dollarkoers naar ieuwe dieptepunten Pinto grote onbekende in Portugese politiek Verzoening tussen Irak en Syrië Nieuwe Belgische regering krijgt vertrouwen 7ositie Carter lijkt hopeloos Israël peinst niet over ontmanteling van nederzettingen Uitgave, Naieve schilders' stopgezet Goeie wijn hoeft niet duurte zija Tenminste niet bij de slijter! Staat de postcode rin een advertentie of brief?1 Gebruikmdan alsu reageert en...vergeet ook uw eigen postcode niet JITENLAND „Inflatie kan de ondergang van Carter betekenen" (Van onze sociaal-economische redactie) HAAG Profeten hoefden niet geraad- te worden om tot de voorspelling te in dat Carters plannen om de inflatie in ika te lijf te gaan nauwelijks enig soe- zouden bieden voor de almaar dalende van de dollar. Hoewel al, voordat de rikaanse president zijn ideeën afgelopen lag in een televisieuitzending wereldkun- maakte, de grote lijnen waren uitgelekt, ;n de valutahandelaren zich nog tot het int van de uitzending ingehouden. De 'koers stabiliseerde maandag en dinsdag, woensdag is de grote uitverkoop van dan toch begonnen, met koersen die ene dieptepunt na het andere bereikten. Tokio moesten alle zeilen worden bijgezet 'e koers te houden op 182,25 yen. Steu- ;open tot een bedrag van 700 miljoen Har waren nodig om de vraag en daarmee prijs kunstmatig op peil te houden. Identie- taferelen zijn aan de orde van de dag op wisselmarkten van Zürich, Frankfurt en ïsterdam. De situatie lijkt behoorlijk hope- is nu vrijwel alle maatregelen die Carter de [elopen maanden heeft toegzegd en geno- :n, niet als houtsnijdende oplossingen wor- geaccepteerd. Het gebrek aan vertrouwen zijn beleid, heeft nu het veld moeten rui- n voor een regelrecht wantrouwen. Carter rdt nauwelijks meer gezien als de aangewe- man die de Amerikaanse economie uit het p kan halen en dat is zo ongeveer het er- e wat je als president kan overkomen, vraag met welke maatregelen Carter dan had moeten komen om gezag te winnen de dollarpostie te verbeteren, kan alleen intwoord worden na een blik in de geschie- lis. feite is de lont voor de huidige explosie al in branden toen Kennedy nog zijn burelen het Witte Huis hield. Traditioneel is altijd het verdwijnen van goud als betaalmiddel gegaan van een zekere relatie tussen de goudvoorraden die een land ter beschikking had en de hoeveel geld die in omloop was. Bij wijze van spreken zou alle valuta van een Jand, met eigen goud opgekocht moeten kun nen worden. Uitgaande van de gedachte dat het met de economie van een land pas goed- gaat als er veel besteed kan worden, begon nen onder Kennedy de drukpersen voor de produktie van nieuwe dollarbiljetten stevig te draaien. Langzaam maar zeker had dat tot ge volg dat het evenwicht tussen de goudvoor raad en het circulerende bankpapier verstoord raakte. In 1971, Nixon was toen president, was de goudvoorraad in Fort Knox zo geslonken in verhouding tot het aantal dollars dat in om loop was, dat besloten werd de relatie tussen geld en goud maar helemaal te vergeten. Niets wees er toen nog op dat de Amerikaan zijn luxe leven van almaar kopen nog wel eens duur zou kunnen komen te staan. De energiecrisis gooide evenwel flink roet in dat eten. Want de Amerikaan die gewend is aan een leefpatroon dat bepaald getuigt van de gedachte dat de bomen tot in de hemel groeien, beperkte zich ook op geen enkele ma nier in zijn energieverbruik en energie is nu juist in Amerika een van de schaarse goede ren, die via import het land moeten binnenko men. Tot de als gevolg van de crisis omhoog gestuwde olieprijzen was dat nog niet zo'n probleem, maar na de winter van '73/'74 ver dwenen er aanmerkelijk meer dollars uit de VS om aan de olievraag te kunnen blijven voldoen. Want zoals gezegd: van energiebeper king wil de Amerikaan niets weten. De persen draaiden vrolijk door. Het beleid bleef gericht op uitgeven en het kon dan ook nauwelijks anders of de inflatie ging de pan uitrijzen. Zeker in verhouding tot andere landen in de wereld, waar men inmiddels doordrongen raakte van het besef dat bezuiniging, pas op de plaats en het aanhalen van de broekriem, als maatregelen cm het inflatiespook te doen verdwijnen, op zijn plaats waren. Minder groei in het inkomen en ook beperking van het energieverbruik, is het aan de crisis over gehouden huiswerk dat in Europa aanmerke lijk beter is gemaakt dan in de VS. Dat de dollar zijn traditioneel onaantastbare positie als hard en internationaal betaalmiddel begon te verliezen, komt niet alleen vanwege de gedachte van groei in Amerika maar ook (het mes sneed aan twee kanten) omdat in Europa en bijvoorbeeld ook in Japan wel veel in het werk gesteld werd om de eigen valuta sterk te houden door minder groei en minder import. De vicieuze cirkel van wat zwak is wordt zwakker en wat goed is wordt nog ster ker doet in die ontwikkeling van zich spreken. President Carter heeft de rekening van deze beladen geschiedenis gepresenteerd gekregen. En hoewel zijn administratie op zijn zachtst gezegd wat traag op gang is gekomen, hebben een tweetal zaken hem van meet af aan scherp voor ogen gestaan: het energieverbruik moest worden beperkt en de inflatie terug ge drongen. De loop van zijn voorstellen tot energiebeper king is inmiddels bekend. Energieminister Schlessinger, die met aftreden had gedreigd als het Congres (waar in Amerika de besluit vorming plaats heeft) de voorstellen zou afwij zen, kon blijven zitten. Na een eindeloos op onthoud keurden de Congresleden de voorstellen van Carter goed. Een kleine ople ving in de dollarkoers was daar het gevolg van. Klein, want valutahandelaren wachtten al snel daarop af hoe Carter zijn tweede doel, het terug dringen van de inflatie, wilde reali seren. Wel, daar bestaat dan sinds deze week duidelijkheid over: een beperkte groei in inko men tot een procent of zeven, acht, een prijs stijging van maximaal een kleine zes procent en dat alles zou een inflatiepercentage van niet hoger dan acht procent kunnen opleve ren. Adder onder het gras is evenwel het vrijwilli ge karakter dat de maatregelen dragen en de ruime mogelijkheid om op de oude voet ver der te gaan. Die zwakte wordt Carter nu ver weten, maar over de stennis die zou zijn ont staan als dat vrijwillige element niet ingebracht was, kan in dit verband nauwelijks worden gezwegen. Vakbonden hadden in hun loonoverleg al eisen van een groei van zestien procent op tafel gelegd, omdat de modale Amerikaan in verhouding nog best wat meer inkomen zou kunnen gebruiken. Binnen zijn eigen partij heeft Carter het daarnaast al aan de stok, omdat zijn inflatiemaatregelen komen op een moment dat er tussentijdse verkiezin gen voor de deur staan (7 november). Verkie zingscampagnes hebben in Amerika altijd in het teken gestaan van belastingverlaging, maar de televisiekijkende natie heeft uit Car ters mond kunnen horen, dat daar geen spra ke meer van kan zijn. Een open doel dus straks voor de Republikeinen, die ongetwijfeld gaan roepen (en dat doen ze nu al) dat zij de' wijsheid op dit gebied wel in pacht hebben en de zaak beter kunnen oplossen. De wanhopige positie van Carter komt kort weg hier op neer, dat als hij met te harde maatregelen komt, Amerika dat wil blijven groeien en uitgeven, zich tegen hem keert, maar dat zijn dollar ziek blijft als hij dat niet doet. En om nog wat olie op het vuur te gooien ligt er nu een uitspraak van OPEC-se- cretaris Ali Jaidah, dat of de olieprijs (die in dollars wordt vastgesteld) omhoog moet, of dat de dollar als betaalmiddel voor olie ver vangen moet worden door een meer stabiele valuta. Bert Lance, die in het verleden de scepter zwaaide over Carters begroting heeft al ge zegd dat de inflatie de ondergang van Carter kan gaan betekenen, zoals Vietnam dat was voor Johnson en Watergate voor Nixon. Lance lijkt het gelijk aan zijn kant te hebben, want een succes in Camp David is aardig, maar een succes in eigen winkel, vindt de Ameri kaan nog belangrijker. De vraag is wel of er iemand is die de inflatie kan bestrijden, zon der de inkomensgroei aan te tasten. TON VAN BRUSSEL WASHINGTON (ANP) De Israëlische minister Mosje Dajan heeft gisteren in Was hington verklaard dat de Is raëlische nederzettingen in het bezette West-Jordanië zul len blijven, ongeacht of de Verenigde Staten en Egypte dat goed vinden of niet. „Wij peinzen er niet over ook maar één vestiging daar op te heffen of te ontmantelen", aldus Dajan bij zijn terug keer uit Israël voor de her vatting van de vredesbespre kingen met Egypte. Hij stelde de Verenigde Staten en met name onderminister Saunders verantwoordelijk voor het weer oplaaien van het con flict over deze zaak, omdat Saunders tegenover Palestijn se vertegenwoordigers had gezegd dat de status van de Israëliërs in de vestigingen onderwerp zal zijn van on derhandelingen. Dajan wees erop dat in de akkoorden van Camp David niet over de bestaande Israëli sche vestigingen wordt ge sproken. Daarom was het Is raëlische besluit om de nederzettingen aan de weste lijke oever van de Jordaan den. „Ik hoop dat de andere partijen zich aan hun rol bin nen de akkoorden zullen hou den en niets van ons zullen vragen of eisen dat buiten de overeenkomsten valt", aldus Dajan. Volgens Dajan zal de uitbrei ding van de vestigingen niet groter zijn dan ongever hon derd gezinnen. Enkele van de landbouwvestigingen in het Jordaandal omvatten niet meer dan veertig gezinnen. Het is de bedoeling, aldus Dajan, om die elk met onge veer tien gezinnen te vergro ten, als daarvoor mensen kunnen worden gevonden. Naarmate Dajan langer aan het woord bleef, werden de Amerikaanse functionarissen ongeruster. Ook de Israëlische minister van defensie Weiz- man gaf Dajan enkele malen een teken zijn verklaring te beëindigen. Tezelfdertijd verklaarde pre mier Begin in Tel Aviv dat het .Joodse volk een onaan tastbaar recht heeft om zich waar dan ook in het land van Israël, in Judea en Samaria (West-Jordanië) te vestigen. Volgens waarnemers was de uitspraak van Begin de prijs die de premier moest betalen aan de tegenstanders van het ontwerpakkoord die tenslotte toch dit akkoord hebben aan vaard. Het was vanmorgen nog de vraag of het vredesoverleg vandaag zou worden hervat. Premier Chalil van Egypte overwoog zijn onderhande laars uit Washington terug te roepen voor overleg, al zou dit niet moeten worden opge vat als een aanwijzing dat de onderhandelingen zijn vastge- Dajan tijdens zijn verklaring bij zijn terugkeer in de Verenigde Staten. wee vrouwen >ij beklimming Lnnapurna jekomen .O ALTO (Reuter)Twee van de groep vrouwen gepoogd hebben de Anna- top in de Himalaja te limmen, zijn omgekomen, expeditie bestaat geheel t vrouwen, die daarmee wil- n aantonen dat niet alleen den van het mannelijk ge- icht in staat zijn hoge ber- d te beklimmen. et overlijden van de 46-jarige era Watson uit de Verenigde aten en Alison Chadwick- lyskiewicz uit het Engelse overschaduwt het feit t twee andere leden van de p er inderdaad in zijn slaagd de top van de Anna- urna te beklimmen. Waar- or de twee vrouwen het /en hebben verloren, is nog et bekend. Vera Watson (links) en Alison Chadwick (rechts) tijdens een oefentocht voor de rampzalig verlopen Anaourna-exoeditie Lissabon De tiende Portu gese regering binnen de vijf jaar zal geleid worden door een „grote onbekende". De keus van de jonge hoogleraar Carlos Mota Pinto voor het premier schap is een grote nederlaag voor president Ramalho Eanes en niet meer dan een schijn overwinning voor de politieke partijen. Het is nog maar de vraag of met deze nieuwe pre mier een einde gekomen is aan de impasse waarin de Portuge se politiek sedert zes weken verkeert. Terwijl partijleiders de deur van het rose gepleisterde presi dentspaleis in Lissabon plat lie- •pen, werd één ding duidelijk: het conflict heeft zich op drama tische wijze verschoven. Het was nu Eanes zelf die een verde digingspositie moest innemen. Hij was vastbesloten de partijen een keus op te dringen, iets wat zij zagen als een groot gevaar voor de nog kwetsbare, amper drie jaar oude democratie van Portugal. Die partijen zelf wa ren overigens net zo vastbeslo ten Alfredo Nobre Da Costa niet te laten terugkeren. Nobre Da Costa is de vorige premier, wiens „overgangsregering" minstens zo actief was als het socialistische bewind in de voor afgaande twee jaar was ge weest Een compromis was vereist De partijen hadden niets tegen Car los Mota Pinto, een jonge, bril jante hoogleraar in de rechten, een man met een innemende persoonlijkheid en een snelle glimlach. Mota Pinto maakte naam in de politiek als leider van de Sociaal-Democratische Partij in de grondwetgevende vergadering van 1975. Maar hij stapte met andere liberalen op toen de partij een duidelijke zwaai naar rechts maakte. Zijn vrienden beschrijven hem als „erg aardig" en „bekwaam". In ieder geval lijkt hij geen vijan den te hebben. Hij heeft echter nauwelijks eni ge echte politieke invloed en hij heeft ook nooit bewezen echt geschikt te zijn voor het nemen van politieke beslissingen. Zijn enige ervaring in de regering was een korte, vrij rampzalige periode als minister van handel onder Mario Soares. Dat was in 1977, een jaar waarin de kloof tussen Portugal en de rest van de handelswereld zich in be langrijke mate verbreedde en het land vrijwel overgeleverd werd aan het Internationaal Mo netair Fonds. De nieuwe Portugese pre mier Carlos Mota Pinto. ibediart' nstplicht e lodesfêrs kracht ISBURT (Reuter) In de lesische staatskrant is gis- I het dienstplichtbesluit de Rhodesische zwarten dienen. Het betekent dat ben die worden opgeroe- zich moeten melden voor Jtplicht in de strijd tegen lationalistische guerrilla- Iers. lisbury werd verwacht dat irste groep aanmeldings- igen 25.000 man groot zou Itplichtig zijn die zwarten Bn het mannelijk geslacht (t.a.v^sen de 18 en 25 jaar zijn, He jaar middelbaar onder- hebben voltooid of die zijn (iomèn in het leerlingstel- K)fd Huis aanov brieden E (AFP) Het hoofd van ►ormalige Russische kei- familie, prins Roman witsj, is in Rome overle- is gisteren in de Ita- le hoofdstad vernomen. Nicolaas II die na de revolutie van 1917 dood. Prins Roman was ►on van groothertog Peter "island en prinses Militza •ntenegro. OM CAMP DAVID-AKKOORDEN TE BESTRIJDEN BAGDAD Syrië en Irak, de twee Arabische landen die eikaars bloed in het verleden wel hebben kunnen drinken, hebben gisteren een soort Nationaal Handvest voor gezamenlijk op treden ondertekend dat moet toezien op de politieke en militaire besluiten die in beide landen worden genomen. In feite is Irak daarmee op zijn felle extreem-Arabische standpunt terug gekomen en heeft het weer aansluiting gezocht bij de andere landen van het Arabische afwij zingsfront tegen de akkoorden van Camp David. Irak had zich door zijn onverzoenlijke stelling- name niet alleen van de westerse landen, maar ook van zijn Arabische buren geïsoleerd. Het Iraakse persbureau verklaarde dat president Assad van Syrië en de Iraakse leider Achmed Hassan Al Bakr de Arabische situatie hadden besproken ter vaststelling van doeltreffende mid delen van verzet tegen de imperialistisch-zionisti- sche samenzwering, een verwijzing naar wat in Camp David is bereikt. Militaire deskundigen van beide landen hebben gezegd dat volledige militaire samenwerking tussen Irak en Syrië althans naar aantallen en uitrusting een compensatie zou zijn voor het verlies van Egypte, wanneer dit zijn vredesver drag met Israël definitief rond heeft. BRUSSEL De nieuwe Be lgische regering van Paul vanden Boeynants heeft gis teravond in het Belgische parlement het vertrouwen ge kregen voor zijn overgangsre gering. Op een afgevaardigde na stemden alle zes partijen (Vlaamse en Waalse Christen- Democraten, Vlaamse en Waalse socialisten, en de Vlaamse en Franstalige taai partijen) voor de nieuwe re gering. Alles wijst erop dat Vanden Boeynants snel wil werken om zo spoedig mogelijk ver kiezingen te organiseren. Er wordt al gezegd dat op 15 no vember het ontbindingsbesluit van Kamer en Senaat in het staatsblad zou moeten ver schijnen. De premier dient volgende week de wetten in voor het sociaal-economische noodbeleid en het wetsont werp voor Europese verkie- zingen. De voornaamste taak van dit kabinet, het voorbe reiden van een grondwets voorziening die Vlamingen, Walen en Brusselaars eigen instellingen moet bezorgen, lijkt echter allerminst van een leien dakje te gaan, want het wantrouwen tussen de rege ringspartijen die overigens dezelfde zijn als die van de gevallen regering) is nu zo groot dat de premier er in zijn korte slottoespraak in de Kamer voor waarschuwde. „U zult na de verkiezingen op nieuw moeten samenwerken", aldus Vanden Boeynants. De grondwetswijziging zal beslis send zijn voor de rechten van Vlamingen, Walen en Brusse laarsin een nieuwe staat AANMELDING STAATSEXAMENS 1979 Wie in 1979 een v.w.o., h.a.v.o., m.a.v.o.-4 of m.a.v.o.-3 examen wil afleggen, dient zich - per briefkaart - VOOR 1 DECEMBER 1978 aan te melden: voor v.w.o. en h.a.v.o. bij: de voorzitter van de commissie staatsexamen v.w.o.-h.a.v.o., postbus 11535,2502 AM 's-Gravenhage; voor m.a.v.o.-4 en m.a.v.o.-3 bij: de voorzitter van de commissie staatsexamen m.a.v.o., postbus 11599, 2502 AN 's-Gravenhage. PUBLIKATIE VAN HET MINISTERIE VAN ONDERWIJS EN WETENSCHAPPEN AMSTERDAM - Uitgeverij Ploegsma moet stoppen met de uitgave van het boek .Naïeve schilders zien ons land', zolang daarin nog foto's staan van het werk van de schilder Sal Meyer. Dit heeft de vice-president van de rech tbank te Amsterdam bepaald in een kort geding dat gale riehoudster Dieuwke Bakker tegen de uitgeverij had aange spannen. Bij de galeriehoud ster berust het auteursrecht van de in 1965 overleden schilder. Zij zegt schade te leiden dor het boek, omdat het werk van de schilder hie rin op één lijn wordt gesteld met dat van zondagsschilders, waardoor haar Meyer-collectie minder waard zou worden. ADVERTENTIE Doden door staking Britse ziekenhuizen LONDEN (AFP) Als gevolg van de staking van technisch personeel in de Britse zieken huizen zijn „ten minste 30 men sen" om het leven gekomen, aldus het conservatieve blad 'Daily Telegraph' dat „medi sche deskundigen" aanhaalt. Het hogere technische perso neel legde een maand geleden het werk neer omdat het minder verdient dan het lagere perso neel. De stakers eisen een alge mene produktiviteitstoeslag van 15 pet om de achterstand in te halen. De minister van volksge zondheid David Ennals verze kerde echter gisteravond nog eens dat er geen sprake kan zijn van een dergelijke toeslag die het loonbeleid van de regering zou doorkruisen. Bekentenis massamoord BELFAST (TJPI) Twee man nen uit Belfast hebben donder dag bekend dat zij tussen 1975 en 1977 zeventien mensen uit de stad hebben gedood. Een van de twee beklaagden erkende dat hij de meeste van zijn katholieke slachtoffers de keel had doorgesneden of met een bijl doodgeslagen. De andere gaf tien moorden toe, waaronder die met een machi negeweer in café „Clorine" in het centrum van de Noordierse hoofdstad in de zomer van '75, waardoor de baas en vier stam gasten om het leven kwamen. De twee mannen, William Moo re en Robert Bates, allebei 29, woonden dicht bij elkaar op de West Circular Road in het over wegend protestantse stadsdeel Shankhill en waren beiden lid van de Ulster Colunteer Force. pttpost Gebnjik'm goed.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9