Tier Nederlanders-met V.d. Tak ïandhaven zich op openingsdag gP#Ê«lti Biljarttop spant kort geding tegen bond aan KROL EEN MAAND UITGESCHAKELD Verpoest laat zich verrassen 1REN IMPONEREN IN HOLLAND BOKSTOERNOOI Gelijkspel l£ Milaan Sportwereld Kortsjnoj dient protest in Geen straf voor Henk van Leeuwen Discussie over bal IN* PORT LEIDSE COURANT VRIJDAG 20 OKTOBER 1978 PAGINA 15 IU I ,i )TTERDAM Negentien oden, zevenentachtig ama- su irboksers, van wie zestien ui iderlanders: het zevende dland Bokstoernooi in vo> ioy" te Rotterdam. Giste- «i«d t, op de eerste dag werd de derlandse afvaardiging uit- M^' jund maar niet op ruïneuze jze. Negen boksers kwamen de ring. Vijf werden uitge- •II. iakeld van wie Johan IJssel- uiden in het middengewicht f jen landgenoot All Blan- lard. Maar er was ook de meuze partij van de Ut- chtse lichtgewicht Ton Ver- s, behorend tot Jong Oran- die met een clean k.o. de ien Jesper Garnell versloeg een van de beste partijen f fin de middag- èn avondsessie lijkste. score had aan Nederlandse zijde nrdeliger kunnen uitvallen als niet ee man tegen elkaar hadden geloot half zwaargewicht John Emmen niet geïmponeerd was geweest van de jte naam die boksers uit de Oostblo klanden meetorsen. De Joegoslaaf Otto Gerlic had hij kunnen verslaan in het keiharde duel maar in de derde ronde verzuimde de Bosschenaar zijn surplus aan conditie uit te buiten. Hij deed vrijwel niets meer. Het Oostblok bleef daardoor „ongeschonden" want slechts een van de boksers uit die landen kon op de openingsdag waarop het publiek grotelijks verstek liet gaan en bij elkaar de middag en avond niet meer dan enige honderden talrijk was zijn koffer met boksspul- len al weer inpakken. Dat was de Poolse weltergewiclit Jan Latawic die ter plekke door de arts werd afgekeurd zodat de Zwitser Giroud gemakkelijk aan zijn zege kwam. Dat zal in Polen nog wel wat stof doen opwaaien want in dergelijke landen is men niet ge wend „onvolwaardige" boksers uit te zenden. Hoewel, de potsenmaker Damir Skaro uit Joegoslavië mag zeker niet tot de toppers worden gerekend al won hij in een van de slechtste partijen van de dag van de Schotse zwaarwelter Archie Salmon. En ook de lichtgewicht Vladislav Konecny uit Tsjecho-Slowa- kije, die weliswaar als excuus kon aanvoeren dat hij en zijn makkers vierentwintig uur in de trein hadden gezeten, mocht niet hoog reiken tegen (ook) een Schot, Ian McLeod in een mallotig broekje met Schotse ruiten die alleen verloor door de openbare waarschuwing die hij kreeg. Het meest te lijden hadden de Denen, de grootste afvaardiging met zeven man op Nederland na natuurlijk van wie er vier in de ring kwamen die allen werden uitgeschakeld. Impi oneren De Zambianen, die wel eens een prof in de Nederlandse ring hadden gehad, maar nog nooit een amateur, deden het beter, maar vooral de Ieren impo neerden als Westeuropees land. Gastheer Nederland had toch iets te veel boksers ingeschreven. Lichtge wicht Wim Dieckmann (Breda) ging met 3-2 ten onder tegen de Zweed Ekelund, weiter Mathieu Willems (Maa stricht) had niets in te brengen tegen de Zweed Larsson, middengewicht Jo han IJsselmuiden ooit zeer goed, toen hij in de militaire ploeg zat was zo bang voor Ali Blanchard (Am sterdam) dat hij een ronde wegkroop, in de tweede toch tweemaal neerging en toen naar zijn hoek werd gestuurd en bantam Jef Zwakhalen (Maastricht) was geen partij voor de onophoudelijk aanvallende Welshman Russell Jones zodat zijn helper in de tweede ronde na twee waarschuwingen in barre nood de handdoek maar wierp. De winstpartijen kwamen van lichtwel- ter Eric Huigenvoort (Den Bosch) die de Oostenrijker Findenig overklaste, van Blanchard, van lichtgewicht Ton Verrips die onstuimig aanviel tegen de zuiver stotende Deen Garnell en in de derde ronde een rechtse hoek plaatste waarop de Deen voor veel langer dan de volle tien tellen neerging, de voor het eerste gebruikte handschoenen van tien ounces ruim een half ons zwaarder dan normaal ten spijt. Een uitstekende prestatie van de jonge Utrechtenaar. Vreugdesprong Middengewicht Henk van der Tak (Den Haag) maakte een enorme vreug desprong toen hij hoorde dat hij op punten had gewonnen van de Oosten rijker Erwin Puchler. Wellicht had hij er zélf niet meer op gerekend want Puchler stootte actiever dan de Hagenaar die zijn gevaarlijke rechtse vrijwel ongebruikt liet. Twee ronden bokste hij defensief om die rechtse te kunnen plaatsen, wat niet lukte. In de derde gaf Van der Tak alles. De vijfmansjury gaf tweemaal winst voor Puchler, twee keer voor V.d. Tak en de Ier Heams had een „remise" met voorkeur voor de Hagenaar en dat bracht hem op zijn kantje in de volgen de ronde. Met ook nog halfzwaarge- wicht André Oetelaar (Gemert) die weinig fraai bokste maar zijn Noorse tegenstander Halvorsen ging in de eerste ronde acht tellen neer op een rechtse hoek en kreeg ook nog twee waarschuwingen. Dan is winnen alleen nog mogelijk door k.o. en daarvoor bezat de Noor de kracht noch de kwaliteit. Overige uitslagen: vlieggewicht Russell (Ierl.) w.o.p. van Chase (Zambia); ve dergewicht Gotfryd (Polen) wint door interventie scheidsrechter in de tweede ronde van Berghuber (Oostenrijk); ve dergewicht Holmes (Ierl.) wint door k.o tweede ronde van Marti (Spanje); licht- welter Adams (Ierland) w.o.p. van Bon- wick (Wales); Weiter Ghindavanu (Roe menië) w.o.p. van Rasmussen (Dene marken); welter Mann (Schotland) w.o.p. van Pedersen (Denemarken); welter Pavlov (Tsj.sl.) w.o.p. van Ah med (Wales); zwaarwelter Ghama (Zambia) w.o.p. van Hug (Zwitserland); zwaarwelter Graham (Engeland) w.o.p. van Salvador (Spanje); zwaarwelter Pachler (Oostenrijk) wint door inter ventie derde ronde van Parri (Zweden); zwaarwelter Krzywosz (Polen) w.o.p. van Svendson (Denemarken). Het toernooi werd vanmiddag en wordt vanavond voortgezet. HERMAN VAN BERGEM Ali Blanchard boezemt vrees in. EF A-CUP ie; FIA AC Milan heeft zijn 1 ste wedstrijd uit de tweede >te v "*e van toernooi om de FA-beker, gisteren bij Levs- aux Spar tak in Sofia gelijkge- ^mil odi opende in de elfde mi lt de stand voor de Italiaanse leg, maar bij de volgende van de Bulgaren maakte gelijk. Er waren ruim toeschouwers, scheids- was Erich Linemayr winnaar lotto V HAAG in lotto 41 van a/gelopen weekeinde vielen totaal 24.208 prijzen. Er was i gelukkige, die alle getallen d had geraden. Diegene ijgt een bruto bedrag van "".666,67 uitgekeerd. aangekruist. Zij ontvangen ihjjer een bedrag van bruto 808,60. Er vielen in totaal 056prijzen in deze toto. extra sporttoto nummer 41 a i woensdag (de Europacupto- heeft veertig winnaars van eerste prijs opgeleverd. Per rsoon wordt een bedrag van '46,40 uitgekeerd, cijfers: DttO ïJj eg: f 3.394.441,00. Prijzenbe- KU 3gf 1.747.751,04. rste prijs: één winnaar, die ito 666.666,67 ontvangt. 'yeede prijs: 17 winnaars, die °,ne Ier bruto f 9.484,40 ontvan- n 1 rde prijs: 227 winnaars, die bruto 1.065,40 ontvangen. ïrde prijs: 10.850 winnaars, kering f 29,70. ifde prijs: 13.113 winnaars, kering f 24,50. OtÓ kg: f 637.777,00. Prijzenbe- ng:/ 302.944,08. rste prijs: 67 winnaars, die der bruto f 1808,60 ontvan- in. veede prijs: 2199 winnaars, kering f 34,40. rde prijs: 22.790 winnaars, kering/ 4,60. 'eg: f 136.090,-. Prijzenbe- ag.7 64.642,75. rste prijs: 40 winnaars, die [f 646,40 ontvangen. fcede prijs: 633 winnaars, die 25,50 ontvangen. erde prijs: 34 winnaars, die elk 5,60 ontvangen. Weilanden Nederland op de tweede dag van het ■roldkampioenschap golf ge kt van een vijftiende naar een stiehde plaats. De Verenigde aten blijven aan de leiding vplgd door Canada en Aus- alië. I SALVADOR - Het Neder- "ds softbalteam heeft op de treldkampioenschappen kan- °°s niet 5—0 verloren van El a'yador. In de stand staat Ne erland achter Canada op een Controverse over samenstelling b-ploeg Voorzitter De Booy: „We kunnen hun lidmaatschap opzeggen." UTRECHT In de door het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Bil jart Bond (KNBB) gisteravond afge huurde vergaderkamer van het Ut rechtse Jaarbeurs congres-centrum, heeft een groep verbolgen ereklassers meegedeeld, dat er volgende week een kort geding tegen deze bond aange spannen zal worden. De twaalf, Bes- sems, Van Bracht, Van Deventer, Ha- vermans, De Kleine, Popeyus, Van der Smissen, Steures, Sundquest, Velt huis, Vet en Vultmk hebben mr. Jan- sens van Raay officieel opgedragen de zaken voor te bereiden. Het kort geding zal waarschijnlijk woensdag of donderdag in Utrecht dienen. Een wrange uitkomst, van wat eigenlijk de laatste kans op toenadering had moeten worden. Het bestuur van de KNBB had de bijeenkomst belegd om zijn standpunt inzake de controverse met de ereklassers uiteen te zetten. De spelers vinden de b-selectie voor het toernooi om het Europees kampioenschap vijfkamp (TEP) onjuist. Brieven over en weer, frustraties, polarisa tie en onvolwassenheid aan beide zijden verhardden de standpunten. Totdat de spe lers dreigden met het niet meedoen aan het TEP-toemooi, als de KNBB het b-team niet wilde herzien. Want waarom wel een jongere als Amouts in het team en niet Nederlands kampioen bandstoten Sund quest, vragen zij zich af. Inconsequentie Voorzitter De Booy verwijt de ereklassers inconsequentie. In het verleden was men tijdens de jaarlijkse vergadering met de ereklassers tot het gezamenlijke idee geko men, dat de TEP de beste mogelijkheid voor jeugdige spelers is, om internationale ervaring op te doen. Voor elke spelsoort heeft de bond een lijst samengesteld op grond van de prestaties van de spelers in de laatste tien jaar. Dat was de basis voor de verdediging van de selectie. Een mooie lijst voor statistici, maar één waar wel hiaten in zaten. Volgens de behaalde partij punten staat Bongers (op lijst internationale kampioenschappen) bo venaan. Met achter hem bijvoorbeeld Vul- tink, die internationaal echter meer gepres teerd heeft, maar wiens gemiddelde is gedaald door het vaker deelnemen. Ook dat vinden de spelers een lachwekkende zaak. Consequenties zullen er wel komen volgens het bestuur. Voorzitter De Booy." Spelers, die niet meedoen aan de TEP, kunnen natuurlijk ook niet meedoen aan andere internationale wedstrijden. De zaak zal waarschijnlijk verschoven worden naar de tuchtcommissie, maar de mogelijkheden tot een snelle schorsing zullen zeker bestudeerd worden. We kunnen natuurlijk ook hun lidmaatschap opzeggen." De grote verliezer in de strijd om „meer inspraak in de samenstelling van de teams" (ere-klasser Velthuis) is de EK Vijfkamp. Nederland zal moeten deelnemen met een tweederangsploeg en een jeugdploeg. Op twee na, Arnouts en Bongers, weigerden de spelers gisteravond voor deelneming te tekenen. AMSTERDAM Terwijl de spelers voortijdig het veld en voor wat betreft kwam aan het licht dat Krol in de week in het belangrijke competitie- vertelde dat er een scheuring was van het Zwitserse Lausanne Sport de laatste werd de Amstere formatie wedstrijd tegen Lausanne een spier- duel tegen Feyenoord, maar ook in de ontstaan. Vóór de wedstrijd tegen Lau- zich gistermiddag met een tevreden gistermiddag nog met een onheilstij- scheuring in het bovenbeen had opge- return tegen Lausanne Sport niet bij sanne voelde ik me voor tachtig pro- gevoel huiswaarts begaven, likte Ajax ding geconfronteerd. lopen en derhalve minimaal vier weken zal zijn. cent fit en ook tijdens de warming-up in stadion De Meer zijn wonden. Pim is uitgeschakeld. Het betekent dat de Krol gistermiddag: „Het was een be- heb ik niets gemerkt," aldus Ajax's van Dord en Ruud Krol verlieten Bij een bezoek aan clubarts Rolink Amsterdamse aanvoerder er volgende hoorlijke klap voor me toen de dokter belangrijke steunpilaar. WIERSMA BEHOUDT LEIDING ARCO Na de negende ronde in het toernooi om het wereldkampioen schap dammen 1978 in Italië, heeft Harm Wiers- ma de leiding behouden. De wereldkampioen had daarbij overigens wel ge luk nodig, want bij een normaal positioneel af spel had hij aan Oscar Verpoest een punt moe ten afstaan. Het tactische concept van Wiersma leek in het middenspel hoogst twijfelachtig. De Belg had in de opening gretig de geboden kans gegrepen en was in de aanval gegaan en mocht daarbij een sterke centrumposi tie opbouwen. De gedachte van Wiersma, dat hij in deze spel vorm aanvalskansen had op de vijandelijke voorpost moest hij al snel loslaten. Er bleef tenslot te een zeven om zeven-positie over, waarin Verpoest met we liswaar wat lastig spel niet de sterkste voortzetting koos. Toch zou deze stand voor Wiersma niet winnend zijn geweest als de Belg zich op het laatste moment niet had laten verras sen, door een akelig eenvoudige combinatie. Wiersma kreeg daardoor de ook door hem niet meer verwachte twee punten in de schoot geworpen. Frank Drost blunderde rond de vijfentwintigste zet tegen Ana toli Gantwarg. Een duidelijk teleurgestelde Drost zakte hier- meer terug naar de gedeelde zesde plaats. Tsjegolev liet als eerste twee punten op de score tabel bijschrijven. Zonder man keren speelde hij Fidele Nimbi naar een positionele nederlaag. Hamed Diaw boekte zijn tweede overwinning tegen Mits janski en Clerc hield het na 25 zetten en 81 minuten in een dertien om dertien-stelling voor gezien. Mitsjanski gebruikte hiervan 50 minuten en Clerc 31. Korenevs- ki en Bastiaanet hielden elkaar in een open centrumpartij goed in evenwicht. In een zeven om zeven-positie werd tot remise besloten. De uitslagen van de partijen voor de negende ronde zijn: Körenevski (Rus)—Bastiaanet (Ned) 1—1; Diaw (SenV—n'Daye (Mal) 2—0; Mitsjanski (Rus)—Clerc (Ned) 1—1; Verpoest. (Bel)—Wiersma (Ned) 0—2; Gant warg (Rus)—Drost (Ned) 2—0; Tsje golev (Rus)Nimbi (Kon) 20. De stand na negen ronden is: 1. Wiersma 13 punten; 2. Tsjegolev en Gantwarg 12; 4. Bastiaanet en Clerc 10; 6. Drost, Mitsjanski en Gorenevs- ki 9; 9. n'Daye en Diaw 7; 11. Nimbi en Verpoest 5. Karpov zette gisteren het mes in een schaakbord. Tijdens een feest kreeg de wereldkampioen een taart aangeboden met de laatste stelling van de tweekamp. BAGUIO Victor Kortsjnoj heeft bij de internationale schaakfederatie (FIDE) een protest ingediend tegen de gang van zaken rond de tweekamp om de wereldtitel, die door Karpov werd gewonnen. Ook de Zwiterse schaakbond, waar bij Kortsjnoj is aangesloten, overweegt een protest in te dienen bij de FIDE met de eis dat de laatste partij wordt overgespeeld, daar de delegatie van Karpov de regels zou heb ben geschonden. Kortsjnoj protesteerde tevens bij scheidsrechter Filip over de illegale Russische praktijken, waaronder het gebruik van de parapsychologische expert, die tijdens de laatste partij, tegen de afspraken in, in de voorste rijen zat. Karpov liet overigens kort voor zijn vertrek van de Filippijnen nog de nodige kritische geluiden horen aan het adres van Kortsj noj. „Hij heeft de tweekamp vanaf het begin met alle moge lijke middelen en beledigingen trachten te beïnvloeden", vertel de Karpov, die niet deel zal nemen aan de Schaak-Olympia de, welke op ,25 oktober in Buenos Aires wordt gehouden. Wel zal hij aanwezig zijn als ere-gast De Russische ploeg bestaat nu uit Petrosian, Spaski, Wassili, Smislov, Poloegajevski en Tigram. ZEIST De tuchtcom missie van de KNVB heeft slechts twee a-spe lers uit het betaalde voetbal een straf op moe ten leggen. Het zijn Bleij- enberg en Nijhuis van Vitesse. Bleijenberg kreeg twee wedstrijden onvoorwaardelijk en een boete van 100 gulden, doelman Nijhuis kwam er van af met een boete van 150 gulden. Henk van Leeuwen van FC Den Haag, die in de beker wedstrijd tegen NEC (die wegens mist moest worden gestaakt) een gele kaart kreeg, werd vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Van Dernsen (Feyenoord) kreeg een boeking. ADVERTENTIE Scheidsrechter Gonella weigert de bal, waarmee de finale in Argentinië is gespeeld, terug te geven. J VENETIË De bal, waarmee in juni van dit jaar in Buenos Aires, Argentinië in de finale tegen Nederland de voetbalwereld- titel veroverde, is een onderwerp van een heftige discussie geworden. Sergio Gonella, de Italiaanse scheidsrechter die de eindstrijd leidde, heeft destijds het leder als aandenken meegenomen naar zijn vaderland. Op het verzoek van de Argentijnse voetbalbond het „kostbare" voorwerp terug te bezorgen, reageerde Gonella negatief. De bond wil de bal heel graag terughebben voor een expositie in een kunstmuseum, die geheel gewijd is aan het wereldkampioenschap 1978. De Argentijnse bond bood Gonella als ruilobject eenzelfde bal aan, maar de Italiaan sloeg dat aanbod af: „De finale van het wereldkampioenschap was mijn laatste wedstrijd als scheidsrechter. Het is mijn goed recht de bal als souvenir te behouden", aldus de onvermurwbare Gonella.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15