getayt „Grease" zet de klok twintig jaar terug 't Gerecht „BRIEVEN IN KLEUR AAN DE MENSEN" Trinity- tweetal weer op de vuist En verder... v Van origine een rock and roll-café Utrecht wordt weer voor een week filmgek 11 197 'RIJDAG 20 OKTOBER 1978 LEIDSE COURANT Marcus Délanjo in galerie Kenosis LEIDEN „Ik schrijf brie ven aan de mensen in kleur met mijn penseel", zegt de Drentse kunstenaar Marcus Délanjo over zijn eigen werk. Délanjo exposeert tot en met 21 oktober in de huiselijke galerie Kenosis aan de Oude Vest 53. Vorig jaar omstreeks deze tijd exposeerde Délanjo eveneens in galerie Kenosis. Zijn uitbundig gekleurde, diep religieus bewogen werk is in dat jaar weinig veran- LUXOR Grease (a.l.) met J. Travolta en O. New- ton-John. (tweede week). Al een week is de film „Grea se" in zo'n kleine dertig thea ters in ons land te zien. Bij het zien van de rijen bezoe kers welt de vraag op, waar aan deze film, die teruggrijpt naar de jaren vijftig, de enor me belangstelling heeft te danken. Natuurlijk de muziek, die via elpee en radio overal waar wij kwamen over ons werd uitge stort, heeft voor de nodige voorreclame gezorgd en de televisie heeft zich met korte scènes uit de film ook niet onbetuigd gelaten. John Tra volta die precies een half jaar geleden met „Saturday night fever" vele meisjesharten in Nederland sneller deed klop pen speelt er de hoofdrol in, maar is dat alles een reden om nu reeds „Grease" boven aan het verlanglijstje van nieuw uit te brengen films te zetten? „Grease" is in zoverre een fenomeen omdat deze musical ons verplaatst naar een tijd dat juist dit soort college-musi cals uit de mode raakte en de producenten van Hollywood er geen brood meer in zagen. De film moet in de vijftiger jaren spelen, maar als we de ons in de dialoog toegespeelde gegevens combineren met de beelden komen we op 1959 uit. jEisenhower was nog president en dat was hij tot 1960, in het liedje „Sandy" wordt gerefe reerd aan het partnership tus sen Doris Day en Rock Hud son. Dat begon in 1959 met „Pillow talk". Debbie Rey nolds was „Tammy" in 1957, dus dat kan kloppen met een uitspraak van Didi Conn als Frenchie in de film voordat Frankie Avalon, pop-idool uit de jaren rond 1960, in haar droom verschijnt. Dat in de drive-in bioscoop „Living it up" uit 1956 wordt vertoond, het laatste jaar dat Dean Martin en Jerry Lewis nog samen optraden, en een griezelthriller als „The blob" uit diezelfde periode, zegt niets. In drive-ins werden be slist niet de meest recente films gedraaid. Wel merk waardig is net refereren aan een vriend die marinier is in John en Olivia Korea, want dat zou weer op het begin van de jaren vijftig wijzen. Laten we het daarom maar op 1959 houden, het jaar dat de teenagers diep bedroefd waren omdat Elvis Presley in militaire dienst was. Als tijdsbeeld klopt „Grease" dan ook wel met de talloze musicals mei een Amerikaan se high-school als achtergrond waarin Jane Powell, June Al- lyson en Debbie Reynols rond fladderden om de sportheld van de school in hun netten te strikken. Olivia Newton- John is precies zo'n typetje met petticoat en al. Maar John Travolta is al niet meer de zo keurige Pat Boone uit „Berna- dine". Hij geeft de voorkeur aan een leren jek met „T- birds" op de rug boven de smetteloos witte college-swea ter met de R van Rydell High erop. Het James Dean-bloed kruipt al zelfs verder want in een zwakke imitatie van Dea n's „chicken race" uit Nicholas Ray's „Rebel without a cause" verslaat hij zijn rivaal achter het stuur. Als hij zich als sportheld wil bewijzen loopt dat op een fiasco uit op alle fronten. Een verhaaltje met 'n enigs zins dramatische ontwikkeling moet men niet in „Grease" verwachten. De film begint met een zeer ethische romance tussen John en Olivia tijdens de zomervakantie aan het strand onder de luide tonen van „Love is a many splendou- red thing", de titelsong van het Jennifer Jones-William Hol- den-melodrama uit 1956. Na een stel aardige (maar ook niet meer) getekende titels van John Williams zien we het paar terug op de eerste schooldag. Danny hangt met zijn makkers de stoere jongen uit en als hij door een zeer militante groep meisjes, die zich „Pink ladies" noemen weer met de zeer gere serveerde Olivia geconfron teerd wordt, moet hij zich een houding geven, die prompt de eerste breuk veroorzaakt. Zo blijft het de hele film door touwtrekken tegen een achter grond van medestudenten die meer de indruk wekken dat we met een moderne ballet school dan met een school voor voortgezet onderwijs te doen hebben. Maar het komt natuurlijk allemaal best in or de en zelfs de in de wolken verdwijnende auto aan het slot - een afgezaagd cliché in de jaren vijftig - onbreekt niet. De ongeziene populariteit van „Grease" is eigenlijk alleen maar te verklaren door de geluidsband, de zeer nadruk kelijke aanwezigheid van Tra volta en een zekere nostalgie naar de tijd dat studenten kennelijk alleen maar dansend en te pas en te onpas zingend - met verborgen vol orkest - door het leven gingen, in plaats van aan protestdemon straties deel te nemen. De daarbij gebezigde taal zou in 1959 nooit door de censuur gekomen zijn, maar je moet je toch een beetje aanpassen bij de tijd, nietwaar? MILO Bud Spencer en Terence Hill Het succes van de trinity-wes terns met Terence Hill en Bud Spencer heeft er toe geleid, dat men nog eens naarstig is gaan zoeken of er niet nog een paar oudere films van dit tweetal ergens op de plank lagen. En zowaar trof men.daar nog een werkje van een zekere Guisep- pe Collizi aan „God forgives.. I don't" dat nog rap onder de Nederlandse titel „De duivel kent geen genade kon worden uitgebracht. Terence Hill heeft er duidelijk de hoofdrol in, Bud Spencer - dit keer ook een revolver hanterend mag alleen maar zo nu en dan om de hoek kijken als de oersterke maar domme verzekeringsde tective, op zoek naar de 100.000 dollar, die een zekere Bill St. Antonio (Frank Woff) bij een treinroof rijker is geworden. Hill zoekt deze St. Antonio om een meer persoonlijke reden, maar is beslist ook wel geïnte resseerd in het geld. De film opent met een trein vol doden, springt over op een spelletje poker met doden en gaat zo huppelend verder van de ene EUROCINEMA (Alphen) De duivel kent geen gena de (12) met Bud Spencer en Terence Hill. gewelddaad naar de andere zonder zich erg om een ver haaldraad te bekommeren. Als er maar veel klappen en schoten vallen moet meneer Collizi hebben gedacht. Nou, daar heeft hij dan braaf voor gezorgd. Maar zo'n aan alle kanten rammelend westerntje maak je er toch op den duur niet onderhoudend mee. De reputatie van de heren Hill en Spencer is met zo'n archief werkje evenmin gediend. MILO fi LUXOR Grease (a.l.) John Travolta en Olivia Newton- John in een lieve, vriendelijke musical over de highschool- jeugd in de vijftiger jaren (tweede week). CAMERA Marx Brothers festival (a.l.). Ongeëvenaarde humor met Go west (a.l.) (do t/m zo) en Night at the opera (a.l.) (ma t/m wo). 6 LIDO I The boys from Brasil (12) Angstaanjagende film over de gevolgen van de activiteiten van een concentra tiekamparts uit de Tweede We reldoorlog (tweede week). LIDO II - Kogels voor Grin go. Shirley Maclaine en Clint Eastwood in een voortreffelij ke western uit 1969. De regie is in handen van Don Siegel. (reprise) LIDO III La vie devant soi (16) Simone Signoret in wellicht haar allerbeste film tot op heden. Op een voortreffelij ke wijze geeft zij gestalte aan door Peter Vier Café ,,'t Gerecht" Lokhorststraat, Leiden Open: alle dagen van de week vanaf vier uur 's middags tot de gebruike lijke sluitingstijden van één of twee uur na middernacht. Zaterdags gaat het café twee uur eerder open. Snacks: leverworst, tosti's, slaatjes en gratis pinda's. Het café is het parlement van het volk. Balzac „Van origine is dit een rock and roll-café. Helaas is onze muziekvergunningingetrokken omdat de buren klaagden. Binnenkort krijgen we dubbele beglazing en dat kan het geluid voldoende isoleren. Dan gaan we weer ge woon verder met de muziek. Recht voor z'n raap. Ik zal eens even een klein stukje opzetten, dan weet je gelijk wat voor soort muziek ik bedoel. (Ha, daar hebben we Chuck Berry met Roll over Beethoven en Johnny be good). Kijk, dat draaien we hier zo'n beetje. Aan praten hebben we niks. Nee jó, dansen, swingen Een kroeg moet bewegen. Ik ben geen type die aan een tafeltje gaat zitten praten. Eens in de twee weken houden we een rock and roll- en punkavond. Er staat dan geen tafel meer binnen, alleen nog maar de biervaten. En zo hoort het ook" natuurlijk. Zoals Gimmick en Trail. En niet te vergeten Judy en de Jurks, een stukje vrouwelijk schoon waarde schepper zijn best op heeft gedaan en dat binnenkort met haar mannelijke begeleiders nog wel van zich zal doen spreken in de Leidse contreien. Wonderlijk Geen klerken Café 't Gerecht behoort tot die zaken waar de gasten in het voordeel van hun leeftijd zich met overgave aan de beste dingen des levens te buiten gaan. Geen zee gaat hier te hoog en als de „new wave" al lang achter de rug ligt, dan wordt hier nog steeds muziek gemaakt Ook hier is de formule van de nieuw-oud-bruine kroeg een succesformule gebleken. De mensen die hier komen, zo zegt Marcel de Korte, de stand-by van eigenaar Jan Pronk, komen uit de creatieve sector. Geen klerken dus, maar mensen die hun hoofd gebruiken. Scholieren, studenten, waar onder enkele uit de psychologische hoek, maar met weinig kans om onder de vaste clientèle therapeutisch welzijnswerk te ver richten èn de jongens van Leidse bands Kleurrijke vogels zogezegd. Voor de genre schilder Jan Steen zou er in dit huiskamer kroegje genoeg te beleven zijn geweest. Een café in beweging. De een bekommert zich om een dartspel aan de muur, de ander om zichzelf en weer een ander om zijn buurman. Een van die buurmannen was een al wat oudere heer die ons het verhaal van zijn leven vertelde. Hij zou, zo deed hij ons geloven, afstammen van een oud sultansgeslacht uit Indonesië. Een mediamieke familie, die op 15000 kilometer afstand van Leiden vanuit haar paleis precies weet te raden, dat het zoontje van de Leidse sultan kiespijn heeft. Of dat hij net als in de kris „Pusaka", het jeugdprogramma van de televisie, over een collectie krissen beschikt, die wanneer het nodig is op niet mis te verstane wijze de gordijnen van 't Gerecht op commando kun nen laten wapperen. „Maar een kris werkt alleen maar als je je voor hem open stelt, dus als je in hem gelooft. Anders doet hij niets", zo voegde de sultan er aan toe. Maar dat bevroedden wij op dat moment wel zo'n beetje. Kortom 't Gerecht is een café vol wonderlijke verhalen en even wonderlijke gasten. Een bruisende kroeg in het centrum van de deftige Pieterswijk. de pleegmoeder van een Ara bisch weesje. Ronduit indruk wekkend (achtste week). STUDIO Peter en de draak (a.l.) Vrolijke „ingete kende speelfilm" voor de schooljeugd die thans herfstva kantie viert (tweede week). REX Sexworld (16) Zwak sexprodukt bestemd voor de liefhebbers (eerste week). TRIANON Django de man zonder genade (16) Harde western van een bekend recept, (reprise). EUROCINEMA II (Alphen aan den Rijn) The Swarm (12) Een zwerm dodelijke bijen overvalt een vredig dorp. Na dat de eerste doden zijn geval len ontstaat paniek (tweede week). EUROCINEMA III (Alphen aan den Rijn) Ben Hur (16) derd. De term naïeve schil derkunst is nog steeds goed van toepassing op het uitbun dig gekleurde, figuratieve werk van Délanjo. Een kunstopleiding heeft hij niet gehad, en hoewel te zien is in zijn werk dat de anato mie niet altijd even goed klopt is er toch sprake van een geheel eigen stijl. „Dankzij God" schrijffDelan- jo onder al zijn werken. De 35-jarige kunstenaar is niet gebonden aan een bepaald kerkgenootschap maar schl- dert vanuit een diep religieus besef, als in een soort mystie ke trance. Délanjo studeert overigens ook voor gods dienstleraar, niet alleen van wege zijn overtuiging, maar min of meer ook noodge dwongen, want van de op brengst van zijn schilderijen kan hij zijn vrouw en vier kinderen niet onderhouden. De olieverfschilderijen van Délanjo kunnen worden on derverdeeld in schilderijen die gebaseerd zijn op bijbelse verhalen en schilderijen die een meer huiselijk karakter dragen, zij het dat ook hier soms van een sterke gods dienstige invloed sprake is. Strikt bijbelse schilderijen op de expositie zijn „Het Weer zien", de ontmoeting van de herrezen Jezus met de beide Maria's, het grote schilderij „Elia die in een vuurwagen naar de hemel ging",een spec taculair intens gekleurd werk, „Tabitha sta op", gebaseerd op het verhaal van de ongelo vige krijgsman wiens dochter door Jezus weer tot leven wordt gewekt (Handelingen 9) en „Johannes de Doper", op het schilderij insecten etend in de woestijn. Waarschijnlijk zonder diepe re achtergrond geschilderd zijn de werken „Op het sport veld", „Een mooi stukje speel goed", „Meisje met horloge" en "Mijn dochtertje Judith", waarin kinderen een belang rijke rol spelen. Diepzinnig is bijvoorbeeld het werk „Kruk ken waar wij nog op kunnen steunen", dat een beeld geeft van een debiele jongen die een invalide jongen, gezeten in een rolstoel, in zijn jasje helpt. Het schilderij „Naar de veearts", waarop afgebeeld een boer die een ziek lamme tje naar de veearts brengt, zou vanuit de religieuze invals hoek bezien ook een beeld kunnen zijn van „De goede Herder". De expositie, vorige week met toepasselijke gedichten van Anton Korteweg ingeleid, is geopend van maandag tot en met zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur. Volgende week, om precies te zijn van woensdagavond 25 oktober af, zal Utrecht weer enkele dagen geheel in het teken van de film staan. De Cinemanifestatie heeft zich door de jaren heen een vaste plaats we ten te veroveren in ons land. Minder formeel en op de grote bioscoopsuccessen gericht als de Arnhemse Filmweek en iets minder chaotisch als Rotterdam's Film International, waar vrijwel iedereen die met een film onder de arm komt kans krijgt deze te vertonen. Toch blijft het de vraag of drie festivals niet een beetje te veel van het goede is. De organisatoren hebben de grootste moeite om werke lijk kwaliteit te brengen in plaats van wat curieuze ci nematografische buiten beentjes of films die duide lijk voor televisie-uitzending werden gemaakt. Maar Hans Saaltink is er weer in geslaagd een interessant programma naar Utrecht te halen met natuurlijk een in Cannes reeds geroemde film als Jerzy Skolimows- ki's „The shout" als een der uitschieters. Uit Engeland komt verder „Filming Othello" van Gary Graver, „Long Shot" van Maurice Hatton en „Watership down" van Martin Rosen. Nederland is er met „Me neer Klomp" van Otto Jon- gerius en „Andy bloed en blond haar" van Frank Wie- ring. Uit Italië komt „II ca- sotto" van Sergio Citti en de Sovjet Unie is vertegen woordigd met „Prodanski" van de regisseur Nikolai Goebenko. Uit de Verenigde Staten is „A wedding" van Robert Altman te verwach ten benevens „Blue collar" van Paul Schrader en „Kentucky fried movie" van John Landis. Frankrijk is sterk vertegenwoordigd met „Bye, bye monkey" van Marco Ferreri, „Des enfants gates" van Bertrand Taver- nier, „Pourquoi pas" van Colinne Serreau - waarme de de Cinemanifestatie ge opend wordt - „Dites-lui que je l'aime" van Claude Miller en „La tortue sur le dos" van Luc Béraud. Uit Canada komt „Skiptracer" van Zale R. Dalen en ook Denemarken is er dit keer bij met „92 minuten van gisteren" van Carsten Brandt. Landen als Spanje en Zwitserland hebben twee films op de Cinemanifesta tie. Spanje „A un dios des- conocido" van Jaime Cha- varri en „Raza, el espiritu de Franco" van Gonzalo Herralde, Zwitserland „Re- perages" van Michel Soutter en „Violanta" van Daniel Schmid. Zoals ook bij Film Interna tional het geval is spant Duitsland wat het aantal films betreft de kroon met zes. Regisseur Reinhard Hauff met „Der Hauptdar- steller" en „Paule Palander" neemt er daarvan twee voor zijn rekening. De andere zijn „Das zweite Erwachen der Christa Klages" van Margarethe von Trotta, „Die Konsequenz" van The- odor Kotulla, „Regno di Na- poli" van Werner Schroeter en „Aus einem Deutschen Leben" van Theodor Kotul la. Over wie er als gasten naar de Cinematofestatie komen om hun film te begeleiden, laat de organisatie zich lie ver nog niet uit. Te vaak werden in het verleden hoge verwachtingen gewekt, terwijl achteraf bleek, dat veel regisseurs en acteurs op het laatste moment ver hinderd waren. De indrukwekkende lijst te vertonen films zegt natuur lijk ook nog niets over de kwaliteit, maar Hans Saai- tink loopt al te lang mee om met films te komen die niet op zijn minst interes sant genoemd kunnen wor den. Zoals bijvoorbeeld de Spaanse film „Raza, el spi- ritu de Franco" waarin Gonzalo Herralda een draak van een film uit 1942 ge bruikt om er interviews met de 83-jarige zuster van Franco aan vast te koppe len. Het idee is niet nieuw en Dusan Makavejev deed het veel spitsvond iger in zijn „Onbeschermde On schuld", toen hij de hoofd rolspeler-acrobaat aan het woord liet, maar wie „Raza" geduldig uitzit krijgt wel een nieuwe kijk op wat de Generalissimo het ideale Spaanse gezin noemde. Ook teruggrijpend in het verleden, maar veel indruy- kwekkender, is Kotulla's „Aus einem Deutschen Le ben", warin de regisseur op beangstigend nuchtere wijze de „carrière" van de be ruchte Rudolf Hoesz volgt, de commandant van Ausch witz die als de „uitvinder" van de gaskamers kan wor den beschouwd. Een Duitser, die geleerd is dat een bevel er is om te worden opgevolgd en die met zijn gezin in een vrien delijke vüla naast het con centratiekamp woont terwijl dagelijks door zijn toedoen enkele meters verderop dui zenden de dood vinden. Koltulla bespaart ons de gruwelijke concentratie kamp-beelden en schildert deze Hosz als een brave huisvader af. die gewoon zijn werk doet. Films als „Aus einem Deutschen Le ben" maken dat je met spanning uitziet naar wat de Cinemanifestatie nog meer te bieden heeft. MILO Charlton Heston in een prima spektakelfilm (tweede week). EUROCINEMA IV (Alphen aan den Rijn) Midnight Ex press (16) Wat iemand te wach ten 'staat als hij in Turkije gesnapt wordt bij het smokke len van drugs, staat centraal in deze film, die in de Turkse gemeenschap in ons land met uiterst gemengde gevoelens is ontvangen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7