y lijvers en Kohn toch lovend over juel van de gehavende ploegen Enige dissonant geen doelpunten AZ'67 „slechts" 3-0 jarlem >ep Veertien arrestaties in Amsterdam MAANDAG 30 OKTOBER 1978 ■■■■■■BI HOVEN Kees Rijvers en Spitz Kohn mochten dan flkbeurtelings met een stalen gezicht verkondigen dat rl>FC Twente variëerde van "een pittige wedstrijd die M\ einde bleef boeien" tot "een aantrekkelijke ontmoeting, fiHnste voor het publiek", veel bijval van de bijna 25.000 ]g»ge massa hadden zij niet gekregen. Gerry Deykers was W wat dichter bij de waarheid toen hij opmerkte: "Voor ras het een middelmatige wedstrijd en ik kan me best iken dat veel mensen niet tevreden naar huis zijn H treffen tussen PSV en FC niet die topper werd die jht kon worden, lag voor de Beide ploegen misten een il waardevolle krachten iindhovenaars moesten Wil de Kerkhof, Willy van der Paul Postuma en Jan van verstek laten gaan, bij de leërs konden Cees van Bert Strijdveen, Heini Otto his Thijssen niet van de partij J^*en waren derhalve gedwon- een soort fantasie-opstel- ;3we verschijnen. Het leverde (elftallen op, die brokkelig k erden en zomaar wat voor iderland weg leken te voet- h geval kunnen spanning en jngebreidelde inzet compen- Ibieden, maar dat was niet jival. Er werden dan ook heel lenkbrauwen gefronst toen Rijvers zonder blikken of ji stelde: "Onder deze om- Jgheden vind ik dat er gran- gespeeld is. Als ze in Enge- to'n wedstrijd zien tussen ..ploegen met vier invallers .ze met de oren te klappe- ^JFC Twente was een betrek- J^Jsaai gebeuren met weinig ^fepunten. De meeste daar- peelden zich ook nog af op toe helft, omdat de Ensche- en i in aanvallend opzicht vol- n machteloos waren met jugdige drietal. ondervond de overmacht van Poortvliet en Brandts. Thoresen (21) voelde zich als centrumspits helemaal niet op zijn gemak en liet zich te vaak uit de punt van de aanval terugzaaken, terwijl Roel Smand (19) geïmponeerd was door de hele entourage. "Maar dat gold ook voor enkel andere jongeren", aldus Spitz Kohn. "In de rust heb ik dan ook gezegd dat het hele maal niet nodig was dat ze onder de indruk waren en dat ze frank en vrij konden gaan spelen". FC Twente had toen al niets meer te verliezen, omdat de ploeg inmid dels een achterstand had opgelo pen. Nadat René van de Kerkhof, die- zich moest laten vervangen door Ton Smits en Gerry Deykers niet verder waren gekomen dan zijnet en paal. was het een kwartier voor de pauze raak. Foutief Een foutieve pass van Epi Drost bracht PSV in balbezit en met een simpele, maar zuivere en snelle combinatie werd Jan Poortvliet in stelling gebracht, die meteen uit haalde en Andre van Gerven, die zijn ploeg al in de tweede minuut voor een achterstand had behoed door een geniepig schot te keren van Van Mferlo, was kanloos omdat de bal door Drost getou cheerd werd en van richting ver anderde. In de tweede helft toonde FC Twente wel de wil om wat aan die achterstand te doen, maar alleen goede wil bleek niet vol doende om dit eveneens erg geha vende PSV in verlegenheid te bren gen. Ook na de vervanging van 'IA De wisselvallige Harry Lubse (rechts) was zaterdag verre van in vorm. Van Gerven is weliswaar gepasseerd maar de bal ging naast. Gerry Deykers door Arthur Hover kreeg PSV de beste kansen door het ongecoördineerde aandringen van de Enschedeërs. Maar Toine van Mierlo strandde op André van Gerven en ook Harry Lubse, één; van de zwakste schakels bij PSV, moest zijn meerdere erkennen in de Twentse doelman, die zijn ster ke reddingen completeerde door een inzet van Hoyer tot hoekschop te verwerken. PSV, dat zich wenste te sparen voor het Europa-Cupduel van over morgen, trok zich schielijk terug toen de Enschedeërs alle man kracht naar het front stuurden. In die opeenhoping van spelers was er geen doorkomen aan en doel man Ton van Engelen, de betrouw bare stand-in van Jan van Beveren, hoefde maar heel weinig werk op te knappen. Slechts één keer werd hij op de proef gesteld, bij een afstandsschot van Piet Wildschut. Hij liet de bal los, maar er was geen enkele Twentenaar in de buurt om dit af te straffen. Scoreverloop: 30. Poortvliet 1—0. Scheidsrechter: Thomas. Toeschou wers: 23.500. PSV: Van Engelen; Krijgh, Ste vens, Van Kraay, Brandts; Poort vliet, Jansen, Van Mierlo; René van de Kerkhof (Smits), Lubse, Deij- kers (Hoyer). FC Twente: Van Gerven; Bruggink, Drost, Overweg, Wildschut; Pahl- platz (Loovens), Van der Vall, Grit- ter; Sanchez Torres, Smand (Bos), Thoresen. ■■^■1 ILEM Ten kos- in PEC Zwolle Haarlem zich maakt van de p. Dat ge- e in een niet al i, maar bij vla- el spectaculair lang leek de ijd af te steven- 1—1, maar twee voor het schonk Martin rijn ploeg toch volle winst nd, want Haar- ras het grootste an de wedstrijd tere ploeg. Be- in de eerste mi- Al toen PEC vrij ^^"llend speelde. Ing, die Boersma it doel heeft ver ft, kon in die be- (e nog redden. In feede helft, be kt met 1—0 voor tm, door een unt van Verkaik, dat niet. De Jong Bk zich volko- )p een indraaien- ekschop van Van d en de bal plofte jdoel1- -1. tm kreeg daarna Bnde kansen om Inst te pakken, De Kip miste »en leeg doel en een strandde na oio op doelman jeffèn. Haarzorg- pslotte toch nog de tweede sei- jege van Haar- PEC wacht nog s op de eerste fetitiewinst. jerloop: 28. Verkaik •2. Van 't Land 1—1, Haarlem 2—1. terechter: Mulder, louwers: 6000. •m: De Jong, Mase- Huyg, Verkaik, Van van den Ban, Geor- ar, Lensen, Van den 0e Kip. ^le: Van Geffen, Komelis. Van I; Hendriks, Hen ri, Hoekstra, Uzer- Jans, Holden (Ban- I. Van 't Land. De fraaiste kans voor Ajax. Ling is Treytel ge naderd maar schiet in vrije positie huizenhoog over. ALKMAAR Dat het slechts 3—0 is geworden voor AZ'67, dankt FC Utrecht aan doelman Van Breukelen, die een voortreffelijke wedstrijd speelde en menig zeker lijkend doelpunt voorkwam en aan het missen van een strafschop door Metgod, op een kritiek moment in de 22e minuut, twee minuten nadat Kist 1-0 had laten aantekenen. Van Veen bracht Metgod uit zijn concentratie door in de looplijn te gaan staan van de AZ-speler. De concentratie van veel Alkmaarders viel daardoor weg, waardoor slordigheden in de defensie ontstonden, waarvan Utrecht bijna profiteerde. De Utrechters verdienen een compliment voor de wijze waarop het technisch knap spelende AZ werd bestreden met aanvallend voetbal. Zou scheidsrechter Severeijn het vlagsignaal van zijn lijnrechter hebben genegeerd, dan zou Van Veen in de 31e minuut gelijk hebben gemaakt. Severeijn had zijn eigen opvatting over al of niet toepassen van de voordeelregel en het vlot nemen van vrije schoppen. AZ werd daar enkele malen de dupe van. Jaan de Graaf zette na 11 minuten in de tweede helft Wildbret op het verkeerde been, doelman Van Breukelen raakte de bal nog wel, maar deze caramboleerde toch in het doel (20). Van Hanegem stelde Kist in staat, Van Breukelen voor de derde en beslissende maal te passeren (3—0). Nog een mogelijkheid voor Ajax. Ray Clarke overigens door v.d. Korput knap in bedwang gehouden kan inkoppen. Hij deed het niet. De bal ging voorlangs. AMSTERDAM Het is lang geleden dat Ajax en Feyenoord een gelijkspel van 0—0 „bevoch ten". Dat gebeurde voor het ontstaan van de eredivisie. Zaterdag, In een volledig uitverkocht stadion „De Meer werd de geschiedenis na vele jaren herhaald in een duel dat deze terechte uitslag kreeg omdat het als de wed strijd van de machteloosheid in de boeken moet worden bijgeschreven. Het ontbrak beide ploe gen aan trefzekerheid, al mocht Feyenoord zich net gelukkigst prijzen met het resultaat. Ajax verzuimde de Rotterdammers in de eerste helft op achterstand te zetten. Ajax'-trainer Cor Brom: „We hebben mooie kansen laten liggen en daardoor Feyenoord de gelegenheid gegeven meer greep op de wedstrijd te krijgen. We vielen iets terug. Een oorzaak was het ontbreken van Krol. Hij is in staat vanuit de achterste lijn aanvallende impulsen te geven. Met Meutstege als laatste man gaat dat niet, wat ik hem overigens niet kwalijk neem. Hij heeft weinig ervaring op die plaats en neemt dus geen onnodige risico's". Niettemin was Brom niet ontevreden over het resultaat. Vaclav Jezek, Feyenoords oefenmeester, evenmin. Je- zek: „We hebben het niet slecht gedaan. Het was alleen jammer dat we in aanvallend opzicht te weinig presteerden. Daarom heb ik Houtman en Van der Lem gewisseld". Budding verving Houtman en een kwartier voor tijd werd de zojuist speelgerechtigd verklaarde IJslander Petursson voorv.d. Lem ingezet. Defensies Het baatte niet. De hoofdrollen waren weggelegd voor beide defensies met de voorstoppers Van de Korput en Zwamborn als uitblinkers. De Feyenoorder degradeerde Clarke, die slechts eenmaal gevaarlijk kon worden met een kopbal die de voortreffelijk spelende Treytel uit de bovenhoek grabbelde. De mannen die Ajax aan een voorsprong hadden kunnen helpen, waren Tahamata, Ling en wellicht scheidsrechter Van Ettekoven, die de Amsterdammers na een half uur een strafschop had kunnen geven toen Wim Jansen de doorgebroken Frank Arnesen onderuit liep. Hij liet evenwel doorspelen. Ling niet helemaal fit en hij liep zich vele malen vast op zijn directe tegenstander Stanley Brard verprutste de beste kans van de wedstrijd. Na schitterend voorbereidend werk van Lerby kwam hij oog in oog met Treytel, maar de bal verdween huizenhoog over het doel. Boeten Bij de objectieve toeschouwers leefde de indruk dat Ajax na de rust alsnog zijn twee punten in de wacht zou slepen. Maar Feyenoord groeide, terwijl Ajax moest boeten voor het niet aflatende tempovoetbal, dat de Rotterdamse formatie ontwikkelde. Stafleu en Van Til waren zeker niet minder dan Schoenaker en Tahamata (hij verliet tien minuten voor .het einde licht geblesseerd het veld voor Jan Everse) en Wim Jansen toonde Frank Arnesen dat het verdelen van krachten nog altijd een belangrijk aspect is van het hedendaagse voetbal. Jezek over die tweede helft: „Ik had opdracht gegeven om eerder te storen, want onze aanval raakte steeds meer geïsoleerd. Daardoor liep het na de rust beter en kon Stafleu zich wat meer bezighouden met opbouwende arbeid in plaats achter Schoenaker aan te lopen. Er is toch niets mooiers dan met open vizier te strijden. Ik speel dan ook veel liever hier in Amsterdam dan bijvoorbeeld tegen VVV. Dat soort ploegen hangt alleen maar voor het doel. Ajax kiest tenminste voor de aanval". De offensieve bedoelingen van zowel Ajax als Feye noord kwamen het wedstrijdbeeld in ieder geval ten goede. Dat doelpunten uitbleven, mag als enige dissonant gelden. Het publiek maakte zich er niet al te druk om. De 30.000 toeschouwers, die vanaf het moment dat zij het stadion betraden door camera's van de politie werden bespioneerd, zagen anderhalf uur lang twee positief ingestelde ploegen. Wat dat betreft mag dan ook niemand ontevreden zijn, want een vertrouwd beeld op de vaderlandse velden is, dat tegenwoordig zeker niet. RON WESTERHOF Scheidsrechter: Van Ettekoven. Toeschouwers: 29.000. Ajax: Schrijvers; Erkens, Meutstege, Zwamborn. Lerby; Schoe naker, Arnesen. Tahamata (Everse); Ling, Clarke, Meijer. Feyenoord: Treytel; Wijnsteker, Mansveld. Van de Korput, Brard; Jansen. Van Til, Stafleu; Van der Lem (Petursson). Houtman (Budding). Melis. In Engeland nog erger AMSTERDAM Ondanks de „waarschuwingen" die de zich supporters van Feyenoord noemende vandaaltjes hadden gege ven, is de Amsterdamse politie honderdveertig man sterk er niet in geslaagd ernstige ongere geldheden te voorkomen. Veertien personen werden gearresteerd, van wie het merendeel vandaag voor de officier van justitie werd geleid die snelrecht zou spreken. Openlijke geweldpleging en vernielingen geschied den zowel voor als na AjaxFeyenoord. Autopor tieren werden ingetrapt, trams van lijn negen (station-stadion) werden vernield in één werd de tl-verlichting onklaar gemaakt, zittingen losge rukt, ruiten kapotgeslagen, waardoor tweeduizend gulden schade ontstond en op enige „supporters" werden stiletto's, andere messen en bij één zelfs een geladen pistool ge vonden. Diverse trams werden voorts door man schappen van de mobiele eenheid ontruimd. In de eerste divisie was het raak bij De Graafscha- pHelmond Sport, welk duel vijf minuten moest worden onderbroken, omdat de Helmondse doelman met vuurwerk en andere projectielen werd bestookt Het ergst was het zater dagavond in het Engelse Brighton. Daar speelde Brighton tegen West Ham United, welks aanhang een spoor van verwoes ting trok door de bad plaats. Er werden zelfs schepen in brand gesto ken in de haven. Honder den ruiten sneuvelden en winkels werden geplun derd. Er werden 96 vanda len gearresteerd. Ook op hen zal snelrecht worden gepleegd.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11