m m egin: besprekingen net Egypte kunnen naanden vergen Sonnema Vein der Stee *aat maandag laar Antillen TOT ZIENS OP UW STEK. Meer leukemie in omgeving van kerncentrale Lingen HP PINTO NIEUWE PREMIER PORTUGAL anden Boeynants schuift problemen oor zich uit Duitse marine-officieren van antisemitisme beschuldigd Geen debat over de guillotine kunst en kunstenaars Nederlanders plegen overval in België fUITENLAND LEIDSE COURANT, WOENSDAG 25 OKTOBER 1978 PAGINA 7 !L AVIV (Rtr) Premier Sin van Israël heeft In een steren gepubliceerd inter- ew in het dagblad Ma'ariv iegd dat de vred es bespre ngen met Egypte twee of Ie maanden in totaal zou- n vergen, en dat de onder- keningsplechtigheid naar mening niet op 19 no- ïmber, de eerste verjaardag ■n president Sadats histori- |he bezoek aan Jeruzalem a kunnen plaastvinden. „De besprekingen over ver- schilende punten in het ver drag zouden tussen de twee en drie maanden kunnen du ren, zoals we al zeiden na de conferentie in Camp David", aldus Begin. Camp David ein digde op 17 september, de. daaruit voortvloeiende bespre kingen in Washington begon nen op 12 oktober. Begin verklaarde tegenover Ma'ariv: „Sadat heeft nieuwe voorstellen gedaan. Daarover moet gesproken worden en dat zal enige tijd duren. Bo vendien moeten we ons niet haasten. We moeten geen let ter en leesteken in het ver drag veronachtzamen, aange zien het gaat om het lot van onze kinderen en kindskinde ren". Volgens Begin zet Egyp te met het verdrag niets op het spel en krijgt het de hele Sin ai terug. „Daarom kan het haast maken wij niet". Ten aanzien van de onderte kening zei Begin dat presi dent Sadat een afschrift in het modem hebreeuws zou kunnen ondertekenen in Jeru zalem en hij een Arabische versie in Cairo, en dat de Is raëlische, Egyptische en Ame rikaanse leider elk een copie in het Engels zouden kunnen ondertekenen. Begin heeft een brief van president Carter ge kregen waarin deze de wens uit getuige te zijn van de on dertekening. JSS ABON (UPI-Reuter) f De Portugese presi- nt Antonio Ramalho nes heeft gisteren de fe-jarige jurist Carlos Al- lerto da Mota Pinto be emd tot premier. Hij is iider geweest van de fcntrum-rechtse demo- atische volkspartij, de ttere sociaal-democrati- he partij (PSD). In het ^rste kabinet van de so- ialist Mario Soares was ^j onafhankelijk minis- van handel en toeris- k 1975 is Carlos AJberto da |ota Pinto uit de PSD gestapt B een meningsverschil met partijleider Francisco sa Car- neiro. Volgens vrienden heeft hij een scherp verstand en ge voel voor humor. Hij is ook voorzitter geweest van de eerste divisie-voetbalclub Academico de Coimbra. De socialistische partij van oud- premier Mario Soares heeft la ten weten, dat zij een kabinets formatie door Carlos Alberto da Mota Pinto niet in de weg zal staan. Secretaris-generaal Soares achtte het „zeer waarschijnlijk" dat het parlement het regering sprogram zal goedkeuren. De 42-jarige hoogleraar in de rechten heeft aangekondigd dat hij een op soberheid en orde gericht beleid zal volgen. Hij dreigde zijn opdracht te zullen teruggeven, als partijpolitici weigeren zitting te nemen in zijn (Van onze parlementaire redactie) lEN HAAG Minister Van der Stee (Nederlands-Antilliaan- e Zaken) vertrekt maandag naar de Antillen om daar de (oninkrijkswerkgroep te installeren. In deze werkgroep, die loorgezeten wordt door oud-premier Biesheuvel, zullen de Dekomstige relaties tussen Nederland en de Antillen, evenals lie tussen de eilanden van de Antillen onderling, aan de orde tomen. fandaag had Van der Stee in Den Haag een gesprek met de Intilliaanse minister Pourier, waarin onder meer de problema- (ek van de Nederlandse gulden aan de orde komt. Zoals lekend was de koers van de Antlliaanse gulden tot 1972 ge- joppeld aan die van de Nederlandse gulden, maar daarna [wam een koppeling met de Amerikaanse dollar tot stand. Als pvolg van de forse waardevermindering van de dollar ten jpzichte van de Nederlandse gulden kwamen de Nederlandse Lntillen financieel in moeilijkheden: de schuldenlast aan Ne- lerland nam met miljoenen guldens toe. Van der Stee zei Ssteren dat de Nederlandse regering bereid is de Antillen op lit punt tegemoet te komen door een deel van het verlies voor ederlandse rekening te nemen. 1 deze zaken zullen aan de orde komen in het debat dat de weede Kamer over twee weken aan Nederlands-Antilliaanse iken zal wijden. jTan onze redactie buiten- ind) RUSSEL Belgisch nieuwe remier Paul vanden Boey- nts heeft gistermiddag zijn ïgeringsprogram aan het Be- ische parlement voorgelegd, een uiterst korte verkla- r, waarover vandaag wordt idebattéerd, noemde hij drie iken voor zijn overgangsre- ring die vorige week aan- rad nadat de regering van i Tindemans over de fede- jilisering van België was ge ilen. belangrijkste taak van de uwe regering is er voor te :en dat het nieuw te kie- parlement verkiezin- daarvoor worden nog »or kerstmis verwacht fondwetgevende bevoegd- |eid krijgt om van België federale staat te maken jet eigen structuren voor de ningen, Walen en Brusse- i het nu zittende parlement >et daarover een verklaring lorden goedgekeurd waarin iaat aangegeven welke arti- jelen van de grondwet met oog op die federalisering Roeten worden veranderd. De franstaligen en Nederlandsta- ligen in het Belgische parle ment verschillen over het aantal aan te brengen wijzi gingen hetgeen weer ten nauwste verband houdt met de machtspositie die elk van beide groeperingen in een ge federaliseerde staat krijgt. De regering-Vanden Boeynants heeft er zich voor gehoed aan te geven wat in de grondwet veranderd moet worden. Het ligt in ieder geval in de lijn der verwachting dat deze in grote lijnen zullen overeenko men met het zogenaamde Eg- montplan waarin de Belgische staatshervorming tot in de puntjes was uitgewerkt. Een gedeelte van dit plan weiger den de CVP-afgevaardigden, de partij van Tindemans, eer der deze maand goed te keu ren alvorens overeenstemming over de grondwetswijziging zou zijn bereikt. Daardoor kwam de regering-Tindemans ten val. De twee andere taken van de regering-Van den Boeynants behelzen de voorbereiding van de Europese verkiezingen en de aanpak van de moeilij ke economische problemen, met name de versterking van de positie van de frank. kabinet. „Het volk moet er zich meer van bewust worden dat het niet boven zijn stand kan leven en dat een krachtige ge zagsuitoefening de onmisbare basis is voor het bewaren van de democratie," aldus Da Mota Pinto. Het nieuwe kabinet komt in de plaats voor de ministerploeg onder leiding van de techno craat Nobre da Costa, die na 17 dagen door het parlement naar huis werd gestuurd. ADVERTENTIE Sonnema Berenburg. De hartverwarmende kruidenborrel die de Friezen lang voor zichzelf hebben gehouden. Maar deze krasse opkikker naar het aloude recept van Fedde^ Sonnema is hard op weg heel Nederland te veroveren. Omdat het misschien wel het beste gezelschap is dat u zich kunt wensen. Tot ziens dus. Alles gaat goed met Lesley's pacemaker Lesley Nelson, die op de leeftijd van twëee- A neenhalf uur al een pacemaker moest hebben wordt hier door haar ouders Ja mes en Sharon Nelson naar het ziekenhuis in Petersburg (Florida VS) gebracht voor een jaarlijks onderzoek. v. Tot nu toe gaat het allemaal uitstekend met de kleine Lesly. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN De inspekteur van de Westduitse marine heeft een onderzoek laten instellen naar twee hoge officieren die ervan worden beschul digd zich de afgelopen jaren meermalen in anti-semitische en rechts-radikale zin te hebben uitgelaten. Het gaat om de admiraal Wenig en om een gezagvoerder van een fregat wiens woorden door een ondergeschikte, een burgerfunctionaris, zijn genotuleerd en vervolgens aan de Bondsdagafge vaardigde Neumann (SPD) doorgespeeld. Deze op zijn beurt heeft de marineleiding op de hoogte gebracht De vlootadmiraal zou volgens de getuige in een officiersmess in enigszins beschonken toestand over de Oostenrijkse premier Kreisky hebben opgemerkt: „Dat socialistische zwijn, en dan nog jood ook. Jammer dat Hitler die ook niet heeft laten vergassen. Ja, die heeft nog veel te weinig joden vergast, hij had deze hele plaag zonder uitzondering moeten vergassen, dan was het met ons beter gegaan." De fregatkapitein zou in een D-trein over de toenmalige regering-Brandt heb ben gezegd: „Al deze misdadigers zonder beden ken met een machinepistool te willen neerknal len." Kardinaal Villot vooralsnog toch staatssecretaris VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft gis teren de Franse kardinaal Jean Villot (72) herbenoemd als staatssecretaris en prefect van de raad voor buitenland se betrekkingen van het Vati- caan. In zijn benoemingsbrief zegt de paus evenwel, dat hij de hulp van de kardinaal heeft gevraagd voor de beginperio de van zijn pontificaat. Ook vermeldt hij, dat kardinaal Villot hem had gesuggereerd „gegeven de omstandigheden" (de verkiezing van een niet- Italiaan tot paus) een Italiaan se kardinaal-staatssecretaris te benoemen. TUD NOG NIET MJP (Van onze correspondent) PARIJS Het debat in de Franse Nationale Vergadering over het handhaven van de guillotine is deze week in Frankrijk niet doorgegaan. Minister van justitie Alain Peyrefitte, die de tijd voor een debat over de doodstraf nu nog niet rijp acht, heeft het parlement beloofd dat het komende voorjaar de dood straf behandeld kan worden. Een aantal parlementariërs wilde, zoals gemeld, deze week de behandeling van de begroting voor justitie aan grijpen om de doodstraf in het openbaar te behandelen. Een parlementariër wilde voorstellen het onderhoud van de guillotine en het salaris van de beul van de begroting te voeren. Hare Majesteit de Koningin is voornemens op vrijdag 3 november in het Gemeentelijk Museum Hendrik Luyten en dr Kuypers te Roermond de prijzen uit te reiken aan de door de Koninklijke Jury voor de Vrije Schilderkunst bekroonde jonge kunstenaars. Galerie Ivnaser, Jan van Nassaustraat 62 Den Haag, onlangs door brand getroffen en daardoor een tijdlang ge sloten, heeft de collectie weer kunnen aanvullen en opent op 28 oktober met de tentoon stelling 'Het beste uit het Oosten'. ADVERTENTIE KEÜKEN I leuke dingen voor uw keuken gezellig Decorette behang bijpassende stof aan de rol schorten, tafellakens en servetten honderden Flexa kleuren Voor meer informatie: Decorette Antwoordnummer Sassenheim CIA vraagt vrouwelijke spionnen WASHINGTON (AP) De di- rekteur van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA, Stans- field Turner, heeft verklaard dat zijn organisatie behoefte heeft aan meer vrouwelijke spionnen. In een toespraak tot de National Press Club in Washington zei Turner dat er bij de CIA „ver houdingsgewijs meer mogelijk heden voor vrouwen dan voor mannen zijn. Alhoewel vrouwen in sommige landen moeilijkheden kunnen ondervinden, „is een dame m veel andere gevallen mogelijk' beter geschikt voor het clandes tiene werk, dat wij moeten doen," aldus Turner. BRUSSEL (ANP) Drie onbe kende mannen, waarschijnlijk Nederlanders, hebben gisteren een uiterst brutale overval ge pleegd op een winkel in Maa- seyk. Omstreeks half vier par keerden ze hun auto met Neder landse nummerplaat op het trot toir voor een winkel waar lede ren kleding verkocht wordt. Ze trapten de deur in en begonnen de kleding in de auto te laden. Toen de eigenaar van de winkel, Raedschelders, uit zijn slaapka merraam alles wat onder zijn bereik kwam naar buiten begon te gooien om de rovers af te schrikken, dook een van hen in de auto, haalde daar een geweer uit en begon op de winkeleige naar te vuren. Raedschelders liet zich daar door niet afschrikken en zette zijn bombardement voort De overvaller die de winkeleige naar beschoot, stelde zich daar na aan de overkant van de straat op en begon Raedschel ders met een pistool te beschie ten. De schoten troffen geen doel, maar de winkeleigenaar moest wel toezien hoe de over vallers er met lederen kleding voor een waarde van ongeveer 70.000 gulden vandoor gingen. Galerie Lieve Hemel, stoot je hoofd niet, Vijzelgracht 6 Amsterdam, exposeert van 29 oktober - 23 november aqua rellen van Anneke van Brus sel en keramiek van Jopie van Manen, Alberdien Rulb- mann en Josephine Rutten. VOLGENS ONDERZOEK: (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Onderzoekingen van het (particuliere) „Instituut voor Biologische Zekerheid" in Bre men hebben uitgewezen dat in een straal van 80 km rond de inmiddels stilgelegde kerncentra le van het plaatsje Lingen op 25 km afstand van de Nederlandse grens bij Almelo, het aantal dodelijke gevallen van kanker en leukemie, vooral bij kinderen aanzienlijk groter is dan elders in de bondsrepubliek. Het gerenommeerde „Artsenblad van Neder-Sak- sen" had de resultaten van het onderzoek overge nomen, waarop het ministerie van sociale zaken van deze deelstaat zelf een onderzoek is begon nen. Vooralsnog wordt ontkend dat er in deze streek meer leukemie dan elders zou voorkomen en worden de berichten afgedaan als „onverant woordelijke paniekmakerij". De verdenking bestaat dat het grote aantal ziekten van deze aard mogelijk een gevolg is van radio-actieve straling van de kerncentrale die in 1968 in bedrijf werd genomen en die in 1977 werd stilgelegd. De ziektegevallen deden zich namelijk vooral voor ten noordoosten van de stad, wat correspondeert met de gebruikelijke windrichting. De kerncentrale van Lingen onder scheidt zich van de meeste andere kerncentrales in West-Duitsland door een ander soort reactor en door de aanwending van plutonium als brand stof. Elsevier constateert dat de CDA-trein doordendert, met of zonder Boersma. Piet Steenkamp: „Mag ik het eens heel cru zeggen? Je hebt ten slotte toch maar met één ding te maken dat voor een politie ke partij wezenlijk belangrijk is: de verkiezingsuitslag". Voor de jeugdterreur in bus sen draagt het blad deze op lossing aan: „Justitie zal de aanstichters snel moeten be straffen. Dit snelrecht blijkt ook bij de vandalistische voetbalsupporters in veel ge vallen met succes te hebben gewerkt". Het omslagartikel behandelt hét voor en tegen van eutha nasie. „Er is een ander kli maat nodig, waarin de dood aanvaard, besproken en onder ogen gezien kan worden en waarin voor rouw plaats is. Dat klimaat bestaat niet, om dat we deels onze oude zeker heden en opstanding verloren hebben, maar de consequentie van een eenmalig, kort be staan in een koud en onver schillig heelal niet kunnen aanvaarden". Een reportage ook over de klussenbus van ex-werklozen die in Brabant rondrijdt „De behoefte er aan is groot. Dat heeft de korte praktijkerva ring ons wel duidelijk ge maakt. Er blijkt werk genoeg te zijn, daar waar men het niet verwacht. Het is een kwestie van willen aanpak ken". De Haagse Post praat met het vanuit een Drentse boer derij opererende Rode Ver- zetsfront. „Wij zijn het propa- gand a-apparaat voor de gewapende strijd, het gewa pende verzet, dat overal ter wereld wordt gevoerd. Het is onze taak duidelijk te maken wat de achtergronden zijn van de strijd. Als niet wordt uitgelegd waarom bepaalde aanslag wordt gepleegd, dan begrijpt niemand het, dan zou het ook een fascistische daad kunnen lijken. Een moord is een moord - dat geldt voor ons niet. De én zijn dood is niet de ander zijn dood. Daar is een groot verschil tussen". Het blad start een serie arti kelen over de „Strategen van de PvdA". Den Uyl deelt mee het een knullig onderwerp te vinden. Ed van Thijn: .Na tuurlijk vindt Den Uyl het een knullig onderwerp. Een strategie legt de bewegings vrijheid van de partijleiding aan banden, en dat is voor de leiding nooit prettig". En: „Er moeten een paar dingen gebe uren in de partij. In de eerste plaats een inhoudelijke dis cussie. Ik hoop dat het econo mieproject een grote rol gaat spelen. Dat we niet weer zo'n stoot amendementen over ons heen krijgen waar we geen touw aan vast kunnen kno pen, maar dat we in de ko mende maanden in onze par tij echt over hoofdlijnen van economische politiek gaan discussieren. De machinerie is klaar. Alle kanalen functione ren. De vraag is alleen welk bloed er doorheen kruipt. Het is een kwestie van kwaliteit". Vrij Nederland vraagt zich af wanneer Albeda in het voet spoor van Boersma opstapt. „Nu hij met lege handen naar de vakbeweging moet en zijn tegenspelers Andriessen en Van Aardenne zich gesterkt weten door de afloop van het Bestek-debat, is voor hem nog maar weinig eer te behalen als vooruit geschoven post van de loyalisten. Hij was toch al geen sterke handlan ger van Aantjes in diens ach terhoedegevecht tegen het rechtse CDA". Voorts een interview met prof. Casimir, ex-directeur van de laboratoria van Phi lips. .Natuurkundig kan de eeuwig brandende gloeilamp niet bestaan. Vanuit commer cieel standpunt is het natuur lijk een cadeautje van de na tuur dat er zulke wetten zijn. Op die manier kun je als fir ma blijven draaien. Aan de andere kant is het voor de ziel van de zakenman ook een beetje ongunstig: hij wil im mers nieuwe wegen blijven zoeken". Ook wordt gepraat met Max van den Berg die nog steeds hoopt voorzitter van de Partij van de Arbeid te worden. „De afdelingen worden over laden met gigantische stapels papier, de partij wordt per circulaire geregeerd. Agenda's van afdelingsvergaderingen staan vol incidenten en kleine beslissingen, waar de leden geacht worden een uitspraak over te doen. De PvdA jaagt zijn publiek weg van de tri bune. Om een echt beleid uit te stippelen, zal het nodig zijn prioriteiten te stellen, en voor mij liggen die bij de economi sche orde en de bewapening". Het interview dat CDA-ka- merlid Van Houwelingen met De Tijd heeft, is gisteren al in de publiciteit gekomen. Voorts aandacht in het blad voor weggelopen minderjari gen. „De weglopers die ik heb meegemaakt, wisten vaak he lemaal niet wat ze wilden. Diep in hun hart willen bijna alle weggelopen jongeren te rug naar huis of in ieder ge val een goede relatie met hun ouders houden". Ook een ge sprek met Hans Bruininks, vroeger missionaris, nu onder wijzer in de marxistische volksrepubliek Mozambique. „Mijn voornaamste bedenkin gen gelden de uitvoering van de leer van het wetenschappe lijk marxisme, waar dat in conflict komt met de diepste gevoelens van het Afrikaanse volk. De Afrikaan is een diep godsdienstig mens, 'of hij nu Christen, Islamiet of Animist is. Hij gelooft vast in een le ven na de dood. Hij wil het land waar zijn voorvaderen begraven zijn, niet verlaten, en hij zal zich dus verzetten tegen regeringsplannen om de mensen bijeen te brengen in grotere woonoorden waar zij meer efficiënt kunnen profite ren van voorzieningen als ge zondheidszorg en onderwijs". Hervormd Nederland praat met Boersma, Van Houwelin gen en Scholten over de crisis bij het CDA. Want: „Wie het vertrek van Boersma uit de politiek beschouwt als slechts een korte rimpeling in de vij ver van Het Binnenhof, on derschat de onderhuidse spanningen binnen het CDA. Boersma's distanciëring van het CDA als politieke bewe ging is wel degelijk een sig naal dat in toenemende mate visies en mentaliteiten gaan botsen". Op de vraag hoe lang Aantjes het nog vol houdt, antwoordt Boersma: „Ik vrees, dat, als het zo blijft gaan, hij het niet lang zal kunnen bolwerken. Dat is bijna onmenselijk". Voorts een interview met dr. M. Albrecht, topman bij Hoo govens. „We zijn veel te opti mistisch over de mogelijkhe den van de overheid om dingen van bovenaf te rege len. De charme van de onder nemingsgewijze produktie is nu juist de decentralisatie. Dan heb je een grotere sprei ding van macht dan wanneer je alle macht bij de minister van Economische Zaken legt Via al die Raden van Com missarissen en Onderneming sraden heb je ook een beter gespreide controle dan alleen via het parlement".

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7