u "DE AARDE JE LEVEN" Spanningen in coalitie deze week toegenomen d* 30311 2 3 4 Brits ziekenhuis personeel staakt; dodental stijgt Alternatief bestaan samengeperi in nieuw kringloop-boek Illusionist AANTJES EN RIETKERK MANEN TOT RUST BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 28 OKTOBER 1978 PAGIN.IQ BOXTEL Wie in 1972 de alternatie ve leefgemeenschap „De Kleine Aarde" bij Boxtel meer dan een jaar durfde geven werd min of meer voor gek ver klaard. Oprichter Sietz Leeflang en zijn kleine groep volgelingen trokken zich daarvan weinig aan. De pessimis ten schenen echter gelijk te krijgen, want moeilijkheden zijn aan „De Klei ne Aarde" niet voorbijgegaan. Interne conflicten om leefwijze, zelfs om het aanvaarden van ja of nee het mini mumloon, het bijna noodgedwongen vertrek van oprichter Sietz Leeflang en de grote brand, die onlangs de alterna tieve gemeenschap teisterde: het kon bijna niet erger. Daarmee bleef „De Kleine Aarde" eigenlijk een projectie van de grote wereld om haar heen. Met één duidelijk verschil echter: de wil om te overleven. Nu, na zes jaar, is er een minister op bezoek: dr. L. Ginjaar van Volksge zondheid en Milieuhygiëne, die vandaag persoonlijk wil ervaren hoe „De Kleine Aarde" heeft weten te overleven. Meer nog, hoe het mogelijk is geweest, dat deze alternatieve leefgroep, tegelijk al ternatieve landbouwgemeenschap zich in die zes jaar een erkende plaats in het Nederland van 1978 heeft kunnen bevechten. Land- en tuinbouw en expe rimenten met wonen, energie-opwekking en dergelijke spelen in deze leefgemeen schap een zeer belangrijke rol. Nederland telt meer leefvormen die lij ken op die van „De Kleine Aarde". Maar op de een of andere manier is de nederzetting in Boxtel duidelijk naar voren gekomen. Waarschijnlijk, omdat zij in het nabije verleden van zich heeft doen spreken vanwege allerlei projecten die de aandacht hebben getrokken in eigen land, maar ook in tal van andere landen. Zo zelfs, dat „De Kleine Aarde" een attractief centrum geworden is voor hen, die zich willen verdiepen in alter natieve land- en tuinbouwmethoden, in alternatieve energie-opwekking, in alter natief wonen en werken. Of zoals de leefgemeenschap zelf zegt: „De Kleine Aarde wil aandacht beste den aan een andere leefwijze, die geba seerd is op land- en tuinbouwmethoden, voedingsgewoonten, werkwijzen en energiegebruik, die zowel ons leefmilieu als de bijna leeggeplunderde aarde wil len ontzien".... Dat klinkt nogal pedant. Maar in de be ginselverklaring van deze aarde in het klein staat ook: „door middel van cur sussen, donateursweekends, rondleidin gen en lezingen wil zij trachten mensen (niet dè mensen dus) te interesseren voor middelen en werkwijzen, die kun nen leiden tot een verantwoorder ge bruik van eiwitten, grondstoffen, ener gie en bodem. Het project wil een aanzet geven tot een zo groot mogelijk aantal toepasbare en betaalbare alterna tieven, die een eind kunnen maken aan de huidige verkwistende consumptiepa tronen en „wegwerpmentaliteit....". Dat klinkt niet pedant, maar meer als een soort belijdenis, om - en dat is het weer - te kunnen overleven. Ofwel de aarde bewoonbaar te houden voor de mens, die er gebruik van-mag maken. Het sluit aan bij het verlangen van steeds meer mensen, die willen stoppen met het uit de hand gelopen potverte ren van al het goede van de aarde. De alternatieve leefwijze nadert steeds dichter de grens van wat gewoon gaat worden. Waarmee nuchtere idealisten als die van „De Kleine Aarde" hun doel zien naderen. Die zes jaar Kleine Aarde met vallen en opstaan afgerond, is thans samenge vat in een lijvig boek op -natuurlijk kringlooppapier: „De Aarde Je Leven" met als belijdenis „gezonder levenswij ze, ander werk, zachte techniek, schone energie, woningisolatie, biologisch bou wen, ekologische voeding-recepten". En eerst een onstoffelijke, niet tast! verandering te voltrekken. Dan pa de tijd rijp voor konkrete verandi gen..." aldus het woord vooraf van vandaag aan minister Ginjaar aang den boek. In dit boek wordt uitvoerig ingegaai het doel van De Kleine Aarde en lijk op de praktische resultaten, di zes jaar tijd al bereikt zijn. Die niet gering, gezien het aantal altera ve land- en tuinbouwbedrijfjes en -bedrijven, die al ontstaan zijn. Zelf regering wil in een van de droog© de polders een alternatief proefpn land- en tuinbouw opzetten. Ve vindt men over het gehele land spreid al verkooppunten voor de d uk ten afkomstig van deze land- tuinbouwprojecten, en besteedt ook binnen de vakbeweging en bj regering steeds meer aandacht aan der meer gedeelde banen en part- werk die dit soort projecten mog maken. En daarbij behoeft „milie ui wust" niet duurder te zijn, evenmii. een alternatief inkomen voor altera werk. „Men kan zelfs meer mens voor minder geld", aldus dit boek. da iee< Het kringloophuis op De Kleine Aarde, een opvallende proefneming. verder nog „gifvrije moestuin, klein schalige landbouw, buurtboerderij. Kor tom: resultaten van zes jaar praktijker varing. „Nog altijd roken de schoorstenen van Rijnmond en Ruhrgebied, lozen smeer pijpen in Wadden- en Noordzee en raast het verkeer vier banen breed door ons land. Meer dan ooit drinken we, inhaleren we de meedogenloze gif stoffen van de chemische industrie Op het eerste gezicht heeft De Kleine Aar de in de eerste zes jaar van haar be staan bitter weinig verandering ge bracht De schijn bedriegt. Alle geïnvesteerde tijd en moeite zijn niet verspild. Elke verandering wortelt im mers in het bewustzijn, daar dient zich In „De Aarde Je Leven" wordt veel aandacht besteed aan gelijke jecten in het buitenland, aan het traal wonen, dat in Nederland sti meer ingang vindt en zelfs aan iso van woningen, huishoudelijk energi< OOI bruik, windmolens in de letterlijke van het woord, zelf metselen enz. enz. En om de maag te bekoren ook aantal recepten voor alternatieve n tijden, die de liefhebber zal doen w j tanden. b Een boek dat bijna uitpuilt van ir"' matie Over een ander aards leven, steeds meer mensen blijkt aan te ken. jeze TON V.D. HOUj__ De Aarde Je Leven, ui tg. Arcanum-Amsterdam en De Kleine Aarde, Boxtel, 35,- H (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN Er zijn al min stens dertig patiënten gestor ven, in pijn en groot onge mak, ten gevolge van de uitzichtloze stiptheidsactie van de chefs van het onder houdspersoneel in de zieken huizen van de Britse Natio nale Gezondheidsdienst. Dit conflict sleept aan sinds half september. Het heeft drama tische gevolgen met dage lijks meer zieken, die sterven omdat zij niet geholpen wor den. Alle pogingen om het geschil op te lossen door middel van onderhandelingen op het de partement van Volksgezond heid in Londen, zijn ge strand. De chefs willen een hoger loon, omdat zij momenteel minder verdienen dan sommi ge vaklui, die zij moeten lei den. De minister van Gezondheid beweert, dat er geen geld is. Groot Brittannië's Nationale Gezondheidsdienst zal dit jaar 8 miljard pond kosten tegen 7,1 miljard pond in 1977. Het meest ernstige gevolg van de militante stiptheidsactie is, dat alle ziekenhuizen het aan tal patiënten dat ze kunnen opnemen, streng moeten be perken. In 200 ziekenhuizen kom je nog alleen als spoed geval binnen. Zes ziekenhui zen hebben noodgedwongen hun deuren gesloten. In de meeste gevallen worden geen nieuwe patiënten meer ingeschreven op wachtlijsten, die zich uitstrekken tot ver in de jaren '80. 55.000 Namen van personen, die al geruime tijd wachten op een niet urgente operatie, werden geschrapt. De ziekenhuizen van Enge land en Wales hebben op dit moment al meer dan 8000 lege bedden. Het bekende St.Bartholomew Academische Ziekenhuis van Londen heeft tot nu toe meer dan 170 pa tiënten, die opgenomen moes ten worden, noodgedwongen weer naar huis gestuurd. Het psychiatrische ziekenhuis van Coulsdon, met 1000 be dden, heeft al voor 50.000 pond beddegoed verbrand uit vrees voor besmetting. De stiptheidsactie heeft namelijk ook tot gevolg, dat torenhoge stapels linnen niet meer tijdig gewassen worden. Om in Engeland aan de beurt te komen voor een kosteloze heupoperatie moet men zelfs in normale omstandigheden jarenlang geduld oefenen. (Privé-patiënten, die de hoge kosten zelf voor hun rekening nemen, kunnen practisch on middellijk geholpen worden). Het huidige conflict in de Na tionale Gezondheidsdienst dwingt de chirurgen evenwel zich uitsluitend bezig te hou den met erg, erg dringende gevallen. Kinderen en bejaarden wor den het ergst getroffen. „Ik zou veertien dagen geleden geopereerd worden aan mijn heup", vertelt een oud, kreu pel vrouwtje, dat alleen woont in Londen, „mijn leven was afgestemd op die belan grijke gebeurtenis. Ik begrijp dat ze mij in de huidige om standigheden niet kunnen op nemen, maar mijn heup doet gesteriliseerd erg veel pijn en ze zeggen dat ik nu nog wel twee jaar zal moeten wachten. In die tijd ben ik misschien dood". Er zijn jonge kinderen, die wegens dit ziekenhuisconflict niet geopereerd kunnen wor den, ook al hebben ze een chirurgische ingreep nodig om te kunnen zien, normaal te ademen of te kunnen lo pen. Er wordt alleen prioriteit gegeven aan gevallen waarin het leven van de patiënt in gevaar is. Iemand die „maar" een pijnlijke breuk heeft, krijgt geen hulp. Een en ander heeft tot gevolg dat het moreel van de artsen onder het nulpunt dreigt te dalen. Zij staan machteloos ten aanzien van militante vak bondsleden, die het wel erg vinden dat zoveel onschuldige patiënten het slachtoffer wor den van hun stiptheidsactie, maar die desondanks zweren dat het ministerie van Volk sgezondheid dit keer moet buigen of barsten. Leslie Smith Gallery belangrijke TENTOONSTELLING 30 oktober t/m 20 november dagelijks van 10.00 tot 18.00 uur 19de Eeuwse schilderijen bij Mesker Scheveningseweg 14 (tegenover het Vredespaleis) Den Haag Tel.:070-468830- Rijk geïllustreerde catalogus met 70 afbeeldingen (voor f 10.00) verkrijgbaar bij: Leslie Smith Gallery., v.d. Oudermeulenlaan 6, Wassenaar. Tel. 01751-79075. G. W. Opdenhoft (1807-1873) Doek 45x66 cm KITCHENER, CANADA, (AP) De illusionist Mike Mandel heeft meer buitenzin tuiglijke waarneming dan goed voor hem is. Bij een voorstel ling op het Connestog-college, zei hij tot het publiek dat hij een vrouw zou aanwijzen die zou menen juist de Miss Univer- se-titel te hebben gewonnen. Toen hij een vrouw aanwees, werd ze zo opgewonden dat ze van haar stoel opsprong, aan zijn nek ging hangen en haar armen om zijn hoofd sloeg, waarna beiden op de grond vielen. De 25-jarige Mandel hield er een verrekte nek aan over. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister-president Van Agt en de voorzitters van de coalitie fracties in de Tweede Kamer Aantjes en Rietkerk maken zorgelijke dagen door. De spanningen in de fracties van CDA en VVD over de samenwerking tussen christen-democraten en liberalen worden dagelijks via de media naar buiten ge bracht. Het is algemeen bekend dat de eind vo rig jaar tot stand gekomen samenwer king tussen CDA en WD bepaald geen gevolg was van liefde op het eerste ge zicht. Maandenlang had het CDA met PvdA en D'66 onderhandeld om tot een coalitie te komen; pas toen de onmoge lijkheid daarvan overduidelijk was geble ken begon het gesprek tussen CDA en WD, dat resulteerde in het kabinet-Van Agt-Wiegel. Mede in het licht van het feit dat de samenwerking binnen het CDA (tussen KVP, ARP en CHU) op „Haags niveau" nog in een experimenteel stadi um verkeerde zaten spanningen - in de coalitie - er van het begin af ingebakken, alleen al vanwege het optreden van een groep „loyalisten" binnen de CDA-frac- tie. BUBUIGEN In de afgelopen weken kwamen de span ningen tussen de coalitiepartners wel heel duidelijk aan de oppervlakte. Direc- AA1/. te aanleiding was de behandeling van de (JUK.UN VVL) ombuigingsnota Bestek '81 in de Tweede Kamer. Tijdens dit debat deed de CDA- fractie tal van pogingen om het in deze nota voorgestelde beleid enigszins bij te buigen, wat de WD-fractie en enkele le den van het kabinet (ook CDA-ers) danig irriteerde. Daarna kwam de vertrek-aan- kondiging van het CDA-Kamerlid Boers- ma en ten slotte was er het tot diep in de nacht durende Kamerdebat over de neutronengranaat. Als gevolg van uitspraken van individue le Kamerleden van CDA en WD had deze week een duidelijke escalatie plaats. Enkele CDA-loyalisten (afkomstig uit de ARP) hadden er behoefte aan zich te profileren ten opzichte van hun fractie, waarbij met name Jan van Houwelingen zich loyaal betoonde, maar Jan Nico Scholten en Sytze Faber zich op een aantal punten van het fractiebeleid zoda nig distantieerden dat fractievoorzitter Aantjes - zelf in december 1977 een van de loyalisten - donderdagavond meende hen tot de orde te moeten roepen. Dat laatste gebeurde nadat met name enkele uit KVP erv CHU afkomstige CDA-frac- tieleden hun gram over de uitspraken van Scholten en Faber hadden geuit. uty Ook binnen de WD rommelt het. Enke le leden van de Tweede-Kamerfractie, in het bijzonder de tweede voorzitster van de fractie Annelien Kappeyne van de Coppello en de jonge parlementariër Ed Nijpels (wiens ster snel rijst) lieten deze week blijken niet al te veel vertrouwen te hebben in wat zij „het onberekenbare CDA" noemen. Naar hun mening, de WD in het bijzonder wat nil riële zaken betreft meer met di gaan samenwerken. Bekend is di 5 aanstaande WD-ers als Geertsi Vonhoff van oordeel zijn dat de lijkheid van samenwerking met d na de volgende Kamerverki (waarschijnlijk in 1981) duidelijk houden moet worden. Fractievoorzitter Rietkerk daarr' vindt dat de toch al niet gering jg ningen tussen CDA en WD niet moeten oplopen. Zijn uitspraken erop dat hij alles in het werk s een zekere ontspanning in de verl|| tussen de twee coalitiepartners 1 deren. Opvallend is het dat de probleni, sen CDA en WD zich met nam Tweede Kamer voordoen. In het zelf doen zich natuurlijk óók pro voor maar die lopen door de heen; in dit verband kan vooral worden op de verschillen in benei tussen de CDA-ers Albeda en jpu'l sen. fftf Vanzelfsprekend worden de spaJlaa; niet zonder genoegen door de Pi degeslagen, maar ook daar is ni pais en vree. De socialisten heb op het ogenblik erg druk met de 1 reiding van hun in april te houd' gres, waarop de voorzitters verkie de beleidsbepaling op internatioi JTI sociaal-economisch gebied centraatje Pas na afloop van dit congres k delijk worden aangegegeven welk u de PvdA in de komende jaren ste ren, hetgeen weer van belang is ord in de politiek pleegt men vér vo aSJ kijken - de plaatsbepaling bij de verkiezingen van 1981. De Nederlandse politiek beleeft dagen. Het ziet ernaar uit dat dei tie nog geruime tijd zal voortduren. EVERT )r machevo-milieu '78 vakbeurs voorde procesindustrie en miiieubeheersingstechnieken dagelijks: 9-17 uur za 4/119-15 uur JAARBEURSHALLEN-UTRECHT MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG ZATEflK, OKTOBER OKTOBER NOVEMBER NOVEMBER NOVEMBER NOVEA BUITENSTEBINNENHOFBINNENSTEBUITENHOFBUITENSTEBINNENHOFBINNENSTEBUITENHOFBU1TENSTEBINNENHOFBINNENSTEBUITENHOFBUITENSTEBINNENHOFBINNENSTEBUI' OP VISITE Al enige jaren heeft Koningin Juliana de gewoonte om geregeld groepjes Tweede Ka merleden uit te nodi gen voor een informeel gesprek over het reilen en zeilen in onze sa menleving. Deze ge sprekken vinden plaats in het paleisje aan het Lange Voorhout in Den Haag. De afgelopen weken heeft de konin gin weer enkele groep jes van zes of acht op hun paasbest geklede volksvertegen woordi- gers ontvangen. Zo toog bijvoorbeeld vier dagen geleden een aan tal specialisten op CRM-gebied naar het Lange Voorhout Voor sommigen van hen was het de eerste keer. Wij vroegen naar hun erva ringen en dat leverde de volgende bloemle zing op. Eén van ons, een ervaren collega, was te voren aangewezen als gespreksleider. Hij zou ons ook moeten voor stellen aan de Konin gin. Toen we erheen gingen, zei ik nog te gen hem: wat zeggen jullie altijd, Majesteit of mevrouw? Hij zegt: Kom nou, gewoon me vrouw hoor...." Er was vooraf geen gespreksonderwerp af gesproken. We zouden wel zien. In het begin ging het allemaal nog wat stijfjes, maar na een half uur al had je niet eens meer in de gaten dat je met de Koningin zat te praten. Het was een erg ge noeglijke discussie, waarbij het me vooral trof dat de Koningin ontzettend goed op de hoogte is van alles wat er in de maatschappij leeft. We zwierven van het ene onderwerp naar het andere: woon wagenbewoners, na- tu urbescherming, emancipatie, clubhuis- werk, noem maar op eigen mening over de gespreksonderwerpen te geven. Maar ze week daar twee keer van af. Dat was, toen ze zei dat er steeds meer voor een heleboel men sen onbegrijpelijke woorden in de politiek worden gebruikt en toen ze meer aandacht bepleitte voor de psy chische en medische opvang en begeleiding van ouder wordende mensen. Ze zei dat ze daar sterk mee bezig is, vooral nu ze zelf FBIES De afgelopen week de batteerde de Kamer over de invoering van de Friese taal als leer vak op de pedagogi sche akademies in Friesland. Dit is nood zakelijk geworden, om dat in 1980 op de Frie se lagere scholen het Fries een verplicht vak wordt. Toen het debat begon en de Friese Kamer voorzitter Anne Vonde ling het woord gaf aan de WD-afgevaardigde Albert Jan Evenhuis uit Meppel, sprak hij tot schrik van de ste nografen de volgende zin uit: „Ik jow it wurd oan 'e offurdige Even huis fan Meppelt". Waarop Evenhuis repli ceerde: „Ik bedank de veurzitter dat 'm me 't woord geven heb. Ik zeg het maar in 't Drents". Vondeling (mompelend): „Kan 'k ok wol ferstoan Dat was lachen. Maar het werd nog erger voor de stenografen. Mieke Andela - Baur (CDA), van huis uit een Limburgse, maar nu import-Friezin, kreeg het woord en gooide er na het be klimmen van het spreekgestoelte dit uit: „Foarsitter, tank jo wol. Ik soe graech yn 't Frysk- op jo ütnoe- ging yngaen, maar om 't meartal yn disse Ke- amer my net forstean kin, wol ik 't dos wol in de NederlSnske tael dwaen". En dat alles met een zachte g. Een dag later wilde on derwijsminister Arie Pais niet achterblijven. Uiterst voorzichtig, om niet over de woorden te struikelen, las de Amsterdamse bewind sman van zijn papier- :„Graech wol ik de le den fan dizze Keamer hertlik tankje foar har ijnbring yn dizze dis kusje. It is wis een tige goede saek wer 't we hjir hjoed mei dwaen- de binne", weer soepel op derlands oversch Staa tssecretaris zorgde daarna voor het groots salvo. Hij beg S\ bijdrage met et steek naar de i kolenfries uitge F openingszinnen Pais: „Meneer o zitter, ik heb respect voor dej taal, dat ik geen enkel wc het Fries waag". VAN RIET SC Ej Fc S\ Ve FC He He •OlS' TO BINWCMCTCqi||TPMUrti:pil|TCMeTPRIMMCMUncOIMMCMeTi:BIIITieMunCiBiiiTCMeTCr»IMMCMUAPOIMMCMeTCnillTCMM0c**l"TCMC!TPPIMMPMUOrPIMMPMeTCBIIITFMUriPPIIITPN0TCR|M

Leidse Courant | 1978 | | pagina 8