E3HME struikelen sterke Hongaren 'evinD ampioen jockeys badminton naar arin Duyvestijn en Hans Reith Weer verlies in finale Betty Stöve KNGV krijgt voorkeur 3PORTTRIBUNE Eerste titel nieuw koppel Sportwereld wonnen met Zeeland en s LEIDSE COURANT I EUNOS AIRES Het Ne- «rlandse herenschaak- d ,k.#alti hecft 'n Olympia In ssw '6n0S Aires afgelopen Weekeinde gemengde re- iltaten bereikt. Tegen nland werd met 3—1 ge- onnen, maar de ontmoe- ig tegen Hongarije ging et dezelfde cijfers verlo- n. Jl09.l1 gelijk (1,5—1,5) tegen Engeland. Na de eerste zitting van de derde ronde staat Nederland op de tien de plaats, maar na het uitspelen van afgebroken partijen zal Neder land zeker worden ingehaald door Rusland. Engeland staat voorlopig bovenaan, maar deze positie is nogal geflatteerd, doordat de Brit ten slechts lichte tegenstand heb ben ontmoet. In de derde ronde viel het Neder landse herenteam lelijk terug door de nederlaag tegen Hongarije. Hoewel Hongarije een zeer sterk schaakland is het staat na de Sovjet Unie als tweede geklas seerd was deze nederlaag toch ernstiger dan werd verwacht. Jan Timman speelde aan het eer ste bord met zwart tegen Lajos Portisch. Timman koos enigszins uitdagend als verdedigingssys teem een variant van het Engels die door de jonge Hongaarse grootmeester uitvoerig is bestu deerd. De Amsterdammer kwam al snel onder druk toen hij in de beginfase een theoretische fout beging. Door goed tegenspel wist Timman in duel met Lajos Portisch, welke ontmoeting de Nederlander zou verliezen. Timman zich aanvankelijk vrijwel uit de zorgen te spelen. Juist op het moment dat remise zeer goed mogelijk leek, maakte Timman in een zeer moeilijke stelling zijn tweede fout. Portisch liet deze kans niet ontglippen en met krach tig aanvalsspel haalde de Hongaar het eerste punt voor zijn land binnen. Sosonko pakte de Benoni-defensie van Ribli volgens zijn gewoonte zeer scherp aan, maar moest snel erkennen, dat zijn vroegtijdige agressie alleen tot afwikkeling naar een volledig gelijk eindspel leidde. Donner heeft de laatste jaren grote moeilijkheden om met zwart een goede verdediging te gen de opening met de koning spion op te bouwen. Tegen Sax lukte het ook deze keer niet goed. Zijn Pirc-verdediging bekwam hem slecht en toen hij daarna niet de beste voortzetting vond, werd hij in iets meer dan twintig zetten door een verschrikkelijke aanval overspoeld. Het bracht de zege definitief bij de Hongaaren door deze tweede overwinning werden de Hongaren zeker van de over winning. Ree kon met wit tegen de dame-in- dische verdediging van CSOM niets bereiken. Integendeel, door fijnzinnige manoeuvres wist CSOM in het voordeel te komen. In tijd nood maakte de Hongaar een fout, wat zijn voordelige positie teniet deed en tot remise leidde. In de tweede ronde had Timman met zwart tegen de Fin Werinen nog de nodige problemen, waaruit' de Scandinaviër nog remise had kunnen halen, maar hij overzag een taktische wending. Sosonko kwam tegen Rantanen niet verder dan remise, terwijl Donner met zwart Hurne versloeg. Ligterink was tegen Sarin gedwongen remi se door eeuwig schaak te maken. De Duitse kunstenaar Peter Mittler vond inspiratie voor een kunstwerk in het wielermetier. Het resultaat is in Bremen te zien en is gemaakt van plastic. De „diepere" achtergrond is:aan te geven hoe wreed het bedrijven van topsport kan zijn. Nog een jaar De eindrangschikking van de damesturnploeg bij het wereldtoernooi in Straatsburg mag dan niet voldoen aan de te opti mistische verwachtingen van coach Asarjan, het is nog geen dramatische plaats die de meisjes be reikten. Weliswaar bleek de progressie in presta ties van landen waarmee Nederland zich tot nu toe behoorlijk kon meten maar daar staat tegen over dat in dit toernooi een nog niet volgroeide en volledig „uitgebouw de" ploeg deelnam die niet mag worden vergele ken met het team dat destijds Montreal haalde. Er is niet veel overgeble ven van die ploeg van 1976. Er is nog meer dan een jaar om te trachten de onmiskenbare minde re vooruitgang in te lo pen. Pas eind volgend jaar zal in Dallas worden beslist hoe de bezetting van het Olympisch turn- toernooi zal zijn. Dus nog hoop. die totaal ont breekt bij de heren. Hun deelneming, hoezeer zij zich ook ingespannen hebben, kan slechts tot conclusie hebben dat Ne derland op dit gebied niets te zoeken heeft en in de naaste toekomst ook geen rol zal kunnen spelen. Een trieste maar onontkoombare reactie op de uiterst bescheiden klasseringen. Onaanvaard baar Het hondsmoeilijke jure ren stond ook weer eens centraal, in negatieve zin. Dat de beoordelingen ui teen kunnen lopen, is niet te voorkomen, ook al mag verwacht worden dat voor een dergelijk toernooi superdeskundi gen de cijfers geven. Dat andere dan sportieve maatstaven meespelen, is onaanvaardbaar. En dat de jury. zoals zater dag gebeurde, na een protest een turnster eensklaps veel hoger waardeert, doet toch twij fel rijzen aan de deskun digheid. ROTTERDAM De eerste Ne derlandse winterbaantitel, de koppel koers voor amateurs, Is gisteren in Ahoy1 te Rotterdam zeer verrassend, maar wel erg overtuigend gewonnen door Theo van Tol en Hans Koot. De oppermacht van het gele genheidskoppel was opval lend. Vier weken geleden meldde Van Tol zich In Ahoy' voor de baantralning. De 21-jarige rijwielhersteller uit Poeldijk had zich een jaar te ruggetrokken uit de wieler sport. Het ging toch niet zo best en hij wilde een diploma halen. Om wat meer kracht op te doen, nam hij deel aan de regionale schaatstrainingen van Edith van der Meer. Terug in de wielersport ontmoette Van Tol toevallig Hans Koot, de 27-jari- ge Eindhovenaar. die na een knieoperatie eens wilde kijken, hoe het met zijn ledematen stond. Bondscoah Frans Mahn koppelde de twee aan elkaar. Ze fietsten drie keer samen, Van Tol en Koot, het ging aardig, maar in het Nederlands kam pioenschap koppelkoers zou den ze geen enkele kans heb ben. Favoriet waren Slot/Smit, Huveneers/Van Egmond en Pieters/Kos. Slimme, snelle en geroutineerde pistiers. (Van onze sportredactie) SSENAAR Met nog één Bting op Dulndlgt Is de kam- »n bij de Jockeys bekend. Ke- Davies Is, evenals vorig Jaar, «r de sterkste. Toen echter viel beslissing op de laatste ren- I. maar nu staat de Engelsman K nog vier rennen voor de boeg kis vijf overwinningen voor op van der Kraats. Kevin Da- bracht tot nu toe 28 winnaars J de eindstreep, Henk van der Mts 21. eide jockeys kwamen echter za- rdag op Duindigt niet tot succes. (Wr zijn overwinning met Em- ®ss rukte de kleinste man van n Juindigt, Toni Treanor. op naar v0 1 derde plaats met 18 overwinnin- on! één meer dan John Smith, fok de kampioenen bij de liefheb zijn reeds bekend. Sabiene ïcke, evenals vorig jaar bij de trices en Piet Barendregt dit 'voor het eerst bij de amateurs, r kampioenstrainer moet nog gill "9en, maar de titel zal wel naar en lns Wolffers gaan die twee over gingen voorstaat op Annemie- jafi 'vanBeissel. Voor eigenaar Jan van der Berg was het zaterdag, een uitstekende dag. Radja, de „eeuwige tweede bij de dravers" won voor de eerste maal van zijn leven. De hengst deed dit in handen van Piet de Bruijn in de elfde afdeling van de competitie om de gouden speld voor amateurrijders. De tweede plaats van Wim Porsius met Rod ney Fortuna was genoeg om na deze koers de gouden speld van de amateurrijdersvereniging in ontvangst te mogen nemen. Het renpaard Empress, ook van Jan van der Berg. is uitstekend gefokt en door het gewicht van 50 kilo en de handen van Toni Treanor zat het er dik in dat de tweejarige merrie een goede kans had om de Hollandse handicap te winnen. In de eindstrijd bleef het paard Lady of Eire, Sir Romeo en Lady Rosa gemakkelijk voor. Ondanks de voorsprong van de Grote Prijzen op de Hilversumse baan, kon Kees Verkerk de „won- dermerrie" Speedy Volita niet voorblijven. In een kilometertijd van 1.20 won Speedy Volita voor Kees Verkerk en de verrassende derde, Nathan Olivier. Speedy Volita gaat als eerste over de finish. PLAi itNHARDT Betty Stöve heeft opnieuw een finale-optreden niet winnend kunnen afsluiten. Nadat zij vorige week In Brighton verloor van Virginia Ruzicl, versloeg zij in de halve finales van het toernooi van Stuttgart Virginia Ruzici, de kampioene van Frankrijk, Italië en West-Duitsfand met 2—6, 6—2, 7—6 om vervolgens In de finale vrijwel kansloos te zijn togen de kleine 15-Jarlge Tracy Austin. Deze had voor 1300 toeschouwers slechts 51 minuten nodig om Betty Stöve vla 6—3, 6—3 de hoofdprijs van 11.000 gulden en een sportwagen afhandig te maken. Samen met Tracy Austin zegevierde Betty Stöve in de eindstrijd van het dames dubbelspel. De Amerikaanse-Nederlandse combinatie ver sloeg de Roemeense Virginia Ruzici en de Joegoslavische Mimg Jausovec met 6—3 6—2. Stan Smith, Björn Borg, Gulllermo Vllas en Adrlano Panatta hebben de toernooien van de afgelopen week In respectievelijk Wenen, Manilla, Bazel en Tokio op hun naam geschreven. De uitslagen zijn: Smith—Taroczy (Hon) 4—6, 7—6, 7—6 6-3 BorgGerulaitis (VS) 6-2, 7-6; Vilas-McEnroe (VS) 6-3, 5-7, 7—6 6—4; Panatta—Ou Pre (VS) 6—3,6—2. De Amerikaan John Molin is winnaar geworden van het ATP-sateliettoer- nooi in Enschede. Hij won in de finale van zijn landgenoot Mike Sassano met 6—4, 6—1. Fok en Koek kwamen tot de kwartfinales. Zij werden uitgeschakeld door resp. Sassano en de Nieuwzeelander Temple. Anneloes Schothorst won een damestoemooi door Inge Korsten met 6—4,3—6,7—5 te verslaan. UTRECHT De Nederlandse bad mintonkampioenschappen zijn dit jaar niet in Utrecht. De NBB had de Catharijnehal besproken voor 9 en 10 december maar kreeg plotseling te horen dat de gemeen teraad van Utrecht had besloten de voorkeur te geven aan wedstrij den van het KNGV, omdat deze bond met het turngala t.g.v. het 110-jarig bestaan nergens anders onderdak kpn vinden. Voor de titelstrijd moest de NBB uitwijken naar de Evenementenhal in Gro ningen. Er is inmiddels ook beslo ten om daar in 1980 de Europese kampioenschappen badminton te organiseren in plaats van in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy'. badmintonbond. Daar de groei nog steeds verder gaat is het bijna onmogelijk om in twee dagen onze kampioenschappen te verwerken". Dringen Talent in het district is er zeker. Hans Reith die tot de heren A2 behoorde en door velen ais „te oud" wordt gezien zal zonder twijfel bij de heren A1 op toernooien gaan spelen, maar zal het toch moeilijk krijgen zijn titel het volgend jaar de prolongeren, omdat de jeugd zowel bij de dames als bij de heren staaf te dringen. Bij de dames heeft Zuid-Holland bij A1 slechts vier deelneemsters. Joke van Beusekom die altijd in het buitenland verblijft en verder Hennie Wesdorp en de zusters Gaby en Inge Blom- maert. Hennie Wesdorp deed niet aan de kampioenschappen mee en Inge Blommaert komt vanwege haar studie alleen maar uit in de mix. Ze werd met Paul van der Heuvel in de halve finale uitgeschakeld door haar zuster Gaby en Gerard Maassen met 18—13, 13—18, 15-11. In het dubbelspel komt Inge niet in actie met haar zuster Gaby. Op verzoek van de bond speelt Gaby Blommaert dubbel met Karin Duyvestijn van de vereniging VELO uit Waterin gen. Een talent waar het district veel vertrouwen in heeft. ARTHUR VAN RIJSWIJK tstek WINXVEEN Drie Jaar achtereen ging I, badminton districtstitel van Zuid-Holland fde heren naar Jan van Rossem van de et jjj tarings© vereniging VELO. Gisteren in Wad- leiie «veen behoefde hij niet meer aan te treden, van n<,at h,J zaterdag in de Haagse sporthal n k: rerbosch al was uitgeschakeld door zijn ubgenoot Gerard Maassen met tweemaal -11. een pleister op de wonden voor Velo, want neuj ok Maassen drong niet door tot de finale. 9* j verloor met 15—8 en 18—14 van de agenaar Hans Reith, die voor het Rotterdamse iolï' letro uitkomt. Reith had in de finale toch anL n tegenstander van de vereniging VELO P®11 igenover zich. In de andere poule drong arcel Daniëls door tot de finale met overwin- sred IJ00 °P Paul van der Heuvel met 6—15, 000 -13 en 15—6enW. Santosa156 en 15—11. Bjj a finale tussen de 24-jarige Hans Reith en an vier jaar jongere Marcel Daniëls viel tegen. Ike, 11 de eerste game bouwde Reith een voor- olve lron9 op van 41. Daniëls kwam goed terug iwon met 12—15. In de tweede game was Vu arcel Daniëls nergens en verloor met 153, idat een derde game de beslissing moest le'n; Daniëls nam een voorsprong van 37, 5; aar na 88 won Hans Reith - die vorig seizoen ig voor Mariahoeve speelde - met 15—9. - icces het damesenkel was er ook een grote verrassing. Karin Duyvestijn versloeg de vier voudig dl3trlctskampioene Inge Blommaert In de finale met 12—11 en 11—3. Samen grepen zij de titel in het dubbel door hef duo Korporaal-Van Vilet te verslaan met 158 en 15—9. De titel bij het herendubbel ging naar Telwin-Santosa door 15—10 en 15—13 winst in de finale tegen Reith en Maassen. Toch nog succes voor het Rotterdamse Metro. In de mix wonnen Inge Blommaert en Guus Maassen met 1510 en 15—9 van Anneke Wanay en Jlmmy Telwin. De kampioenschappen waren zaterdagmorgen in sporthal Overbosch al om negen uur van start gegaan en rond de klok van half één 'nachts was de laatste partij achter de rug. Zondag om half tien ging men in sporthal „De Sniep" in Waddinxveen verder. Rond halfzeven was de prijsuitreiking en waren 300 partijen van 220 deelnemers achter de rug. De meesten waren niet erg ingenomen met het feit dat ze in twee hallen moesten spelen. Maar het was niet anders. Wedstrijdleider Rob Vaillant: „We konden voor de zondag de sporthal Overbosch niet krijgen. Schermen had daar de voorkeur. We konden dus niet anders dan voor zondag een andere hal zoeken. De Sniep konden we niet voor twee dagen krijgen, anders hadden we dat zeker gedaan. Zuid-Holland is met zeventien duizend leden het grootste district bij de GEESTEREN In het Overijsselse Geesteren is Bean van Limbeek zaterdag Nederlands kampioen kleiduivenschieten trap geworden. Hij schoot in totaal 177 duiven. ALKMAAR Amouts uit Etten Leur is winnaar geworden van het toernooi om het Nederlands kam pioenschap bandstoten groot bil jart eerste klasse. Rijvers ('s-Gra- venzande) kwam op de tweede plaats en de Hagenaar Buys werd vierde. De latere titelhouder Hans Reith in actie.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13