fetto-loon lager omdat inderbij slag steeg Vrijwilligerswerk in r.k. kerk vertoont in Nederland een "uitbundige veelheid" ARP-ers willen meer trouw aan CD A-programma AAW-uitkering gehuwde vrouw uitgesteld Korte metten JNENLAND verleg over rbeteringen in haven otterdam 'ijnmond zo snel mogelijk provincie Reëele afweging Militaire onvrede met Defensietop Mevrouw Van Leeuwen niet terug in Kamer LEIDSE COURANT DONDERDAG 26 OKTOBER 1978 pagina 9 onze sociaal-economische re dactie) HAAG Velen zullen dezer ;en, aan het einde van de id, verbaasd hebben geconsta- erd, dat het netto-loon is gedaald: erknemers met kinderen hebben nder schoon in het handje gekre- Hoewel hierover de laatste landen veel is gepubliceerd weten ■len, nu het uur van de waarheid aangebroken, toch niet hoe dit te ïrklaren valt. Welnu: voor werkne- lers met kinderen is de loonbelas- ïg verhoogd. Maar er moet me en aan worden toegevoegd, dat slechts één kant van de medail- at is er gebeurd? Tot voor kort eeg een werknemer met kinderen ngs twee wegen een geldelijke te- imoetkoming ten behoeve van de irzorging van zijn kinderen. Langs ene route kwam kinderbijslag nnen, langs de andere weg betaal- men minder loonbelasting dan de kinderloze collega. Regering en parlement hebben onlangs besloten per 1 oktober één weg af te sluiten: de kinderaftrek voor de belastingen werd afgeschaft. Iedereen betaalt nu evenveel belasting (bij gelijk loon uiteraard), of men kinderen heeft of niet. Dat zou dus verlies van een stuk koopkracht betekenen, ware het niet dat tegelijkertijd de kinderbij slag werd verhoogd. Die verhoging werd reeds op 1 juli j.l. van kracht, dus voor het derde kwartaal. Wie eind september zijn kwartaal-kin derbijslag uitgekeerd kreeg zal dat wel bemerkt hebben, want het ver schil was nogal aanzienlijk. Dege nen, die zich dit toen goed gereali seerd hebben, zullen die verhoging opzij hebben gelegd om er in de volgende maanden telkens een stuk je van toe te voegen aan het loon. De meeste mensen spelen dan vrij wel precies quitte. De meeste mensen, want de nieuwe werkwijze had verschillende achter gronden. In de eerste plaats is de zaak er administratief eenvoudiger door geworden: Geen afwijkende belastinginhoudingen meer. Vervol gens wilde de regering enkele hon derden miljoenen guldens besparen op de sociale uitkeringen, ook op de kinderbijslag. Dat moest dan maar gebeuren ingevolge het tegen woordig veelgehoorde devies: de sterkste schouders moeten de zwaarste lasten dragen. Daarmee bereikte men dan meteen de derde doelstelling: de toonverschillen ver kleinen. Dat heeft men als volgt uitgevoerd: Men is uitgegaan van een inkomen van circa 40.000 gulden, het draai punt noemt men dat. Vastgesteld hoeveel een werknemer met dat in komen er op achteruit zou gaan als de kinderaftrek voor de belastingen zou worden afgeschaft. Dat verschil werd als toeslag aan de kinderbij slag bijgevoegd, eenzelfde toesdlag voor iedereen. De uitwerking hier van is, dat als men rond 40.000 gul den verdient men netto gelijk uit komt. Wie minder verdient dan dat „draaipunt" gaat er op vooruit (al komt het totale inkomen nu wat anders binnen, namelijk minder via het loon en meer via de kinderbij slag) en wie meer dan 40.000 gul den verdient gaat er op achteruit. En dat komt dan allemaal omdat de belasting daalt of stijgt afhanke lijk van de hoogte van het inko men. Eenieder zal één en ander zelf kun nen narekenen als men weet, dat de kinderbijslag voor het eerste kind per 1 juli (dus uit te betalen eind september) eigenlijk 164,58 had moeten bedragen maar door een opslag van 72,54 per kwartaal uitpakte op 237,12. Voor het twee de en derde kind was de eigenlijke bijslag 344,76, de bijslag is 37,44, zodat uitgekeerd werd 382,20. Per 1 januari a.s. komt er alweer een wijziging. Dan worden de op slagen voor het eerste, tweede en derde kind opnieuw vastgesteld en wel op basis van de nieuwe belas tingtabellen, zoals die zouden heb ben gegolden als de kinderaftrek dan nog zou hebben bestaan. Ver volgens komt er op 1 april weer een nieuwe situatie, want dan wordt voor het tweede kind het draaipunt verlegd naar ruim 44.000 gulden en voor het derde kind naar 50.000 gulden. Dat betekent, dat de opslagen voor het tweede en derde kind op die datum worden ver hoogd. Tevens zal op 1 april 1979 een opslag worden gegeven van 22,62 per kwartaal voor het vierde en elk daaropvolgend kind. Een stukje ingewikkeldheid blijft er wel bestaan, dat kan nauwelijks an ders als men rechtvaardig wil zijn. Geen recht op de opslagen hebben kleine zelfstandigen; zij behouden hun recht op kinderaftrek. Ook voor partieel leerplichtige kinderen is er geen recht op de opslag op- mdat voor hen voordien ook geen kinderaftrek bestond. Ook de kin deraftrek voor gemoedsbezwaarden, grensarbeiders e.d. vervalt niet. En dan is er nog een aparte regeling voor alimentatieplichtigen, die door het wegvallen van de kinderaftrek zouden worden gedupeerd. Zij moe ten, ruwweg gesproken, de „oude" kinderbijslag afdragen aan de ver zorgende ouder (als overeengeko men is dèt de kinderbijslag wordt afgedragen) maar mogen de opsla gen zelf houden. riERDAM (ANP) - Het Isbestuur van Rotterdam enkele ministers zullen :nkort overleg plegen |r de financiële problemen aanzien van verbeterin- aan de Rotterdamse ha- [gaat daarbij om een open finding tussen het Botlek- ied en de Nieuwe-Water- g (het Hartelkanaal) en de jlieping van de vaargeul >r grote olietankers (de (egeul). De Maasstad is niet staat de hoge kosten van Ue verbeteringen zelf te be en. Ze zijn echter wel no- ter versterking van de jcurrentiepositie van de reldhaven. zal ook worden bezien of selectieve investeringsrege- g voor het Rijnmondgebied let worden gehandhaafd, i ministerraad zal hierover korte termijn een uit- aak doen. Dit heeft de S. Miedema, directeur eraal van prijzen, orde- en regionaal beleid van ministerie van Economi- Zaken gisteravond tij- os een bijeenkomst van de menvereniging Rotterdam egedeeld. BOERSMA HEEFT KRITISCHE TONGEN LOSGEMAAKT DEN HAAG De roep om trouw aan het CDA-program neemt in de AR-vleugel van het CDA hand over hand toe. Fractieleider Aantjes voerde gisteren tijdens een spreekbeurt in het Brabantse Eersel een krachtig pleidooi voor een conse quente opstelling van het CDA en het eveneens uit de ARP afkomstige kamerlid Scholten doet deze week in een inter view met Hervormd Nederland hetzelfde. Aantjes maakte zich gisteren kwaad om de kritiek van WD- fractieleider Rietkerk op de ewigen koers die de CDA-fractie ten opzichte van het kabinet voert. Aantjes hierover: „Als het CDA soms meestemt met de oppositie, moet dit niet als iets onfatsoenlijks worden afgeschilderd. Daarvoor is ruimte open gelaten in het regeerakkoord. Men moet niet achteraf jamme ren als men in het CDA probeert het eigen program wat meer tot uitdrukking te brengen, dan in de kabinetsvoorstellen het geval is. Het verlangen om tot een politieke breuk in de regeringscoalitie te komen, is bij het CDA niet aanwezig. Maar daarvoor is het nodig, dat er geen vereenzelviging optreedt tussen een zelfstandige politieke richting en de politieke coali tie van CDA en WD". Het CDA-Kamerlid Scholten toont zich bezorgd omdat hij in het CDA niet veel meer herkent van de evangelische radicali teit waarmee men in de ARP bezig was. Hij dreigt, dat zes dissidente ARP-ers zich met concreet stemgedrag tegen het kabinet zullen keren als het beleid waarvoor zij volgens het CDA-program staan, niet spoedig wordt waargemaakt m onze parlementaire redactie) !N HAAG Rijnmond moet in het kader de toekomstige reorganisatie van ons inenlands bestuur zo gauw mogelijk tot tvincie gepromoveerd worden. zei het CDA Tweede-Kamerlid Faber gis- en in zijn bijdrage aan het Kamerdebat er het wetsontwerp tot wijziging van de jnmondwet. Zoals bekend is Rijnmond een Drt proefgewest waarin zich 23 gemeenten renigd hebben. Verscheidene andere Kamer- len bleken zijn mening te delen. Aan het debat ging een jarenlange discussie vooraf. Minister Wiegel (Binnenlandse Zaken) zei gisteravond dat Rijnmond in de bijna veertien jaar van zijn bestaan door de wette lijke bepalingen nauwelijks tot gecoördineerd bestuur in zijn gebied in staat gebleken is. Als de wijziging van de Rijnmond wet door beide Kamers is aanvaard, krijgt Rijnmond meer bevoegdheden, zoals rechtstreekse uit voerende taken op de terreinen gezondheids zorg, openluchtvoorzieningen, verwerking af valstoffen en brandweer. KINDERKOOKBOEK Op vier plaatsen tegelijk (ondermeer in Leidschendam) is gisteren het „Kinder Kook- en Bakboek" gepresenteerd dat is samengesteld met de hulp van het Ne derlands Zuivelbureau. Hier een blik in de keuken van het Zuivelbureau in Eindho ven, waar kinderen tijdens een kookles hebben geprobeerd een paar recepten uit het boek klaar te maken. Het kabinet wil het onderzoek naar de haalbaarheid van opslag van radio-actief kernafval in ondergrondse zoutkoepels in het noorden van het land versneld voort zetten. met nadruk: onderzoek naar de mogelijkheid, niet de uitvoering van een beslissing tot aanleg. Het standpunt van het kabinet was te verwachten, want in het regeerakkoord op basis waarvan het werkt, is vast gelegd dat er in Nederland pas nieuwe kerncentrales zullen worden gebouwd als er voor de berging van het radio-actieve afval een aanvaardbare oplossing is ge vonden. Dat uitgangspunt vergroot de noodzaak van een spoe dig onderzoek naar de mogelijkheden voor opslag aan zienlijk, want het tijdperk van de energieschaarste lijkt voor de deurte staan. Nu het verder gebruik van kerne nergie volledig afhankelijk is gesteld van het vinden van een aanvaardbare opslag voor het kernafval, is de verantwoordelijkheid die rust op de schouders van de lokale bestuurders in het noorden vergroot. Tot nu toe hebben zij zich weigerachtig opgesteld tegenover de aandrang van de centrale overheid om proefboringen ten behoeve van het onderzoek toe te staan. De lokale bestuurders staan net als het landsbestuur voor de af weging tussen de dreigende energieschaarste voor het hele land, en het risico voor het milieu ter plaatse. DiE afweging kan echter pas worden gemaakt als de risico's voor het milieu duidelijk in kaart gebracht zijn. De risico's zijn eerst volledig bekend als het onderzoek naar de mogelijkheden van veilige opslag in de zout koepels achter ae rug is. Na dat onderzoek is het nog vroeg genoeg om een maatschappelijke discussie over de aanvaardbaarheid van de opslag aan te gaan. Pas dan kan die discussie een reëele grondslag hebben. De blijkbaar sterk uitgegroeide Defensietop blijft in discussie. Bij kabinetsformaties hebben de verticale of horizontale opbouw ervan soms een belangrijke rol ge speeld. Binnen de diverse organisaties en belangenvere nigingen is al meermalen gewezen op de problemen, die de uitdijende top naar beneden toe opriep. Gisteren heeft de Nederlandse Officieren Vereniging de zware top zelfs een "kostbaar waterhoofd" genoemd, waar door een goede werkwijze onmogelijk geworden is. Men zal in de Defensietop wellicht kunnen aanvoeren, dat de lagere organisaties moeilijk kunnen overzien, waarom de top zich zo sterk heeft moeten ontwikkellen en waarmee deze top zich voortdurend moet bezighou den. Maar als het waar is, dat zij, optredend als finan cieel scheidsrechter tussen de drie kriigsmachtonderde- len, weinig deskundigheid heeft (zoals de scheidende voorzitter van de Officieren Vereniging vaststelde), dan mankeert er op zijn minst heel wat aan het overleg naar beneden toe en aan een goede voorlichting. Zeker wanneer dit "kostbaar waterhoofd" oorzaak is van bit tere gevechten binnenskamers over de te besteden ge lden, van veel tijdverspilling en van veel ergernis, zoals de officieren gisteren hebben doen geloven. Ligt hier dan toch een taak in het kader van de noodzakelijke bezuinigingsoperatie? (Van een onzer verslaggevers) ZOETERMEER Me vrouw Hannie Van Leeu wen keert niet in de Tweede Kamer terug. Va nochtend deelde ze desge vraagd mee voor de ko mende vacature-Boersma in de CDA-fractie te zul len bedanken. Gisterochtend verklaarde het voormalige ARP-kamerlid bij haar aankomst vanuit Pari- maribo op Schiphol nog zich nader over een eventueel her nieuwd kamerlidmaatschap te willen oriënteren. Mevrouw Van Leeuwen ziet nu geen enkele reden meer om op dit moment haar werkkring bij OGEM te verla ten. Ze trad daar begin dit jaar in dienst, na met onvre de over de kabinetsformatie de Tweede Kamer te hebben verlaten. DEN HAAG. Staatssecretaris De Graaf van sociale zaken wil wachten met de uitkeringen volgens de AAW aan gehuwde vrouwen, tot dat hij de gevraagde adviezen hierover van de Sociaal Economische Raad en de Nationa le Adviescommissie Emancipatie hierover ontvangen heeft. Hij heeft voor deze opschor ting een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. Bedoelde uitkering zou per 1 januari aanstaan de moeten ingaan. Maar staatssecretaris De Graaf volgt in het opschorten ervan de lijn van de vroegere minister Boersma, die eerst wilde weten, welke gevolgen de uitkering vol gens de AAW aan gehuwde vrouwen op het totaal pakket uitkeringen zou kunnen krijgen. De bedoeling is wel, dat de uitkering eventu eel met terugwerkende kracht tot 1 januari 1979 zal gaan gelden. Intussen heeft het Koninklijk Nederlands On- dernemersverbond laten weten, dat de uitke ring zo spoedig mogelijk moet ingaan. De vrouw, werkzaam in het midden- en kleinbe drijf van haar man betaalt wel haar premie maar heeft nog steeds geen recht op uitke ring. Spoed is daarom volgens het KNOV dringend geboden De vrijwilligersarbeid in de r.k. parochies in ons land vertoont een „uitbundige veelheid". Er zijn ongeveer 230.000 vrij willigers, gemiddeld 139 per parochie. Dit constateert het rapport „Kerk al doende", dat het KASKI (Katholieke Sociaal Ker kelijk Instituut) heeft uitgebracht in op dracht van de bisschoppelijke begelei dingscommissie voor kerkelijke statistiek en onderzoek. Het onderzoek dat verricht werd in ruim achthonderd parochies, stond onder lei ding van godsdienstsocioloog dr. R. Schol ten van de Katholieke Theologische Hoge school Amsterdam, die over enkele maan den ook een studie zal publiceren over de 125.000 hervormde vrijwilligers. In de onderzochte parochies is 4,2 procent van de leden actief betrokken bij het kerkewerk oftewel één op de zeven regel matige kerkgangers. Uitgesplitst naar bis dom scoort Groningen het hoogste (6,4 procent) en Roermond (3,4) het laagst. De liturgische medewerkers (zangers, mu sici, leden van werkgroepen) zijn met 57,4 procent verre in de meerderheid, gevolgd door de diakonale en pastorale medewer kers (14,6 procent), de bestuurlijke, finan ciële en administratieve medewerkers (12,5). De informatie- en contactmedewer kers (8,5), de overige bij liturgie en kerkge bouw betrokken medewerkers, zoals voor kerkversiering, oppas en autodienst (4,8) en de katechetische medewerkers (2,2). Vrouwen werken evenredig mee, maar worden merkbaar minder ingeschakeld bij bestuur en financiën (31 procent). Het aantal bestuurlijke medewerkers is ongeveer gelijk gebleven, maar het aantal financiële vrijwilligers is, vooral door de actie „Kerkbalans" voor een vrijwillige kerkbijdrage, aanzienlijk toegenomen. En kele vanouds bekende vormen van liturgi sche medewerking zijn duidelijk terugge lopen: koorleden met een zesde en misdie naars, acolieten en collectanten met de ruim de helft. Het aantal lectoren die de lezingen verzorgen is gegroeid. Van een duidelijke toename is sprake bij diaconale en liturgische groepen en vooral bij kate chetische groepen. De medewerking van vrouwen is over de gehele linie aanmerke lijk gestegen. Vrijwilligers verrichten hier en daar nu werkzaamheden, waarvan de pastores ruim tien jaar geleden, blijkens het onder zoek „Zielzorger in Nederland" nog zeiden dat deze uitsluitend tot de taak van de parochiezielzorger behoren, zoals preken, voorbereiding van de preek, huisbezoek, bezoeken van gezinnen waar een sterfge val is en dergelijke. Vaak gaat iemand meewerken, omdat hij of zij zijn vrije tijd zinnig wil besteden of zijn sociale contacten wil verbreden. Dit soort motieven is op de duur niet voldoende. Vrijwilligerswerk dat niet wordt gevoed door professionele inbreng houdt geen stand. Meestal is de plaatselij ke pastor bij de begeleiding van de medewerkers ingeschakeld, ook als ande ren begeleidingsactiviteiten ontwikkelen. Verdere toerusting van de pastores op dit gebied kan volgens het rapport dan ook een belangrijke steun zijn voor het vrijwilligerswerk. Grote groepen vrijwilligers zoeken en krijgen naast begeleiding ook bezinning op de centrale boodschap van Jezus. Hierdoor wordt de groep mondige kerkle den en hun verantwoordelijkheid ver groot. De ruimte die het laatste concilie hiertoe biedt wordt volgens het onderzoek nog niet volledig benut. Een eerste officiële poging daartoe is de mogelijkheid het bestuur van een parochie toe te vertrou wen aan een parochiebestuur en parochie vergadering, maar belangrijker is vaak de slechts adviserende parochieraden te ont wikkelen tot echte beleidsorganen. Steeds meer vrijwilligers zijn werkzaam op het gebied van de informatie en het contact, dat van toenemend belang wordt geacht in een samenleving waarin veel wordt verhuisd en veel kerkleden weinig kerkelijk zijn. In ruim een kwart van de parochies redigeren vrijwilligers de paro chiebladen en in een nog groter aantal bestaan groepen voor vervaardiging en verspreiding ervan. In dertig procent van de parochies bestaat een groep om de nieuwe bewoners te bezoeken. De algemeen diaconale groepen zorgen voor financieel beheer, hulp in individuele noodgevallen en voor subsidiëring en vaak ook voor het stimuleren en coördineren van de groepen waarin het eigenlijke werk wordt gedaan (missie, ontwikkelings en vredeswerk, bezoeken van zieken en be jaarden, jeugd- en jongerenwerk). Naast en in deze diaconale taken doen veel vrijwilligers ook pastoraal werk, bijvoor beeld onder jongeren of bij huisbezoek. Hoewel het aantal medewerkers aan kate chetische groepen in zeven jaar met 158 procent is gestegen, is nog slechts 2,2 procent van de vrijwillige medewerkers bij deze sector betrokken. Een voorname reden voor deze achterstand is - aldus het rapport - het feit dat de katholieke kerk in haar traditie altijd meer nadruk op de? sacramentele dan op de katechetische- pastoraal heeft gelegd. Daarbij komt de schoolkatechetische tra ditie van het katholieke onderwijs, dat deze taak grotendeels vervulde. „Dat pas; in de zestiger jaren in het pastoraal beleid aandacht gekomen is voor de katechese aan volwassenen, hangt samen met de situatie van onmondigheid waarin de le ken tot na de tweede wereldoorlog ver keerden". In twee vijfde van de parochies bestaat een liturgisch beraad, meestal naast een aantal groepen voor bepaalde diensten. Allerlei taken die vroeger door bezoldigde krachten werden verricht, worden nu vaak door vrijwilligers gedaan, die bijvoorbeeld in zeventien procent van de parochies koster zijn. Het kASKI-rapport „Kerk al doende" telt 91 bladzijden en is verschenen bij De Hors tink, Postbus 400, Amersfoort De Duitse prelaat Heinrich Ewers is deken geworden van de Rota, de kerkelijke recht bank. Ewers (72) volgt als zo danig de Franse prelaat Char les Lefebvre op, die met emeri taat is gegaan. De nieuwe de ken is afkomstig uit de aarts bisdom Paderborn en maakte overigens al sinds 1956 deel uit van de Rota als auditor (rech ter). Dr. Marga Klompé, voorzitter van de Nederlandse commissie „Justitia et Pax" (Gerechtig heid en Vrede) is voor een periode van drie jaar gekozen tot presidente van het zg. „Co mité de Continuité". Dit bereidt de Europese conferentie van „Justitia et Pax" voor, onder houdt de contacten tussen de verschillende commissies en coördineert de activiteiten. In het comité hebben zitting Ier land, Engeland en Wales, Ne derland, België, Frankrijk, Spanje en de Bondsrepubliek. De verkiezing van dr. Klompé geschiedde tijdens de vierde Europese conferentie van „Jus titia et Pax", vorige week in Madrid. kerk van Zuidelijk-Afrika be- sloot echter tevens de zielzorg sloten haar zielzorg uit te brei- aan de Zuidafrikaanse troepen den naar strijders van de be- te handhaven. Er werd op ge- vrijdingsbewegingen. Zij be- wezen, dat het besluit niet betekent, dat de kerk een poli tieke keuze maakt. De kerk zal samenwerking zoeken met de methodistische kerk in de om liggende landen, waar gueril- lastrijdes zich bevinden, zoals Zambia, Angola, Botswana en Mozambique. De initiatiefgroep „Homose- xualiteit en de kerken" heeft in een tweetal weekenden een groep van ongeveer vijftig ho mofiele pastores en theologies tudenten bijeengebracht. Zij waren afkomstig uit praktisch alle in Nederland vertegen woordigde kerkelijke richtin gen. De bedoeling was na te gaan hoe de beoefening van de theologie wordt beïnvloed door de omstandigheid dat de theo loog zelf behoort tot een groep mensen die met hun gevoelens en ervaringen niet of nauwe lijks voor den dag mogen ko men. De staf van de landelijke her vormde jeugdraad (HJR) heeft er bij de Tweede-Kamerfractie van het CDA op aangedrongen zich duidelijk uit te spreken tegen de praktijk van de „Be- rufsverbote" in West-Duits- land.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9