Gemeentelijk beleid is hakken met de botte bijl' Nederlandse primeur in Oude Wetering: auto's kapot slaan Energiebedrijf Rijnland in '81 in nieuw gebouw Petruskoor zingt bij Thijs Kramers "eigen" orgel in de "Bavo" asar Gambir olgende week in jroenoordhallen JURIST OVER HORECA-NOTA: t-TAD/REGIO Op mijn omwegen door "stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Jet - al weer meer dan onderd jaar oude - koor ran de Leidse Petrusparo- bie trekt komende zondag net man en macht en nder leiding van zijn irecteur-organist Thijs xamer naar de kathedraal asiliek van St. Bavo in [aarlem. Daar wordt in amenwerking met het lerkkoor van het Haarlem- nermeerse plaatsje Lijnden waar een vriend van ramer organist is) aan de ucharistieviering luister ijgezet, onder andere met e uitvoering van een mis tan Goller en het Te Deum an Perosi. Het wordt een oncert dat eigenlijk leven ingeblazen door Thijs ramer, die voorzitter is eweest van de stichting ie het prachtige Willibror- us-orgel van de kathedraal oor de toekomst heeft espaard en nog steeds in and houdt. Kramer is ïans secretaris van deze ichting. )e persoon van Kramer taat toch een beetje cen- raal. Op 1 oktober werd t orgel gepresenteerd in z'n glorie. Het instrument namelijk uitgebreid met vierde manuaal. Wel- Scht komt er in de toe komst nog een manuaal bij. iij die gelegenheid van de ogebruikneming van het ffrijkte orgel ontving "ijs Kramer uit handen van Haarlems bisschop drs. Th. Zwartkruis de pauselij ke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice, niet zozeer om het feit dat hij 25 jaar organist is, maar meer „om al het werk dat hij gedaan heeft als voorzit ter van de stichting en omdat hij nog steeds het vuur erin houdt". Thijs Kramer (40) begon op z'n 15e al in een kerk op een orgel te spelen. "Dat was in de Amsterdamse Bonifatiuskerk, de "Bon", aan het Kastanjeplein. Mijn leermeester was de befaam de organist dr. Anthon van der Horst. Een jaar of 20 speelde ik onder de directie van Piet van Egmond in het Concertgebouw de Matthaeus Passion en op andere concerten. Tenslotte belandde ik in Amsterdam achter het geweldige orgel van de St. Willibrordus buiten de Veste aan de Ceintuurbaan. Dat orgel heeft me nooit meer losge laten. Toen de kerk ge sloopt moest worden heb ik met veel steun van anderen het instrument kunnen opslaan totdat het in 1971 in de St. Bavo in Haarlem kon worden geplaatst". Ongeveer 12 jaar geleden kwam Thijs Kramer als organist naar de Leidse Petruskerk. Tot voor kort was Kramer, die nog steeds in Hilversum woont (in de nabijheid van de radio) en als free lance-organist en dirigent werkzaam is, ook dirigent van het Nederlands Operakoor. Hij is op koor- gebied wel wat gewend, Thijs Kramer. En daarom komt zijn typering van het Petruskoor wel treffend over. Hij zegt daarvan: "Het is een katholiek koor dat ik met een "heidens" plezier run. In mijn vaak sta ik vak voor beroepsko ren. Dat maakt enig ver schil, dacht ik. Logisch natuurlijk. Maar ik kan niet anders zeggen, dan dat dit Leidse koor gewoon een leuk gezelschap is. Dat komt vooral door de men sen die er op zitten. Voor een koor moet je nogal veel overhebben. Het kost vrije tijd en opofferingen. Kun je die moeite niet opbrengen, hou dan maar op met het zingen in koorverband. Kijk, juist die trouw merk je bij het Petruskoor. Dat is voor een dirigent een hele geruststelling. Nu komt koorzang in de Petruskerk niet optimaal tot z'n recht. Daarom vinden we 't allemaal erg fijn om nu 'ns in die goeie akoestiek van de Bavo te kunnen zingen. Overigens, moet ik zeggen, is het Petruskoor een ensemble dat nog altijd jonge mensen kan gebrui ken. Men zal er zich best in thuis voelen, denk ik". fSfi aki JIDEN De grote exotische k oparsmarkt, de Pasar Gam- komt donderdag 26 oktober Leiden. De markt blijft 170 stands, waaronder 15 pnji taurantjes, tot en met zon- »cod g 29 oktober in de Groe- aald Drdhal. Naast een uitstalling len d verschillende exotische t ot oducten, heerlijk Indisch h® n en in een sfeer van de teei ipische markt in Indonesië, nen ragt de organisator Robert Joenoes ook een amusement- me> rogramma dat bestaat uit 1 toi wel Nederlandse als Oosterse gen tiesten. Pasar Gambir Leiden is de otste in een reeks van vijf lionale Pasar Malams, die dit ir in het land zijn gehouden. de markt zijn dingen te zien te koop die in het algemeen de winkel niet te krijgen zijn. ivoorbeeld de melati, de geu- P Indonesische Jasmijn of •pische vruchten zoals durian, ingga en rambutan. Ook kan en een keuze maken uit grote rteringen batikstoffen, gram mofoonplaten met krontjong- muziek en boeken uit of over Indonesië. Op het amusementsprogramma staan naast een aantal modes hows-van klassieke en moderne Indonesische klederdrachten, oosterse artiesen zoals het kron tjong orkest Samudera, de zuid- Molukse popgroep Massada, een Hawaïaanse hulashow en de Fiësta Tropical Show. Verder treden op de Tumble Weeds, Bonnie St. Claire, Anita Meyer, Rob de Nijs, het trio LUV' en de Dream Express van de Hearts of Soul. De Pasar Gambir opent donder dagmiddag om 12 uur, maar 's avonds om 19.30 uur vindt de officiële opening pla&ts door wethouder Tesselaar. Verdere openingstijden: donderdag, vrijdag en zaterdag van 12 uur 's middags tot 12 uur 's avonds en zondag van 10 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds. De toegang sprijs bedraagt 5 gulden, voor kinderen tot 12 jaar en bejaar den 3 gulden. Wajang-poppen op de Pasar Gambir LEIDEN „De gemeen te zal gezien de horeca- nota een star beleid blij ven voeren ten aanzien van de Leidse horeca-in- stellingen. Eigenlijk moet je spreken van geen beleid. Bij overlast ver oorzaakt door de horeca- instelling wordt gelijk met de botte bijl gewerkt (het terugdraaien van de vergunningen voor late re sluitingstijden) ter wijl veel „zachtere" maatregelen (intrekken muziekvergunning, zaak geluiddicht laten maken) mogelijk veel effectiever zijn", aldus de heer mr. Van der Kroft, advocaat van het horeca-bedrijf Samantha aan de Lange- brug bij de bespreking van de horeca-nota door de commissie Economi sche Zaken. „Als je wilt dat het publiek geleidelijker de cafés verlaat zodat er sprake is van minder overlast, dan is het juist gunstig om de sluitingstijd op bijvoor beeld vier uur te stellen. Tegen die tijd is namelijk iedereen wel zo'n beetje vertrokken. Wij (Sa mantha en ook het studenten- trefcentrum Pardoeza mogen een uur langer openblijven dan de andere cafés) laten na twee uur's nachts geen nieuwe klan ten meer toe in de zaak om te voorkomen dat er een massale toeloop ontstaat omdat we één van de weinigen zijn die nog open zijn. Als meerdere zaken langer open mogen blijven krijg je ook al die verkeersverplaat- singen niet naar de zaken die nog open zijn. Met de bedrijven valt overigens best te praten over de beperking van eventue le overlast", aldus de heer Van der Kroft. Van de zijde van het comité voor de Pieters- en Academie- wijk kwam gisteravond nog een verontruste reactie ten aanzien van mogelijke wijzigingen in het horeca-beleid. „De situatie is nu al zorgelijk. Het verkeer perst zich toeterend door die nauwe straatjes in de wijk en van slapen komt dan voor omwo nenden niet veel meer. Een gro te groep mensen moet lijden onder de tirannie van een klein groepje cafégasten", aldus een woordvoerder. Het commissielid Van Duyn (WD) toonde zich een voorstan der van een meer flexibel beleid dan wordt aangegeven in de horeca-nota. „Het is hier in Lei den maar een dooie bedoening. Als ik echt uit wil gaan, doe ik dat niet in Leiden, dan ga ik naar Den Haag. Die situatie kan verbeteren door meer gele genheden en latere sluitingstij den, vooral in het weekend. Er moet wel een betere controle op overlast komen. Maar daar heb ben we toch de politie voor, die moet meer ingrijpen", aldus Van Duyn. Andere commissiele den bleken wat minder happig te zijn op een drastische verrui ming van de mogelijkheden voor de Leidse uitgaanswereld, onder meer bevreesd voor de aantasting van het woonklimaat in centraal Leiden. LEIDSE COURANT VRIJDAG 20 OKTOBER 1978 PAGINA 5 „RANONKEL" VERKOOPT ZICH OP AANTREKKELIJK „OPEN WEEKEND" Economisch wel en wee Aan de Julianakade is "de verkeersopleiding Mako", autorijschool, opge heven. Aan de Vestestraat 1 is in een "tot dan leegstaand Pand C.V. Eloe/Labor Vin dt, boekdrukkerij, tigd. ïecu De artsenpraktijk van IJ. Groeneveld en R. van Leeu wen is verplaatst van Zijl donk 38 naar het gezond heidscentrum aan de Ros molen 2. Aan de Roomburgerlaan 67 is Import en groothandel m sportkleding, eig. J. P. Zwagers, gevestigd. Aan de Cruquiuslaan 57 K de amb. handel in melk <-n melkprodukten H. v.d. Meij opgeheven. Aan de Breestraat 54 is Ou. jVesh mode", winkel in Aan de Timorstraat 21 's M. Boekee, onderaaniie- mer van metselwerken, ge- Niets is „Ranonkel" te gek om bij het bevorderen van de „public relations" goed voor de dag te komen. Deze Oost-Alkemadese jeugdorganisatie, die ongeveer vijf jaar in Oude Wetering en Roelofarendsveen aan de weg timmert, gaat dit weekeinde zorgen voor een „alternatieve" propagandastunt. Zaterdagavond, op de eerste dag van een „open weekend", kunnen gevorderde jongelui voor een luttel bedrag meedoen aan een Nederlandse première: auto slaan. Een reusachtig idee om de opgeschoten jeugd gelegenheid te bieden zowel lucht te geven aan opgekropte agressiegevoelens als om een kleine bijdrage te doen aan het jeugdwerk in dit gemeentedeel van Alkemade. Voor een luttel bedrag kan men met een handzame moker vernielende meppen uitdelen aan een (bijna toch al afgeschreven) auto die door een Leimuidense sloper ter beschikking is gesteld. Als het wrak volkomen in de vernieling is geslagen zo hoopt men bij „Ranonkel" staat een tweede exemplaar klaar om de verpletterende klappen op te vangen. Een aardig initiatief voor een goed doel, waard om elders in den lande te worden nagevolgd. Rammen op auto's kan in dit geval volkomen legaal volvoerd worden. Niemand zal ertegen protesteren, in tegendeel: men zal van Ranonkelwege slechts trachten te bevorderen dat er zoveel mogelijk voertuigen naar de vernieling worden geholpen. Zoals gezegd, allemaal ten bate van het jeugdwerk, dat hier het midden houdt tussen het „scouten" en een hobbyclub. Tot voor een jaar of Een barbecue in het polderland; één van de „openbarende" activiteiten van „Ranonkel" het vorig jaar. vijf bestonden er nog verkenners, gidsen, kabouters en rakkers, maar die werden samengesmolten. Nog steeds blijft men in allerlei leeftijdsgroepen bezig met creativiteit en het jaarlijkse kamp is een hoogtepunt in het verenigingsbestaan. Dit alles onder leiding van vrijwilligers, die de ongeüniformeerde gekoppelde facetten van het jeugdwerk in goede banen houden. De „Ranonkel"-activiteiten zijn verbonden aan de landelijke organisatie „Jan Zeuven" in Den Haag. Men is een vrije vereniging met zekere bindingen, bijvoorbeeld ook aan 't bekende „Jantje Beton". Ook dit jaar wil men weer reclame maken voor „Ranonkel", dat een gezellig home heeft aan de Weteringlaan in Oude Wetering. Het „auto slaan" is slechts een onderdeel van deze promotie. Zo worden zaterdag ook voorbeelden gegeven van 't „groep draaien"; allerlei activiteiten met in het gebouw een fancy-fair. „Speel mee", heet het „open weekend". Dat is vooral te merken straks aan de vele oud-Hollandse spelletjes die men overal zal kunnen aantreffen; straatspelletjes zoals hoepelen, tollen, hinkelen en meer van die ouwe vertrouwde kinderbezigheden uit vervlogen tijden. Zondag wordt de hoofdmoot gevormd door een puzzel-wandeltocht door Oude Wetering en de Veen. Daarbij gaat men weer op de oud-Hollands toer. Zo zal men tijdens die puzzeltocht allerlei oude ambachten tegenkomen: het met de hand drukken (helemaal aan 't verouderen in dit computertijdperk), riet- en mandvlechten, een spinnewiel, een waarzegger, een smid. Stuk voor stuk ambachtelijke of uit het gezichtsveld verdwenen fenomenen die langs de route staan. Er is van alles te doen, tegen een redelijke prijs. Om op krachten te komen is er niet alleen een kop snert te bekomen, maar ook een stevige pannekoek die maar een kwartje kost. Bij het bejaardencentrum Googerweide is volksdansen en in het gebouw worden ook kampfilms gedraaid, gemaakt tijdens het laatste „zomerreces". Daarbij zijn zoals de leding me verzekerde spannende „indianentoestanden" te zien. „Ranonkel" telt rond de 160 leden en de leiding wordt gevormd door 28 man (en vrouw). De activiteiten, zoals dit „open weekend", worden voorbereid in werkgroepen. O ja: nog zo'n alternatief grapje van „Ranonkel": men kan geconfronteerd worden met een bak vol levende paling. Als het juiste aantal (of daaromtrent) wordt geraden, kan men met een pond paling (en héél beste ook) naar huis gaan. LEIDEN De nieuwbouw van het Energiebedrijf Rijnland aan de Lange- gracht gaat hoogstwaarschijnlijk vol gend jaar na de bouwvakvakantie van start. De bouw geschiedt in twee fases. Het eerste gedeelte van het pand wordt 1 juni 1980 opgeleverd en het tweede gedeelte 1 augustus 1981. Het nieuwe gebouw werd ontworpen door architectenbureau Spruit De Jong en Herin ga uit Haarlem. Gisteravond kregen de leden van de raadscommissie voor ruimte lijke ordening, openbare werken en verkeer een toelichting op het ontwerp. De hoofdin gang van de nieuwbouw is gesitueerd aan de Langegracht. Voor deze ingang wordt een parkeerterrein voor vierentwintig au to's van bezoekers aangelegd. Het personeel kan elders op het terrein van het energiebe drijf zijn auto kwijt. De bouw geschiedt voor een gedeelte op het terrein waar het huidige kantoor var< de voormalige Stedelijke Lichtfabrieken staat. De nieuwbouw biedt plaats aan twee honderd veertig personeelsleden. Volgens de prognoses zal het Energiebedrijf in 1987 werk bieden aan dit aantal personeelsleden. Het nieuwe gebouw wordt drie verdiepin gen hoog. In de eerste fase worden de werkruimten gerealiseerd. In dit gedeelte van het gebouw komen onder meer de tekenkamers de bureauruimten en de werk plaats. Direct na oplevering van de eerste fase zal het personeel zijn intrek in het nieuwe pand nemen. Het huidige kantoor moet dan worden gesloopt om plaats te maken voor de bouw in tweede fase. Deze omvat een vergaderzaal van twee verdiepin gen, een toonzaal en een kantine. Het nieuwe gebouw wordt in baksteen opgetrokken. De pui is van aluminium en het skelet van betonplaten. De gevel van de kantoor- en werkruimten krijgt een strakke rechthoekige vorm, de gevel van het gedeelte waarin de kantine, de toonzaal en de vergaderruimte komt, is veel speelser van vorm. Het ontwerp van het nieuwe gebouw van het Energiebedrijf Rijnland is in samen werking met de dienst Gemeentewerken tot stand gekomen. De welstandscommissie heeft inmiddels al haar goedkeuring aan het plan gegeven. Een schets van het nieuwe kantoorgebouw

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5