Helse i gezinnen roor In het holst zoutzuur I "5adat stuurt ontwerpverdrag erug naar Washington womm Vader gijzelt vijf kinderen Hannie Van Leeuwen wellicht terug in de Tweede Kamer Potje schaken voor een miljoen dollar „Voorspel" Ajax-Feyenoord Schutter „Sponsors" bij Feyenoord Verheijen naar Beerschot Derbywinnaar voor slachtprijsje Pucks in publiek Rapenburg 2. 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas- ef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mmr Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - jnnementen: ikwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Maandag 23 oktober 1978,69e jaargang no. 21178 Zonnige perioden Zonnige perioden, later meer bewolking en in de avond plaat selijk regen. Matige, aan de kust later tot krachtige toenemende westelijke wind. Maximumtem- pertatuur ongeveer 13 graden. Morgen zon op: 07.20, zon onder: 17.28. Hoogwater: 8.06 en 20.36. Laagwater: 3.35 en 15.55. iiiwwm "HBjumn^^M van de nacht (Van een onzer verslaggevers) IEL De bewoners van twintig woningen in e directe omgeving van het chemisch bedrijf itchemij in Tiei hebben vannacht hun huizen loeten verlaten nadat uit een tank een grote oeveelheid zoutzuur was ontsnapt. In het holst an de nacht moesten zij proberen bij kennissen I andere bewoners in de omgeving onderdak te rijgen. Na ruim anderhalf uur inkwartiering onden zij weer naar hun huizen terugkeren. Zij E regen wel het advies mee, deuren en ramen Eet lek werd omstreeks half twee ontdekt De politie rukte liet geluidswagens uit om de bewoners in de directe omgeving iraarschüwen. Voor alle zekerheid werd ook bij elke woning eens aangebeld. Aanvankelijk vreesden de omwonenden dat er een chloorwolk ras ontsnapt bij het chemisch bedrijf Verdugt, dat tegenover Alchemij is gevestigd. Verdugt kwam in het verleden £h op- ipraak toen daar de giftige stof natrium-arseniet vrijkwam. Iet ontsnapte gas ontbladerde toen een groot aantal bomen in Ie omgeving. lij Alchemij, vroeger een handelsonderneming van Verdugt, raar geen chemische stoffen worden geproduceerd maar al- een opgeslagen en doorverkocht, bleek ditmaal uit een tank net 7.000 liter zoutzuur 2.000 liter in de lucht terecht te zijn [ekomen. De tanki was weliswaar met de kunststof eboniet levoerd, maar de afsluiter niet. Die was gaan lekken doordat lij met zoutzuur in aanraking kwam. De brandweer heeft de esterende 5.000 liter overgeheveld. Een andere tank, die vlak n de buurt staat, werd door de brandweer nat gehouden om ventueel ontploffen te voorkomen. Ie arbeidsinspectie heeft de zaak-verder in onderzoek. \IEUWE MOEILIJKHEDEN NA VREDESBERAAD Bij de eerbetuiging van de kardinalen aan de nieuwe paus was het in het geval van de primaat van Polen, kardinaal Wyszynski. niet de paus die de eer ontving, maar andersom. De paus liet de kardinaal voor alle anderen gaan, stond op en betuigde hem door het kussen van zijn hand zijn bijzondere eerbied. Ambts aanvaarding paus eenvoudig maar imponerend VATICAANSTAD Bij zijn openbare ambts aanvaarding gisteren op het Sint-Pietersplein heeft paus Johannes Paul us II een beroep ge daan op de politieke en economische machtheb bers „om de grenzen der landen en van ideologi sche systemen te openen en ruimte te geven aan de menselijke ontwikke ling". Twee- tot driehonderd duizend mensen woon den de even eenvoudige als imponerende plech tigheid in de openlucht bij, tijdens welke de paus niet de tiara, de pauselij ke driekroon ontving, maar het pallium, een wollen met kruisen be- stikte schouderband, se dert de begintijd van de kerk het teken van de verbondenheid der op volgers van de apostelen met Petrus en met el kaar. Dat hij had afgezien van de tiara, verklaarde de paus met te zeggen: „Het past niet in deze tijd om .een oude rite weer op te nemen, diezij het ten onrechte wordt gezien als het symbool van de wereldlijke macht van de paus". Ongeveer honderd lan den waren bij de plech tigheid vertegenwoor digd, waaronder Polen door zijn president, Henrjk Jablonski en Ne derland door premier Van Agt. Ruim twintig kerken in de wereld had den officiële delegaties gestuurd. Uit Polen wa ren veertien bisschoppen en ruim tweeduizend ge lovigen met extra-vlieg tuigen gekomen. In het land zelf werd voor het eerst een directe uitzen ding van de televisie van een dergelijke plechtig heid verzorgd. (Zie verder pagina 7). ADVERTENTIE -mvmb m$TU/6±250&M VL6ÊS€tfMlBSTE& ■IZËËÜ1Ë1H CAIRO President Sadat heeft het Egyptisch-Israëli- sche ontwerp-vredesverdrag waarover gisteren overeen stemming was bereikt door delegaties van beide landen in Washington, vandaag te ruggestuurd naar Washinton. „Het ontwerp behoeft nadere studie op sommige punten", aldus een woordvoerder van de president. De Israëlische regering buigt zich vanavond Judith Bosch in Leiden bestolen LEIDEN - De NCR V-presenta trice, Judith Bosch is zaterdag morgen in Leiden beroofd, zij had haar auto aan de Stations weg geparkeerd. Toen zij na enige tijd naar haar vervoer middel terugkeerde, bleek deze auto te zijn opengebroken. Uit de auto bleek een koffertje met kleren te zijn gestolen. Al smede laarzen en schoenen. De totale waarde van de goederen bedraagt zeventienhonderd gul den. Aan de auto werd voor vierhonderdvijftig gulden scha de aangericht. over het ontwerp-vredesver drag. In het weekeinde was al grote verwarring ontstaan over het resultaat van het vredesoverleg, nadat berich ten uit Washington over een succes van de onderhandelin gen zowel in Jeruzalem en Cairo aanvankelijk waren te gengesproken. Gisteravond kon de Amerikaanse woord voerder bij het tien dagen durende vredesoverleg in Washington, dat is bedoeld als een nadere uitwerking van de akkoorden van Camp David vorige maand, meede len dat de voornaamste kwesties waren opgelost. Er is overeenstemming bereikt over een schema voor terug trekking van de Israëlische strijdkrachten uit de Sinaï- woestijn en het aangaan van diplomatieke betrekkingen tussen Israël en Egypte Gisteravond werd de ver wachting uitgesproken dat het verdrag nog deze week zou kunnen worden geparafeerd, terwijl de formele onderteke ning door de drie betrokken partijen half november zou kunnen geschieden. Een van de bijzonderheden die nog moeten worden bij gewerkt is de regeling van de verkoop van olie die door de Israëliërs tijdens de bezetting van de Sinaï is aangeboord. De relatie tussen het vredes verdrag en de Palestijnse kwestie, te weten het vraag stuk van de zelfstandigheid van de Westelijke Jordaanoe- ver die nu onder Israëlisch beheer staat, blijkt verder in het afgelopen weekeinde een van de belangrijkste obstakels geweest zijn voor een snelle afronding van het vredesover leg. De bespreking daarvan is naar later datum verschoven. In het afgelopen weekeinde kwam een doorbraak in de onderhandelingen nadat presi dent Carter vrijdagavond laat en zaterdag uitvoerige ge sprekken had gevoerd met beide delegaties. De Israëli sche delegatie toonde zich gis teren na terugkeer uit Was hington optimistisch over het onderhandelin-'sreultaat, maar benadrukten eveneens dat er nog belangrijke kwesties op een oplossing wachtten. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een overspannen 45-jarige man heeft gistermiddag in zijn woning in de Rotter damse wijk Overschie vier uur lang vijf van zijn tien kftideren gegijzeld en gedreigd ze dood te zullen schieten indien hij geen gesprek kon krij gen met zijn gescheiden vrouw. De man begon zijn actie gistermiddag om een uur. Vijf van de tien kinderen sloot hij op in een kamer. Een oudere doch ter slaagde erin het huis te ontvluchten en waarschuwde de politie. Volgens haar was haar vader gewapend. De man dreigde niet alleen zijn kinderen, maar ook zichzelf te zullen doden. Een rayon-agent, die van de problemen van de man op de hoogte was, slaagde er na langdurig praten in de man te overreden van de zinloosheid van zijn daad. Het pistool dat hij bij zich had bleek uiteindelijk een plastic speelgoedpistool. De man is in verzekerde bewaring gesteld. (Van onze parlementaire redactie) HILVERSUM Mevrouw Hannie van Leeu wen wil op dit moment nog geen definitief „nee" zeggen tegen een terugkeer in de Twee de Kamer. Ze zei dit zaterdag vanuit Para maribo voor de Vara-microfoon. Mevrouw Van Leeuwen, die begin dit jaar in dienst trad van de OGEM te Rotterdam, komt als eerste in aanmerking om de over enkele weken ontstaande vacature-Boersma in de CDA-fractie te vervullen. Ze zei door het bericht van Boersma's vertrek uit de fractie overvallen te zijn. „Ik wil nu even rustig nadenken of ik een herbenoeming als Kamerlid zal aannemen"-Mevrouw Van Leeuwen verliet dit voorjaar de Kamer onder meer uit onvrede over rol van haar partij de ARP in de kabinetsformatie vorig jaar. Als mevrouw Van Leeuwen bedankt, komt als eerste in aanmerking dr. B de Vries, econoom aan de Rotterdamse Erasmus-universiteit. Nadat de Ameri kaan Bobby Fi scher in 1972 in Reykjavik wereld kampioen schaken was geworden door de Rus Boris Spassky te ver slaan, verscheen hij in het openbaar niet meer achter het schaak bord. Het is een Joegoslavi sche schaakofficial gelukt het isolement van Fischer te doorbreken. Voor een mil joen dollar is de ex-wereld kampioen bereid eind maart volgend jaar tegen de Joego slaaf Gligoric te spelen. Dat zal in Belgrado gebeuren. Wellicht een gevolg van geldgebrek want eerder sloeg Fischer (foto) hogere bedragen met een noncha lant gebaar af. AMSTERDAM Teneinde te voorkomen dat het gepeupel dat Feyenoord pleegt te begeleiden ook zaterdagavond in Amsterdam bij Ajax-Feyenoord de orde verstoort, zullen alleen kaartjes via de supportersvereniging van Feyenoord worden verkocht. Die club kent de raddraaiers, die evenwel woedend zijn door deze maatregel. Hun reactie was een brief aan de voorzitter van de supportersvereniging. Jan van Schoor, die niet veel goeds belooft. De boefjes schreven: we zullen zwarthandelaren een pak slaag geven, we zullen supporters van Ajax op pijnlijke wijze tegemoet treden en we zullen hoe dan ook in de Meer komen. Oppassen en wegwezen dus zaterdag in en bij het stadion van Ajax. BASTIA Voetbalfan Jean-Luc Lucchetti zat op de tribune bij Bastia en zag de bal naar het verlaten doel van zijn favoriete club huppelen. Jean-Luc pakte zijn pistool en schoot de bal lek. Eer alle lucht eruit was, lag de bal toch in het doel. Zaterdag stond Jean-Luc Lucchetti voor de rechter en werd tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het illegaal in bezit hebben van een vuurwapen en het in het openbaar afvuren daarvan. ROTTERDAM Feyenoord heeft een nieuwe vorm van „sponsoring" ontdekt. Voor bedragen tussen de duizend en tienduizend gulden kan men lid worden van de „Vrienden van Feyenoord". In ruil voor de „donatie" krijgt men een plaats op de eretribune, een parkeerkaart, toegang tot de koffiekamer en een voorkeursbehandeling bij reclame-ob jecten in de Kuip. Een aantal Rotterdamse zakenlieden heeft al positief gereageerd. Voortaan zal bij elke thuiswed strijd van Feyenoord ook een loterij worden georganiseerd met als hoofdprijs een auto. ROTTERDAM Ex-Feyenoorder Jan Verheijen die naar AZ vertrok en daarna naar het Oostenrijkse Wacker waar hij „overbodig" was, heeft overeenstemming bereikt met het Belgische Beerschot over een tweejarig contract. Wacker moet nog akkoord gaan met de transfer. Harry Melis, die aan Excelsior zou worden uitgeleend, blijft bij Feyenoord. Hij voelt niets voor de eerste divisieploeg. Riny Piasmans, ook Feyenoord, wil wel. WASSENAAR Nog drie meetings en het seizoen op Duindigt is weer achter de rug. Zaterdagmorgen was er grote opruiming op de Wassenaarse baan, een paardenvei- ling. De Derbywinnaar van drie jaar geleden (Rhodos) werd verkocht voor 1500 gulden. Een „slachtprijsje" voor een paard dat enkele jaren geleden nog werd uitgeroepen tot volbloed van het jaar. Misschien is er voor de inmiddels ruin geworden Rhodos nog een taak in een of andere manege. DEN HAAG Het gaatgoed met HYS Intervam. Niet alleen met het spel verrast de ploeg het publiek, ook vóór de wedstrijd hebben de Haagse ijshockeyers, zowel uit als thuis, een aardigheidje voor de toeschouwers. Voordat aan de wedstrijd wordt begonnen, gooien de spelers veertig pucks met een sticker van de vereniging erop in het publiek Het is niet de bedoeling dat de toeschouwers de puck teruggooien, wat zaterdagavond tijdens de wedstrijd tegen Roswell één keer gebeurde. De puck mag mee naar huis genomen worden als aandenken aan de (fijne) wedstrijd.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1