SLOOP OUDE RAADHUIS VOOR WINKELVESTIGING „Doortrekken van Mauritssingel wordt planologische blunder" Minister Gardeniers opent „De Eendenkooi CDA-Noordwijk besprak beleid collegevorming PKV Lisse en omgeving houdt tentoonstelling Lissese formatie Fuzz op televisie KORTWEG Chr. Mannenkoor Sassenheim Ongeval op Buurtweg Leiderdorp: LEIDERDORPERS AGEREN TEGEN GEMEENTELIJK VOORNEMEN REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 20 OKTOBER 1978 pagina l LISSE De Lissese popformatie Fuzz komt morgen op de televisie. Tijdens het programma Stuif es in wordt een optreden verzorgd. De groep Fuzz bestaat slechts twee maanden. De groep ontving reeds een eervolle vermelding tijdens de muzikale rodeo, die gedurende de najaarsfeesten in Lisse werd gehouden. SASSENHEIM Het jaarlijks concert van het Sassenheims Chr. Mannenkoor o.l.v. Job C. de Vries, dat donderdagavond 26 oktober in de Hervormde kerk wordt gehouden wordt gecombineerd met optreden van het Gemengd koor „Concor dia" uit Noordwijkerhout, o.l.v. Nanne de Vries, terwijl ook medewerking wordt verleend door de sopraan Aleida Verdoes. Pianobegeleiding is in handen van de vaste pianist Piet v. Zoen. Het programma voor de pauze bestaat uit religieuze werken, en na de pauze voor het merendeel uit opera-fragmenten. Aanvang acht uur. KATWIJK - De bekende Ne- derpopformatie Bots treedt vrij dag 26 oktober op in het Malie- gat. Bots debuteerde in 1975 met de elpee „Van kwaad tot erger". Dit jaar verscheen de langspeel plaat „Wie zwijgt stemt toe". Het werk van Bots kenmerkt zich door de eigentijdse swingende muziek en de sociale thema's. LEIDSCHENDAM - De werk groep Missie en Ontwikkeling verzorgt in het kader van we reldmissiedag enkele bijzonde re vieringen in de Leiderdorpse Menswordingskerk. Zaterdag om 19.00 uur en zondag om 9.00 uur. Zondag om twaalf uur is er een gezinsdienst waarin tij dens een spel de aandacht wordt gevestigd op het ontwik kelingsvraagstuk. Op maandagavond is er in de Menswordingskerk een forum bijeenkomst. Het thema is; „Wat heeft christendom en politiek met elkaar te maken?" Vragen als: Mag een predikant zich politiek engageren?, en: Wat is een politiek programma vanuit het evangelie?, komen aan de orde. In het forum zitten: Pastor Vreeburg van de Lodewijkparo- chie, pastor Langenbach van de studentenecclesia, de heer Groeneveld van „Kerk en Sa menleving" in de Leidse Meren- wijk en de heer Toelen, voorzit ter van het CDA in Leiderdorp. KATWIJK De bewoners van huize „De Wilbert" in Katwijk hebben het afgelopen jaar hard gewerkt aan een aantal zelfge maakte artikelen. Deze produk- ten kunnen worden bekeken en gekocht in de therapieruimte „De Zonnevis" van vrijdag 27 oktober tot en met zondag 29 oktober. Openingstijden zijn van 14.00 tot 16.30 uur en vrij dagavond van 19.00 tot 21.00 uur. KATWIJK De minister van volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening J.A. C. Beelaerts van Blokland houdt dinsdag 24 ok tober een spreekbeurt in Kat wijk. Aan de orde komen pro blemen die ook in Katwijk de gemoederen bezighouden. De bijeenkomst begint om 20.30 uur in het Dorpshuis aan de Kerklaan. KATWIJK - De door het CNV georganiseerde cursus „Sociale Vorming I", thema: Onderne ming en maatschappij begint op dinsdag 24 oktober in het Her vormd Kerkelijk Centrum aan de Katwijkse Voorstraat. Naast cursusleden zijn ook belangstel lenden vanaf 20.00 uur hartelijk welkom. NOORDWIJKERHOUT - Handbalvereniging Northa houdt zaterdag 21 en zondag 22 oktober een fancy-fair in café restaurant Van der Geest aan de Zeestraat. De opbrengst van de fancy-fair is bestemd voor de jeqgd van de handbalvereni ging. Openingstijden zijn zater dag van 14.00 tot 22.00 uur en zondag van 11.00 tot 21.00 uur. Burgemeester Detmers en minister Gardeniers bij het kunstwerk. NOORDWIJK - Een zaal vol CDA-ers heeft gisteravond in het Verenigingsgebouw geluis terd naar de verantwoording van bestuur en fractie over het gevoerde beleid met betrekking tot de wethoudersverkiezing. Bestuursvoorzitter Van Hoeken maakte kanttekeningen, waarbij hij onder meer inging op de gevallen „stilte" rond de onderhandelingen met de andere partij en in de raad. „Het had anders gekund", aldus Van Hoeken, „en het zou beter zijn geweest als nu en dan een communiqué was uitgegeven om de kiezers te informeren. Het CDA was wel de eerste, die opemng van zaken had gegeven, merkte de voorzitter in dit verband op. In een later stadium had men er van afgezien te reageren op publicaties van andere partijen, teneinde te voorkomen, dat de zaken in de persoonlijke sfeer zouden geraken. Van Hoeken benadrukte nog eens de eenstemmig heid waarmee fractie en bestuur hun standpun ten hadden bepaald. Fractievoorzitter Alkemade liet het verloop van de onderhandelingen de revue passeren, echter met vermijding van persoonlijke omstandighe den. „Er is al genoeg persoonlijk leed geleden", vond Alkemade. In een zakelijk, maar evenzeer openhartig betoog, zette hij uiteen, dat het CDA zich op het standpunt had gesteld dat een een afspiegelingscollege diende te worden.gevormd op basis van de verkiezingsuitslag en het aantal MJ behaalde raadszetels. Op grond daarvan meei het aanspraak te kunnen maken op twee wethou derszetels. Toen de overige fracties hun steïlin 1 handhaafden, dat er een college van drie wethou ders moest komen met één zetel voor het CDA kwamen de onderhandelingen muurvast te zitten 7 Uiteindelijk was men er in geslaagd, zij het dai ter elfder ure, een compromis te bereiken. Dï hield in, dat een college van drie wethouden zou worden gekozen en dat over twee jaar eei tweede CD A-wethouder aan het college zo; worden toegevoegd. De tweede wethouder gaat een deel van de taka van wethouder Van Duyn overnemen. Bij de rondvraag kwam er scherpe kritiek o| jï het gemeentebestuur voor wat betreft de verkooj van een aangepaste woning aan een bij ea u ongeval invalide geraakte politieambtenaar. Mei t vond hét een kwalijke zaak, dat in de koopprijsjts ten onrechte een bedrag aan BTW was verdiscor teerd. „Als Jan de Raad hetzelfde had uitgehaald zou men hem een schurk hebben gevonden' luidde één van de reacties. Alleen vanuit d< CDA-fractie was bij de behandeling van he: en voorstel nog een poging ondernomen om tot eec jpj lagere koopprijs te komen, bleek uit het commen en taar. Jc Aan het begin van de vergadering werden me ro; vrouw A. van Os Van der Niet en J. Plug to: w< bestuursleden gekozen als vertegenwoordigers lie van de zogenaamde rechtstreekse CD A-leden. ZOETERWOUDE Door het bekendmaken van de naam van het gebouw heeft minister Til Gardeniers gisteren het multi functioneel centrum aan de Oranjelaan geopend. Het ge bouw zal, naar een idee van pastoor Schlatman, voortaan „De Eendenkooi" heten. Deze naam is bijzonder toepasselijk omdat de verenigingen na het parochiehuis „De Drie Eend jes" en jeugdgebouw „De Vier de Eend" nu hun nieuwe home gevonden hebben in „De Een denkooi". Een prachtig kunstwerk van de hand van de Zoeterwoudse me vrouw Kuiper zal straks de in gang van het gebouw sieren. In samenwerking met burgemees ter Datmers onthulde de minis ter het beeld van een groep eenden die door een hond naar de Eendenkooi geleid wordt. Met „De Eendenkooi" is Zoeter- woude Hoge Rijndijk een prach tig zalencomplex en sporthal rijker. Zoeterwoude-dorp zal nu ook wel een dergelijk gebouw willen hebben, volgens de minis ter. Financieel zal dit echter toch wel problemen gaan ople veren. „De Hoge Rijndijk is net voor de bui binnen nu het minis terie van CRM aan decentralisa tie gaat doen, waardoor de fi nanciële lasten voor rekening van de gemeente komen", aldus mevrouw Gardeniers. Toch hield de minister de deur nog een beetje open. „Nu is het antwoord aan anderen voor een tweede centrum in het Dorp", zo sprak ze. Na het officiële gedeelte kregen de ongeveer 500 genodigden de kans het gebouw te bezichtigen en het bestuur van de stichting Multifunctioneel Gebouw te fe liciteren met de totstandkoming van dit centrum, „een staaltje van burgerzin, nu nog genoeg burgerzin opbrengen om het gebouw in stand te houden", aldus de minister. Een show van drumfanfare „de Rijntamboers" en een openbare les van gymvereniging Meer brug vormden de verdere om lijsting van deze opening en tevens het begin van een feest- week rond de opening. WASSENAAR - Een 18-ja- rige inwoner van Den Haag is vannacht omstreeks vijf uur op de Buurtweg ter hoogte van camping Duin horst met zijn auto tegen enkele bomen gebotst en in. een sloot beland. Hierna vloog de auto in brand. De bestuurder, die onder in vloed van drank verkeerde, wist zich in veiligheid te stellen. De man werd naar het Bronovoziekenhuis in Den Haag overgebracht met licht letsel aan zijn voet. LISSE De pluimvee en konij- nensport vereniging Lisse en omstreken houdt op donderdag 16, vrijdag 17 en zaterdag 18 november haar jaarlijkse ten toonstelling in de Hobahohallen te Lisse. Vorig jaar was het een provinciale tentoonstelling, ter gelegenheid van het jubileum van de vereniging. De organisa tie van een dergelijke tentoon stelling en de grote belangstel ling van publiek en deelnemers hebben het bestuur van de ver eniging doen besluiten om ook dit jaar de tentoonstelling op provinciaal niveau te houden. Belangstellenden die aan, tentoonstelling mee willen doei (en daartoe een vraagprogram ma moeten inleveren bij di secretaris) wordt geadviseerd om alle benodigde gegevens du> delijk op het inschrijfformuliei is te vermelden. Ook het ras dienst goed naar voren te komen ei uiteraard dient voor de verzen ding degelijk verzendmateriaa1 in gebruikt te worden, terwijl met er nog eens op wordt gewezen dat de inzenders van hoenden en dwerghoenders nog steeds verplicht zijn de entbewijzen bij de dieren mee te zenden. LEIDERDORP Een werkgroep uit de begelei dingscommissie „Oude Dorp" is van mening dat het raadhuis aan de Hoofdstraat met de ernaast gelegen woonhuizen mag worden afgebroken. Op de plaats van het oude raadhuis denkt men aan een concentratie van winkels, een koffiebar en een postagentschap. V«or het twistpunt economische of culturele bestemming heeft men een compromis voorgesteld, door de tweede verdieping van het te bouwen pand voor culture le doeleinden te gebruiken. De commissie, die gisteravond ook de verkeer sproblematiek in het Oude Dorp besprak, kwam nog niet tot een afgerond advies aan het college van b. en w. De commissie besloot tot de instelling De voorzitter van de begeleidingscommissie „0* van een derde werkgroep die het culturele de Dorp" wethouder C. Gordijn (CDA) stelde gebeuren gaat onderzoeken. Op verzoek van aan het slot van de vergadering optimistisch vast wethouder Jos Verdier (Onderwijs) wordt ook dat vermoedelijk nog dit jaar het eindrapport de leegstand van de scholen, waarmee men in van de commissie kan worden verwacht, nol de nabije toekomst in toenemende mate te maken voor de verhuizing van het raadhuis naar zal krijgen, bij het onderzoek betrokken. Winkelhof. LEIDERDORP „Het doortrekken van de Mauritssingel belooft een planologische blun der te worden." Deze stelling verkondigt de bewoner van het pand Hoofdstraat 229 M. A. Scheffer. Hij wordt daarin bijgestaan door zijn neef en buurman H. H. A. Scheffer en door veehouder H. de Graaf die een boerderij in de Achthovenerpolder heeft. Zij vinden dat de als omleidingsroute be doelde weg die ook de bouw van een brug over de Does noodzakelijk maakt er niet moet ko men. Zij bestempelden de gemeentelijke plan nen als onzinnig, geld verslindend en milieu- verpestend. Volgens het ontwerp-bestem- mingsplan „Achthovenerpol der" wordt de Mauritssingel vanaf de Dillenburg doorge trokken over de Does en buigt dan ter hoogte van de archeolo gische restanten van het Huis ter Does naast de Ruige Kade af naar de Achthovenerweg, waar het tussen de panden Hoofdstraat 229 en Ruige Kade I zijn aansluiting vindt. De gemeenteraad heeft in het ka der van de beleidsplannng aan het project een hoge prioriteit toegekend, waarvoor als jaar van realisering 1979 is gekozen. De heren Scheffer en De Graaf zijn tegen de plannen in verzet gekomen en bereiden samen met de bewoners van de Acht hovenerweg die ook de gevol- het probleem van de opstoppin gen die zich nu voordoen kan een oplossing gevonden wor den door de aanleg van vol doende parkeerruimte. De slooppanden van Meerburg in de Hoofdstraat en het speelter rein in de Hubrechtstraat lenen zich daar uitstekend voor. Blijft alleen nog de Doesbrug over, maar is dat zo erg. Moet men altijd maar racen? Leg desnoods drempels in de Hoofdstraat," zo verkondigen zij. Doodzonde van het unieke na- tuur- en recreatiegebied waar door de weg komt te lopen, stellen zij verder. Zijn er dan geen milieubewuste raadsleden meer te vinden, vragen zij zich bezorgd af. „Als je nagaat wat een druk gebruik wordt ge maakt van de Ruige Kade als recreatiefietspad. Het hele jaar door. Het is het enige natuurge bied wat overgebleven is in Leiderdorp, want alles is al verpest," zeggen zij met over tuiging. üoeshaven Een ander argument dat zij naar voren brengen is de neteli ge positie waarin de water sportvereniging „De Doesha ven" komt te verkeren als er een tweede eveneens onbe weegbare brug over de Does wordt gebouwd ter hoogte van Alberts Corner. De jachthaven komt dan als het ware opgeslo ten te zitten en is dan niet meer toegankelijk voor boten die ho ger zijn dan drie meter. De bouw van deze brug is noodza kelijk om de provincialeweg nr. 6 rond Hoogmade te kunnen leiden. Deze omleidingsroute noemen zij een dringende noodzaak, maar zij vrezen dat de plannen daarvoor, in ver- Actievoerders vrezen schade aan milieu Achthovenerpolder een actie voor. Zij vragen zich af, of de raadsleden wel vol doende bewust zijn van de gevolgen die de nieuwe weg voor de verkeerssituatie in Lei derdorp zal hebben. Het biedt geen oplossing voor de be staande problemen zeggen ze. „Integendeel," aldus de actie voerders, „het sluipverkeer zal juist toenemen omdat de nieu we weg verkeersaantrekkend werkt. Zeker het zware ver keer, dat nu nog wordt belem merd door de smalle Doesburg krijgt dan vrij baan. Om sluip verkeer tegen te gaan moet men verkeers bel emmerende maatregelen nemen en niet be vorderen." Ook voorspellen zij, dat de Persant Snoepweg en de Enge- lendaal meer verkeer te ver werken zullen krijgen. Rijksweg 11 Zij vinden de aanleg van de weg ook overbodig tegen de achtergrond van de plannen van rijkwaterstaat voor de aan leg van Rijksweg 11 tussen Leiden en Bodegraven. Zij ver wachten dat dan het verkeer dat, als gevolg van de overbe laste Hoge Rijndijk, nu nog zijn weg zoekt over de lage zijde via de Achthovenerweg en de Hoofdstraat zal afnemen. Met deze opvatting weten zij zich in goed gezelschap van minis ter Tuijnman van Verkeer en Waterstaat, die onlangs bij de vaststelling voor het tracé voor rijksweg 11 de verwachting heeft uitgesproken, dat de drukte op een aantal sluiprou tes zal afnemen, waardoor het leefmilieu in de streek zal ver beteren. Om die reden wordt ook voorrang gegeven aan het gedeelte tussen Leiden en Alp hen. De actievoerders wijzen ook op het voornemen van de provin cie om de Achthovenerweg als een zogenaamde quartaire weg aan te wijzen. Als gevolg hier van behoeft de provincie min der aan het onderhoud van die weg bij te dragen. „Als de Mauritssingel wordt doorge trokken gaat de Achthovener weg onherroepelijk naar de knoppen," is hun stellige over tuiging. De verkeersdrukte in de Hoofdstraat nabij de oude Doesbrug vormt het voornaam ste motief van de gemeente voor de aanleg van de omlei- dingsweg. Wat vindt men van de aangevoerde argumenten? „Zwaar overtrokken." „Voor De Doesbrug: verkeerremmende flessehais band met de aanleg van rijks weg 11, op een laag pitje staan. De heer M. A. Scheffer is voor een efficiënte aanpak van de verkeersproblematiek in de ge hele regio. „Laten de gemeente besturen van Leiderdorp, Alp hen, Koudekerk en Woubrugge (Hoogmade) eens rond de tafel gaan zitten. Ze zitten in feite allemaal met dezelfde verkeer sproblemen. Probeer daarom tot een gezamenlijke oplossing te komen," is zijn suggestie. De heren Scheffer en De Graaf weten nu al te melden, dat zij zich tot het uiterste zullen ver zetten tegen de doortrekking van de Mauritssingel. Van hun recht op het indienen van be zwaarschriften zullen zij zeker gebruik maken. „Wij gaan tot de Kroon toe om te trachten Leiderdorp voor een nieuwe planologische blunder te be hoeden," zeggen zij vastbera den.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4