doorbraak met 9Tell me your plans9 SHIRTS it Concert-agenda ANNIE GOLDEN PLATEN 1978 ZATERDAG 21 OKTOBER 1978 LEIDSE COURANT/ uggaa e hadden er geen idee van wat een platen- dep» maatschappij was of hoe je een elpee zou moe ien opnemen. We waren erg na 'iel. Het enige '«-at telde was de muziek. Er was natuurlijk wel lette! !,e droom van een plaat maken en beroemd lefoo»ivorden, maar hoe je dat moest aanpakken, daar tbbeitj» hadden we geen kaas van gegeten. Door de ja- worden ren heen werden we wijzer, gingen door ver- schillende stadia, schreven eigen nummers, ktrom !Pec'den andermans materiaal en kregen genoeg mag u 1®'^ hij elkaar om goede instrumenten en een geven geluidsinstallatie te kopen. We begonnen op te roedsü Ireden in de Brooklynse CBGB's club en dach- en gelen dat de weg naar een platencontract niet Ph"s IPS' meer W3S- Het was alsof we midden in de ptenbusiness zaten en alleen nog maar het mntract miste. Er waren journalisten en men- ijen, die naar ons illemaal heel groots, brooi E iÜ u geet Rn van platenmaatschappijen, die naar ons hvamen kijken. Het leek allen, edrai naar dat was het niet." ven en laarvan «rijgen; die n do( wa- geval je mei htigen, en Stro lekking ir wat absor- verzor- ar ple- '50 sch' e>". toe- opko- e toen fboom- Dkomo- lip. H« te dan- 1 toort anding- ta ver zegels ntwerp diehard was in td." Amerikaanse new wave bancf The Shirts staat mo menteel met de single „Teil me your plans" hoog geno- 'rd in de hitlijsten. Ook de jee „The Shirts", waarop lekkere samenzang gesteund door een prima spelende band staat, stijgt wekelijks een aantal plaatsen. Praten met The Shirts is een trvaring apart. Iedereen, van eze vriendelijk overkomende roep, zit al snel op het pun- e van zijn stoel om zodoen de als eerste antwoord te kunnen geven. The Shirts ko len naar voren als een een- eid en omdat iedereen sprak en elkaar spontaan vulde staat in dit verhaal niet wie wat zei. The Shirts bestaat uit Arthur La Monica (gitaar, zang, pia no), Ronald Ardito (gitaar, lang, piano), Robert Raciop- po (basgitaar, zang), John Piccolo (piano, gitaar, zang), John Criscione (drums, zang) de aantrekkelijke Annie Men (zang). De Tsjechi- 'te Amerikaan Milos For- die de film „Hair", waarin Annie de rol yan Je- annie speelt regisseerde zei eens: „Als je naar haar kijkt, wordt je verliefd op haar". Ze zegt: „Als ik moet kiezen tassen een filmrol en The ts dan kies ik de laatste ook al zou de film meer geld leveren". ie Shirts begonnen zes jaar geleden. De leden kenden el kaar van de lagere school en Honald Ardito, Robert Rad en John Piccolo zijn zeJfs neven van elkaar. „An- nie ontmoetten we in een bar waar ze bij de juke-box stond' mee te zingen. Als tee nagers hadden we in andere bandjes gespeeld. In die tijd waren er erg veel groepen, die het vaak niet langer uit hielden dan een week of twee. Met het vormen van The Shirts begonnen we se rieus over een carrière in de muziek te denken. We gingen in één huis wonen, vormden een soort commune en had den om te overleven verschil lende banen als o.a taxi chauffeur. Annie heeft een tijdje bij een platenmaat schappij als secretaresse gewerkt. „Ik heb er toen nooit over gedacht om mijn baas een bandje te brengen. We speelden in die tijd voor al voor vrienden en kennis sen en traden af en toe op op zogenaamde „blockpar- ties". Het was de gewoonte in Brooklyn om in de zomer zo nu en dan de straat af te sluiten. „Iedereen kwam dan bij elkaar om gezamelijk te eten. Wij speelden op dat soort gelegenheden voor een klein bedrag. Dat waren ei genlijk onze eerste optre dens". Nadat The Shirts eerst vooral in clubs top-40- werk speelden, besloten ze na een desastreuze avond, hiermee te stoppen. „We kon den ons hart er niet inleg gen" en begonnen eigen ge schreven materiaal te spelen. „In die tijd ontdekten we CBGB's. De eigenaar Hilly Kristel zag wat in ons en werd The Shirts' manager. Sinds 1975 hebben we er re gelmatig opgetreden. „Op een dag kwam Nick Mobbs van EMI in de club naar ons kijken en zond eni ge dagen later een telegram waarin een platencontract werd aangeboden. Het kwam als een complete verrassing omdat we niet eens wisten, dat hij geweest was. We heb ben toen niet met hem ge sproken". The Shirts tekende in Engeland bij EMI en in Amerika een aantal weken later bij Capitol. „De Ameri kaanse maatschappij wilde dat we een al bestaand num mer als single zouden uit brengen. We waren het daar niet mee eens, gingen naar huis en namen in onze eigen vier-sporen studio 25 nieuwe nummers op. Onze productie aan nieuwe nummers is erg groot omdat we allemaal schrijven. We hebben band projecten zoals het nummer „Reduced to a whisper", waaraan we een maand werkte en dat stukje bij bee tje in elkaar werd gezet. Het is echter ook mogelijk dat een van ons met een compleetnum mer komt aanzetten. Vóór het opnemen van de el pee in Engelanbd hebben we de producer een tape met 50 nummers gegeven. Hij heeft er 20 uitgezocht, die hij goed vond en verdeelt in een A en B-kolom met de goede en iets minder goede nummers erin. We hebben toen met z'n allen rond de tafel geze ten en ruim vijf uur gedis cussieerd en gepraat over hoe we de elpee wilden en welke nummers het beste in die structuur pasten. De pro ducer gaf daarbij adviezen. We hebben voor de elpee 5 pas geschreven en 5 oude nummers gebruikt. Voor de plaat hebben we de Engelse producer Mick Thorne ge bruikt, die ook het tweede al bum zal produceren. We had den eerst iemand anders en wilden niet eens met Mike Thorne praten. Hilly zei dat het geen kwaad zou kunnen en had gelijk want het klikte meteen. We gingen naar Engeland om „The Shirts" op te nemen omdat dat altijd een droom van ons is geweest. Onze mu zikale wortels liggen in Enge land. We hebben altijd geluis terd naarThe Who, The Rolling Stones, The Beatles en The Kinks en nauwelijks naar Amerikaanse bands. Mick Thorne was gewend om in Engelse studio's te werken en zei dat we ons daar ook comfortabel zouden voelen. Een 'andere reden om naar Engeland te gaan was omdat EMI, een Engelse maatschap pij, de eerste was die ons een contract aanbod. Alles wees dus eigenlijk in die richting". Het opnemen duurde twee maanden en was een rond reis langs de Engelse studio's omdat de studio die The Shirts wilden gebruiken bezet was. "Onze tweede elpee ne men we in januari en februa ri in New York op. We zijn nu zoveel van huis dat we weer eens een tijdje in New York willen zijn". Het tweede album wordt anders. „Onze eerste elpee is The Shirts aan de basis. Nu gaan we van daaruit bouwen in ver schillende richtingen, want The Shirts betekent variatie. We staan voor veranderingen in welke richting dan ook, maar hebben wel ons eigen geluid. Als we een reggae num mer schrijven dan, dan is het wel Shirts-reggae". "We worden op de volgende elpee meer experimenteel. Zo gaan we op de plaat een aantal instrumenten gebrui ken, die we niet konden ge bruiken tijdens onze „live"- optredens. Later willen we die instrumenten ook tijdens de shows gebruiken. Tot nu toe hebben we altijd korte sets van een minuut of 50 gespeeld. In een club wissel je niet van instrument omdat er vaart in de show moet zit ten. Mensen komen daar niet om naar je te kijken maar omdat ze willen dansen. Wanneer we nu in een con certzaal of theater spelen, wordt dat opeens heel an ders. Het publiek komt om naar je te luisteren. Ze zijn geïnteresseerd in de muziek en zitten rustig in stoelen. Je kunt in een twee uur duren de show meer elementen in troduceren. Je kan rustig van instrument wisselen omdat het publiek veel geduldiger is. Als je in een club succes hebt, dan moet het niet moei lijk zijn om voor een con certzaal vol mensen te spe len. In clubs werken is namelijk het moeilijkste wat er is". The Shirts leven nu nog in één huis. „Ons ideaal is om een huis te hebben waarin een 24-sporen studio geves tigd is en waarin we ieder kamers hebben om te verblij ven als we in de studio wer ken. Daarnaast willen we ook ieder onze eigen flat in of even buiten New York. Het liefst gaan we dan ook werken met nieuwe groepen als producers, maar zover is het nog niet. We komen voor lopig eerst naar Nederland voor een aantai concerten op 24, 25 en 26 november. Onze idealen zijn toekomst muziek, die ooit nog eens werkelijk heid worden, zolang we er zelf maar in blijven geloven. Hans Piët. Golden Earring Neer- lands meest rockerige vijftal heeft vlak voor het zoveelste vertrek naar de V.S. de langspeelplaat „Grab it for a second" uitgebracht. Over het algemeen doen de num mers op de plaat in compo sitie en uitvoering (te) sterk denken aan de lichtende voorbeelden van George, Barry. Rinus, Cesar en Eel- co: de Rolling Stones. Voor al Barry schreeuwt soms zo enthousiast, dat het ten kos te gaat van de zuiverheid. Dat euvel had ook de elpee Contraband in sommige stukken. Verheugend is het dat er op „Grab it for a se cond" meer evenwicht is ge vonden tussen de diverse in strumenten. Vooral de gitaren van Eelco Gelling en George Kooymans dringen zich minder op de voor grond. Het dubbelloops-gi taargeweld dat zij leveren is overigens prima. In het nummer Against the grain", zijn de stemmen van Hay (laag, beheerst) en de overige bandleden (met pro fessioneel uitgevoerde koor tjes) de moeite van het be luisteren waard, naast een voortreffelijke gitaar-riff en een scheurende saxofoonso lo. Kant twee van de plaat, met onder andere dit num mer, de titelsong, en „Cell 29", maakt goed wat op de eerste plaatkant niet zo lek ker uit de verf komt. „Cell 29" is een autobiografisch werkje over de recente ge- vangenisavonturen van Barry. (Polydor) Dolly Parton Deze Ame rikaanse zangeres laat lang zaam maar zeker het voor haar zo succesvolle country- image varen. De beperkte speelruimte in Nashville ging haar waarschijnlijk be nauwen. Voor de nieuwe el pee „Heartbreaker" toog zij dan ook naar Hollywood, waar ze onder het country- juk vandaan andere muzika le richtingen insloeg. Een vaste keus heeft ze nog niet gemaakt, hetgeen de elpee een wat wisselvallig karak ter heeft gegeven. Verras send is het pure disco-num mer „Sure thing", dat verre uitstijgt boven het abomina bele discogeweld waarmee we dagelijks om de oren worden geslagen. De elpee telt weinig hoogtepunten. Laten we Dolly nog even de tijd gunnen om zich ook in de andere genres te bekwa men. Haar eerste poging daartoe is in elk geval rede lijk geslaagd. (RCA) Al Stewart Waarom zou je je als artiest een andere muziekstijl aanmeten, als de oude nog succes heeft. Dat zal Al Stewart ongetwijfeld gedacht hebben bij het ma ken van zijn nieuwe elpee „Time Passages". Pure ro mantische, lichtelijk easy-Jis- tening muziek, waarbij je nog net niet in slaap valt. Niks-om-het-lijf-muziek ei genlijk. Dat Al Stewart toch niet verveelt, komt in hoofd zaak door de uitgekiende produktie (werderom Alan Parsons) en de soms aardige teksten. Voor de begeleiding is ook nu weer gekozen voor een breed opgezet orkest, dat precies aansluit bij de wat wankele stem van Ste wart. Veel valt er over dit album niet te zeggen. Niet slecht, niet opzienbarend. (RCA). Klaatu Ook op de derde elpee van de formatie Klaa tu wordt in alle toonaarden gezwegen over de afkomst van de musici. Het grapje deed het erg leuk twee jaar geleden. Allerlei namen wer den genoemd, tot zelfs die van de Beatles toe. Wat we inmiddels wel weten is dat het hier om een Canadeze studioformatie gaat. Laten we het daar maar op hou den. „Sir Army Suit" is de titel van het derde KIaatu- project, dat wat afwijkt van de vorige twee elpees. Zocht Klaatu het vroeger hoofdza kelijk en alleen op het wel erg bombastische symfoni sche rockvlak, nu is hun muzikale interesse verlegd naar redelijk verteerbare rocknummers. Het heeft de muziek wat toegankelijker gemaakt, maar om nu te zeggen beter. nee. beslist niet. Daarvoor is de Klaatu- aanpak te bombastisch. Bes te nummers Everybody took a Holiday". (EMI). Dolly Parton Van Morrison Na de di verse meer of minder teleur stellende platen, die Van Morrison de laatste jaren heeft gemaakt, is zijn nieuw ste Wavelengtheen regel rechte verrassing. We moe ten ver teruggaan in Morrsion's verleden om een plaat te vinden, waarop hij voor het laatst zo geïnspi reerd en emotioneel in de weer was als nu. Want dat is verreweg het opvallendste aan Wavelengthde enor me kracht en felheid die plotseling weer in Morrison's stem ligt, en die een enorme tegenstelling vormen met de matheid die zijn werk de laatste jaren uitstraalde. Kant 1 bevat een aantal op gewekte met veel soul door spekte composities, die ech ter hun bijzondere kracht ontlenen aan de contraste rende rauwe, expressieve stem van de zanger. Het zwaartepunt van de lp ligt duidehjk op kant 2. Hierop vinden we een paar schitte rende ballads, waaronder „Beautiful Obsession" en het breed uitgesponnen „Take It Where You Find It". Het is vooral in deze nummers dat zich een vergelijking aan dient met Morrison's onover troffen meesterwerk „Astral Weeks". De teksten zijn af en toe van een zelfde dich terlijke schoonheid, en Mor rison maakt eenzelfde geob sedeerde indruk als op genoemde plaat. Van Morri son lijkt met „Wavelength" kortom helemaal terug te zijn. (WEA). Janis Jan De kleine Ame rikaanse zangeres, die tot nu toe op haar vier langspeel platen de luisteraars wist te boeien en te ontroeren, is er wederom in geslaagd een. klasseplaat af te leveren. „Janis Ian" bevat elf num mers waarin haar mooie en beheerste zang centraal staat. Daarnaast speelt Janis zeer verdienstelijk piano en gitaar. Met alle gemak van de wereld fietst de dame van hoog tot laag door de toonladders, veelal op rusti ge en eenvoudige begelei ding. waardoor de nadruk terecht op haar stem komt te liggen. De knappe teksten zijn veelal somber getint en handelen over hoe slecht de wereld in het alge meen en de mensen in het bijzonder kunnen zijn („Some people"). Hotels and one-night-stands" behan delt de frustratie van het ster-zijn zonder inhoud. Ja nis' kwahteiten komen het mooist naar voren in de zacht gezongen stukken. Alle facetten van haar stem kan ze dan rustig en beheerst aan bod laten komen. „I need to be alone again" is het aangrijpendst van in houd, ontroerend gezongen met heel mooi pianospel van Janis zelf. (CBS) Ian Matthews Voortkab belende, romantische muziek om bij tot rust te komen; zo kan het best de nieuwste langspeelplaat van Ian Mat thews „Stealin' home" gety peerd worden. De Engelse gitarist/zanger die ooit deel uitmaakte van Fairport Con vention en daarna zo'n ze ven langspelers op de markt heeft gebracht, is elf num mers lang relaxed in de weer met onder andere con certvleugel, strijkers, akoesti sche gitaar, en electrische gitaar waar veelal country- invloeden in doorklinken. Easy-listening met meerstem mige mooizingerij en boven dien uiterst vakkundige be geleiding. Het klinkt allemaal helder en doorzich tig. Toch komt Matthews pas in de wat snellere num mers met een eigen gezicht naar voren. Luister bijvoor beeld naar „Man in the sta tion" en „Shake it". Een aparte plaats neemt het kor te „Carefully taught" in: eeh kort a capella-nummer, waarin alle stemmen door Ian zijn gezongen. Verder is het erg prettige, maar niet bijzondere middelmaat. Ari- ola) Jethro Tuil Een ware sensatie is de nieuwe live dubbelaar van Jethro Tuil. De elpee, een cadeau aan de fans vanwege het 10-jarige bestaan van de groep, werd opgenomen tijdens de eerder dit jaar gehouden Europese tournee. Ian Anderson, de frontman van de groep komt, gesteund door de rest van de voortrteffelijk spelen de band, naar voren als een goed zanger en instrumenta list. Luister bijvoorbeeld naar zijn zo typerende fluit spel in „God" en acoustische gitaarspel in de prachtige uitvoering van „Skating away on the thin ice". De diverse muziekstijlen van Jethro Tuil komen op de el- pee naar voren, waar oud en nieuw materiaal afgewis seld wordt. Jethro Tuil blijkt niet alleen in de stu dio, maar ook live een hech te eenheid te zijn, die muzi kaal zijn mannetje staat.(Ariola Golden Earring. Zaterdag 21 oktober De Engelse new wave groep The Clash geven hun tweede concert in het Amsterdamse Paradiso. Zondag 22 oktober AC/DC geeft éen middagconcert in de Jaap EdenhaJ in Am sterdam. Aanvang 14.00 uur. Dinsdag 24 oktober Optreden van de Franse zangeres Frida Boccara in het Ne derlands Congresgebouw in Den Haag. Aanvang 20.15 uur. Woensdag 25 oktober Rory Gallagher in de Jaap Edenhal in Amsterdam. Aanvang 20.00 uur. Donderdag 26 oktober B.B.King geeft zijn jaarlijkse voorstelling in het Neder lands Congresgebouw in Den Haag. Aan vang 20.15 uur. Vrijdag 27 oktober Optreden van de En gelse Kinks. Aanvang 20.15 uur.In het voor programma staat de Engelse CafeJacgues. Zondag 29 oktober Popmanifestatie 1978 in het gebouw Amicitia. Aan dit evenement doen meer dan 20 groepen uit de Den Haag en omstreken mee. Aanvang 13.30 uur.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 19