komt één doelpunt tekort @§en zwervend bestaan voor wereldkampioen squash AZC Alphen GAWAL AWAD WIL ALS PROF TERUG NAAR EGYPTE O STRAATSBURG Nadia Comaneci, die een hele week in Straatsburg heeft rondgelopen met een van spanning vertrokken ge zicht, straalde gisteravond nadat zij op de evenwichts- balk toch nog een wereldti tel had veroverd. De turn ster, die aan zichzelf get wijfeld moet hebben, had ineens de zekerheid toch nog volledig mee te kun nen. De negentiende wereld kampioenschappen turnen zijn bij de dames bijna een volledige triomf voor Rus land geworden. Na de over winning in het landenklas- sement, zorgden Elena Moekina. die vorig jaar tij dens de Europese titelstrijd in Praag haar internationale debuut maakte. Nelli Kim en Natalia Sjaposjnikova voor een drievoudig succes in de individuele wedstrijd. Op grond van de Olympische regel kwamen 36 turnsters uit met een maximum van drie per land. Door deze bepaling, die geen recht doet aan de werkelijke krachtsverhouding, had Ne derland zaterdagavond ook nog één deelneemster: In- grid Bolleboom. De veer tienjarige Zoetermeerse, die als 29e aan de wedstrijd begon, bezette tenslotte de 35e plaats met een totaal van 73.750 punten. Zij zakte zes plaatsen door een val van de evenwichtsbalk (8.75). Op de andere onder delen kwam zij tot, voor Westeuropese begrippen, zeer goede waarderingen met als hoogste 9.50 voor haar optreden aan de brug ongelijk. Ontwikkeling De strijd om het individuele kam pioenschap en de toestelfinales maakte duidelijk, dat het dames- turnen sedert Montreal weer een geweldige ontwikkeling heeft' doorgemaakt. Er worden onderdelen geturnd, die zeker niet van gevaar ontbloot zijn. De kleine Russin Sjaposjnikova, qua uiterlijk een jonger zusje van „schoonheidskoningin" Nelli Kim, maakte een éénarmige handstand aan het eind van de balk in combinatie met twee vrije oversla gen. Bij de afsprong miste zij met een voet de balk en viel zwaar. Toch had het halve punt aftrek geen verlies van een medaille tot gevolg. Nadia Comaneci had bij haar oefening op de brug ongelijk een greep naar de lagere ligger gemist en was zittend op de vloer tot de conclusie gekomen, dat zij een medaille in de achtkamp defi nitief kon vergeten. De drievoudige triomf het ge beurde voor de eerse keer in de geschiedenis van het damesturnen moet met Moskou in het vooruit zicht voor Rusland een geweldige geruststelling zijn. Straatsburg heeft echter geleerd, dat andere landen ook volop in ontwikkeling zijn. Als één natie de achterstand op deze landen kan inhalen is het de Verenigde Staten. In Amerika is het dames- en heren- uturnen een nog betrekkelijk jonge sport. Door de sponsoring van een internationaal werkend zeepcon- cern hebben de Amerikanen ech ter veel meer mogelijkheden ge kregen en de eerste vruchten heb ben zij in de Franse conferenties- tad geoogst. De Amerikaanse he ren eindigden als vierde in het landenklassement en de dames bezetten de vijfde plaats. Grootste Het grootste succes boekte de Amerikaanse ploeg echter giste ren, toen Kurt Thomas wereld kampioen vrije oefening werd en Marcia Frederick de titel op de brug met ongelijke leggers met een niet alleen uiterst spectacu laire, maar ook perfect uitgevoer de oefening binnenhaalde. De in Straatsburg vaak terecht becritiseerde jury wilde geen tien in Montreal vielen er alleen voor Comaneci al vijf tienen uitdelen, maar gaf de Amerikaanse met 9.95 toch alle eer. Het was de eerste maal. dat de Verenigde Staten een wereldkam pioen konden begroeten. De enige medaille, ooit bij een kampioen schap veroverd, was het brons van Peter Kormann, bij de vrije oefe ning in Montreal. Kathy Johnsson completeerde het Amerikaanse succes met brons op de Kür van de dames, waar Nelli Kim haar tweede individuele medaille en de derde gouden in totaal veroverde met een oefening waarin de gratie en de sportieve elementen perfect waren gecombineerd. De 21-jarige turnster („mijn tweede jeugd is nu begonnen"), die bij de ceremonie protocollaire van de achtkamp haar internationaal minder ervaren ploeggenoten Moekina en Sjaposj nikova alles souffleere, denkt nog niet aan stoppen. De eerste plaats bij het paardsprin- gen, een gestrekte tsukuhara met een hele draai, die ook wel maan- salto wordt genoemd, en op de vrij oefeningen waren een herha ling van het Olympische succes in Montreal, al moest Kim het goud op de vrije oefeningen wel delen met Jelena Moekina. Japan Van de zes toestelfinales, die gisteren in een ruim zes uur durende laatste sessie ook nog bij de heren werden verdeeld, kwamen er drie in Japanse han den. Shigeru Kasamatsu, de wereld kampioen twaalfkamp van Varna Het ogenblik waarop Nadia Comaneci haar aspiraties kon opbergen. Na een val van de balk, krabbelt ze weer op in de wetenschap dat zij alleen op de individuele nummers nog een plak zou kunnen behalen. En dat deed ze ook. Op de evenwichtsbalk. (1974), die in Montreal door een blindedarmontsteking daags voor de wedstrijden wegviel en nu door een mislukte voltige-oefening de hoop op prolongatie van de indivi duele titel, kon vergeten, kreeg toch nog een keer goud voor zijn rekoefening. Krachtsverschillen in cijfers waren er tussen de eerste fier op dit onderdeel niet. De regerende wereldkampioen Eber- hard Gienger (West-Duitsland), de Bulgaar Deltsjev en Kriisin kregen allen 9.90, maar Kasamatsu had aen beter gemiddelde uit de lan- denwedstrijd. Gienger volgde op fijfentwintighonderdste en omdat de andere twee met hetzelfde totaal begonnen, moesten zij het arons delen. De titel aan brug was voor Eizo <enmotsu, terwijl Junichi Shi- musi de beste paardspringer /vas. Nicolai Andrianov, de Olympische kampioen van Montreal en vrijdag winnaar /an de twaalfkamp, triomfeer de aan de ringen. De Olympi sche kampioen paardvoltige- ren, Zoltan .Magyar, bewees dat hij zijn gelijke nog niet heeft. De Hongaar, die met een •noyenne van 9.90 was begon nen, scoorde dat cijfer gister middag opnieuw. Andrianov was in Straatsburg de grote medailleverzamelaar met driemaal goud (landen- /vedstrijd, individuele twaalf kamp, ringen) en twee keer zilver (sprong en brug). Jelena Moekina, wereldkampoene en individuele titel met een grandioze vrije oefening waarbij de wet van de zwaartekracht niet leek te tellen. Nikolai Andrianov vergaarde ae meeste medailles, ue wereldkampioen verwierf ook nog eens goud aan de ringen. DEN HAAG - Gawal Awad zal ongetwijfeld dezelfde gedaante wisseling ondergaan als al die andere topsporters. Verlegen, in zichzelf gekeerd bij het begin van hun loopbaan; zelfverzekerd, zich moeiteloos uitend na verloop van jaren. Nederland zal er overigens weinig van merken, want de Egyp tenaar is wereldkampioen squash. En die sport beweegt zich hier nog op zeer bescheiden ni veau. Niettemin had Awad trek in het internationale kampioen schap, dat dit weekeinde in het Haagse squashcentrum op Klein Zwitserland werd afgewerkt. Bijna aandoenlijk bedankte hij na afloop, als winnaar, het publiek en de organisatie in gebrekkig Engels. Maakte verontschuldigin gen dat zijn broer niet had kunnen komen en zei dat hij nog niet wist of hij prof wilde worden. Toen een meisje aan haar moeder vroeg wat die meneer nou allemaal had ge zegd, wist de vrouw het ook niet precies. „Hij sprak Engels, maar hij woont in het buitenland", was haar verrassende antwoord. Ook weer niet zo onlogisch, want squash voltrekt zich in een omge ving waarin éen buitenstaander een Engelse kolonie zou herken nen. Awad is een bijzondere verschij ning voor de argeloze Nederlan der. Een Egyptenaar nota bene in een sport, die is ontstaan op de Engelse kostscholen. Nadere in formatie leert echter, dat Egypte een lange squashtraditie heeft van wege het Brits bestuur, dat het land alweer vele jaren geleden heeft gekend. „Wij hebben al heel wat wereldkampioenen gehad", laat Awad weten via de Egyptische ambassadeur en een vrouwelijke tolk van diezelfde ambassade. „Abdel Fatah Amr, die zelfs ambas sadeur in Groot-Brittannië is ge weest, Abou Taleb, Al Dardiri, Ibrahim Amin en ikzelf dus sinds twee maanden. Sinds ik die titel in Engeland heb veroverd, trek ik een paar maanden door Europa om aan een aantal toernooien deel te nemen. Volgend jaar wil ik weer wereldkampioen worden en daar na zal ik dan wel prof worden". Op die weg omhoog wordt hij sinds kort begeleid door een Zweed, die zich heeft opgeworpen als trainer en manager. Dick Jo hansson heet hij en hij betaalt alles uit eigen zak. „Het is nu nog een hobby voor me. Gamal traint met mij en de Zweedse ploeg in Zwe den en krijgt daar alles van de bond, ook een flat. Nadat hij wereldkampioen was geworden, ben ik hem in Egypte gaan opzoe ken. Hij voelde wel voor mijn ideeën". „Het is eigenlijk een soort investering", weet de kiene Egypti sche ambassadeur, „want als Awad prof wordt, wordt Johansson zijn privê-manager". Nieuwe generatie Toch heeft de nog iele Awad niet het idee hetzelfde te gaan doen op squashgebjed, wat veel top- tennissers doen. Voor hem waar schijnlijk geen echt zwervend be staan. „Als ik eenmaal prof ben, denk ik dat ik weer terug ga naar Egypte. Met of zonder manager, dat weet ik nog niet ik wil de sport daar nog populairder ma ken, na verloop van tijd trainer worden om de jeugd te stimuleren en bij te dragen tot een sterke nieuwe generatie squash-spe- Iers. Nu vind ik het wel fijn om te reizen en om mensen te leren kennen. Ik voel me een beetje ambassadeur. Awad, een Egyptenaar en Johans son, een Zweed, die alletwee met veel moeite iets ander dan hun eigen taal spreken. „Maar we be grijpen elkaar zonder moeite. We hebben vaak aan één woord of gebaar genoeg", legt Awad uit. Gawal Awad (links) volgt gespannen de door zijn te genstander Michael Hell- ström geslagen bal. „En ook met andere spelers heb ik een fijn contact. Ik voel me niet alleen". In een flitsende partij speelt hij een beetje met zijn tegenstander in de finale, Peter Verow, de nummer vijf van Engeland. Bij een voorsprong van 2—0 houdt hij in om dan bij 2—2 de beslissende game soepeitjes in te palmen. Hij weet nu al hoe hij het spel moet verkopen. „Ik heb me inderdaad niet helemaal gegeven, dat was alleen 's ochtends nodig tegen de Zweed Michael Hellström. Maar je begrijpt, dat er voor deze sport honderd procent lichamelijke fit heid nodig is. Tot voor kort liep ik elke dag zestien kilometer naast de gebruikelijke trainingen. Actie en reactie, dat zijn eigenlijk de twee belangrijkste punten". Het publiek smulde van de partij en bleef doodstil toen Awad, schuchter maar dapper het woord tot. de tribune richtte. „Tribune" is eigenlijk en groot woord. Want de belangstellenden zaten opeen gepakt als op een zaterdagavond in Theater in de Steeg. Ongeveer tachtig mensen op eikaars schoot. Knus maar onhandig. Vandaar ook, dat er bij de gemeente een voorstel ligt de accommodatie uit te breiden tot zo'n zeshonderd plaatsen. Het is echter de vraag of die vol zullen stromen als vol gend jaar Awad gewoon weer in eigen land als een door de sport gevormde persoonlijkheid zijn ta lenten toont. DICK HOFLAND Uitslagen: Heren, halve finales: Gawal Awad (Egy.) - Michael Hellström (Zwe.) 9—10 9—5 9—0 5—9 9—3, Peter Verow (Eng.) - Philip Kenyon (Eng.) 8—10 9—6 1—9 95 9 4. Finale: Awad - Verow 9—7 9—5 1—9 499—4. Dames, halve finales: Teresa Lawes (Eng.) Annette Owen (Eng.) 9—7 9—4 9—0. Jennifer Jones (Eng.) - Felicity Hargreaves (Nzl.) 6—9 9—3 9—0 9—5. I BARCELONA AZC Alphen heeft zich gisteravond niet kunnen plaatsen voor de halve finales in het toernooi om de Europese waterpolobeker voor landskampioenen. De Alphense formatie won de laatste wedstrijd tegen de Noorse titelhouder Lamberseter met 20-1 en er leek geen vuiltje aan de lucht. In de laatste wedstrijd van het toernooi presteerde Montjuich het echter om Partizan Belgrado met 5-2 te verslaan, waardoor de drie clubs met een gelijk puntentotaal eindigden. Het doelsaldo moest de doorslag geven. Dat viel ten nadele uit van AZC Alphen. Partizan had plus 33, Montjuich plus 29 en AZC Alphen plus 28, hetgeen eliminatie ondanks een sterk gespeeld toernooi tot gevolg had. Slechts tegen het Joegoslavische Partisan, dat met Alphen overgaat naar de halve finales, werd met 5—3 verloren. De periodestanden van dit zaterdagmorgen gespeelde duel waren 0-2,1—1,1—1,1—1. Eerder had AZC met niet minder dan 144 gezegevierd over het Belgische Gentse, dat vooral in de derde en vierde periode werd weggespeeld. Voor de halve finalepoule plaatsten zich in Praag Kosice (Tsj) en OSC Boedapest, die als hoogste eindigden in het andere kwartfinaletoernooi Würzburg (Wdl) en Piraeus (Grie) die zich in hun groep in Marseille de sterkste toonden. In Genua werden Pro Recco (Ita) en Akademih (Bul) eerste en tweede. Uitslagen in Barcelona: Partizan-Svomme Klubb 21—0; Montjuich-Gentse 18—3; Gentse-Svomme Klubb 9—1; Partisan-AZC Alphen 5—3; Montjuich- Svomme 142; AZC Alphen-Gentse 144; AZC Alphen-Montjuich 5—4; AZC Alphen-Svomme Klubb 201 De eindstand in Barcelona was: 1. Partizan Belgrado 4 6 42— 9 2. Montjuich Barcelona 4 6 41-12 3. AZC Alphen 4 6 42-14 4. Gentse ZC 4 2 5. Lamberseter 4 0

Leidse Courant | 1978 | | pagina 20