Ontevredenheid Bijlmerbajes lijkt af te nemen Zuid-Afrika speelt laatste troef in Namibië uit koersval dollar liet te stuiten Groeiproces in CDA ïog lang niet voltooid Ian Smith akkoord met vredesoverleg Rhodesiè Moskou laat zich door N-bom niet beïnvloeden /l PERIODIEKE UTOKEURING KU SPOEDIG ERPLICHT IINNENLAND/BUITENLAND -f LEIDSE COURANT/ ZATERDAG 21 OKTOBER 1978 PAGINA 7 (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG Waarschijnlijk is er in Afrika geen gro tere tegenstelling denkbaar dan die welke zich aftekent tussen het Zuidwestafrikaanse Windhoek en de haar om ringende woestijn. Dit stadje met zijn van Hollandse ko lonisten geërfde naam ademt volgens Europese reizigers een sfeer uit die herinnert aan de Biedermeiertijd. In derdaad is de Duitse invloed in Windhoek, dat (tot 1920) bijna zestig jaar lang de zetel was van de Duitse kolo nie Zuidwest-Afrika, nog alles overheersend, ook al is ze lang niet meer toonaangevend. Met de blanke Zuid-Afri kanen die na de Duitsers het gebied beheerden namens Volkenbond en Verenigde Naties (totdat deze hen daar van in 1966 ontsloegen en het omdoopten in Namibië) zijn zij al lang vergroeid. Terwijl de woestijn rondom Windhoek de sfeer uitademt van het meest godvergeten maanlandschap, is de stad zelf een centrum van burger lijkheid. Het heeft zijn bierbrauerei, zijn Kaiserstrasse, een Gasthof en niet te vergeten een standbeeld van kei zer Wilhelm II wiens afgezanten het gebied rüim hon derd jaar geleden koloniseerden. En deze maand vinden er traditiegetrouw de oktoberfeesten plaats rond bier en wijn. Wie dit contrast onderkent, beseft ook des te meer dat dit westerse anachronisme in de woestijn van zuidelijk Afrika op gespannen voet staat met het onafhankelijk heidsstreven van een deel van de zwarte bevolking uit dit dunbevolkte gebied. Deze week heeft de republiek van Zuid-Afrika die nu al twaalf jaar tegen de zin van de Verenigde Naties het beheer voert over Namibië, zijn laatste troef uitgespeeld om zijn verwanten in Namibië de hand boven het hoofd te houden. Immers zo en niet anders kan men het resultaat karakteriseren van het overleg dat vijf westerse landen (de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk, West-Duitsland en Canada) deze week hebben gevoerd om Zuid-Afrika te bewegen alsnog in te stemmen met een regeling, die de Verenigde Naties voor de onafhankelijkheid van Namibië willen treffen. Die Verenigde Naties waren trouwens al vorige maand gekomen tot het besluit: gaat het niet met U, dan moet het maar zonder U. Maar aangezien het dan in Namibië op een keiharde confrontatie met Zuid-Afrika zou zijn uitgelopen, deden de westerse landen een uiterste poging om Zuid-Afrika tot andere gedachten te brengen. Tenslot te hebben die landen zelf grote zakelijke belangen in Zuid-Afrika en Namibië, die bij een gewapende confron tatie gevaar lopen. Zuid-Afrika's premier Pieter Botha heeft nu beloofd dat hij in het voorjaar verkiezingen zal laten plaats hebben onder auspiciën van die Verenigde Naties, maar de ver kiezingen die hij daar zelf gepland heeft in december, en die volgens eerder gemaakte plannen eind 1978 ook nog tot onafhankelijkheid hadden moeten leiden, gaan in ie der geval door. Zuid-Afrika speelt zijn laatste beslissende troef uit Wat is het geval? In de verkiezingen die de blanke Zuid- Afrikanen organiseren voor een eigen wetgevende verga dering mogen elf partijen deelnemen. Vrijwel allemaal vertegenwoordigen ze blanke belangengroeperingen. Zij willen afsturen op een onafhankelijk blank minderheids bewind (de blanken vormen in totaal honderdduizend in woners op een gezamenlijk inwoneraantal van nog geen een miljoen). De twaalfde partij, de SWAPO die sinds het begin van de jaren zestig het zwarte verzet mobili seert tegen de blanke kolonisten in Windhoek, werd als „marxistisch subversief verbond" buitengesloten. In de verkiezingen die in december gehouden zullen wor den komen ongetwijfeld een aantal leiders tevoorschijn die samen met een aantal zwarte volgelingen de nieuw verworven legitimiteit van het nieuwe (blanke) bewind zullen verdedigen. Ook al beschouwen de westerse landen (en a priori de Verenigde Naties) de verkiezingen die Zuid-Afrika organiseert van nul en generlei waarde, de wetgevende vergadering die daarvan het gevolg zal zijn vormt een onloochenbaar nieuw politiek obstakel dat de voet zal dwars zetten op de weg naar een zwart meerder heidsbewind. De conclusie kan niet anders luiden dan dat premier Botha en de Zuidafrikaans/Duitse kolonisten opnieuw een klein succesje hebben geboekt. Maar dat er ooit een zwart meerderheidsbewind gevormd zal worden in Namibië is onvermijdelijk. Men zou vrede mee kunnen hebben met het succesje voor de blanke heren van Wind hoek zij komen tenslotte van zo ver maar zal een gewapende confrontatie met een SWAPO die kan wijzen op de zwarte overwinning in Angola en andere buurlan den op den duur niet des te wreder zijn? PAUL VAN VELTHOVEN Vieuw record: f 1,97 [STERDAM (ANP) Na een korte adempauze is de Ameri- anse dollar gisteren opnieuw onder hevige druk gekomen. werd weer een rijtje records gebroken, onder meer in ïsterdam, waar de „psychologische barrière" van twee gulden dollar moeiteloos werd genomen en de veelgeplaagde Ameri- anse munt het in de middaguren niet verder bracht dan 1,9750 [den per stuk. Dat is bijna drie cent minder dan het slot van iderdag. Het uitblijven van concrete maatregelen van Ameri- anse zijde om het handelstekort te beperken, de inflatie te minderen en het energieverbruik af te remmen leidt steeds nieuwe dieptepunten. Verwacht wordt dat de dollar de mende dagen nog verder in waarde zal dalen. inonze parlementaire redactie) LN HAAG Het initiatiefwetsvoorstel van PvdA en VVD ike verplichte keuring van motorrijtuigen zal eindelijk tot verheven worden. Dit heeft premier Van Agt gisteravond (gedeeld op zijn wekelijkse persconferentie. ministerraad heeft minister Tuynman (Verkeer en Waterstaat) nachtigd het wetsvoorstel te ondertekenen. De bewindsman de Tweede Kamer binnenkort informeren over de wijze, waarop fle wet zal uitvoeren. Het wetsvoorstel laat de mensen de keus kun motorrijtuig periodiek te laten keuren in een jjebedrijf of een onafhankelijk keuringsstation. Deze stations even niet van de overheid te zijn. Ook onafhankeleijke culiere organisaties mogen zo'n keuringsplaats exploiteren. Wibo en Saskia Wibo vari der Linde, chef actualiteiten van de Tros is gistermiddag in het Friese Koudum in het huwelijk getreden met Saskia Joustra. AMSTERDAM ANP De voorzitter van de vaste Tweede-Kamercommissie voor justitie, mr. A. Geurtsen (VVD), heeft de indruk dat de scherpe kanten van de geruchtmakende affai re rond de ventilatie in de Bijlmerbajes wel verdwenen zijn. Dit zei hij na een gisteren afgelegd bezoek van de commissie aan dit gevangeniscomplex in Amsterdam. In verband met de ventilatie-problemen loopt er nog een kort geding-procedure van twee vrouwe lijke gedetineerden tegen de staat. In opdracht van de president Van de Amsterdamse rechtbank verricht TNO een onderzoek. De problemen zijn niet helemaal verdwenen. Een der vrouwelijke gedetineerden (alleen de vrouwengevangenis is in gebruik) klaagde erover dat zij permanent met „een zwaar hoofd" loopt, zei de heer Geurt sen. Overigens wordt de overgang van de vrouwenge vangenis in Rotterdam naar de vrouwentoren in het complex in Amsterdam, zowel door gedeti neerden als personeel na een inwerkperiode in het algemeen positief ervaren, met name door het personeel, aldus de heer Geurtsen. De leefre gels in Amsterdam zijn losser dan in de vrouwen gevangenis in Rotterdam. De algemene klacht van iedereen betreft de bereikbaarheid. Het gebouwencomplex is met het openbaar vervoer onbereikbaar. Dit zal volgens de heer Geurtsen tot levensgrote problemen aanleiding geven als het complex in zijn geheel in gebruik wordt genomen. Het personeel zal dan 750 man bedragen, terwijl er maar 250 parkeerplaatsen zijn. Wetsontwerp: £eej2 dubbele kinderbijslag meer voor 16- en 17-jarigen (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Het kabinet- Van Agt heeft thans bij de Tweede Kamer het reeds vaker aangekondigde wetsontwerp ingediend, waarbij de dubbele kinderbijslag voor 16- en 17-ja- rige studerende en invalide kin deren zal worden vervangen door een enkelvoudige. Het gaat hier om de tweede fase van de wijziging van de kinder bijslagwetten. In de eerste fase - thans reeds van kracht - werd studerende en invalide thuiswo- jaar. dit houdt tevens in, dat de kinderaftrek voor de loon- nende kinderen en zogenaamde voor dezelfde categorie, maar en inkomstenbelasting afge- huishoudkinderen, die na 1 ja- uitwonend, de mogelijkheid van schaft met gelijktijdige verho- nuari 1979 zestien jaar worden, tweevoudige kinderbijslag be ging van de /bijslag. In deze afgeschaft. Die dubbele bijslag staat vanaf de 16-jarige leeftijd tweede fase wordt het recht op zal voortaan pas ingaan bij het maar dat het eventuele recht op tweevoudige kinderbijslag voor bereiken van de leeftijd van 18 drievoudige kinderbijslag pas ingaat bij het bereiken van de 18-jarige leeftijd. De wijzigingen zijn nodig om via de kinderbijslagwetten een substantieel aandeel in de om buigingsoperatie van het kabi net geleverd te krijgen. fEEN ONTSPANNING NA BESTEK-DEBAT (Van onze parlementaire redactie) !N HAAG Vooral als gevolg van t aangekondigde vertrek van CDA-ka- rlid Boersma kwam het christen-De- itisch Appèl deze week opnieuw in schijnwerper van de politieke belarig- tiling te staan. AI sinds de oprichting d het CDA als federatie van de poli- ke partijen KVP, ARP en CHU wordt brede kring getwijfeld aan de houd- arheid van deze samenwerking. Ook te week is weer intensief gepraat er dit „driestromenland" en het ge ek aan eenheid dat het CDA zou ken- Erken. d werd dat Jaap Boersma's vertrek Kamer zou aantonen dat de „radi- vleugel van het CDA in de afgelo- n tijd zou zijn ondergesneeuwd en dat rol van de z.g. loyalisten in de CDA FrUStcltieS tèede-Kamerfractie zou zijn uitge teld. Niet zonder medelijden werd ge- aat over CDA-fractieleider Aantjes die or een meerderheid in de fractie zou b ingepakt Het CDA zou een partij Bhet „grauwe midden" zijn geworden. toen de gesprekken tussen de drie par tijen in de tweede helft van de zestiger jaren van start gingen. Pas nadat op provinciaal en lokaal vlak, met name van 1974 af, bewezen was dat KVP-ers, ARP-ers en CHU-ers wel dege lijk goed met elkaar kunnen samenwer ken (een voorproefje was al de jarenlan ge coöperatie in de christen democratische fracties in Raad van Eu ropa en Europees Parlement), durfde men ook op landelijk niveau de grote stap aan en zo onstonden na de Kamer verkiezingen van mei 1977 de christen democratische fracties in Eerste en Tweede Kamer. Uiteraard stelde de moeizame kabinetsformatie vein vorig jaar de prille samenwerking tussen de „drie" hevig op de proef. roeiproces •e juist een aantal elementen in deze ienering ook mag zijn, ze is niet vrij iB eenzijdigheid. Men mag niet verge- i dat het CDA nog in een groeiproces rkeert waarin allerlei zaken zich nog Deten uitkristalliseren. De katholieke en protestantse partijen hebben tientallen ren naast elkaar bestaan en van ARP CHU kan men zeggen dat ze sinds begin van deze eeuw op een flink BtaJ punten uit elkaar gegroeid waren, ft proces van eenwording móest wel ueizaam verlopen, dat stond al vast De ontwikkelingen van dit jaar zijn be kend. Frustraties bij PvdA en D'66 ener zijds omdat ze in de oppositie terecht ge komen waren, frustraties ook bij het CDA omdat noodgedwongen een „twee- de-keus-coalitie" tot stand was gekomen. Het CDA spande zich in om aan te to nen dat van een „breuk" in het beleid geen sprake was terwijl de WD con stant probeerde aan te geven dat de re gering wel degelijk een „nieuw beleid" voert. In het CDA, dat als middenpartij en grootste coalitiegroepering een centra le rol in de Nederlandse politiek speelt, zetten vooral fractievoorzitter Aantjes en zijn plaatsvervanger Lubbers een fors stempel op het beleid van de fractie, wat vooral tijdens de kamerdebatten over Bestek'81 tot uiting kwam. De problemen in de wel zeer pluriforme CDA-Tweede-Kamerfractie - met als ui tersten Kamerleden als Scholten ter lin kerzijde en Van Dijk aan de rechterzijde - waren en zijn groot. Ze worden geac centueerd door felle aanvallen uit de PvdA (o.a. in de reden van Den Uyl in de laatste nacht van het Bestek-debat) en hatelijkheden uit de WD ten aanzien van de loyalisten (linker vleugel) in de CDA-fractie. En deze week werd de lin kervleugel opgeschrikt door het vertrek van Boersma, waardoor tegenstanders van het CDA voedsel kregen om te wij zen op de afkalving van de AR-vleugel van het CDA, die zich ook daarom de komende tijd wel extra zal weren. Wrevel Reacties uit het land wijzen erop dat de commotie in de CDA-Tweede-Kamerfrac tie door de leden van het CDA met de nodige wrevel worden gadegeslagen, niet het minst omdat de samenwerking in staten- en raadsfracties in vrijwel alle gevallen uitstekend is. Het spreekt vanzelf dat de spanningen binnen de CDA-Kamerfractie, oök door de reacties uit PvdA en WD, hoog op liepen. Het ziet ernaar uit dat het presi dium van de fractie (Aantjes, Lubbers en Van Leijenhorst) nog wel veel tijd no dig zal hebben om van dit 49 leden tel lende gezelschap een eenheid te maken. De wil is aanwezig, maar de mogelijkhe den zijn aan de nodige beperkingen on derworpen. Zolang dat groeiproces door gaat zal de Tweede Kamer over netelige zaken nog heel wat „wollige" betogen van CDA-zijde moeten aanhoren, hetgeen de doorzichtigheid van het beleid van de grootste coalitiefractie er niet gemakke lijker op maakt WASHINGTON (AP/UPI) De Rhodesische premier Ian Smith heeft gisteren met Ameri kaanse en Britse regeringsfunctionarissen over eenstemming bereikt over de ruwe omtrekken van een plan voor een breed opgezette vredes conferentie inzake Rhodesië. In een Brits-Amerikaanse verklaring die na afloop van het gesprek op het ministerie van buitenlandse zaken te Washington werd afgege ven, wordt gezegd dat de Amerikaanse en de Britse regeringen de leiders van het patriottisch guerrillafront zullen polsen in de hoop dat zij met het plan instemmen. Eén van de nationalistische guerrillastrijders, Josjoea Nkomo, heeft inmiddels echter uitgeslo ten dat hij een dergelijke conferentie zal bijwo nen. Het VN-hoge commissariaat voor de vluchtelin gen heeft gisteren in Genève bekend gemaakt dat bij de Rhodesische luchthaanval van donder dag op het Chikumba-kamp in Zambia tenminste 208 mensen om het leven zijn gekomen en 830 personen ernstig gewond geraakt. Een woord voerder van het commissariaat bevestigde dat het getroffen kamp slechts werd bewoond door jongens tussen de zeven en achttien jaar, die hier een opleiding volgden en door invaliden. „We zijn ervan overtuigd dat de mensen daar niet betrokken waren bij militaire activiteit", aldus de woordvoerder. RUSSISCH PARTIJBLAD PRAWDA: MOSKOU (AP) De beslissing van de Ameri kaanse president Jimmy Carter belangrijke on derdelen van de neutronenbom te produceren en op te slaan, zet het licht op groen voor de productie van dit wapen. Dit heeft het Russische partijblad de „Prawda" gezegd. De „Prawda" stelde nogmaals voor dat de Ver enigde Staten en de Sowjet-unie tot een gezamen lijk besluit komen de neutronenbom af te wijzen. Het blad waarschuwde ook dat iedere poging druk op Rusland uit te oefenen om zijn defensie politiek te matigen op niets zou uitlopen. Premier Van Agt heeft gisteravond op zijn wekelijkse persconferentie de houding van het parlement tijdens het spoeddebat over de neutro nenbom gelaakt. Hij vond dat de behandeling van het „toch zo belangrijke" onderwerp verre van optimaal was geweest en „beslist niet had bijgedragen tot verhoging van het gezag" van de volksvertegenwoordiging. De minister-president doelde erop, dat de grote partijen het over de meeste moties niet eens hadden kunnen worden en dat zij daarbij nogal chaotisch hadden gedebateerd. Van Agt had tot zijn spijt geconstateerd dat de regeringspartijen CDA en WD elkaar niet had den kunnen vinden. Van Agt niet blij met vertrek Boersma DEN HAAG (ANP) Premier Van Agt ontkent, dat hij CDA- kamerlid Boersma weg wilde hebben. Hij heeft dat gisteren gezegd na afloop van de minis terraad. Boersma, die donderdag zijn vertrek in de fractie aankondig de, had gezegd dat Van Agt en Steenkamp hem liever zagen verdwijnen. „Als Boersma zoiets zegt, moet hij dat ook bewijzen", aldus Van Agt. De premier was „helemaal niet verheugd" met het vertrek dat hem zeker niet onverschillig liet. Tenslotte zijn we zes jaar lang samen minister geweest, aldus Van Agt. Kosmonauten na recordvlucht terug naar aarde MOSKOU (AP) De twee Rus sische kosmonauten, die zich al meer dan vier maanden aan boord bevinden van het ruimte- laboratorium Saljoet-6, treffen momenteel voorbereidingen voor hun terugkeer naar de aarde. Wladikmir Kowalyonok en Ale xander Iwantsjenkow zijn met speciale lichaamsoefeningen bezig om hun spieren te verster ken. Op deze manier zullen zij zich bij terugkeer op aarde weer snel kunnen aanpassen aan de zwaartekracht. De twee man nen hebben een nieuw ruimte- record gevestigd. nnenstebuitenhofbinnenstebuitenhofbinnenstebuitenhofbinnenstebuitenhofbinnenstebuitenhofbinnenstebuitenhofbinnenstebuitenhofbinnenstebuitenhofbinnenstebuitenhofbinnenste AM tmand in de Tweede "ner weet hoe hij ei- üijk „van voren" zelfs de leden uit eigen fractie niet. CDA-lid ir P.A.M. fissen laat zich lijk al sinds jaar dag noemen naar initialen van zijn iamen: Pam dus. 'baalde malen zijn op zoek geweest het geheim van Pam, maar iedereen en niet in de laatste plaats Pam zelf, blijft in alle talen zwijgen. „Maar hoe noemt je vrouw je dan?" vroegen wij hem laatst. „Ook Pam", ant woordde hij simpel. Na enige aandrang bleek Pam echter wel bereid om te vertellen hoe zijn initialen-naam is ontstaan. „Ik heb in de beginjaren zestig in Nigeria gewerkt in een zeer internationaal ge zelschap. Daar noemde men mij op een dag bij wijze van grap Pam en zo is het gebleven. Eigenlijk vond ik het zelf ook wel leuk en bovendien gemakkelijk. Daar komt nog bij, dat ik door dat woordje Pam ook voor de Nige- rianenmet al hun dia lecten, een begrip werd. Toen ik in 1967 Kamerlid werd, was ik inmiddels al zo gewend en gehecht aan mijn nieuwe naam, dat ik het zo maar heb gela ten". Aldus Pam, wiens moties wij inmiddels al aanduiden met „pam fletten". NAMEN Nu we het toch over namen heben: hoewel Shakespeare er anders over dacht, is een naam wel degelijk van belang. Zeker voor po litici. Daar kan bijvoor beeld het Tweede Ka merlid Dick Dees (WD) van meepraten. Toen hij zes jaar gele den in de Kamer kwam, bevond zich daar reeds dr Willem Drees jr. van DS'70. Enfin, u begrijpt het wel: de namen werden veelvuldig verward, niet alleen in de Ka mer, maar ook in de pers. Toen Dees in een krant weer eens een motie van hem toege schreven zag aan zijn bekendere bijna-naam- genoot, eiste hij gefrus treerd rectificatie. Dit gebeurde, maar helaas sloeg het zetduiveltje keihard toe, zodat er de volgende dag helaas in de krant stond, dat er niet sprake was van een motie-Drees, maar van een motie-Drees. OVERMOED Afgelopen woensdag vond er in de Eerste Kamer een gezellige bijeenkomst plaats ter gelegenheid van het verschijnen van een boek van PvdA-fractie- leider en oud-premier Joop den Uyl. Het boek, getiteld „Inzicht en Uitzicht", handelend over onze economie, werd ten doop gehou den door dr. Jelle Zijl stra, president-directeur van de Nederlandsche Bank. Zijlstra gaf hier bij een korte kenschets van het karakter van Den Uyl, aan de hand van twee anekdotes. Zijlstra: „Toen ik stu dent was in Rotterdam ontmoette ik op een vergadering van de stu dentenvereniging SSR de penningmeester van de SSR-afdeling te Am sterdam. Dat was een zekere Joop Den Uyl. Hij werd aangevallen omdat Amsterdam be paalde contributies niet had afgedragen en hoe wel het maar om een futiliteit ging, hield Joop zo'n sterk betoog, dat iedereen er stil van' werd. Ik dacht: Sjonge, hoe is het mogelijk dat iemand een zwakke zaak zo sterk kan ver dedigen. Dat gevoel heb ik sindsdien altijd bij hem gehouden, ook toen ik dit boek door las." Een ander verhaal is dit.,, Halverwege de zestiger jaren ging een clubje ministers en Ka merleden samen naar Zwitserland. Ik was er bij en Joop ook. Enke le van ons besloten op een dag, te gaan skieën. Joop wilde ook, maar hij had het nog nooit gedaan. Toch zei hij: ach dat doe ik wel eventjes. Hij klom op de lange latten en twee minuten later was hij voor veertien dagen uitgeschakeld. Dat is nou typisch Joop den Uyl. Behept met een flinke neiging tot over moed". 'itenhofbinnenstebuitenhofbinnenstebuitenhofbinnenstebuitenhofbintyenstebuitenhofbinnenstebuitenhofbinnenstebuitenhofbinnenstebuitenhofbinnenstebuitenhofbinnenstebuitenhof

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7