Wees niet bang voor gebarentaal van dove ijkgebouwd voor goedkoper onderhoud. Auto Heemskerk Garage Abswoude B.V. Auto Heemskerk Swingende popmuziek bij Dire Straits AUTO INRUILEN TELEFOONTJE Aziatische kunst LEIDSE COURANT VRIJDAG 20 OKTOBER 18 DATSUN CHERRY-S DATSUN CHERRY-S I00A 2-deurs Luxe 11.995 - 150.- I20A Wagon 12.895 - 150.- ind. BTW, af Lisse. ind. BTW, af Lisse. De bekende en beminde Datsun Cherry heeft er een sportief broertje bij: de Cherry-S. Even betrouwbaar, even degelijk gebouwd, even zuinig met benzine, even goedkoop in onderhoud als de Cherry die u dagelijks ziet rijden, maar met liefst zeven begerens waardige extra's: sportstrepen, spor tieve wieldoppen, stoelhoezen, sportieve pookknop, sterke kokosmatten, radio met druk knopafstemming en uitlaat- sierstuk. Voor maar r/^ f 150 - meer. Da's nog eens een voordeeltje. Moet u wel snel wezen, want deze aanbieding is slechts tijdelijk en geldt voor de Cherry 2-deurs de luxe 100A en de Cherry Wagon 120A. En nog een voordeel. Tijdelijk leveren wij de Cherry 120A met de beproefde semiautomatische versnellingsbak (wèl schakelen-niet koppelen) voor maar f250.- extra in plaats van f 810.- Mogen wij u uitno- -j digen voor een proefrit? Vraag naar de gunstige financieringsmogelijkheden. Herengracht 79 Leiden Tel.: 071-133861 071-120987 Nieuwe Offemweg 2 Noordwijk Tel.: 01719-13150 Alkenmadelaan 1 Roelofarendsveen Tel,: 01713-2866 De Engelse viermans-formatie Dire Straits verraste eerder dit jaar de muziekliefhebber, door een debuut-elpee uit te bren gen, waarop een zo verfrissend nieuw geluid geproduceerd werd, dat de aandacht direct op de groep gevestigd werd. Hun single „Sultans of swing" zorgde er verder voor dat de naam Dire Straits niet direct vergeten zou worden. Men vroeg zich wel af of de soepel lopende solo's van Mark Knop- fler, de solo-gitarist, schrijver en frontman, op het podium ook waar gemaakt konden wor den. Gisteravond in een volgepakte Rotterdamse Schouwburg bleek dit het geval te zijn. De band voldeed van het begin tot het eind aan de verwachtingen van het publiek. Mark blijkt ook op het podium de frontman te zijn, die alle schijnwerpers op zich gericht ziet. Hij zong ietwat door zijn neus en niet altijd even ver staanbaar, met zijn rauwe stem geluid de nummers, improvi seerde en gaf prima solo's op de stevig swingende muziek. De drie andere leden: David Knop- fler; gitaar. Pick Withers, een uitstekende drummer, die de hele avond een lekker i produceerde en vaak uitb iï en John Illsley; basgitaar, de de stevige basis. Naast het bekende werk v. elpee „Dire Straits" was ei opvallend veel nieuw Hiermee liet Mark weten di tweede elpee geen duplicaat de eerste zal worden. Nunu f als het reggae-achtige upon in the West", Anglt mercy", "Lady writer" en. u gle handed sailor" bewezen i de band naar nieuwe muzi i wegen heeft gezocht en dit vonden. Mark blijft zijn n te vrolijke teksten schrijven verpakt ze nu echter niet maal meer in een swing popmuziek-jasje met veel si maar gaat ook meer de sti j rock and roll kant op. Hijs op het podium te dansen ali niet moet zingen en produi onderwijl subtiele gitaarsi die afgewisseld worden i ruigere aanslagen. De band moest van het putj twee maal terug komen i toen was het na een uur 1 twintig minuten echt gebe Dire Straits was in Rotten en bewees daar niet alleen studio-groep te zijn. Hai ns SUCCES DOOR EEN Aziatische kunst is te bezichtigen ten huize van Phons van Koert, Aert van der Goesstraat 19 in Den Haag. De tentoonstelling belicht vooral kunst uit China, onder meer handgesneden ivoor, bloedkoraal, Celedo-porselein en Cloison- né vazen en borden. Ook Japan is vertegen woordigd met handgeschilderde kunst en Perzië met miniaturen en tapijten. Belangstellenden kunnen tot elf november dagelijks terecht van negen uur 's morgens tot zes uur 's avonds, op donderdag zelfs tot tien uur. Voorburg Het Christelijk instituut voor dove kinderen Effatha, gelegen op de rustieke, bosrij ke en aan de Vliet grenzende buitenplaatsen Arenstburgh en Hoekenburg in Voorburg, viert haar 90-jarig bestaan. Het doveninstituut Effatha, negentig jaar geleden in Leiden begonnen, ver huisde in 1926 naar Voorburg, waar de 90 leerlingen werden ondergebracht op de buitens Arentsburgh en Hoekenburg. Nu, 62 jaar later, telt Effatha 340 leerlingen van wie de ene helft intern is en de overige 170 iedere dag naar huis gaan. Al meer dan twintig jaar wordt het Voorburgse do ven-instituut geleid door direc teur J. L. van der Have, die ruim tien jaar voordat hij directeur werd, bij Effatha in dienst trad. Uit zijn sterk gearticuleerd gesproken en met weidse gebaren onderstreepte woorden klinkt voortdurend een verzoek aan de hedendaagse maatschappij om toch vooral meer „open te staan" voor de dove medeburger. „Als de mensen maar het vermoeden hebben dat ze tegenover een dove zitten, is de animo om een gesprek te beginnen niet groot. Dit is een klacht, die we van de doven zelf hebben gehoord. Men loopt snel aan een dove voorbij, bang voor de gebarentaal, bang voor het niet lukken van een conversatie. De dove staat vaak overal buiten, hij hoort er niet direct bij want er moet door de anderen voortdurend rekening met hem worden gehouden". In de meer dan dertig jaar dat hij aan het doven-instituut is verbonden heeft de heer Van der Have een verandering in de houding van de samenleving ten opzichte van gehandicapten meegemaakt. Er wordt tegenwoordig veel voor de gehandicapten gedaan, iedereen kan het con stateren. In gebouwen worden liften voor rolstoe len aangebracht, deuren worden verbreed en drempels verwijderd om maar een paar voorbeel den te noemen. „Een lichamelijke handicap manifesteert zich, is voor de mensen zichtbaar en die van een dove niet. Alleen wanneer je contact met de dove zoekt, merk je zijn handicap. De mensen leven zich misschien ook wat makkelijker een lichamelijke handicap in. Bijvoorbeeld het niet meer kunnen lopen, dan in die van een dove. Je kunt je inderdaad moeilijk in de situatie verplaatsen dat je niets meer hoort, want er is altijd geluid in je, bij je. De mensen zouden eens moeten proberen na te gaan hoeveel van ons leven door geluid, door communicatie wordt bepaald. Dat is een heleboel. Hoe lastig de situatie voor de doven is, weet de heer Van der Have met tal van voor zichzelf sprekende voorbeelden aan te geven. „Iemand iets naroepen zoals bij ons, horende mensen, zo vaak gebeurt is bij een dove niet mogelijk. Je moet eerst met je voet hard op de grond stampen, waarna de dove zich omdraait en je je verhaal kunt vertellen. Een dove hoort ook nooit een signaal of een mededeling, bijvoor beeld op een station Hij ziet alleen andere mensen reageren en moet maar ontdekken wat er aan de hand is". En al die ongemakken en moeilijkheden zorgen ervoor dat de dove vaak overal buiten staat. „Het zo maar vanzelfsprekend in een groep opgeno men worden, dat kennen ze niet," aldus de heer Van der Have. „Er moet voortdurend rekening met hen gehouden worden, wil je ze tenminste in het gesprek betrekken. Het is een kwestie van wederzijdse aandacht schenken". Hoewel de situatie van de doven, door de houding van de maatschappij, nog lang niet optimaal kan worden genoemd, is er in de afgelopen tientallen jaren toch ëen aantal zeer positieve veranderin gen tot stand gebracht, met name op het gebied waar Effatha zich mee bezig houdt: het dovenon- derwijs. De heer Van der Have: „De tijd dat er een aantal banen was, waarvoor de doven bij uitstek ge schikt waren (schoenmaker, kleermaker en meu belmaker en andere beroepen waar het op de eerste plaats om een bepaalde technische kennis gaat) is nu wel voorbij. Het is duidelijk dat de dove meer in zijn mars heeft dan werd gedacht. Ze kunnen meer dan een eenvoudig beroep zonder hiermee die genoemde beroepen te na te willen doen. Vertegenwoordiger worden is er niet direct bij, maar er zijn tal van beroepen waarbij de communicatie geen grote rol speelt en die beroepen kunnen door doven worden beoefend. Vroeger was het vanzelfsprekend dat een dove een vak ging leren. Dat gebeurt tegen woordig ook nog wel, maar door het verbeterde onderwijs, waarbij de individuele begeleiding een grote rol speelt, ontstaan er steeds meer andere mogelijkheden". Effatha richt haar onderwijs op de groep dove kinderen, tussen de drie en achttien jaar oud. Zodra bij een kind doofheid is geconstateerd en het voor het onderwijs bij Effatha is opgege ven, wordt er een begin gemaakt met de begelei ding van het kind zelf en de ouders. Maatschappe lijk werksters, de zogenaamde „home-trainsters" gaan met de ouders praten. Als het noodzakelijk is de afstand tussen Effatha en het ouderlijk huis te groot om iedere dag gehaald en gebracht te worden worden de kinderen in het internaat van Effatha opgenomen. Dit houdt in dat het kind, op drie- a vier-jarige leeftijd, van maandag morgen tot en met vrijdagmiddag (vier nachten) op Effatha verblijft. Het gros van de dove kinderen heeft volgens directeur Van der Have •niet veel moeite met die vier nachten in een, zeker in het begin, erg vreemde omgeving. Hij voegt hier echter direct aan toe dat de vraag of de leeftijd waarop de kinderen in het internaat opgenomen kunnen worden niet te laag ligt, regelmatig ter discussie staat. Maar omdat het tegenwoordige internaat niet kan worden vergele ken met dat van vroeger en de pupillen alles bij elkaar genomen erg veel thuis zijn, ziet men geen aanleiding om van de leeftijd van drie a vier jaar af te stappen. „Natuurlijk is het geen ideale toestand" zegt directeur Van der Have, „maar gelukkig hebben de meeste kinderen een goed gezin achter zich. en dat helpt nok" Veel moeilijker is af en toe de situatie en de houding van de ouders van een doof kind. „Zij moeten vaak leren accepteren dat hun kind doof is en leren hun kind met die handicap te accepteren", zo verklaart de heer Van der Have. Tijdens de eerste jaren van hun verblijf op Effatha, de kleuterschool, worden aan de kinde ren de belangrijke functies lezen, schrijven én spreken geleerd. In de tweede fase, het kernpunt, wordt er een begin gemaakt met het, door middel van de verworven functies, oppikken van kennis. In de derde en laatste fase, van 13 tot en met 18 jaar, wordt het onderwijs uitgebreid en gaat men naar de toekomst van het dove kind kijken. Na het achttiende jaar is de opleiding doorgaans afgerond. In een klein aantal gevallen wordt er nog doorgeleerd, waarbij de intensieve persoon lijke begeleiding van groot belang is. Óver het algemeen genomen is de dove leerling op zijn achttiende jaar zo ver dat hij de stap naar de zogenaamde „grote-mensen-maatschappij" kan maken. Een maatschappij die zich echter tot op heden niet zo ontvankelijk voor die dove mede burger heeft getoond. Effatha-directeur Van der Have: „Effatha is een Bijbels woord en betekent „wordt geopend". Wij vinden dat een prachtig symbool voor het werk dat wij hier doen. We willen de dove die plaats in de samenleving geven, waar hij qua aanleg recht op heeft. Maar vooral willen we de tegen woordige samenleving meer open, meer ontvan kelijk voor de doven maken." JosTimmers

Leidse Courant | 1978 | | pagina 10