betreurt die uitlatin gen, en vindt dat Aantjes een ongeloof- waarding onderscheid maakt tussen de in terviews die achterenvolgens Boersma, Van Houwelingen, Faber en hijzelf hebben ge geven. yifljöLVERSUM Han Lam- 5 iers, landdrost van de Zuid- ijke Usselmeerpolders, is iet bereid een eventuele andidatuur voor het voorzit- •rschap van de Partij van Arbeid te aanvaarden. Hij t€es'' eelde dit zaterdagavond mee het i een radio-uitzending van Tros tere is de laatste tijd ildelijk genoemd als eida anc^^aat voor opvolging de vertrekkende PvdA- irzitter mevrouw Ien van Heuvel. Lammers verklaar- omei'e we' b^^d 6011 plaats het partijbestuur te accep- en, niet als dagelijks be- turder maar als één van de ien twin tig algemene be- tureleden. U. Wegens technische om standigheden is het ons vandaag helaas niet mo id v gelijk het tweede gedeel- :n v te van het artikel over ds het dertig jarig bestaan CW van de DDR, waarvan selijl tet eerste gedeelte zater- jarej iag werd gepubliceerd, te plaatsen. Wij hopen hier- morgen te kunnen overgaan. Proefneming in krijgsmacht DEN HAAG (ANP) - De straffen van licht en verzwaard arrest worden als proef vanaf 1 november in de gehele krijgsmacht zoveel mogelijk achterwege gelaten. Alle com mandanten hebben van hun bevelhebber een verzoek hiertoe gekregen. Dit staat in de Defensiekrant, het voorlichtingsor gaan van het ministerie van defensie. De proefneming houdt verband met de komende wetgeving, waarin een scherp onderscheid wordt gemaakt tussen het mili tair tuchtrecht en het militair strafrecht. Militaire commandan ten kunnen dan alleen nog vergrijpen tegen de krijgstucht afdoen. De berechting van strafbare feiten komt uitsluitend in handen van de strafrechter. Doel van de proef is om uit de praktijk gegevens te verzame len over strafoplegging door commandanten. Aan de hand van die gegevens kunnen noodzakelijk geachte wijzigingen van het militaire tuchtrecht aan de dagelijkse gang van zaken worden getoetst. Pas daarna, zo schrijft de Defensiekrant, zal een voorstel worden vastgesteld over het tuchtrechtelijk straffen- pakket waarover de commandant in de toekomst kan beschik ken. De proefnemingen zullen hooguit een jaar duren. In het kader van dezelfde proef worden sinds 1 januari van dit jaar van alle krijgsmachtonderdelen de tuchtrechtelijke gegevens vastge legd. Leerlingen bezette school overgeplaatst LELYSTAD (ANP) De 239 leerlingen van de door ou ders bezette gecombineerde kleuter/basisschool „Waterle- lie-Almere" hebben vandaag toch les gehad. Zij zijn met bussen overgebracht naar het voormalig stadskantoor in Lelystad, waar het ónderwijs geïmproviseerd werd voortge zet. Landdrost Han Lammere van de Zuidelijke Usselmeerpol ders heeft hiertoe besloten omdat de school vanmorgen niet ontruimd was. De oudere protesteren tegen de over plaatsing van vier leerkrach ten en eisen de verwijdering van het schoolhoofd. Het ge sprek dat de bezetters gister middag met de landdrost en enkele wethouders hadden, le verde geen resultaat op. DEN HAAG (ANP) Honderdduizenden Nederlanders zijn in de praktijk niet vrij hun eigen arts te kiezen: mensen in inrichtingen, gestichten en tehuizen of inwo ners van kleine dorpen. Misdadigers kiezen bewust voor het risico te worden gepakt en zodoende ergens terecht te komen waar alleen een hun onbekende arts te raad plegen is. Dit schrijft de Rotterdamse politie-arts H. Th. P. Cremers deze week in Medisch Contact naar aanleiding van de kritiek van de vijf vertrouwensartsen van de RAF-gevan- genen Folkerts, Wackernagel én Schneider over de be handeling die hun cliënten in de gevangenis hebben ge kregen. Dr. Cremers schrijft: „Ik zie niet in dat er wel voor vrije artsenkeuze moet worden gezorgd voor de verhoudingsge wijs enkele misdadigers of wetsovertreders die door hun daad om die isolatie hebben „gevraagd", en niet voor de vele duizenden hulpelozen in tehuizen of voor de platte landsbewoners die evenmin wat te kiezen hebben. Hier worden redelijkheid en betrekkelijkheid uit het oog verlo ren". De politie-arts noemt het „de onredelijkheid ten top te doen alsof Nederland verontmenselijkt omdat enkele superfanaten, die met extreem misdadige middelen hun doel proberen te bereiken, extreem worden bewaakt". Hij stelt verder dat er in principe van moet worden uit gegaan dat elke arts betrouwbaar is tot het tegendeel blijkt. Iedereen heeft het recht en de gelegenheid om over een arts te klagen, ook gevangenen. Weekend verkeer eist 12 doden (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Bij verkeerson gelukken zijn het afgelopen weekeinde in totaal 12 mensen om het leven gekomen. Bij een frontale botsing tussen twee personenauto's op de rijksweg Meppel werden de 31-jarige Jan Janssen uit Zijderveen en de 33-jarige Helene Bom uit Den Haag gedood. De echtgenote en de drie kinderen van Janssen raakten gewond, de toedracht van het ongeluk is nog onbe kend. De 80-jarige Pieter Helder uit Akersloot overleed, nadat hij in zijn woonplaats met zijn fiets de weg overstak en door een personenauto werd aangereden. Aftreden Antilliaans bestuurcollege geëist PHILIPSBURG (ANP) Op Antilliaanse eiland St. Maarten hebben verscheidene vakbon den telegrammen gestuurd naar de centrale regering in Willemstad en de koningin, waarin ze aandringen op het aftreden van het bestuurscolle ge van het eiland. Politie heeft nieuwe wapens DEN HAAG (ANP) De poli tie in ons land heeft sinds enige tijd de beschikking over be perkte aantallen van twee nieu we wapens, die geschikt zijn voor automatisch (zeer snel) vuur. Het zijn geen standaard wapens: het gaat om wapens die nodig zijn voor bijzondere gebeurtenissen. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van justitie zater dag bevestigd. Dit ministerie heeft samen met het ministerie van binnenlandse zaken (ver antwoordelijk voor de rijkspoli tie) heeft samen met het depar tement van binnenlandse zaken (gemeentepolitie) al geruime tijd geleden de toestemming voor de aanschaf verleend. De woordvoerder bestreed dat dit geheim zou zijn gehouden. Vol gens hem is er slechts geen publiciteit aan gegeven. Het gaat om twee wapens van Duitse makelij: het precisiege- weer HP 33 (zuiver op lange afstand, met klein kaliber muni tie) en het machinepistool MP 5 (afgeleide versie van de HP 5 met hoge vuurenelheid), beide van Heckler und Koch. Het geweer is na een kleine ingreep eveneens met hoge vuurenel heid te gebruiken. Het machine pistool is in de praktijk al ge bruikt op 15 september bij de arrestatie van vier Molukkers in Breukelen, waarbij een Mo- lukker om het leven kwam. Bij dit incident was een speciaal arrestatieteam van de politie ingezet. Omstreden onderzoek in Groningen gaat door GRONINGEN (ANP) - Het biochemisch laboratorium van de rijksuniversiteit Groningen mag wel starten met het omstre den zogenaamde recombinant DN A-onderzoek, zo heeft de Groninger universiteitsraad met 22 stemmen voor en 9 tegen besloten. Bij dit omstreden on derzoek worden de erfelijk heidsfactoren van levende cel len via scheikundige weg veran derd. De gemeente Groningen had de universiteit de afgelopen week nog laten weten dat dit onder zoek onverkort als hinderwet- plichtig wordt beschouwd, en dat niet met het onderzoek mocht worden gestart voordat daarvoor een afzonderlijke hin derwetvergunning is verleend. De universiteitsraad heeft te vens beslist dat het onderzoek ook mag worden voortgezet wanneer de gemeente Gronin gen het laboratorium wil sluiten wegens overtreding van de hin derwet, en de universiteit daar tegen in beroep gaat bij de (Van onze correspondent) IjfllOME Zelfs religieuzen hebben zich ge- t v^oegd bij het ziekenhuispersoneel dat van- tg in Italië massaal in staking is gegaan. Chieti, op 50 km van Rome, hebben tien uit een staatsziekenhuis net ov Is hun collega's het werk neergelegd om racht bij te zetten aan hun eisen voor hoger Dille ion een situatie die nog niet eerder is an d oorgekomen. Militairen bemannen de keu- r sti ens van de ziekenhuizen, maar veel zieken e pri ebben het raadzamer geacht thuis te blijven, dirt ishctpet van de sociale onrust is een driejaren- van minister Pandolfi, een soort Bestek dat tot doel heeft de economische bloei te V irstellen en de werkloosheid te bestrijden. LJN Dit plan voorziet in beperkingen op het ter rein van de lonen. Het ziekenhuispersoneel wordt een loonsverhoging van 70 gulden per maand geweigerd, terwijl de piloten vam Ali talia een verhoging van bijna 700 gulden per maand in de wacht sleepten door alleen maar te dreigen met een staking. Het ziekenhuisper soneel wordt al jarenlang onderbetaald in ver gelijking met andere groepen. De ziekenhuisstaking wordt beschouwd als een voorloper van de algemene staking die half november voorzien is. Als die staking doorgaat, kan dit het einde betekenen van de regering-Andreotti, omdat zij dan wellicht niet langer kan rekenen op de steun van commu nisten,socialisten en republikeinen in het par lement VOOREINDE VAN HET JAAR rik) ij I HISBURY (Rtr) - Premier ,r°J to Smith van Rhodesië str®feft gisteren op een pers- m 31 inferentie verklaard thans iet te geloven dat op 31 de- De (Bmber een zwart meerder- irlaii cidsbewind in Rhodesië zou norg annen functioneren, zoals rkoqt reeds lang is toegezegd eor de blank-zwarte over- or i Dgsregering van Rhodesië. hav olgens Smith is het te wij- er w n »|0uter mechanische, Ine Mtaken' dat de uitvoering het program voor het nde van het blanke meer- I ifheidsbewind waaromtrent end j en drie zwarte nationalis- gehi sche leiders het op 3 maart and ins werden, is vertraagd. ïoud egin december zouden ver jon ^zingen gehouden moeten an orden opdat de streefdatum and n 31 december zou kunnen orden verwezenlijkt. Deze streefdatum is vervat in de overeenkomst van 3 maart in Salisbury, die getekend is door Smith en de zwarte lei ders Muzorewa, Sithole en Chirau. Bisschop Muzorewa heeft verklaard dat Smith met goede redenen moet ko men wil hij met het uitstel akkoord gaan. Ondertussen zijn in het wee keinde vijf vliegtuigen met Brits militair materieel onder dekking van de duisternis aangekomen in Zambia ter versterking van de Zambiaan- se verdediging in het licht van de actie die Rhodesië tien dagen geleden uitvoerde. En geland staat de wapens af op voorwaarde dat ze niet in handen komen van de zwarte guerilla-organisatie ZAPU die onder meer het doelwit was van de Rhodesische aanval len. Belgen gaan 17 december naar stembus BRUSSEL (ANP) De leider van de Belgische overgangsre gering, Paul van den Boey- nants, heeft zondagavond in een televisietoespraak aange kondigd dat zijn regering streeft naar het houden van algemene verkiezingen op 17 december van dit jaar. In zijn toespraak somde de Belgische premier ook nog eens de taken van de huidige regering op: het voorbereiden van de federalise ring van België, het organise ren van Europese verkiezingen in België en het nemen van maatregelen om de economi sche situatie in het land in de hand te houden. Van den Boey- nants kondigde voorts belas tingverlagingen aan. Aan paus Johannes Paulus II wordt een lam aangeboden tijdens zijn bezoek aan het bedevaartoord Mentorella. (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME Paus Johannes Paulus II is kennelijk niet van plan een „gevangene van het Vatikaan" te worden en zijn dagen in de fraaie renaissance-vertrekken van het Vatikaan in eenzaamheid te slijten, zoals velen van zijn onmiddellijke voorgangers hebben gedaan. Gistermiddag bracht de paus een bezoek aan het 65 km ten zuiden van Rome gelegen bedevaartsoord van de Madonna delle Grazie (O.L. Vrouw van Genade) te Mentorella. De volgende week zondag, 5 november a.s., wil de paus zich naar Assisi en Siena begeven waar respectievelijk St.-Fransiscus en St.-Catherina worden vereerd. Op advies van de Italiaanse politie-autoriteiten, die op grond van het Verdrag van Lateranen verantwoordelijk zijn voor de veilig heid van paus en kardinalen, werd de reis naar Mentorella per helikopter van de Italiaanse marine gemaakt. Duizenden mensen waren opgetrokken naar de Monte Guadagnolo buiten het stadje, waar al sinds de vroege Middeleeuwen een uit hout gesneden Maria-beeld het centrum vormt van de volksverering. De van alle kanten samengestroomde belangstellenden kregen alle gele genheid de paus te benaderen, hem de hand te drukken en kinderen naar hem op te heffen. Gistermiddag om twaalf uur, nadat hij in het raam van zijn werkkamer aan het in de zon badende St. Pietersplein het Angelus had gebeden en zijn zegen aan de honderdduizend samengestroom de mensen had gegeven, zinspeelde de paus op het uitstapje, dat hij van plan was later in de middag te gaan maken. Voordat hij achter de gordijnen verdween vroeg de Poolse paus in het Italiaans door de microfoon: „Is er soms iemand die de weg voor me weet naar Mentorella?". De menigte waardeerde het grapje met een donderend applaus. TEHERAN fUPI—Reuter) De regering van Iran blijft volledig garant voor de veiligheid van de buitenlanders die in het land wonen en werken. Dit heeft gisteren de Iraanse minister van voorlichting Mo hammed Reza Ameli verklaard. Sprekend over de eisen van enkele stakende groeperingen dat „de buitenlanders moeten worden uitgewezen", zei de minister op een persconferentie in Teheran dat er geen reden was voor bezorgdheid. Ameli zei verder dat ook de religieuze minderheden in Iran bescherming blijven genieten. Als zij mikpunt van gewelddadig heid zijn geweest, zei hij, dan is dat bij uitzondering voorgekomen. De regering van Iran heeft gisteren 34 hoge ambtenaren van de gevreesde staatsveilig- heidspolitie en geheime-inlichtingendienst „Savak" van hun functie ontheven of tot ontslag gedwongen.p In gevechten die zaterdag in 37 steden hebben plaats gehad zijn acht mensen om het leven gekomen. Ajatollah Khomeiny, de leider van de Sjiïti- sche oppositie in Iran, heeft in een interview met het Amerikaanse nieuwsmagazine Newsweek bevestigd dat als de sjah door de huidige onlusten in zijn land niet wordt weggejaagd, „wij ons zouden kunnen voor stellen dat we oproepen tot een gewapende strijd van het volk". Volgens Khomeiny heeft de sjah de econo mie van Iran te gronde gericht en heeft hij de natuurlijk rijkdommen, vooral de olie, uitgeleverd aan de industriële reuzen. Vorstelijk salaris voor Donald Duck WASHINGTON (Reuter). De Amerikaanse regering heeft een salariscbeque van 99.999 dollar uitgeschreven voor Do nald Duck. Dit grapje was afkomstig van de Amerikaanse rekenkamer, voorkomt op de salarislijst en die wilde weten of de compu- ook niet, dat het bedrag het ter wel zo „waterdicht" was maximaal toelaatbare, verre als men wel eens wil doen overschreden had. geloven. De computer had niet door dat Donald Duck niet Tanker voor Bretonse kust aangevaren BREST (Reuter) Voor de kust van Bretagne is vorige week een tanker in botsing gekommen met een Frans marinevaartuig, dat de tanker opgedragen had de haven van Brest binnen te lopen, omdat deze de voorgeschreven route zou hebben genegeerd. Het betreft de Griekse tanker Thios Thanassis en de Franse torpedoboot jager Dupetit Thouars. Sedert de ramp met de tanker Amoco Cadiz heeft Frankrijk nieuwe waterwegvoorschriften ingevoerd. Opstand in Oeganda NAIROBI (UPI.AFP) In het zuiden van Oeganda zijn legereenheden in opstand ge komen tegen het regime van dictator Idi Amin. Zij voeren zware gevechten met troepen die de president trouw zijn gebleven. Dit schrijft het Ke- niase dagblad Daily Nation vanmorgen te hebben verno men in welingelichte kringen in de Oegandese hoofdstad Kampala. De opstand is ongeveer drie weken geleden uitgebroken in een bataljon gelegerd bij Mb ar ara, op 40 kilometer af stand van de grens met Tan zania. Naar wordt gezegd hebben de opstandelingen een hele eenheid trouwe regering stroepen uitgeschakeld waar bij 150 doden vielen. De Oe gandese radio heeft tot nu toe steeds verklaard dat er in het zuiden door Oegandese troe pen wordt gevochten tegen binnengedrongen eenheden van het Tanzaniaanse leger. Diplomaten in Tanzania ver klaarden al eerder dat Oegan da kampt met een interne cri- De vooruitzichten voor woens dag: In de nacht en ochtend plaatse lijk mist, overigens enkele op klaringen en op de meeste plaat sen droog. Middagtemperatu-, ren omstreeks 14 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor woensdag: Aantal uren zon0 tot 5. Min. temp.: omstreeks 10 gra den. Max. temp.: omstreeks 14 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth, R'dam Vllssingen

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5