anaf 18 jaar meerderjarig mv positieve rovmcies- euwe- ijl met 3ór 1984 Concilie richtsnoer Pastoraal Overleg ""ementen in -ief Albeda £eidóe(2omcmt Geen beslissing over 'sepot-Menten' gevonden Russische redding voor Amerikaanse militairen st voor Labour Jiinet stemt in met mere kleuterschool Veel maren houden de vrede niet tegen Volgend jaar stakingsrecht wetsontwerp ambtenaren KARDINAAL WILLEBRANDS: ONTSLAG DIRECTEUR SCHIPHOL Afscheid prof. Renckens ENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 28 OKTOBER 1978 pagina 7 ntwerp stelt ouders onderboudsplicbtig tot 21 jaar onze parlementaire redactie) d°°rjaag Het kabinet zal komen- id bij de Tweede Kamer het gia$rwachte wetsontwerp ter verla- d00,|D de meérderjarige leeftijd van 'mJ Jaar indienen. met 18 jaar al meerderjarig zullen worden, toch (net als nu) tot het 21ste jaar van hun kinderen verplicht blijven hen financieel te onderhouden. Deze bepaling is in het wetsontwerp opgenomen, omdat er anders grote financiële problemen voor het rijk zouden ontstaan. Premier Van Agt zei hierover gisteravond: „Als de onderhoudsplicht van ouders bij het achttien de jaar van een kind zou vervallen, zou zo'n kind een beroep kunnen gaan doen bij de Algemene Bijstandswet Ook zouden de studie toelagen van het rijk verhoogd moeten worden. Dat alles zou het rijk jaarlijks vele miljoenen extra gaan kosten. Daarom blijft de onderhouds plicht van ouders gelden tot aan het 21ste jaar van een kind, ook al dragen de ouders geen verantwoordelijkheid meer voor het doen en laten van hun kind, zodra dat 18 is geworden. Ten aanzien van die onderhoudsplicht komt wel een uitzondering in het wetsontwerp te staan. Die houdt in dat een kind tussen 18 en 21 jaar wel een beroep op de Bijstandswet kan doen als er sprake is van een ernstige breuk tussen hem of haar en de ouders, waardoor het kind niet volledig in het eigen levensonderhoud kan voorzien". ©i &AG Minister Wiegel (Binnenlandse Zaken) verwacht jrovincies-nieuwe-stijl pas op z'n vroegst in 1984 kunnen nctioneren. Hij schrijft dit in antwoord op vragen van [Kamerleden over zijn begroting. indsman wil rond 1 januari a.s. een nota van wijziging rekking tot het door zijn voorganger opgestelde wetsont- fcrganisatie binnenlands bestuur bij de Kamer indienen. Tnsjesdag 1979 volgen, naar de minister hoopt, de wetsont- lot herziening van de provinciale indeling. Imen dat Tweede en Eerste Kamer tegen eind 1980 de ptaire behandeling van al deze wetsontwerpen voltooid houden de wetten op 1 januari 1981 in werking kunnen De Wet reorganisatie binnenlands bestuur die tot verschui- ji taken kan gaan leiden zal pas na 1 jauari 1982 kunnen leren; de wetten inzake de provinciale indeling kunnen rl later, op z'n vroegst in 1984, in praktijk worden gebracht. 1 (ANP) Engelands regerende Labourpartij heeft [bij twee tussentijdse verkiezingen gewonnen. èrijtjef316 verkiezingen die waren georganiseerd omdat twee rertegenwoordigers overleden waren, werden algemeen h ai - een aanwiïzing voor het stemgedrag van de Britse ava de verkiezingen die komenden lente gehouden ZWIT ^wee overwinningen van Labóur worden beschouwd iië v5161111 voor minderheidsregering van premier James ss Lar n' )RWE sch. li (Van een onzer verslaggevers) T Het Christelijk Nationaal Vakverbond ziet „positie- aten" in de brief die minister Albeda gisteren aan de rsorganisaties en de vakbeweging heeft gestuurd. In waarin de uitnodiging was vervat voor een nader over het arbeidsvoorwaardenbeleid voor volgend jaar, s bewindsman uiteen gezet dat als de loonontwikkeling wordt gematigd dan het aanhouden van de nullijn, 'heden zijn om het pakket van beleidsvoornemens «ring bij te stellen. i gemeld karakteriseerde FNV-voorzitter Wim Kok ïld onmiddellijk als „pure chantage". Het CNV heeft I weten deze door de regering Voorgestelde invalshoek t gesprek wel degelijk als positief te ervaren. Wel spreekt rerbond er zijn teleurstelling over uit dat het plan om Snt op de sociale uitkeringen te korten, niet is teruggeno- ar staat tegenover dat het CNV wel weer waardering [or de gedachte om een half procent prijscompensatie liken voor vervroegde uittreding. Eveneens een positief |dt het CNV de suggestie om ter wille van de werkgelegen- nen tot aftopping van de prijscompensatie. 1 van Overleg voor Middelbaar en Hoger Personeel is Ier. De raad vindt dat de brief van Albeda weinig concrete en aanknopingspunten bevat. tieleider Den Uyl heeft de brief „een sociale blindgan- imd. Het kabinet legt in dit schrijven de verantwoorde- Ivoor bijstelling van zijn beleidsvoornemens uitsluitend ïrknemers, aldus Den Uyl, terwijl de bescherming van uitkeringen een zaak is die overheid, werkgevers en irs gezamenlijk behoren aan te gaan. a /ijzelj (Van onze parlementaire redactie) LAG Als gevolg van de daling van het geboortecijfer et voortbestaan van vele kleuterscholen in gevaar te j^^Daarom heeft het kabinet besloten om de wettelijke 9Bhet minimum aantal leerlingen op kleuterscholen in gevallen te verlagen van 20 naar 15. ^flpel is het nog zo dat volgens de wet een kleuterschool ^^der dan 20 leerlingen dicht moet. De grens blijft echter ers. rffnderen liggen als er binnen een straal van 3 kilometer ANGfde soort kleuterschool staat. Daardoor is de nieuwe maatregel vooral gunstig voor kleuterscholen op het te maatn Auto gekanteld Op de Lekdijk tussen Ameide en Lexmond is gisteren een vrachtau to met in manden en vaten opgeslagen sal peterzuur, zwavelzuur en zoutzuur van de weg geraakt en op zijn kant terechtgekomen. Meerdere flessen en vaten barstten open waardoor giftige gas sen ontsnapten. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Ook de chauffeur kwam met de schrik vrij. De als gevolg van het ongeval verontrei nigde grond zal wor den afgegraven en door nieuwe vervan gen. Nil Israel deze week met veel maren zijn goedkeuring heeft gehecht aan de uitwerking van het eerste van de twee Camp David-akkoorden, ujkt voor het eerst een terugkeer naar de oorlogssituatie, die het Midden-Oos ten meer dan dertig jaar heeft beheerst, niet langer Noh geen jaar na het historische bezoek van Sadat aan Jeruzalem is er dankzij actieve Amerikaanse be middeling een vredesverdrag voor ondertekening ge reed, waarvan de realisering een jaar geleden nog vol strekt ondenkbaar was. Alle berekeningen vanuit de real-politik ten spijt, blijkt de ideële wens naar vrede in het Midden-Oosten kans van slagen te hebben. NATUURLIJK staat dit verlangen niet op zichzelf. Im mers, president Anwar Sadat heeft zijn moedige vrede sinitiatief, waaraan we toch in de eerste plaats de to taal gewijzigde situatie in het Midden-Oosten te danken hebben, genomen om aan de bestrijding van de armoe de in zijnland te kunnen gaan werken. Van Israëlische kant is men niet zonder aarzelingen gezwicht voor de kans om vrede te sluiten met zijn voornaamste vijand. Men gaf tenslotte de voorkeur aan door Amerika gewaarborgde grenzen boven de droom van een groot Israël dat sinds 1967 toen de Zesdaag se Oorlog plaats had een steeds tastbaardere realiteit leek te gaan vormen De huidige strubbelingen rond de nederzettingen in het gebied van de westelijke Jordaan tonen trouwens aan hoe sterk Israël zich aan die droom heeft vastgek lampt. De Israëlische leiders hebben daarin hun volk gestijfd en het is dan ook moeilijk te verwachten dat het tweede akkoord van Camp David, waarin afspra ken staan voor de Westelijke Jordaanoever, snel uit gewerkt, laat staan gerealiseerd kan worden. Israël zal zich eerst moeten aanpassen aan de gewijzigde situatie die voor haar in de Sinai ontstaat. AFGEZIEN van de vele detailpunten waarover de ko mende tijd nog strijd moet worden geleverd, werpt dat een schaduw op de komende ondertekening van het vredesverdrag, een gebeurtenis die zo onverwachts als ze is niettemin tot oprechte vreugde aanleiding mag geven. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Minister Wiegel (Binnenlandse Zaken) heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat het wetsontwerp Uitoefening van grondrechten voor ambte naren, waarin onder meer het stakingsrecht voor ambtenaren geregeld wordt, naar verwach ting in de eerste helft van 1979 bij de Tweede Kamer kan wor den ingediend. Diverse instan ties moeten zich nog vóór de bespreking in de ministerraad over het ontwerp buigen. (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT „Er moet in de kerk een mentaliteit ontstaan in harmonie met het tweede Vaticaanse concilie. Het leven moet naar boven brengen wat in het werk van het concilie ligt besloten, waarbij wij rekening moeten houden met de vrucht van experimenten en met de vragen die uit de huidige omstandigheden opkomen." Kardinaal Willebrands, voorzitter van de Neder landse bisschoppenconferentie zei dit gister avond in congrescentrum „Leeuwenhorst" tij dens rijn openingstoespraak voor het derde Landelijk Pastoraal Overleg. Het LPO, landelijk beraad tussen de bisschoppen en de andere gelovigen over de kerk in Nederland, houdt zich daar tot morgenmiddag bezig met het formuleren van suggesties voor een beleid, dat de kerk tot een gemeenschap kan maken, en haar gemeen schapsverband kan doen worden, ook ten opzich te van de gehele samenleving. Gasten uit andere kerken en kerkelijke gemeen schappen zijn mede betrokken in het overleg, dat van kardinaal Willebrands als richtsnoer kreeg voorgelegd het concilie, waarvan het kern stuk ligt in de dogmatische constitutie over de kerk. In deze tekst riet paus Johannes II, aldus de kardinaal, de „Magne Charta" (grondwet) van het concilie aangevuld door de pastorale constitu tie „Gaudium et Spes" over de zending van de kerk in de wereld van deze tijd. Onder meer wordt de kerk ervan beschuldigd louter een instituut te rijn, een slechte creatie van mensen, opgebouwd door machtsstreven en overheersing van de mens, zo zei de kardinaal. Maar een van de hoofdgedachten van het concilie is de dienstbaarheid. De kerk wil niet heersen, maar dienen, met de dienstbaarheid, die Christus heeft voorgeleefd. Kardinaal Willebrands constateerde, dat de zorg voor de noden van mens en samenleving in vele aanbevelingen voor het LPO tot uitdrukking komt. Activiteiten als die van de commissie Justitia et Pax (Gerechtigheid en Vrede) en van Pax Christi en andere die gericht zijn op een betere wereld, kunnen ook in kleine groepen, van mens tot mens, worden bvevorderd. Ze sticht de kerk gemeenschap, aldus kardinaal Wille brands. Over de leek zei hij, dat deze een zending heeft in de wereld. De bisschoppen zullen een beroep op hem blijven doen, overeenkomstig de nood en het belang van de kerkgemeenschap. Ander zijds stelde hij, dat aandacht moet worden gegeven aan de betekenis van het ambtelijk of gewijd priesterschap. Wat het be- en ontstaan ,van groepen betreft, zei hij, dat een vernieuwing, een aanpassing aan onze tijd is toe te juichen. Maar hier blijft de band met de bisschop het teken en de garantie van de eenheid, van authenti citeit en pastorale zorg en actie. De toespraak van de kardinaal was vervat in een gebedsdienst. Zijn voorstel om een telegram te zenden aan paus Johannes Paulus n werd bij applaus aanvaard, waarna de groepen en delegaties aan het werk gingen, eerst groepsge wijs, uitlopend in enkele voltallige vergaderingen, waarvan de laatste morgenmiddag suggesties moet opleveren voor een gemeenschapsopbou- wend beleid. Een archiefopname uit 1977 van de Sinjavina, de Russische trawler, die de bemanningsleden van het Amerikaanse marine-vliegtuig aan boord nam. ADAK, ALSKA (AP) - Ten minste tien van de vijftien in zittenden van een Amerikaans marinavliegtuig, een P-3 Orion, dat donderdagavond neerstort te in de noordelijke Poolzee, zijn gisteren gered door een Russische treiler, aldus is door kustwachten meegedeeld. De kustwachten meldden dat alle tien bemanningsleden in leven zijn. Zij konden niets zeg gen over hun conditie door com municatie-moeilijkheden. Vier inzittenden van het verongeluk te marinevliegtuig, dat verken ningsvluchten maakte met het doel onderzeeboten op te spo ren, werden door de Russische vissersboot gesignaleerd terwijl ze op een reddingvlot op zee dreven. Later pikte het Russi sche schip nog eens zes man op van een reddingvlot, dat in de omgeving van de plaats dreef waar het vliegtuig was neerge stort. Het schip zette de naspeu ringen naar de andere veronge lukte bemanningsleden voort. De woordvoerder van het Witte Huis Jody Powell verklaarde in Washington dat het Russische schip, de Syntavina, door een Amerikaans reddingsvliegtuig was gesignaleerd in het gebied waar het vliegtuig verongelukt moest zijn. Hij zei dat het schip van het Russische ministerie van defensie opdracht had ge kregen de verongelukte beman ningsleden op te pikken na con tacten tussen de bemanning van de reddingsvliegtuig, het Penta gon, het Witte Huis, het Russi sche ministerie van defensie en de Amerikaanse ambassade in Moskou. RECHTER-COMMISSARIS missaris mr. J. J. Bakker heeft in de archieven van het ministerie van justitie geen enkel stuk gevonden waarin de beslissing staat dat minister Donker van justitie in 1952 Pieter Menten buiten vervolging heeft gesteld. De rechter-commissaris, die door de Haagse rechtbank met het onderzoek naar dit vraagpunt is belast, verklaarde dit gisteren naar aanleiding van de bewering donderdag van Mentens advo caat, mr. L. van Heijningen uit Den Haag, dat er een ambtelijke notitie over het sepot was gevonden. Mr. Bakker is wel gestuit op een rapport van de toenmalige substituut-officier van justitie bij de rechtbank te Haarlem, mr. J. Grasso. Op dit stuk doelt mr. Van Heijningen. Mr. Grasso bracht rapport uit op 9 oktober 1952 ten tijde van de zogenaamde Velser affaire. Menten was daarin benadeelde. Uit zijn villa in Aerdenhout zouden goederen gestolen zijn door de Binnenlandse Strijdkrachten. In dit rapport staat dat het in de Velser affaire tot rechtszaken zouden moeten komen, maar niet in de zaak Menten omdat die geseponeerd was. Mr. Grasso weet zich nu evenwel niet meer te herinneren waarop hij destijds met dit .sepone ren' heeft gedoeld. Qf dat de zaak was waarin Menten verdachte zou kunnen zijn, ofwel de zaak waarin deze benadeeld* was, zo deeld* mr. Bakker mee. SCHIPHOL (ANP) - De raad van commissarissen van de nv luchthaven Schiphol heeft dr. D. Riemens, tot voor kort in functie als algemeen directeur van de nv luchthaven Schiphol, per 1 januari 1979 eervol ont slag verleend. De heer Riemens had rijn func tie al aan het begin van deze maand neergelegd. Aan het ont slag ligt een verschil van me ning tussen de directieleden van de nv onderling en tussen de heer Riemens en de raad van commissarissen van de nv ten grondslag. Deze meningsver schillen hebben eind vorig jaar geleid tot de aanstelling van de heer J. W. Wegstapel tot presi dent-directeur van SchiphoL Maniakale moordenaar aangehouden WEST BROMWICH (AP) De Britse politie heeft gisteren na een wilde achtervolging door het noorden van Engeland de maniak gearresteerd, die ervan verdacht wordt de avond tevoren vier mensen te hebben doodgeschoten en vijf anderen verwondin gen te hebben toegebracht De verdachte werd in het stadje Buxton door de politie na een korte vechtpartij overmeesterd. Donderdagavond had de man in West Bromwich een echtpaar en hun zoon doodgeschoten en hun dochter zware verwondingen toegebracht Hij verwondde daarna nog vier personen, reed vervolgens naar het nabijgelegen Nuneaton en schoot daar een vrouwelijke pompbediende dood. AMSTERDAM Onder zeer grote belangstelling heeft prof. drs. H. E. Renckens s.j. gisteravond in de Amsterdamse Dominicus- kerk afscheid genomen als hoogleraar in de exegese van het Oude Testament aan de Katholieke Theologische Hogeschool te Amsterdam. Prof. Renckens (70) heeft vijfendertig jaar gedoceerd; vanaf 1943 aan de theologische opleiding van de jezuïeten te Maastricht en sinds 1967 te Amsterdam. Zijn bekendste boeken, die ook in andere talen werden uitgegeven, zijn „Israels visie op het verleden" en „De godsdienst van Israel".

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7