'eleurstelling in Nederlands turnkamp Hooghoudt Russische dames opnieuw superieur Tennissers vragen Olympische status Karpov wil rusten Sport Sombere perspectieven na dertiende plaats Columbia iet geen roblemen £pptto en toto Bongers toch naar Amersfoort Paul van Min maakt Fibak leven zuur Bi LENING 1979 PER 1984/1993 LEIDSE COURANT VRIJDAG 27 OKTOBER 1978 PAGINA 15 mei toenj ie sfc rklai ■men rRAATSBÜRG - In de ver- sarijouwde omgeving van het natio- Erjle sportcentrum Papendal blijkt t tot ibert Asarjan, de coach van de 'n w -derlandse dames turnploeg, wel eme g optimistisch te zijn geweest tera, et zijn verwachtingen. De Rus i, on orspelde enkele maanden gele- (bi n dat Nederland bij de wereld- n m mpioenschappen in Straatsburg de achtste tot de tiende plaats u eindigen. Ook na de verplichte ,t zi fenstof van dinsdag, toen de de iderlandse meisjes dertiende riijk inden, bleef Asarjan optimisti- raat II Gisteren rond het middaguur tam hij echter terug in de reali- lbe£ t. De verwachting dat zijn meis- huw in de keuzestof tenminste drie ruisinten meer zouden scoren en ekonisschien nog de door hem voor- I elde hogere klassering halen, tek volstrekt irreëel. aan de keuzestof vergaarden de Nederlandse nennagers 180,75 punten, wat met de 180,85 spec i de vorige zeven oefeningen een totaal le 1361,60 punten opleverde. Het betekende aris ens dat Nederland dertiende bleef en eerg irmee één plaats lager eindigde dan vier g. R< r geleden in het Bulgaarse Varna. De re bij de keuzestof werd met 0,6 punt ■"^laagd, omdat de ploeg als geheel op de l'p driemaal hetzelfde begin en einde ande. Uiteraard weten Albert en Lisa F^arjan, die de Nederlandse selectie op t jendal onder hun hoede hebben, dat. ij hebben bewust het risisco van die i liI lementaire aftrek genomen. Verschillen- i meisjes zijn nog niet in staat om anders en af de brug te gaan. Als je hen dan J Landers laat doen, neem je het risico II i een val en dat is per keer tenminste i halve punt aftrek." DeI bewust moeten weggeven van 0,6 punt [typerend voor de geringe breedte aan top van het dames-turnen in Nederland. 5 j)r wat de aanvulling van die top betreft, het er weinig hoopvol uit. Het dames- tnen heeft de laatste jaren gedréven op 1 6e verenigingen: Pro Patria uit Zoeter- jer en het Volendamse Sint Mauritius. EWI Molendam is men per 1 september gestopt N toptumen, omdat het financieel het ilN^ siofi ging om een bedrag van veertigduizend gulden niet meer was op te brengen. Omdat de internationale gymnastiekfedera- tie (FIG) besloten heeft voortaan om de twee jaar wereldkampioenschappen te hou den, is het Olympisch perspectief ook som ber voor Nederland. De wereldkampioen schappen van 1979 in de Verenigde Staten het is inmiddels weer onzeker geworden dat de wedstrijden in Dallas worden gehou den gelden als kwalificatie voor Moskou. Ton Swart, de voorzitter van de afdeling keurturnen dames en chef d'equipe in Straatsburg, is na de dertiende plaats nog niet pessimistisch voor Moskou. „Ons grote probleem is die smalle top. Er zijn wel voldoende jonge meisjes, maar die mag je niet inzetten omdat een turnster om aan wereldkampioenschappen en Olympische Spelen te mogen deelnemen, veertien jaar moet zijn." Volgens Swart zal het KNGV dan ook een voorstel bij de FIG indienen om voor de wereldkampioenschappen van volgend jaar meisjes van dertien jaar toe te laten op voorwaarde dat zij in Moskou bij de Spelen veertien zijn. Contract Het KNGV worstelt nog met een tweede probleem. In april van het komend jaar loopt het contract met Albert Asarjan af. De Rus heeft geen bezwaar tegen een langer verblijf in Nederland. Voorwaarde is dan wel dat een probleem in Rusland wordt opgelost, lie kinderen van Asarjan, onder meer zoon Eduard, die in Straatsburg lid is van de Russische ploeg, worden verzoi^d door hun grootmoeder die de laatste tijd evenwel sukkelt met haar gezondheid. „We houden er rekening mee dat Albert en Lisa Asarjan in april naar huis terug keren," aldus Swart. „Daarom heeft voorzit ter John Tielrooij tijdens het FIG-congres van vorige wèek ook contacten gelegd om een nieuwe trainer uit Oost-Europa aan te trekken. Het ziet er hoopvol uit." Hoewel Swart zich niet wilde uitlaten over de nationaliteit van de nieuw aan te trekken kracht, gaat het waarschijnlijk om oud- olympisch en wereldkampioene Vera Cas- lavska uit Tsjecho-Slowakije, die dan per 1 januari naar Nederland zou moeten ko men. „We moeten in verband met de wereld kampioenschappen van volgend jaar en Moskou snel handelen. Een affaire als begin van dit jaar, toen de ons toegezegde Rus Popov toch niet kwam, kunnen we nu zeker niet gebruiken." Toen de Nederlands ploeg dinsdagmiddag uit de hal kwam, was de teleurstelling van de gezichten te scheppen. Het zestal achtte zich benadeeld door de jury, een overigens meer gehoorde klacht in Straatsburg. Mar leen Houter, met haar zestien jaar de oudste in de formatie: „Bij het verplichte paard- springen werden we dinsdag al benadeeld en nu waren we op de vrije oefening de klos. Vrijwel allemaal sprongen we een dubbele schroefsalto en alleen Marijke Aar- noutse en Ingrid Bolleboom kwamen boven de negen. Dat is toch te gek." De laatste twee onderdelen van het Nederlandse groepje, balk en vrije oefening, waren aan de magere kant. Conny Zwarthoed „Ik yras erg nerveus," en Marijke Aarnout- se moesten beiden één keer van de balk, wat hun een half punt kostte. Alleen de zusjes Bolleboom, van wie Ingrid in Straatsburg de beste indruk maakte, bleven boven de negen. Na de goede prestaties bij het springen (gemiddeld ruim 9,20) en de ondanks de aftrek redelijke verrichtingen aan de brug, viel Nederland terug. Het kon echter toch nog net de dertiende plaats vast houden. Zij het dat Italië, dat in Montreal bij de Spelen één plaats achter Nederland als twaalfde eindigde, tot op 0,1 punt naderde. Ingrid Bolleboom toch nog in actie STRAATSBURG In- frid Bolleboom, die in et voorlopige eind klassement na de lan- denwedstrijd als beste Nederlandse op de ze senveertigste plaats stond met een totaal van 73.70 punten, zal morgen toch nog een keer in actie mogen komen. De Zoeter- meerse heeft zich ge plaatst bij de zesender tig turnsters, die nog eenmaal de oefenstof mogen afwerken. In tegenstelling tot het we reldkampioenschap van Varna, waar het prestatie gemiddelde van de beste zesendertig werd gehan teerd, heeft de internatio nale gymnastiekfederatie bepaald dat per land ma ximaal drie dames en he ren mogen uitkomen. Men houdt dezelfde regeling als in Montreal, waar Ne derland destijds drie turn sters in die groep had. Bij het drietal van Montreal was ook Monique Bolle boom. De meervoudige Nederlandse kampioene zal zich morgen als reser ve gereed moeten houden. In het voorlopige eindklas sement is Ingrid Bolle boom achter drie West- duitse turnsters de beste Westeuropese. Mogelijk kan de Zoetermeerse, die in Straatsburg definitief de doorbraak op interna tionaal niveau maakte, zich nog enigszins verbete- STRAATSBURG - Met een voorsprong van viereneenhalve punt, een verschil dat nog nooit zo groot is geweest, heeft Rus land gisteren voor de derde achtereenvolgende maal en de zesde keer in totaal de wereldti tel turnen voor landenploegen bij de dames veroverd. Het was een triomf voor een op alle onderdelen vrijwel perfect werkende ploeg. Die perfectie komt het duidelijkst tot uiting in een vergelijking van de Rus sische cijfers op de verplichte en keuzeonderdelen. Dinsdag behaalde de Russinnen de voor geschreven oefening in een to taal van 194.00 punten, gisteren scoorden zij driekwart punt meer. Roemenië, dat zich bij de ver plichte oefenstof door de jury benadeeld voelde, kreeg dit maal de onvoorwaardelijke steun van het Franse publiek in de tot de nok gevulde Rhenus- hal in Straatsburg, maar het moest zich uiteindelijk toch neerleggen bij de overmacht van de Russische ploeg, die als geheel een veel meer homogene indruk maakte. In vergelijking met de laatste grote internatio nale krachtmeting, de Olympi sche Spelen in Montreal, verloor Roemenië ten opzichte van de Russinnen 1.30 punten. Evenals twee jaar geleden in Canada ging het brons naar Oost-Duits- land. Toch kan Roemenië nog hoop koesteren dat Nadia Co- maneci de beste individuele turnster van dit wereldkam pioenschap wordt. De Olympi sche titelhoudster achtkamp, die in Straatsburg een ongeloo flijke populariteit geniet, schoof gisteren op naar de tweede plaats in het voorlopige indivi duele klassement met een totaal van 77.95 punten achter Elena Moesjina met 78.25 punten. De voorlopige rangschikking on derging in de bijna twee uur, dat de beste vier ploegen in actie waren, toch een forse wijziging. Het Russinnetje Filatova dui kelde van de eerste naar de zesde plaats omdat zij in de vrije oefening na haar eerste serie sprongen kwam te vallen. De stand in het individuele dames klassement is na de verplichte oefen stof van dinsdag en de eerste keuze stof van gisteren als volgt: Door een val tijdens haar vrije oefening duikelde de Russische Maria Filatova in het individueel damesklasse ment van de eerste naar de zesde plaats. Kim (Rus) 77.85; 6. Maria Filatova (Rus) 77.55; 7. Birgit Suss (Odl) 76.65; 8. Tatiana Arsjanikova (Rus) 76.60; 9. Silvia Hindorf (Odl) 76.60; lO/Vera 73.00; 85. Connie Zwarthoed 71.85; 92. Maria Hunting 71.25; 96. Marleen Houer 71.15; 97. Marijke Aamoutse 71.00. Eindstand landenklassement: 1. Rusland 388.95; 2. Roemenië 384.25; 3. Oost Duitsland 382.25; 4. Honga rije 377.80; 5. Verenigde Staten 377.30; 6. Tsjecho Slowakije 376.75;7. Japan 370.60; 8. Canada 369.90; 9. West Duitsland 369.25; 10. Bulgarije 367.85; 11. Polen 366.55; 12. Fran krijk 365.90; 13. Nederland 362.20: 14. Italië 361.50; 15. Zwitserland 361.15; 16. Groot Brittannië 358.50; 17. Noorwegen 357.65; 18. Spanje GOT A Volgens de secre- s-penningmeester van de umbiaanse voetbalbond, iano Tribin Piedra-Hitta, is land in een betere positie de eindronden van het we ikampioenschap 1986 te or- iseren, dan Argentinië dat aan het begin van dit jaar. iin gaf commentaar op be ten als zou de Zuidameri- nse koffie-republiek niet in t zijn om over acht jaar het eldkampioenschap naar be- ;n te huisvesten. „Wat de ions en de verbindingen be- zijn we er beter aan toe Argentinië was vóór het eldkampioenschap van dit aldus Tribin. „Wij hebben stadions, die omgebouwd nen worden, terwijl onze (velden en televisieverbin- ;en nu al verbeterd worden, ding staat vast. Columbia reeds in 1980 in staat zijn het wereldkampioenschap 30 bal te organiseren. Dat is jaar vóór de officiële ope- 1-451 deu 197 >an1 sveeN HAAG Drie winnaars Wen de hoofdprijs delen van o 42 van afgelopen zondag, levert de man een bedrag ruim twee ton op. In toto ulden elf mensen het juiste e in: zij ontvangen ruim 00 gulden. kM >1 00 uitslag van lotto 42 en toto >-156 S. t] 42: lotto vielen 16.986 prij- inleg: 3.425.659,00; prij- 2f>edrag: 1.660.238,74; eer prijs: 3 winnaars. 10.855,50; tweede prijs: laars, elk 18.079,80; derde 19] 5: 239 winnaars, elk rt vi 021,20; vierde prijs: 9.132 38,80; vijfde winnaars, elk "Ito 42: ze toto vielen 7.639 prijzen; 672.822,00; prijzenbe- 319.590,45; eerste prijs: /innaars, elk 11.621,40; ie prijs: 504 winnaars, elk 1,50; derde prijs: 7.124 win- i, elk 15,70. PARIJS Als het aan Philip pe Chatrier ligt, maakt tennis bij de Olympische spelen van 1984 deel uit van het program ma. De voorzitter van de inter nationale tennisfederatie maakt zich al enkele jaren sterk voor de terugkeer van tennis binnen de Olympische sportgemeenschap. Naar ver wacht zal het bestuur tijdens de vergadering op 4 en 5 no vember a.s. in Venetië een verzoek aan het I.O.C. richten om toegelaten te worden tot de spelen van 1984. „Wij weten dat we kunnen rekenen op de steun van Los Angeles", verklaarde Chatrier. Per slot van rekening heeft Califomië per vierkante kilometer meer tennissers dan welk deel van de wereld ook. Men kan zich haast niet voorstellen, dat het internationaal Olympisch Comité doof zou zijn voor de wensen van een sport, die meer dan honderd miljoen actieve beoefenaars telt, temeer daar het Comité een zekere verantwoordelijkheid heeft tegenover de sport in zijn algemeenheid", aldus Chatrier, die zich realiseerde dat tafel tennis en badminton in dezelfde positie verkeren. „De aangesloten nationale bonden zou- der er enorm bij gebaat zijn als tennis op het Olympisch programma zou komen. Men zou dan kunnen rekenen op overheidssteun bij trainingspro gramma's en de bouw van nieuwe stadions", aldus Chatrier. „Organisato risch zou het geen problemen geven. Wij hebben een waterdicht stelsel van amateurregels, dat geheel is goedge keurd door het Internationaal Olym pisch Comité. Tennis staat reeds op het programma van de Middellandse Zeespelen, die volgend jaar in Split plaats vinden en van de Pan-Ameri- kaanse Spelen van 1979. Deze evene menten stellen ons in staat om meer steun te verwerven bij ons streven om tennis op het Olympisch programma te krijgen". Anatoli Karpov wordt enthousiast verwelkomd bij zijn terugkeer in Moskou. MOSKOU De nieuwe (en oude) wereldkam pioen schaken Anatoli Karpov is gisteren in Moskou teruggekeerd. Volgens een bekendma king van Tass zal hij gedurende de winter maanden rust nemen maar daarna weer zijn gewoonte hervatten een actieve schaker te zijn. Karpov, die vier maanden afwezig is geweest om zijn titel te verdedigen tegen zijn landgenoot Viktor Kortsjnoj, werd op het vliegveld van de Russische hoofdstad door zijn ouders en zusters verwelkomd. Ook leden van de bond van jonge communisten, waarvan hij lid is, waren ter verwelkoming aanwezig. Ondanks dat het ongelimiteerde aantal partijen in het kampioenschap nogal kritiek heeft ge kregen deelde Karpov mee, dat dit systeem toch zijn voordelen heeft en niet onmiddellijk afgeschaft moet worden voor de internationale schaakbond bijeenkomt om mogelijke wijzigin gen te bespreken. Onder de nieuwe spelregels van de FIDE worden de remisepartijen niet geteld en gaat een wedstrijd door tot één van de spelers zes partijen heeft gewonnen. Karpov won met 6-5 van Kortsjnoj. Veel mensen, waaronder autori teiten van de Russische schaakbond pleiten voor een wedstrijd die tot vierentwintig partij en gelimiteerd wordt. Op het vliegveld zei Karpov nog dat hij zeer vermoeid was en daarom niet zal deelnemen aan de schaakkampioenschappen, die in Bue nos Aires gehouden worden. Hij voegde hie raan toe, dat —„ik de actieve kampioen blijf. Waarschijnlijk begin ik in april weer te scha ken—". LEUSDEN Jos Bon gers zal toch deelnemen aan het Europees kam pioenschap vijtkamp voor landenteams (TEP), dat volgende week in Amersfoort wordt ge houden. De Nijmegenaar zal uitkomen voor het Nederlandse B-team en daarin het iibre voor zijn rekening nemen. Vorige week ontstonden proble- men tussen een groot aantal ereklassers en het bondsbestuur van de KNBB over de samen stelling van met name het twee de Nederlandse team. De spe lers waren verbolgen over het feit dat Hans Sundquest, de nationale kampioen bandstoten, niet was geselecteerd voor die ploeg. Woensdagavond besloot het bondsbestuur Sundquest alsnog in te schrijven. Bongers werd voorgesteld te verhuizen van het bandstoten naar het libre, mogelijk geworden door het vrijwillig afstaan van zijn plaats door Jan Arnouts. Bongers wilde hier niet op in gaan, omdat hij de afgelopen week hard had getraind op het bandstoten onder leiding van bondscoach Schrauwen. Na overleg tussen Bongers en het bondsbestuur gisteren, besloot Bongers, mede op advies van Schrauwen, zijn aanwijzing voor het libre alsnog te aanvaar den. Waarmee de controverse binnen de biljartgelederen vol ledig uit de weg is geruimd. ffdmazame BAZEL Paul van Min heeft gisteren in de zestiende finales van het indoor tennistoernooi te Bazel zijn Poolse tegenstander Wojtek Fibak het leven bijzonder zuur gemaakt. De Hagenaar leidde in de tweede set zelfs met 5—3. Uiteindelijk won Fibak de partij echter alsnog met tweemaal 7—5. Betty Stöve heeft zich geplaatst voor de kwartfinales van het Grand Prix-toernooi in Stuttgart. De als tweede geplaatste Stöve versloeg de Amerikaanse Sharon Walsh met 6—3,6—1. Het hetstel van Eddie Dibbs zet door. De Amerikaan die vonge week bij het aehtmanstoernooi in Nederland Èeen PaCTm: goede preste- nM tie tegen Fibak. 61 zijn meerdere in Dibbs erkennen. ADVERTENTIE bedrag koers rente aflossing inschrijving storting prospectus STAAT DER NEDERLANDEN open bedrag de koers wordt na de inschrijving op 31 oktober 1978 vastgesteld volgens het tendersysteem jaarlijks op 1 december in 10 jaarlijkse termijnen van 1 december 1984 af vervroegde aflossing is vanaf 1 december 1988 mogelijk tegen de koers van 103% 31 oktober a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 4 december 1978 kosteloos bij banken en commissionairs

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15