twee mannen pleegden moord op juwelier Raadscommissie laakt voorstel voor wachtgelders it Bewoners Noordeinde mogen in kamers blijven Koopavondconcert in Lutherse Kerk .EIDSE POLITIE: „EEN ZAAK VOL TEGENSTRIJDIGHEDEN" WETHOUDER TESSELAAR SCHAKELT INSPRAAK UIT' OT lECEMBER 'n Alfa Romeo bij liam kopen., hadu'tnög beter gewild? JLrJUkUML gin TAD LEIDSE COURANT VRIJDAG 27 OKTOBER 1978 PAGINA 3 "L (Van een onzer verslaggevers) a EIDEN - De moord op de 1e'eidse juwelier L. van Ameron- en is gepleegd door tenminste ttee mannen. De roofmoord loet zich hebben afgespeeld mstreeks elf uur. De buit be- |n al tond uit enkele duizenden gul- eüie ens aan kasgeld, ongeveer vijf- 'kK1 gduizend gulden aan sieraden gen.p voor een onbekend, maar sh| inzienlijk bedrag aan zeldzame ipee itieke miniaturen, zogenaam de1™} Loderein-doosjes. De Leidse irém ilitie heeft tot op heden een 25 datief gering aantal tips bin- engekregen. Ook het buurton- :rzoek heeft niet veel gegevens igeleverd, afgezien dan van de ide gesloten bestelauto, merk hemedford (het model dat door de TT werd gebruikt) die rond het r,wén idstip van de moord in de rekte omgeving van de juwe- mse erswinkel is gesignaleerd met en man achter het stuur. Het chercheteam dat sinds het ont- Bepkken van de moord vorige zigieek donderdagochtend be- •fjond uit 26 personen, is inmid- ine-ils geslonken tot twaalf. ii ofdinspecteur L. A. Scheers, met inspectrice !vr. mr. M. G. L. Brand als hoofd van de emene recherche van de Leidse politie, belast bloe t de leiding van het onderzoek naar de Ims fhartige roofmoord, kan nog niet concluderen de politie de daders al op het spoor is. Ile egendeel. Hoofdinspecteur Scheers komt niet Ja il verder dan de melding, dat de „zaak vol enstrijdigheden zit". Maar wanhopen doet de idse politie niet. „De zaak zit nog volop in weging. Er komen nog steeds aanwijzingen men en we zijn nog lang niet klaar met ons rk", aldus hoofdinspecteur Scheers. inelre!e conclusies kunnen uit het tot op heden gg roerde onderzoek wel worden getrokken: de deslers worden vooralsnog gezocht in Leidse Ingen, waarbij speciale aandacht uitgaat naar i die tot bekenden van de juwelier behoorden naar lieden die enige kennis van antiek iben. Een en ander valt af te leiden uit de e reconstructie die de Leidse politie van de Soord heeft kunnen maken, bejaarde juwelier Louis van Amerongen werd r de laatste maal gezien, toen hij op de,, vuste woensdagavond 18 oktober tussen half en en zeven uur een kroketje ging eten bij snackbar ,,'t Holletje". Schuin tegenover zijn ikel annex woonhuis aan de Haarlemmer- it 233. Juwelier Van Amerongen stond be- 1 als een man, die niet snel bang was. Bekend zijn optreden bij enkele winkeldiefstallen. louri dekte hij dat iemand bij hem een armband T.nrlprpïn-Hnrkcipc (l"m gestolen, dan sloot hij de voordeur af en ^"UCrCin-UÜÜ&JCS gestolen, dan sloot hij de voordeur af en de winkeldief de armband snel terug te leggen, mbe dat hij anders de politie zou bellen. Regelmatig i. urden ook bij Van Amerongen winkeldiefstallen ,59 leegd, maar niet eenmaal werd aangifte ge- X) <kn bij de politie. Waarschijnlijk omdat de rspli iarde juwelier besefte dat zijn handelswijze niet geheel zonder gevaar was, liet hij - al heel wat jaren geleden - een alarminstallatie aanleg gen. Een knop achter de toonbank zou in tijden van nood zorgen voor een luide sirene en aan en uit flitsende lampen. Als juwelier Van Amerongen van zijn dagelijkse gang naar de snackbar terugkwam, deed hij altijd de deur op slot Wanneer er 's avonds werd aangeklopt, dan liep hij vanuit het achter de winkel gelegen kantoortje door de donkere win kel naar de deur. Hij kon dan door de openbare en neonverlichting in de Haarlemmerstraat dui delijk zien wie voor de deur stond. Maar Van Amerongen opende de deur niet uitsluitend voor bekenden. Als het gezicht van de potentiële klant hem geen wantrouwen inboezemde, deed hij de deur van de knip, Zo moet het ook woensdag avond zijn gegaan, tussen negen uur 's avonds en twee uur 's nachts, vermoedelijk rond elf uur, toen de bejaarde juwelier nog niet naar bed was gegaan. De juiste gang van zaken zal pas bekend worden als de dader worden gegrepen, maar meest waarschijnlijk is het dat de heer Van Amerongen kort na de binnenkomst van zijn moordenaars met een groot en vrij zwaar voorwerp op het hoofd is geslagen. „Hij kan met een antieke kandelaar zijn geslagen. We weten het niet, want die voorwerpen zijn verdwenen. Mogelijk was het een zware fles met een doek erover. Het slagwapen is in elk geval nog niet gevonden", aldus hoofdinspecteur Scheers. Vast staat wel, dat juwelier Van Amerongen door slechts één klap om het leven is gekomen. De daders hebben vervolgens de winkel, het achterliggende kantoortje en de slaap- en woon kamer op de eerste verdieping doorzocht Een en ander is vrij haastig in zijn werk gedaan. Men deed op de begane grond een greep in de vitrines. Zowel kostbare als uiterst goedkope sieraden werden weggegrist en eenzelfde variëteit bleef achter. In totaal verdween voor zo'n vijftig duizend gulden. jes, in de loop der jaren door juwelier Van Amerongen aangevuld tot zo'n honderd exempla ren. Met een scherp voorwerp werd de kast opengebroken (overigens de enige braakschade die tijdens de roofmoord werd aangericht) en alle zeldzame miniaturen werden meegenomen. Ook op de begane grond werd de inventaris doorzocht. Paperassen werden doorgekeken, kus sens uit stoelen en bank verwijderd. De kleding van de reeds overleden juwelier werd doorzocht; zelfs zijn zakken werden leeggehaald. Vervolgens verdwenen de roofmoordenaars. Met de buit werd ook het wapen waarmee de heer Van Amerongen werd vermoord, meegenomen. De voordeur werd dichtgetrokken De volgende och- Kraakwagen De daders hebben ook de bovenverdieping door zocht. Het bed werd opengeslagen en het kussen van z'n plaats gehaald. In de voorkamer op deze verdieping stond de antieke kast met de erfstuk ken van de familie: een collectie Lodestein-doos- L. van Amerongen, de vermoorde juwelier. De moordenaars hebben geen vingerafdrukken achtergelaten. De enige sporen die de politie heeft kunnen ontdekken, zijn de met het oog zichtbare resultaten van de overval. De Leidse politie begon donderdagmorgen snel met een buurtonderzoek, dat zich vooral richtte op de woningen in de directe omgeving van de juwelierszaak. Het buurtonderzoek is thans afgerond en de gegevens worden nauwgezet gecontroleerd. Hoe intensief de Leidse politie de moordzaak aanpakt blijkt wel aan de tocht die men gister morgen heeft gemaakt langs de route van de kraakwagen. Deze ophaaldienst voor grofvuil bezocht vorige week donderdagmorgen de buurt rond de Haarlemmerstraat. De kraakwagen wordt doorgaans voorafgegaan door mensen die tussen de buitengeplaatste rommel naar iets van hun gading zoeken. Met deze mensen heeft men gistermorgen contact gezocht. Misschien hadden zij een voorwerp tussen het grofvuil aangetroffen dat van de roofmoord afkomstig was. De politie had een sprankje hoop dat misschien op deze manier het moordwapen was te achterhalen. Maar de moeite bleek tevergeefs. De Leidse politie heeft nog tal van vragen. Inspectrice mevr. mr. M. G. L. Brand: „We willen nog steeds graag in contact komen met mensen die woensdagavond na zeven uur nog contact met de heer Van Amerongen hebben gehad. Dit kan ook een telefoongesprek met hem zijn geweest. Voorts zijn we op zoek naar de eigenaar van de rode Bedford-bestelauto die rond elf uur bij de winkel is gesignaleerd. Wellicht kunnen burgers contact met ons opnemen die de rode auto, op welk tijdstip dan ook, in of bij de Haarlemmerstraat hebben gezien. En om de vraagstelling nog wat verder uit te breiden: wij zouden graag in contact komen met iedereen die tussen zeven uur woensdagavond en twee uur 's nachts langs de winkel van de heer Van Amerongen zijn gekomen". De Leidse politie vraagt de burgers hen ook te informeren als een Lodestein-doosje wordt gesig naleerd. „Als men zo'n miniatuur ergens ziet, laat men ons dan ook bellen op het speciaal voor deze moordzaak vrijgemaakte telefoonnum mer 071-140945", aldus inspectrice mevr. Brand. Theatercursus Clubhuis ,,'t Breehuys" stort donderdag 9 november weer een theatercursus. De cursus is bestemd voor jongeren van vijftien tot achttien jaar. De club draait iedere donderdag avond van acht tot tien uur. De kosten bedragen vijftien gulden per maand. Inlichtingen over de cursus zijn te krijgen bij ,,'t Breehuys", tel. 130983. Contes hnmmoraux Het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 in Leiden vertoont op maandag 30 oktober de Franse film Contes Immoraux van de Poolse regisseur Walerien Borowczyck. Het is de vierde en laatste film van deze regisseur die bet Kijkhuis vertoont De film behandelt de erotiek los van de hypocriete moraal. De voorstelling begint om acht uur. Toegang/ 4,-, leden f 2,-. Boeddha Het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 in Leiden houdt vier lezingen over de leer van Boeddha. Twee boeddhistische monniken geven de lezingen in het Neder- lónds. De eerste lezing wordt op dinsdag 31 oktober gehouden en behandelt de opkomst van het Boeddhisme, de vier waarheden en het eenvoudige pad. De lezingen beginnen om acht uur, toegang f 3,-, leden gratis. Lord's folks Jongerengroep „the Lord's folks" verzorgt morgen in de kerk aan de Herensingel een H. Mis. Voorganger is pastor P. de Ridder. Charlie Chaplin In sociëteit Mirakel aan de Breestraat wordt vanavond „The Great Dictator" met in de hoofdrol Charlie Chaplin vertoond. De film geeft een scherpe satire op de hoofdrolspe lers uit de Tweede Wereldoorlog. De voorstelling begint om negen uur. De toegangsprijs is twee gulden. „The Knack De Stichting Ideële Communicatie (SICOM) brengt morgen „The Knack" in de Leidse Schouwburg, een komedie van Ann Jellicoe. „The Knack" wordt gespeeld in het Engels door Engelse acteurs. Dat behoeft geen taalprobleem te geven want bij de toegangskaartjes is gratis de volledige Engelse tekst van het toneelstuk gevoegd met een verkla rend woordenlijstje, een uitgave van het SICOM, postbus 416 - 2000 AK in Haarlem. De voorstelling begint om kwart over acht. Kindertheater Het LAK-theater aan het Levendaal 150 brengt zondagmid dag kindertheater vanaf drie uur. Dit keer het poppenthea ter Janpier en Trijntje met „Troep" of „Wie moet dat allemaal opruimen". De toegangsprijs is twee gulden voor kinderen en vier gulden voor volwassenen. 9? den Verschillende raadsleden heb- Het is een landelijke tendens dat de leerlin- catures in te schuiven, een beperking van duidelijke voorkeur heeft voor een niet- had moeten worden met de betrokken - gisteravond tijdens de raadscommissie genaantallen teruglopen (door het dalende de inspraak van oudercommissies en wachtgelder; dat moet toch ook meetellen, instanties. p»*wijs scherpe kritiek geuit op het geboortecijfer) en Leiden maakt daar geen schoolteams. Het PPR-raadslid Beijen he- Daarmee voorkom je ook dat er mensen Wethouder Tesselaar gaf toe dat zijn raads- e raadsvoorstel van onderwijs-wet- uitzondering op. Wethouder Tesselaar wil kelde deze situatie. „Met dit raadsvoorstel worden aangesteld die niet gewenst zijn. voorstel de inspraakmogelijkheden beknot der Tesselaar inzake het te voeren de wachtgelders een goede kans geven om wordt de inspraak uitgeschakeld. Ik vind Een wachtgelder is bovendien financieel en dat er veel discussie mee wordt voorko- id bij de zogenaamde wachtgelders, weer terug te keren in het onderwijs en dat °°k nieuwe leerkrachten die nog geen toch veel beter af dan iemand die nog niet men ten aanzien van schoolteams en ouder- ihtgelders zijn leerkrachten werkzaam schuift ze daarom naar voren bij vacatures onderwijsfunctie hebben gehad de kans verdiend heeft", aldus het PPR-raadslid. commissies die er andere ideeën op nahou- et openbaar kleuter-, basis-en voortge- in het openbaar onderwijs. moeten hebben om aan de bak te komen. Een aantal commissieleden vond dat het den als het om de vervulling van een onderwijs die als gevolg van een terug- raadsvoorstel niet helder geformuleerd was vacature gaat. „Maar u moet niet vergeten ind leerlingenbestand ongewild op non- Het nieuwe raadsbesluit geeft de wethouder „Stel je voor dat er een nieuwe leerkracht en vreesde moeilijkheden voor de toekomst dat de situatie zeer moeilijk gaat worden. ef moeten worden gesteld met behoud de mogelijkheid om de wachtgelders met voorhanden is die veel geschikter is dan ten aanzien van de interpretatie. Ook vond Nu is er nog genoeg aanwas van jeugd door voorstel over enkele weken on veranderd! n loon. absolute voorrang vrij gemakkelijk bij va- een wachtgelder of dat een schoolteam men dat het voorstel eerst doorgesproken de Merenwijk. Omstreeks 1981 zullen de de gemeenteraad zal gaan brengen. klappen echter gaan vallen en zullen de lijsten met wachtgelders groeien. Ik ben persoonlijk van mening dat de wachtgelders voorrang moeten hebben boven nieuwe leerkrachten. Ik kan toch niet straks tegen die ervaren mensen gaan zeggen dat boven hen iemand is verkozen die helemaal geen ervaring heeft", aldus de wethouder. Tesse laar verklaarde gisteren dat hij, ondanks de verdeeldheid in de commissie, het raads- DEN Huisbaas Paragh heeft eieren voor geld gekozen. Met de vijf bewoners, die hem kamers aan het Noordeinde 47 huren He verleden week kregen te verstaan dat lun boe'*ïe maar snel moesten pakken, is ïgh tot een overeenstemming gekomen. De studenten kunnen, zo vermeldt hun advocaat Spijker, tot 1 december in het huis blijven j gg, en. Hierna zullen zij uit vrije wil het pand ie vr aten om elders onderdak te zoeken. Maar liet meer bi j de heer Paragh. i bekend kregen de bewoners verleden week "loren, dat zij hun piepkleine kamertjes moes- j 0, verlaten, omdat de gemeente het pand zou zei >en afgekeurd vanwege achterstallig onder- h 1. Voor de heer Paragh vormde dit aanleiding ^£eg om zijn huurders het gebruik van i de huurbedragen voor de kamers opstreek. Met het in de hand nemen van advocaat Spijker kon voor de bewoners erger worden voorkomen. „Juridisch gezien had Paragh geen been om op te staan als we het tot een kort geding hadden laten komen. Met een van de vijf bewoners heeft hij een regeling voor andere woonruimte tegen een aangepaste huurprijs getroffen. De vier andere bewoners kunnen tot 1 december in het pand blijven ziten. Zij willen hierna geen gebruik meer maken van de door Paragh geboden woon ruimte in andere panden in de stad. Zij houden het wel voor gezien. Zij gaan liever elders wonen dan in de huurkamers van Paragh. Tevens is er bedongen dat Paragh de huur van de maand oktober aan hun terug zal betalen, omdat hij het water en licht had afgesloten", aldus advocaat ADVERTENTIE Leiden: Vondellaan45 tel. 071 -769303* Sassenheim: Hoofdstraat 81, tel. 02S22 -1 91 24* P. Peeters ridder St. Gregorius LEIDEN De heer P. J. H. Peeters (80 j.) is door de Paus benoemd tot Ridder in de orde van St. Gregorius de Grote ter gelegenheid van zijn afscheid als administrateur van het L.A.P. (Liefdewerk Arme Paro chies), welke funktie hij ruim 50 jaar heeft vervuld. De onder scheiding werd uitgereikt door de econoom van het bisdom Rotterdam Van der Ven, terwijl de bisschop van Haarlèm een persoonlijke gelukwens zond. Drs. Van der Ven benadrukte de zorg welke de heer Peeters gedurende een halve eeuw had een te krijgen tot steun van diverse parochies, die anders financieel niet rond zouden kun nen komen. Ook na zijn pensio nering als chefboekhouder van de Pauselijke Missiegenoot schappen, bleef de nieuwe rid der het „bijbaantje" behartigen. Door de veranderde financiële struktuur in de bisdommen Rot terdam en Haarlem wordt het Liefdewerk voor de Arme Paro chies opgeheven. De heer Pee ters woonde vele jaren in Voor schoten en thans in Leiden aan de Schubertlaan 81. De benoe ming is gedaan door de vorige maand overleden Paus Johan- LEIDEN Een bijzonder aardig initiatief is genomen door op donderdagavond (koopavond) een serie concerten te organiseren in de Lutherse Kerk aan de Hooglandsekerkgracht. De centraal gelegen plaats, de aantrekkelijke aanvangstijd, namelijk half negen, en de kosteloze toegang zullen hopelijk voor een redelijke opkomst zorgen. Voortzetting in het volgend jaar zal namelijk afhangen van de belangstelling voor deze concertenreeks. Dit kalenderjaar zullen er in ieder geval nog twee concerten gegeven worden, één op 16 november met het Blokfluitensemble van de Leidse Muziekschool, het andere op 14 december, een Kerstconcert met een nog onbekend programma. Het concert van gisteravond was nogal gevarieerd met werken van diverse Duitse (Bach, Böhm), Engelse (Croft) en Franse (Muffat) componisten. Medewerking verleenden organist Henk Jasperse, initiatiefnemer van deze concertenreeks, en het Christe lijk Jongerenkoor uit Oegstgeest o.Lv. Theo Tobé. De afwezigheid van twee bassen en een tenor bij dit koor zorgde voor een wat zwakke „achtergrond", maar de alten en sopranen hielden zich genoeg in om het niet al te storend de laten zijn. Theo Tobé bereikte met dit toch vrij sterk van bezetting wisselende amateurkoor een acceptabele samenklank en wist ook een zekere dynamiek in de gezongen liederen te brengen (o.a. Praise the Lord, ye servants van blow en Bach's motet „Sei Lob und Preis mit Ehren"). Inzetten en tempowisselingen waren met altijd even precies en gedisciplineerd. De organist was op zijn best in „Upon la-mi-ri" van een anonieme Engelsman en in de Variaties op een basso continuo van Corelli door Walther. Het eerste werk met zijn moeilijke ritme klonk zuiver en ontspannen, het andere verrassend „warm". De snelle loopjes waren niet doorzichtig genoeg, iets wat vooral merkbaar was in de eerste van de twaalf Toccata's van Muffat uit diens „Apparatus Drukkerij in pand Grofsmederij Zoeterwoude De gemeente raad van Zoeterwoude heeft besloten het Nederlands Druk kerij Bedrijf B. V. toestemming te geven om zich in het gebouw van de voormalige Grofsmede- rij in De Grote Polder te vesti gen. De NDB denkt eind 1979 naar het industrieterrien te kunnen verhuizen. Het gebouw zal dan na verbouwing gereed gemaakt zijn om er grafische produkten te vervaardigen. Het Nederlandse Drukkerij Be drijf voert op het ogenblik on derhandelingen met de gemeen te Leiden over de huidige ver blijfplaats aan de Oosterkerk- straat. De 180 werknemers van de NDB moeten deze plaats verlaten omdat ze er binnenkort uit dreigen te groeien en er geen ruimte is om uit te breiden. Over de plannen die de gemeente met dit pand heeft is nog weinig bekend. Tot een van de moge lijkheden wordt sloop genoemd

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3