lenovatie paviljoens yoorgeest wordt drie naanden stopgezet mOBDWIJKSE RECHERCHE GRIJPT ETHERPIRATEN J oorschoten Verhoogt -belastingen Kantorencomplex Alphens energiebedrijf geopend V rij willigerscentrale wil uitbreiden 1 ctie van ouders tegen „mensonwaardige mstandigheden99 heeft succes falletheater bracht verzorgde „Bakfiets,, Crescendo: leuke operette Eerste woningen plan Winkelhof TAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 28 OKTOBER 1978 PAGINA 3 zoek 101 jRDWUK De recherche heeft in samenwerk* met deskundigen van de opsporingsdienst van PTT een flink aantal clandestiene zenders nnen opruimen. eds geruime tijd kwamen er regelmatig klachten tnen, in het bijzonder van Duinpark-bewoners, t zij gestoord werden in hun kijk- en luistergenot iar het vermoeden bestond, dat clandestiene zen- s de veroorzakers waren van het euvel, besloten paar rechercheurs een kijkje te gaan nemen in een pand aan de Jan van Kanhof, waar ach een van de ether-piraten zou ophouden. De aktie bleef niet zonder succes, want in de huiskamer troffen de politiemannen een complete zend- en ontvanginstallatie aan, opgesteld in het vak van een bergmeubel. Een tweede installatie vonden zij in een voor het huis geparkeerde auto van de bewoner. De eigenaar (32), operateur van beroep, kreeg een proces-verbaal, terwijl de apparatuur in beslag genomen werd. Bij deze vangst bleef het niet. Toen een van de rechercheurs een paar uur later met een dienstauto over de Herenweg reed, viel het hem op, dat de bestuurder van een voor hem uit rijdende gele Toyota geregeld voorover boog en dan wat rommelde aan de linkerzijde van het stuur. Dit was voor de politieman aanleiding om de chauffeur te laten stoppen. Tot zijn verbazing bleek hem toen, dat in de wagen een clandestiene zendinstaUatie was inge bouwd en dat de bestuurder, een 19-jarige Noord- wijkse kok, al rijdend de installatie had bediend. De kok werd meegenomen naar het politiebureau voor een onderzoek naar de herkomst van de apparatuur. Het spoor leidde toen naar de bewoner van een huis aan de Simon Meeszstraat, die zich vermoedelijk ook met de geheime zenderij zou bezig houden. De man was de beleefdheid zelf en verklaar de lachend dat de rechercheurs met alle plezier zijn huis en auto mochten doorzoeken. Het was duidelijk dat hij door zijn collega in het kwaad reeds op de hoogte was gebracht De bewoner maakte daar trouwens geen geheim van en vertelde dat hij £n zender inmiddels naar een veilige plaats had overge bracht. Zijn gezicht verstrakte echter toen de polities- peurders de kamer van zijn zoon aan een onderzoek onderwierpen. Daar kwamen namelijk niet minder dan drie geheime zenders te voorschijn. Het resultaat van de aktie geeft aanleiding om te veronderstellen dat in Noordwijk nog heel wat meer verboden zenders opereren PTT en politie zijn dan ook voornemens het niet bij dit optreden te laten. ié ui ïuziek prof In de ïdodl IDEN - De renovatie van de Eas»jee paviljoens van Voorgeest zal rden stopgezet. Tot dit besluit i ouders, personeel, gemeente directie gekomen na een nieuw vegmchflict over de zwakzinnigenaf- ing van het psychiatrisch zie- kerkfihuis Endegeest. Het overleg leidde tot dit besluit duurde ee dagen. Aanleiding was een vooef van het personeel en de Nee! reniging van Ouders Voorgeest sni. i de staatssecretaris E. Veder- it van volksgezondheid, waarin i i hun verontwaardiging over de ^"Mensonwaardige omstandighe- sien, waarin de pupillen door de ^muz. lovatiewerkzaamneden ver- irden te kennen gaven. 3 00( ike pupillen liggen nu op een zaal waar wind vrij spel heeft De stenen muur vervangen door een houten noodwandje, in de hoeken met plakband is dichtge- akt. Op de betreffende zalen is geen achtefer en zijn er geen toiletten in de directe de s ijheid", aldus de brief aan de staatsse- 1 iris. n, spo den. „Er zijn inderdaad hier en daar KR0" itplekken, ook is het plastic om de ten buitenmuur weggelaten of werd de j-jo. isolatie tussen de verwarming vergeten. Omdat er op sommige plaatsen houten schotten vóór de wasbakken zijn gezet in plaats van erachter zijn er weinig wasbak ken overgebleven. Men is te optimistisch geweest bij de plannen voor renovatie. Je kunt een huis niet verbouwen als de inwo ners daar nog vertoeven". Dit verklaarde de heer Schouten. Alle partijen waren het in de eerdere onderhandelingen over de renovatie over eens dat vervangende huisvesting voor de pupillen een voorwaarde was om het project te starten. Toch is men begonnen zonder dat aan deze voorwaarde was voldaan. Op de vraag wie er voor deze beslissing verant woordelijk was geweest, hulden zich gister middag zowel de wethouder als de genees heer-directeur G. Mojet van Endegeest in Het enige dat men kwijtwilde was dat na de acties over Endegeest in maart van dit jaar het ministerie van volksgezondheid met de beslissing kwam dat het verbouwing sproject versneld moest worden uitgevoerd. Voor ongeveer 25 tot 125 pupillen pupillen zou andere woonruimte gevonden worden. Dit is niet gebeurd en wethouder en direc teur noemden dat een tegenslag die aangaf hoe onrechtvaardig het optimisme was ge- houder drs. P.H. Schouten van Leiden gisteren na een korte inspectie toege- dat het personeel en de ouders gelijk Door de versnelde start van het renovatie project werd de oplossing die gekozen was om de pupillen tijdelijk te huisvesten onmo gelijk, Men wilde daarvoor namelijk pavil joens gebruiken die in de toekomst leeg komen in verband met nieuwbouw. Deze oplossing had het ministerie van volksge zondheid verkozen boven een plan om wisselwoningen te bouwen op het terrein van Endegeest. Deze wisselwoningen zou den pas na een jaar gereed komen terwijl de nieuwbouw van de andere paviljoens niet lang daarna klaar zou zijn. De wissel woningen zouden dan overbodige luxe zijn. Het vreemde is nu dat gisteren gesproken werd over een bouwstop van 3 maanden. Men meende dat na deze tijd de bouw van wisselwoningen gerealiseerd zou kunnen zijn. Op vragen hierover wilde wethouder Schouten niet ingaan. Het personeel en de ouders van Voorgeest kunnen zich slechts verenigen met de her vatting van de verbouwing als er een goede oplossing is gevonden voor de pupillen. De gemeente had nog een tussenoplossing aan geboden: de pupillen voorlopig huisvesten in portocabines, een soort containers met ramen, en een directiekeet op het terrein van het academisch ziekenhuis. Het perso neel en de ouders weigerden op dit voorstel in te gaan. De werkzaamheden aan de buitenkant van de paviljoens van Voorgeest zullen nu afgemaakt worden. Voor het werk binnen zal gewacht worden tot de wisselwoningen gebouwd zijn. De aanvraag hiertoe ligt al op het departement. Wèthouder Schouten verklaarde dat de gemeente druk zal uitoe fenen om van het ministerie een versnelde beslissing los te krijgen li lufa'oi ORSCHOTEN De gemeenteraad ging gisteravond aki nastiei de verhoging van de tarieven voor de gemeent ORSCHOTEN De gemeenteraad ging gisteravond akkoord de verhoging van de tarieven voor de gemeentelijke heater «tingen en retributies. Leges, weekmarktgelden, begrafenis- ~,,z. (ten, reinigingsrechten, rioolrechten, precariorechten stijgen 3( een percentage van 3 1/2% en de hondenbelasting met 10%. ioi tarieven van de hinderbelasting zijn sinds 1972 niet bijgesteld. ud bgrouw Van den Kloes-Kamsteeg (WD) deed het verzoek een van de hondenbelasting beschikbaar te stellen voor de baas de hond in de vorm van uitlaatterreintjes. Wethouder Van rt Deefen (WD) gaf de verzekering dat b. en w. hieraan denken, i.oo (ir dat er weinig hoop is dat er iets uit dat denken voortkomt blijft een moeilijke zaak en bovendien is de theorie dat honden elijnd moeten worden niet altijd uitvoerbaar in de praktijk, inkoop van een gedeelte van de Voorwatering van het bestuur de Noord-Hoflandse polder voor de realisatie van het endm&nbadprojekt zag D'66-er Aikens als een eerste aanvulling op ■aken. verleende bouwkrediet Wethouder Van Dalen dook in de pr' :hiedenis en verklaarde dat de grondverwervingskosten zoda- geschat werden dat het kleine bedrag voor de aankoop van stukje water daarbij inbegrepen is. gehele raad kon zich verenigen met het voorstel van de bening van het bestemmingsplan Adegeest 1966. Door deze jailldS riening wordt de oudere uitbreidingswijk gelijkgesteld aan 1.11 Hipieuwe uitbreidingswijken. De herziening betreft het verlenen goedkeuring bij de vergroting van de in de wijk gelegen 1 igen. Een bewoner van de wijk heeft een bezwaarschrift iend. Dat bezwaarschrift wordt door de raad verworpen, bewoner meent dat het een chaos zal worden. Wethouder Schotieens benadrukte dat alle bouwvergunningen beoordeld wor- door de Welstandscommissie, waardoor ongeoorloofde uitbrei- jen voorkomen worden. Daarna volgde een lange discussie de raad over de mogelijkheden en de middelen om de standscommissie meer bekendheid te geven ten aanzien van i werkzaamheden. raad kwam ook ditmaal niet helemaal uit het probeem van (S]j basketbalveld in het park „Adegeest". Omwonenden menen met dit veldje de rust en de veiligheid wordt aangetast '®P houder Marsdis deed de toezegging met alle omwonenden ""°p laan praten en was optimistisch ten aanzien van een goede 'de >ssing. Vissl Burgemeester Gallas verricht de officiële opening. ALPHEN AAN DEN RIJN - Burgemeester mr. R. M. Gallas heeft gistermiddag het nieuwe kantorencomplex van het Alp- heuse energiebedrijf geopend. Door op een knop te drukken werd een bord met het nieuwe embleem en de nieuwe naam „gemeentebedrijven voor elek triciteit, gas en water", zicht baar. Het kantoorgebouw was de laatste schakel van het tota le complex dat in drie fasen gebouwd is. Met de bouw was in totaal een bedrag gemoeid van 5,5 mil joen gulden. Burgemeester Gallas memo reerde in zijn toespraak de rijke historie en „de enorme ontwik keling van dit imposante ge meentelijk bedrijf'. Dë voorlo per was een particulier gasbe drijf dat in 1858 opdracht kreeg de gemeente te voorzien van straatverlichting. In totaal 7 lan taarns die op gas brandde, wer den in de gemeente .(5 in Alphen en 2 in Aarlanderveen) geplaat st. Kosten 30,- per jaar per lantaarn. Thans telt Alphen 5864 (elektrische) straatlan taarns. In 1961 verdween de In 1902 kwam het gasbedrijf in de handen van de gemeente. In 1903 werd daarbij gevoegd het waterleidingbedrijf en in 1912 werd de trilogie voltooid met de oprichting van het elektriciteits bedrijf, De fikse ontwikkeling wordt ook nog eens onder streept door de omzetcijfers. In 1910 bedroeg de omzet 56.000,- terwijl in 1978 een omzet wordt verwacht van 40 miljoen. Ook het verbruik spreekt boekdelen, In 1910 verbruikte Alphen 900.000 m3 gas. In 1978 wordt dat getaxeerd op 85 miljoen. Het waterverbruik: in 1910 12.000 m3 en in 1978 3,5 miljoen. Het verbruik van elektriciteit steeg in de loop der jaren van 600.000 kWh naar 105 miljoen kWh. Volgens Gallas is het moeilijk om in de toekomst te blikken, omdat enerzijds het streven is naar redf'ijke omzetten terwijl anderzijc op de achtergrond speelt h' energieverbruik zo veel mogelijk te" beperken. Re den voldoende om veel belang te hechten aan een goede voor lichting, aldus de burgemeester. De direkteur van het bedrijf, W. Nieuwland kon, nadat hij bedol ven was onder de gelukwensen en geschenken van zeer uiteen lopende aard wat „terug doen". Het cadeau dat in het voorjaar ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het bedrijf, al sym bolisch geschonken was aan de gemeente, (een aantal fonteinen in de Kromme Aar), kon giste ren in gebruik worden gesteld. Op een in het bedrijf aanwezige kleurenontvanger konden de talrijke aanwezigen de fontei nen in het Alphense centrum voor het eerst zien spuiten. Zevende peuter- speelzaal Leiderdorp Schrijfster en vertaal ster van kinderpoezië Nanny Kuiper heeft gistermiddag een nieuwe peuterspeel zaal geopend aan de Bolderikkamp in de wijk Voorhof in Leider dorp De peuters uit deze wijken hoeven nu niet meer de Engelen- daal over te steken. De om te kunnen spelen. De speelzaal aan de Botderikkamp is de ze vende in Leiderdorp. .LEIDEN De Vrijwilligers* centrale Leiden wil haar activi teiten op het gebied van bemid deling en dienstverlening de komende jaren uitbreiden. Dit meldt de centrale in haar rap portage aan het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk. Dit rapport werd gistermiddag tijdens een afscheidsreceptie van alge meen coördinator Jaap Breg- man uitgereikt aan de mede werkers van de vrijwilligers- centrale. De opvolger van Breg- man, Huub Heeger, lichtte gis termiddag het beleid verder toe. Met betrekking tot de begelei ding van vrijwilligers zal het beleid er in de toekomst op Êericht zijn de verantwoorde- jkheid te leggen bil de vragen de instanties. Wel zal de centrale aanbieden mee te denken over de opzet van deze begeleiding met als doel de begeleiding in latere fasen zelfstandig door de verschillende organisaties/intel- lingen te laten uitvoeren. In de periode van 1 januari tot 1 oktober van dit jaar kreeg de centrale in totaal vijfenzestig huipaan vragen van en via in stellingen en organisaties voor vrijwilligers. Het aantal vrijwil ligers is thans: 23 mannen en 61 vrouwen. schrijver. Belangrijker dan de logische opbouw van zijn stukken zijn voor hem symboliek, het visuele, het associatieve en het emotieve. Nu eens neigt zijn toneel naar het surrealistische, dan weer naar anarchie. In „De bakfiets", een vroeg stuk, zijn duidelijk sporen van Becketts absurde theater te ontdekken. Het is geen sinecure voor een amateur- groep om dit soort toneel °an te vatten. Ik moet dan ook zeggen. - lat het Malie- theater zich uitstekend in de theaterrmg heeft geweerd. Niet alleen bleek het spel van een zeer behoorlijk gehalte, goed beheerst zonder vlak te worden, ook het décor was voortreffelijk in orde. Men had niet overdadig gedécoreerd, maar de stukken die op het toneel stonden waren gaaf. Zowel spel als décor maak ten een enigszins gestileerde indruk. Een goede oplossing voor amateurspelers. Rust in het acteren hier en daar zou de voorstelling nog iets meer tot zijn recht laten komen. Misschien komt dat nog in de loop van de reeks presentaties. Men is namelijk pas onlangs begonnen met opvoeringen. Tenslotte: waar de „De bakfiets" precies over gaat, weet ik niet Maar dat is bij dit soort toneel niet zo erg. Men kan het beter zelf bekijken. Een kleine vijftig mensen deden dat gisteravond met mij. PAUL VAN DER PLANK LEIDEN Dat de Leidse Muziek en Operettevereniging een bloeiend bestaan leidt (ondanks het algemeen bekende gebrek aan hoboïsten en cellisten in het orkest) kon gisteravond worden vastgesteld in de afgeladen grote zaal van het Anthonius Clubhuis. „Crescendo" voerde dit jaar de operette „Victoria und Ihr Husar" uit van de Hongaar Paul Abraham. De melodieuze met de jazz sympathiserende muziek van dit werk was onder het publiek algemeen bekend. In diverse meeslepende gedeelten werd meegeneuried en gestampt. Het succes van deze avond is voor een niet gering deel te danken aan de enorme inzet van de heer Van Strien, die niet minder dan zeshonderd manuren besteedde aan het omwerken, uitschrij ven en transponeren van de partituren. Verder verdienen de repetitor en de regisseur nog vermelding: de resultaten van het door hun verrichtte werk kwamen duidelijk naar voren in de zang en mimiek. Met weinig middelen werd een leuk resultaat bereikt; zowel de decors als de kostuums zorgden voor een geloofwaardige achtergrond. Het verhaal dat deze operette ten grondslag ligt is eenvoudig. Een Hongaarse gravin trouwt met een Amerikaanse gezant, omdat .ze denkt dat haar grote liefde, een huzaar uit haar geboortedorp, gesneuveld is. Als de doodgewaande opeens opduikt komt ze in grote problemen. De huzaar wordt gearresteerd én zal geexecu- teerd worden. De gezant weet dat te voorkomen, maar is inmiddels gescheiden van de gravin, zodat zij het niet weet In de laatste akte komen alle hoofdpersonen bijeen in het dorpje van de gravin en een onvermijdelijk happy-end volgt Victoria's (Rina Viele's) zuivere sopraan werd helaas meerdere malen in de hoek gedrongen door het wat te enthousiast spelende orkest, hoewel dat zo goed mogelijk in de hand werd gehouden door de dirigent Alleen daardoor al was het een verkwikking om het niet altijd zuivere, maar zeer forse en voortdurend hoorbare stemgeluid van Ton van Haasteren, die de broer van de gravin speelde, te beluisteren. Goed samenspel was er wel, zowel tussen Victoria en haar huzaar als tussen de oppasser Janczi en het kamermeisje Riquette. De hoofdpersonen roerden het publiek vooral in hun „Reich mir zum Absphied noch einmal die Hande". Janczi en Riquette kregen van het publiek meermalen bijval door hun aanstekelijke vrolijk heid en hun grappige mimiek („Ja so ein Madel, ungarisches Madel"). De samenzang en -spraak tussen de broer en zijn Japanse vrouw O Lia San zorgde ook voor leuke momenten: de bravoure van de een en de schuchterheid van de ander werkten in op het meelevende publiek. Vanavond is de tweede en laatste voorstelling van deze operette, met bal na. VERENA KOPERDRAAT Scène uit de operette van Crescendo LEIDERDORP - Wet houder van volkshuis vesting de heer C. Gor dijn heeft gistermiddag sleutels overhandigd aan de eerste zes bewoners van Winkelhof. De zes woningen die gisteren zijn opgeleverd zijn de eerste van de 31 premie- woningen die dit jaar nog gereed komen. Ver der zullen in dit oostelij ke deel van Winkelhof nog 56 vrije sector wo ningen komen. In het oostelijk deel ven Winkel- hof zullen verder nog twee blok jes met premiekoopflats verrij zen, waarvoor naar verwach ting eind van dit jaar de eerste paal de grond in gaat Dan zal ook de woningbouw in het wes telijk deel van Winkelhof van start gaan. Dit gebied omvat in totaal 72 vrije sector woningen en 7 premie-koop eengezinswo ningen. De oplevering hiervan wordt begin 1980 verwacht Als laatste wordt begonnen met de bouw van 105 premie-koopflat woningen die boven het winkel centrum moeten komen. Alle premiewoningen in Winkelhof zijn verkocht Voor de vrije sector is de inschrijving geslo ten maar voor de flats kan men zich nog wel inschrijven. Be langstellenden kunnen dan con tact opnemen met Matser b.v. teL 035-14543. Het Web De voorstelling van De Vlek„Het Web, hedenavond in het LAK-theater, is afgelast

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3