Den Haag ontlaadt zich ABSOLUTE UITBLINKER GEEN WINST eriode mtel roor Sparta heeft geen moeite met FC VVV Aanvalslust niet te stuiten Veendam weert rroningen PEC Zwolle scoort weer FC Utrecht oppermachtig Anderlecht behoudt leiding LEIDSE COURANT DONDERDAG 26 OKTOBER 1978 PAGINA 11 HAAG Achter de schermen bit FC Den l zijn de laatste dagen minder plezierige dingen urd. Meer dan ooit stond de ploeg strak van panningen. De pijnlijke confrontatie met de >te plaats Ük de verloren gegane wedstrijd van zaterdag bij Utrecht ben ik tekeer gegaan", erkent trainer et de Visser. „Ik heb de spelers verwijten gemaakt maatregelen genomen, die ik echter voor mezelf id". Daardoor blijft er een waas over FC Den hangen en valt de „behandeling" van De Visser :n maar te raden. Zeker is wel dat er na al opgekropte emoties een ontlading volgde in het lerduel met NEC. lf. FC Den Haag werd ach- iels aan techjuek verlo- i! ui6 r™. mar zeker niet aan loop- vermogen. Korevaar stond door de noodzakelijke omzettingen «ma weer voor hun plaats weer eens op linies en koppelde ijf*1 aan de jonge Goossens ««no o««o waarmee hij de enige Hagenaar werd die, vrijwillig, nauwelijks aan aanvallen toekwam. Elasticiteit Verder bezat de ploeg in de reprise van de gestaakte mist- wedstrijd veel elasticiteit Ge makkelijk liet FC Den Haag zich als geheel terugvallen en op het moment dat er een te (Van onze sportredactie) DFN HAAG FC Den Haag heeft aan de bekerstrijd tegen NEC geen cent verdiend. De toeschouwers (4124) mochten gisteravond voor half geld het stadion in en die recette «voSd bS de opbrengst van 4000 kijken bij de gestaakte mist-wedstrijd, is te weinig om enige winst te maken. Van de inkomsten gaat een derde naar NEC en een derde naar de KNVB. Van wat overblijft moeten de kosten worden betaald, waaronder een winst- premie van enige honderden guldens per speler. „Maar het is juist goed dat we de tweede ronde hebben gehaald", aldus Fred van Hal. „Nu het in de competitie niet best gaat, is juist het bekertoernooi erg belang rijk. Daarom is het ook leuk dat FC Twente (4—1 tegen Veen- dam-red.) de volgende tegen stander is, in het Zuiderpark". »j niet omsloeg in angst, ken- (rkte het hele team. Zorgvul- j werd de meeste aandacht honken aan de kracht van het centrum van de verde ling. Daar lag een belangrijke ik voor Van Leeuwen, die jheermes" Dries Visser over l hele veld achter zich aan l lopen. „Als je bij hem gaat jan, ben je kansloos", verdui- lijkte de spits. En omdat Vis- f werd weggezogen uit het ntrum, de middenlinie zijn pden vol had aan de constant wegende Haagse middenvel- re en opkomende verdedi- rs, werd zelfs een doorgaans Ege laatste man als Strik ker. Hij ging af en toe ven, hield zijn vleugelver- Üigers niet voor zich en maak- de ruimte vóór doelman Jiellekens daardoor alleen fgmaar groter. EC, dat in de competitie nog jchts zes treffers tegen kreeg, fnd na 26 minuten al met 3—0 iter. Een duidelijke illustratie in de kracht van FC Den Haag j dat moment. Belangrijk was It beetje geluk waarmee een gestudeerde vrije trap na vier jnuten al 1—0 opleverde. Van leuwen deed of hij Goemans inspeelde, maar hakte naar t»ekema, die heel hard in- Jioot. Via het muurtje ketste schoot Tempelaar, Van Vliet, Ouwehand, Albertsen of zelfs Wickel naar voren, meestal op een pass van absolute uitblin ker Hoekema. Uit die situaties ontstonden twee wonderschone doelpunten. De opkomende Van Vliet (hoe zou tuj het als spits doen?) ging in een solo een combinatie aan met Van Leeuwen, omspeelde Schellekens en trok naast de doelpaal staande tussen twee spelers de bal sterk terug op de inkomende Albertsen, die eenvoudig 2—0 kon inschuiven. Daarna zette Ouwehand vanaf eigen helft een aktie in. Versnel lend werd hij door de wegsprin- tende Van Leeuwen duidelijk gewezen waar het door de spits gemaakte gat lag. Ouwehand sprintte daar in, had één bewe ging nodig om Strik uit te spelen bal achter de kansloze Schel- en schoot van twintig meter :ens. Dat duwtje in de rug, strak in de bovenhoek. Strik (links) kan net op tijd corrigeren. Goemans' inspanning is voor niets. »t FC Den Haag in andere edstrijden zo vaak heeft ont- }erd, vormde de inleiding voor in flitsende periode, e vroege treffer werkte vooral evrijdend, omdat bleek dat het :h al zo gehavende FC Den lag ook nog spelers als Zon- rvan en Jonker (beiden lies- •ssures) kan missen. Met Ou- ehand als rechter middenvel- ir en Tempelaar daar achter de verdediging ging er mis- Het kon moeilijk anders of de energie vretende speelwijzer moest een terugval tot gevolg hebben. Na een trekbal van Van Leeuwen waarop Blijie van twee meter nog niet kon scoren, glipte er enige onrust de ploeg binnen. NEC had Dries Visser in de kleedkamer gelaten voor Koenen, die op het middenveld kwam, waardoor Jos Hendriks voorstopper werd. Hij was mo bieler en liet zich minder verlei den door Van Leeuwen, die op zijn beurt weer dicht tegen hem aan ging staan. Omdat Goe mans met een vrij ernstige en kelblessure uitviel en door Lorié werd vervangen, speelde FC Den Haag nog maar met twee spitsen. Er volgden slordigheidjes van Van Vliet en Ouwehand waarop Posthumus (3—1) en Strik (3—2) angstig eenvoudig scoorden. Schoenmaker kwam in de ploeg voor Blijie. „Uit nood", zei De Visser, „want hij kan door die rugblessure eigenlijk nog hele maal niet spelen, maar hij was nodig". Schoenmaker bracht veel rust terug en zorgde zelfs voor enige opluchting door Van Leeuwen nog fraai weg te stu ren op rechts. Diens boogbal ketste evenwel op de lat. NEC, zonder Hiddink en Ronald Hendriks (trainer Looije: „De afspraak was tien wedstrijden met dezelfde ploeg, daarna krij gen anderen, jongeren een kans") werd door Galjé van de gelijkmaker afgehouden. Van Leeuwen mocht zelfs drie minu ten voor tijd voor de beslissing zorgen nadat scheidsrechter Gans in een overtreding van Surau tegenover Albertsen een strafschop had gezien. Met zijn tweede treffer van dit seizoen haalde Van Leeuwen FC Den Haag misschien uit de competi tie-impasse. „Ik ga nu geen hoe ra roepen. Dat doe ik pas als ze een paar maanden zo voetbal len", relativeerde De Visser. DICK HOFLAND 56. Posthumus 3—1, 65. Strik 3—2, 87. Van Leeuwen 4—2 (strafschop). Scheidsrechter: Gans. Toeschou wers: 4124. FC Den Haag: Gaije, Tempelaar, Wickel, Van VEet, Korevaar, Albert sen, Ouwehand, Hoekema, Goe- mand (Lorié), Van Leeuwen en Blijie (Schoenmaker). NEC: Schellekens, Sije Visser, Strik, Dries Visser, Willemse, Marijnissen, Jos Hendriks, Surau, Gossens (Ro nald Hendriks), Posthumus en Jans- EN BOSCH FC Groningen i gisteren zonder voor de com- etitie te spelen de eerste perio- ekampioen geworden. Door de ederlaag van De Graafschap egen de FC Den Bosch (3—0) aat de titel naar Groningen. e Graafschap stelde tegen Den osch zeer teleur. De Bossche- aren namen door Ppters in de 7e minuut een voorsprong, 'aarna Nijdam en Breuer na ust de stand op 3—0 brachten. "C Groningen trad voor 6000 Beschouwers aan voor een oe- enduel tegen Roda JC en speel- e gelijk met 1—1. Eddy Bakker oor Groningen en Theó de ong schoten van elf meter af tand raak. 'i Van Soest van Sparta heeft dankbaar gebruik gemaakt scoort. van een verkeerde terugspeelbal van Dick Advokaat en ROTTERDAM Sparta, zon der Charley Morgan, die voor Noord-Ierland tegen Denemar ken speelde, maar met de onop vallende Brit Stuart Parker, heeft FC VVV zonder al te veel moeite uit de bekerstrijd ge drukt. De Venlose ploeg, die naar harde middelen greep, bleek niet bij machte de op aanvallen ingestelde Spartanen af te stoppen. Dick Advocaat faalde volledig als vrije verdediger. Bij de rust stond het al 3—0 door doelpun ten van uitblinkers Louis van Gaal, Jo van Soest (na een foutieve terugspeelbal van Ad vocaat) en Michel Valke. Kort voor de pauze kreeg Frans Nijssen geel van scheidsrechter Keizer omdat hij het met Van Staveren aan de stok kreeg en al te hardhandig optrad. De enige, die bij FC WV nog wel eens voor gevaar kon zorgen, was Kurcinac. Verder schoot Willy Bothmer een keer tegen de paal. In de tweede helft kon FC WV iets terug doen via Kurcinac (3—1). Aan Van Staveren was het laatste woord en zo won Sparta met 4—1 en speelt nu in de volgende ronde tegen PEC Zwolle. Scoreverloop: 6e minuut Van Gaal 1-0, 26e Van Soest 2-0, 40e Valke 30, 59e Kurcinak 31, 83e Van Staveren 4—1. Scheidsrechter: Kei zer, toeschouwers: 3.500. BREDA NAC heeft de basis voor de bekerzege op Go Ahead Eagles in de eerste helft gelegd. De Bredase uloeg was in die periode veel feller dan de Dev'entenaren, die bovendien de fout maakten te veel in de breedte te spelen. De aanval van NAC, waarin de uitstekende Sprangers de gepasseerde Storm verving, was vaak niet te stuiten door de Eagles. Met name Vreysen en Goodlass bezorgden hun tegenstan ders een moeilijke avond. Goodlass zorgde ook voor de inleiding van de openingstreffer. Na twee man op het verkeerde been te hebben gezet, bereikte hij de vrijstaande Sprangers, die schitte rend raak kopte (1-0). Nog net voor rust werd het 2-0 door Vreysen. Zijn schuiver van twintig meter werd niet juist beoordeeld door Kluiten- berg. Direct na de hervatting had NAC het karwei behoren af te maken. Zowel Mohorovic als Goodlass verscheen vrij voor Kluitenberg. Beiden verzuimden in kansrijke positie te schieten. Go Ahead Eagles, dat na rust veel energieker en direkter speelde, scoorde in de 63e minuut tegen. Beusenberg werkte een voorzet onvoldoende weg. De bal kwam precies voor de voeten van Van der Veen, die keihard inkogelde. Vijf minuten voor tijd was Go Ahead Eagles nog dichtbij de gelijkmaker. Kerlin was de NAC-doelman al gepasseerd, maar plaatste in het zijnet. Martin Vreysen bracht met een schuiver van twintig meter, die doelman Kluiten- berg verraste, NAC op een voorsprong van 2—0. ENSCHEDE FC Twente, met Van Gerwen maar zonder Strijdveen, Van Ierssel, Otto (blessures) en Thoressen (die in Glasgow met Noorwegen tegen Schotland speelde), heeft gister avond in het Diekman-stadion in de eerste helft veel moeite gekend met een zeker niet negatief ingesteld Veendam. Pas in de 41e minuut kon de weer eens in de basis opgestelde Bos de stand openen. Na een voorzet van Piet Wildschut kopte hij de bal onberispelijk in. Ook in de tweede helft bleef Veendam zich positief verweren. Desondanks kon de Groningse ploeg niet voorkomen dat de eredivisieclub binnen een kort tijdsbestek uitliep naar 4-0. Eerst knikte Ab Gritter in: 2-0, waarna scheidsrechter Beukman in de 57e minuut niet naar de strafschopstip wees toen de sterk spelende Sanchez Torres binnen het zestienmeter gebied werd gevloerd. Beukman paste de voordeelregel toe, hetgeen door Niels Overweg werd begrepen: 3-0. Twaalf minuten later strafte Gritter zwak terugspelen van Brink goed af door zijn tweede doelpunt aan te tekenen: 4-0. Een minuut later scoorde Tiktak na een goedlopende aanval de dikverdiende tegentreffer: 4-1. Scoreverloop: 41. Bos 1-0, 50. Gritter 2-0, 57. Overweg 3-0, 69. Gritter 4-0,70. Tiktak 4-1. Scheidsrechter: Beukman, toeschouwers: 5.000. MM*' LF* Uitslagen Met twee doelpunten had Ab Gritter een groot aan deel in de zege van 41 op Veendam. De uitslagen van de inhaalwedstrijden uit de tweede ronde van de strijd om de KNVB-bekerzJJn: Sparta-FC WV 4-1 FC Utrecht-Heerenveen 2-0 PEC Zwolle-MW 4-1 NAC-Go Ahead Eagles 2-1 FC Den Haag-NEC4-2 FC Twente-Veendam 4-1 Het programma voor de achtste fina les, die In het weekeinde van 18 en 19 november gespeeld worden, ziet er als volgt uit: PSV-FC Den Bosch Sparta-PEC Zwolle NAC-FC Utrecht Noordwijk-Volendam AZ'67-Wageningen Ajax-RodaJC FC Den Haag-FC Twente Fortuna SC-De Graafschap ZWOLLE - Wat PEC Zwolle in de competitie wekenlang niet wil lukken, liep in de bekerwedstrijd tegen MVV van een leien dakje. Na bijna vijf honderd minuten doelpuntloos voetbal, zorgde Rinus Israel al in de zevende minuut van het duel voor de mentale verlos sing door de Zwolse ploeg aan een voorsprong van 1-0 te hel pen. De elfde confrontatie binnen nauwelijks twee jaar tussen de twee ploegen leek in de tweede helft op een onbeslist uit te lopen, toen Brajovic koppend voor de gelijkmaker zorgde: 1-1. Een minuut later liet Jan Hen- driksen echter blijken, dat de treffer van Israel de Zwolse ploeg over een drempel heeft gebracht. Uit een pass van Hol den bracht de blonde midden velder PEC weer aan de leiding. Jans zorgde in de 28e minuut van de tweede helft voor de definitieve beslissing door een door Kerstges na een schot van Holden van de doellijn wegge werkte bal alsnog in te schieten: 3-1. Een massaal aanvallend MW bood PEC daarna alle gelegenheid de score verder uit te bouwen. Slechts Jans profi teerde hiervan door in de laatste minuut de eindstand op 4-1 te brengen. Scoreverloop: 7e Israel 1-0,59 Brajo vic 1-1, 60 Hendriksen 2-1, 73 Jans 3-1, 90 Jans 4-1. Scheidsrechter: Jon ker, toeschouwers: 2700. UTRECHT FC Utrecht-Heer enveen had weinig van een sprankelend bekerduel. De thuisclub was oppermachtig en Heerenveen scheen zich bij uit schakeling te hebben neerge legd. Het was een zeer matige wedstrijd waarin FC Utrecht veel kansen kreeg. De ploeg slaagde er niet in er meer dan twee te benutten. Utrecht heerste op het midden veld waardoor Van Veen en Gozems alle gelegenheid kregen om nog voor rust de ontmoeting te beslissen. In de 21e minuut gaf Leo van Veen zijn ploeg de leiding nadat hij in het straf schopgebied was doorgedron gen. Na de hervatting was de thuis club nog meer in de aanval. Alle voorhoedespelers kregen sco ringskansen. Toch duurde het nog tot een kwartier voor tijd, voordat een falend Heerenveen definitief werd teruggewezen. Invaller Rietveld bereidde de treffer waarmee Tervoort de eindstand op 2-0 bepaalde voor. Scoreverloop 21 Van Veen 1-0, 74 Tervoort 2-0, scheidsrechter: Van de Laar, toeschouwers: 1500. BRUSSEL Ondanks verlies tegen Beveren (2—1) behoudt Anderlecht met veertien pun ten de leiding in de Belgische competitie. Beveren, Water schei en Lierse, bezetten de tweede plaats met dertien pun ten. De uitslagen van de gisteren gespeelde competitieduels: RWDM—Lokeren 0—0; Bevere- n—Anderlecht 2—1; Club Bruyg- ge—F.C. Luik 2—1; Waterschei—Wa- regem 1—0; La Louviere—Antwerp 0—2; Lierse—Beringen 2—1: Kortrij- k—Charleroi 0—0; Standard—Win ter slag 0—1; Berchem—Beerschot 2-2. De stand: 1. Anderlecht 10-14; 2. Lierse 10-13. Beveren 9-13, Waterschei 10-13; 5. Beerschot 10-12: 6. Antwerp 10-12; 7. Standard Luik 10-11; 8. Beringen 10-11; 9. Waregem 9-9; 10. Lokeren 10-11.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11