SYRIERS GEVEN BRUGGEHOOFD IN BEIROET OP deTijd mod HP „Britse zuidkust onbeschermd tegen olievervuiling Rechtstreeks beraad Egypte en Israël vandaag begonnen m S In ke gespannen conclaaf -reen meerderheid voor Italiaan Z-Afrika overweegt westelijk compromis Namibië Vanden Boeynants moet nieuwe regering vormen Nieuwe Zweedse regering regelt lopende zaken Iharmant de kou tegemoet. «o KIKKERS UITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 19 OKTOBER 1978 PAGINA 7 jan onze correspondent Bert van Velzen) )NDEN „De zuidelijke kusten van igeland en Wales liggen vrijwel onbe- Prii hermd tegen olievervuiling, terwijl ram- k, ji als die de tankers Amoco Cadiz, de ;nd eni V en nu de Christos Bitas hebben pa iroffen, zich in de toekomst veelvuldig oot Uen êaan voordoen." Dat wordt door een r i rlementaire commissie gezegd in een ■rt pport, dat ernstige kritiek uitoefent op de Britse regering, die met name in de Britse oostkust bij Great Yarmouth, waar- bestri jding van de olieramp van de Eleni door 4000 ton olie de stranden bereikte en V in mei van dit jaar heeft geweifeld en daar een maand na de ramp nog aanspoel- geknoeid. de. Kort nadat met Pasen de olie van de Amoco Cadiz, die de Bretonse stranden bedierf, Het offensief tegen de gigantische olievlek de Kanaaleilanden bereikte, werd de Griek- werd vanuit Londen geregeld, maar het se tanker Eleni V als een sardineblik open- duurde ongeveer drie weken, voordat beslo- gescheurd door een Franse boot voor de' ten werd het wrak van de tanker op te blazen, hoewel vaklieden in de frontlijn dat vanaf het begin hadden voorgesteld. Aan de uiteindelijke beslissing, die in Lon den werd genomen, gingen lange en on waarschijnlijke discussies vooraf, die zich concentreerden op onmogelijke plannen als de versleping van het wrak naar de Atlanti sche oceaan om het daar tot zinken te brengen of het op een zandbank te zetten in de schaduw van een kernreactor. Het rapport van de Britse parlementaire commissie uit ook kritiek op het feit, dat er nauwelijks wetenschappelijk onderzoek is gedaan, naar middelen om zware brand stofolie, die uit tankers ontsnapt, op te breken. Er zijn geen duidelijke verdedi gingsplannen tegen olierampen, met name niet voor de zuidkust, waarlangs dagelijks dozijnen olietankers voorbijvaren. Het Britse ministerie van handel heeft steeds verschillende oliebestrijdingsteams op pad gestuurd, toen de olie van de Amoco Cadiz de Kanaaleilanden bedreigde, de olie van de Eleni V naar de stranden van East Anglia vloeide en nu naar Milford Haven, om de crisis rond de Christos Bitas te bedwingen. Het ziet er naar uit, dat daar in de nabije toekomst verandering in zal komen. Ul1 |j een tweede ontvangst n het college van kar- tialen kwam paus Jo annes Paulus II ook te 1 aan tegenover de Ame- af kaanse kardinaal John right(69), hoofd van de 3 mgregatie voor de ge- no telijkheid. Kardinaal nght is al lang ziek. nlangs is hij in Boston i de ogen geopereerd Qaén hij kan niet meer lo- en Er is sprake van. ens it hij zich zal terugtrek- t o m. 11 aai 4 fan onze correspondent) OME Kardinaal Benelli, aartsbisschop van Florence, •eft in een vraaggesprek gezegd, dat paus Johannes Paulus werd gekozen tijdens een „gespannen en moedig" conclaaf, idat de kardinalen geen overeenstemming hadden kunnen creiken over een Italiaanse kandidaat. De keuze geschiedde jdens de achtste stemronde aan het einde van de tweede ij van het conclaaf. „Wij slaagden er niet in de benodigde tmmen te laten vallen op een Italiaan. Dit is echter onbe- njrijk, omdat er in de kerk geen sprake is van buitenlan- s", aldus Benelli. officiële ambtsaanvaarding is nu vastgesteld op zondagoch- •nd om tien uur. Aanvankelijk had de paus de plechtigheid de middag willen houden, maar volgens Vaticaanse kringen wam hij daarop terug, toen hij zich ervan bewust werd, dat lardoor het voor de Italiaanse sportliefhebbers heilige voet- d in het gedrang zou komen. e aartsbisschop van Canterbury, dr. Donald Coggan, zal zon- ig persoonlijk de officiële ambtsaanvaarding van de paus jwonen. Dat betekent, dat voor het eerst sedert de Reforma- het hoofd van de anglicaanse kerk aanwezig zal zijn bij de istallatie van een paus. e Sovjetrussische president en partijleider, Leonid Breznjev, leeft de nieuwe paus gelukgewenst met zijn verkiezing tot oofd van de r. k. kerk. In zijn boodschap wenst hij de paus dat zijn activiteit vruchten zal afwerpen in het belang van internationale ontspanning, de vriendschap en de vrede mder de volken azimierz Kakol, de directeur van het Poolse bureau voor pken van kerk en staat, heeft bekendgemaakt, dat paus Jo- tones Paulus II in Polen -welkom is. Hij voegde daaraan toe, dat al vier Poolse steden uitnodigingen hebben gezonden aan lie paus. Het Poolse episcopaat heeft een verklaring uitgege- itn, waarin de hoop wordt uitgesproken, dat de nieuwe paus folgend jaar Krakau zal bezoeken ter gelegenheid van het feit, lat het dan negenhonderd jaar geleden is, dat de bescherm- eilige van Polen, St.-Stanislas, overleed. Ihodesische aanval in Mozambique ALISBURY (Upi-Reuter) Het Rhodesische leger is een nieuwe ie begonnen tegen guerrillabases van het Patriottisch Front het naburige Mozambique. Drie dagen geleden bestookten uerrillatroepen de Oostrhodesische grensstad Umtali met raket ri. een militair communique dat in Salisbury is gepubliceerd heet t dat de actie gericht is tegen bases van het Zimbabwe frikaanse Nationale bevrijdingsleger (Zanla), de militaire tak Robert Mugabe's groepering van het Patriottisch Front, van uit de meeste guerrilla-acties worden geleid, lesische troepen zijn vandaag ook Zambia binnengevallen. PRETORIA (AFP) - De Zuidafrikaanse regering maakt vandaag bekend of zij al of niet de compro mis-voorstellen over de toekomst van Namibië, die de vijf westelijke mo- endheden hebben inge- iend, aanvaardt. Dit heeft de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance, in Pretoria meegedeeld. Deze verklaring volgt na drie dagen van onderhandelingen tussen de vertegenwoordigers van de vijf landen: Frankrijk, de Verenigde Staten, West- Duitsland, Groot-Brittannië en Canada met de regering van Zuid-Afrika. Minister Vance, die namens de vijf westelijke vertegenwoordi gers sprak, weigerde commen taar te geven over de resultaten van de onderhandelingen in dit stadium. Hij onderstreepte slechts dat de besprekingen met de regering van Pieter Botha „intensief" waren. De Zuidafrikaanse regering heeft vertegenwoordigers van zes Namibische politieke frac ties, die zich tegen de nationalis tische beweging SWAPO verzet ten, naar Pretoria laten overko men voor dringend overleg over de westelijke voorstellen. De onderhandelingen gingen voornamelijk over het eenzijdi ge besluit van Zuid-Afrika in december in Namibië verkiezin gen voor een constituerende vergadering te houden waaraan alleen de pro-Zuidafrikaanse politieke partijen wilden deelne- De westelijken wilden dat Pre toria zich schaart achter het plan van de Verenigde Naties voor het verkrijgen van onaf hankelijkheid. BRUSSEL (ANP) - Koning Boudewijn van België heeft gistermiddag regeringsinfor mateur Paul Vanden Boey nants gevraagd een regering te vormen. Vanden Boeynants heeft de koning gevraagd die opdracht in beraad te mogen houden. Paul Vanden Boeynants, lid van de Franstalige Christelijke Volkspartij in België, kreeg vo rige week vrijdag van koning Boudewijn een informateursop dracht. Hij moest toen onder zoeken, of de huidige coalitie van Christen-Democraten, so cialisten, de Vlaamse Volksunie en het Democratisch Front van Franstaligen (FDF) kan blijven voortbestaan. In België is het overigens zeer ongebruikelijk dat een informa teur formateur wordt. Vanden Boeynants zei dat hij zijn uiter ste best zal doen om een rege ring te vormen omdat de so ciaal-economische situatie van het land dat noodzakelijk maakt. In dat verband verklaar de hij ervan overtuigd te zijn dat nieuwe verkiezingen uiterst nadelig zouden zijn. Of Vanden Boeynants in zijn voornemen zal slagen is zeer de vraag. De CVP, (Vlaamse chris tendemocraten) blijft tot dus verre het eerste-ministerschap opeisen. Ze heeft daarvoor ook maar één kandidaat: de afgetre den premier Leo Tindemans, die precies een week geleden zijn ontslag indiende en die door de coalitie-partners van de CVP nu niet direct als de ideale figuur voor het premierschap wordt gezien. De CVP blijft ook vasthouden aan haar grondwettelijke be zwaren tegen het wetsontwerp op de nieuwe Belgische staatsin richting, het struikelblok waar over de regering-Tindemans vo rige week viel. BEIROET Syrische militairen zijn begonnen zich terug te trekken uit ver sterkte posities in Oost-Beiroet. Zij wor den vervangen door Saoedische en Soe- danese militairen van de Arabische vredesmacht die voor het grootste deel uit Syriërs bestaat. De terugtrekking van de Syriërs blijkt deel uit te maken van het plan dat op een conferentie in Beiroet werd opgesteld ter verminde ring van de spanning in de Libanese hoofdstad waar na hevige gevechten tien dagen geleden een bestand van kracht werd. De Syrische minister van Buitenlandse Zaken, Khaddam, maakte dinsdag duide lijk dat de Syriërs zich niet overal uit de versterkte posities in Beiroet zouden terugtrekken. Volgens berichten in de Libanese pers zullen de Saoedische en Soedanese troepen stellingen betrekken op de twee belangrijkste punten vanwaar men de noordoostelijke toegangswegen tot het christelijke Oost-Beiroet beheerst en in de hoogste wolkenkrabber van de stad, een strategisch punt van de Syriërs tijdens de jongste gevechten met de christelijke milities. De Libanese pers berichtte voorts dat de Saoediërs en Soedanezen bij de handhaving van de orde in Oost-Beiroet assistentie zullen krijgen van Libanese politietroepen en niet van het Libanese leger, dat door de linkse moslems, Palestijnen en Syriërs als pro-rechts wordt beschouwd. De Franse premier Raymond Barre heeft gisteren zijn minister van Buitenlandse Zaken Louis de Guiringaud berispt voor zijn scherpe aanval op de Libanese christenen en hun Israëlische bondgeno ten van afgelopen maandag. Tegenover journalisten verklaarde De Guiringaud toen dat de christelijke leider Chamoun de gevechten tegen de Syriërs had ontke tend. De Guiringauds opmerkingen ont ketenden in Frankrijk een politieke storm. Vooraanstaande leden van Bar- re's coalitieregering hadden aangedron gen op een openbare veroordeling van De Guiringaud's opmerkingen. WASHINGTON (AP) De onderhande laars van Egypte en Israël zullen, nu vandaag de tweede week van het vredes overleg in Washington is ingegaan, rechtstreeks met elkaar onderhandelen. Tot nu toe was er alleen indirect onder handeld en door middel van tussenper sonen, onder wie president Carter per soonlijk. Gisteravond hebben alle gedelegeerden samen gedineerd als gast van de Ameri kaanse vice-president Walter Mondale. De enige officiële woordvoerder van de onderhandelingen, George Sherman van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken, heeft gezegd dat de afzon derlijke besprekingen van de twee dele gaties met Amerikaanse functionarissen van dinsdag en gisteren „productief" waren geweest. De leider van de Israëlische delegatie, minister van buitenlandse zaken Dajan, heeft gisteren gezegd dat „verschillen van mening de aanleiding waren geweest van zijn persoonlijke onderhoud, op dins dag, met president Carter". Een eventueel verdrag omvat onder meer de terugtrekking van de Israëlische be zettingstroepen uit Sinaï en de precieze aard van en het tijdstip waarop daarna tussen de twee landen diplomatieke be trekkingken zullen worden aangeknoopt. Een van de onderwerpen van gesprek zou ook zijn de toekomst van de olievel den in de Sinaï die daar door Israël na de bezetting, in 1967, waren ontdekt. Vernomen is dat Israël ten aanzien van die olie speciale voorwaarden wenst inza ke de aankoop ervan. Egypte zou Israël olie willen verkopen maar stelt zich nog teweer tegen bepaalde door Israël hier over gestelde voorwaarden. STOCKHOLM (AFP) Ola Ullsten die vrijdag werd gekozen als premier van Zweden, heeft gisteren zijn nieuwe kabi net voorgesteld, dat met uitzondering van twee partijloze ministers geheel bestaat uit leden van zijn liberale partij. Deze partij beschikt over slechts 39 van de 350 zetels in het parlement. Het minderheidskabinet zal de zaken rege len tot de nieuwe parlementsverkiezin gen in september van het volgend jaar. Wat het energiebeleid betreft - op 5 oktober viel de regering Faelldin uiteen door een conflict over het gebruik van kernenergie - zei de premier dat de grote afhankelijkheid van Zweden van aard olie moet worden verminderd, maar dat de ongerustheid van vele mensen over de gevaren van kernenergie er toe moet leiden, dat geijverd zal worden voor de grootst mogelijke veiligheid, aldus Ull sten. Kinderen gered MATTMARK (AFP) - Hefschroefvlieg- tuigen van het Zwitserse leger zijn er in geslaagd om tien vermiste kinderen op te speren en in veiligheid te brengen, zo heeft de politie van Mattmark meege deeld. De kinderen in de leeftijd van tien tot vijftien jaar waren in de nacht van dinsdag op woensdag in de Zwitserse Alpen ingesneeuwd. In het gebied waar de kinderen met een gids een bergtocht maakten was een meter sneeuw gevallen. V "Mao niet onfeilbaar HONGKONG (UPI) De nieuwe burge meester van Tientsin die werd benoemd nadat de vorige op grond van ideologi sche kritiek was ontslagen, heeft gezegd dat partijleider Mao Tse-toeng niet on feilbaar was in al zijn uitingen. Dit heeft het persagentschap Nieuw China ge meld. Op een bijeenkomst in Tientsin onder zijn leiding zei Tsjen Wei-ta dat de praktijk het enige criterium voor het beproeven van de waarheid is. Zijn commentaar weerspiegelt de opvattingen van een machtige fractie onder leiding van eerste vice-premier Teng Hsiao-ping in wat is uitgegroeid tot China's grote nationale debat over de waarachtigheid van de wijsheid van Mao. De tegenpartij in deze theoretische strijd op hoog niveau onder leiding van vice-premier Wang Toeng-hsin, die het bevel heeft gevoerd over Mao's paleiswacht, zegt dat alles wat Mao zei de waarheid was. ADVERTENTIE Deze ruimvallende mohair mantel met tricotgarnering is er in de kleuren camel en écru. En de maten 36 t/m Sportieve katoenen mantel - met behaaglijk warm bont ge voerd. Verkrijgbaar in de kleuren écru, brique en groen. Maten 34 t/m 44. [- Lelden: Haarlemmerstraat 163a donderdag-koopavond) Leidsenhage: Jasmijnhof 8 (donderdag-koopavond). In Elsevier een groot inter view met Jan Terlouw van D'66. De welvaartsstaat in spireert niemand. Hoe krijg je de mensen geinspireerd voor een bestaan Dat is de vraag. Cynische antwoorden kunnen slechts gegeven wor den in een democratisch be stel waarin het parlement een volwassen factor is. Dat ligt in de toekomst verscholen. Want we leven nog in de oer vorm van de democratie". Ook een vraaggesprek met de Surinaamse premier Arron. „Onze grootste handicap blijkt te zijn .dat de Suri naamse samenleving een pure consumptiemaatschappij is. Er wordt in steeds duurdere auto's van allerlei merken ge reden. De Surinamer leeft op te grote voet. In de huizen tref je alleen maar luxe arti kelen aan". Voorts wordt ge praat met de Indiase ex-pre mier Indira Gandhi. „Ik ben tot de conclusie gekomen dat de armoede in mijn land al leen bestreden kan worden door regionale ontwikkeling. Het verlenen van individuele hulp heeft geen enkele zin". De voorzitter van de Opec, Al-Sabah, stelt in een inter view een prijsverhoging van 10 procent voor ruwe olie in het vooruitzicht. „Niemand kan, gezien de prijsstijgingen, de koersontwikkelingen en de inflatie in de wereld, van ons verlangen dat wij voor onbe perkte tijd zo grote offers zul len blijven brengen als wij tot nu toe hebben gedaan". Het omslagartikel schetst een pro fiel van de nieuwe paus. |Ia«| De Haagsche Post praat met Jaap Boersma op de valreep van zijn politieke loopbaan. „Ik heb het gevoel dat de CDA-top mij kwijt wil. Ik heb daar ook wel aanwijzin gen voor. Welnu, dat zo zijn de: Als ik iets kan krijgen, is dit het goede moment om op te stappen. De oude AR-sfeer gaat verdwijnen. Al dat on dergrondse gekuip van tegen woordig.... Het wordt met mij niks meer in deze fractie". Voorts een vraaggesprek met de omstreden criminoloog, professor Buikhuisen. „Kijk, een universiteit wil lang niet altijd onderzoeken wat het beleid dringend wenst te we ten en als ze het wel doen, duurt het meestal veel te lang voordat er gerapporteerd wordt. Bovendien verstaat bij na geen enkele criminoloog de kunst om aan zijn onder zoeksresultaten beleidsrelevan te conclusies en suggesties vast te knopen". Ook een interview met de schrijfster Hella Haasse. „Het geestelijk klimaat in dit land stimuleert het schrijven niet. Of het stimuleert eenzijdig. Als je in Nederland schrijft, kun je eigenlijk niets anders doen dan er hard tegenin te gaan, hetzij op een satirische toon, hetzij scherp analyse rend. Je moet iets kapot ma ken om vrij te kunnen ade men". In een artikel over ontspan ning op de televisie komen alle hoofden amusement van de omroepen aan het woord. Unanieme mening: „Geldge brek is de slepende kwaal. De personeelskosten laten niet toe dat nieuwe medewerkers worden aangetrokken, terwijl oudere personeelsleden vaak vrijwel werkloos de oude dag afwachten". Vrij Nederland citeert uit een geheim rapport over terreur- brigades. „Er zijn op dit mo ment minstens vijfendertig ar restatie-teams in oprichting of al geformeerd. Wekelijks wor den alle ploegen getraind in gevechtstechnieken zoals judo, karate, jiu-jitsu. Ze worden getraind op conditie, krijgen een zware zwemtraining, een schietopleiding die gericht is op het omgaan met alle soor ten vuurwapens en die speci aal is geënt op het korte af standsschot". Voorts de vraag waarom Wim Meijer, voorzitter van de Par tij van de Arbeid wil worden. „Het is onze taak om de jon geren zoveel mogelijk te be trekken bij het vestigen van aandacht en het zoeken naar oplossingen voor hun proble men. De huidige symbolen van de jeugd - neem de Tra- volta-cultus - wijzen op een vluchten uit de dagelijkse werkelijkheid, escapisme. Dit kan leiden tot een appèl van rechts. Links heeft juist baat bij bewustwording. Daaraan moeten we werken". Drie pagina's aandacht ten slotte voor de universiteit van Maastricht, ofwel „een hand leiding hoe je nooit een uni versiteit moet beginnen". Het blad heeft een boekenbijlage. In De Tijd veel aandacht voor de nieuwe paus. „De kerkelijke voorschriften terza ke van de geboorteregeling zal hij niet veranderen. Terza ke van abortus-wetgeving, echtscheidingsrecht en andere hete hangijzers in de discus sie tussen het katholicisme en tal van westerse democra tieën, zal het pauselijk been stijf gehouden worden. Moet men dus spreken van een conservatieve paus Zo'n eti ket is misschien maar betrek kelijk juist. Beter lijkt het te spreken van een zeer Poolse paus. Indien de kardinalen na meer dan vier eeuwen over schakelen van een Italiaanse naar een Poolse paus, gaan zij minder ver van huis dan het schijnt. Polen is minstens zo'n katholiek land als Italië, de kerk is er net zo'n geves tigd verschijnsel, de hiërar chie neemt er een even krachtige positie in en de godsdienstigheid moet het er al even zeer als in Italië van volksdevoties hebben". Het omslagartikel gaat over ons koningshuis als koop waar, ofwel het verschijnsel van de royalty-pers. „Steeds meer fotoredacteuren vallen over de onderkin van Bea trix". Hervormd Nederland tekent bij de pauskeuze aan: „Het Poolse katholicisme vertoont sterk traditionele trekken. Er is een stevige Maria-cultus, en de gevolgen van het Vati caans concilie zijn er amper doorgedrongen. Het zou vreemd zijn wanneer de nieu we paus, over enkele dagen een van de twee belangrijkste kerkelijke leiders in zijn land, daarvan geen sporen droeg". Voorts een interview met de godsdienstpedagoge dr. Joan ne Klink. „In de kerken lopen we veel te vaak om de hete brij heen. Dogma's leiden heel lang een eigen leven. Neem de gedachte dat de bijbel God's woord is. In de bijbel zelf wordt een ondersc heid gemaakt tussen God's woorden en de woorden van mensen. Daarom kun je vol gens mij niet .zeggen dat de bijbel in zijn geheel God's woord is. Maar als je dat in een groep zegt, slaan de vlammen uit". Een gesprek ook met Arie Oostlander, directeur van het wetenschappelijk instituut van de ARP. „Wij zien de over heid niet als de instantie die aangeeft binnen welk kader de rest zich mag bewegen. Dat is socialisme. Ze zeggen bijvoorbeeld gewoon in een provinciaal PvdA-rapportje dat de overheid verantwoor delijkheid is voor het totale welzijn van de mens. Dan denk ik: bewaar ons. Dan komt er helemaal niets van terecht". Professor Jan Tinbergen be spreekt het CDA-rapport „Ge spreide verantwoordelijkheid". Zijn mening: „Een onbehan deld punt is dat wij bij ons zoeken naar welzijn soms te gen ons zelf moeten worden beschermd, namelijk tegen onkunde en kortzichtigheid en de gemeenschap helpt ons daarbij.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7