=Pasar Gambir trok eerste dag meer dan 5000 bezoekers „Zo was het in Lisserbroek" krijgt herdruk e/'ds ambtenaar Verzamelde andtekeningen \egen,Stad-bouwhuis' T w Rijnsburg heeft voor de zomer al kabeltelevisie Kroon keurt plan Voorhout af dnief raadi lerin( modi V heb ki aar IM i Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Goed nieuws uit Lisser- broek, althans voor diege nen die het oude Lisser- broek een warme belang stelling toedragen. Men zal zich nog herinneren, dat eind april van dit jaar een langverbeid foto-leesboek, „Zo was het in Lisser- broek" genaamd, den volke werd gepresenteerd. Het ten doop houden van deze blik-terug sloeg in als een bom: al drie dagen na de plechtigheid was de hele eerste oplage uitgeput, geheel en al uitverkocht. Op de eerste plaats een bevestiging van de ver wachting van de drie samenstellers van het boek, dat dit teruggrijpen in de plaatselijke geschiedenis wel aan zou slaan. Maarten Doedes, Nic Bouw meester en Aart Donker hebben eer van hun werk gehad. Ze laten zich er niet uitbundig over uit, maar een gevoel van tevreden heid is er wel. Zoals Maar ten Doedes het formuleert: „Blijkbaar is het aantrekke lijke lees- en kijkboek in veel gezinnen en families besproken en is er nog meer animo gewekt, want van heinde en verre kwa men direkt al verzoeken binnen om op de lijst geplaatst te worden. Dat wil zeggen, op deze manier was men eerste gegadigde voor een exemplaar, mocht er een herdruk komen". Wel, die herdruk komt er. Dit besluit namen Maarten. Nic en Aart, zij het na enige aarzeling, want te grote risico's wilde men liever niet nemen. Maarten Doedes en de zijnen zien het toch wel zitten, omdat „het een gunstige bijkom stigheid is, dat het tijdstip van verschijnen (dat is eind november), St. Nicolaas een handje kan helpen in een goede keus voor een ca deau. Dat zal in veel geval len „Zo was het in Lisser broek" kunnen zijn, aldus Maarten Doedes. De nieuwe druk van het boek is wat betreft inhoud en uitvoering gelijk aan de eerste. Men kan het furore makende werk bestellen door 35 gulden over te maken op rek. nummer 33.65.71.054 van de Rabo bank, t.n.v. project „Zo was het in Lisserbroek". Na 1 december kunnen de bestel de exemplaren worden afgehaald op het adres Kalmoesstraat 26. Lisser broek. Informatie kan telefonisch worden inge wonnen bij Nic Bouwmees ter (14122), Aart Donker (10087) en Maarten Doedes (15780); het kengetal is 02521. ferwijl de gemeentelijke pieuwbouw van een stads- ntoor aan de Lange- acht afstevent op de roltooiing, blijft de naamge- 'ng rond dit toekomstige ofdkwartier van de ^eidse dienst van Gemeen- iewerken hoofdbrekens i^^Jppleveren. Over een paar OT1 ïaanden staat naast de ;rgane „oudbouw" van de /oormalige Stedelijke ichtfabrieken thans iergiebedrijf Rijnland ;n glanzende parel van de :meente Leiden te pron- m in een bijna gedurfde moderne vormgeving van blauwe en rode facet ten. Voorwaar een. lust voor bet oog, maar de van jhogerhand opgelegde >mnoi,n0emer" V00r ^at bchoons blijft een stekelige er jiloorn in het oog van tal van gemeente-ambtenaren, lie in dit opzicht worden aangevoerd door de in Leiderdorp wonende heer C. L. Modderman, ambte naar Welstandscommissie, een instantie die zich doorgaans bezighoudt met het al dan niet esthetische aanschijn van panden en percelen, uithangborden, uitbouwtj es, dakkapellen en andere frutsels. Al begin juni vatte de heer Modderman de koe bij de horens. Ditmaal kon de vormgeving hem een biet zijn; het ging om de naam die men aan het, laat ik maar zeggen: paleis van Gemeentewerken wenste te geven. De heer Modderman hoeft per se niet bekend te staan als taalzuiveraar, maar hij schijnt wel een hardgrondige hekel aan germanismen te hebben. Zo keerde de ambtenaar zich vijf maanden geleden in een brief aan dé Leidse raad tegen de benammg „Stads-bouwhuis". Hij rneent, dat een dergelijke samenstelling alleen past voor een gebouw dat in Duitssprekende landen staat. Een en ander maakte hij de raad duidelijk, maar tot dusver kwam er van die kant geen reactie. Nu de nieuwe raad er is en de vakanties achter de rug zijn, hoopt de heer Modder man, dat de raadsleden alsnog hun stem zullen verheffen. Deze verwach ting baseert hij op een nieuwe brief aan de raad. De heer Modderman be weert, dat hij na zijn eerste verweer tegen „Stads-bouw huis" (Stadt Bauhaus) veel reacties heeft ontvangen, „zowel van collega's als van niet-collega's". Eén van de reacties wil hij de raad niet onthouden, namelijk deze: „Als die rotnaam wordt Het Leidse „Stad-bouwhuis" nadert de voltooiing. Straks staat wellicht op de gevel; Niederlandisch". ingevoerd, dan kalk ik op de muren van het nieuwe kantoorgebouw „Hier spricht man auch Nieder landisch". „Al deze reacties tezamen met zoveel verschillende meningen, hebben mij ertoe bewogen een globaal onder zoek in te stellen onder de ambtenaren die in het nieuwe gebouw gehuisvest zullen worden. Het resul taat was, dat 5 pet. vóór invoering van de naam „Stads-bouwhuis" was; 75 pet. was tegen en 20 pet. had geen mening, kon het niet schelen of zoiets", aldus de heer Modderman. Van de circa 250 ambtena ren die het gebouw gaan bemannen hebben zich ongeveer 125 bereid ver klaard hun handtekening te plaatsen op een lijst die aan de raad is gericht, met het verzoek de benaming niet te doen invoeren. Eerlijkheidshalve moet ambtenaar Modderman bekennen, dat een groot aantal van die 125 mensen andere argumenten naar voren brachten dan die door hem zijn gehanteerd; „Hier spricht man auch „door het houden van een enquete zouden deze andere argumenten misschien te achterhalen zijn". Dan deelt de heer Modder man een prik uit; „Tijdens het onderzoek ben ik herhaaldelijk gestuit op een gerucht, dat mij zeer onge loofwaardig in de oren klonk. B en W zouden namelijk het advies van de jury, ingesteld voor de prijsvraag betreffende een benaming, niet hebben overgenomen. Hoewel het mij overbodig lijkt, kan een onderzoek wellicht ophelde ring geven om alle praatjes in dezen de kop in te drukken", meent Modder man. Inmiddels kan hij zich voorstellen, dat een „tussen oplossing" mogelijk is: „immers, het nieuwe ge bouw is een bijgebouw van het stadhuis. Waarom dan niet het internationaal bekende Franse woord „dependance" te gebrui ken?" Geen half-Duits maar puur-Frans dus. Enigszins driest wijst Modderman de raad erop, dat door het gebruik van het woord „dependance" „u tevens tot uitdrukking brengt uw respect voor die Leidse families wier voor ouders in Leiden hun vrijheid hervonden". De ambtenaar doelt hiermee op de vele Franse refugees, zoals Hugenoten, die hon derden jaren terug hier ter stede zich in vrijheid en blijheid metterwoon konden vestigen. Buiten deze fraaie overwegingen om kan men bij pieer „dependances" een toevoeging plaatsen: Stad huis-dependance De Woon erf bijvoorbeeld, of Stad huis-dependance Lange- gracht. De heer Modder man bedoelt maar. Nu maar weer wachten tot de raad eindelijk iets van zich zal laten horen, al dan niet ten voordele van de kruis tocht tegen „Stad-bouw huis". RIJNSBURG Voor de zomer heeft Rijnsburg kabeltelevisie. Dit zei gisteravond wethouder Noort tijdens de raadsvergadering. De slechtste netten zullen als eerste worden aangepakt. De resultaten van een enquête ten noorden van het kanaal naar de behoefte aan kabeltelevisie zijn voorlasnog teleurstellend: slechts een klein deel van de bevolking heeft hèt enquete-fonnu- lier geretourneerd. De raad besloot grond te verkopen voor de afbouw van het winkelcentrum aan de Anjelierstraat „De Hoftuin". Raadslid Oudshoorn had hier wat moeite mee, omdat volgens de Kamer van Koophandel Rijnsburg al meer dan voldoende winkels had. Wethouder Noort verdedigde het voorstel, door op te merken, dat de winkeliers zelf het initiatief tot afbouw hebben genomen en dat de uitbreiding mogelijk wel consequenties heeft voor de omliggende dorpen. De wethouder zegde toe, dat de braakliggende grond op de hoek Tulpenstraat/Anjelierenstraat met groenvoorzie ningen beplant zal worden. Burgemeester mr. Bonnike herbenoemd NOORDWIJK Burgemeester mr. Bonnike van Noordwijk is voor een periode van zes jaar herbenoemd als burgemeester van de badplaats. De heer Bonnike was voor zijn benoeming in 1966 burgemees ter van het plaatsje Maasdriel in de Bommelerwaard. Daar voor was hij werkzaam in het kabinet van de Commissaris •van de Koningin in Gelderland. Zijn herbenoeming is in Noord- wijk met veel enthousiasme ont vangen. TAP/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 27 OKTOBER 1978 Brand in olietank NOORDWIJK Zware, zwarte rookwolken dreven gistermiddag boven het Vinkenveld. Op het terrein van het schurencomplexi van de firma Alkemade aan het Vinkenlaantje bleek brand te zijn ontstaan in een olietank. Bij laswerkzaamheden geraakte de laag olie, die nog in de tank aanwezig was, in brand hetgeen met een enorme rookontwikkeling gepaard- ging. In de direkte nabijheid van de tank lag heel wat brandbaar materiaal opgeslagen en de aangrenzende gebouwen hepen ernstig gevaar. Op het alarm nikte de Noordwijkse brandweer met groot materieel uit. Bij het bestrijden van de ohebrand werden schuimblussers gebruikt en snel had men het vuur onder de knie. Daardoor kon uitbreiding van de brand naar loodsen en schuren worden voorkomen. VOORHOUT De Kroon heeft goedkeuring onthouden aan en kele delen van het bestem mingsplan „Landelijk gebied", dat door de gemeenteraad in 1973 is vastgesteld. Raadslid dr. D. IJdo merkte tijdens de gis teravond gehouden raadsverga dering op, dat de afkeuring wel erg laat is afgekomen. De afkeuring betreft de agrari sche bestemming van de grond •n de vaststelling van de Stan daard Bedrijfseenheden (SBE). Wethouder B. Joon noemde de beslissing van de Kroon een slechte bijdrage aan de bedrij vigheid in de bollencultuur. Erg veel directe consequenties heeft het besluit overigens niet. Het gemeentebestuur zegde toe bin nenkort met het provinciaal be stuur te gaan praten om de agrariërs zo snel mogelijk wat meer rechtzekerheid te geven. en beeld van de exotische markt. din eerü j iden jsar «3d"?' ot t de i ien uwe het '6n >onvi rd' wac telle t De eerste Gambir in Lei- belooft een groot :ces te worden. Gis- n, de eerste dag dit vier dagen du ide oosterse evene- 11 in de Groenoord- en, bezochten r dan vijfduizend ionen de Indonesi- te markt. Organisa- R. Joenoes bad gis- en alle reden om reden te zijn met feit dat bij de Pa- Gambir naar lei- beeft gebaald. Het niet worden uit loten dat de Pasar tnbir een jaarlijks 'kerend evene nt in de Groenoord- word. het betreden van de wordt de bezoe- reeds geconfron- met de geuren uit 'osterse keuken. In minder dan twin tig standjes worden ter plaatse exotische ge rechten bereid. Op de eerste plaats zijn er natuurlijk de satés, de bami goreng en de nasi rames. Sinds enkele ja ren voor Hollanders volksvoedsel nummer twee (na de gewone stamppot.) De prijzen van bijvoorbeeld de sa tés lopen op de markt niet zo ver uiteen. De meeste porties zijn vier gulden vijftig, een en kele vier of vijf gulden. Voor de Indische fijn proever zijn er nog ve le andere gerechten te eten zoals gado-gado (een groentegerecht met pindasaus en stuk jes hardgekookt ei), Lontong (rijst in bana nenblad gekookt) en Pangsit goreng (ge kruid varkensvlees in kleine vierkante flens jes gewikkeld en in olie gebakken). Dan zijn er nog de Indische ver snaperingen zoals de spekkoek, een lekker nij waarvoor de Indo nesische vrouw een ge hele dag in de keuken moet staan om het te bereiden. Op de Pasar Gambir is hij dan ook uitsluitend in verpakte vorm te krijgen. „Kan jij zien wat er inzit?" vroeg een arg wanende Pasar-bezoe ker aan zijn vrouw. Hij wees daarop op een paar Klepons (een soort koek van kokos gehuld in meel). Ui teindelijk werd beslo ten niet tot koop over te gaan. Wat de boer niet kent, dat eet hij niet. Dat moet ook or ganisator Joenoes ge dacht hebben, want be halve de vele standjes met Oosterse gerech ten zijn er op de Pasar kledingstands staan gebroederlijk naast el kaar. Een beetje uit de toon op deze exotische markt vallen de stands van encyclopedie-uit geverijen. Bij elk even ement in de Groenood- hallen schijnen derge lijke stands weer op te moeten duiken. De officiële opening van dit nieuwste even ement in de Groe- noordhallen werd gis teravond verricht door wethouder D. Tesse- laar in zijn hoedanig heid van loco-burge meester, voor repre sentatieve zaken. Hij zei verheugd te zijn dat het Groenoordhallen- directeur A. de Jong gelukt was de Pasar Gambir naar leiden te halen. Hij voegde eraan toe dat'als de Groenoordhallen als evenementhallen goed zullen bhjven functio neren. het in de toe komst waarschijnlijk niet meer nodig zal zijn verschillende sport wedstrijden in de Groenoordhallen te houden. Na afloop werd de loco-burge meester door de orga nisatie van de Pasar een beeldje van hout snijwerk aangeboden. Behalve door de alom vertegenwoordigende geuren van de Indische keuken wordt de exoti sche sfeer op de Pasar Gambir bewerkstel ligd door de verschil lende modeshows die op een podium midden in de Groenoordhallen worden gehouden. Gis teravond, vlak na de opening, presenteerde Mary Loing een mo deshow van klassieke en een van moderne Gambir ook een patat- frites-kraam en een hamburgerstand te vinden. Ook een Leide- naar kan moeilijk ver geten dat hij Hollander is. De frites en ham burgers vonden even eens veel aftrek. De Pasar Malams en Gambirs vinden hun oorsprong in Djakarta, waar sinds jaar en dag eenmaal per jaar een dergelijke avondmarkt wordt gehouden. Be halve culinaire hoog standjes, kunnen de bezoekers daar genie ten van muziek en een enkele kermisattractie. Tevens krijgen de In donesische vrouwen op de Pasar de gele genheid hun gardero be uit te breiden. En is het ook in Leiden. Kermisattracties, zoals een schiettent en een autobotscooterbaan en Het wordt slechts afge wisseld door andere optredende artiesten. Gisteravond was Bon ny St Claire in de Groenoordhallen. De eerste dag van de Pa sar Gambir Leiden werd op grandioze wij ze afgesloten met een optreden van de Mo lukse popgroep ,Mas- sada". De vele jonge ren die speciaal voor Massade naar de Indo nesische markt waren gekomen, werden niet teleurgesteld. Gedu rende anderhalf uur hield de muziek van deze popgroep hen in zijn ban. De verschil lende oproepen van Johnny Manuhutu om toch vooral mee te swingen en te zingen bleken niet te vergeefs. Binnen de kortste ke ren was het gedeelte voor het podium één swingende massa, die werd opgezweept door het voluminieuze ge luid dat de groep met conga's, timales, bon go's, gitaars, drums en piano voortbrengt. ELISABETH VOGELS Indonesische kleder drachten. Een kleurrij ke symfonie van geba tikte stoffen en kanten weefsels (uit alle delen van Indonesië) trok aan het oog van de Pasar-bezoeker voor bij. De mannequins werden begeleid door het krontjongorkest Samudera, dat overi-, gens niet weg te den ken is op de Pasar Gambir. Dit orkest zorgt voor een bijna doorlopende muzikale show.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5