Waas van geheimzinnig heid rond kogelvrije auto's Slagharen krijgt wereldattrakties Joop Termaten: „Mijn beroep is kogelstopper, hoe ik dat doe is mijn zaak". Portieren van te beschermen voertuigen worden na de behandeling „dubbeldik" e^. Gangbare munitie, waartegen auto's afdoende beveiligd kunnen worden EDE - Het eerste contact met Joop Ter- maten is snel gelegd. Als directeur van een plasticverwerkend bedrijf, zo staan de werkzaamheden van Joop Termaten in het telefoonboek vermeld, heeft hij ook geen reden om zich te verstoppen. Zodra hij echter bemerkt dat de opbe ller ook op de hoogte is van zijn „neve nactiviteiten" stokt het gesprek. Plotse ling blijkt Termaten weinig tijd te hebben en zegt nog wel eens terug te zullen bellen. Dat gebeurt ook. Vijf mi nuten later. „De veiligheidsmaatregelen treden in werking op het moment dat er over andere zaken dan plastic wordt ge sproken", is zijn verklaring. camera wordt het door Termaten kogelvrije materiaal gedemon- n de cirkel de inslag van de kogel Die veiligheidsmaatregelen zullen dan wel constant zijn want in plastic handelt Termaten al meer dan drie jaar niet meer. Wat ze precies inhouden blijft ook met een geheimzinnig waas omgeven. Er blijkt alleen iets van als hij, na lang aandringen, toestemt in een gesprek en een kijkje in de „keuken". Het bureau dat Termaten heeft betrok ken in een Edese woonwijk wijkt niet af van een doorsnee handelskantoor. Of het zou moeten zijn dat de planten op tele foonboeken staan en de koffie door de directeur zelf wordt gezet. Opvallend af wijkend is alleen het feit dat er regelma tig politie-auto's en wagens uit de duur dere prijsklassen voor de deur staan. Auto's die door Termaten en zijn perso neel kogelvrij gemaakt moeten worden. Waar dat gebeurt, is een van de best be waarde geheimen van Nederland. Alleen een paar veiligheidsdiensten zijn daarvan op de hoogte. Zelfs de meeste klanten weten niet waar hun voertuigen worden „geprepareerd". De voertuigen mogen voor het kantoor worden afgeleverd, daarna regelt Termaten het zelf verder. „Die veiligheidsmaatregelen moet ik wel nemen", zegt hij, „want er lopen een aantal mensen rond, die graag zouden willen weten wiens auto we op welke manier beveiligen. Drie jaar geleden heeft hij zichzelf ge bombardeerd tot specialist in het kogel vrij maken van auto's. Aanvankelijk op geleid tot scheepsmetaalbewerker („mijn ouders dachten vroeger dat er toekomst in de scheepsbouw zat") kwam hem in 1975 ter ore dat er een auto beveiligd moest worden. „De Nederlandse regering zat er achter dus met de centen zou het wel goed zitten! In de Benelux bestond en bestaat er geen enkel bedrijf, dat dat zou kunnen versieren, dus heb ik mij maar aangeboden. Ik "kreeg de opdracht en van het een kwam het ander", aldus Termaten. Druk kreeg hij het echter pas, toen bij huiszoekingen de politie een lijst vond waarop de namen van een dertigtal Ne derlandse industriëlen stonden, die voor „terroristische aktiviteiten een goed doel wit zouden vormen". „De veiligheidsdien sten van de bedrijven waar die mensen werkten wisten me direct te vinden", vertelt Termaten nu. Hij had een gat in de markt ontdekt. „Door de aktiviteiten van de Rote Armee Fraktion in Duitsland en de Rode Briga des in Italië begon men na te denken. Dat zou hier in de toekomst ook wel eens kunnen gebeuren en ik ben de laat ste die dat zal ontkennen. Ik heb mij toen in het beveiligen van auto's gespeci aliseerd. Ook de politie werd in die tijd gecon fronteerd met andere vormen van crimi naliteit dan de tot dan toe bekende. „Er werd en wordt veel eerder van wapens gebruik gemaakt. Politievoertuigen waren daar niet op berekend. Men was er ook nog niet volledig op ingespeeld", filoso feert Termaten. Veel politiewagens zijn inmiddels door hem „behandeld". Dat dat effectief gebe urt, heeft de jongste gijzelingsaktie in Assen overduidelijk bewezen. Gedurende enkele uren heeft een wagen van het As ser korps, die kort daarvoor door hem was geprepareerd, als „kogelvanger" ge fungeerd voor een tiental mensen dat zich erachter had verschanst. Ruim veer tig inslagen werden naderhand geteld. Niet één kogel was door de carrosserie van het voertuig heengedrongen. „Kijk dat is best een leuk stukje reclame voor mij geweest", zegt de 34-jarige di recteur nu. „Dat heeft bij de insiders toch wel een grote indruk achtergelaten". Van reclame hoeft hij het overigens niet te hebben. Binnen de Benelux heeft hij geen concurrenten en de werkelijk geïn teresseerden weten hem toch wel te vin den. Bijna honderd auto's heeft hij in de laat ste drie jaar beveiligd. Dat gebeurt in een bedrijfje waarvan de ligging zorgvul dig geheim wordt gehouden. Dag en nacht staat het onder strenge bewaking. „Ik word regelmatig door onduidelijke fi guren opgebeld, die vragen of ik ook een showroom heb waar beveiligde auto's te zien zijn. Als ik dat niet direct wil be vestigen of ontkennen, maar vraag naar hun plannen, is de interesse direct ver dwenen. Ik begrijp ook best dat er groe pen mensen zijn die blijkbaar over een volledig bepantserde auto zouden willen beschikken. Zij zullen hem dan echter niet gebruiken, zoals ik vind dat het voertuig gebruikt moet worden". In het bedrijf van Termaten werken twaalf mensen. Zorgvuldig gerecruteerd uit eigen familiekring. „Zelfs het perso neel weet niet voor wie de te bepantse- ren auto's bestemd zijn. Niet dat ik niet voor hen door het vuur ga en ze niet zou vertrouwen, maar jé weet nooit". Afhankelijk van de mate van beveiliging nemen de werkzaamheden per voertuig één tot zes weken in beslag. Voor niet ingewijden gebeurt dat, aan de buiten kant althans, onzichtbaar. Toch is het voertuig na de „bewerking" door de medewerkers van Termaten, ruim 450 kilo zwaarder geworden. Kosten, bij vol ledige beveiliging, ruim vijftig mille. Over de materialen die daarvoor ge bruikt worden zwijgt hij in alle talen. „Ik hoef geen oefenprogramma voor ter roristen op te stellen", zegt hij nu. „Als ik daarover zou vertellen dan is het voor hen een koud kunstje om die materialen te pakken te krijgen en daarop te oefe nen. Allicht dat er dan, na veel zoeken en uitproberen wel wapens te vinden zijn die een zodanige kracht hebben dat er toch door de bepantsering heen te ko men is. Ik ben er echter van overtuigd dat dat met de nu bekende wapens niet het geval is". Alle door Termaten te ge bruiken materialen zijn door en door ge test. Volledige schietrapporten zijn opge steld door hoog geplaatste deskundigen. Er is geen wapen te bedenken waarmee niet op het materiaal is geschoten. Uzi, Magnum, Karabijn, M 16, Fall en vele 1 andere wapens hebben hun vuurkracht beproefd op de door Termaten aange brachte bepantseringen. In de laatste drie jaar heeft hij zoveel schietproeven meegemaakt dat geen enkel wapen voor j hem geheimen heeft. Als beveiligingsdeskundige, gespeciali- seerd in het stoppen van kogels moet hij ook weten wat er dienaangaande te koop is. Dat weet hij. Termaten wordt volledig op de hoogte gehouden door overheidsin- J stellingen. Ook met het Duitse veiligheid- J sapparaat zegt hij uitstekende relaties te onderhouden. Het bedrijf houdt zich niet alleen bezig met het pantseren van personenauto's.. Ook wagens die gebruikt worden voor geldtransporten en M.E.wagens (rellenwa- gens die door de mobiele eenheid van de politie worden gebruikt) worder^ door hem van een volledige bepantsering voorzien. „Ik kan er heel veel over vertellen, ik mag het echter niet. Veiligheidsmaatrege len die genomen worden om je tegen ter roristen te wapenen, breng je nu een maal niet in de openbaarheid", aldus Joop Termaten. Een man waarin hoogge plaatste functionarissen een blindelings vertrouwen stellen, een vertrouwen dat hij niet wil beschamen. Jaap Nuyten Het voertuig van de Asser politie, kort voor een gijzelingsactie door Termaten bepantserd. werd tijdens die actie onder vuur genomen. Geen van de ruim veertig kogels, die op het voertuig werden afgeschoten, wist door de bepantsering heen te breken. Joop Termaten neemt in Nederland een unieke vertrou- wens-positie in. Uitlatingen van hem kunnen een aantal mensen in ernstige moeilijkheden brengen. Van zijn kennis zouden een aantal criminelen graag gebruik wil len maken. Die mogelijkheid wil hij ten koste van alles uitsluiten. Zijn bedrijf, het enige in de Benelux waar auto's tegen mogelijke aanslagen van terroristen „ge prepareerd" worden, is dan ook op en top beveiligd. Onvindbaar en dag dag en nacht bewaakt ligt het er gens in midden Nederland. Samen met een twaalftal zorgvuldig geselecteerde medewerkerst hoofdzakelijk fa milieleden, werkt hij .daar aan de onzichtbare bepantse ring van auto's. Groot-industriëlen, ministeries en politiefunctionarissen kloppen regelmatig bij hem aan om door hen gebruikte voertuigen zodanig te laten bewerken dat aanslagen van buitenaf onmogelijk worden. In Joop Termaten en zijn medewerkers stellen zij een groot vertrouwen. Een vertrouwen dat hij niet wil be schamen. Over de aard van zijn werkzaamheden wil hij, hoe uniek ook, maar erg weinig kwijt. Joop Termaten, de enige kogelstopper in de Benelux RUST-STUTTGART „Dit is een geweldig project voor Slagharen. Fantastisch wat een boottocht!". Nog nage nietend van een avon tuurlijke, af en toe duizelingwekkende tocht in een enorme uitgeholde boomstam door een met bruisend, soms hoog opspattend water gevuld polyes terkanaal in het zo novergoten Europapark te Rust' kwam deze uitspraak over de lip pen van de directeur van Gemeentewerken te Hardenberg, ir- .L.E.P.van der Steen en zijn plaatsvervanger B.Nieborg. Dit tweetal reisde deze week sa men met de chef bouw- en woningtoe zicht van Hardenberg, de Heer A.Oosterbaan, en de eigenaar van het ponypark, Henk Be- mboom, naar Zuid- Duitsland. Daar kon den de ambtenaren zelf zien hoe een wild waterbaan eruit ziet Bemboom wil dit vier miljoen gulden kosten de project, tezamen met de op de vroegere achtbaan gelijkende looping zo snel moge-, lijk in zijn pretpark la ten aanleggen. Voor de wildwaterbaan moet er echter eerst een vijfent wintighonderd vierkan te meters groot bassin worden aangelegd, ge vuld met vier miljoen liter water. Zes pom pen jagen dit water door een ruim vijfhon derd meter lange poly- estergoot, geschraagd door ruim honderd sta len draagpalen. Het project, dat moet verrijzen op een terrein van twintigduizend vierkante meter, bevat een soort met televisie bewaking uitgerust sta tion waar elke tien se conden een boot met vijf personen aan boord vertrekt. In to taal zijn achtentwintig boten in gebruik. De wildwaterbaan bootst met hoogteverschillen van tien tot twaalf me ter watervaleffecten na, waarbij de boomstam men met een vaart van zestig tot zeventig kilo meter per uur omlaag storten, zonder dat het nadelige gevolgen heeft voor de passagiers. Het gaat om een geslo ten watercircuit, zodat naast pompen ook een zuiveringsinstallatie moet worden gebouwd. Ook moet er een trans formatorstation komen voor het opwekken van de benodigde energie. De boten varen overi gens op rails, die op de bodem van het kanaal liggen. De aanleg van de baan wordt een gi gantisch karwei, want voor de fundering van de baan en het kuns tmatige meer en het pomp- en filtergebouw moeten honderden ton nen asfalt, staal en be ton worden verwerkt. De firma Mack in Waldkirch die twee jaar nodig had voor ontwerp en aanleg van de baan in het Europa park in Rust, verzorgt het technisch gedeelte. In Waldkirch zal veel werk worden verzet, maar het eigenlijke karwei voltrekt zich straks op het ponypark j Slagharen. „Daar is ruimte genoeg", aldus Hoog spat het water op als de uitgeholde boom stam iirj zijn val wordt gestuit SLAGHAREN - Het ponypark Slagharen krijgt binnen een of twee jaar twee formidabele wereldattrakties: een op Canade se leest geschoeide met televisiebewaking uitgeruste wildwa terbaan en een in Amerika ontwikkelde loopingbaan. Pony parkeigenaar Henk Bemboom investeert bijna tien miljoen gulden in deze projecten en schept daarmee vijftig tot zestig nieuwe arbeidsplaatsen in zijn pretpark. Bemboom, die nog onderhandelt met de gemeente Hardenberg over de aanleg van de 500 meter lange wildwaterbaan, wil proberen dit project al aan het begin van het nieuwe vakantieseizoen in gebruik te nemen. De Duitse pretparkspecialist Heinrich Mackt (exploitant van het mini-Disneyland-Europapark in het tussen Offenburg en Freiburg gelegen dorpje Rust) krijgt de opdracht om de wildwaterbaan in zijn fabriek te Waldkirch (Zwartewoud) te bouwen. Het Europapark nam zo'n wildwa terbaan dit jaar in gebruik. Het project werd de sensatie van het afgelopen toeristenseizoen. Pony's kunnen zich gaan vergapen aan wildwaterbaan en loopingbaan de Hardenbergse amb tenaren, die tot drie keer toe een proefvaart maakten. De Heer Be mboom, die vijftien jaar geleden in Slagha ren een bescheiden be gin maakte met zijn aktiviteiten en zijn ponypark uitbouwde tot een reusachtig, door duizenden Nederlan ders bezocht, vermaak- centrum met attrakties als b.v. de Apollo en de Monorail, vindt de milj oeneninvestering een verantwoorde zaak. In Stuttgart bezocht hij eveneens met zijn ge zelschap de reusachtige kermis, die daar het Volksfest opluistert. Met groot enthousiasme toonde Bemboom de ambtenaren het loo pingproject, een soort moderne achtbaan, waarbij een serie wa gentjes de passagiers eerst langs een soort monorail omhoog brengt om hen dan met grote snelheid om laag te jagen ter voor bereiding van een „overslag", eindigend in een snelle rit langs een bochtig circuit. De looping, uniek in Euro pa, was de sensatie van het Volksfest. Met tientallen tegelijk ver drongen jongelui zich voor de kassa om voor vijf mark een twee mi nuten durende duize lingwekkende rit te mogen maken. In het ponypark Slag haren betaalt men zoals bekend een en treeprijs, waarna men zich kan wagen aan alle attrakties. Dp heer Bemboom is nog niet van plan om de entree prijs na de grote inves tering te verhogen. Dat gebeurde ook niet in het Europapark. „Wij zijn in feite de „cash and carry" van de re creatie", aldus Be mboom. De ponypar keigenaar wil niet aankloppen bij de overheid voor financië le steun. „Zo'n all-in prijs gaat heel goed. Met die wildwaterbaan hopen we nog meer be zoekers te kunnen aan trekken. Als die in Slagharen er komt, zijn er in heel Europa maar twee. Daar komt men gegarandeerd op af", vertelt hij lachend. „Als ik bij de overheid mijn hand moet gaan ophouden", aldus Be mboom, „word ik maar liever weer koopman". ALEX SNELLEMAN De eigenaar van het ponypark Slagharen, Henk Bemboom, en de Hardenbergse ambtena ren „duiken" met een vaart van zeventig kilo meteromlaag

Leidse Courant | 1978 | | pagina 16