(Sowuvnt Steeds meer speciale politieteams £sf Zwartwerkers nemen 200.000 banen in beslag ITWEEDE KAMER VERRAST Iedereen heeft recht op betaald educatief verlof Geen algemene meldplicht van persoonsgegevens SER-COMMISSIE IN ADVIES AAN REGERING: U.öcmiimt OUD MINISTER LANGMAN: Pleziervaart eist steeds meer gemeenschapsgeld Woensdag 25 oktober 1978,69e jaargang no. 21180 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND [Rapenburg 2, 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden.Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - if-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - tementen: ikwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Keefman „Keefman" en „Help", pro gramma's over psychische hulpverlening op Ned.II om 20.32 uur. Om 19.25 uur Ken merk over komst Antillianen. Ned.II om 20.00 uur „Spellet jes spelen", Engels tv-spel van John Bowen en om 20.55 uur „Het programma met de MAP" over anders wonen. overwegend droog Eerst veel bewolking, maar geen regen van betekenis. Later enkele opklaringen. Matige, in het waddengebied krachtige wind uit west tot noordwest Maximumtemperaturen onge veer 13 graden. Morgen zon op: 07.23, zon onder 17.24. Hoogwater: 10.43 en 23.19. Laagwater: 6.08 en 18.38. (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er bestaan bij de rijkspolitie al negen speciale politie teams, en minister De Ruiter van justitie sluit niet uit dat er nog meer zullen worden gevormd. Door die mededeling werd de Tweede Ka mer gisteren bij de behandeling van de justitiebegroting verrast. Het parlement meende tot nu toe, dat er slechts een paar van deze teams waren en dan nog alleen in een experimenteel stadium. De ministers De Ruiter (Justitie) en Wiegel (Binnenlandse Zaken) erken den dat de toestand inmiddels aanzien lijk veranderd is. Zij vonden niet dat de Kamer daarvan eerder op de hoogte ge bracht had moeten worden. „Het gaat hier om een kwestie van organisatie en dat is geen zaak, waarover wii het parle ment behoeven te raadplegen aldus De Ruiter. Er zijn nu vijf arrestatieteams ge- vormd, en vier observatieteams bij de rijkspolitie, terwijl wordt aangenomen dat ook corpsen van gemeentepolitie spe ciale eenheden hebben. Het bestaan „van dergelijke teams werd een maand gele den duidelijk bij een opzienbarende ar restatie van Molukkers in Breukelen. Volgens de bewindslieden is er geen sprake van dat de bevoegdheden van de politie zijn uitgebreid. De speciale teams moeten zich aan exact dezelfde voor schriften houden als de gewone politie mensen. De teams worden ingezet in ge vaarlijk geachte situaties, waarvoor de gewone politieman niet voldoende ge traind is. Vooruitlopend op de reorganisatie van de politie wordt er hard aan gewerkt de corpsen gemeentepolitie op volle sterkte te brengen. Deze corpsen krijgen er de komende drie jaar in totaal 1500 man bij. j Minister Wiegel verklaarde met nadruk dat de politie zich bij de behandeling van journalisten aan de wet moet hou den. Hij zij dat naar aanleiding van kri tiek uit de Tweede Kamer op het politie optreden bij rellen in Vlaaraingen, waarbij journalisten gewond werden en filmrolletjes in beslag genomen. Dat laat ste mag alleen als de betrefende foto journalisten verdacht worden van een overtreding of misdrijf, aldus Wiegel. Keith Richard veroordeeld tot gratis concert voor blinden TORONTO - Keith Ri chard, gitarist en compo nist van de Engelse pop groep „The Rolling Stones" is in Toronto veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar voorwaarde lijk. Bovendien moet hij met zijn groep een gratis concert geven voor blinden in Canada. Vorig jaar werd hij betrapt op het in bezit hebben van heroïne. Rechter Lloyd Graburn droeg de miljonair Richard ook op onder behandeling te blijven in een particuliere psychiatrische kliniek voor heroïneverslaafden in New York. Rechter Graburn zei dat hij had afgezien van veroordeling van Richard tot gevangenisstraf, omdat was gebleken dat deze zijn verslaving te boven was ge komen en dit alleen maar een gunstige invloed kon hebben op andere verslaaf den. Kort nadat Richard van de rechtzitting was terugge keerd in zijn hotel, belde hij Mick Jagger, om plannen te maken voor het „liefdadig heidsconcert" voor blinden. Het concert wordt waar schijnlijk in maart gegeven. (Van onze sociaal-economische redac tie) DEN HAAG Iedereen in Neder land, niet alleen werknemers maar ook zelfstandigen en huisvrouwen, moet het recht krijgen om uit de normale bezigheden te breken om deel te nemen aan onderwijsvoorzie ningen, die door de overheid moeten worden geschapen. Maar al heeft dan iedereen recht op wat wordt ge noemd „betaald educatief verlof' (bev), de invoering ervan zal om praktische redenen gefaseerd moeten geschieden. Dit zegt een speciale commissie van de Sociaal-Economische Raad in een advies aan de regering. Zij vindt, dat „bev" bij permanente educatie hoort en daaronder wordt verstaan een sy steem, dat aan elk mens in zijn ver schillende levensfasen en -situaties de voor hem geschikte mogelijkhe den moet bieden om in zijn educatie ve behoeften te voorzien. In de hui dige maatschappij is het niet meer mogelijk, aldus de commissie, de mensen in hun jeugd een vaststaand pakket kennis en vaardigheid mee te geven, dat toereikend is voor het ge hele leven. Bovendien heeft veel edu catie pas zijn grootste effect als die plaats vindt op basis van opgedane levens- en werkervaring. Daarom moet iedereen van tijd tot tijd kun nen „bijtanken". Hoewel betaald educatief verlof daarvoor niet is bedoeld, kan het ook een bijdrage leveren voor de op lossing van de werkgelegenheidspro- blematiek: regelmatig wordt immers een bepaald percentage van de be roepsbevolking aan de arbeidsmarkt onttrokken en kunnen anderen dus een baan krijgen, terwijl men werk loze onderwijskrachten kan inzetten voor de volwassenenopleiding. Be gonnen zal moeten worden, aldus de commissie, met het scheppen van on derwijsvoorzieningen voor volwasse nen met een breed scala. Vervolgens moeten alle belemmeringen worden opgeruimd, die voor deelname aan het onderwijs bestaan. Werknemers moeten verlof krijgen met behoud van loon, werklozen moeten kunnen deelnemen zonder dat hun uitkering in gevaar komt, zelfstandigen moeten vervanging in het bedrijf krijgen, huisvrouwen moeten gezinsvervan gende hulp en opvang voor kinderen krijgen. In de opbouwfase zou de SER-com- missie voorrang willen geven aan hen, die maatschappelijk de minste kansen hebben gehad. Binnen twee A drie jaar zou een wetsontwerp aan het parlement moeten worden aange boden. Diner voor Lindbergh-stichting Prinses Gracia van Monaco was de voornaamste gast op een in New York gegeven diner van de Charles Lindbergh-stichting. Ook die drie ballonvaarders, die met een ballon de Atlantische Oceaan zijn overgestoken, waren de partij. Van links naar rechts: Ben Abruzzo, prinses Gracia, Maxie Anderson en Barry Newman. Rode Brigade beschiet politie auto ROME (AFP) In Rome is gister^ avond een politie auto bestookt met machinege weervuur en mo lotovcocktails. Een politeman raakte lichtge wond. De Rode Brigades hebben via een anonieme bood schap aan een Ro meins blad ver klaard verant woordelijk te zijn voor de aanslag. 1MOORDZAAK EIDSE JUWELIER pijstandsteam ^Jruggetrokken 'IDEN - In de Leidse Of bordzaak zit nog steeds je n linig schot. Het aantal tips Sin bij de politie binnenkomt thans zodanig verminderd 4 gisteravond werd beslo- het recherche-bijstandste- uit Den Haag terug te team, bestaande uit tien, ornamelijk Haagse recher- specialisten, heeft de Ise politie sinds donder- bijgestaan bij het speu- naar de moordenaar(s) de 72-jarige juwelier Van Inerongen. Er werken nu ieëfg zeventien Leidse reèher- urs aan deze moordzaak, zich vandaag zullen bezig- uden met het natrekken n de eerste reacties die zijn inengekomen op de publi er de ontvreemde mi- atuurtjes in de krant van iteren. GROTE INTERNATIONALE VERKOOPAKTIE IN MODE Slechts 5 dagen vanaf donderdag 26 oktober t/m woensdag 1 november totaal plm. 1000 stuks a.: ROKKEN BLOUSES en TRUIEN r> de bekende modehuizen. En voor iedere koper een sjaaltje cadeau Telefoon 01713-2494. Economische Zaken, H. Langman (VVD), die hij gisteren uitsprak op een vergade ring van de Rotterdamse vereniging voor Nijverheid en Handel. ROTTERDAM Voorzichtig geschat zou de hoeveelheid werk die in ons land Volgens de heer Langman wordt ongeveer zwart wordt verricht voldoende zijn om de helft van het zwarte werk door mensen 200.000 mensen aan het werk te helpen, verricht die al een baan hebben en die er Dat is de mening van de oud-minister van in hun vrije tijd wat willen bijverdienen. Het overige zwarte werk wordt gedaan door illegale arbeiders, werklozen en ar beidsongeschikten. De oud-minister komt tot een aantal van 200.000 door er bij zijn rekensommetje vanuit te gaan dat een pro cent van het aantal bankbiljetten dient om het zwart-geldcircuit te dekken. Het meeste geldverkeer gaat via bank en giro. Het aandeel van bankbiljetten in het geldver keer is zeven procent van het nationaal in komen. Volgens de gegevens van de heer Langman zou dat zes procent moeten zijn. De heer Langman ziet overigens geen re den om nu met een scheef oog te kijken naar mensen die een sociale uitkering ge nieten. Nederland telt ongeveer een mil joen werklozen, arbeidsongeschikten en langdurig zieken. Volgens zijn berekenin gen krijgt negentig procent van hen te recht een uitkering en zou er op tien pro cent wat aan te merken zijn. Wel ziet de heer Langman in het grote aantal zwart werkers een verklaring voor het probleem van werkgevers om aan arbeidskrachten te komen, doordat de „zwarte" arbeidsplaat sen niet in de officiële statistieken voorko men. „Hou je vast" Dansen, zo zou men zeggen, is voor kinderen tuurlijke bezig heid. Maar als ze er bij moe ten gaan na denken blijkt het een hond smoeilijke zaak te zijn, getuige de gelaatsuit drukking en houding van de driejarige Gret- chen Antonini en Natalie Hus band, die zich in een rij van twee opstellen achter hun le rares Sonya Hensley tijdens een balletles in Louisville (VS). Wat het moet worden is niet helemaal duide lijk, maar het lijkt te gaan in de richting van een buikdans. DEN HAAG - Minister De Ruiter (Justitie) voelt er niets voor gehoor te geven aan de wens van de Tweede Kamer,om in stellingen die in compu ters allerlei gegevens over personen hebben opgeslagen, te verplich ten tot meer openheid omtrent die gegevens. De Kamer had deze wens tijdens de debatten over de justitiebegroting geuit in een motie, inge diend door de PPR en mede-ondertekend door alle andere fracties, be halve de Boerenpartij In de motie wordt de re- gering gevraagd om hou ders van geregistreerde persoonsgegevens (zieken huizen, politiediensten, stadhuizen, etc.) te ver plichten om degenen wier gegevens zijn of worden opgenomen daar van in kennis te stellen. Daarbij zou ook moeten worden gemeld, waarom hun gegevens zijn gere gistreerd. Minister de Ruiter wil zo snel mogelijk een wet sontwerp tot bescherming van de persoonlijke le venssfeer indienen. Hij tekent daarbij echter aan, dat er momenteel al een aantal voorlopige richtlijnen bestaan voor houders van persoonsge gevens. Volgens deze richtüjnen is er in veel gevallen voor iedereen de mogelijkheid om na te gaan of hij of zij ergens staat geregistreerd. Voor bepaalde registraties, zoals opsporingsregisters van de politie, bestaat die mogelijkheid echter niet. De minister acht dat ook niet wenselijk. Nederlandse wateren in 1990 vol UTRECHT (ANP) Voorzieningen ten behoeve van de pleziervaart ei sen scheppen gemeenschapsgeld en zullen in de toekomst steeds grotere offers vragen. De vraag rijst daarom wie er voor deze kosten moet op draaien de waterrecreanten of de gemeenschap als geheel. Op dit probleem vestigde gisteren de directeur-generaal van Rijkswater staat, ir. J. W. Tops de aandacht, tijdens een in Utrecht belegd congres over Pleziervaart en Verkeerskunde. Sinds 1950 heeft de recreatievaart in ons land een enorme vlucht genomen. Van 26.000 in dat jaar groeide het aantal zeil- en motorboten tot 168.000 in 1977. Aangenomen wordt dat dit aantal in 1990 zal zijn toegenomen tot 255.000. Tenzij men zeer kostbare nieuwe voorzieningen treft, is het beschikbare oppervlak voor de pleziervaart dan „vol". Maar ook als geen nieuw water wordt ontsloten, zal de gemeenschap steeds meer geld aan de spelevaarders kwijt zijn.Vooral in het zomer halfjaar, aldus ir. Tops, wanneer tal van sluizen en bruggen overbelast raken. Vergroting van het bruikbare vaargebied kan worden bereikt door ontgrondingen en het omzetten van minder rendabele landbouw gronden in watergebied. gar

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1