Pasar Gambir komt volgend jaar terug in Groenoordballen ugdunum wint topper „TheKnack" van Sicom slecht bezocht Majoretten- kampioenschap in Zuid-west druk bezocht Leids jeugdteam goede derde BONDEN WEREN COMMERCIËLE MAJORETTENKORPSEN ;ina 5TAD LEIDSE COURANT MAANDAG 30 OKTOBER 1978 PAGINA 3 Italian De Indische versnaperingen gingen grif van de hand. LEIDEN De Pasar Gambir in de Groe- noordhallen moet een jaarlijks terugkerend festijn worden volgens organisator R. Joenoes. Ondanks een teleurstel lend bezoekersaantal is er genoeg winst gemaakt om het evenement voor herhaling vatbaar te doen zijn. In eerste in stantie leek deze Indi sche jaarmarkt een groot succes te worden. De eerste dag brachten er al 3000 personen een bezoek aan de Oosterse markt. De volgende da gen echter bleek er veel minder belangstelling te zijn. In totaal zijn er ongeveer 20.000 bezoe kers geweest. De heer Joenoes heeft met zijn Pasar Gambir ook de inwoners van Leiden en de omgeving een stukje willen laten zien en proe ven van het Indische marktge- beuren. Om wat meer aan te spreken bij de Nederlanders die nog onbekend waren met de Oosterse sfeer of het Indi sche eten had hij het geheel gelardeerd met een grote hoe- saté, nasi of bami kon er op de Pasar ook patat en poffer tjes gegeten worden. Ook wa ren veel Nederlandse artiesten uitgenodigd om op te treden. Al met al maakte deze menge ling de sfeer niet erg exotisch en kwam het Oosterse karakter niet helemaal tot uiting. Hoogtepunten van de Pasar Gambir waren het optreden van de popgroep Massada don derdagavond en de zanger Rob de Nijs, gistermiddag. De snel tekenaar die zich een vierkante meter in de hal had verworven, kreeg eveneens veel belangstel ling. De gebatikte schilderijen bleken niet bij het Leidse pu bliek aan te spreken, maar de stand met antiek heeft daaren tegen goede zaken gedaan. De heer Joenoes is van plan als hij volgend jaar terug komt wat minder Nederlandse ele menten in de Pasar Gambir te verwerken. Hij wil dan de krontjong muziek sterker laten horen en er bij de standopbouw meer op te letten dat het een bijdrage levert aan het Indi sche karakter. Over de techni sche kant van het evenement was de organisator bijzonder tevreden. „Geen enkel pro bleem is er geweest in de sa menwerking met de Groe- noordhallen. Wij hebben gewel dige medewerking gehad van de directie, de schoonmakers en de portiers." Ruiten Enkele ruiten van leegstaande woningen en pakhuizen aan de Langebrug zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag gesneuveld. In verband hiermee heeft de Leidse politie na een korte achtervolging drie jongens van zestien en zeventien jaar in de Breestraat kunnen aanhouden. Tevens zijn er in de nacht van vrijdag op zaterdag drie plakkers aangehouden. Zij werden na verhoor weer heengezonden. Illegale zender Voor de vijfde maal in drie maanden heeft de politie zaterdag rond half zeven de 24-jarige Leidenaar J. v.d. M. aangehouden in verband met diens illegale zendpraktijken. De Leidenaar werd zaterdag op heterdaad betrapt toen hij vanuit zijn auto in Zuid-West aan het zenden was. Tegelijkertijd is een Hagenaar aangehouden, aan wie de zendapparatuur, die in de auto was gebouwd, toebehoorde. De apparatuur is in beslag genomen. Piano-recital In de Kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 wordt op woensdag 1 november het tweede zogenaamde „Rijksdaalderconcert" van het seizoen gegeven. De jonge Nederlandse pianist Hans Bruin zal de solist zijn op deze avond. Hans Bruin studeerde bij Jan Couvée en bij de befaamde Nederlandse pianopedagoog Piet Vincent. Naast zijn bezigheden als uitvoerend kunstenaar is Hans Bruin docent hoofdvak piano aan het Amsterdam Conservatorium en is hij hoofdleraar aan de muziek-pedagogische academie te Alkmaar. De pianist brengt onder meer werken ten gehore van Scarlatti, Beethoven, Rachmaninoff, Schumann en de Amerikaanse componist Charles Griffes. Het concert begint om kwart over acht. De toegangsprijs bedraagt slechts 2,50. Het concert begint om 20.15 uur. Tussen kwart voor acht en kwart over acht wordt een gratis kopje koffie geschonken. Bij de prijs is tevens gratis garderobe en programma inbegrepen. De kaartverkoop geschiedt op het bureau van K&O, Oude Vest 45 te Leiden. Telefoon: 141141 en 141200. Scholingscursus De werkgroep Politieke Scholingscursussen voor Vrouwen organiseert op 1, 8, 15 en 22 november (ochtend en avond) de cursus „Vrouw, Arbeid en Inkomen". De cursus wordt gehouden in de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg in Leiden. De cursus bestaat uit vier bijeenkomsten: twee bijeenkomsten inleiding en groepsgesprekken over vrouwe narbeid, betaald en onbetaald werk, deeltijdbanen, kostwin nerschap, minder werkgelegenheid voor vrouwen, opwaarde ring huishoudelijke taak etc. De andere twee bijeenkomsten zijn forumbijeenkomsten met vertegenwoordigers van het CNV, het VNO, de NW en de politieke partijen. Inlichtingen zijn te krijgen via de telefoonnummers 890812,131335,154995. (Van onze schaakmedewerker) LEIDEN - Het Leidse jeugd team heeft zich in de traditio nele Huttonwedstrijd goed ge weerd. Met 9 1/2 punt werd een uitstekende derde plaats in de eindrangschikking veroverd. De eerste prijs ging naar de NBSB, die in totaal 14 punten scoorde, anderhalf meer dan de SGS. Het Leidse team had het goede resultaat wel geheel te danken aan de op de topborden uitko mende schakers. Alleen Jeroen Selier liet op één van de eerste zes borden een half puntje lig gen. John van der Wiel, Wim Heemskerk, Menno Okkes, Hans Kuyf en Jan Willem Duij- zer wonnen hier hun partij. Op de lagere borden liep alles aanzienlijk slechter. Grove blunders werden hier vaak een voudig door de tegenstanders afgestraft, waardoor de moge lijkheid om eerste te worden verloren ging. Erik Oosterom, Jaap van Harten en Van der Aart wonnen hier nog wel hun partij, terwijl Erik van 't Hof en Gert Koelewijn een remise met hun tegenstander overeen kwamen. Jeugd De Spartaan grossiert in titels (Van onze sportredactie) DORDRECHT - De jeugd van de krachtsportvereniging De Spartaan heeft tijdens de Na tionale Jeugdkampioenschap pen gewichtheffen vijf titels veroverd. Bovendien vestigde Dio Degenaars vijf Nederland se records. Bij de 13-15-jarigen won Karei Koppe het goud in de gewichts klasse tot 40 kg. Hij kwam tot 35 kg trekken en 45 kg stoten. Jan Nieuwpoort was de sterkste bij de groep tot 79 kg. Hij trok 80 kg en stootte 100 kg. Dio Degenaars was de grote man bij de categorie 16/17 jaar. Niet alleen werd hij kampioen, hij vestigde ook vijf records. Hiervoor werd hem door de jury de prestatieprijs toegekend. De genaars bracht bij het trekken 65 kg en bij het stoten 85 kg omhoog in de gewichtsklasse tot 57 kg. Zwaargewicht Ton de Groot trok en stootte respectie velijk 75 kg en 105 kg. In de oudste leeftijdsgroep be trad vedergewicht Rob Wansink de hoogste trede door 75 kg en 90 kg te heffen. Nieuweling Wim van der Putten behaalde bij deze 18- tot 20-jarigen ae titel in de groep tot 82,5 kg. Hij trok 75 kg en stootte 110 kg. Louis Aats en Peter Keijzer bereikten in hun afdelingen een verdienst elijke derde plaats. Het majorettenkorps uit Boskoop in actie LEIDEN - Het Haagse Majoret tenkorps „Fantesy" heeft zater dag de in Leiden gehouden Nederlandse kampioenschap pen Majorettenkorpsen 1978 ge wonnen. In de Vlietkamp in Zuid-West dongen 20 korpsen naar deze titel. Een jury van het Wereld Muziekconcours be noemde de kampioen van 1978 in aanwezigheid van een dui zendkoppig publiek. De organisator van het kam pioenschap, de Algemene Ne derlandse Unie van Muziekver enigingen, had deze wedstrijd het liefst tijdens de Taptade gehouden. Zij kreeg hiervoor geen toestemming van het Tap- tade-bestuur omdat bij het ma- jorettenkampioenschap geen korpsen mee mochten dingen die niet aangesloten waren bij een van de drie bonden die Nederland voor majoretten korpsen rijk is. De heer A. van Vliet, van de afdeling public relations van de ANUM, hier over: De korpsen die niet bij een bond zijn aangesloten zijn over het algemeen verbonden aan een commercieel instituut, het Holland Institute Twirling Department van de heer Van der Werf. Deze man vult zijn zakken met het geld dat de meisjes of de ouders met moeite bij elkaar hebben geschraapt. Dit Instituute geeft dan zoge naamd Twirling lessen, wat niets anders inhoudt dan in één dag behendig leren draaien met het stokje. Daar hebben de ma jorettes weinig aan. Om een echt goeie majorette te worden heb je een aantal jaren les nodig en niet één instructiedag". Hij fgt er aan toe: krijgt „De UM" subsidie van CRM en kan moeilijk commercieel ge- richte korpsen bij het kam pioenschap betrekken. In antwoord hièrop vertelt de heer H.J. Teske die betrokken is bij de organisatie van de Taptade dat het niveau van de bij de bonden aangesloten korp sen veel lager ligt dan bij de andere korpsen, „het gaat daar erg conservatief toe. Als er eens nieuw bloed in die bonden zou komen, zou dat al een stuk schelen. Ze hebben geen gevoel voor publiciteit Het Twirling Institute is inderdaad een com merciële instelling, maar je krijgt er ook wat voor. We vinden dat Nederlandse kam pioenschappen open moeten zijn voor alle korpsen en dus konden we het niet in de Tapta de laten vallen. We stonden er niet achter". Het Twirling Institute heeft ei gen Nederlandse kampioen schappen gehouden, waar dus in het gelukkige bezit prijzen van twee kampioenen 1978. (EHG LEIDEN - Het initiatief van Sicom, De 19 Stichting Ideële Communicatie, klinkt in al. 19 het programma-boekje erg fraai: „Sicom wil zijn publiek in nader contact brengen J^clojJmet cultuur en cultuurproducenten. „Maar dat publiek moet er wel zijn; daar ontbrak iet zaterdagavond in de Schouwburg aan: len handjevol kijkers volgde enigszins [elaten de verrichtingen van de vier Engel acteurs in Ann Jellicoe's „The Knack". J)m het stuk had men in ieder geval niet er Cni veg hoeven te blijven. Er is ooit eens een 0 ilm van gemaakt, die enige indruk achter- Zeker in de zestiger jaren, toen men og niet zo gewend was aan het op het ineel behandelen van rolpatronen. Vooral niejt als het mannelijk gedrag betreft ten opzichte van de te versieren vrouw. Dat is „The Knack": de truc hoe een vrouw te versieren? In het stuk zien we drie specimina van de. homa sapiens „man". De grote versierder, met vetkuif en leren pak; het schuchtere ei, niet dom maar fysiek en daardoor ook verbaal niet imponerend; tenslotte de filo soof, de beschouwer, voor wie het onder werp „vrouw" schijnbaar geen probleem is. Tussen die drie ontspint zich een spel van concurrentie en inpalmen, van hulp en pesterijen, wanneer een op het eerste ge zicht uiterst naïef meisje hun huis binnen dringt. De Britten brengen het allemaal keurig in beeld zonder iets extra's aan deze „The Knack'-voorstelling toe te voegen. De types zijn uitstekend, maar ontkomen nergens aan het keurslijf van het type. De voorstel ling is eerder leuk dan ontroerend. Met dat al blijft „The Knack" aardig toneel om naar te kijken. De heropvoering van het stuk past uitstekend in deze tijd waarin de discussie over rolpatronen aan de orde van de dag is. Daarom alleen al was de geringe publieke belangstelling merkwaar dig en onterecht. Woensdag 22 november kan het Leidse theaterpubliek iets goed maken. Dan wordt het stuk nogmaals ge speeld. PAUL VAN DER PLANK De topper in de zondag eerste Iduna en Alkmania kende verloop. Iduna kwam onver- op een 1-0 voorsprong door Vera der Hoorn. Tenslotte moest Iduna in tweede helft toch buigen. Achtereenvol- scoorden: Joke van Klink, Mary van Meer en Stefanie Kalker. Eindstand °z^ indstad Sport had rekening te houden je 'rri let counters van SJZ, maar won met 2-0 van Henny Steensma en Ellen Lisse won ook met 2-0. Dat Christa Timmermans liep a0lc,preemaal alleen op de SJC keepster af en dat betekende 2-0. KRV was even sterk als Kickers'69, maar won met 2-1. In de zondag tweede klasse klopte Iduna het Zoeter- woudse SJZ 2 met 2-0 dankzij Marrie Maurits en Ans Palvers. DOCOS 2 zag zich door blessures van Sc. Lisse 2 geconfron teerd tegen 10 meisjes. Toen daarvan nog twee geblesseerd het veld verlieten, waren er nog 8 over. Deze verloren met 3-0. UDO, zonder Gerrie en Marriët Huiberts won krap aan van Alkmania met 1-0 door een doel punt van Jacqueline Zandbergen. In de zaterdag eerste klasse gaf Naaldwijk Alp- hia pittig partij, maar delft toch terecht het onderspit door een kopbal van Marjan Velders. Lugdunum verloor kansloos van RAS (0-2). Zevenhoven keepster Jolanda van Tol behoedde haar club voor een LEIDEN Meer dan honderd marktbezoekers konden zater dagmiddag bij de Hooglandse kerk een prijs in ontvangst nemen die door de Leidse ver eniging voor ambulante handel ter beschikking was gesteld. De ambulante handel heeft even als vorig jaar gedurende enkele weken een actie gevoerd waar bij er loten gekocht konden worden. Vorige week maandag werden de loten getrokken en de prijswinnaars konden zater dag een enveloppe van een touw trekken waarin stond aangegeven voor wat voor prijs zij in aanmerking kwamen. On der de prijzen waren 50 fietsen. Begeleid door een boerenkapel van 11 man, fietsten de win naars langs de kraampjes en verzamelden een tas vol bood schappen. In totaal waren er voor 13.000 gulden aan prijzen. grotere dan de 0-1 nederlaag tegen LYRA, Valken'68 verloor van KRV met 1-5. Doel- puntenmaaksters van KRV Inge de Jong en Ariën Schaap (2 maal). De overige doelpunten werden door eigen speelsters gescoord. In de tweede klasse was Sportief geen partij voor SVLV. Brigette van Veen (5 maal), Annette Geering (2 maal) Carla Pieterse en Connie van Brecht scoorden (0-9). KMD won van Abbenes met 1-0. Toch was Abbenescoach Grollee tevreden over het vertoonde spel. Ter Leede won overtui gend van 's Gravensande: 3-1 door Paula Brouwer, Kate Fiolle, Mieke Overvliet. Alp- hia verloor van RAS met 0-1. LYRA zag ALKMANIA met een 2-0 overwinning naar huis teruggaan. Doelpuntenmaaksters Ro my van Klink en Ellen Bakker. Prijzenregen op Leidse markt schel de foto: een van de prijswinnaars neemt een splinternieuwe fiets in ontvangst.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3