CDA botst met VVD en PvdA in chaotisch debat Juweliersmoord nog een raadsel Pokken in Birmingham door experimenten? Met brandmerk voor uw zekerheid Meubelfabriek .y. Oisterwijk Minister Financieel voordeel voor kondigt aan milieuvriendelijk gedrag Zoutgebruik moet omlaag Vrijdag 20 oktober 1978,69e jaargang no. 21176 Kojak Rapenburg 2, 2311 GC Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 - Bank; Amro-bank N.V., Leiden Directeur-hoofdredacteur; J. J. Hallewas Redacteur. Wim Buijteweg Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - nnementen: kwartaal 41,75; jaar 155.50, losse nummers: 55 cent. Laatste aflevering van de Amerikaanse politie-serie „Kojak" op Ned.I om 20.15 uur. Om 21.05 uur het discus sieprogramma „Alles goed thuis". Ned.II om 21.30 uur de „Pag- nol-serie" en om 22.32 uur Brandpunt met reportage uit Krakau, het aartsbisdom van de nieuwe paus. Tijdelijk regen Veel bewolking met in de mid dag tijdelijk regen. Tot matig en in het waddengebied tot krachtig toenemende wind uit west tot noordwest. Maximum temperaturen ongeveer 12 gra den. Morgen zon op: 07.14, zon onder 17.34. Hoogwater: 5.58 en 18.12. Laagwater: 1.48 en 14.02. fan onze radio- itv-redactie) ^VERSUM - 10-tv zendt ndag op Ned. van 09.05 tot ,oo uur de in- onisatie van de us direct op uit. (Van onze correspondent Bert van Velzen) LONDEN Op 12 augustus raakte de 40-jarige medische fotografe Janet Parker in de universiteit van Birming ham besmet via een levend pokkenvi- rus, waarmee voor wetenschappelijk onderzoek was gemanipuleerd. Zij kwam als gevolg van de besmetting om het leven. Het hoofd van het laboratorium waarin de experimenten plaatsvonden, prof. Henry Bedsen, pleegde na het uitbreken van een kleine pokkenepidemie in Birming ham zelfmoord. De vakbondsvertegenwoordigers die de duizenden technici vertegenwoordi gen die in laboratoria werken waarin genetische experimenten worden ver richt, hebben nu de ernstige verden king uitgesproken dat er in Birming ham als gevolg van mysterieuze experi menten een virus met nieuwe eigen schappen is ontwikkeld, waarvan Ja- net Parker het slachtoffer is geworden. Die experimenten zouden zijn verricht zonder officiële goedkeuring en onder uiterst onveilige omstandigheden. Deze opvatting is geformuleerd door vakbondsleider Clive Jenkins in het invloedrijke wetenschappelijke tijd schrift „New Scientist". Volgens hem zijn in het laboratorium van de medi sche school van de universiteit van Birmingham genetische experimenten met pokkenvirussen verricht die het daglicht niet konden verdragen. Janet Parker werkte in een verblijf beneden het laboratorium van prof. Henry Bed sen. Zij stierf volgens de officiële verklaringen aan de pokken. Clive Jenkins schrijft in „New Schien- tist" dat in het laboratoroum van Bedsen experimenten kunnen hebben plaats gehad waarmee een nieuw type pokkenvirus werd geschapen. Hij zegt dat hij ernstige verdenkingen heeft dat Janet Parker niet is overleden aan „variola maior" (de klassieke pokken), maar als gevolg van een variant van het bekende pokkenvirus, waartegen geen entstof bestaat en dat bovendien op illegale wijze is geproduceerd. Volgens Bob Bradham, de voorzitter van een afdeling van de vakbond van Jenkins in de universiteit van Birming ham, hebben deskundigen de variant van het pokkenvirus dat de dood van Janet Parker veroorzaakte niet kunnen identificeren. Hij meent dat er op het laboratorium „iets ongewoons" is ge daan met het virus. Als gevolg van de uitbarsting van de pokken in Birmingham, eind augustus, moesten er honderden mensen in ob servatie of in quarantaine worden ge nomen. Enkele slachtoffers zijn overle den. Sheila McKenzy, de vrouw die zich voor de vakbond vafi Clive Jenkins bezighoudt met vraagstukken van ge zondheid en veiligheid van personeel in instituten waar genetische experi menten worden uitgevoerd, zegt even eens dat het pokkenvirus dat mevr. Janet Parker heeft gedood karakteris tieken vertoonde die niet overeenstem men met die van het klassieke pokken virus. Ze verklaarde donderdag dat prof. Henry Bedsen mogelijk is bezig geweest met experimenten met ver schillende varianten van het pokkenvi rus. Volgens Sheila McKenzy kan er sprake zijn geweest van het bijeen brengen van de genen van uiteenlopen de virussen, via zeer verfijnde technie ken, waarbij een totaal nieuw virus tot stand kan komen dat nog niet heeft bestaan. Kamer betreurt ontwikkeling neutronenwapen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De Tweede Kamer betreurt het besluit van president Carter van de Verenigde Staten om al vast een aantal onderdelen van het neutronenwapen te gaan produceren. Dit bleek de afgelopen nacht na een negen uur durend debat in de Kamer over het neutro nenwapen. In het debat had de CDA-fractie forse aanvaringen met zowel de PvdA als de VVD. Het spoeddebat, dat werd gehou den op initiatief van de PPR, le verde slechts één duidelijke Ka meruitspraak op: een PPR-motie, aangenomen door oppositie en CDA. Volgens deze motie moet het kabinet aan de Amerikaanse rege ring meedelen, dat de Kamer de beslissing van Carter betreurt om dat deze „een schakel is op weg naar de uiteindelijke samenstelling van de neutronenbom". Heel anders verging het een motie van het CDA, waarin stond dat in voering van de neutronenbom moet worden voorkomen en dat het af wijzen van het nieuwe kernwapen een bijdrage zou moeten leveren aan vermindering van de bewape ningswedloop tussen oost en west. De motie werd verworpen ohidat de WD hem te ver vond gaan en de PvdA ook tegenstemde. Dit om dat CDA-fractieleider Aantjes zich na herhaald aandringen niet vast wilde leggen op een blijvende af wijzing van de neutronenbom, ook als in het ontwapenmgsoverleg het ter discussie stellen van de neutro nenbom zonder tegemoetkomingen van het Warchau-pact blijft. Het kabinet had de motie willen aan vaarden. Aantjes deed in de loop van het debat nog pogingen zijn motie zodanig te wijzigen dat ook de PvdA-fractie er zich in zou kun nen vinden. Dit tot grote woede van WD-fractievoorzitter Rietkerk. Een PvdA-motie met het verzoek aan het kabinet om de Amerikaan se regering te vragen, niet met de produktie'van de neutronenbom te beginnen, werd eveneens verwor pen. Het CDA wilde aanvankelijk de motie steunen, maar kwam daarop terug nadat premier Van Agt zich er fel tegen had ver klaard. Van Agt en diens collega Scholten (Defensie) benadrukten in de Kamer dat het kabinet zeer be zorgd is omtrent de beslissing van president Carter. Het besluit was verrassend voor het kabinet omdat vorige week nog vanuit Amerika was toegezegd, dat het neutronen wapen voorlopig niet in produktie zou worden genomen. De produktie zou helemaal niet doorgaan als het Warschau-pact bereid zou zijn een stapje terug te doen in de kernbe wapening. „De verantwoordelijk heid hiervoor berust geheel bij de Amerikanen", zo zei Van Agt. „Maar Amerika heeft ons verze kerd, dat voor een eventuele beslis sing tot volledige produktie van het neutronenwapen en bij invoe ring ei*van in het NAVO-wapenar- senaal eerst de NAVO-partners zul len worden geconsulteerd. Wij zullen dan ook opnieuw in overleg treden met de Kamer", aldus Van Agt. - - Prinselijk praatje door hekwerk LEIDSE POLITIE VRAAGT BURGERS OM TIPS (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De Leidse politie tast nog in het duister over de juiste toedracht van de moord op juwelier H.L. van Amerongen. Het buurtonderzoek werd pas vanmiddag afge rond, terwijl ook eerst vanmiddag het resul taat van de sectie bekend werd. Inmiddels heeft de Leidse politie een speciaal telefoon nummer vrijgemaakt (071 - 140945) waar bur gers hun informatie over de moordzaak kwijt kunnen. De Leidse politie vraagt eenieder die in de omgeving van de juwelierswinkel aan de Haarlemmerstraat 233 iets verdachts heeft gezien, hoe onbelangrijk dit ook lijkt te zijn, contact op te nemen. Speciale belangstelling gaat uit naar mensen die tussen woensdaga vond half zeven en donderdagmorgen half tien nog contact hebben gehad met de heer Van Amerongen, waarbij het onbelangrijk is of dit contact mondeling, telefonisch of visu eel is geweest. Een 26 man tellend team rechercheurs, gere- cruteerd uit het Leidse corps en het Haagse politie-bijstandsteam, heeft zich sinds donder dagmorgen in de juweliersmoord vastgebeten. Tijdens een vanmorgen gehouden persconfe rentie werd gemeld, dat het buurtonderzoek sterk is vertraagd door de moeilijke bereik baarheid van vele studenten, die in de omge ving van het pand aan de Haarlemmerstraat in tehuizen verblijven. Vooralsnog heeft het buurtonderzoek weinig hulpgevende informatie opgeleverd. De regenjas, die over het hoofd van de ver moorde/heer Van Amerongen werd aangetrof fen, blijkt eigendom te zijn geweest van de ju welier. Het is nog niet precies bekend, wat er aan waardevolle goederen uit de winkel en woonhuis is gestolen. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan de inventarisatie. Vast is wel komen te staan, dat de rover(s) ook op de eerste verdieping in de woonkamer van de juwelier is geweest. Een woordvoerder van de Leidse politie maakte vanmorgen bekend, dat enkele „typische antieke .kleine voorwerpen" waren verdwenen. Deze voorwerpen zouden een grote waarde vertegenwoordigen. De Leid se politie ziet in het verdwijnen van deze voorwerpen nog geen aanleiding om tot de conclusie te komen, dat de rover(s) veel ken nis van antiek heeft,hoewel men wel moet constateren, dat de voorwerpen met „enige kennis van zaken"zijn weggenomen. (Zie verder pag. 3) HAAG Staatsse- itaris mevrouw Ier-Smit (volk- mdheid) vindt het zoutge bruik in ons land een te hoog ni- |eau ligt.In ant woord op vragen it de Tweede Ka ler heeft zij laten eten dat een be- erking van het antal grammen out dat een Ne- erlander dage lijks consumeert, ewenst is. Staatssecretaris Veder-Smit: In totaal levert het gemiddelde voed selpakket in ons" land acht tot tien gram zout op. Het aandeel van het drinkwater hierin is relatief gering. Volgens de staats secretaris zal, om redenen van volk sgezondheid, ge streefd moeten worden naar een beperking van de zoutconsumptie via de rest van het voedselpakket. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. ADVERTENTIE Berk Derkei (ZH), Noordeindseueg 116, tel 01891-1670, ma t/m ra 9-18 uur, vrij tot 21 uur. Ginjaar UTRECHT (ANP) Minister Ginjaar wil milieuvriendelijk gedrag in de toekomst financieel belonen. Hij denkt daardoor het milieubesef bij de individuele burger te kunnen vergro ten. Tijdens een gisteren in Utrecht gehou den studiedag „Milieuvoorlichting, Mi lieueducatie" zei de bewindsman dat hij bijvoorbeeld in de tariefstelling van de openbare nutsbedrijven een beloningensysteem zou willen doorvoe ren. Zodanig dat het zuinig omsprin gen met water,gas of elektriciteit extra financieel voordeel oplevert. Meer dus dan in de huidige situatie. Anderzijds zou de burger die extreem veel water of energie gebruikt ook relatief meer moeten betalen. Verder denkt de mi nister aan de bestraffing van vervui lende activiteiten met tamelijk forse boetes. Op die manier hoopt hij bij voorbeeld een dam op te werpen te gen de gewoonte van nogal wat auto mobilisten om volle asbakken tijdens het rijden buiten het raampje te ledi gen. Ten aanzien van het milieugedrag van bedrijven zei minister Ginjaar dat in het vergunningenstelsel dat de over heid kan opleggen aan bedrijven, niet alles kan worden vastgelegd. Het is volgens hem voor een groot deel de verantwoordelijkheid van de onderne mingen zelf om te voldoen aan de in vergunningen gestelde voorwaarden. DIESELWATER (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De machinist van een in de Rotterdamse Rijnhaven liggend zeeschip kwam er bij het bunkeren achter dat de dieselolie die hij innam, nogal waterig was. Een on derzoek bracht aan het licht, dat dieven uit de binnenvaart- tanker die het zeeschip bevoorraadde, 86 ton olie hadden gestolen en deze vervangen hadden door water. De olie verte genwoordigt een waarde van ongeveer f 25.000,- België krijgt zakenkabinet BRUSSEL (ANP) - De Belgische rege ringsformateur Paul Vanden Boey- nants lijkt geslaagd te zijn. In politieke kringen in Brussel verluidde van mor gen dat Vanden Boeynants in de af gelopen nacht met de leiders van de huidige regerings coalitiepartijen overeenstemming heeft bereikt over het voortzetten van die coalitie. Er komt een over gangsregering, zo luidt de overeen komst, die uit dezelf de ministers zal be staan als die uit het demissionaire kabi net. Paul Vanden Boey nants zal de regering van Frans- en Ne derlandstalige chris ten-democraten, Frans- en Neder landstalige socialis ten, de Vlaamse Volksunie en het De mocratisch Front van Franstaligen (FDF) gaan leiden. De overgangsrege ring zou slechts aan blijven om verkie zingen voor te berei den van een parle ment dat grondwet gevende bevoegd heid zou hebben. Burgemeester spreekt barbezoekers vaderlijk toe MONNICKENDAM (ANP) - Burgemeester De Groot van Monnickendam spreekt vana vond met de jonge bezoekers van twee dancings. Hij zal de jongelui vragen de stad niet meer in opspraak te brengen door baldadigheid. Na klachten over baldadig heid van bezoekers van de dancings had de burgemees ter besloten het sluitingsuur voor de periode van twee weekeinden te vervroegen. Na overleg met dè politie en de gedupeerde barexploitanten besloot de burgemeester afge lopen woensdag tot herinvoe ring van de normale sluiting suren.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1