xtra inspanning voor ndustrie Eemshaven Internationaal recht van de zee dringend nodig Missieraad in onf liet met ngr. Gij sen Kamer wil snel debat over opslag kernafval Vafamil voor militairen: ingeburgerd begrip !UID HOLLAND HEEFT SPDT E fieULteOowumt Principe-besluit LNG HAAGS CONGRES DROEG MATERIAAL AAN Plan voor meer subsidie hospitaalschip weer Novib bezorgd over nieuw ontwikkelingsbeleid LEIDSE COURANT VRIJDAG 27 OKTOBER 1978 pagina 13 (van onze parlementaire redactie) EN HAAG Minister Van ardenne (Economische Zaken) il zijn uiterste best doen om in nabijheid van de LNG-termi- J aan de Eemshaven zo snel lijk andere industrieën te De bewindsman kwam :ee tegemoet aan twee mo es, die CDA en VVD donder- vond tijdens het LNG-debat iravond dienden, D-woordvoerder Bolkestein verzocht regering na te gaan of er in het nsmondgebied een stikstof- en een rootbedrijf kan worden gevestigd. Zijn collega Lansink van het CDA hield zijn motie wat meer algemeen. Hij wil dat de regering, in overleg met de be trokken lagere overheden, de Noordelijke Ontwikkelingsmaatschappij en het in aanmerking komende bedrijfsleven, initi atieven ontplooit, die gericht zijn op het bevorderen van vervolgactiviteiten. Met zijn toezegging aan de regeringsfrac ties nam Van Aardenne wat terug van zijn eerder ingenomen standpunt, dat Groningen geen al te hoge verwachtin gen moest koesteren. Dat de LNG-terminal, zoals het kabinet wil, bij de Eemshaven komt, was aan het eind van het debat volkomen zeker- .Dit tot geotre spijt van het bestuur van de provincie Zuid-'Holland. In een verga dering van provinciale staten erkenden gedeputeerde staten dat de beskuitvor- mingsprocedure afgelopen zomer zo kort was geweest, dat daardoor een onafge- wogen licht afwijzend standpunt door G.S. naar de regering is gestuurd. Daar heeft men nu spijt van. Staatssecretaris Van der Mei (Buiten landse Zaken) zei vanuit Bonn de toezeg ging te hebben gekregen dat de Bondsre gering „in de geest van goede nabuurschap" zal meewerken „zonder daarvoor eisen te stellen". Eén van de argumenten van de regering tegen uitstel was het niet willen verzwak ken van de onderhandelingspositie van de Gasunie. Het resultaat daarvan zou kunnen zijn, aldus Van Aardenne, dat Nederland Algerijnse vloeibare aardgas een jaar eerder krijgt (eind 1983 in plaats van eind 1984) dan was verwacht en bovendien nog goedkoper. Staatssecretaris Van Eekelen van Defensie heeft gisteren bij Havelte met een symbolische boomplanting een nieuw oefen terrein voor de Koninklijke Landmacht opengesteld. Het be treft hier een uitbrieding van het bestaande oefenterrein met tweehonderd hectare, waarvan veertig hectare met 320.000 bomen werd bepland. De Tweede Kamer zal zich volgende week achter het plan van de regering stellen om een overslagplaats voor vloeibaar aardgas in de Eemshaven te bouwen, en de mogelijkheid voor uitstel van de beslissing onbenut la ten. Dat lijkt, het kamerdebat gehoord hebbend, nu ook de meest juiste beslissing. Nu blijkt dat een zo grote meerderheid van het parlement hoe dan ook een voor keur heeft voor de Eemsmond boven de Maasvlakte, heeft het niet veel zin om een principe-uitspraak van de Kamer nog op te schorten. Te meer daar minister Van Aardenne goed duidelijk heeft gemaakt dat uitstel Nederlandse onderhandeling welllicht de over de leverancier van het aardgas, dergraven. tegen- Jgérije, kan on- Het moet echter wel nadrukkelijk een „principe"-uit- spraak zijn, waarop in het uiterste geval nog zou kun nen worden teruggekomen. Enkele vraagtekens bleven door de versnelde voorbereidings-proceaure namelijk nog levensgroot overeind staan. Belangrijkste daarvan is ae vraag in hoeverre West-Duitsland zich nu gerech tigd ziet om bij Emden een grote zeehaven te stichten (in ruil voor' de Westduitse medewerking aan de uitdie ping van de vaargeul naar de Eemshaven door de Dol- lara). Dat zou onaanvaardbare gevolgen kunnen hebben voor het milieu in het Waddengebied, en de Nederland se economie op den duur via concurrentie aan de Rot terdamse haven ernstig kunnen schaden. Die prijs voor de stichting van een LNG-overslagplaats in de Eemsha ven zou veel te hoog zijn. EN BOSCH In een brief aan de bisschop n Roermond, mgr. Gijsen, heeft de Nederland- Missieraad ernstige kritiek geuit op het beleid n de bisschop wat betreft missie en ontwikke- rshulp. Dit heeft geleid tot gescheiden activi- ten .De brief, die ook gericht is aan pastores missionaire werkgroepen, noemt de gescheiden ;ies zorgwekkend. bisdom Roermond voert aparte acties rond Wereldmissie- en de Week Nederlandse Missionaris, los van het natio- bureau van de Pauselijke Missiewerken in Den Haag. In brief, waarmee mgr. Gijsen de Vastenactie 1979 heeft ge- senteerd, zegt hij voorts, dat medewerking aan de landelij- Bisschoppelijke Vastenactie „eenheidsverstofend en dus on- kelijk,, zou zijn. missieraad stelt, dat de Bisschoppelijke Vastenactie is op- icht door de Nederlandse bisschoppenconferentie en acht niet alleen juridisch verantwoordelijk voor de vervulling haar landelijke taak, maar ook bij uitsluiting van anderen irtoe bevoegd. Zij strekt haar actie rechtmatig ook tot het dom Roermond uit. Polio-epidemie lijkt voorbij LEIDSCHENDAM (ANP) De polio-epidemie, die in april van dit jaar op de Veluwe begon, lijkt voorbij. De laatste vier van de in totaal 109 pa tiënten waren afkomstig uit de gemeente Neerij nen. Drie van hen werden ziek in de periode 18-20 september en de vierde op 3 oktober. Op het ministerie van volk sgezondheid gaat men ervan uit dat de epidemie als geëin digd kan worden beschouwd als er na het laatste ziektege val een maand verstreken is. Volgens het hoofd van de af deling infectieziekten van het ministerie van volksgezond heid, dr. H. Bijkerk, kan de mogelijkheid dat daarna nog een enkele patiënt door polio getroffen wordt, evenwel niet worden uitgesloten. Personen die eenmaal besmet zijn na melijk, kunnen het virus daarna nog wekenlang uit scheiden. Het aantal polio-patiënten in Canada, dat in verband kan worden gebracht met de epi demie in Nederland, is inmid dels opgelopen tot negen. (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „De oude principes en regels zijn dood, maar de nieuwe kun nen nog niet op eigen benen staan. Dat is de situatie waarin het internationale recht van de zee zich op dit moment be vindt. Het betekent dat voor ongeveer 75 procent van het aardoppervlak, en voor de exploitatie van de natuurlijke rijkdommen daarvan, geen bevredigend juridisch kader bestaat". Dit is de mening van dr.A.W.Koers van het volkenrechtelijk instituut van de Utrechtse universiteit en deelnemer aan het deze week in Den Haag gehouden twaalfde congres van het Instituut voor zeerecht van de universiteit van Hawaii. Dit congres werd bijgewoond door des kundigen uit de gehele wereld. Het insti tuut poogt een voorloper-functie te ver vullen door in zijn congressen onderwerpen aan de orde te stellen die van actueel belang zijn. Volgens dr.Koers zijn de dagen van de, op laissez-faire gebaseerde, vrijheid van de volle zee geteld. „De vooruitgang van de techniek verschaft de mensheid de middelen, en het schaarser worden van de op land te winnen delfstoffen de noodzaak, om tot een meer intensieve exploitatie van de natuurlijke rijkdom men van de zee over te gaan. Een nieuw internationaal recht van de zee is nodig om dit proces in gopde banen te leiden", aldus dr.Koers. DEN HAAG - Opnieuw neemt de Tweede Kamer het op voor de belangen van het hospitaal-kerkschip De Hoop. De Kamercommissie voor de Visserij besloot gisteren de Kamer voor te stellen het rijkssubsidiebedrag voor de 1979 te verhogen exploitatie van De Hoop voor 328.000,-. Dit bedrag kan uit de begro ting van Landbouw en Visse rij gehaald worden door het te onttrekken aan het Ontwik- kelings- en Saneringsfonds voor de visserij, aldus de commissiemeerderheid. Over dit voorstel wordt tijdens de behandeling van de begroting in de Kamer (over twee we ken) gestemd. Menten in 1952 buiten vervolging gesteld DEN HAAG (ANP) Menten is in oktober 1952 door de toenmalige PvdA- minister van Justitie, mr. Donker, voorgoed buiten vervolging gesteld. Dit be sluit is Menten persoon lijk meegedeeld, maar bo vendien moet er een stuk hierover in het archief van het ministerie van Justitie zijn. Dit staat in een verklaring van mr. L. van Heijningen, de advocaat van Menten. Hij zei verder dat de meeste stukken, die het verweer van Menten kunnen bevestigen „merk waardigerwijze" uit de archie ven van Justitie zijn verdwe nen. Een verklaring van vernieti ging van die stukken, zoals op grond van de archiefwet is voorgeschreven, is er niet. Het ministerie van Justitie is in afwachting van de resulta ten van de commissie-Schoef- fer dat het opsporings- en vervolgingsbeleid inzake Men ten van 1945 tot zomer 1976 onderzoekt. Hangende dit on derzoek wil het ministerie nog geen commentaar geven. Idboete geëist :n Molukse edienst HAAG (ANP) De of- er van Justitie, mr. J. ver, heeft gistermiddag rechtbank in Den een geldboete van «honderd gulden of acht en hechtenis geëist tegen Zuid-Molukkers, die op april deel hebben uitge- ikt van een weerkorps begeleiding en bewaking leden van de Republiék Zuid-Molukken" onder de heer Manusama. zouden zij op de herden- gsdag van het 28-jarig be- van de RMS in de Houtrusthallen zijn ist met de handhaving van openbare orde en rust. isidiair achtte de officier rezen dat zij op die dag het openbaar kledingstuk- en/of opzichtige onder- eidingstekens hadden ge- gen ter uitdrukking van staatkundig streven", der dit jaar had president ïusama van de Republiek Zuid-Molukken, die giste- ook als getuige door de lediging was opgeroepen, verklaard dat hij het als „proefproces" zag. zijn pleidooi wees de dsman mr. W. Kousemaker dat de ordedienst, er- d door de RMS-regering, para-militaire organisatie n zich ook niet bezighoudt de taken van de politie, korps is volgens hem ge- eerd op „liefde voor land reik". inister Ginjaar: iderzoek combinatie- esentatie" N HAAG (ANP) Minis- Ginjaar van Volksgezond- i en Milieuhygiëne heeft adviescommmissie Waren- gevraagd of de etikette- fsvoorschriften voor ver dingen aangevuld moeten den. Het bij elkaar ver ken van schadelijke en chadelijke prod uk ten le- 1 volgens de minister risi- op voor de gezondheid. bewindsman wees hierbij een ongeluk, waarbij een [jarig kind brandwonden iep door het eten van een dalkingstablet, dat zich be id in de verpakking van fóefilters. De minister heeft commmissie gevraagd voor aPril volgend jaar met een ties te komen. (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer zal volgende maand met de minis ters Ginjaar (Milieuhygiëne) en Van Aardenne (Economische Zaken) gaan debatteren over de vraag of er in de provincie Groningen al dan niet proefboringen mogen worden verricht, om de mogelijkheid tot opslag van radioactief afval in zoutlagen te onderzoeken. De beide bewindslieden hebben deze week laten weten, dat ze zo spoedig mogelijk met de proefboringen wil len beginnen. De Kamer heeft er echter op aangedrongen om eerst nog eens over de voor- en nadelen en de noodzaak van het opslaan van kernafval onder de grond te discus siëren. Daarbij komt dan ook de vraag aan de orde, of er in de tach tiger jaren wel zo nodig drie nieuwe kerncentrales in Nederland moeten worden gebouwd, zoals het kabinet- Den Uyl indertijd had besloten. De Kamercommissies voor Economi sche Zaken en Milieuhygiëne hadden gisteren met de ministers Van Aar denne en Ginjaar al een gesprek over het voornemen om onder meer bij het Groningse Eenrum met proefboringen in zoutlagen te begin nen. „Als daar nu al mee wordt be gonnen zonder dat er eerst in brede maatschappelijke kring over gepraat is, wordt de onrust in het noorden alleen maar vergroot", zo vond het merendeel van de commissieleden. Van de zijde van D'66 werd zelfs gewaarschuwd voor „Brokdorf-achti- ge taferelen". Minister Ginjaar vond die onrust wel begrijpelijk, maar niet terecht Hij bestreed* de vooral door de op positie naar voren gebrachte me ning, dat het kabinet het gebruik van kernenergie in ons land ver sneld wil doordrukken, door zo snel mogelijk het probleem van de afva- lopslag op te lossen. „Er is nog vol doende tijd voor een maatschappelij ke discussie over de opslag van kernafval, nadat we de proefborin gen hebben verricht", aldus de be windsman. FRIESE KEI Tijdens graafwerkzaamheden in het bestemmingsplan „Westermeer" in Joure stuitte men op deze enorme zwerfkei. Het is naar alle waarschijnlijkheid de grootste kei die ooit in Friesland gevonden is. Het gevaarte weegt maar liefst zevenentwintig ton en heeft een tijdelijk plaatsje gekregen langs de rondweg van Joure. (Van een onzer vërslaggevers) DEN HAAG Met een intieme bijeenkomst in de Julianakazerne in Den Haag heeft de Stichting Vakantiefaciliteiten Militairen (Va famil) gisteren baar 15-jarig bestaan gevierd. In oorsprong werd de Vafamil opgericht om ambtenaren van het ministerie van defensie 's zomers te laten profiteren van de facilitei ten op de in die periode verlaten militaire oe fenterreinen. Langzamerhand werden de acti viteiten uitgebreid met echte toeristische bestemmingen. Dit heeft geleid tot een ver wachte omzet over 1978 van een miljoen gul den. De reisgids van Vafamil bewijst de groei en ontwikkeling. Na aanvankelijke publicaties op stencilpapier, is thans een in 4 kleuren uit gevoerde reisgids verschenen met 40 pagina's tot de verbeelding sprekende bestemmingen zoals Indonesië, Ceylon, Israël enzovoort De naam Vafamil is in defensiekringen een be grip. Niettemin is een prijsvraag uitgeschreven om een betere, pakkender naam te bedenken. De naam Vakantiefaciliteiten Militairen dekt de bedoeling van de stichting niet helemaal. Tenslotte is deze stichting opgezet voor alle ambtenaren van Defensie met hun families. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Er is in ons land geen enkele wettelijke belemmering voor iemand die zich van de ene op de andere dag contactlens-specialist wil noemen. De laatste jaren zijn de contactlenswinkels dan ook als paddestoelen uit de grond geschoten. De nieuwe Opticienwet laat al zes jaar op zich wachten en er is nog steeds geen uitzicht op kamerbehandeling van deze wet", aldus de Algemene Specialisten contactlenzen gaan consument beter beschermen Nederlandse Vereniging van Contactlensspecialisten (ANVC). Zij organiseert daar om in november een landelij ke actie om de consument te beschermen. Er zijn in ons land vierhon derdvijftig- tot vijfhonderd duizend dragers van contact lenzen. Deze lenzen worden vaak aangemeten door onge diplomeerde leveranciers, zo heeft de vereniging geconsta teerd. Dit veroorzaakt vaak teleurstellingen en is rxiet van gevaar ontbloot, aldus menen de gediplomeerde contactlens specialisten die een opleiding van acht jaar achter de rug hebben. (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Bestuur en staf van de Novib zijn be zorgd dat in het komend jaar een vermindering van de kwaliteit van de ontwik kelingshulp optreedt en dat het beleid van minister De Koning zal veramhtelijken. Algemeen secretaris Sjef Teunis schrijft dit in het blad van zijn organisatie. De Novib-kritiek richt zich vooral op de wijzigingen in het concentra- tielandenbeleid, de vervuiling van de hulp, de inspectie op de projecten van particuliere organisaties, de om vang van de Nederlandse hulp en het beleid ten aanzien van de Natio nale commissie ontwikkelingssamen werking (NCO). Op een aantal on derdelen wren de veranderingen al door de vorige minister, Pronk, aan gekondigd. Volgens Theunis is er sprake van bloedarmoede van Nederland tegen over de derde wereld. Heel Latijns- Amerika wordt in één klap van de kaart van concentratielanden wegge vaagd omdat Cuba, Jamaica, Peru en Colombia een gemiddeld jaarin komen per hoofd van de bevolking hebben van meer dan 550 dollar. Om diezelfde reden valt ook Tunesië af. „Het verbreken van de banden met Latijns-Amerika op overheidsniveau is des te meer te betreuren omdat zich in dat deel van de wereld ande re ontwikkelingen voordoen dan in Azië en Afrika", aldus- Theunis, die vreest dat de politieke vraagstukken die men in het ontwikkelingswerk in Latijns Amerika tegenkomt de door slag hebben gegeven voor deze be leidswijziging. Voor zaterdag worden wolken velden verwacht, maar het blijft op de meeste plaatsen droog. Een groot hogedrukgebied met het centrum nabij Zuidwest-En gel and, breidt zijn invloed gelei delijk tot over Midden-Europa uit Op de zuidwestflank van het hogedrukgebied is de laatste dagen vrij zacht en vochtige lucht naar de Britse eilanden gestroomd. Boven Noord-Skandinavië trok donderdag een depressie van west naar oost en deze voerde koudere lucht over de Noordzee naar Duitsland. De scheiding slijn tussen beide luchtsoorten lag de afgelopen nacht boven ons land. Bij heldere hemel en wéinig wind daalde de tempera tuur in het oosten van het land tot een graad boven nul en plaatselijk vormde zich mist In het westen van Nederland wer den minimum temperaturen rond 10 graden gemeten. Een volgende depressie, die vanmor gen noordwest van IJsland lag, koerst het komend etmaal in de richting van Noord-Skandina- Vooruitzichten voor zondag: weinig verandering. Weersvoor uitzichten in cijfers voor zon dag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min. temp. omstreeks: 10 gra den. Max. temp. omstreeks: 14 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog et maal: 70 procent. London Luxemburg Madrid Malaga

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13